امروزه مهم ترین عامل موفقیت در زندگی این است که بتوانیم خود را بشناسیم و با پرورش استعدادهایمان در مسیر موفقیت گام برداریم؛ از این رو داشتن راهنما در این مسیر می تواند بسیار مؤثر باشد تا در لحظات دشوار به آن رجوع کنیم و راه درست را جویا شویم. اگر می خواهید برگ جدیدی از زندگی خود را آغاز کنید، ما فهرست 10 کتاب تاثیرگذار را به شما معرفی کنیم که سبب تغییر در زندگی شما می شوند. این کتاب ها به شما کمک می کنند تا در راه تحول شخصی خود گام بردارید و با گسترش دنیای پیش رویتان، به اهداف بزرگ خود نزدیک تر شوید؛ پس در این مقاله همراه ما باشید تا با این 10 کتاب تأثیرگذار آشنا شوید.

فهرست []

  1) کتاب Emotional Intelligence نوشته Daniel Goleman

  اولین کتاب تاثیرگذار «هوش هیجانی» نوشته «دنیل گلمن»، روان شناس و نامزد دریافت جایزه پولیتزر است. نویسنده در این کتاب، هوش هیجانی و تأثیر آن بر جنبه های مختلف زندگی را بررسی کرده است. با مطالعه این کتاب درمی یابید که چطور هوش هیجانی تکامل پیدا کرده و تقویت شده است. کتاب گلمن برای افرادی مناسب است که به دنبال زندگی براساس توانمندی های شخصی هستند. این کتاب به شما می آموزد که رابطه میان موفقیت، توانایی های شناختی و دیدگاه مثبت چگونه است.

  2) کتاب Flow نوشته Mihaly Csikszentmihalyi

  اگر می خواهید پاسخ این پرسش را بدانید که کلید کسب لذت بیشتر در زندگی چیست، کتاب تاثیرگذار Flow را مطالعه کنید. نویسنده این کتاب می گوید، هنگامی که زمان خود را به موضوعی اختصاص می دهید که خیلی سخت نیست و سبب اضطراب و نگرانی شما نمی شود، یا اینکه به دلیل آسان بودن موضوع بی حوصله نمی َ شوید، در آن موضوع غرق می شوید؛ در این صورت می توانید در عین خلاق بودن تمرکز خود را نیز حفظ کنید. نویسنده در زمینه مثبت اندیشی، خلاقیت و افزایش انگیزه فعالیت کرده و کتاب های بسیاری در این باره نوشته است تا به افراد کمک کند که با خودآگاهی بتوانند به امور زندگی خود تسلط بیابند.

  3) کتاب How To Stop Worrying and Start Living نوشته دیل کارنگی

  این کتاب مجموعه ای خودیاری است که در مقایسه با دیگر کتاب های این نویسنده کمتر شناخته شده است. کتاب «نگرانی را متوقف کرده و شروع به زندگی کنید» به وضوح شرح می دهد که نگرانی می تواند چه عواقب آزاردهنده ای داشته باشد، اما شما با استفاده از ابزارهایی که نویسنده معرفی می کند، می توانید گامی مثبت برای کاهش نگرانی و اضطراب خود بردارید. دیل کارنگی برای اثبات سخنان خود اتفاقات واقعی مختلفی را در کتاب روایت کرده است تا خواننده بهتر بتواند تأثیر منفی نگرانی را درک کند.

  4) کتاب Drive نوشته Daniel Pink

  انگیزه یکی از مواردی است که بیشتر مدیران آن را به اشتباه به کارمندان خود آموزش می دهند. نویسنده در این کتاب تاثیرگذار، انگیزه درونی و بیرونی را شرح داده و تفاوت این دو را مشخص کرده است. به اعتقاد Daniel Pink امروزه بسیاری از کسب وکارها به جای تمرکز بر انگیزه های درونی، سعی دارند از روش های غیرکاربردی برای افزایش انگیزه های بیرونی استفاده کنند. در این کتاب شرح داده شده که چگونه با استفاده از درک انگیزه درونی و پرورش آن می توانیم بیشترین تأثیر و بهره وری را در زمینه کاری و زندگی شخصی خود داشته باشیم.

  5) کتاب تاثیرگذار How Will You Measure Your Life? نوشتهClayton M. Christensen, James Allworth and Karen Dillon

  اگر به تازگی به این موضوع فکر کرده اید که چگونه بین زندگی شخصی و کاری خود تعادل ایجاد کنید، باید بدانید که این کتاب دقیقاً برای شما نوشته شده است. Clayton M. Christensen تجربه فراوانی در زمینه تجارت داشته و به تازگی نیز از بیماری سرطان نجات یافته است؛ بنابراین شخص مناسبی است تا به این پرسش ما پاسخ دهد. این شخص بینشی منحصر به فرد درباره نحوه مدیریت زندگی و کار دارد. با استفاده از توصیه های او می توانیم در زندگی حرفه ای به موفقیت دست یابیم و شادی واقعی را در زندگی شخصی خود تجربه کنیم. نویسندگان این کتاب به شما کمک می کنند تا بتوانید روابط ازدست رفته خود با اطرافیانتان را از نو بسازید.

  6) کتاب آیین دوست یابی نوشته دیل کارنگی

  کتاب تاثیرگذار «آیین دوست یابی» به قلم «دیل کارنگی» با بیان اصول مهم و مؤثر در ارتباط با دیگران و نحوه تأثیرگذاری بر آن ها به شما می آموزد تا بتوانید دوستی های عمیقی داشته باشید. در این کتاب، داستان هایی از افراد مشهور مانند رؤسای جمهور، سیاستمداران و تاجران مختلف روایت شده تا با تجربه های آنان آشنا شویم. اگر شما هم مدیر مجموعه ، کارمند، مشاور یا معلم هستید و به طورکلی به صورت روزانه با افراد مختلف سروکار دارید، باید این کتاب را در فهرست مطالعه خود قرار دهید.

  7) کتاب 59 ثانیه نوشته Richard Wiseman

  ریچارد وایزمن روان شناس، نویسنده کتاب 59 ثانیه و یکی از مبتکرترین روان شناسان تجربی در جهان است. او در کتاب 59 ثانیه نکات مفیدی را ارائه می دهد که شما با مطالعه و تمرین آن ها می توانید زندگی خود را تغییر دهید.

  8) کتاب Active Your Brain نوشته Scott G. Halford

  از دیدگاه نویسنده این کتاب، ساده ترین و حیاتی ترین گامی که همه ما می توانیم برای زندگی خود برداریم، این است که از هم اکنون تصمیم بگیریم طوری زندگی کنیم که خودمان می خواهیم. اگر منتظر بمانیم تا همه امور بر وفق مراد ما شوند، ممکن است دیگر زمانی برای زندگی کردن باقی نماند. با وجود همه پیشرفت های علمی که در دهه های اخیر صورت گرفته، هنوز نتوانسته ایم سازوکار دقیق مغز را کشف کنیم. این کتاب تاثیرگذار با استناد به تحقیقات دانشمندان، مثال ها و تمرین های عملی به شما آموزش می دهد تا بتوانید به بهترین شکل از سلول های خاکستری مغز خود استفاده کنید. در این صورت می توانید هوشیارتر بوده و احساس رضایت بیشتری از زندگی داشته باشید.

  9) کتاب 13 Things Mentally Strong People Don’t Do نوشته Amy Morin

  آیا تا به حال رؤیای این را داشته اید که صاحب کسب وکار شخصی خود باشید؟ آیا تاکنون به نوشتن یک رمان فکر کرده اید؟ اگر به شما بگوییم که می توانید همین امروز این کار را آغاز کنید، آیا مانعی سر راه شما قرار دارد؟ در این کتاب نویسنده به شما می گوید که چرخه عدم موفقیت چیست و چگونه می توانید آن را بشکنید. با از بین بردن بهانه ها می توانید قدرت ذهنی خود را افزایش دهید، بر ترس هایتان غلبه کنید و آن ها را به موتور متحرکی برای شروع یک هدف جدید تبدیل کنید.

  10) کتاب تاثیرگذار Finding Your Elements نوشته Ken Robinson

  از دیدگاه نویسنده این کتاب، مشکل بیشتر ما انسان ها این نیست که اهداف بزرگی برای خود در نظر می گیریم و در رسیدن به آن ها شکست می خوریم، بلکه مشکل اصلی این است که اهداف انتخابی ما بسیار کوچک هستند و به راحتی می توان به آن ها دست یافت. Ken Robinson نویسنده و سخنران TED در این کتاب به شما کمک می کند تا استعدادهای واقعی خود را پیدا کنید. قلم این کتاب بسیار روان بوده و نویسنده در نگارش آن از لحنی طنز استفاده کرده است؛ بنابراین مطالعه آن می تواند برای بسیاری از افراد سرگرم کننده باشد. این کتاب نه تنها سبب افزایش بهره وری شما می َشود، بلکه کیفیت زندگی شما را نیز بهبود می بخشد.

  سخن آخر

  نکته ای که نباید آن را فراموش کنید این است که فقط مطالعه چند جلد کتاب باعث تحول زندگی شما نخواهد شد بلکه باید بتوانید نکات ذکر در آن ها را در لحظات زندگی خود عملی کنید. علاوه بر این بسیاری از افراد نمی دانند تا مطالعه کتاب های موفقیت را از کجا شروع کنند در این صورت این مقاله می تواند راهنمای خوبی براش شروع مطالعه باشد. با پیشرفت در این مسیر توانایی این را پیدا خواهید کرد تا خودتان کتاب های مفید را تشخیص داده و مطالعه کنید.
  از بین کتاب های گفته شده در این مقاله کدام یک را تاکنون مطالعه کرده اید؟ آیا این کتاب ها توانسته اند تاثیر مثبتی روی زندگی شما بگذارند؟ نظراتتان را در بخش کامنت ها با ما به اشتراک بگذارید.