استاندارهای ERC20 و TRC20 چیست؟ و چه تفاوتی باهم دارند؟

تفاوت ERC20 و TRC20 چیست؟

در هنگام شروع فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال با دنیایی از اصطلاحات روبه‌رو می‌شوید که در صورتی که به درستی مفاهیم آنها را درک نکرده باشید با ضررهای سنگینی مواجه می‌شوید، TRC20، ERC-20، تفاوت ERC20 و TRC20 تنها چند عبارت آن هم در مبحث استانداردهای شبکه بلاک چین ارزهای دیجیتال هستند.

اصلا نگران نباشید چون با مطالعه و آموزش درست متوجه می‌شوید که همه چیز قابل فهم است و بر اساس حساب و کتاب انجام می‌شود.

فراموش نکنید بهترین کار این است که پیش از شروع فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال حتما یک دوره آموزش ارزهای دیجیتال را بگذرانید و با چم و خم کار آشنا شوید تا ضمن آموزش انواع تحلیل، اصطلاحات، فرصت‌ها و تهدیدها بتوانید در وحله اول از ضرر خود جلوگیری کنید و در قدم بعدی به سود برسید.

حتی اگر کمی با بازار ارزهای دیجیتال آشنا هم باشید شاید عبارات ERC-20، TRC-20 و دیگر کلمات در این حوزه برای شما جدید باشند. اما اصلا نگران نباشید در این مطلب قرار است به تمام جزئیات مربوط به دو عبارت ERC-20 و TRC-20 پی ببرید و تفاوت ERC20 و TRC20 را متوجه شوید.

فهرست این مقاله

ERC20 چیست؟

شبکه بلاک چین اتریوم دومین شبکه بلاک چین محبوب در میان ‌شبکه‌های موجود است که یکی از امکاناتی که دارد این است که امکان ساخت توکن بر روی شبکه بلاک چین آن وجود دارد.

توسعه‌دهندگان می‌توانند از استانداردهای موجود در شبکه بلاک چین اتریوم استفاده کنند، این استانداردها که با ERC آغاز می‌شوند حاوی مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ها و قوانینی هستند که سازندگان توکن بر روی شبکه بلاک چین اتریوم باید به آنها توجه کنند.

( ERC مخفف عبارت “Etherum Request fot Comments” است)

ERC-20 درواقع یک استاندارد در بلاک چین اتریوم است، افرادی که می‎‌خواهند بدون ایجاد بلاک چین یک ارز دیجیتال ایجاد کنند و قصد به کار گرفتن بلاک چین اتریوم را داشته باشند می‌توانند از این استاندارد برای ایجاد توکن استفاده کنند.

طرح پیشنهادیERC-20  در سال ۲۰۱۵ ارائه شد و در سال ۲۰۱۷ این استاندارد در شبکه بلاک چین اتریوم تایید شد.

پرطرفدارترین استاندارد برای ساخت توکن بر بلاک چین اتریوم

با وجود نقایصی که در همان ابتدای عرضه توجه برخی را به خود جلب کرد، همچنان استاندارد ERC-20 به عنوان پرطرفدارترین استاندارد برای ساخت توکن بر روی شبکه بلاک چین اتریوم معرفی می‌شود.

توجه داشته باشید اتریوم استانداردهای دیگری همچون ERC-223 و دیگر استانداردها را نیز دارد اما استاندارد انتقال ERC-20 شناخته شده‌ترین استاندارد در شبکه بلاک چین اتریوم به شمار می‌آید.

کارمزد انجام تراکنش و انتقال با استفاده از این استاندارد نسبتا بالا است برای همین شاید همیشه معقول نباشد که از این استاندارد انتقال استفاده شود.

زمان انجام انتقال نیز با استفاده از این استاندارد انتقال، نسبتا زیاد است، باز هم دلیل دیگری که شاید همیشه انتخاب ERC-20 انتخاب درستی نباشد.

اما بگذارید ببینیم این کندی و هزینه بالا چه دلیلی دارد؟

در استاندارد انتقال ERC – ۲۰ انجام تراکنش به تایید ۱۲ گره احتیاج دارد، این موضوع هم زمان و هم هزینه بیشتری را برای انجام تراکنش از کاربر می‌طلبد.

اما از آنجایی که تایید تراکنش باید توسط ۱۲ گره تایید شود، امنیت تراکنش‌ها افزایش می‌یابد.

توابع حاکم بر استاندارد ERC-20تفاوت ERC20 و TRC20 چیست؟

هر استاندارد حاوی یک سری دستورات است که در زمان استفاده از آن استاندارد انتقال فراخوانی می‌شوند، استاندارد انتقال ERC-20 حاوری ۶ تابع است که در ادامه مطلب به بررسی آنها می‌پردازیم.

 • تابع (Allowance)

تابع اجازه، در زمانی که کاربر قصد ارسال ارز دیجیتال را داشته باشد به بررسی دارایی‌های کاربر می‌پردازد و در صورت داشتن دارایی به میزان لازم، به کاربر اجازه انتقال دارایی و یا ارسال را می‌دهد.

 • تابع (َApprove)

تابع تایید با بررسی و مقایسه توکن‌های موجود در تراکنش و تعداد کل توکن‌های موجود سعی می‌کند از فساد و جعل توکن در شبکه بلاک چین جلوگیری کند.

 • تابع (Balance Of)

تابع موجودی حساب، میزان دارایی کاربر را مشخص می‌کند.

 • تابع (Total Supply)

تابع موجودی کل تنها یک بار و آن هم در ابتدای ساخت توکن ساخته شده بر بستر بلاک چین اتریوم مبنی بر استاندارد ERC-20 فراخوانی می‌شود و تعداد کل توکن‌ها را مشخص می‌کند، این تعداد تغییر نمی‌کند برای همین فقط یک بار فراخوانی و اجرا می‌شود.

 • تابع (Transfer)

در هنگام ارائه عرضه اولیه یک توکن با فراخوانی تابع انتقال آدرس کاربر (آدرس کیف پول گیرنده) و تعداد توکن‌هایی که به هر فرد تعلق می‌گیرد مشخص می‌شود.

 • تابع (Transfer From)

تابع “انتقال از” بسیار به تابع انتقال شباهت دارد، اما تابع انتقال در زمان عرضه اولیه توکن فراخوانی می‌شود، در حالی که تابع “انتقال از” در انتقال‌های عادی بعد از عرضه اولیه که کاربران برای همدیگر ارسال می‌کنند و یا زمانی که کاربر واریز و برداشت انجام می‌دهد فراخوانی می‌شود.

نقص استاندارد ERC-20تفاوت ERC20 و TRC20 چیست؟

برای ارسال دارایی به آدرس یک کیف پول از دو راه می‌توان این کار را در بلاک چین مبتنی بر استاندارد ERC-20 انجام داد.

 • حالت اول

فراخوانی تابع Transfer، که در این حالت با ارسال توکن به قرارداد هوشمند، از دارایی شما کاسته می‌شود اما در طرف گیرنده شناسایی و دریافت تراکنش‌های ورودی برای هیچ قراردادی وجود ندارد.

 • حالت دوم

با فراخوانی توابع  Transfer From و  Approve، همان‌طور که گفته شد در صورتی که تنها از تابع  Transfer در زمان ارسال تراکنش استفاده شود، طرف گیرنده نمی‌تواند از اجرای تراکنش مطلع شود در نتیجه در حالت دوم ابتدا با استفاده از تابع Approve اجازه برداشت از حساب خود را به شبکه می‌دهید و سپس با فراخوانی تابع Transfer From از حساب شما برداشت می‌شود.

به این ترتیب گیرنده هم می‌تواند انجام تراکنش را تشخیص دهد البته با توجه به ارسال تراکنش در دو مرحله زمان و هزینه بیشتری برای انجام تراکنش صرف می‌شود و به همین دلیل هزینه انجام تراکنش بالا می‌رود.

ایراد استاندارد ERC-20 که می‌توان آن را یک مشکل بحرانی نیز نام‌گذاری کرد در این است که در هنگام فراخوانی تابع مربوطه در هنگام انتقال دارایی دیجیتال از یک آدرس به آدرس کیف پول دیگر قرارداد هوشمند به خوبی کار نمی‌کند.

از طرف دیگر با انجام کار به این صورت که دو تابع در هنگام ارسال فراخوانی شوند زمان و هزینه انجام تراکنش نیز بیشتر می‌شود. (برای انجام ارسال باید دو تابع تایید و انتقال فراخوانی شوند.)

این مطلب را حتما بخوانید:  معاملات فیوچرز یا معاملات آتی چیست؟

بعدها شخصی با طراحی استاندارد دیگری در شبکه بلاک چین اتریوم به نام ERC-223  سعی در حل مشکلات موجود در استاندارد ERC-20 کرد.

استانداردهای موجود در شبکه بلاک چین اتریومتفاوت ERC20 و TRC20 چیست؟

استانداردهای موجود در شبکه بلاک چین اتریوم تنها به ERC-20 ختم نمی‌شوند، هرچند استاندارد ERC-20 بسیار شناخته شده است اما استانداردهایی دیگری نیز در شبکه بلاک چین اتریوم وجود دارند که برای ایجاد توکن با کاربردهای متفاوت به کار گرفته می‌شود.

هر استانداردی که قرار باشد در شبکه بلاک چین اتریوم وجود داشته باشد ابتدا از طرف طراح آن استاندارد به عنوان یک طرح پیشنهادی ارائه می‌شود و تیم شبکه بلاک چین اتریوم با بررسی آن تصمیم به رد و یا تایید آن می‌گیرند.

حضور اعداد در کنار نام استانداردهای مطرحی که می‌شناسیم به شماره آن استاندارد تایید شده اشاره می‌کنند، به عنوان مثال ERC-20، بیستمین طرح پیشنهادی بوده که تایید شده و در اختیار سازندگان توکن قرار گرفته است.

ERC-1400 به هزار و چهارصدمین طرح پیشنهاد شده که مورد تایید تیم اتریوم قرار گرفته است اشاره می‌کند. البته که در این میان استانداردهای بسیار زیادی ارائه می‌شوند که به دلیل کاستی‌هایی که دارند مورد تایید قرار نمی‌گیرد.

در ادامه به معرفی و شرح مختصر انواع استاندارد موجود در شبکه بلاک چین اتریوم می‌پردازیم:

 • ERC-223

در استاندارد انتقال ERC-20 همان‌طور که گفته شد اگر در هنگام انتقال و ارسال دارایی دیجیتال خود، استاندارد انتقال را به درستی انتخاب نکنید، دارایی شما از بین می‌رود. استاندارد ERC-223 با هدف رفع این مشکل به وجود آمد.

در نتیجه مشکل توکن‌های سوخته با استفاده از استاندارد ERC-223 حل شد.

از طرف دیگر در استاندارد ERC-223 تراکنش‌های ارسالی در شبکه در یک تراکنش به قراردادهای هوشمند ارسال می‌شوند و با توجه به این موضوع هزینه تراکنش در مقایسه با حالتی که دو تراکنش برای ارسال به قراردادهای هوشمند نیاز بود کم هزینه‌تر خواهد بود.

 • ERC-621

استاندارد ERC-621 شباهت بسیار زیادی به استاندارد ERC-20 دارد و تنها دو تابع به این استاندارد اضافه شده است که باعث ایجاد تغیراتی خواهد شد. با کمک این دو تابع می‌توان تعداد کل توکن‌های در حال گردش را بررسی، کاهش و یا افزایش داد.

 • ERC-721

اما استاندارد ERC-721 خیلی به دو استاندارد قبلی شباهت ندارد و کلا با هدف دیگری به وجود آمد. احتمالا نام NFT به گوشتان خورده است، استفاده از این استاندارد در این حوزه کاربرد دارد چراکه در این استاندارد هیچ دو توکنی در شبکه با هم برابر نیستند، به عبارت دیگر توکن‌ها در این شبکه غیر مثلی هستند.

یکی از شناخته‌ شده‌ترین پروژه‌هایی که از این استاندارد استفاده کرده است، بازی کریپتوکیتیز (Crypto Kitties) است که در آن هر کیتی منحصر به فرد است.

 • ERC-777

با کمک استاندارد ERC-777 علاوه بر اینکه از سوختن توکن جلوگیری می‌شود، شبکه بلاک چین برای کاربران منعطف می‌شود و به این صورت کاربران می‌توانند تنظیماتی را برای تراکنش‌های ارسالی خود تنظیم کنند.

 • ERC-1155

با استفاده از این استاندارد، توکن‌های مبتنی بر این استاندارد می‌توانند معاملات بیشتر و بهتری را داشته باشند. می‌توان استاندارد ERC-1155 را ترکیبی از دوتا از استانداردهای شبکه بلاک چین اتریوم یعنی ERC-20 و ERC-721 دانست.

 • ERC-1400

با استفاده از استاندارد ERC-1400 که شامل چندین توکن اوراق بهادار است، ثبت و تراکنش اوراق بهادار شدنی است.

TRC20 چیست؟تفاوت ERC20 و TRC20 چیست؟

درواقع ترون یک پلتفرم غیرمتمرکز است و در زمینه به اشتراک گذاری آسان و به‌ صرفه فایل‌های دیجیتالی به وجود آمد. بنیاد ترون به همراه مدیرعامل خود جاستین سان سعی دارد با کمک بلاک چین و از بین بردن واسطه‌ها امر ارسال و دریافت محتواهای دیجیتالی را برای کاربران هر چه آسان‌تر کند.

ترون یک ارز دیجیتال شناخته شده است که بلاک چین خاص خود را دارد، در این میان افراد زیادی از موسسان ارزهای دیجیتال نیازی به تولید یک شبکه بلاک چین برای ارزهای جدید خود نمی‌بینند، در این مواقع بلاک چین ترون یکی از بلاک چین‌هایی است که می‌توانند استفاده کنند.

درواقع TRC – ۲۰ یک استاندارد ایجاد توکن بر روی شبکه بلاک چین ترون است. انتقال‌ها با استفاده از این استاندارد انتقال در مدت زمان کوتاه و با هزینه بسیار پایین انجام می‌شوند.

و اما دلیل این سرعت بالا و هزینه پایین این است که تنها یک ارسال تراکنش به قرارداد هوشمند برای انتقال دارایی انجام می‌شود. به همین دلیل مدت زمان کمتری برای انجام تراکنش نیاز است و از آنجا که فقط یک گره کار تایید تراکنش را انجام می‌دهد هزینه زیادی را شامل نمی‌شود.

استانداردهای شبکه بلاک چین ترون

درست است که توجه ما در این بخش از مطلب بر استاندارد TRC-20 ترون است اما باید بدانید که شبکه بلاک چین ترون استاندارد دیگری به نام TRC-10 نیز دارد که تفاوت‌هایی میان این دو استاندارد موجود در شبکه ترون وجود دارد.

 • TRC-10

ساخت توکن بر مبنای استاندارد TRC-10 به دلیل عدم برخورداری از قوانین هوشمند به سادگی امکان‌پذیر است، اما این عدم حضور قراردادهای هوشمند با اینکه کار ساخت توکن را ساده‌تر می‌کند، نیازهای کمتری را نیز پوشش می‌دهد؛ به همین دلیل است که استفاده از استاندارد TRC-20 در شبکه بلاک چین ترون رواج بیشتری دارد.

 • TRC-20

استاندارد TRC-20 از قوانین هوشمند برخوردار است و به همین دلیل گفته می‌شود که TRC-20 شباهت زیادی به استاندارد انتقال در شبکه اتریوم یعنی ERC-20 دارد. جاستین سان با هدف جذب کاربران استاندارد ERC-20 مربوط به شبکه بلاک چین اتریوم، استاندارد نسبتا مشابهی با آن را ایجاد کرد و به همین دلیل مورد انتقادات زیادی قرار گرفت.

تفاوت ERC20 و TRC20تفاوت ERC20 و TRC20 چیست؟

پیش از این نیز توضیح دادیم که ERC20 و TRC20 استانداردهای ساخت توکن بر روی شبکه‌های بلاک چین اتریوم و ترون هستند.

در زمان‌هایی که شما قصد داشته باشید به حساب خود در صرافی دارایی را از کیف پول خودتان انتقال دهید و یا هنگاهی که قصد دارید، رمزارزی را به یک آدرس کیف پول برای شخصی ارسال کنید با عبارات ERC-20 و TRC-20 مواجه شده‌اید، البته اینها تنها شبکه‌های استاندارد موجود برای انتقال دارایی دیجیتال نیستند، اما قصد ما در این بخش از مطلب بررسی تفاوت ERC20 و TRC20 است.

در مواقعی که کاربر قصد واریز و یا برداشت توکن‌های اتریوم به حساب کاربری خود در صرافی را داشته باشد  و یا زمانی که واریز و یا برداشت را برای کیف پولی که از ارز دیجیتال اتریوم پشتیبانی می‌کند انجام دهد در میان دو استاندارد ERC20 و TRC20 باید حتما به استاندارد انتقال خود توجه کند که بر روی ERC20 تنظیم شده باشد.

بررسی تفاوت ERC20 و TRC20

 • شبکه بلاک چین

ERC-20 یک استاندارد موجود بر روی شبکه بلاک چین اتریوم است.

TRC-20 یک استاندارد موجود بر روی شبکه بلاک چین ترون است.

 • آدرس کیف پول

آدرس کیف پول‌های اتریوم با 0X آغاز می‌شوند.

آدرس کیف پول‌های ترون با T آغاز می‌شود.

 • سرعت

سرعت انتقال، واریز و برداشت با استفاده از استاندارد انتقال شبکه بلاک چین ترون یعنی TRC-20 با سرعت بالاتری انجام می‌شود.

 • کارمزد

کارمزد انتقال با انتخاب شبکه انتقال TRC-20 کمتر از حالتی است که استاندارد ERC-20 را انتخاب کنید.

 • امنیت تراکنش

امنیت تراکنش‌ها با انتخاب استاندارد انتقال ERC-20 افزایش می‌یابد. به دلیل آنکه گره‌های بیشتری باید تراکنش ارسال شده به شبکه را تایید کنند.

 • پشتیبانی صرافی و کیف پول

در پایان باید به این موضوع نیز توجه داشت که اکثر کیف پول‌ها و صرافی‌های موجود از استاندارد ERC-20 پشتیبانی می‌کنند، در حالی که TRC-20 این حجم از پشتیبانی صرافی و کیف پول را ندارد.

این مطلب را حتما بخوانید:  اسپات تریدینگ یا معاملات نقدی چیست؟

آیا امکان انتقال مستقیم بین شبکه ERC-20 و TRC-20 وجود دارد؟تفاوت ERC20 و TRC20 چیست؟

خیر، با توجه به مطالب گفته شده احتمالا متوجه شده‌اید که اگر بخواهید از حساب خود برای یک کیف پول ترون انتقال دارایی دیجیتال را انجام دهید باید شبکه انتقال خود را بر روی TRC-20 تنظیم کنید و اما اگر قصد انتقال دارایی خود به یک کیف پول اتریوم باشد باید استاندارد انتقال ERC-20 را برای ارسال و یا دریافت خود انتخاب کنید.

در ادامه برای درک بهتر مطالب گفته شده به بررسی انتقال توکن تتر با استفاده از استاندارد انتقال ERC-20 و TRC-20 می‌پردازیم.

تتر یکی از استیبل کوین‌ها است که به دلیل کاربرد بالایی که دارد، امکان انتقال آن در چند شبکه مهیا شده است، اما اجازه دهید به تفاوت تتر ERC-20 و تتر TRC-20 بپردازیم.

در ابتدا لازم می‌دانم یادآوری کنم استیبل کوین تتر همواره ارزشی برابر یک دلار دارد، و البته تتر ERC-20 و تتر TRC-20 تنها تترهای موجود نیستند، چراکه همان‌طور که اشاره شد این ارز دیجیتال به دلیل کاربرد زیادی که دارد بر روی دیگر بلاک چین‌ها مثل بلاک چین بیت کوین و ایاس (EOS) نیز وجود دارد.

اما در میان این همه تتر از کدام باید استفاده کرد؟

برای بررسی انتخاب تتر مناسب برای انتقال باید ویژگی‌ها و البته شرایط خودتان را در نظر بگیرید.

تتر مربوط به شبکه بلاک چین بیت کوین یعنی (OMNI) امنی، با وجود سرعت کم و هزینه‌ی بالای تراکنش هنوز هم یکی از پراستفاده‌ترین تترها به شمار می‌رود.

اما در مرحله بعد تتر ERC-20 را داریم که نسبت به تتر امنی با سرعت بالاتر و کارمزد کمتر منتقل می‌شود.

و اما تتر TRC-20 که با سرعت بالاتر از تتر ERC-20 و با کارمزد نزدیک به صفر منتقل می‌شود.

اما امنیت ارسال تتر در شبکه بلاک چین بیت کوین بالاتر از همه است و پس از آن شبکه بلاک چین اتریوم قرار می‌گیرد و در آخر شبکه بلاک چین ترون جای دارد.

کیف پول‌هایی که از تتر ERC-20 و تتر TRC-20 پشتیبانی می‌ کنند

 • کیف پول اتمیک که هم در نسخه اپلیکیشن موبایل و هم نسخه ویندوز ارائه شده است.
 • کیف پول نرم افزاری کوینومی نیز از تتر ERC-20 و تتر TRC-20 پشتیبانی می‌کند.
 • کیف پول to که مخصوص ارز دیجیتال تتر است.
 • کیف پول سخت افزاری Ledger Nano S که این کیف پول با امنیت بالا از هر دو نوع تتر ERC-20 و تتر TRC-20 پشتیبانی می‌کند.

با توجه به مطالب آورده شده، به عبارتی می‌توان گفت در صورتی که در واریز و برداشت مربوط به یکی از کیف پول‌های بالا ERC-20 و TRC-20 را اشتباها انتخاب کنید حداقل دارایی تتر شما از بین نمی‌رود.

سخن پایانی

در این مطلب ما سعی کردیم به موضوع بسیار مهم استانداردهای انتقال ERC-20 و TRC-20 و تفاوت تفاوت ERC20 و TRC20 بپردازیم، با توجه به اهمیت موضوع و احتمال از بین رفتن دارایی دیجیتال شما در صورت انتخاب نادرست استاندارد انتقال، توصیه می‌شود به این موضوع به دقت توجه کنید.

TRC-20 و ERC-20 هر دو استانداردی بر روی شبکه‌های بلاک چین خود هستند که به کسانی که قصد ایجاد توکن بر روی بلاک چین آنها را داشته باشند قوانینی را مشخص می‌کنند که باید رعایت شود.

از طرف دیگر کاربران صرافی‌ها و دارندگان کیف پول‌ها باید در زمان واریز و برداشت و یا ارسال دارایی به کیف پول شخصی دیگر (به طور کلی انتقال دارایی) حتما باید استاندارد سازگار با ارز دیجیتال ارسالی و کیف پول گیرنده را انتخاب کنند.

سوالات متداول

۱. ERC-20 چیست؟

ERC-20 یک استاندارد ساخت توکن بر روی شبکه بلاک چین اتریوم است.

۲. TRC-20 چیست؟

TRC-20 یک استاندارد ساخت توکن بر روی شبکه بلاک چین اتریوم است.

۳. تفاوت ERC20 و TRC20 چیست؟

ERC20 یک استاندارد بر روی شبکه بلاک چین اتریوم است در حالی که TRC20 یک استاندارد بر روی شبکه بلاک چین ترون است.

سرعت تراکنش با استفاده از استاندارد TRC20 بیشتر است، کارمزد تراکنش با استفاده از TRC20 کمتر است، امنیت تراکنش ارسالی با استفاده از استاندارد ERC20 بیشتر است.

۴.آیا شبکه ترون تنها استاندارد TRC-20 دارد؟

خیر، شبکه بلاک چین ترون استاندارد دیگری به نام TRC-10 دراد.

۵. آیا شبکه اتریوم تنها استاندارد ERC-20 را دارد؟

خیر، ERC-223، ERC-621، ERC-721، ERC-777، ERC-1155، ERC-1400 از دیگر استانداردهای شبکه بلاک چین اتریوم به حساب می‌آیند. اما همان‌طور که می‌بینید استاندارد ERC-20 شناخته‌ شده‌ترین و پرکاربردترین استاندارد انتقال در میان دیگر استانداردهای دیگر این شبکه بلاک چین است.

چطور با تخفیف کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کنیم؟

نام صرافی تخفیف کارمزد IP خارج از ایران لینک ثبت نام
کوکوین دارد نیاز دارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
کوینکس
دارد نیاز دارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
بیت پین
دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
کیوسک دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
بیت ۲۴
دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
 آبان تتر
دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد

توجه: با وجود اینکه دو صرافی کوینکس و کوکوین هر دو فعلا بدون نیاز به تغییر IP فعالیت می‌کنند اما بهتر است برای امنیت بیشتر از IP ثابت خارج از ایران استفاده کنید.

برای ورود به صرافی کوینکس حتما باید با IP خارج از ایران وارد شوید.

۴.۶/۵ (۳۶ امتیاز)
ترتیبی که برای خواندن مقالات" مفاهیم تخصصی ارزهای دیجیتال "به شما پیشنهاد می‌کنیم:
12 پاسخ
 1. سلام
  من میخوام ارزه harmony_rank۴۸حدود،بخرم با صرافی coinex و کیف پولم trust wallet است و با توجه ب اینکه Trc20 کارمزد کمی داره و سریعه سعی دارم از هین شبکه استفاده کنم
  میشه بگید چجوری باید تتر با این شبکه خرید و ایا ب مشکل بر نمیخوره ؟
  و دیلی اینکه میگن حواستون باشه ک اول و اخر رو با یه شبکه بزنید مثلا trc20 اگ ن پولتون ارزبین میره چیه!
  اخه اصلا اول و اخر نداره ما اکجا بفهمم trc20هس ارزه یا کیف پوله و جواب میده این شبکه رو یا ن

  1. باسلام دوست عزیز
   مطلبی که اهمت دارد توجه به یکی بودن ارز در مبدا و مقصد است.که توسط شما انتخاب می شود. در انتخاب خود دقت کنید

 2. سلام،ممنون از توضیحات خوبتون
  من تترtrc20 را در کیف پول سیف پالم دارم، آیا میتونم توی یک صرافی مثل بایننس دیگر ارزها مثل شیبا یا مانا خرید کنم یا نیاز به تبدیل به یه شبکه دیگه را داره؟اگه باید تبدیل بشه چطوری؟
  ممنونم

  1. باسلام دوست عزیز
   باید ابندا ارز را به صرافی مورد نظر انتقال دهید و خرید را انجام دهید

 3. سلام دوستان کسی بابت نحوه انتقال بین این دو شبکه اطلاعی داره ؟
  مثلا از erc20 ب trc20 چجوری میشه ارز انتقال داد؟

  1. باسلام دوست عزیز
   تتر ERC20 تتر فعال بر روی شبکه اتریوم است و تتر TRC20 تتر فعال بر روی بلاکچین ترون است. یکی از راههای تبدیل؛ انتقال به کیف پول یک صرافی داخلی و سپس ارسال مجدد بر شبکه متفاوت است

 4. سلام وقتتون بخیر من مقداری ارز پولیگان داشتم که در صرافی کوینکس نگهداری میکردم و امروز انتقال دادم به اتمیک ولت و الان موجودی بالا نمیاد شبکه پولیگان اتمیک erc20 هست
  لطفا راهنمایی کنید برای بازیابی موجودی چیکار باید بکنم.

  1. باسلام دوست عزیز
   درصورتی که انتقال با پیام موفقیت آمیز انجام شده باشد ارز مذکور قابل بازیابی نیست

 5. سلام من تو هاتبیت تتر واریز کردم با شبکه trc20
  صرافی کوکوین یک ارز اولیه معرفی کرد با erc20
  ایا بنده با توجه به کارمزد بالای erc20 میتوانم انتقال رو با شبکهtrc20 به صرافی کوکوین انجام بدهم و بعد ارز یاد شده رو با این تتر خرید کنم؟

  1. باسلام دوست عزیز
   خیر این امکان وجود ندارد

 6. با سلام و روز بخیر
  ضمن تشکر از توضیحات خوبتون که باعث شد خیلی موارد برایم مشخص شود
  من چون اطلاعی از این موارد نداشتم به کیف پول خود در تراست والت مقداری تتر انتقال دادم وقتی میخواستم ان رابه بیت کوین تبدیل کنم نمیتوانستم اینکار را انجام دهم
  چند سوال
  چطور باید متوجه شوم تتر را روی کدام بلاک چین منتقل کرده ام؟
  آیا باید یکی از ارزهای انتقال در تراست والت اتریوم و یا بایننس کوین باشد؟
  ایا اگر بخواهم تتر را به بیت کوین تبدیل کنم باید چکار کنم
  با تشکر از توجه شما

  1. باسلام دوست عزیز
   زمانیکه وارد صفحه ارزی که موجودی دارید می شوید نوع بستر بلاکچین آن مشخص می باشد. به عنوان مثال trc20 یا erc20و … .
   این که چه ارزی به کیف خود انتقال می دهید وابسته به ارزی که می خواهد بخرید است. باید با تتر خود بیت کوین بخرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ترتیبی که برای خواندن مقالات مربوطه به شما پیشنهاد می‌کنیم: