استاپ هانتینگ (Stop Hunting) استراتژی ای است که تلاش می کند برخی فعالان بازار را از موقعیت های خود خارج کند و قیمت یک دارایی را به سطحی برساند که بسیاری از افراد تصمیم بگیرند سفارش های حد ضرر را تعیین کنند. شروع بسیاری از حد ضررها هم زمان معمولاً نوسانات بالایی ایجاد می کند و می تواند فرصتی منحصربه فرد برای سرمایه گذارانی باشد که به دنبال تجارت در این محیط هستند.

استاپ هانتینگ (Stop Hunting) چیست؟

این واقعیت که قیمت یک دارایی می تواند حرکت های شدیدی را در زمانی که حد ضررهای زیادی ایجاد می شود تجربه کند، دلیلی است که سبب می شود معامله گران به Stop Hunting بپردازند. نوسانات قیمت برای معامله گران مفید است؛ زیرا فرصت های معاملاتی بالقوه را ارائه می دهد.

برای مثال فرض کنید سهام شرکت ABC در 50.36 دلار معامله می شود و به نظر می رسد ممکن است در حال کاهش باشد. این امکان وجود دارد که بسیاری از معامله گران استاپ لاس خود را دقیقاً زیر 50 دلار یعنی 49.99 دلار قرار دهند تا همچنان بتوانند سهام را حفظ کنند و از حرکت صعودی سود ببرند و در عین حال حرکت نزولی را نیز محدود کنند.

اگر قیمت به زیر 50 دلار کاهش یابد، معامله گران انتظار دارند سیل سفارش های فروش را به همراه داشته باشد؛ زیرا استاپ لاس های زیادی ایجاد می شود. این امر سپس قیمت را پایین می آورد و به برخی معامله گران فرصت می دهد از این کاهش سود ببرند و شاید حتی موقعیت صعودی را در بازگشت مورد انتظار به محدوده قبلی باز کنند.

ارتباط استاپ هانتینگ و سفارش های استاپ لاس

سفارش های استاپ لاس انواعی از سفارش های پیچیده تر از سفارش های سنتی بازار یا سفارش محدود هستند. در یک سفارش حد ضرر، یک سرمایه گذار به کارگزار خود سفارش می دهد تا زمانی که اوراق بهادار به قیمت معینی رسید، آن را بفروشد؛ برای مثال، به نمودار بیت کوین زیر نگاه کنید. این نمودار در ماه می توقف روند نزولی را در 29800 دلار نشان می دهد.

در این مواقع معامله گران معمولاً جهش را بالاتر می بینند و استاپ لاس خود را زیر سطح حمایت بین 29750 تا 30000 دلار قرار می دهند. براساس نمودار چند روز بعد، دو بار شاهد بازگشت و نزدیک شدن قیمت به 31000 دلار هستیم. به احتمال زیاد معامله گران در این زمان نیز سفارش هاس استاپ لاس خود را در همان منطقه قیمتی 29750 تا 30000 دلار خریداری می کنند و قرار می دهند.

اکنون شاهد ساخت مجموعه ای از سفارش های استاپ لاس در منطقه قیمتی 29750 تا 30000 دلار هستیم. براساس نمودار در این زمان با وارد عمل شدن یک نهنگ بزرگ و کاهش قیمت به 29000 تا 30000 دلار، سفارش های حد ضرر شروع می شود.

دستورات حد ضرر سبب شده است تا معامله گران مجبور به خروج از بازار شوند. نهنگ ها نیز موقعیت فروش خود را می بندد. پس از آن معامله گران باید دارایی را باز خرید کنند. با این فشار خرید تقویت رالی بدی شروع می شود. استاپ لاس یا همان حد ضرر معامله گر خرده ایجاد شده و بازار در جهتی که در ابتدا معامله گر پیش بینی کرده بود، افزایش می یابد. سفارش های حد ضرر برای محدودکردن ضرر سرمایه گذاران در یک موقعیت خرید طراحی شده اند. سفارش استاپ لاس می تواند از یک موقعیت کوتاه نیز محافظت کند.

نحوه شناسایی سفارش های حد ضرر در حین استاپ هانت

Stop Hunting نسبتاً ساده است. هر دارایی با حجم قابل توجه در بازار در یک تریدینگ زون (منطقه تجاری) کم و بیش تعریف شده با مناطق حمایت و مقاومت حرکت می کند. استاپ لاس های نزولی معمولاً در یک نوار محکم درست زیر منطقه مقاومت جمع می شوند؛ درحالی که حد ضررهای صعودی درست بالای سطح حمایت قرار می گیرند. معامله گران بزرگ تری که به دنبال افزودن یا خروج از یک موقعیت هستند، می توانند قیمت را با معاملات حجمی تغییر دهند که به دلیل تأثیر بازار، شکار را متوقف کنند.

به طورکلی، این مقوله در نمودارها با افزایش حجم با یک فشار جهت دار واضح مشخص می شود؛ برای مثال عمل قیمت ممکن است با افزایش حجم، قبل از شکستن، دو بار از حمایت خارج شود. معامله گران کوچک تر از این رفتار Stop Hunting استفاده می کنند تا از نوساناتی که در کوتاه مدت ایجاد می کند، سود کسب کنند. با توجه به استراتژی و شاخص های خود می توانید با یک موقعیت کوتاه در استاپ هانتینگ در جهت نزولی شرکت کنید یا آن را فرصتی برای بازکردن یک موقعیت خرید با قیمتی کمتر از محدوده معاملاتی اخیر در نظر بگیرید.

سخن پایانی

در این مقاله به تعریف و درک استاپ هانت و تأثیر آن بر بازار پرداختیم. همچنین روش پیداکردن سفارش های استاپ لاس در حین استاپ هانت را به طورکلی بیان کردیم. موارد گفته شده در این مقاله تنها بخشی از نکات مربوط به Stop Hunting است و به منظور درک عمیق تر آن برای فعالیت در بازارهای مالی نیاز به آموزش های بیشتر و پیشرفته تری است.

پرسش های متداول

  • استاپ هانت چیست؟

استاپ هانت استراتژی ای است که تلاش می کند برخی فعالان بازار را از موقعیت های خود خارج کند و قیمت یک دارایی را به سطحی برساند که بسیاری از افراد تصمیم به تعیین سفارش های حد ضرر داشته باشند.

  • نحوه توقف استاپ هانت در سفارش های استاپ لاس به چه صورت است؟

استاپ لاس های نزولی معمولاً در یک نوار محکم درست زیر منطقه مقاومت جمع می شوند؛ درحالی که حد ضررهای صعودی درست بالای سطح حمایت قرار می گیرند. معامله گران بزرگ تری که به دنبال اضافه کردن یا خروج از یک موقعیت هستند، می توانند قیمت را با معاملات حجمی تغییر دهند که به دلیل تأثیر بازار، شکار را متوقف کنند.

  • تفاوت سفارش های استاپ لاس با سفارش های سنتی چیست؟

سفارش های استاپ لاس انواعی از سفارش های کمی پیچیده تر از سفارش های سنتی بازار یا سفارش محدود هستند. در یک سفارش حد ضرر، یک سرمایه گذار به کارگزار خود سفارش می دهد تا زمانی که اوراق بهادار به قیمت معینی رسید، آن را بفروشد. سفارش های حد ضرر برای محدودکردن ضرر سرمایه گذاران در یک موقعیت خرید طراحی شده اند. سفارش استاپ لاس می تواند از یک موقعیت کوتاه نیز محافظت کند.