تگ (Tag) یا ممو (Memo) شناسه ای اضافی برای شناسایی دریافت کننده ها در تراکنش های ارز دیجیتال است. درواقع این شناسه در کنار نشانی کیف پول های دیجیتالی در فرایند تراکنش استفاده می شود. این آدرس در قالب یک رشته یا به صورت عددی است و مشخص می کند دریافت کننده برخی از ارزها در تراکنش های ارزی چه کسانی هستند.

امکان استفاده از این شناسه برای تراکنش برخی از ارزهای دیجیتالی وجود دارد؛ به عبارت دقیق تر از ممو یا تگ برای مسیریابی ارسال معامله و تراکنش در حوزه ارز دیجیتال استفاده می شود.

memo یا tag شناسه و آدرسی برای پیگیری دقیق تر مسیر تراکنش ها هستند. به کمک این شناسه می توانید بابت ارسال درست ارز به نشانی دریافت کننده مطمئن شوید. زمانی که می خواهید منابع مالی و ارزها را به شخصی دیگر بفرستید، چنین چیزی برایتان کاربرد پیدا می کند.

برای درک بهتر کارکرد این تگ یا شناسه، صرافی بایننس را در نظر بگیرید. این صرافی ارزهای خاصی دارد که تراکنش آن ها با امکان استفاده از ممو یا تگ ممکن است. بعضی از ارزهای موجود در این صرافی آدرس کیف پول مشترک دارند. برای اینکه تراکنش کاربران مختلف تفکیک شود، به حساب کاربری هر فرد شناسه ای منحصربه فرد اختصاص داده می شود که همین تگ یا ممو است.

لزوم استفاده از تگ یا ممو چیست؟ (Memo)

همان طور که پیش تر هم اشاره شد، برخی از ارزها به ویژه مواردی که در صرافی های متمرکز هستند، از نشانی مشترکی برای کاربران مختلف استفاده می کنند. در این صورت، ممکن است مسیر فعالیت افراد با یکدیگر ترکیب شده و شفاف سازی از تراکنش ها دور شود.

برای اینکه وضعیت فعالیت و تراکنش هر کاربر واضح باشد، شناسه ممو یا تگ در نظر گرفته می شود که می تواند عبارتی حاوی اعداد یا حروف باشد. شاید هم ترکیبی از این دو در ساختارش وجود داشته باشد.

تفاوت میان tag یا memo و آدرس ولت چیست؟

از آدرس کیف پول برای واریز توکن ها به حسابتان استفاده می شود. بعد از مراحل احراز هویت می توانید نشانی کیف پول خود را بسازید. هر کوین هم نشانی مخصوص به خود را دارد. بسیاری از صرافی ها از آدرس کیف پول مشترک برای کاربران مختلف استفاده می کنند.

درنتیجه ممو یا تگ برای شناسایی و تعریف هر حساب کاربری و تراکنش های آن کاربرد دارد؛ به بیان ساده تر آدرس ولت ها یا همان کیف پول شبیه بلوکی است که واحد و آپارتمان شما هم در آن قرار دارد، اما tag یا memo شماره دقیق واحدتان را نشان می دهد. اگر بخواهید کالایی را آنلاین سفارش بدهید و فقط شماره بلوکتان را به فروشنده بگویید، امکان دارد بسته پستی به دست تان نرسد.

کدام ارزها از فناوری تگ استفاده می کنند؟

از جمله کوین هایی که از تگ برای تراکنش شان استفاده می شود، عبارت اند از:

 • کازماس (Cosmos (ATOM))
 • ریپل (Ripple (XRP))
 • ایاس (EOS (EOS))
 • استلار (Stellar (XLM))
 • بایننس کوین (Binance Coin (BNB))

بیشتر تراکنش ها با این ارزها، علاوه بر نشانی و آدرس متداول به تگ هم نیاز دارند تا با موفقیت نهایی و تکمیل شوند. برای تراکنش با این کوین ها، هم در زمان دریافت و هم سپرده گذاری و ارسال باید تگ/ ممو را برای رمزارزها اعمال کنید. اگر تراکنش شما نیازمند استفاده از این تگ ها باشد و فرایند برچسب گذاری را فراموش کنید یا تگی اشتباه برای تراکنش در نظر بگیرید، احتمال گم شدن و از دست رفتن ارزها در مسیر تراکنش وجود خواهد داشت.

چه زمانی به tag یا memo نیازی نیست؟

تنها زمانی نیازی به استفاده از این دو برای انجام تراکنش ارزهای مشخص نیست که آن ها را به استوریج (محل ذخیره) کنترل شده یا دیوایس و ابزاری مشخص می فرستید. کیف پول های خصوصی ابزارهایی هستند که حضانت درباره آن ها وجود دارد و صاحبشان با کلیدهای عمومی و خصوصی، کنترل آن ها را در دست دارد. از جمله کیف پول های خصوصی می توانیم به موارد زیر اشاره کرد:

 • کیف پول های تحت دسکتاپ که روی لپ تاپ یا رایانه شخصی دانلود می شوند.
 • کیف پول های سخت افزاری که روی ابزارهای سخت افزاری مانند usb ذخیره می شوند و آفلاین کار می کنند.

شیوه استفاده از ممو یا تگ چیست؟

زمانی که می خواهید ارز دیجیتالی از دسته ارزهای نیازمند به این دو را در تراکنش به نشانی گیرنده ای بفرستید، با این شناسه روبه رو می شوید. باید رشته مربوط به اعداد/ حروف یا ترکیب آن ها که شناسه تگ را می سازند، در کادری اختصاصی در کیف پول وارد کنید؛ برای مثال، این روند در کیف پول تراست ولت به شکل زیر خواهد بود:

 • ابتدا وارد صرافی مورد نظری می شوید که می خواهید ارز را به آن بفرستید.
 • به بخش کیف پول در حساب کاربری خود در آن صرافی وارد می شوید و گزینه واریز را انتخاب می کنید.
 • اگر توکن مورد نظرتان برای ارسال حاوی memo یا tag باشد، علاوه بر گزینه آدرس گیرنده این شناسه را هم مشاهده خواهید کرد.
 • آدرس گیرنده را کپی کنید و وارد ولت خود شوید.
 • آدرس گیرنده را در بخش «فرستادن تراکنش» وارد کنید.
 • دوباره به کیف پول صرافی بازگردید و این بار شناسه ممو یا تگ را در بخش مخصوصی در آنجا وارد کنید.
 • درنهایت تراکنش را نهایی کنید.

از جمله صرافی هایی که از ممو یا تگ استفاده می کنند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • والکس (Wallex)
 • بایننس (Binance)
 • اکسدوس (Exodus)
 • بلاک چین ولت (Blockchain Wallet)
 • اج اپ (Edge App)
 • کرکن (Kraken)

سخن پایانی

وجود tag یا memo راهی برای کنترل و مدیریت دقیق تراکنش ها در صرافی های متمرکز است. این شناسه ها می توانند دریافت کننده ارز در هر تراکنش را به طور دقیق شناسایی کنند و مانع بروز مشکل در فرایند جابه جایی ارزهای دیجیتالی شوند. این فناوری ساده به تراکنش ها در دنیای ارزها نظم خوبی می دهد.

پرسش های متداول

ممو یا تگ شناسه ای است که برای نقل و انتقال برخی ارزها مانند ریپل و شناسایی دقیق دریافت کننده آن استفاده می شود. این شناسه چیزی فراتر از آدرس کیف پول است و در کنار ولت ها، به وجودش نیاز است.

با توجه به اینکه چه نوع ارزی را می خرید و جابه جا می کنید، شناسه ممو یا تگ می تواند رشته ای در قالب حروف، اعداد یا ترکیبی از این دو باشد.

این شناسه برای شناسایی دقیق دریافت کننده رمزارزها در هر تراکنش کاربرد دارد. صرافی های متمرکزی مانند بایننس و کوین بیس از این تگ ها برای مدیریت آدرس هر کاربر استفاده می کنند.