این مقاله از روی نسخه اصلی و انگلیسی کتاب ایده عالی مستدام خلاصه برداری شده است!

در ذهنتان چه می گذرد؟ آیا در پستوخانه افکارتان، ایده ای ناب در حال خاک خوردن است؟ چه دلیلی وجود دارد که برای عرضه این ایده به جهان تردید می کنید؟ ایده ها مهم هستند. چون قدرت تغییر و شکستن الگوهای کهنه و پوسیده را دارند. آنها می توانند دری به سوی دنیایی بهتر، شادتر و سالم تر به روی مردم بگشایند. اما این اتفاق خیلی کم روی می دهد. علت اصلی آن آشنا نبودن با شیوه های ارائه یک ایده است. در این قسمت از خانه سرمایه به سراغ خلاصه کتاب «ایده عالی مستدام» از «چیپ هیث» و «دن هیث» می رویم تا از این گریز، راهی برای بیان ایده هایمان پیدا کنیم. اگر شما هم ایده های نابی در ذهنتان دارید حتما تا پایان این ماجرا با ما همراه باشید. شاید ایده ای که در ذهنتان وجود دارد بتواند دنیا را به جایی بهتر برای زندگی کردن تبدیل کند.

فهرست []

  چگونه یک ایده، پایدار می شود؟

  هر روز در جهان، ایده های فوق العاده ای به وجود می آیند. اما همه این ایده ها راه به جایی نمی برند. در واقع، بیشتر آنها خیلی زود بار و بندیل خود را جمع می کنند و ناپدید می شوند.

  یکی از دلیل های اصلی برای چنین ماجرایی این است که بیشتر ایده ها ویژگی های لازم برای پایدار شدن را در خود ندارند. مثلا آنها به اندازه کافی جذاب، ساده و قابل درک نیستند. به همین دلیل، حتی اگر در ابتدا تحسین شوند، در خاطر کسی باقی نمی مانند.

  چنین ایده هایی قلاب ندارند و نمی توانند ذهن مخاطب را به دام بیندازند. تلاش برای پایدار کردن ایده ها فقط در زمینه کارآفرینی یا راه اندازی کسب و کار کاربرد ندارد. در واقع، بیشتر موضوع هایی که برای ما کمی جالب، صادقانه و مهم باشند به پایدار شدن نیاز دارند.

  اما پایدار شدن به چه معنا است؟ شاید بتوان این گونه پاسخ داد که هدف واقعی ما برای پایدار کردن ایده هایمان این است که حرفمان فهمیده شود، روی دیگران تاثیر بگذارد و بتواند زندگی ما و بقیه مردم را به شکلی واقعی تغییر دهد.

  استعداد ایده ها را کشف کنید

  ایده هایی که فرصت پایداری را قاپ می زنند، در چند ویژگی با هم مشترک هستند. بیایید آنها را با هم بررسی کنیم:

  1- سادگی را دوست دارند و از پیچیدگی بویی نبرده اند

  نگاهی به ایده های فراموش شده یا حتی ایده هایی که خودتان در سر دارید بیندازید. آیا این ایده ها به راحتی در ذهن باقی می مانند؟ بسیاری از ایده ها بیش از اندازه پیچیده هستند. ایده شما باید آن قدر ساده باشد که مثل یک تیر در ذهن کسانی که یک بار آن را می شنوند بنشیند.

  مهم نیست که ایده طولانی شما چقدر جذاب است یا حتی مهم نیست که چند سال از عمرتان را پای آن گذاشته اید. اگر نتوانید ایده تان را ساده و کوتاه کنید، راهی برای پایداری آن پیدا نخواهید کرد.

  2- ایده خود را غیر قابل پیش بینی کنید

  قدم بعدی، استفاده از فرمول «غافلگیری + ایجاد اشتیاق + حس کنجکاوی» است. ایده شما باید در اولین قدم، بسیار غافلگیر کننده باشد. چون این بهترین و مستقیم ترین راه برای جلب توجه کاربران است.

  شاید لازم باشد که برای ایجاد این غافلگیری، دست به انجام کارهای عجیبی بزنید یا آمار و ارقام را به صورتی متفاوت و شوکه کننده بیان کنید. در هر صورت، ریش و قیچی این غافلگیری در دست خودتان است. باید تا جایی که می توانید آتش این غافلگیری را داغ تر و کاربر را متعجب تر کنید. تنها در این صورت است که می توانید وارد بخش بعدی فرمول خود شوید.

  یادتان باشد، آتش این غافلگیری درست به همان تندی که ایجاد می شود از میان می رود. بنابراین باید تا فرصت هست و مخاطب با آبنبات غافلگیری سرگرم است، دو حس دیگر را هم در او روشن کنید. حس دوم، ایجاد اشتیاق و حس سوم، کنجکاوی است.

  اشتیاق و کنجکاوی، دو عنصر بسیار مهم و سازنده تمدن هستند. اگر بشر برای کشف چیزهای جدید اشتیاق نداشت، هرگز کنجکاوی اش را به کار نمی گرفت تا غیرعاقلانه ترین چیزها را با هم ترکیب کند، نرفتنی ترین مسیرها را بپیماید و سخت ترین کارها را به سرانجام برساند.

  3- ایده های پایدار، بخش مه آلود ندارند

  ذهن ما و تمام کسانی که ایده ای تازه را می شنوند، به طور مداوم در حال حذف چیزهای مبهم است. ایده هایی که پایدار می شوند، کاملا روشن و قابل درک هستند. آنها معنی می دهند، مفهومی را منتقل می کنند و سعی در پیچاندن مخاطب ندارند. برخی به اشتباه فکر می کنند که اگر ایده شان خیلی قلمبه سلمبه و در قالب واژه هایی کمیاب بیان شود، بیشترین تاثیر را روی مخاطب می گذارد.

  غافل از آنکه ایده های پایدار باید آن قدر ساده و روشن باشند که بدون حضور شما هم بتوانند از پس انتقال مفهوم خود بربیایند. به ضرب المثل ها نگاه کنید. آنها در قالب یک جمله کوتاه، ساده و روشن، مفهوم بزرگ و قابل تاملی را به مخاطب خود انتقال می دهند. مثلا: «یک دست صدا ندارد»، «حساب حساب است کاکا برادر» و … شما هم چند تا مثال بزنید. ساده، گیرا، روشن و مستقیم!

  4- توپ معتبرسازی ایده تان را در زمین مخاطب بیندازید

  فکر می کنید چه ایده هایی همیشه معتبر می مانند؟ آیا مخاطبان شما با نشان دادن فهرستی بلندبالا از اعداد و ارقام به معتبر بودن ایده تان ایمان می آورند؟ پاسخ این پرسش چنین است: «شاید آری و شاید نه!» اما می توانید کاری انجام دهید که ایده شما خیلی راحت، اعتبار مورد نیاز خود را به دست بیاورد.

  برای این کار باید راهی پیش پای مخاطبتان بگذارید تا خودشان ایده شما را محک بزنند. البته بهتر است گوشزد کنیم که اگر ایده شما کاسه ای زیر نیم کاسه پنهان کرده باشد، با اجرایی کردن این راهکار، اعتبار خودتان را از میان خواهید برد.

  5- با ایده خود یک احساس را نشانه بگیرید

  هر ایده ای برای پایداری باید به یک احساس، گره بخورد. انتخاب هوشمندانه این احساس می تواند ایده شما را به یک جت ببندد و با سرعت به پیش ببرد. اما اگر در انتخاب این احساس، اشتباه کنید، به راحتی ایده خود را نابود خواهید کرد.

  بیایید با هم تمرینی انجام دهیم. تصور کنید شما می خواهید یک اپلیکیشن ارائه خدمات نظافتی را راه اندازی کنید. در این وضعیت، شعاری مانند: «تمیزی با یک کلیک» را برمی گزینید.

  حالا چه احساسی را باید به این ایده کاری گره بزنید؟ می توانید از تنبلی، عجله یا نداشتن وقت کافی برای نظافت منزل استفاده کنید. همه این ها یک موضوع را نشانه می روند: «تمیزی خوب است اما من نمی توانم انجامش دهم!»

  6- برای مخاطبانتان داستان بگویید

  ایده شما چه داستانی را برای شنوندگانش تعریف می کند؟ آیا این داستان به اندازه کافی جذاب است؟ آیا می تواند چیزی به تجربه های ذهنی کاربر اضافه کند؟ می تواند مسیری برای همزاد پنداری کاربر با ماجرای داستان بگشاید؟ آیا داستان شما آنقدر دلنشین و تازه است که کسی بخواهد آن را برای دیگری تعریف کند؟

  بسیاری از ایده های جالب به این دلیل فراموش می شوند که داستان جالبی پشت آنها وجود ندارد. آیا شما مادربزرگ یا پدربزرگی را می شناسید که برای نوه هایش داستانی تازه در آستین نداشته باشد؟ آن ها همان طور که راه می روند داستان سرایی می کنند. تردید نداشته باشید که شما هم می توانید چنین کاری را انجام دهید.

  چرا گاهی درک ایده ها برای کاربران سخت می شود؟

  وقتی ایده ای می سازید در آن غرق می شوید. به همین دلیل دچار یک نوع خطا می گردید و به اشتباه فکر می کنید که بقیه مردم هم درست مثل شما در ایده تان غرق شده اند.

  در حالی که ماجرا کاملا برعکس است. کسانی که به عنوان مخاطبان ایده شما، برای اولین بار با آن روبه رو می شوند، هیچ پس زمینه ای در مورد آن ندارند. گاهی این موضوع در درک موضوع ایده و روش انتقال مفهوم ها از سوی شما دردسرهایی را ایجاد می کند. حتی شاید این فکر از ذهنتان بگذرد که مخاطبان اشتباهی را برای ایده خود انتخاب کرده اید. چون گویا کسانی که روبه رویتان نشسته اند از هیچ چیزی سر در نمی آورند.

  برای آنکه بتوانید مخاطب را با ایده خود همراه کنید باید از شش راهکاری که برای ساخت ایده های پایدار گفتیم بهره بگیرید. در آن صورت می توانید پیچیدگی سخن خود را با سطح درک مخاطبتان همسو سازید و آنها را با خودتان هم رای کنید.

  چگونه با کمک فشرده سازی، اطلاعات را به خاطر بسپاریم؟

  ما در دنیایی پر از اطلاعات زندگی می کنیم. این عالی است. اما قرار است چگونه از این اطلاعات استفاده کنیم؟ چطور آنها را به خاطر بسپاریم تا در زمان نیاز بتوانیم از قدرتشان کمک بگیریم؟ یا از این مهم تر، چگونه حجم قابل توجهی از اطلاعات را در پیامی کوچک و کوتاه به دیگران انتقال دهیم؟

  بهترین راه برای این کار، تبدیل کردن داده های خام به مفهوم های معنی دار است. این کار به ذهن ما سرنخی برای سنجاق زدن داده ای جدید به مفهوم های قدیمی می دهد.

  به این ترتیب، نه تنها می توانیم داده های زیادی را از این راه به خاطر بسپاریم بلکه اجازه نمی دهیم به این راحتی از ذهن ما فراموش شوند. گذشته از این، استفاده از مثال ها هم می توانند در ساخت پیام های فشرده و عمیق به ما کمک کنند.

  این مورد به ویژه زمانی کاربرد دارد که ما با مفهوم بسیار تازه ای روبه رو شده ایم و بدون یک نمونه مشابه نمی توانیم به درک درستی از گزینه جدید برسیم. کافی است یک نفر در مورد آن چیز جدید، مثالی آشنا بزند. در آن صورت ما تمام بخش های ناآشنای آن را با بخش ها آشنای مثال، جایگزین می کنیم و به یک مدل ذهنی قابل درک می رسیم.

  در جستجوی توجه

  توجه، کالایی ناب و گرانبها است که نمی توانید آن را در هیچ بازاری پیدا کنید. شغلی به عنوان «فروشنده توجه» وجود خارجی ندارد. حتی توجه را به رایگان هم به کسی نمی دهند.

  توجه باید از سوی کسی که به آن نیاز دارد جلب شود. شما یا می توانید توجه دیگران را جلب کنید یا نمی توانید. چیزی میان این توانایی وجود ندارد. اما به راستی چطور می توان توجه دیگران را به یک موضوع جلب کرد؟

  شاید بد نباشد موضوع را وارونه کنیم و از خودمان بپرسیم که چرا دیگران توجه نمی کنند؟ پاسخ های متفاوتی برای این پرسش وجود دارد؛ مثلا اینکه آن ها نسبت به موضوع، بی تفاوت هستند و بال بال زدن ما هم تفاوتی در این ماجرا ایجاد نمی کند یا اینکه هیچ نقطه اشتراکی میان ایده ما و زندگی آنها وجود ندارد.

  شاید هم گوششان پر از حرف های این چنینی باشد و با دیدن ما با خودشان بگویند: «این هم یکی مثل بقیه!» در واقع، همه آنها به یک نکته اشاره دارند: «توجه در قالب الگوهای تکراری اسیر شده است.» بنابراین، تنها راه برای آزاد کردن توجه این است که الگوهای قدیمی را بشکنیم.

  در آن صورت، مردم به آنچه که ارائه می دهیم توجه خواهند کرد. البته این الگوی شکسته شده هم در مدت کوتاهی به یک الگوی قدیمی تبدیل می شود. اما تا آن زمان، ما اندک توجهی که نیاز داشته ایم را به دست آورده ایم و به یک الگو تبدیل گشته ایم.

  یک میانبر ساده برای جلب توجه دیگران

  برانگیختن حس کنجکاوی، گزینه ای است که می تواند ما را به سمت جلب توجه تمام عیار افراد، سوق دهد. برای این که بتوانیم غول خفته کنجکاوی را در وجود دیگران بیدار کنیم باید یک نقطه مبهم در دانش آنها به وجود بیاوریم.

  ما طرف مقابلمان را به سمت این بخش مبهم می کشانیم، آن را برایش مبهم تر می کنیم و نیاز به این ابهام زدایی را در او به وجود می آوریم.

  می توانیم برای به رخ کشیدن این نقطه های مبهم از پرسش هایی گیج کننده استفاده کنیم. نکته جالب این است که هر کدام از این پرسش های عجیب و گاهی خنده دار، یک سوال را در ذهن مخاطب ایجاد می کنند؛ مثلا:

  آیا می دانید راز اصلی ثروتمند شدن چیست؟

  نه! چیست؟

  • با خوردن این ماده غذایی، بدن خود را در مقابل ویروس ها ایمن کنید!

  کدام ماده غذایی؟!

  • چرا تختخواب جای مناسبی برای خوابیدن نیست؟!

  مناسب نیست؟! پس لابد تخته سنگ مناسب است! بگذار ببینم این دیوانه چه می گوید!

  قلاب انداخته می شود، ابهام به وجود می آید و ماهی ما – همان مخاطبمان – بی تاب یافتن طعمه به دنبالمان می آید. هر چقدر که قلاب شما ابهام و تعجب بیشتری را در مخاطب به وجود بیاورد، حس کنجکاوی او بیشتر تحریک می شود و به دنبال آن، توجه بیشتری را نثار ما و ایده مان می کند.

  چگونه ایده هایمان را از ابرها پایین بیاوریم؟

  بسیاری از ایده ها از بین می روند چون بسیار دست نیافتنی جلوه می کنند. به این نمونه ها دقت کنید:

  • ایجاد سرپناه میان سیاره ای برای نسل های آتی بشر
  • حفاظت از زیرساخت های بومی منطقه فلان
  • لزوم نصب و توجه به دستگاه های خودپرداز سیار واقع در اتوبوس های شهری
  • و…

  جدا از اینکه درک ابتدایی و سریع چنین نوشته هایی سخت است، بسیار هم دور از دسترس جلوه می کنند. چون ذهنمان راهی برای تجربه آنها نمی یابد. حالا بیایید این موارد را روشن تر کنیم:

  • ساخت خانه در مریخ یا سیاره های دیگر
  • حفظ آثار باستانی منطقه فلان
  • گذاشتن دستگاه کارتخوان در اتوبوس ها

  مفهوم ها روشن تر شدند. حالا ما می توانیم در ذهنمان برایشان معادل های فیزیکی در نظر بگیریم. حتی شاید از آن هم فراتر رویم و در ذهنمان روی یک دیوار باستانی چند هزار ساله دست بگذاریم. یادتان باشد، مخاطبتان هیچ تصویر ذهنی در مورد ایده یا سخنتان ندارد.

  شاید شما در اثر نزدیکی زیادی که با ایده تان دارید، بتوانید آن را در لابه لای واژه ها و توصیف های سفت و سخت بپیچید. اما مخاطبتان  کوچک ترین خبری از ماجرای درون این پیچیدگی ندارد. او به دنبال یک نشانه روشن می گردد تا بتواند به نتیجه ای که شما از آن حرف می زنید برسد.

  ساده ترین کار برای آشنا کردن مخاطب با چیزهای تازه این است که آن موضوع را با چیزهای آشنا و ملموس برای مخاطب همراه سازید. او که تا قبل از این گیج و بسیار کنجکاو شده است، خیلی زود، سرنخی که به او می دهید را می گیرد و بالا می رود.

  چگونه می توانیم به یک ایده، اعتبار بدهیم؟

  اعتبار دادن به یک ایده بدان معنا است که آن را باور کنیم. هر روز ایده های زیادی می آیند و می روند. مثلا یک روز می گویند زمین گرد است، روز دیگر از خواب برمی خیزند و می گویند که زمین تخت است. یک روز حرف از سوراخ گشاد لایه اوزون می زنند و روز دیگر می گویند این لایه در حال ترمیم است.

  یک روز می گویند کاکتوس می تواند اثرات منفی امواج وای فای را کم کند، روز دیگر می گوید که گول نخورید این ها همه شایعه هستند. خوشبختانه ما فقط تعداد اندکی از این ایده ها را باور می کنیم. بنابراین، شاید بهتر باشد به جای بررسی ایده ها به دنبال علت های باور کردن یا نکردن یک ایده برویم.

  به راستی چرا ما برخی از ایده ها را رد کرده و آغوشمان را برای برخی دیگر باز می گذاریم؟ شاید بتوانیم علت اصلی این موضوع را «نگاه به منابع مورد اعتمادمان» در نظر بگیریم.

  بیشتر چیزهایی که با آنها روبه رو می شویم دست کم از یک جهت، تازه هستند و اطلاع چندانی از آنها نداریم. بنابراین، چشممان را به واکنش افرادی می دوزیم که سخن و رفتارشان را قبول داریم. مثلا اگر برادر بزرگمان که چندین سال در بازار بورس فعالیت می کند، نظر مثبتی در مورد یک سهم تازه وارد داشته باشد، به سادگی این ایده که فلان سهم در حال رشد است را باور می کنیم. حتی اگر بعدها خلاف این موضوع ثابت شود می گوییم: «خوب، اولش که کمی رشد کرد، نکرد؟»

  این منابع مورد اعتماد، فقط به انسان ها محدود نمی شوند. چیزهایی مانند «دین» و «تجربه» هم می توانند کاری کنند که ما چشم بسته یک موضوع را قبول کنیم.

  حالا پرسش اصلی این است که اگر هیچ کدام از افرادی که آنها را می شناسیم، این ایده تازه را تایید نکنند چه؟ آیا آن ایده محکوم به رد شدن است؟ ایده هایی که در این وضعیت گیر می کنند باید از یک اعتبار درونی برخوردار باشند. این اعتبار درونی به آنها فرصتی می دهد تا شانس خود را برای جلب اعتماد افراد گوناگون امتحان کند. اما چگونه؟ برایتان خواهیم گفت.

  راهی ساده برای افزایش اعتبار درونی یک ایده

  ضرب المثلی وجود دارد که می گوید: «شیطان در جزئیات نهفته است.» آیا این موضوع، اشاره ای نه چندان مناسب به قدرت پنهان در جزئیات نیست؟ اگر ایده ما کسی را برای حمایت کردن ندارد باید با بیان جزئیات ساده، دقیق، صادقانه، معنادار و داستان گونه، اعتبار لازم را به آن بدهیم.

  ایده شما دقیقا چه کاری انجام می دهد؟ چه چیزی را بهتر می کند؟ چگونه به این بهتر شدن جهت می دهد؟ آیا داستانی از بهتر شدن شرایط، آدم ها و موقعیت ها در اثر استفاده از این ایده وجود دارد؟ توضیح بدهید. جزئیات را بیان کنید. هیچ چیز را از قلم نیندازید.

  تمام نکته های مثبت ایده خود را به خدمت فرا بخوانید و کاری کنید که ایده تنهای شما در کنار لشکری قدرتمند از جزئیات قدم بردارد. همین موضوع باعث می شود که ایده شما بدون تکیه به کسی، معتبر به نظر برسد و تمام تردیدها را از میان ببرد.

  کشف قطعه گمشده میان ایده و عمل

  ایده هایی که پایدار می شوند به شکلی ساده و مستقیم، احساس مخاطب را نشانه می روند و کاری می کنند که او با تمام وجود به آن موضوع توجه کند. بخش مهم این ماجرا آن است که ایده های گره خورده به احساس، خیلی سریع تر به یک اقدام تبدیل می شوند.

  شاید با خودتان فکر کنید که برای گره زدن ایده تان به یک احساس، باید آستین هایتان را بالا بزنید و یک احساس تازه خلق کنید. اما نیازی به این همه تلاش نیست.

  ذهن ما پر از احساس های قدیمی و تعریف شده است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که ایده خود را به یک احساس قدیمی در ذهن مخاطب سنجاق بزنید.

  البته نیازی نیست راه دوری بروید. ادبیات مردم معمولی سرشار از نمونه های ناب برای تمرین کردن است. مثلا وقتی چیزی خیلی جالب، عالی و مهم باشد، می گویند: «در حد لالیگا است!» یا وقتی چیزی بسیار روشن و واضح باشد می گویند: «تابلو شده!» این عبارت های کوتاه و ساده، یک احساس را خلاصه کرده و آن را با مثالی روشن به مخاطب ارائه می دهند.

  بیشتر مخاطب ها چه آنهایی که فوتبالی هستند و چه آنهایی که علاقه ای به فوتبال ندارند می دانند که لالیگا، بیانگر چیزی بسیار مهم و هیجان انگیز است. به همین دلیل، درک آن مفهوم تازه نیز برایشان ساده می شود.

  ایده خود را در قالب یک داستان تعریف کنید

  داستان ها مجموعه سخنانی هستند که در قلب خود، هدفی روشن را به تصویر می کشند. مثلا:

  • بز زنگوله پا جستی زد و کودکان خود را نجات داد

  پیام مخفی: در مواقع خطر، عقل خود را به کار بگیرید و با شجاعت اقدام کنید.

  • چوپان دروغ گو تمام گوسفندان خود را از دست داد

  پیام مخفی: دست آخر، دود آتش دغلکاری به چشم خودتان فرو می رود. پس دروغ نگویید!

  نمونه هایی از این دست، فراوان هستند. تمام آنها ایده هایی جذاب برای گفتن یک موضوع به طور مستقیم، جذاب، غیرمنتظره، فراموش نشدنی و دوست داشتنی به شمار می روند.

  همه ما هر روز تعدادی زیادی واژه را می شنویم. اما وقتی پای داستان به میان می آید – چه داستان هایی که شبیه ماجراهای هزار و یک شب هستند و چه آنهایی که نقل قول دوستمان در مورد یک رویداد را شامل می شوند – همیشه آماده شنیدن هستیم. بنابراین، شما هم باید ایده خود را در قالب یک داستان به مخاطب ارائه دهید.

  به یاد داشته باشید که مخاطب شما دوست ندارد نصیحت شود، تعدادی قانون را بشنود یا از جدیدترین پیشرفت های علم سردر بیاورد. او می خواهد سرگرم شود، داستانی جذاب را بشنود و با یک ماجرای تازه آشنا گردد. آیا ایده شما می تواند این پکیج را در اختیار مخاطب قرار دهد؟

  دستی که مخاطب، روی ایده شما می کشد

  یکی از نتیجه های روشن پذیرفته شدن یک ایده به دست مخاطب، تغییر یافتن آن است. ایده هایی که بر دل و ذهن مخاطب نفوذ می کنند، به دلیل های زیادی، دستخوش تغییر می شوند. شاید معنی آن ها عوض شود، شکل استفاده از آن ها تغییر کند و حتی ایده ابتدایی شما در دست مخاطب پرورش یابد و به چیزی در خور ارائه تبدیل گردد.

  در هر حال، این سرنوشت ایده های پذیرفته شده است. آن ها ثابت باقی نمی مانند. چون هر مخاطبی در اثر نگاهی که به دنیا و خودش دارد، آن ایده را به شکلی خاص درک می کند. در این میان درمی یابد که بخش هایی از ایده اضافی هستند یا حتی اضافه کردن چند بخش جدید می تواند ایده را کامل تر کند. به همین دلیل، تغییر دادن یک ایده به معنای شخصی سازی آن به تعداد مخاطبان موجود روی زمین است.

  هر چقدر که یک ایده بیشتر شخصی سازی شود، عمق ارتباط مخاطب با او افزایش می یابد. این بدان معنا است که ایده شما بالاخره مسیر خود را به سمت پایدار شدن و پایدار ماندن پیدا کرده است.

  وظیفه شما به عنوان کسی که ایده را خلق کرده این است که از مفهوم اصلی ایده تان – البته تا جایی که می توانید – پاسداری کنید. شاید مخاطب شما ایده را به همان شکلی که تحویل گرفته مورد استفاده قرار ندهد اما اگر او مفهوم را درک کرده باشد، شما را به موفقیتی که در جستجویش بوده اید رسانده است.

  پیام «چیپ هیث» و «دن هیث» در کتاب «ایده عالی مستدام» چه بود؟

  کتاب «ایده عالی مستدام» یک راهنمای کامل را در مورد چگونگی پایدارسازی ایده ها در اختیار خالقان آنها قرار می دهد. این کتاب با بیان نمونه های واقعی و استفاده از راه حل های بیرون کشیده شده از دل ایده های پایدار تاریخ، راهی برای زنده ماندن ایده های تازه نفس باز می کند.

  نظر شما چیست؟

  چالشی ترین ایده ای که اکنون به ذهنتان می رسد در چه موردی است؟ فکر می کنید چرا این ایده در ذهن شما باقی مانده است؟