شبکه ارز دیجیتال کوزاما با نماد اختصاری KSM در سال 2019 با هدف فراهم کردن محیطی برای توسعه دهنگان جسور و برنامه های نوآورانه و یا محیطی آزمایشگاهی برای برنامه ها طراحی شد، به طوری که توسعه دهندگان قادر بودند بلاک چین اختصاصی خود را در این شبکه داشته باشند.

فهرست []

  شبکه ی کوزاما و پولکادات دو شبکه کاملا مجزا هستند که به موازات هم فعالیت می کنند. در این مقاله ما قصد داریم که به زوایای مختلف ارز دیجیتال کوزاما یا کوساما (Kusama) بپردازیم. پس اگر می خواهید از جزئیات این رمزارز مطلع باشید حتما این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

  معرفی بنیان گذاران ارز دیجیتال کوزاما Kusama

  گوین وود Gavin Wood که هم بنیان گذار اتریوم بود و در این پروژه با ویتالیک بوترین همکاری می کرد، در سال 2015 در طی اختلافی که با ویتالیک بوترین پیدا کرده بود از این پروژه جدا شد.

  وی پس از جدایی از پروژه اتریوم، بر روی دو پروژه پولکادات (Polkadot) و کوزاما (Kusama) کار کرد.

  تاریخچه کوزاما

  همان طور که در نمودار قیمتی ارز دیجیتال کوساما را مشاهده می کنید، تقریبا تا اواخر سال 2020 این رمزارز تغییر قیمتی زیادی را تجربه نکرده است. با این حال این رمزارز در ابتدا یعنی در دسامبر سال 2019 با قیمت 1.71 دلار معامله می شد. سپس یک افت قیمتی را تجربه کرد، اما باز هم قیمت آن به زیر یک دلار نرسید. بعد از نوسانات قیمتی در آن محدوده، رمزارز KSM توانست تا اواسط سال 2020 قیمت هر واحد خود را به 14 دلار برساند.

  پس از آنکه شبکه اصلی پولکادات راه اندازی شد، قیمت ارز دیجیتال کوزاما نیز رفته رفته رشد کرد و تا ماه آخر سال 2020 قیمت 60 دلار را تجربه کرد که برای کوزاما یک رکورد به حساب می آمد. اما این انتهای کار نبود و در سال 2021 رشد قیمتی این رمزارز ادامه پیدا کرد و در ماه می سال 2021 ارز دیجیتال کوزاما توانست به قیمت 624.78 دلار هم برسد و اما در حال حاضر که در ماه سپتامبر 2021 به سر می بریم این ارز دیجیتال در محدوده قیمتی 388 دلار در حال معامله است.

  اما علاوه بر قیمت این رمزارز، الگوریتم مورد استفاده در شبکه این کوین نیز چندبار تغییر کرده است. در ابتدا و ماه ژوئیه در سال 2019 کاربرانی که ارز دیجیتال dot را داشتند، قادر بودند تنها با انجام یک تراکنش وابسته به اتریوم رمزارز کوزاما را به دست آورند. درواقع با این کار اولین بلاک کوزاما ساخته می شد.

  بعد از گذشت یک ماه و نیم، این شبکه از الگوریتم اثبات اعتبار برای تایید تراکش ها و اضافه کردن بلاک جدید استفاده می کرد. کاربرانی که خواهان به دست آوردن ارز دیجیتال کوزاما بودند باید با علم به اینکه الگوریتم مورد استفاده تغییر کرده، می توانستند درخواست خود را مبنی بر تایید کننده تراکنش ها اعلام کنند. و اما با گذشت چند ماه تیم تصمیم گیران این شبکه به دلیل مشکلات به وجود آمده ناشی از الگوریتم اثبات اعتبار، تصمیم گرفتند که الگوریتم اثبات سهام را جایگزین الگوریتم اثبات اعتبار کنند. در حال حاضر نیز 130 نود فعال، کار اعتبارسنجی و تایید تراکنش ها را به عهده دارند.

  ویژگی های کوزاما

  • ارز دیجیتال کوزاما یا کوساما (Kusama) با نماد اختصاری KSM در رتبه 47 بازار ارزهای دیجیتال از نظر بزرگی بازار قرار گرفته است.
  • کد به کار رفته در شبکه KSM شباهت بسیاری به کد به کار رفته در شبکه Dot دارد.
  • از شبکه کوزاما با عنوان قناری شبکه دات (پولکادات) یاد می شود. حتی یک تصویر قناری در کنار نماد این ارز دیجیتال نیز دیده می شود.

  دلیل این نام گذاری به سال ها پیش برمی گردد، زمانی که معدن چیان در اوایل قرن 20 میلادی برای خلاص شدن از مردن به وسیله گاز مونوکسید کربن که در معدن آزاد می شود، راه حلی را پیدا کردند. آنها تصمیم گرفتند که پرنده قناری را با خود به درون معادن ببرند، در نتیجه زمانی که قناری بی حال شود و یا به طور کلی کشته شود به این معناست که گاز مونوکسید کربن آزاد شده است و به این ترتیب معدن چیان زمان لازم برای خروج از معدن را داشتند، پیش از انکه حالشان بد شود و یا کشته شوند.

  شبکه کوزاما نیز حکم پلتفرمی برای تست پروژه هایی را دارد که قرار است بر روی شبکه پولکادات (dot) پیاده سازی شوند. در نتیجه شبکه کوزاما را قناری شبکه پولکادات می دانند.

  • شبکه dot و KSM دو شبکه کاملا مجزا هستند.
  • با اینکه کدهای این دو شبکه بسیار به هم نزدیک هستند، شبکه کوزاما بسیار سریع تر کار می کند.
  • ارزش بازار این رمزارز 43 میلیارد دلار است و 0.14 درصد از کل بازار را به خود اختصاص داده است.
  • روزانه حدودا 82 میلیارد دلار در این رمزارز معماملات انجام می شود.
  • صرافی Coin Tiger بیشترین نرخ معاملات مربوط به رمزارز کوزاما را دارد.
  • در حال حاضر تعداد کل کوین های KSM برابر 65 میلیون واحد است.
  • بالاترین قیمتی که ارز دیجیتال کوساما توانست ثبت کند در تاریخ 18 می (May) سال 2021 و معادل 78 دلار بود. در حال حاضر (6 سپتامبر) این ارز دیجیتال با قیمت 402.30 در حال معامله شدن است.
  • پروژه هایی که قرار است از شبکه دات (Polkadot) استفاده کنند و درواقع بر روی آن کار کنند،ابتدا بر روی شبکه کوزاما (KSM) آزمایش می شوند و تنها در صورتی که فعالیت آنها رضایت بخش باشد می توانند بر روی شبکه Dot پیاده سازی شده و فعال شوند.
  • شبکه کوزاما یک شبکه چند لایه است که مقیاس پذیر است، و بالا رفتن تعداد کاربران تهدیدی برای این شبکه به حساب نمی آید.
  • KSM یک کوین است و شبکه اختصاصی خود را دارد.
  • کارمزدها در شبکه کوزاما توسط ارز دیجیتال (کوین) KSM پرداخت می شوند.
  • همچنین این کوین از الگوریتم اثبات سهام برای تایید تراکش ها استفاده می کند.
  • تعداد رمزارزهای کوزاما ثابت نیست و بر خلاف اکثر ارزهای دیجیتال سالانه بر تعداد آنها افزوده می شود، به طوری که تورم ارز دیجیتال KSM معادل 10 درصد برآورد شده است.
  • کوزاما یک شبکه غیرمتمرکز است و حاکمیت مرکزی در آن وجود ندارد، و هرآنچه نیاز به تصمیم گیری داشته باشد با توافق نظر و اجماع افراد در شبکه صورت می گیرد.

  مزایا و معایب ارز دیجیتال کوزاما

  مزایا

  • یکی از مزایای شبکه ارز دیجیتال کوزاما این است که افراد در تصمیمات اتخاذ شده در شبکه دخیل هستند. به عنوان مثال اگر تیم مدیریتی تصمیم بگیرند که الگوریتم اجماع شبکه را تغییر دهند، این ایده را به رای گیری در شبکه می گذارند و در صورتی که ایده مورد نظر رای مثبت کافی را به دست آورد، آنگاه عملیاتی می شود.
  • برای توسعه دهندگانی که پروژه جدید دارند، شبکه کوزاما یک پلتفرم برای آزمایش پروژه پیش از اجرای آن بر روی شبکه پولکادات به حساب می آید.
  • با توجه به ویژگی های گفته شده می توان کوزاما را به عنوان بستری که پیشرفت و ترقی و نوآوری برای پروژه ها را به دلیل آزمون های زیاد پیش از راه اندازی بر روی پولکادات، به ارمغان می اورد معرفی کرد.
  • شبکه کوزاما مقیاس پدیر است، در نتیجه اضافه شدن تعداد کاربران مشکلی را برای این شبکه به وجود نمی آورد. به عبارتی می توان بلاک چین شبکه کوزاما را به عنوان بلاک چین نسل سوم دانست که در این شبکه شبکه های فرعی به شبکه اصلی متصل می شوند.

  معایب

  • کوساما به عنوان همتای وحشی شیکه پولکلدات نیز شناخته شده است، این شبکه مشکلات احتمالی که در حین کار ممکن است پیش بیاید را یاداوری می کند و طبق آنچه اعلام کرده است هیچ تضمینی در زمان کار با کوزاما وجود ندارد.
  • این رمزارز تورم 10 درصدی را به طور سالانه تجربه می کند.

  کاربردهای کوزاما

  • توسعه دهندگانی که قصد ایجاد و بهبود یک پروژه و یا به عبارتی قصد آزمایش یک پروژه را داشته باشند می توانند از شبکه کوزاما استفاده کنند، کارمزدهای شبکه کوزاما با استفاده از ارز دیجیتال مخصوص شبکه KSM پرداخت می شود.
  • شبکه کوزاما از کاربران برای اهداف مختلف کمک می گیرد. دسته اول کاربران انتخاب گران هستند که درواقع وظیفه انتخاب گروه تایید کنندگان را به عهده دارند. انتخاب گران نمایندگی کوین های خود را به تایید کنندگان می دهند و در عوض گروه تایید کنندگان بلاک ها را تایید می کنند و بخشی از پاداشی که برای تایید کسب می کنند را به انتخاب گران می دهند.
  • همچنین گروه تاییدکنندگان به دلیل اضافه کردن بلاک های جدید به شبکه که از الگوریتم اثبات سهام استفاده می کند پاداشی را دریافت می کنند.
  • گروهی دیگر نیز با عنوان رابط در شبکه کوزاما شناخته می شوند، رابط ها با استیک کردن کوین KSM اتصال زنجیره موازی به زنجیره اصلی را ممکن می سازند.
  • گروهی از کاربران نیز در گروه حاکم قرار دارند، قضیه از این قرار است که هر شخصی با هر میزان ارز دیجیتال KSM حق ارائه یک ایده و رای گیری برای ایده را دارد. مقداری کوین KSM به همراه ایده ها لازم است که با توجه به تعداد کوین ها جایگاه ایده یا پیشنهاد برای رای گیری مشخص می شود. رای گیری در شبکه هر 8 روز انجام می شود. البته ناگفته نماند که یک گروه نظارتی فنی برای این مرحله وجود دارد تا ایده های عالی به دلیل تعداد کم رمزارز کوزامای الصاق شده به پیشنهاد، به آخر لیست نیفتند، و درواقع ایده ها و پیشنهادات بررسی می شوند.
  • اما کاربرانی که استیک کننده KSM هستند نیز می توانند رای مثبت یا منفی خود را به ایده ای که مطرح می شود بدهند.

  کیف پول هایی که کوزاما را ساپورت می کنند

  • کیف پول آنلاین JS

  یک کیف پول آنلاین است که علاوه بر ایجاد حساب و ساخت کیف پول، شما نیاز دارید که حداقل 0.001 واحد رمزارز کوزاما را به آن واریز کنید تا حساب خود را فعال کنید. نکته ای که باید بدانید این است که زمانی که شما قصد برداشت دارایی خود را داشته باشید، آن 0.001 واحد کوزاما در کیف پول شما باقی خواهد ماند و درواقع این مبلغ در حساب شما مسدود می شود.

  • کیف پول سخت افزاری لجر (Ledger)

  کیف پول سخت افزاری لجر با امنیت فوق العاده بالا به شما امکان ذخیره کوین KSM را می دهد. اگر میزان دارایی KSM شما زیاد است، کیف پول های سخت افزاری برای شما مناسب تر هستند.

  • کیف پول سخت افزاری ترزور (Trezor)

  ترزور دیگر کیف پول سخت افزاری است که از رمزارز کوزاما پشتیبانی می کند و شما می توانید از این کیف کاملا شناخته شده نیز برای نگه‎ داری رمزارز کوزامای خود استفاده کنید.

  • کیف پول نرم افزاری تراست ولت (Trust Wallet)

  کیف پول نرم افزاری تراست ولت را همه می شناسیم، این کیف پول در میان کاربران ارزهای دیجیتال بسیار شناخته شده و محبوب است که خوشبختانه از ارز دیجیتال KSM نیز پشتیبانی می کند.

  • کیف پول نرم افزاری Math Wallet

  کیف پول Math Wallet از تعداد زیادی از ارزهای دیجیتال پشتیبانی می کند که ارز دیجیتال کوزاما هم یکی از آنهاست.

  خرید ارز دیجیتال کوزاما Kusama

  • خرید از صرافی

  خرید و تهیه ارز دیجیتال کوساما به چند طریق ممکن است. یکی از راه ها همانند اکثر رمزارزهای دیگر مراجعه به صرافی هایی است که این رمزارز را لیست کرده اند. به عنوان مثال شما می توانید به پلتفرم صرافی بایننس یا کوکوین مراجعه کنید و به راحتی با انتخاب حجم مورد نظر خودتان اقدام به خرید این کوین بکنید. (در ادامه صرافی هایی که امکان خرید رمزارز KSM)) را برای کاربران فراهم کرده اند می آوریم.)

  • داشتن ارز دیجیتال دات

  اگر شما ارز دیجیتال پولکادات را داشته باشید می توانید در آینده معادل ارزش پولکادات (Dot) خود، رمزارز کوزاما دریافت کنید.

  • فاست ها

  اما مراجعه به صرافی ها تنها راه تهیه رمزارز کوزاما نیست، کمک گرفتن از فاست ها برای به دست آوردن این رمزارز یکی دیگر از روش های حصول آن به حساب می آید. به دست آوردن رمزارز از طریق فاست چیز جدیدی نیست، حتی در اوایل فعالیت بیت کوین، با هدف تشویق کاربران و معرفی هرچه بیشتر بیت کوین، کاربران می توانستند از طریق فاست ها بیت کوین به دست آورند، اما این روش برای بیت کوین دیگر پاسخگو نیست. با این حال شما می توانید از فاست برای دسترسی به رمزارز کوزاما (البته با انجام یک سری کاری که از شما خواسته می شود) استفاده کنید. فراموش نکنید که قرار نیست این روش تا ابد باقی بماند و ممکن است زمانی منسوخ شود.

  • پیدا کردن ایرادات شبکه در برنامه باگ بانتی

  کاربران شبکه کوزاما می توانند با پیدا کردن خطاها و ایرادات شبکه، رمزارز KSM به دست آورند. برنامه باگ بانتی پلتفرمی است که در صورتی که شما باگی را از یک برنامه، وبسایت، پلتفرم به آن گزارش دهید و علی الخصوص باگ های خطرناکی که می تواند سواستفاده سودجویان را به دنبال داشته باشد، به شما پاداش می دهد.

  • کاربران تاییدکننده و انتخاب کننده

  کاربران که در شبکه نقش تاییدکننده بلاک و یا انتخاب کننده گروه تاییدکننده را به عهده دارند، در قبال خدماتی که به شبکه ارائه می دهند، کوین KSM دریافت می کنند.

  صرافی های پشتیبانی کننده از کوزاما

  • بایننس (Binance)

  هر کس کمی با بازار ارزهای دیجیتال آشنا باشد یا کمی از آن اطلاعات داشته باشد، احتمالا صرافی بایننس را می شناسد. بایننس علی رغم سخت گیری هایی که جدیدا به شدت آن افزوده است یکی از بهترین صرافی های ارزهای دیجیتال است که امکان خرید رمزارز کوزاما را برای کاربران خود فراهم کرده است. کاربران این صرافی هم در بازار اسپات و هم برای انجام معاملات شرطی می توانند KSM را در بایننس معامله کنند.

  برای خرید KSM به یکی از ارزهای دیجیتال تتر، دلار بایننس (BUSD)، BNB یا بیت کوین نیاز خواهید داشت.

  • هوبی گلوبال (Huobi Global)

  هوبی گلوبال نیز هم امکان معاملات شرطی را برای کاربران خود فراهم کرده است و هم خرید رمزارز KSM در بازار اسپات. کاربران می توانند با رمزارزهای تتر، بیت کوین، HUSDوHT که توکن اختصاصی صرافی است، اقدام به خرید ارز دیجیتال کوزاما بکنند.

  • کوکوین (Kucoin)

  صرافی کوکوین نیز به کاربران خود امکان خرید کوین KSM را با استفاده از رمزارزهای تتر و بیت کوین فراهم کرده است.

  • Gate.io

  و اما کاربران در صرافی Gate.io می توانند به راحتی و با استفاده از استیبل کوین تتر کوین KSM را خریداری کنند، البته در بازار اسپات.

  • کراکن (Kraken)

  برای خرید ارز دیجیتال کوزاما در بازار اسپات صرافی کراکن، کاربران باید یکی از این ارزهای فیات و یا ارزهای دیجیتال را داشته باشند، دلار آمریکا، یورو، دلار استرالیا، پوند انگلستان، XBT، Dot، اتریوم.

  • کوینکس (CoinEx)

  صرافی کوینکس نیز که برای استفاده کاربران ایرانی بسیار محبوب است و کاربران می توانند بدون نیاز به VPN یا VPS در آن فعالیت کنند، کوین KSM را لیست کرده است. برای خرید این رمزارز در بازار اسپات به تتر یا بیت کوین نیاز خواهید داشت.

  از دیگر صرافی هایی که امکان خرید ارز دیجیتال کوزاما را در بازار اسپات برای کاربران فراهم کرده اند می توان Bithumb، Bitfinex، Bittrex، Liquid، OKEx، Phemex، Crypto.com exchange، ZB.com، LBank، Wazirx، BitWell، AAX، BitZ، Bitkub، XT.com، Flybit، CEX.io، BitTurk، CoinDCX، NovaDAX، WOO Network، BitMart، BKEX، DigiFinex، BW.com، BiONE، Pionex، Vcc Exchange، Coin Tiger، Bibox، Bitrue، WhiteBIT، HOO، MEXC، TOKOK، AEX، OceanEX، ZBG، Hotbit، Hcoin، HitBTC، Coinone، Tokocrypto، Dsdaq، CoinW، bigONE، Zipmex، WBF Exchange، CoinBene، BHEX، LocalTrade، ZT، Jubi را نام برد.

  علاه بر آنچه آورده شد، امکان انجام معاملات شرطی نیز در صرافی های بایننس (Binance)، FTX، Huobi Global هوبی گلوبال، KuCoin (کوکوین)، OKEx، Delta Exchange، Crypto.com Exchange، Coin Tiger، Bingbon و صرافی MEXC برای کاربران فراهم شده است. معمولا انجام این معاملات شرطی با استیبل کوین تتر و دلار آمریکا انجام می شود.

  همان طور که مشاهده می کنید برخی از صرافی ها امکان انجام معاملات شرطی و خرید کوین KSM از بازار اسپات (نقدی) را تواما برای کاربران فراهم کرده اند.

  پروژه های این ارز دیجیتال

  پروژه هایی که از شبکه ی کوزاما استفاده می کنند دائما در حال تغییر هستند، زیرا که بسیاری از توسعه دهنگان فقط پیش از ارسال پروژه خود به شبکه پولکادات، آن را در شبکه کوزاما اجرا و ایرادیابی می کنند. به عبارت دیگر پروژه هایی که از این شبکه استفاده می کنند معمولا متغیر هستند.

  با این حال سه تا از پروژه های مطرح این شبکه را در ادامه برای شما می آوریم.

  • Moonriver

  پروژه ی Moonriver که به اپلیکیشن های Dapp اجازه می دهد بر روی پلتفرم خود اجرا کنند، از شبکه Kusama استفاده کرده است.

  • Phala Network

  یک ارز دیجیتال با نماد اختصاری PHA است که از شبکه kusama بهره برده است.

  • Karura

  ارز دیجیتال کارورا (Karura) با نماد اختصاری KAR یکی دیگر از ارزهای دیجیتالی است که از شبکه کوزاما برای توسعه و بهینه سازی پرو ژه خود استفاده کرده است و سپس به شبکه پولکادات متصل شده است.

  آینده ارز دیجیتال کوزاما

  ارز دیجیتال کوزاما به دلیل داشتن شبکه جذاب، هم راستا بودن با پولکادات که بسیار درخشان است و به طور کلی بازار ارزهای دیجیتال که هر روز به جایگاه اصلی خود نزدیک تر شده و به عبارتی به صورت عمومی درمی آیند، می تواند آینده ای درخشان داشته باشد.

  سال 2017 که ارزهای دیجیتال به این وسعت نرسیده بودند، افراد فعال و متخصصین این حوزه به راحتی توانستند رشد ارز دیجیتال اتریوم را پس از معطوف شدن توجه بلاک چین ها به شبکه اتریوم، پیش بینی کنند. شاید بتوان گفت که هم پولکادات و هم کوزاما در حال حاضر در چنین جایگاهی قرار گرفته اند. با این تفاوت که می توان گفت در حال حاضر کاربرد کوزاما و پولکادات بیشتر از شبکه اتریوم است.

  پیش از این نیز به این موضوع اشاره کردیم که شبکه کوزاما بیشتر برای پروژه های جدید با هدف کسب آمادگی برای حضور در شبکه پولکادات مورد استفاده قرار می گیرد، اما جالب اینجاست که همه توسعه دهنگان، پروژه خود را به شبکه پولکادات منتقل نمی کنند، چراکه توسعه پروژه در شبکه کوزاما بسیار سریع تر و کم هزینه تر انجام می شود. قیمت یک ارز دیجیتال به عوامل مختلف بستگی دارد که کاربردی بودن شبکه یکی از آن عوامل است که خوشبختانه شبکه کوزاما این شرط را دارد.

  با توجه به مطالب گفته شده در این بخش احتمالا شما هم به این نتیجه رسیده اید که آینده این رمزارز می تواند بسیار درخشان باشد.

  مورد دیگری که باید به آن اشاره کرد این است که شبکه کوزاما غیرمتمرکز است و حاکمیت در آن وجود ندارد، هر فعالیت و یا تصمیم در این شبکه با توجه به نظر و توافق افراد حاضر در شبکه صورت می گیرد. در نتیجه تصمیمات و نظر کاربران شبکه نیز می تواند بر روی آینده این شبکه و در نتیجه رمزارز شبکه یعنی ارز دیجیتال کوزاما تاثیرگذار باشد.

  پیش بینی Walletinvestor

  اما ببینیم Walletinvestor آینده این رمزارز را چگونه پیش بینی کرده است. 1641 دلار قیمت پیش بینی این وبسایت تا پایان سال 2022 و قیمت 6000 دلار تا پایان سال 2026 برای این ارز دیجیتال بوده است.

  همچنین دیجیتال کوین پرایس (Digital Coin Price) با تحلیل هایی که انجام داده است، قیمت های پیش بینی خود را برای سال های آینده اعلام کرده است.

  به گفته این پایگاه اینترنتی قیمت ها در آینده به این صورت خواهد بود:

  • تا پایان سال 2021: 790 دلار
  • تا پایان سال 2022: 950 دلار
  • تا پایان سال 2025: 1400 دلار
  • تا پایان سال 2026: 1850 دلار
  • تا پایان سال 2028: 2230 دلار

  با همه اینها اگر قصد سرمایه گذاری بر روی ارز دیجیتال کوزاما را دارید مدیریت سرمایه را فراموش نکنید. توجه داشته باشید که عدم قطعیت یکی از اصول بازارهای مالی است که می توان آن را با وضوح بیشتری در بازار ارزهای دیجیتال مشاهده کرد.

  برای آنکه بتوانید در بازار ارزهای دیجیتال سود مستمر کسب کنید باید هم تحلیل و هم مدیریت سرمایه را در نظر بگیرید. بی شک یک کلاس آموزش ارز دیجیتال می تواند کمک شایانی در این راستا به شما بکند.

  سخن آخر

  شبکه کوزاما معمولا به عنوان بستری برای تست و به طور کلی یک شبکه آزمایشگاهی شناخته می شود که البته کم لطفی به این شبکه است. شبکه کوزاما یک بستر برای توسعه است و با وجود اینکه بسیار شبیه به پولکادات است سرعت بیشتری نسبت به آن دارد.

  همه توسعه دهندگان پروژه های خود را پس از توسعه و بهبود به شبکه پولکادات انتقال نمی دهند، بلکه بسیاری از توسعه دهندگان نیز تمایل به ماندن در کوزاما را دارند. ما سعی کردیم در این مقاله به زوایای مختلف شبکه کوزاما و ارز دیجیتال آن با نماد اختصاری KSM بپردازیم.

  سوالات متداول

  خیر، KSM یا کوزاما به دلیل آنکه شبکه اختصاصی خود را دارد به عنوان یک کوین شناخته می شود نه توکن.

  موسس هر دو شبکه و ارز دیجیتال پولکادات و کوزاما آقای گوین وود است، دو شبکه سورس کد بسیار شبیه به هم را دارند و درواقع شبکه کوزاما هم راستا و موازی با شبکه پولکادات است. مورد دیگری که وجود دارد این است که کوزاما یک محیط آزمایشی است برای پروژه هایی که قرار است بر روی شبکه پولکادات اجرا شوند.

  کیف پول آنلاین Polkadot.JS، کیف پول سخت افزاری لجر (Ledger)، کیف پول سخت افزاری ترزور (Trezor)، کیف پول نرم افزاری تراست ولت (Trust Wallet)، کیف پول نرم افزاری Math Wallet

  بایننس (Binance)، هوبی گلوبال (Huobi Global)، Gate.io، کراکن (Kraken)، کوینکس (CoinEx)، Bithumb، Bitfinex، Bittrex، Liquid، OKEx، Phemex، Crypto.com exchange، ZB.com، LBank، Wazirx، BitWell، AAX، BitZ، Bitkub، XT.com، Flybit، CEX.io، BitTurk، CoinDCX، NovaDAX، WOO Network، BitMart، BKEX، DigiFinex، BW.com، BiONE، Pionex، Vcc Exchange، Coin Tiger، Bibox، Bitrue، WhiteBIT، HOO، MEXC، TOKOK، AEX، OceanEX، ZBG، Hotbit، Hcoin، HitBTC، Coinone، Tokocrypto، Dsdaq، CoinW، bigONE، Zipmex، WBF Exchange، CoinBene، BHEX، LocalTrade، ZT، Jubi در بازار اسپات و همچنین صرافی های بایننس (Binance)، FTX، Huobi Global هوبی گلوبال، KuCoin (کوکوین)، OKEx، Delta Exchange، Crypto.com Exchange، Coin Tiger، Bingbon و صرافی MEXC

  عمده ترین کاربرد شبکه کوزاما استفاده از آن به عنوان یک پلتفرم برای توسعه و بهبود پروژه ها و آماده کردن آنها برای حضور در شبکه پولکادات است.