ثانیه
دقیقه
ساعت
روز
وبینار آموزش ترید از صفرِ صفر رایگان شد!
search

استاندارهای ERC20 و TRC20 چیست؟ و چه تفاوتی باهم دارند؟

تفاوت ERC20 و TRC20 چیست؟

در هنگام شروع فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال با دنیایی از اصطلاحات روبه رو می شوید که در صورتی که به درستی مفاهیم آنها را درک نکرده باشید با ضررهای سنگینی مواجه می شوید، TRC20، ERC-20، تفاوت ERC20 و TRC20 تنها چند عبارت آن هم در مبحث استانداردهای شبکه بلاک چین ارزهای دیجیتال هستند.

ثبت‌نام در وبینار فارکس

اصلا نگران نباشید چون با مطالعه و آموزش درست متوجه می شوید که همه چیز قابل فهم است و بر اساس حساب و کتاب انجام می شود.

فراموش نکنید بهترین کار این است که پیش از شروع فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال حتما یک دوره آموزش ارزهای دیجیتال را بگذرانید و با چم و خم کار آشنا شوید تا ضمن آموزش انواع تحلیل، اصطلاحات، فرصت ها و تهدیدها بتوانید در وحله اول از ضرر خود جلوگیری کنید و در قدم بعدی به سود برسید.

حتی اگر کمی با بازار ارزهای دیجیتال آشنا هم باشید شاید عبارات ERC-20، TRC-20 و دیگر کلمات در این حوزه برای شما جدید باشند. اما اصلا نگران نباشید در این مطلب قرار است به تمام جزئیات مربوط به دو عبارت ERC-20 و TRC-20 پی ببرید و تفاوت ERC20 و TRC20 را متوجه شوید.

ERC20 چیست؟

شبکه بلاک چین اتریوم دومین شبکه بلاک چین محبوب در میان شبکه های موجود است که یکی از امکاناتی که دارد این است که امکان ساخت توکن بر روی شبکه بلاک چین آن وجود دارد.

توسعه دهندگان می توانند از استانداردهای موجود در شبکه بلاک چین اتریوم استفاده کنند، این استانداردها که با ERC آغاز می شوند حاوی مجموعه ای از دستورالعمل ها و قوانینی هستند که سازندگان توکن بر روی شبکه بلاک چین اتریوم باید به آنها توجه کنند.

( ERC مخفف عبارت “Etherum Request fot Comments” است)

ERC-20 درواقع یک استاندارد در بلاک چین اتریوم است، افرادی که می‎ خواهند بدون ایجاد بلاک چین یک ارز دیجیتال ایجاد کنند و قصد به کار گرفتن بلاک چین اتریوم را داشته باشند می توانند از این استاندارد برای ایجاد توکن استفاده کنند.

ثبت‌نام در وبینار فارکس

طرح پیشنهادیERC-20  در سال 2015 ارائه شد و در سال 2017 این استاندارد در شبکه بلاک چین اتریوم تایید شد.

پرطرفدارترین استاندارد برای ساخت توکن بر بلاک چین اتریوم

با وجود نقایصی که در همان ابتدای عرضه توجه برخی را به خود جلب کرد، همچنان استاندارد ERC-20 به عنوان پرطرفدارترین استاندارد برای ساخت توکن بر روی شبکه بلاک چین اتریوم معرفی می شود.

توجه داشته باشید اتریوم استانداردهای دیگری همچون ERC-223 و دیگر استانداردها را نیز دارد اما استاندارد انتقال ERC-20 شناخته شده ترین استاندارد در شبکه بلاک چین اتریوم به شمار می آید.

کارمزد انجام تراکنش و انتقال با استفاده از این استاندارد نسبتا بالا است برای همین شاید همیشه معقول نباشد که از این استاندارد انتقال استفاده شود.

زمان انجام انتقال نیز با استفاده از این استاندارد انتقال، نسبتا زیاد است، باز هم دلیل دیگری که شاید همیشه انتخاب ERC-20 انتخاب درستی نباشد.

اما بگذارید ببینیم این کندی و هزینه بالا چه دلیلی دارد؟

در استاندارد انتقال ERC – 20 انجام تراکنش به تایید 12 گره احتیاج دارد، این موضوع هم زمان و هم هزینه بیشتری را برای انجام تراکنش از کاربر می طلبد.

اما از آنجایی که تایید تراکنش باید توسط 12 گره تایید شود، امنیت تراکنش ها افزایش می یابد.

توابع حاکم بر استاندارد ERC-20تفاوت ERC20 و TRC20 چیست؟

هر استاندارد حاوی یک سری دستورات است که در زمان استفاده از آن استاندارد انتقال فراخوانی می شوند، استاندارد انتقال ERC-20 حاوری 6 تابع است که در ادامه مطلب به بررسی آنها می پردازیم.

 • تابع (Allowance)

تابع اجازه، در زمانی که کاربر قصد ارسال ارز دیجیتال را داشته باشد به بررسی دارایی های کاربر می پردازد و در صورت داشتن دارایی به میزان لازم، به کاربر اجازه انتقال دارایی و یا ارسال را می دهد.

 • تابع (َApprove)

تابع تایید با بررسی و مقایسه توکن های موجود در تراکنش و تعداد کل توکن های موجود سعی می کند از فساد و جعل توکن در شبکه بلاک چین جلوگیری کند.

 • تابع (Balance Of)

تابع موجودی حساب، میزان دارایی کاربر را مشخص می کند.

 • تابع (Total Supply)

تابع موجودی کل تنها یک بار و آن هم در ابتدای ساخت توکن ساخته شده بر بستر بلاک چین اتریوم مبنی بر استاندارد ERC-20 فراخوانی می شود و تعداد کل توکن ها را مشخص می کند، این تعداد تغییر نمی کند برای همین فقط یک بار فراخوانی و اجرا می شود.

 • تابع (Transfer)

در هنگام ارائه عرضه اولیه یک توکن با فراخوانی تابع انتقال آدرس کاربر (آدرس کیف پول گیرنده) و تعداد توکن هایی که به هر فرد تعلق می گیرد مشخص می شود.

 • تابع (Transfer From)

تابع “انتقال از” بسیار به تابع انتقال شباهت دارد، اما تابع انتقال در زمان عرضه اولیه توکن فراخوانی می شود، در حالی که تابع “انتقال از” در انتقال های عادی بعد از عرضه اولیه که کاربران برای همدیگر ارسال می کنند و یا زمانی که کاربر واریز و برداشت انجام می دهد فراخوانی می شود.

نقص استاندارد ERC-20تفاوت ERC20 و TRC20 چیست؟

برای ارسال دارایی به آدرس یک کیف پول از دو راه می توان این کار را در بلاک چین مبتنی بر استاندارد ERC-20 انجام داد.

 • حالت اول

فراخوانی تابع Transfer، که در این حالت با ارسال توکن به قرارداد هوشمند، از دارایی شما کاسته می شود اما در طرف گیرنده شناسایی و دریافت تراکنش های ورودی برای هیچ قراردادی وجود ندارد.

 • حالت دوم

با فراخوانی توابع  Transfer From و  Approve، همان طور که گفته شد در صورتی که تنها از تابع  Transfer در زمان ارسال تراکنش استفاده شود، طرف گیرنده نمی تواند از اجرای تراکنش مطلع شود در نتیجه در حالت دوم ابتدا با استفاده از تابع Approve اجازه برداشت از حساب خود را به شبکه می دهید و سپس با فراخوانی تابع Transfer From از حساب شما برداشت می شود.

به این ترتیب گیرنده هم می تواند انجام تراکنش را تشخیص دهد البته با توجه به ارسال تراکنش در دو مرحله زمان و هزینه بیشتری برای انجام تراکنش صرف می شود و به همین دلیل هزینه انجام تراکنش بالا می رود.

ایراد استاندارد ERC-20 که می توان آن را یک مشکل بحرانی نیز نام گذاری کرد در این است که در هنگام فراخوانی تابع مربوطه در هنگام انتقال دارایی دیجیتال از یک آدرس به آدرس کیف پول دیگر قرارداد هوشمند به خوبی کار نمی کند.

از طرف دیگر با انجام کار به این صورت که دو تابع در هنگام ارسال فراخوانی شوند زمان و هزینه انجام تراکنش نیز بیشتر می شود. (برای انجام ارسال باید دو تابع تایید و انتقال فراخوانی شوند.)

بعدها شخصی با طراحی استاندارد دیگری در شبکه بلاک چین اتریوم به نام ERC-223  سعی در حل مشکلات موجود در استاندارد ERC-20 کرد.

استانداردهای موجود در شبکه بلاک چین اتریومتفاوت ERC20 و TRC20 چیست؟

استانداردهای موجود در شبکه بلاک چین اتریوم تنها به ERC-20 ختم نمی شوند، هرچند استاندارد ERC-20 بسیار شناخته شده است اما استانداردهایی دیگری نیز در شبکه بلاک چین اتریوم وجود دارند که برای ایجاد توکن با کاربردهای متفاوت به کار گرفته می شود.

هر استانداردی که قرار باشد در شبکه بلاک چین اتریوم وجود داشته باشد ابتدا از طرف طراح آن استاندارد به عنوان یک طرح پیشنهادی ارائه می شود و تیم شبکه بلاک چین اتریوم با بررسی آن تصمیم به رد و یا تایید آن می گیرند.

حضور اعداد در کنار نام استانداردهای مطرحی که می شناسیم به شماره آن استاندارد تایید شده اشاره می کنند، به عنوان مثال ERC-20، بیستمین طرح پیشنهادی بوده که تایید شده و در اختیار سازندگان توکن قرار گرفته است.

ERC-1400 به هزار و چهارصدمین طرح پیشنهاد شده که مورد تایید تیم اتریوم قرار گرفته است اشاره می کند. البته که در این میان استانداردهای بسیار زیادی ارائه می شوند که به دلیل کاستی هایی که دارند مورد تایید قرار نمی گیرد.

در ادامه به معرفی و شرح مختصر انواع استاندارد موجود در شبکه بلاک چین اتریوم می پردازیم:

 • ERC-223

در استاندارد انتقال ERC-20 همان طور که گفته شد اگر در هنگام انتقال و ارسال دارایی دیجیتال خود، استاندارد انتقال را به درستی انتخاب نکنید، دارایی شما از بین می رود. استاندارد ERC-223 با هدف رفع این مشکل به وجود آمد.

در نتیجه مشکل توکن های سوخته با استفاده از استاندارد ERC-223 حل شد.

از طرف دیگر در استاندارد ERC-223 تراکنش های ارسالی در شبکه در یک تراکنش به قراردادهای هوشمند ارسال می شوند و با توجه به این موضوع هزینه تراکنش در مقایسه با حالتی که دو تراکنش برای ارسال به قراردادهای هوشمند نیاز بود کم هزینه تر خواهد بود.

 • ERC-621

استاندارد ERC-621 شباهت بسیار زیادی به استاندارد ERC-20 دارد و تنها دو تابع به این استاندارد اضافه شده است که باعث ایجاد تغیراتی خواهد شد. با کمک این دو تابع می توان تعداد کل توکن های در حال گردش را بررسی، کاهش و یا افزایش داد.

 • ERC-721

اما استاندارد ERC-721 خیلی به دو استاندارد قبلی شباهت ندارد و کلا با هدف دیگری به وجود آمد. احتمالا نام NFT به گوشتان خورده است، استفاده از این استاندارد در این حوزه کاربرد دارد چراکه در این استاندارد هیچ دو توکنی در شبکه با هم برابر نیستند، به عبارت دیگر توکن ها در این شبکه غیر مثلی هستند.

یکی از شناخته شده ترین پروژه هایی که از این استاندارد استفاده کرده است، بازی کریپتوکیتیز (Crypto Kitties) است که در آن هر کیتی منحصر به فرد است.

 • ERC-777

با کمک استاندارد ERC-777 علاوه بر اینکه از سوختن توکن جلوگیری می شود، شبکه بلاک چین برای کاربران منعطف می شود و به این صورت کاربران می توانند تنظیماتی را برای تراکنش های ارسالی خود تنظیم کنند.

 • ERC-1155

با استفاده از این استاندارد، توکن های مبتنی بر این استاندارد می توانند معاملات بیشتر و بهتری را داشته باشند. می توان استاندارد ERC-1155 را ترکیبی از دوتا از استانداردهای شبکه بلاک چین اتریوم یعنی ERC-20 و ERC-721 دانست.

 • ERC-1400

با استفاده از استاندارد ERC-1400 که شامل چندین توکن اوراق بهادار است، ثبت و تراکنش اوراق بهادار شدنی است.

TRC20 چیست؟تفاوت ERC20 و TRC20 چیست؟

درواقع ترون یک پلتفرم غیرمتمرکز است و در زمینه به اشتراک گذاری آسان و به صرفه فایل های دیجیتالی به وجود آمد. بنیاد ترون به همراه مدیرعامل خود جاستین سان سعی دارد با کمک بلاک چین و از بین بردن واسطه ها امر ارسال و دریافت محتواهای دیجیتالی را برای کاربران هر چه آسان تر کند.

ترون یک ارز دیجیتال شناخته شده است که بلاک چین خاص خود را دارد، در این میان افراد زیادی از موسسان ارزهای دیجیتال نیازی به تولید یک شبکه بلاک چین برای ارزهای جدید خود نمی بینند، در این مواقع بلاک چین ترون یکی از بلاک چین هایی است که می توانند استفاده کنند.

درواقع TRC – 20 یک استاندارد ایجاد توکن بر روی شبکه بلاک چین ترون است. انتقال ها با استفاده از این استاندارد انتقال در مدت زمان کوتاه و با هزینه بسیار پایین انجام می شوند.

و اما دلیل این سرعت بالا و هزینه پایین این است که تنها یک ارسال تراکنش به قرارداد هوشمند برای انتقال دارایی انجام می شود. به همین دلیل مدت زمان کمتری برای انجام تراکنش نیاز است و از آنجا که فقط یک گره کار تایید تراکنش را انجام می دهد هزینه زیادی را شامل نمی شود.

استانداردهای شبکه بلاک چین ترون

درست است که توجه ما در این بخش از مطلب بر استاندارد TRC-20 ترون است اما باید بدانید که شبکه بلاک چین ترون استاندارد دیگری به نام TRC-10 نیز دارد که تفاوت هایی میان این دو استاندارد موجود در شبکه ترون وجود دارد.

 • TRC-10

ساخت توکن بر مبنای استاندارد TRC-10 به دلیل عدم برخورداری از قوانین هوشمند به سادگی امکان پذیر است، اما این عدم حضور قراردادهای هوشمند با اینکه کار ساخت توکن را ساده تر می کند، نیازهای کمتری را نیز پوشش می دهد؛ به همین دلیل است که استفاده از استاندارد TRC-20 در شبکه بلاک چین ترون رواج بیشتری دارد.

 • TRC-20

استاندارد TRC-20 از قوانین هوشمند برخوردار است و به همین دلیل گفته می شود که TRC-20 شباهت زیادی به استاندارد انتقال در شبکه اتریوم یعنی ERC-20 دارد. جاستین سان با هدف جذب کاربران استاندارد ERC-20 مربوط به شبکه بلاک چین اتریوم، استاندارد نسبتا مشابهی با آن را ایجاد کرد و به همین دلیل مورد انتقادات زیادی قرار گرفت.

تفاوت ERC20 و TRC20تفاوت ERC20 و TRC20 چیست؟

پیش از این نیز توضیح دادیم که ERC20 و TRC20 استانداردهای ساخت توکن بر روی شبکه های بلاک چین اتریوم و ترون هستند.

در زمان هایی که شما قصد داشته باشید به حساب خود در صرافی دارایی را از کیف پول خودتان انتقال دهید و یا هنگاهی که قصد دارید، رمزارزی را به یک آدرس کیف پول برای شخصی ارسال کنید با عبارات ERC-20 و TRC-20 مواجه شده اید، البته اینها تنها شبکه های استاندارد موجود برای انتقال دارایی دیجیتال نیستند، اما قصد ما در این بخش از مطلب بررسی تفاوت ERC20 و TRC20 است.

در مواقعی که کاربر قصد واریز و یا برداشت توکن های اتریوم به حساب کاربری خود در صرافی را داشته باشد  و یا زمانی که واریز و یا برداشت را برای کیف پولی که از ارز دیجیتال اتریوم پشتیبانی می کند انجام دهد در میان دو استاندارد ERC20 و TRC20 باید حتما به استاندارد انتقال خود توجه کند که بر روی ERC20 تنظیم شده باشد.

بررسی تفاوت ERC20 و TRC20

 • شبکه بلاک چین

ERC-20 یک استاندارد موجود بر روی شبکه بلاک چین اتریوم است.

TRC-20 یک استاندارد موجود بر روی شبکه بلاک چین ترون است.

 • آدرس کیف پول

آدرس کیف پول های اتریوم با 0X آغاز می شوند.

آدرس کیف پول های ترون با T آغاز می شود.

 • سرعت

سرعت انتقال، واریز و برداشت با استفاده از استاندارد انتقال شبکه بلاک چین ترون یعنی TRC-20 با سرعت بالاتری انجام می شود.

 • کارمزد

کارمزد انتقال با انتخاب شبکه انتقال TRC-20 کمتر از حالتی است که استاندارد ERC-20 را انتخاب کنید.

 • امنیت تراکنش

امنیت تراکنش ها با انتخاب استاندارد انتقال ERC-20 افزایش می یابد. به دلیل آنکه گره های بیشتری باید تراکنش ارسال شده به شبکه را تایید کنند.

 • پشتیبانی صرافی و کیف پول

در پایان باید به این موضوع نیز توجه داشت که اکثر کیف پول ها و صرافی های موجود از استاندارد ERC-20 پشتیبانی می کنند، در حالی که TRC-20 این حجم از پشتیبانی صرافی و کیف پول را ندارد.

آیا امکان انتقال مستقیم بین شبکه ERC-20 و TRC-20 وجود دارد؟تفاوت ERC20 و TRC20 چیست؟

خیر، با توجه به مطالب گفته شده احتمالا متوجه شده اید که اگر بخواهید از حساب خود برای یک کیف پول ترون انتقال دارایی دیجیتال را انجام دهید باید شبکه انتقال خود را بر روی TRC-20 تنظیم کنید و اما اگر قصد انتقال دارایی خود به یک کیف پول اتریوم باشد باید استاندارد انتقال ERC-20 را برای ارسال و یا دریافت خود انتخاب کنید.

در ادامه برای درک بهتر مطالب گفته شده به بررسی انتقال توکن تتر با استفاده از استاندارد انتقال ERC-20 و TRC-20 می پردازیم.

تتر یکی از استیبل کوین ها است که به دلیل کاربرد بالایی که دارد، امکان انتقال آن در چند شبکه مهیا شده است، اما اجازه دهید به تفاوت تتر ERC-20 و تتر TRC-20 بپردازیم.

در ابتدا لازم می دانم یادآوری کنم استیبل کوین تتر همواره ارزشی برابر یک دلار دارد، و البته تتر ERC-20 و تتر TRC-20 تنها تترهای موجود نیستند، چراکه همان طور که اشاره شد این ارز دیجیتال به دلیل کاربرد زیادی که دارد بر روی دیگر بلاک چین ها مثل بلاک چین بیت کوین و ایاس (EOS) نیز وجود دارد.

اما در میان این همه تتر از کدام باید استفاده کرد؟

برای بررسی انتخاب تتر مناسب برای انتقال باید ویژگی ها و البته شرایط خودتان را در نظر بگیرید.

تتر مربوط به شبکه بلاک چین بیت کوین یعنی (OMNI) امنی، با وجود سرعت کم و هزینه ی بالای تراکنش هنوز هم یکی از پراستفاده ترین تترها به شمار می رود.

اما در مرحله بعد تتر ERC-20 را داریم که نسبت به تتر امنی با سرعت بالاتر و کارمزد کمتر منتقل می شود.

و اما تتر TRC-20 که با سرعت بالاتر از تتر ERC-20 و با کارمزد نزدیک به صفر منتقل می شود.

اما امنیت ارسال تتر در شبکه بلاک چین بیت کوین بالاتر از همه است و پس از آن شبکه بلاک چین اتریوم قرار می گیرد و در آخر شبکه بلاک چین ترون جای دارد.

کیف پول هایی که از تتر ERC-20 و تتر TRC-20 پشتیبانی می کنند

 • کیف پول اتمیک که هم در نسخه اپلیکیشن موبایل و هم نسخه ویندوز ارائه شده است.
 • کیف پول نرم افزاری کوینومی نیز از تتر ERC-20 و تتر TRC-20 پشتیبانی می کند.
 • کیف پول to که مخصوص ارز دیجیتال تتر است.
 • کیف پول سخت افزاری Ledger Nano S که این کیف پول با امنیت بالا از هر دو نوع تتر ERC-20 و تتر TRC-20 پشتیبانی می کند.

با توجه به مطالب آورده شده، به عبارتی می توان گفت در صورتی که در واریز و برداشت مربوط به یکی از کیف پول های بالا ERC-20 و TRC-20 را اشتباها انتخاب کنید حداقل دارایی تتر شما از بین نمی رود.

سخن پایانی

در این مطلب ما سعی کردیم به موضوع بسیار مهم استانداردهای انتقال ERC-20 و TRC-20 و تفاوت تفاوت ERC20 و TRC20 بپردازیم، با توجه به اهمیت موضوع و احتمال از بین رفتن دارایی دیجیتال شما در صورت انتخاب نادرست استاندارد انتقال، توصیه می شود به این موضوع به دقت توجه کنید.

TRC-20 و ERC-20 هر دو استانداردی بر روی شبکه های بلاک چین خود هستند که به کسانی که قصد ایجاد توکن بر روی بلاک چین آنها را داشته باشند قوانینی را مشخص می کنند که باید رعایت شود.

از طرف دیگر کاربران صرافی ها و دارندگان کیف پول ها باید در زمان واریز و برداشت و یا ارسال دارایی به کیف پول شخصی دیگر (به طور کلی انتقال دارایی) حتما باید استاندارد سازگار با ارز دیجیتال ارسالی و کیف پول گیرنده را انتخاب کنند.

سوالات متداول

ERC-20 یک استاندارد ساخت توکن بر روی شبکه بلاک چین اتریوم است.

TRC-20 یک استاندارد ساخت توکن بر روی شبکه بلاک چین اتریوم است.

ERC20 یک استاندارد بر روی شبکه بلاک چین اتریوم است در حالی که TRC20 یک استاندارد بر روی شبکه بلاک چین ترون است.

خیر، شبکه بلاک چین ترون استاندارد دیگری به نام TRC-10 دراد.

خیر، ERC-223، ERC-621، ERC-721، ERC-777، ERC-1155، ERC-1400 از دیگر استانداردهای شبکه بلاک چین اتریوم به حساب می آیند. اما همان طور که می بینید استاندارد ERC-20 شناخته شده ترین و پرکاربردترین استاندارد انتقال در میان دیگر استانداردهای دیگر این شبکه بلاک چین است.

به این مقاله امتیاز دهید
(۱۷۵ رای) ۴.۵
۱۲۳۴۵
ترتیبی که برای خواندن مقالات مفاهیم تخصصی ارزهای دیجیتال به شما پیشنهاد میکنیم:
shilling
شیلینگ (Shilling) چیست + چه تأثیری بر قیمت ارزهای دیجیتال دارد؟
futures-trading
فیوچرز چیست و چگونه انجام می شود؟
validator
ولیدیتور چیست؟ | کاربرد Validator ارز دیجیتال چیست؟
stop-out
استاپ اوت چیست؟ سفارش توقف چگونه محاسبه می شود؟
spot-trading
معاملات اسپات یا معاملات نقدی چیست؟
block-size
اندازه بلاک بیت کوین (Block Size) چیست و چه اهمیتی دارد؟
social-trading
سوشال تریدینگ چیست و چگونه انجام می‌شود؟
crypto-insurance
بیمه ارز دیجیتال چیست و چرا و چگونه باید از آن استفاده کنیم؟
what-is-the-top-to-down-approach-in-crypto
رویکرد بالا به پایین در ارز دیجیتال چیست؟
what-is-lightning-network
شبکه لایتنینگ چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟
what-is-oracle-in-blockchain
اوراکل (oracle) چیست؟ پل ارتباط بین قراردادهای هوشمند و دنیای واقعی
defi2
دیفای 2 (DeFi 2) چیست و چه کاربردی دارد؟
margin
مارجین (Margin) چیست و چه کاربردی در صرافی ها دارد؟
stop-hunting
استاپ هانتینگ چیست؟ Stop Hunting چگونه رخ می‌دهد؟
stop-limit
استاپ لیمیت (سفارش با حد ضرر) چیست؟
stop-market-order
سفارش توقف ضرر بازار (Stop Market Order) چیست؟ | انواع دستور استاپ لاس
marketorder
سفارش بازار یا مارکت اوردر (Market Order) چیست؟
memo
تگ یا ممو (Memo) در کیف پول ارز دیجیتال چیست؟
poap
الگوریتم یا پروتکل اثبات حضور (POAP) چیست؟
blockchain-explorer
مرورگر بلاک چین (Blockchain Explorer) چیست و چه کاربردی دارد؟
altcoin-season
آلت سیزن (Alt season) چیست و چگونه می توان از آن سود کسب کرد؟
amm
بازارساز خودکار (AMM) چیست و چه کاربردی دارد؟
hardcap-and-softcap
هارد کپ و سافت کپ در ارزهای دیجیتال چیست؟
crypto-lending
 وام ارز دیجیتال چیست؟ راهنمای نحوه دریافت وام ارزهای دیجیتال
liquidity-mining
استخراج نقدینگی (Liquidity Mining) در ارزهای دیجیتال چیست؟
token-burning
توکن سوزی در ارزهای دیجیتال چیست و به چه دلیلی اتفاق می افتد؟
hedge-fund
آشنایی با صندوق پوشش ریسک یا Hedge Fund
copy-trading
کپی تریدینگ (Copy Trading) چیست؟
dao
سازمان خودگردان غیرمتمرکز (DAO) چیست و چگونه کار می کند؟
double-spend
دوبار خرج کردن (Double Spend) در بلاک چین چیست؟
what-is-ido-in-crypto
عرضه اولیه صرافی غیرمتمرکز (IDO) چیست؟
what-is-halving
هالوینگ (Halving) در ارزهای دیجیتال به چه معناست؟
on-chain-volume-vs-trading-volume
مقایسه حجم آن چین (On-Chain Volume) و حجم معاملاتی (Trading volume)
what-is-cryptojacking
کریپتوجکینگ (Cryptojacking) چیست و چگونه می توان با آن مقابله کرد؟
onchin-analysis
تحلیل آنچین یا درون زنجیره ای (Onchain) چیست و در کجا استفاده می شود؟
tokenomics
توکونومیک یا اقتصاد توکنی (Tokenomics) چیست و چه کاربردی دارد؟
sopr
اندیکاتور SOPR چیست؟ آشنایی با نحوه استفاده و انواع آن
margin-call
هرآنچه که باید درباره کال مارجین (Call Margin) بدانید
what-is-leverage
اهرم یا لوریج چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟
harmonic-patterns
معرفی انواع الگوهای هارمونیک و روش های معامله با آن
%d8%aa%d8%ad%d9%84%db%8c%d9%84-%d8%b2%d9%85%d8%a7%d9%86%db%8c-%da%86%db%8c%d8%b3%d8%aa-%d9%88-%da%86%da%af%d9%88%d9%86%d9%87-%d8%a7%d9%86%d8%ac%d8%a7%d9%85-%d9%85%db%8c-%d8%b4%d9%88%d8%af%d8%9f
تحلیل زمانی چیست و چگونه انجام می شود؟
bitcoin-full-node
نود کامل یا فول نود بیت کوین چیست؟ بررسی مزایا و معایب آن
yield-farming
کشت سود چیست؟ معرفی 7 تا از پلتفرم های معروف آن
ransomware
معرفی کلاهبرداری باجه افزار و انواع مدل های رایج آن
dlt
منظور از دفتر کل یا DLT چیست؟ و چه انواعی دارد؟
token-standard
معرفی انواع استانداردهای انتقال ارزهای دیجیتال
radix
فناوری رادیکس (Radix) چیست؟ بررسی نقاط قوت آن
erc20-and-trc20
استاندارهای ERC20 و TRC20 چیست؟ و چه تفاوتی باهم دارند؟
ethereum-plasma
پلاسما در اتریوم چیست؟ با بررسی مزایا و معایب آن
bitcoin-halving
هاوینگ بیت کوین چیست و چه تاثیری روی قیمت آن دارد؟
hashing
با مفهوم هش رمزنگاری بیشتر آشنا شویم!
quantum-computer
تأثیر کامپیوتر کوانتومی بر بلاک چین و ارزهای دیجیتال
%d8%a7%d9%84%da%af%d9%88%d8%b1%db%8c%d8%aa%d9%85-%d8%a7%d8%ac%d9%85%d8%a7%d8%b9-%d8%af%d8%b1-%d8%a8%d9%84%d8%a7%da%a9%e2%80%8c-%da%86%db%8c%d9%86-%da%86%db%8c%d8%b3%d8%aa%d8%9f-%d9%85%d8%b9%d8%b1
الگوریتم اجماع در بلاک‌ چین چیست؟ معرفی انواع کاربردهای آن
hardfork-in-bitcoin
هرآنچه که باید درباره هارد فورک در بیت کوین بدانید!
p2p
آشنایی با مبادله همتا به همتا (P2P) و نحوه استفاده از آن
spot-and-future-difference
معاملات نقدی و آتی چه تفاوت هایی با هم دارند؟
chainlink
چین لینک (chainlink) چیست؟ مزایا، امنیت و کارکرد آن
proof-of-stake
اثبات سهام (Proof Of Stake) چیست؟ چگونه در اتریوم پیاده سازی می شود؟
algo
هر آنچه که باید درباره فناوری الگوراند (ALGO) بدانید!
proof-of-work
الگوریتم اثبات کار (Proof of work) چیست؟ و در بیت کوین چگونه کار می کند؟
ico
ICO چیست؟ آشنایی با مفهوم عرضه اولیه سکه
segwit
تکنولوژی سگویت چیست؟ و چه مزایایی دارد؟
what-is-fork
فورک چیست و انواع آن کدامند؟

12 نظر ثبت شده
Ali
Ali
680 روز قبل
سلام من میخوام ارزه harmony_rank۴۸حدود،بخرم با صرافی coinex و کیف پولم trust wallet است و با توجه ب اینکه Trc20 کارمزد کمی داره و سریعه سعی دارم از هین شبکه استفاده کنم میشه بگید چجوری باید تتر با این شبکه خرید و ایا ب مشکل بر نمیخوره ؟ و دیلی اینکه میگن حواستون باشه ک اول و اخر رو با یه شبکه بزنید مثلا trc20 اگ ن پولتون ارزبین میره چیه! اخه اصلا اول و اخر نداره ما اکجا بفهمم trc20هس ارزه یا کیف پوله و جواب میده این شبکه رو یا ن
خانه سرمایه
خانه سرمایه
668 روز قبل
باسلام دوست عزیز مطلبی که اهمت دارد توجه به یکی بودن ارز در مبدا و مقصد است.که توسط شما انتخاب می شود. در انتخاب خود دقت کنید
Ali neko
Ali neko
695 روز قبل
سلام،ممنون از توضیحات خوبتون من تترtrc20 را در کیف پول سیف پالم دارم، آیا میتونم توی یک صرافی مثل بایننس دیگر ارزها مثل شیبا یا مانا خرید کنم یا نیاز به تبدیل به یه شبکه دیگه را داره؟اگه باید تبدیل بشه چطوری؟ ممنونم
خانه سرمایه
خانه سرمایه
668 روز قبل
باسلام دوست عزیز باید ابندا ارز را به صرافی مورد نظر انتقال دهید و خرید را انجام دهید
ابراهیم
ابراهیم
771 روز قبل
سلام دوستان کسی بابت نحوه انتقال بین این دو شبکه اطلاعی داره ؟ مثلا از erc20 ب trc20 چجوری میشه ارز انتقال داد؟
خانه سرمایه
خانه سرمایه
771 روز قبل
باسلام دوست عزیز تتر ERC20 تتر فعال بر روی شبکه اتریوم است و تتر TRC20 تتر فعال بر روی بلاکچین ترون است. یکی از راههای تبدیل؛ انتقال به کیف پول یک صرافی داخلی و سپس ارسال مجدد بر شبکه متفاوت است
مهدی
مهدی
799 روز قبل
سلام وقتتون بخیر من مقداری ارز پولیگان داشتم که در صرافی کوینکس نگهداری میکردم و امروز انتقال دادم به اتمیک ولت و الان موجودی بالا نمیاد شبکه پولیگان اتمیک erc20 هست لطفا راهنمایی کنید برای بازیابی موجودی چیکار باید بکنم.
خانه سرمایه
خانه سرمایه
791 روز قبل
باسلام دوست عزیز درصورتی که انتقال با پیام موفقیت آمیز انجام شده باشد ارز مذکور قابل بازیابی نیست
حسین
حسین
808 روز قبل
سلام من تو هاتبیت تتر واریز کردم با شبکه trc20 صرافی کوکوین یک ارز اولیه معرفی کرد با erc20 ایا بنده با توجه به کارمزد بالای erc20 میتوانم انتقال رو با شبکهtrc20 به صرافی کوکوین انجام بدهم و بعد ارز یاد شده رو با این تتر خرید کنم؟
خانه سرمایه
خانه سرمایه
801 روز قبل
باسلام دوست عزیز خیر این امکان وجود ندارد
عزیزی
عزیزی
841 روز قبل
با سلام و روز بخیر ضمن تشکر از توضیحات خوبتون که باعث شد خیلی موارد برایم مشخص شود من چون اطلاعی از این موارد نداشتم به کیف پول خود در تراست والت مقداری تتر انتقال دادم وقتی میخواستم ان رابه بیت کوین تبدیل کنم نمیتوانستم اینکار را انجام دهم چند سوال چطور باید متوجه شوم تتر را روی کدام بلاک چین منتقل کرده ام؟ آیا باید یکی از ارزهای انتقال در تراست والت اتریوم و یا بایننس کوین باشد؟ ایا اگر بخواهم تتر را به بیت کوین تبدیل کنم باید چکار کنم با تشکر از توجه شما
خانه سرمایه
خانه سرمایه
810 روز قبل
باسلام دوست عزیز زمانیکه وارد صفحه ارزی که موجودی دارید می شوید نوع بستر بلاکچین آن مشخص می باشد. به عنوان مثال trc20 یا erc20و ... . این که چه ارزی به کیف خود انتقال می دهید وابسته به ارزی که می خواهد بخرید است. باید با تتر خود بیت کوین بخرید.