دنباله فیبوناچی در طبیعت برای توصیف نسبت ­هایی که در اجسام مختلف وجود دارد؛ به کار برده می ­شود و می ­توان آن را در حیوانات، طبیعت و همچنین انسان­ ها پیدا کرد. باید بدانید که این نسبت خارق ­العاده را می­توان در کوچک­ترین اجزای موجود در طبیعت نیز مانند پیشرفته­ ترین اجزای آن که شامل کهکشان­ ها و سیارات می­ شوند؛ یافت. این نسبت طلایی، پایه و اساس حفظ تعادل در طبیعت است؛ اما کارشناسان از این دنباله برای بررسی بازار فارکس نیز استفاده می ­کنند.

فهرست []

  شاید برای بسیاری از این سرمایه­ گذاران و مشتریان این پرسش مطرح شود که دنباله فیبوناچی چیست و چگونه می­توان از آن برای بررسی و تحلیل بازار ارزهای خارجی استفاده کرد؟ باید توجه کنید که این بازار نیز مانند شرایط موجود در طبیعت، برای بقا به این نسبت طلایی متکی است. در ادامه، به بررسی ابزارهای مورد استفاده برای بررسی و تحلیل دنباله فیبوناچی در بازار فارکس، می­ پردازیم.

  فیبوناچی چیست؟

  برای درک بهتر این دنباله و نحوه اثرگذاری آن در بازار فارکس، باید ابتدا به بررسی ماهیت این دنباله در طبیعت بپردازیم. این نسبت توسط دانشمندی ایتالیایی به نام لئوناردو فیبوناچی کشف شد و نام خود را نیز از این ریاضی­دان وام گرفته است. این نسبت، دنباله ­ای از اعداد را تشکیل می ­دهد که هر یک از آن ها، از جمع دو عدد قبل از خود به دست آمده ­اند. توجه داشته باشید که هر دو جمله ابتدایی این دنباله، عدد 1 هستند و دنباله سوم، از جمع آن ها به دست آمده است. از این رو، در جمله سوم این دنباله به عدد 2 می­رسیم.

  نکته قابل توجه در بررسی این دامنه، خارج قسمت اعداد مجاور است که ما را عدد طلایی 618/1 می­رساند و از آن به نام ­های مختلفی مانند نسبت الهی یا نسبت طلایی یاد می ­شود. این نسبت، گویی بنیان­ گذار جهان اطراف ما و تمامی متعلقات آن است و از این رو، می ­توان آن را در تمامی اجزای مختلف طبیعت پیدا کرد.

  کاربرد فیبوناچی در فارکس

  تمام معاملاتی که در بازار ارزهای خارجی انجام می­ شوند؛ به نوعی از نسبت­ ها و قوانین ریاضی پیروی می ­کنند تا بتوانند به بیشترین سود حاصل از این معاملات دست پیدا کنند. نسبت طلایی فیبوناچی، به عنوان یکی از پرکاربردترین قوانینی به شمار می­ رود که معامله ­گران از آن در بازار فارکس استفاده می کنند. مهم­ترین کاربردی که این قانون برای معاملات دارد؛ این است که می ­توان از آن برای تعیین بهترین نقاط ورود به بازار و انجام معاملات استفاده کرد. این کاربرد، ساده به نظر می­ رسد اما با استفاده از آن، می­توان به بیشترین سود ممکن از معاملات رسید. همچنین می­ توان بیان کرد که با استفاده از این ابزار، معامله ­گران حد سود و ضرر معاملات را نیز تعیین می­ کنند تا به طور تقریبی از میزان موفقیت سرمایه­ گذاری خود اطمینان حاصل نمایند.

  فیبوناچی تکنیکال

  باید بدانید که نسبت ­های موجود در بازار ارزهای خارجی، بر اساس نسبت ­های ریاضی موجود در طبیعت هستند. دنباله فیبوناچی نیز در جهان ریاضیات و معاملات بورس، تقریبا تاثیری مشابه با میزان اثرگذاری این نسبت در طبیعت اطراف ما دارد. از این رو، شناخت آن کمک بسیار زیادی به شناسایی بهتر معاملات و همچنین وضعیت آینده این بازار می ­کند.

  به زبان ساده، می ­توان بیان کرد که فیبوناچی در تحلیل تکنیکال، به عنوان ابزاری برای تعیین نقاط حمایت و مقاومت در نمودار قیمت ­ها استفاده می­ شود. از این رو، سرمایه ­گذاران می­ توانند با پیدا کردن نقاطی که در آن قیمت­ ها اصلاح می ­شوند؛ برای خرید و فروش ارزهای خود اقدام نمایند. همچنین توجه داشته باشید که لازم نیست خودتان تمامی ضرب و تقسیم ­ها برای پیدا کردن این سطوح را انجام دهید. شما می­توانید از سایت­ های مرتبط که در این زمینه فعالیت دارند نیز کمک بگیرید. در این وب­سایت ­ها، ابزارهای موجود برای این کار در اختیار شما قرار گرفته­ اند و تنها باید ابزار موردنظر خود را انتخاب کنید و آن را بر روی نمودار مربوطه، اعمال نمایید.

  روش استفاده از اعداد فیبوناچی برای تعیین سطوح حمایت و مقاومت

  تعیین نقاط حمایت و مقاومت در نمودار قیمت­ ها، توسط خطوط افقی صورت می ­پذیرد که بر روی نمودار ظاهر می­شوند. این خطوط را سطوح اصلاحی می نامند و از آنها، برای تعیین بهترین نقاط برای خرید و فروش و انجام معاملات، استفاده می­ کنند.

  استفاده از این در معاملات ارزهای خارجی، از این جهت حائز اهمیت است که به کمک آن، می­توان نمودارها را تحلیل کرد و در نهایت، به بیشترین میزان سود رسید. باید بدانید که هنگام کاهش یا افزایش قیمت ارزها، پیش از آن­که این سیر به حرکت اصلی خود ادامه دهد؛ ابتدا مقداری از سطوح حمایت و مقاومت پیش از خود را اصلاح می ­نماید و سپس به مسیر اصلی باز می­ گردد. ابزار فیبوناچی برای تعیین این نقاط که بیشترین میزان سود از خرید یا فروش را به همراه خواهند داشت؛ استفاده می ­شود.

  مهم ترین ابزارها به زبان ساده

  همانطور که گفته شد؛ این ابزار کاربرد بسیار گسترده­ ای در تحلیل تکنیکال و بررسی نمودارها دارد. افراد بسیاری ممکن است به اشتباه این تصور را داشته باشند که به علت کابرد فراوان، یادگیری و اعمال این دنباله در بازار فارکس نیز کار سختی خواهد بود. اما باید بدانید که ابزارهای مورد استفاده در تکنیک فیبوناچی تحلیل تکنیکال، چندان پیچیده نیستند. در ادامه، به بررسی برخی از این موارد می­ پردازیم که شامل ابزارهای زیر هستند:

  • کمان­ها
  • کانال
  • بادبزن
  • انبساطی
  • گسترشی
  • اصلاحی
  • پروژکشن

  تمامی این ابزارها، از اهمیت ویژه ­ای برای استفاده از فیبوناچی در تحلیل تکنیکال برخوردار هستند اما می ­توان بیان کرد که از میان آن ها، مهم­ ترین و کاربردی­ ترین ابزار، ابزار اصلاحی است. در ابتدا، باید بدانید که سطوح کلیدی در نمودارها، شامل درصدهای 78.6، 61.8، 50، 38.2 و 23.6 درصد هستند. با استفاده از ابزار اصلاحی شما می ­توانید درصد احتمال پایان یک حرکت اصلاحی در نمودار را پیدا کنید و بهترین نقاط برای ورود به بازار معاملات را بیابید. از این رو، از ابزار اصلاحی به عنوان یکی از کاربردی­ ترین ابزارهای لازم برای استفاده از این دنباله در تحلیل تکنیکال بازار فارکس و بورس نام برده می ­شود.

  روش استفاده از ابزار اصلاحی در تحلیل تکنیکال

  برای استفاده از این ابزار در تحلیل نمودارها، باید به مواردی توجه داشته باشید که تا بتوانید که از دقت و صحت اعداد به دست آمده، اطمینان حاصل کنید و نقاط حمایت و مقاومت را به درستی شناسایی نمایید. ابتدا، روند صعودی یا نزولی بودن یک نمودار را تعیین نمایید و سپس، با توجه به واکنش تحلیل­ گران و سرمایه­ گذاران در سطوح فیبوناچی، باید به تعیین سطوح حمایت و مقاومت بر اساس تمام پارامترهای مهم برای این منظور بپردازید. با بررسی نسبت­ های به دست آمده، می­ توانید با پیدا کردن درصدهایی که قبلا ذکر شد؛ بهترین نقاط برای ورود به بازار معاملاتی را بیابید.

  توجه داشته باشید که در استفاده از ابزار اصلاحی، باید دو نقطه حداقل و حداکثر در نمودار را پیدا کنیم و آن دو را با یک خط به یکدیگر متصل نماییم تا سطح مشخصی از نمودار تعیین شود. در این روش، نقطه حداقل از سطح قبلی را به نقطه حداکثر متصل می­ کنیم.

  استفاده از فیبوناچی گسترشی در تحلیل تکنیکال

  از آنجایی که این ابزار، از کاربرد کمتری نسبت به فیبوناچی اصلاحی برخوردار است؛ نمی­ توان برای تمامی درصدها از آن استفاده کرد و تنها برای سطوح قیمت­ های بیش از 100 درصد به کار برده می­ شود. تنها در صورتی می­ توان از این ابزار استفاده کرد که سقف قیمت سهم قبلی شکسته شده باشد و بخواهیم سطوح مقاومتی جدیدی را پیدا کنیم. در این روش، برخلاف مورد اصلاحی پیش می­ رویم و نقطه حداکثر قبلی را به نقطه حداقل سقف متصل می نماییم.

  پروژکشن و روش استفاده از آن

  در روش پروژکشن، برخلاف روش ­های قبلی به سه نقطه احتیاج داریم که شامل نقاط مختلفی از جمله کف، سقف و همچنین یک نقطه اصلاحی در نمودار می­ شوند. باید توجه داشته باشید که هر سه این نقاط، برای تعیین سطح لازم هستند و باید با دقت آنها را پیدا و انتخاب کرد. کاربرد این ابزار بیشتر در رالی ­های نمودارها است که شامل روندهای صعودی و نزولی می­شوند. با توجه به تعدد نقاط اصلاحی در این نمودارها، بدیهی است که بیشترین استفاده از ابزار پروژکشن را در آنها داشته باشیم. توجه کنید که استفاده از این ابزار به علت نیاز به سه نقطه، نیازمند دقت بیشتری نسبت به روش ­های پیشین است و ممکن است برای استفاده از آن، تحلیل­گران با پیچیدگی­ های بیشتری روبه­ رو شوند.

  استفاده از سایر ابزارها در فیبوناچی تکنیکال

  سایر روش­ های باقی­ مانده نیز اهمیت خاص خود را دارا هستند اما به علت کاربرد کمی که دارند؛ به طور مداوم مورد استفاده قرار نمی­ گیرند. همچنین باید توجه داشته باشید که استفاده از آن ها، بسیار ساده ­تر از سایر ابزارهاست؛ به طور مثال، در ابزار کانال، تحلیل ­گران به بررسی نمودارهای تغییرات قیمت در یک کانال مشخص می­ پردازند و از این رو، در هنگام شکست کانال می ­توان به سادگی، نقاط حمایت و مقاومت را برای ورود به بازار، تعیین کرد.

  همچنین باید بدانید که در روش کمان، از کمان­ ها برای مشخص کردن نقاط برگشت قیمت در یک نمودار استفاده می ­شود که ممکن است بر اساس صعودی یا نزولی بودن روند این نمودار، اشکال متفاوتی داشته باشد. علاوه بر این موارد، شما می ­توانید از فیبوناچی گسترشی برای شناخت هدف قیمت نیز بهره بگیرید.

  فیبوناچی در فارکس و ترید

  در معاملات فارکس و تریدهای مختلف، از ابزار فیبوناچی استفاده گسترده ­ای می ­شود. با استفاده از این روش، معامله­ گران می­توانند نقاط سوئینگ های و لو را شناسایی کنند که به زبان ساده، شامل نقاط سقف و کف یک نمودار می ­شوند. از این نقاط به عنوان مرجع برای تعیین و ترسیم سطوح فیبوناچی استفاده می­ شود.

  همانطور که پیش از این بررسی شد؛ با اتصال این نقاط به کمک پلتفرم ­های مرتبط، شما می­توانید سطوح مختلف را ترسیم کنید و از آن برای تعیین سطح حمایت و مقاومت استفاده کنید تا نقاط بالقوه برای ورود به بازار را شناسایی نمایید. توجه داشته باشید که به عنوان تحلیل­گر، باید جهش ­هایی که در این سطوح رخ می ­دهند را تحت نظر داشته باشید تا بتوانید بهتر برای خرید و فروش ­های آینده خود برنامه­ ریزی کنید.

  همچنین در نظر بگیرید که علاوه بر ابزار فیبوناچی، می­توانید از سایر ابزارهای کمک­ دهنده نیز استفاده کنید که شامل RSI و خط روند هستند. باید بدانید که ابزارهای دیگر تحلیل تکنیکال مانند میانگین متحرک می­توانند در کنار ابزار فیبوناچی، کمک بسیار خوبی برای تحلیل ­گران و معامله­ گران باشند.

  ترکیب فیبوناچی اصلاحی با الگوهای شمعی

  همانطور که می ­دانید؛ الگوهای شمعی یا کندل نیز به عنوان یکی از ابزارهای مفید نزد معامله­ گران و تحلیل­ گران بازار ارزهای خارجی شناخته می­ شوند که می ­توان آنها را به عنوان نشان ه­ای از یک فرصت مناسب در نظر گرفت که شرایط خوبی را برای خرید و فروش فراهم می ­کنند. باید بدانید که از این الگوهای شمعی، برای پیش­بینی قیمت­ ها و همچنین روند تغییرات آنها در آینده استفاده می ­شود. از این رو، با استفاده از ترکیب این روش و همچنین ابزار، شما می­ توانید احتمال و ریسک شکست را تا حد بسیار زیادی کاهش دهید و شرایط را برای سوددهی بهتر معاملات خود فراهم کنید.

  همانطور که در استفاده از ابزار در تحلیل تکنیکال بررسی شد؛ تحلیل­ گران می­ توانند از این روش برای تعیین سطوح حمایت و مقاومت استفاده کنند. از طرفی دیگر، اگر شما استفاده از الگوهای شمعی را نیز در تحلیل ­ها و بررسی­ های خود قرار دهید؛ می ­توانید علاوه بر تعیین بهترین نقاط برای ورود به بازار، از روند تغییرات قیمت­ ها در آینده نیز باخبر شوید و از این رو، برنامه­ ریزی بهتری برای خرید و فروش­ های خود خواهید داشت.

  ترکیب فیبوناچی اصلاحی و خطوط روند

  همانطور که بررسی شد؛ در روش اصلاحی، می­توانیم به سادگی نقاط مناسب را شناسایی کنیم که به عنوان بهترین سطوح موجود در نمودارهای قیمتی برای انجام خرید و فروش­ های معامله­ گران شناخته می­شوند. از این رو، می­توان نتیجه گرفت که اگر روند حرکت بازار منطبق بر سطوح فیبوناچی باشد؛ می توانیم از این نقطه به عنوان یکی از مناسب ­ترین شرایط ورود به بازار استفاده کنیم. در نتیجه، هنگامی که خطوط روند و سطوح در یک راستا قرار گرفته باشند؛ بیشترین سوددهی را از معاملات خود خواهیم داشت.

  معامله­ گران با بررسی نقاط مختلف در خطوط روند و همچنین شناسایی سطوح فیبوناچی، موفق شده ­اند تا فرمول مناسبی برای افرادی ارائه دهند که به دنبال بیشترین میزان سوددهی از خرید و فروش ­های خود هستند. باید بدانید که استفاده از خطوط روند، کاربرد گسترده­ای در تحلیل نمودارهای قیمتی در بازار فارکس دارد. از این رو، با استفاده از آن همراه با ابزار در تحلیل تکنیکال، می­توان به بهترین نتیجه برای انجام معاملات رسید.

  بررسی مزایا و معایب استفاده از فیبوناچی تکنیکال

  باید توجه داشته باشید که این ابزار در تحلیل تکنیکال، یک ابزار کاملا ذهنی است که نیاز به دقت بسیار بالا و همچنین تمرکز کافی دارد تا بتوان از آن به طور صحیح و دقیق استفاده کرد. این موضوع، به یکی از پربحث ­ترین موضوعات در میان معامله­گ ران و تحلیل­ گران تبدیل شده است که برخی از افراد، ابزار فیبوناچی را غیرقابل اعتماد و برخی دیگر، استفاده از آن را بسیار مفید و پرکاربرد بیان می­کنند. در نتیجه این بحث ­ها و گفتگوها، می­توان بیان کرد که معامله­ گرانی که ذهن متمرکزتر و دقت بیشتری دارند؛ به سادگی می ­توانند از ابزار فیبوناچی برای تحلیل نمودارها استفاده کنند؛ در حالی­که سایر افراد، ممکن است با پیچیدگی­ ها و دشواری ­های بیشتری در این مسیر مواجه شوند.

  همچنین باید این موضوع را نیز در نظر داشته باشید که برای تعداد زیادی از سرمایه ­گذاران و معامله­ گران، درک کاملی از دنباله ­های ریاضی و همچنین نسبت­هایی که آنها به وجود می­آورند؛ شکل نگرفته است. از این رو، برای این افراد استفاده از فیبوناچی روشی منطقی به نظر نمی­ رسد و تمایل زیادی برای به کارگیری این ابزار ندارند. باید توجه کنید که این دنباله، به عنوان یک ناهنجاری عددی شناخته می ­شود و نسبت ­ها و درصدهایی که از این ناهنجاری حاصل می­ شوند؛ لزوما دلیل محکمی برای اعتماد به این ابزار نیستند. از طرف مقابل، یکی از محکم ­ترین دلایلی که با اتکا بر آن، می­ توان از ابزار در تحلیل تکنیکال استفاده کرد؛ این موضوع است که این دنباله­ ها، در کوچک­ ترین و همچنین بزرگ ­ترین اجسام اطراف ما وجود دارند و از این رو، می توان بیان کرد که استفاده از قوانین طبیعت در بازار بورس و رمزارزها نیز می­تواند با نتایج خوب و سوددهی­ های زیادی همراه باشد.

  یکی دیگر از معایبی که افراد مختلف در مسیر استفاده از این ابزار در تحلیل تکنیکال با آن مواجه می­ شوند؛ این موضوع است که با به کارگیری این روش، نمی ­توان هیچ­گونه سیگنالی را دریافت کرد. در این روند، حتی سیگنال ­های قوی و ضعیفی که به راحتی قابل شناسایی هستند نیز مورد بررسی و تحلیل قرار نمی­ گیرند و نمی ­توان از این ابزار برای پیدا کردن نقاط مرتبط با این سیگنال ­ها استفاده کرد. البته باید در نظر بگیرید که در استفاده از ابزار، نیازی به بهره ­گیری از سیگنال­ ها ندارید. توجه داشته باشید که فیبوناچی به تنهایی می­تواند بهترین نقاط برای خرید و فروش را برای شما شناسایی کند و شرایط مناسب برای سرمایه­ گذاری را به شما نشان دهد. از طرف دیگر، شما می­توانید با بهره ­گیری از برخی ابزارهای مناسب دیگر، مانند ترکیب روش اصلاحی با الگوهای شمعی و همچنین خطوط روند، تحلیل خود را کامل ­تر کنید تا احتیاجی به استفاده از سیگنال ­های قوی و ضعیف نداشته باشید.

  نحوه تعیین حد سود با اکستنشن

  همانطور که می ­دانید؛ کلیدی­ ترین نقاطی که در هر معامله باید شناسایی کنید شامل سطح ورود، حد سود و حد ضرر هستند. باید توجه داشته باشید که برخلاف باور عمومی که افراد با توجه به آن فقط نقاط ورود را مورد بررسی قرار می­ دهند؛ تحلیل­ گران باید به دو نقطه دیگر نیز دقت کافی داشته باشند. توجه به این سه نقطه به اندازه مناسب، می­ تواند این امکان را برای شما فراهم کند تا نمودار تغییرات قیمت خود را با دقت بیشتری بررسی کنید و تحلیل کامل­ تری داشته باشید.

  یکی از ابزارهای بسیار مناسب که برای تعیین حد سود در معاملات مورد استفاده قرار می ­گیرد؛ استفاده از اکستنشن است که با به کارگیری آن، افراد می ­توانند احتمال برنده بودن معامله خود را تا حد قابل توجهی افزایش دهند و بیشترین میزان سوددهی را داشته باشند. در ادامه، به بررسی روش ­های استفاده از این ابزار برای تعیین حد سود می ­پردازیم:

  اکستنشن، میزان تغییرات و همچنین ادامه مسیر یک روند را برای معامله­ گران تعیین می­کند. با استفاده از این ابزار، شما می­ توانید متوجه شوید که مسیر کنونی معاملات تا چه زمانی ادامه پیدا می ­کنند و همچنین در چه زمانی، روند آن ها ممکن است دچار برگشت یا معکوس شود. روش­ های مختلفی برای استفاده از ابزار اکستنشن برای تعیین حد سود در معاملات وجود دارد که در ادامه، تعدادی از آنها را مورد بررسی قرار می­ دهیم:

  برای تعیین حد سود باید توجه داشته باشید که جهت حرکت بازار حتما به صورت صعودی و یا نزولی باشد. در غیر این صورت، نمی ­توان از این ابزار به این منظور استفاده کرد. به طور مثال، ابزار فیبوناچی در صورتی که روند بازار به شکل افقی باشد؛ کاربرد خاصی ندارد و نمی­ توان از آن بهره گرفت. همانطور که می­ دانید؛ هنگامی که بازار روند صعودی باشد، می ­توانیم سقف­ های بالاتر و همچنین کف­ه ای بالاتر را مورد بررسی قرار دهیم. در هنگامی که بازار روند نزولی دارد؛ ما شاهد کف­ه ای پایین ­تر و همچنین سقف­ های پایین­ تر هستیم که می­ توانیم از آنها برای پیش­بینی روند افزایشی یا کاهشی قیمت ­ها در آینده استفاده کرد.

  همانطور که بررسی شد؛ برای تعیین حد سود به وسیله اکستنشن، باید سه نقطه مختلف را در نمودار معاملاتی تعیین کنیم که ممکن است تعیین این نقاط برای معامله­ گران، پیچیده و دشوار به نظر برسد. شما به این وسیله، می­توانید سطوح اصلاحی را حذف کنید و تنها دامنه سطوح پسوند را در نمودار خود نگه دارید تا مورد تحلیل و بررسی قرار گیرد. شما باید کف و سقف را در یک نمودار تعیین نمایید و سپس با اتصال این دو نقطه و استفاده از روش اکستنشن، می­ توانید حد سود را مشخص کنید. شاید این پرسش برای شما مطرح شود که باید این خط اتصال را از بالا به پایین کشید یا برعکس آن. توجه داشته باشید که این موضوع، تنها به پلتفرم معاملاتی شما بستگی دارد و نمی ­توان فرمول دقیقی را برای آن ارائه کرد.

  با قرار دادن این سطوح بدست آمده بر روی نمودار موردنظر شما، می­ توانید 4 نقطه را بیابید که هر یک از آنها، ممکن است حد سود شما باشند. در نتیجه، شما می­ توانید تنها با پیدا کردن سه نقطه در نمودار خود و تطبیق آن با سطوحی که در این نمودار وجود دارند؛ ابزار اکستنشن را مورد استفاده قرار دهید و حد سود خود را تعیین نمایید.

  نحوه تعیین حد ضرر با استفاده از ابزار اصلاحی

  یکی از مهم ­ترین نکاتی که شاید توسط بسیاری از معامله­ گران مورد توجه زیادی قرار نگیرد؛ حد ضرر در معاملات است. تمامی سرمایه ­گذاران به دنبال جایگاه مناسب برای ورود به بازار هستند تا بتوانید بیشترین میزان سود را داشته باشند. اما نقطه­ ای که نادیده گرفته می­شود؛ حد ضرر است که ممکن است با عدم توجه به آن، معاملات زیادی با شکست مواجه شوند و یا نتوان سود قابل توجهی از آنها به دست آورد. به همین منظور، در ادامه به روش ­های استفاده از ابزار فیبوناچی اصلاحی برای تعیین حد ضرر می ­پردازیم:

  باید بدانید که یکی از روش­ های قابل قبول برای تعیین حد ضرر در معاملات این است که حد ضرر خود را بعد از سطح فیبوناچی قرار دهید. شما می­ توانید با توجه به درصدهای ذکر شده به عنوان نسبت­ های طلایی، نقطه ورود به بازار را تعیین کنید و در هر سطحی که وارد معامله شدید؛ سطح بعدی را به عنوان حد ضرر خود قرار دهید. به طور مثال، اگر در سطح 50 درصد تصمیم به خرید و فروش گرفته ­اید؛ حد ضرر شما در سطح بعدی یعنی درصد 61.8 قرار می­ گیرد.

  در این روش، شما تصمیم گرفته ­اید که درصد 50 سطح مقاومت قیمت است و از این رو، می­توان بیان کرد که با توجه به استدلال شما، قیمت در این نقطه ثابت می­ماند. از این رو، اگر برخلاف تصور این نقطه قیمت را در یک سطح ثابت نگه نداشت و آن را تغییر داد؛ درصد بعدی حد ضرر شما محسوب می ­شود.

  در روش دیگر، شما می­ توانید حد ضرر را بعد از سطح سقف یا کف نمودار خود در نظر بگیرید. در روش دوم، نیازی نیست که حتما ورود خوبی داشته باشید تا بتوانید از ابزار فیبوناچی اصلاحی برای تعیین حد ضرر استفاده کنید. در نتیجه، می ­توان بیان کرد که استفاده از این شیوه، امن­ تر است. برای به کارگیری ابزار فیبوناچی اصلاحی برای این منظور، شما باید حد ضرر در روند صعودی را در آخرین نقطه زیر آخرین کف نوسان قرار دهید و همچنین در روندهای نزولی، می ­توانید حد ضرر را بالاتر از سقف نوسان تعیین کنید. در روند صعودی، این حد ضرر به عنوان سطح حمایت احتمالی شناخته می­ شود و در روند نزولی، از آن به عنوان سطح مقاومت احتمالی یاد می­ شود.

  سخن پایانی

  همانطور که بررسی شد؛ فیبوناچی به دنباله­ ای از اعداد گفته می­ شود که نسبت آنها در طبیعت به عنوان عدد طلایی شناخته می­شود و می­توان آن را در تک تک اجزا این جهان از جمله نسبت تعدادهای نر به ماده در یک کندو زنبور عسل و شیوه قرارگیری تخمه ­های آفتابگردان در وسط این گل، جستجو کرد. علاوه بر این موارد، فیبوناچی تاثیر بسیار زیادی در تحلیل تکنیکال بازار بورس و ارزهای خارجی نیز دارد و از آن به عنوان یکی از ابزارهای پرکاربرد برای بررسی و تحلیل نمودار نوسانات قیمت در بازار نام برده می­ شود.

  توجه داشته باشید که با وجود مزایا و معایبی که در مورد استفاده از این روش مورد بحث و گفتگو قرار گرفته‌­اند؛ می­توان بیان کرد که استفاده از این روش در تحلیل تکنیکال، یکی از امن ­ترین شیوه ­های موجود برای تعیین نقاط مناسب معاملاتی در بازار فارکس و بورس در نظر گرفته می ­شود. اما شما می­ توانید با به کارگیری ابزارهای تکمیلی مانند استفاده از خطوط روند و همچنین الگوهای شمعی، امنیت موقعیت خود در بازار را تا حد قابل توجهی افزایش دهید و درصد شکست معاملات را پایین آورید.

  سوالات متداول

  نسبت طلایی فیبوناچی، برای تعیین بهترین نقاط ورود به بازار و انجام معاملات استفاده می شود. این کاربرد، ساده به نظر می­رسد اما با استفاده از آن، می توان به بیشترین سود ممکن از معاملات رسید. همچنین می­ توان بیان کرد که با استفاده از ابزار فیبوناچی، معامله­ گران حد سود و ضرر معاملات را نیز تعیین می­کنند تا به طور تقریبی از میزان موفقیت سرمایه­ گذاری خود اطمینان حاصل نمایند.

  فیبوناچی کمان­ ها، فیبوناچی کانال، فیبوناچی بادبزن، فیبوناچی انبساطی، فیبوناچی گسترشی، فیبوناچی اصلاحی، فیبوناچی پروژکشن