ثانیه
دقیقه
ساعت
روز
وبینار آموزش ترید از صفرِ صفر رایگان شد!
search

هرآنچه که باید درباره هارد فورک در بیت کوین بدانید!

بررسی هاردفورک در بیت کوین

در اوایل سال 2009، یک توسعه دهنده نرم افزار، با نام مستعار Satoshi Nakamoto یک برنامه نرم افزاری منتشر کرد که بیت کوین، اولین ارز رمزنگاری شده را ایجاد کرد. از آن زمان به بعد، بیت کوین جذابیت گسترده ای در سراسر جهان کسب کرد و صدها ارز دیجیتال دیگر را نیز الهام بخشید. امروزه شاهد افزایش روز افزون افرادی هستیم که در پی آموزش ارز دیجیتال، تحلیل، بررسی و درک مفاهیم مهم و کاربردی در این حوزه مانند هارد فورک در بیت کوین و… اقدام به شرکت در کلاس آموزش ارز دیجیتال می کنند.

ثبت‌نام در وبینار فارکس

در این مقاله از سری مقالات خانه سرمایه قصد داریم که به بررسی مفهوم هارد فورک در بیت کوین بپردازیم. اگر شما نیز از فعالان حوزه ارزهای رمزنگاری شده هستید و یا به تازگی به این حوزه ورود کرده اید به شما پیشنهاد می کنیم که این مبحث مهم در ارزهای دیجیتال را از دست ندهید و تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

تعریف هارد فورک بیت کوین

شمار زیادی از ارزهای رمز پایه از فناوری های نوین استفاده می نمایند که پیش از این در برنامه و مفهوم اولیه Satoshi وجود داشته است. بعضی سعی در بهبود مدل بیت کوین در جهت سازگاری بیشتر آن دارند و در بعضی مواقع، تغییرات بیت کوین موجب تحولاتی می شود که بر اساس همان مفهوم و برنامه اساسی استوار است، اما از اصل خیلی متفاوت دارد.

هاردفورک به تغییرات نرم افزاری مربوط است که با نسخه های قدیمی سازگار نیست و تمامی کاربران برای انجام تراکنش ها و اعتبار سنجی باید نرم افزار خود را بروز رسانی کنند؛ زیرا نودها در صورت عدم بروز رسانی از شبکه جدا می شوند و نمی توانند تراکنش های جدید را تایید کنند.

در دنیای ارزهای دیجیتال به تغییرات ایجاد شده در شبکه که منجر به نقض قوانین قبلی می شود، هارد فورک گفته می شود. به عنوان مثال می توان به میزان سرعت تراکنش های شبکه بلاکچین بیت کوین اشاره کرد.

در بلاک چین بیت کوین سرعت هر تراکنش چیزی حدود 3 تا 7 تراکنش در ثانیه است که به دلیل حجم بالای تراکنش ها در این شبکه، انجام یک تراکنش ممکن است بین 30 دقیقه تا 16 ساعت زمان ببرد که این میزان بسیار زیاد است.

ورود بیت کوین کش

برای برطرف کردن مشکل میزان سرعت تراکنش ها در شبکه بلاک چین بیت کوین، برنامه نویسان پیشنهاد یک هاردفورک جدید را برای این شبکه ارائه کردند که منجر به ایجاد ارز جدید بیت کوین کش شد.

این ارز جدید از همان شبکه بلاکچین بیت کوین استفاده می کند با این تفاوت که سرعت انجام تراکنش های آن حدود 30 تا 60 تراکنش در ثانیه نسبت به بیت کوین افزایش یافته است.

ثبت‌نام در وبینار فارکس

هاردفورک بیت کوین علاوه بر افزایش سرعتف کارایی های بیشتری نسبت به بیت کوین داراست، اما به دلیل محبوبیت و مقبولیت بیشتری که بیت کوین نسبت به بیت کوین کش (هاردفورک بیت کوین) دارد، هاردفورک نتوانست جای خود بیت کوین را بگیرد.

 فورک های بیت کوین

بررسی هاردفورک در بیت کوین

با تغییر فروض اساسی بیت کوین می توان گفت بلاک چین بیت کوین فرایندی را تجربه کرده است که به عنوان فورکینگ مشهور است و با انشعاب بلاک چین به دو موجودیت کاملاً مجزا تقسیم می شود.

در واقع از طریق این روند انشعاب ارزهای دیجیتالی مختلفی تاکنون با نام های مشابه بیت کوین ایجاد شده است. نظیر این موارد را می توان به Bitcoin Cash و Bitcoin Gold اشاره نمود.

برای سرمایه گذار عادی در ارزهای رمز پایه ای، تشخیص این تفاوت بین ارزهای رمز پایه و نقشه برداری از چنگال های مختلف در یک جدول زمانی بسیار دشوار خواهد بود. در ادامه، شماری از مهم ترین چنگال های بلاک چین بیت کوین طی چندین سال گذشته را مرور می نماییم.

درک هارد فورک در بیت کوین

اندکی پس از انتشار بیت کوین در سال 2009 ، Satoshi اولین بلوک بلاک چین بیت کوین را استخراج نمود و به عنوان Genesis Block  معرفی گردید و با این نام شناخته می شود و نشان دهنده تأسیس ارز رمزنگاری شده همان طور که ما امروزه می شناسیم است.

در اوایل این روند Satoshi موفق شد تغییرات زیادی در شبکه بیت کوین ایجاد نماید. این مسئله به طور فزاینده ای سخت شده است اما با انجام این تغییرات جایگاه کاربران بیت کوین با اختلاف چشمگیری رشد نمود.

بروز رسانی بیت کوین

واقعیت این است که هیچ شخص یا گروهی نمی تواند تعیین کند چه زمانی و به چه نحوی بیت کوین باید به روزرسانی گردد از این رو ترتیب روند به روزرسانی سیستم این مجموعه پیچیده تر شده است. در سال های پس از Genesis Block ، چندین هارد فورک در بیت کوین دیگر نیز وجود داشته است.

توجه به این نکته حائز اهمیت است که علاوه بر هارد فورک، ارزهای رمزنگاری شده نظیر بیت کوین نیز دچار چنگال نرم شده اند. سخت فورک و نرم فورک در این که نرم فورک منجر به ارز جدید نمی شود، تفاوت دارند. نرم چنگال ها در واقع یک تغییر در پروتکل بیت کوین می باشد، اما محصول پایانی بدون تغییر باقی خواهد ماند. چنگال های نرم با گذشت زمان سازگار می شوند.

نحوه پیاده سازی بیت کوین

در طی یک هارد فورک در بیت کوین، نرم افزار پیاده و اجرا سازی بیت کوین و روش های استخراج آن به روزرسانی می گردد. هنگامی که کاربر نرم افزار خود را به روزرسانی می نماید، نسخه جدید تمام تراکنش های نرم افزار قدیمی را رد می کند و به طور مؤثر می توان گفت شاخه جدیدی از بلاک چین ایجاد می کند.

با این حال، کاربرانی که نرم افزار قدیمی را حفظ می کنند و همچنان به پردازش معاملات با نسخه قدیم ادامه می دهند، به این معنی که یک مجموعه معاملات موازی در دو زنجیره مختلف انجام می گردد.

هارد فورک بیت کوینXT

بیت کوین XT جز نخستین هارد فورک های قابل توجه بیت کوین می باشد. این نرم افزار توسط مایک هرن در اواخر سال 2014 بنیاد نهاده شد که شامل چندین ویژگی جدید و روزآمد می باشد.

با اینکه با نسخه قبلی بیت کوین حداکثر هفت تراکنش در ثانیه مجاز بود، با نسخه جدید بیت کوین XT  تراکنش در هر ثانیه به 24 رسید. برای رسیدن به این هدف، پیشنهاد افزایش اندازه بلوک از یک مگابایت به هشت مگابایت داده شده است.

Bitcoin XT در اواخر تابستان 2015 در ابتدا با بیش از 1000 گره نرم افزار خود را با موفقیت اجرا نمود. با این وجود، فقط چند ماه بعد، این پروژه استقبال کاربران را از دست داد و متعاقباً توسط کاربران رها شد. امروزه Bitcoin XT  دیگر در دسترس نمی باشد، وب سایت اصلی آن نیز اکنون از بین رفته است.

معرفی بیت کوین کلاسیک

بررسی هاردفورک در بیت کوین

بررسی هارد فورک در بیت کوین

زمانی که Bitcoin XT کاهش یافت، برخی از اعضای انجمن هنوز می خواهند اندازه بلوک افزایش بیابد. در مقابل، گروه توسعه دهندگان Bitcoin Classic که در اوایل سال 2016 آن را راه اندازی کردند. برخلاف XT  که پیشنهاد داده بود که اندازه بلوک را به 8 مگابایت افزایش دهد، کلاسیک قصد داشت آن را فقط به 2 مگابایت ارتقا دهد.

همانند Bitcoin XT ، Bitcoin Classic با تقریباً 2000 گره برای چندین ماه در طی سال 2016 موردعلاقه و استقبال اولیه کاربران قرار گرفت. این پروژه امروز نیز وجود دارد و به کار خود ادامه می دهد. حتی جمعی از توسعه دهندگان به شدت از Bitcoin Classic پشتیبانی و حمایت می کنند. با این حال، به نظر می رسد جامعه ارزهای رمز پایه بزرگ تر معمولاً به گزینه های دیگری روی می آوردند

آشنایی با بیت کوین نامحدود

Bitcoin Unlimited از ابتدا انتشار در اوایل سال 2016 تا همین لحظه چیزی شبیه به یک راز باقی مانده است. توسعه دهندگان این پروژه اطلاعات کمی منتشر کردند مثلاً کدی را منتشر کرده اما مشخص نکردند که به چه نوع چنگال احتیاج خواهد داشت.

Bitcoin Unlimited به ماینرها اجازه می دهد که برای تصمیم گیری در مورد اندازه بلوک های خود، برحسب نظر خود گره ها و ماینرها اندازه بلوک هایی را که می پذیرند، تا سقف 16 مگابایت، متمایز نمایند. برخلاف برخی علاقه ها و زمان طولانی مدت، بیت کوین نامحدود تا حد زیادی موفق به کسب مقبولیت از سوی کاربران نشده است.

ایده شاهد تفکیک شده (SegWit)

پیتر ویلو، توسعه دهنده Bitcoin Core ، ایده شاهد تفکیک شده (SegWit) را در اواخر سال 2015 پیشنهاد و ارائه داد. به زبان ساده تر هدف از  SegWit  کاهش اندازه هر معامله بیت کوین بود. در نتیجه اجازه می دهد معاملات بیشتری به طور هم زمان صورت گیرد. SegWit از نظر فنی یک چنگال نرم محسوب می شد. با این حال، ممکن است پس از طرح اولیه هارد فورک در بیت کوین به شما کمک نماید.

معرفی بیت کوین کش

بررسی هاردفورک در بیت کوین

در پاسخ به SegWit ، شماری از توسعه دهندگان و کاربران بیت کوین تصمیم گرفتند که برای ممانعت از به روزرسانی پروتکل ایجاد شده است، یک هارد فورک در بیت کوین ایجاد نمایند. بیت کوین کش نتیجه این چنگال سخت محسوب می شود. در تاریخ اوت 2017 ، وقتی که کیف پول های Bitcoin Cash معاملات و بلاک های بیت کوین را رد کرد، از بلاک چین اصلی نیز جدا شد.

اما بیت کوین کش همچنان موفق ترین هارد فورک در بیت کوین ارز رمزنگاری اولیه محسوب می شود. از آوریل 2021 ، یازدهمین ارز دیجیتال بزرگ با سقف بازار قرار گرفته است که بخشی از آن به دلیل حمایت بسیاری از چهره های سرشناس در جامعه ارزهای رمز پایه و بسیاری از معاملات رایج است. بیت کوین کش بلوک های 8 مگابایتی را مجاز می داند و پروتکل SegWit را رد می کند.

نگاهی به بیت کوین طلا

Bitcoin Gold یک چنگال سخت محسوب می شد که کمی پس از بیت کوین به عنوان پول نقد، در اکتبر 2017 دنبال شد. هدف سازندگان این هارد فورک بازگرداندن قابلیت استخراج با واحدهای پردازش گرافیکی اساسی (GPU) بود، زیرا احساس می کردند ماینینگ از نظر کاربران بیش از حد تخصصی شده است تجهیزات و سخت افزار موردنیاز خود را می طلبد.

نگاهی به تاریخ استخراج بیت کوین

در ابتدا استخراج بیت کوین توسط لپ تاپ های شخصی و رایانه های رومیزی امکان پذیر بود، اما رشد روزافزون استخراج توسط کاربران و همچنین ظهور سخت افزار Application Specific Integrated Circuit (ASIC) که به طور خاص به منظور استخراج بیت کوین تعبیه شده است، با این روش استخراج، سودآوری بیت کوین را در خانه با استفاده از سرعت پردازش یک رایانه شخصی غیرممکن کرده بود. برخی از چنگال های بیت کوین، مانند Bitcoin Gold ، سعی کرده اند با تغییر سخت افزار لازم برای ایجاد ارتباط شبکه، بیت کوین را بیشتر در دسترس عموم قرار دهند.

یک مزیت منحصر به فرد

یکی از ویژگی های منحصر به فرد سخت چنگال Bitcoin Gold “پیش استخراج” بودن آن شمرده می شود. فرایندی که تیم توسعه پس از انجام چنگال 100000 سکه استخراج نمود.

بسیاری از این سکه ها در جهت اهدا قرار گرفتند و توسعه دهندگان نشان داده اند که این سکه ها برای رشد و تأمین مالی مجموعه سیستم طلای بیت کوین استفاده می شود.

همچنین بخش دیگری از این سکه ها به عنوان پرداختی برای توسعه دهندگان نیز در نظر گرفته شد. به طور کلی می توان گفت، Bitcoin Gold به شمار زیادی از اصول اساسی بیت کوین پایبند است. با این حال، الگوریتم اثبات کار (PoW) که استخراج کنندگان نیاز دارند، متفاوت است.

معرفی SegWit2X

بررسی هاردفورک در بیت کوین

هنگامی که SegWit در آگوست 2017 اجرایی شد. توسعه دهندگان برای ارتقا مرحله دوم پروتکل برنامه ریزی کردند. این قابلیت که به SegWit2x معروف است، باعث ایجاد یک هارد فورک در بیت کوین می شود و اندازه بلوک آن دو مگابایت است.

قرار بود SegWit2x به عنوان یک هارد فورک در نوامبر 2017 برگزار گردد. با این وجود، تعدادی از شرکت ها و افراد جامعه بیت کوین که در ابتدا از پروتکل SegWit پشتیبانی می نمودن، تصمیم گرفتند که از مرحله دوم خارج شوند این می تواند تأثیر زیادی در انواع معاملات که چنگال جدید پذیرفته است داشته باشد.

در تاریخ 8 نوامبر 2017 ، تیم پشتیبان SegWit2x اعلام نمود که هارد فورک برنامه ریزی شده آنها به دلیل اختلافات زیاد بین طرف داران قبلی پروژه لغو شده است.

سؤالات متداول هارد فورک در بیت کوین

هر هارد فورک دربیت کوین می تواند تأثیر عمیقی بر ارز رمز پایه داشته باشد. غالباً یک زمان ناپایدار برای ارز رمزنگاری شده تلقی می گردد. در بعضی مواقع، جامعه درباره ضرورت و میزان تأثیر تغییراتی که توسط چنگال ایجاد می شود، دچار اختلاف می شود. علاوه بر این ها، قیمت ارز رمز پایه به طور کلی در زمان تولید یک فورک بسیار ناپایدار می شود.

به این مقاله امتیاز دهید
(۲۱۸ رای) ۴.۴
۱۲۳۴۵
ترتیبی که برای خواندن مقالات مفاهیم تخصصی ارزهای دیجیتال به شما پیشنهاد میکنیم:
shilling
شیلینگ (Shilling) چیست + چه تأثیری بر قیمت ارزهای دیجیتال دارد؟
futures-trading
فیوچرز چیست و چگونه انجام می شود؟
validator
ولیدیتور چیست؟ | کاربرد Validator ارز دیجیتال چیست؟
stop-out
استاپ اوت چیست؟ سفارش توقف چگونه محاسبه می شود؟
spot-trading
معاملات اسپات یا معاملات نقدی چیست؟
block-size
اندازه بلاک بیت کوین (Block Size) چیست و چه اهمیتی دارد؟
social-trading
سوشال تریدینگ چیست و چگونه انجام می‌شود؟
crypto-insurance
بیمه ارز دیجیتال چیست و چرا و چگونه باید از آن استفاده کنیم؟
what-is-the-top-to-down-approach-in-crypto
رویکرد بالا به پایین در ارز دیجیتال چیست؟
what-is-lightning-network
شبکه لایتنینگ چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟
what-is-oracle-in-blockchain
اوراکل (oracle) چیست؟ پل ارتباط بین قراردادهای هوشمند و دنیای واقعی
defi2
دیفای 2 (DeFi 2) چیست و چه کاربردی دارد؟
margin
مارجین (Margin) چیست و چه کاربردی در صرافی ها دارد؟
stop-hunting
استاپ هانتینگ چیست؟ Stop Hunting چگونه رخ می‌دهد؟
stop-limit
استاپ لیمیت (سفارش با حد ضرر) چیست؟
stop-market-order
سفارش توقف ضرر بازار (Stop Market Order) چیست؟ | انواع دستور استاپ لاس
marketorder
سفارش بازار یا مارکت اوردر (Market Order) چیست؟
memo
تگ یا ممو (Memo) در کیف پول ارز دیجیتال چیست؟
poap
الگوریتم یا پروتکل اثبات حضور (POAP) چیست؟
blockchain-explorer
مرورگر بلاک چین (Blockchain Explorer) چیست و چه کاربردی دارد؟
altcoin-season
آلت سیزن (Alt season) چیست و چگونه می توان از آن سود کسب کرد؟
amm
بازارساز خودکار (AMM) چیست و چه کاربردی دارد؟
hardcap-and-softcap
هارد کپ و سافت کپ در ارزهای دیجیتال چیست؟
crypto-lending
 وام ارز دیجیتال چیست؟ راهنمای نحوه دریافت وام ارزهای دیجیتال
liquidity-mining
استخراج نقدینگی (Liquidity Mining) در ارزهای دیجیتال چیست؟
token-burning
توکن سوزی در ارزهای دیجیتال چیست و به چه دلیلی اتفاق می افتد؟
hedge-fund
آشنایی با صندوق پوشش ریسک یا Hedge Fund
copy-trading
کپی تریدینگ (Copy Trading) چیست؟
dao
سازمان خودگردان غیرمتمرکز (DAO) چیست و چگونه کار می کند؟
double-spend
دوبار خرج کردن (Double Spend) در بلاک چین چیست؟
what-is-ido-in-crypto
عرضه اولیه صرافی غیرمتمرکز (IDO) چیست؟
what-is-halving
هالوینگ (Halving) در ارزهای دیجیتال به چه معناست؟
on-chain-volume-vs-trading-volume
مقایسه حجم آن چین (On-Chain Volume) و حجم معاملاتی (Trading volume)
what-is-cryptojacking
کریپتوجکینگ (Cryptojacking) چیست و چگونه می توان با آن مقابله کرد؟
onchin-analysis
تحلیل آنچین یا درون زنجیره ای (Onchain) چیست و در کجا استفاده می شود؟
tokenomics
توکونومیک یا اقتصاد توکنی (Tokenomics) چیست و چه کاربردی دارد؟
sopr
اندیکاتور SOPR چیست؟ آشنایی با نحوه استفاده و انواع آن
margin-call
هرآنچه که باید درباره کال مارجین (Call Margin) بدانید
what-is-leverage
اهرم یا لوریج چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟
harmonic-patterns
معرفی انواع الگوهای هارمونیک و روش های معامله با آن
%d8%aa%d8%ad%d9%84%db%8c%d9%84-%d8%b2%d9%85%d8%a7%d9%86%db%8c-%da%86%db%8c%d8%b3%d8%aa-%d9%88-%da%86%da%af%d9%88%d9%86%d9%87-%d8%a7%d9%86%d8%ac%d8%a7%d9%85-%d9%85%db%8c-%d8%b4%d9%88%d8%af%d8%9f
تحلیل زمانی چیست و چگونه انجام می شود؟
bitcoin-full-node
نود کامل یا فول نود بیت کوین چیست؟ بررسی مزایا و معایب آن
yield-farming
کشت سود چیست؟ معرفی 7 تا از پلتفرم های معروف آن
ransomware
معرفی کلاهبرداری باجه افزار و انواع مدل های رایج آن
dlt
منظور از دفتر کل یا DLT چیست؟ و چه انواعی دارد؟
token-standard
معرفی انواع استانداردهای انتقال ارزهای دیجیتال
radix
فناوری رادیکس (Radix) چیست؟ بررسی نقاط قوت آن
erc20-and-trc20
استاندارهای ERC20 و TRC20 چیست؟ و چه تفاوتی باهم دارند؟
ethereum-plasma
پلاسما در اتریوم چیست؟ با بررسی مزایا و معایب آن
bitcoin-halving
هاوینگ بیت کوین چیست و چه تاثیری روی قیمت آن دارد؟
hashing
با مفهوم هش رمزنگاری بیشتر آشنا شویم!
quantum-computer
تأثیر کامپیوتر کوانتومی بر بلاک چین و ارزهای دیجیتال
%d8%a7%d9%84%da%af%d9%88%d8%b1%db%8c%d8%aa%d9%85-%d8%a7%d8%ac%d9%85%d8%a7%d8%b9-%d8%af%d8%b1-%d8%a8%d9%84%d8%a7%da%a9%e2%80%8c-%da%86%db%8c%d9%86-%da%86%db%8c%d8%b3%d8%aa%d8%9f-%d9%85%d8%b9%d8%b1
الگوریتم اجماع در بلاک‌ چین چیست؟ معرفی انواع کاربردهای آن
hardfork-in-bitcoin
هرآنچه که باید درباره هارد فورک در بیت کوین بدانید!
p2p
آشنایی با مبادله همتا به همتا (P2P) و نحوه استفاده از آن
spot-and-future-difference
معاملات نقدی و آتی چه تفاوت هایی با هم دارند؟
chainlink
چین لینک (chainlink) چیست؟ مزایا، امنیت و کارکرد آن
proof-of-stake
اثبات سهام (Proof Of Stake) چیست؟ چگونه در اتریوم پیاده سازی می شود؟
algo
هر آنچه که باید درباره فناوری الگوراند (ALGO) بدانید!
proof-of-work
الگوریتم اثبات کار (Proof of work) چیست؟ و در بیت کوین چگونه کار می کند؟
ico
ICO چیست؟ آشنایی با مفهوم عرضه اولیه سکه
segwit
تکنولوژی سگویت چیست؟ و چه مزایایی دارد؟
what-is-fork
فورک چیست و انواع آن کدامند؟