تکنولوژی سگویت چیست؟ و چه مزایایی دارد؟

سگویت

معرفی سگویت (SegWit)

شاهد تفکیکی یا همان سگویت SegWit که به طور معمول به این نام خوانده می‌شود، در بلاکچین بیت کوین اجرا شده و در ماه مه سال ۲۰۱۷ در شبکه لابت کوین مستقر شده است. اگرچه این موضوع به یکی از واژگان عمومی تبدیل شده است، اما شما ممکن است هیچ تصوری از اینکه سگویت چیست نداشته باشید.

اساساً، سگویت یک ابتکار به منظور صرفه جویی در فضا برای آزاد کردن فضای ذخیره‌سازی در بلاک‌های Bitcoin است. بر اساس سگویت تمام داده‌های مربوط به امضای معامله حذف می‌شوند. انگیزه اصلی این بود که آزاد شدن فضای بلوک‌ها موجب معاملات بیشتر در هر بلوک باشد.

ایده سگویت در اکتبر سال ۲۰۱۶ منتشر شد. این نتیجه یک سال بحث و بررسی بود که در کنفرانس مقیاس‌گذاری بیت کوین در هنگ کنگ انجام شد. ایده پیشنهادی اولیه توسط پیتر وویل یکی از اعضای اصلی تیم بیت کوین بود.

 توضیح فنی تکنولوژی سگویت

ما قبلاً بلوک‌های بیت‌کوین و نحوه استخراج را با جزئیات زیادی شرح داده‌ایم، بنابراین برای ادامه مطلب پیش‌فرض ما این است که شما با این مفاهیم آشنایی کافی دارید. در هر معامله با بیت کوین یک scriptSig و یک scriptPubKey  وجود دارد. اولی جایی است که اطلاعات امضا ذخیره می‌شود در حالی که دومی اطلاعات مربوط به کلید عمومی می‌باشد.

آنچه در مورد نحوه ذخیره‌سازی اطلاعات امضا مورد توجه قرار گرفت این بود که امضاها حدود ۶۰٪ از فضا را اشغال می‌کنند، اما فقط در زمان اعتبارسنجی بلوک مورد نیاز هستند. بنابراین ایده این بود که این کدهای باز کردن قفل را از معاملات جدا کنند.

این‌بخش جدا شده از معامله همراه با سایر داده‌های معامله هش نمی‌شود. این ساختار جدید معامله بیت کوین با گذشته سازگار است و از این رو می‌توان با یک سافت فورک آن را پیاده‌سازی کرد. نیاز نیست تا همه ماینرها معاملات فعال شده با گواهی تفکیک شده را تأیید کنند. برای اینکه سگویت بتواند به طور موثر کار کند، حداقل ۹۵٪ استخراج کنندگان باید حمایت خود را از آن اعلام کنند.

مزایای سگویت چیست؟

سگویت

از آنجا که تعداد کاربران بیت کوین اخیراً به میزان زیادی رشد داشته‌اند، معاملات بیت کوین بسیار بیشتر از حد معمول به طول می‌انجامد. این مربوط به محدودیت‌های معمول ظرفیت است که بر سرعت شبکه تأثیر می‌گذارد. محدودیت اندازه بلوک نیز محل اختلاف بوده است.

با این حال، با جدا کردن اطلاعات امضا به عنوان یک جز تفکیک شده، فضای بیشتری در بلوک‌ها صرفه‌جویی می‌شود و از این رو می‌توان معاملات بیشتری را در هر بلوک پردازش کرد. طرح سگویت مزایای دیگر نیز دارد.

بهبود موارد مربوط به انعطاف‌پذیری معاملات

قابلیت انعطاف‌پذیری معامله زمانی است که بتوان شناسه معامله را با تغییر اطلاعات موجود در کد تغییر داد. اساساً، هنگام ارسال معامله در شبکه، هر گره دیگری توانایی تغییر شناسه تراکنش قبل از ارسال آن به گره بعدی را دارد. این می‌تواند برای کاربرانی که معاملات خود را ردیابی می‌کنند، تا حدودی آزار دهنده باشد.

این مطلب را حتما بخوانید:  الگوریتم اجماع در بلاک‌ چین چیست؟ معرفی انواع کاربردهای آن

با سگویت، اطلاعات امضا در داده‌های معامله گنجانده نشده است، بنابراین هیچ گره‌ای نمی‌تواند شناسه معامله را تغییر دهد. این موضوع معامله را قابل اعتماد می‌کند. همچنین این موضوع به نفع همه افرادی خواهد بود که معاملات تأیید نشده را انجام می‌دهند. با این حال، مهم‌تر از همه، این زمینه را برای پیاده‌سازی Lightning Network فراهم می‌کند.

افزایش امنیت برای معاملات چند امضایی

سگویت

پروتکل‌های امنیتی فعلی برای تراکنش‌های چند امضایی P2SH است که از عملکرد هش ۱۶۰ بیتی استفاده می‌کند. با استفاده از منابع رایانه‌ای فوق العاده قدرتمند، یک مهاجم می‌تواند یک تلاقی بین یک آدرس معتبر را به عنوان بخشی از یک اسکریپت چند امضایی و یک اسکریپت که همه وجوه را به آن‌ها منتقل می‌کند، پیدا کند.

با استفاده از سگویت، پرداخت اسکریپت‌ها با الگوریتم ۲۵۶-bit SHA256 هش می‌شوند. این بدان معناست که احتمال تلاقی برای هرگونه حمله‌ای در پرداخت‌های چندامضایی به طرز چشمگیری کاهش می‌یابد. این موضوع همچنین برای کسی که از طریق قرارداد چند امضایی یا هوشمند پرداخت خود را انجام می‌دهد بسیار مفید است.

خطی بودن افزایش مقیاس عملیات SigHash

هنگامی که مقدار داده ای که باید برای یک تراکنش هش شود، بررسی می‌شود می‌بینیم که، در پروتکل فعلی عملیات مربوط به امضا یک تابع درجه دوم از اندازه معاملات  می‌باشد. دو برابر شدن اندازه یک معامله معمولاً هم تعداد عملیات مربوط امضا و هم مقدار داده هایی را که باید برای آن امضاها هش داده شود را دو برابر می کند.

سگویت قادر است این مسئله را با تغییر در محاسبه هش معامله برای امضا حل کند به گونه ای که هر بایت داده فقط یک بار هش شود. این بدان معنی است که زمان تأیید یک تابع خطی است.

این امر مقیاس بندی اندازه بلوک را ایمن تر می کند و امکان انجام معاملات بسیار بزرگتر مانند پرداخت به ماینرها یا سرمایه گذاران را فراهم می کند.

حرکت به جلو

در نهایت شرط اجماع ۹۵٪ برآورده شد و سگویت در ۲۳ آگوست ۲۰۱۷ رسماً در شبکه بیت کوین فعال شد. تعداد زیادی از کاربران این مرحله مهم در مسیر توسعه بیت کوین را جشن گرفتند. در واقع ، بسیاری از کسانی که منتظر این لحظه بودند سرانجام از پیامدهای اجرای Lightning Network بسیار هیجان زده بودند.

اینکه چه مدت طول می کشد تا اکثر معاملات در سگویت انجام شود ، قطعی نیست اما شما به راحتی می توانید در سایت هایی مانند segwit.party میزان پذیرش را بررسی کنید.

این مطلب را حتما بخوانید:  مارجین (Margin) چیست و چه کاربردی در صرافی ها دارد؟

چطور با تخفیف کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کنیم؟

نام صرافی تخفیف کارمزد IP خارج از ایران لینک ثبت نام
کوکوین دارد نیاز دارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
کوینکس
دارد نیاز دارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
بیت پین
دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
کیوسک دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
بیت ۲۴
دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
 آبان تتر
دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد

توجه: با وجود اینکه دو صرافی کوینکس و کوکوین هر دو فعلا بدون نیاز به تغییر IP فعالیت می‌کنند اما بهتر است برای امنیت بیشتر از IP ثابت خارج از ایران استفاده کنید.

برای ورود به صرافی کوینکس حتما باید با IP خارج از ایران وارد شوید.

۴/۵ (۱ امتیاز)
ترتیبی که برای خواندن مقالات" مفاهیم تخصصی ارزهای دیجیتال "به شما پیشنهاد می‌کنیم:
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ترتیبی که برای خواندن مقالات مربوطه به شما پیشنهاد می‌کنیم: