ثانیه
دقیقه
ساعت
روز
پرسودترین کانال سیگنال VIP جفت‌ارزها رایگان شد!

استراتژی اندیکاتور OBV در تحلیل تکنیکال

استراتژی اندیکاتور OBV در تحلیل تکنیکال

این اندیکاتور مفید  اولین بار توسط جوزف گرانویل (Joseph Granville)در سال ۱۹۶۲ در کتابش به نام “کلید جدید گرانویل برای سودآوری در بازار سرمایه” (Granville’s New Key to stock market profits) معرفی شد. چیزی که باعث سودمندی حجم معاملات تعادلی OBV می شود  این است که جریان حجم معاملات را به خوبی نمایش می دهد و می توان آن را با حرکات قیمت مقایسه کرد، حجم معاملات باید  در جهت روند قیمت، رشد کند.

ساختار OBV بسیار ساده است. پس از پایان معاملات هر روز ، قیمت ها  بالاتر یا پایینتر با حجم معاملات خاصی بسته می شوند. اگر قیمت بالاتر بسته شود، حجم معاملات عددی مثبت و به حجم معاملات روز قبل اضافه می شود و اگر پایینتر بسته شود، حجم معاملات عددی منفی و از حجم معاملات روز قبل کاسته می شود. روزی که بدون تغییر باشد ، خط حجم معاملات نیز ثابت باقی می ماند. به بیان دیگر، حجم معاملات تعادلی ، جمع کل اعداد حجم معاملات منفی و مثبت به صورت پیش رونده است.

اگر جهت خط  OBV  صعودی باشد، بازار صعودی است،  به این معنی که حجم معاملات بیشتری در روزهای افزایشی در مقایسه با روزهای کاهشی وجود دارد. خط OBV کاهشی نشانگر حجم معاملات سنگین تر در روزهای کاهشی است و نشانگر نزولی بودن بازار است. با قرار دادن این اندیکاتور در نمودار ، تحلیلگر می تواند به راحتی جهت های قیمت و حجم معاملات را تشخیص دهد. اگر هردو با هم صعودی بودند، روند صعودی همچنان صحیح است. در این مورد، حجم معاملات ،روند قیمت را تایید کرده است. با این حال، اگر قیمت صعودی باشد در حالیکه خط حجم معاملات نزولی باشد، یک واگرایی منفی وجود دارد و هشداری است که نشانگر وجود مشکل در روند صعودی است. زمانی که خطوط حجم معاملات و قیمت واگرایی داشته باشند اخطار مهمی ایجاد می شود.

استراتژی اندیکاتور OBV در تحلیل تکنیکال

به این مقاله امتیاز دهید
(۱۴۲ رای) ۴.۴
۱۲۳۴۵
ترتیبی که برای خواندن مقالات اندیکاتور حجم معاملات به شما پیشنهاد میکنیم:

6 نظر ثبت شده
طاها
طاها
1022 روز قبل
سلام سال ۹۶ پکیج آموزشی خانه سرمایه رو به مبلغ یک تومن خریدم و بارها نگاه کردم ودر چند وقت اخیر کلی تونستم سود بگیرم و تک تک اشارات و تذکرات اقای صابریان عزیز به کارم اومد واقعا دمش گرم از مهندس علی صابریان عزیز نهایت تشکر را دارم دوست داشتنی هستی و دمت گرم
پشتیبان
پشتیبان
1014 روز قبل
سلام دوست عزیز خیلی خوشحالیم که پکیج آموزشی خانه سرمایه براتون مفید بوده و تونستین به سود دلخواهتون برسین موفق باشین
Sina78900
Sina78900
1241 روز قبل
دسخوش به این سایت...
ghasem shooli
ghasem shooli
1473 روز قبل
مطالب خوب و آموزنده بود اما موردی که من دنبالش هستم رو ندیدم متاسفانه ...  لطفا در صورت امکان آموزش در مورد pivot point  هم قرار بدید و هم اینکه لینک دانود اندیکاتورش رو هم بذارید... (لینک دانلود pivot point)
پشتیبان
پشتیبان
1385 روز قبل
ممنون بایت نظر شما سعی میکنیم اموزش را در سایت قرار دهیم
سیامک جوکار
سیامک جوکار
1844 روز قبل
بسیار مفید ، لطفن مطالب تکمیلی در خصوص جفت ارزهای عمومی مثال آورده شود.