معرفی ارز دیجیتال دای (DAI)

DAI یک الگوریتم پایدار و غیرمتمرکز است که توسط شرکت MakerDAO و بر اساس یک پروتکل منبع باز و مبتنی بر اتریوم ایجادشده است. هدف اصلی از طراحی ارز دیجیتال دای حفظ نسبت دقیق و یک به یک با دلار آمریکا است. DAI ارزش خود را از طریق پشتوانه دلار آمریکایی که توسط یک شرکت نگهداری می شود، حفظ نمی کند، بلکه ارزش دای با استفاده از وام وثیقه ای در اتر، ارز رمزنگاری شده اتریوم، حفظ می شود.

فهرست []

  وام وثیقه ای، با فراهم کردن راهی سبب می شود تا وام دهنده وام را با استفاده از دارایی های خود و به صورت مطمئن حفظ کند. این نوع وام ها بهره کمتری نسبت به وام های بدوم وثیقه دارند. چراکه به وام دهندگان این امکان داده شده است تا در صورت عدم توانایی وام گیرنده برای بازپرداخت وام، دارایی را توقیف کرده و بفروشند. در ادامه با تاریخچه ارز دیجیتال DAI و چگونگی کارکرد آن آشنا می شویم:

  تاریخچه ارز دیجیتال دای

  بنیاد Maker در سال 2014 توسط Run Christensen تأسیس شد. این بنیاد، پروتکل Maker را به عنوان یک پروژه منبع باز و باهدف بهره برداری از یک سیستم اعتباری ایجاد کرد. این سیستم اعتباری به کاربران امکان می دهد تا وام هایی را با استفاده از وثیقه های رمزنگاری شده دریافت کنند.

  DAI به طور رسمی در سال 2017 پروتکل Maker را به عنوان ابزاری به منظور تأمین دارایی وام برای اشخاص حقیقی و مشاغل راه اندازی کرد؛ و درنهایت بنیاد Maker کنترل نرم افزار را به یک سازمان خودمختار و غیرمتمرکز به نام MakerDAO واگذار کرد.

  نحوه کارکرد ارز دیجیتال دای

  دای یک دارایی رمزنگاری شده است که توسط سایر ارزهای دیجیتال به عنوان وثیقه دریافت می شود. درواقع دای یک استیبل کوین مرتبط با دلار آمریکا است، به این معنا که ارزش آن همیشه ثابت و تقریباً برابر یک دلار است.

  ارز دیجیتال دای توکن ERC-20 است و در هر دو صرافی های متمرکز و غیرمتمرکز (DEX) قابل خریداری است. همچنین دای مبتنی بر شبکه اتریوم بوده و توسط اتر پشتیبانی می شود.

  به این معنا که کاملاً غیرمتمرکز است و ثبات قیمت آن از طریق سیستم قرارداد هوشمند حفظ شده و به شخص ثالث، دولت و بانکی بستگی ندارد.

  ثبات قیمت ارز دیجیتال دای چگونه تأمین می شود؟

  ممکن است از خود بپرسید که چطور ارزش ارز دیجیتال دای ثابت است درصورتی که توسط یک ارز دیجیتال بسیار بی ثبات پشتیبانی می شود؟

  ثبات قیمت دای از طریق سیستم وام شبکه اتریوم مدیریت می شود. درواقع با وثیقه گذاری ارزهای دیجیتال در یک قرارداد هوشمند (صندوق سپرده گذاری) ارزش آن ثابت باقی می ماند. توجه داشته باشید ارزش وثیقه ای که واریز می کنید باید از ارزش DAI که برای شما صادرشده بیشتر باشد. اگر ارزش وثیقه واگذارشده به پایین تر از ارزش DAI صادرشده سقوط کند وثیقه شما لیکوئید (منحل) خواهد شد.

  ارز دیجیتال دای از یکپارچه ترین دارایی های دیجیتالی در اکوسیستم بلاک چین بوده و پس از وام گرفتن در برنامه های غیرمتمرکز مالی و سایر مکان های مبتنی بر بلاک چین قابل استفاده است.

  مزایای ارز دیجیتال دای

  میزان موجودی: بسیاری از افراد در سراسر جهان واجد شرایط لازم برای افتتاح حساب بانکی نیستند؛ اما خوشبختانه کاربران می توانند با در اختیار داشتن حداقل میزان موجودی، از DAI استفاده کنند.

  ارزش پایدار: دای می تواند یک ارز پایدار جایگزین و وسیله ورود منابع مالی برای شهروندان ساکن در کشورهایی با بی ثباتی شدید اقتصادی باشد.

  غیرمتمرکز بودن: از آنجایی که ارز دیجیتال دای یک سیستم شفاف و غیرمتمرکز است، به کاربران این اطمینان را می دهد بدون محدودیت، دسترسی کاملی به دارایی خود داشته باشند. درحالی که دولت برخی از کشورها مانند زیمبابوه و میانمار با وضع قوانینی برای برداشت حساب بانکی فیات، سقف برداشت روزانه و ماهانه تعیین می کنند.

  تولید درآمد: از طریق سیستم DSR دای، کاربران از قدرت نفوذ توکن دای استفاده می کنند تا از طریق سود حاصل، درآمد کسب کنند. ازآنجایی که دای بر روی بلاکچین اتریوم ساخته شده از سازوکار اجماع خود شبکه بهره برده و مکانیسم ذخیره سازی خاص خود را ندارد.

  با این حال سیستم MakerDAO دارندگان توکن های DAI را قادر می سازد تا با واریز ارز دیجیتال دای در یک قرارداد هوشمند MakerDAO سود کسب کنند. سیستم قرارداد هوشمند امنیت سرمایه گذاری کاربران را تضمین کرده و بدون داشتن هزینه ای در هر زمان قابل برداشت است.

  سریع و ارزان: در بسیاری از شرایط، هزینه انتقالات وجوه در سطح بین المللی بسیار بالا و مدت زمان لازم برای نهایی شدن آن ها به طور ناامیدکننده ای طولانی است. در حالی هزینه انتقال دای کاملاً به صرفه و زمان پردازش آن بسیار سریع بوده و معاملات در سطح جهانی از کیف پول یک کاربر به کاربر دیگر به طور شفاف و کارآمد انجام می شوند.

  فعالیت 24 ساعته و در تمام روزهای هفته: مؤسسات مالی سنتی فقط در ساعات کاری فعالیت می کنند؛ بنابراین ممکن است معاملات از طریق این مؤسسات برای چندین روز در صف انتظار و به صورت معلق باقی مانده و پس از بازگشایی مؤسسات مالی و بانک ها پردازش نهایی شده و انتقال انجام شود. درحالی که از طریق DAI و بلاکچین اتریوم، معاملات در هر زمان از روز و حتی در روزهای تعطیل در عرض چند دقیقه نهایی می شوند.

  امنیت بالا: سیستم MakerDAO با انجام ممیزی ها و تحقیقات گسترده به افزایش امنیت این پلتفرم کمک بسیاری کرده است.

  توسعه دهندگان به طور رسمی و از طریق تجزیه وتحلیل ریاضی، تمام قراردادهای هوشمند و سازوکار پروتکل هایی که ساختار داخلی این سیستم را تشکیل می دهند، تائید می کنند.

  چرا از DAI استفاده کنیم؟

  تعداد زیادی از کاربران بازار ارزهای دیجیتال علاقه مند به خرید ارز دیجیتال DAI هستند، چراکه DAI علاوه بر ارائه فوایدی مانند بازدهی و شفافیت بالا ارز رمزنگاری شده؛ در برابر نوسانات قیمت نیز بسیار پایدار است.

  DAI مانند هر رمز ارز دیگر، بدون مرز، قابل برنامه ریزی و انتقال ساده بوده و علاوه بر آن ها از مزایای اضافی مانند ارائه قیمت ثابت نیز برخوردار است.

  کاربران می توانند به سرعت دای را به حساب خود منتقل کرده و یا با رمز ارزهای دیگر مبادله کنند.

  همچنین به دلیل ثبات قیمت دای، این استیبل کوین یکی از ایده آل ترین ارزهای دیجیتال برای خرج کردن است. Coinbase Card به کاربران این امکان را می دهد تا ارز دیجیتال دای را در Visa card به ارز فیات تبدیل کرده و آن را خرج کنند.

  دلیل ارزشمند بودن ارز دیجیتال دای

  استیبل کوین هایی مانند DAI می توانند ابزاری قدرتمندی برای جلوگیری از نوسانات بعضاً شدید بسیاری از ارزهای رمزنگاری شده ای باشند که قیمت آن ها توسط بازار آزاد تعیین می شود.

  برای مثال، یک معامله گر می تواند با انتقال ارزش دارایی خود به استیبل کوین دای، ریسک قرار گرفتن در معرض افت ناگهانی ارزش بیت کوین یا سایر آلت کوین ها را کاهش دهد.

  همچنین نحوه دسترسی به وام ها توسط ارز دیجیتال دای به گونه ای است که مزایای بیشتری را نسبت به سایر گزینه های موجود، برای کاربران ایجاد می کند.

  برای مثال در سیستم های مالی سنتی روندی وجود دارد که از طریق آن ابتدا اعتبار متقاضی ارزیابی شده و سپس وام واگذار می شود، درحالی که کاربران DAI می توانند به راحتی اتر بگذارند و DAI دریافت کنند.

  آینده ارز دیجیتال دای

  شرکت MakerDAO سخت در تلاش است تا ارز دیجیتال دای را به عنوان اولین ارز بی طرف جهان معرفی کند. MakerDAO اولین قدم را از طریق ایجاد لوگوی اختصاصی مانند نماد دلار ($) برداشته است.

  برای رسیدن به این هدف لازم است دای توسط میلیون ها نفر در سراسر جهان به تصویب رسیده و مورد استفاده قرار گیرد. این امر مهم نه تنها به نام تجاری بلکه به آموزش و بازاریابی نیز احتیاج دارد.

  اگرچه رسیدن به این امر کار ساده ای نیست، اما هنوز هیچ استیبل کوین دیگری برای تحقق این هدف به موفقیت بهتری نرسیده است.

  نتیجه گیری

  ارز دیجیتال دای از سال 2017 و بر اساس یک پروتکل منبع باز در شبکه اتریوم توسط شرکت MakerDAO راه اندازی شده است. ارزش دای مانند هر استیبل کوین دیگری ثابت بوده و تقریباً برابر با 1 دلار ایالت متحده آمریکا است.

  ثبات قیمت ارز دیجیتال دای از طریق قراردادهای هوشمند تأمین شده و توسط سایر ارزهای دیجیتال به عنوان وثیقه پذیرفته می شود. از مزایای این رمز ارز می توان به مواردی همچون غیرمتمرکز بودن، ثبات، انتقال سریع و ارزان و… اشاره کرد.