این مقاله از روی نسخه اصلی و انگلیسی کتاب پول شادی پخش کن خلاصه برداری شده است!

فهرست []

  ما از پول، چیزی نمی دانیم. هر چقدر که بیشتر در مورد پول می خوانیم، متوجه می شویم که اطلاعاتمان در مورد دنیای پول، بسیار سطحی بوده است. «درک پول» چیزی است که باید برای آن تلاش کنیم.

  خلاصه کتاب پول شادی پخش کن (Happy Money)

  در این قسمت از خانه سرمایه به سراغ کتاب «پول شادی بخش» از «کِن هُندا» می رویم و به شکلی تازه، ماجرای پول را ورق می زنیم. اگر می خواهید با چهره جدیدی از پول آشنا شوید و درکی عمیق تر نسبت به آن پیدا کنید، تا پایان این ماجرا با ما همراه باشید.

  آیا پول شما می خندند؟

  پول ها نیز شاد و خوشحال یا ناراحت و غمگین می شوند. پول های شاد، همان بخشی از درآمدتان هستند که با شادی و رضایت قلبی آنها را به دست می آورید و خرج می کنید. این پول ها دوست داشتنی هستند و در جریانی از برکت قرار دارند. شما بهترین خریدهای عمرتان را با پول های شاد انجام می دهید و البته شیرین ترین درآمدهایتان هم در همین دسته قرار می گیرند.

  عبارت هایی که پیرامون پول شادی بخش می گردند هم شادی خاصی را با خود به دوش می کشند:

  • عجب پول با برکتی!
  • این پول حقت است. نوش جانت باشد
  • به خوشی خرج کنی
  • به خوشی استفاده کنی

  اما پول های ناراحت، غمگین و عصبانی، آن دسته از درآمدتان هستند که با ناراحتی آنها را به دست می آورید و به بدترین شکل ممکن هم خرجشان می کنید. معمولا در مورد این پول ها چنین عبارت هایی را می شنویم:

  • یک مو از خرس کندن هم غنیمت است!
  • حقم را از حلقومش بیرون کشیدم!
  • از این دست آمد و از آن دست رفت!
  • پول بی برکت!
  • چطور این پول ها را می خوری و هنوز زنده ای؟!
  • این پول حقت نیست!

  پول شادی بخش و غمگین چه ویژگی هایی دارند؟

  پول شاد، سرشار از عشق و انرژی مثبت است. وقتی این پول را خرج می کنید، خودتان و اطرافیانتان غرق در احساس خوب و شادی می شوید. این پول با خودش قدرت آبادانی دارد و می تواند نقش یک مرهم را روی زخم های روحی و جسمی دیگران بازی کند.

  پول غمگین، خشمگین و ناراحت، درست در نقطه مقابل پول شاد قرار دارد. این پول، غرق در انرژی منفی است و آنقدر باعث دردسرتان می شود که آرزو می کردید هیچ گاه وارد زندگی تان نمی شد. جالب اینجا است که شما می توانید پول شادی بخش را با خرج کردن در محلی که دوستش ندارید، به یک پول ناراحت و عصبانی تبدیل کنید؛ مثلا وقتی مالیات بر درآمد را می پردازید، قبض های تلنبار شده را پرداخت می کنید یا به اجبار برای کسی چیزی می خرید در حال ساخت پول های خشمگین هستید.

  قایق خود را در کدام رود به جریان می اندازید؟

  انتخاب اینکه در جریان کدام نوع پول، شاد یا ناراحت، کار و زندگی کنید، شکل و شمایل آینده تان را دستخوش تغییرات بسیار بزرگی می کند؛ مثلا اگر به کاری مشغول باشید که از سپری کردن هر لحظه در آن احساس عذاب کنید، سر مشتریانتان را کلاه بگذارید یا مشتریانی داشته باشید که با اکراه، پول خدمات و محصولات شما را می پردازند در آن صورت با دستان خودتان قایق زندگی تان را به جریان پول های غمگین و خشمگین انداخته اید.

  ولی وقتی به کاری مشغول باشید که آن را عاشقانه دوست داشته باشید، کارتان را خدمت به مردم معنا کنید، مشتریانی داشته باشید که خدماتتان را ارزشمند می شمارند و پول را با کمال میل و احترام به شما می دهند آن هنگام است که در رودخانه پول شادی بخش و زندگی راحت در حال پارو زدن هستید. جالب تر اینکه جریان پول های شادی بخش، شما را به سوی به دست آوردن پول های بیشتر و خوشحالی عمیق تر سوق می دهد.

  به گوش باشید که وضعیت مالیتان، آینه باورتان در مورد پول است!

  در مورد پول چگونه فکر می کنید؟ با آن سر جنگ دارید؟ در به در به دنبالش می گردید؟ او را دوست دارید؟ با نگاهی حسرت آلود به آن می نگرید؟ آن را به چشم دروازه ای از برکت می بینید؟ بدون آنکه بخواهید وارد زندگی تان می شود و خوشحالتان می کند؟ کم است؟ زیاد است؟ محدود است؟ بی حد و اندازه است؟

  هیچ فرقی نمی کند که چطور در مورد پول فکر می کنید. چون تمامشان درست هستند و نمود فیزیکی شان را در زندگی تان خواهید دید. پس هوشمندانه این است که فکرمان را مهندسی کنیم و با تغییر دادن نوع نگاهمان به پول با چهره تازه ای از آن آشنا شویم. آرزوهایمان، زندگی مان، خانواده مان و خودمان ارزش این تلاش را داریم.

  نظریه کمیابی؛ بزرگترین متهم احساس های منفی پیرامون پول

  اگر خوب به ماجرای پول و احساس های مثبت و منفی پیرامون آن نگاه کنیم می بینیم که دست «نظریه کمیابی» تا آستین در این ماجرا دخیل است! جالب اینجا است که شاید خیلی از مردم جهان این موضوع را با نام «نظریه کمیابی» نشناسند اما آن را به شکلی بسیار دقیق در زندگی و کارشان پیاده می کنند. بر اساس این نظریه، همه چیز در دنیا مقدار محدودی دارد.

  از آب و هوای سالم گرفته تا سلامتی، شادی، عشق و حتی پول! این نظریه، پایه و اساس این صحبت است که می گوید: «اگر دیگری پولدار شود، من فقیر می شوم!» به دنبال این ماجرا برخی از مردم چشم دیدن افراد ثروتمند را ندارند و به آنها همچون دشمنی که به دشمنش می نگرد نگاه می کنند. نظریه کمیابی، یکی از علت های به وجود آمدن پول خشمگین و غمگین است.

  با رفیق فابریک کمیابی، آشنا شوید!

  یکی از محصولات جانبی این نظریه، حسادت نسبت به داشته دیگران است. وقتی باور داشته باشیم که از همه چیز فقط تعداد محدودی وجود دارد و از قضا، همسایه، همکار، دوست یا حتی نزدیک ترین فامیلمان آن چیز را به مقدار زیادی دارد بی برو برگرد با خودمان اینطور فکر می کنیم که او حق ما را خورده است. وگرنه چه دلیلی داشت که بتواند بسیار بیشتر از ما در نعمت و خوشی زندگی کند؟ این موضوع هم می تواند به نوبه خود، ما را به منبع تولید پول های خشمگین و ناراحت تبدیل سازد.

  به زبان ساده، وقتی تفکر کمبود و حسادت یقه مان را بگیرد رابطه مان با پول، بسیار شکراب می شود؛ به حدی که یا پول را به زحمت گیر می آوریم یا اگر هم آن را داشته باشیم به بدترین شکل ممکن و برای بدترین دلیل ها خرجش می کنیم. این نوع زندگی کردن چیزی کمتر از دست و پا زدن در جهنم ندارد. با این تفاوت که این جهنم را خودمان به وسیله افکار منفی و محدودمان به وجود آورده ایم!

  ریشه را پیدا کنید، واکنشتان را تغییر دهید

  یکی از اصلی ترین کارها برای تغییر دادن وضعیت رابطه مان با پول و به دست آوردن پول شادی بخش، یافتن علت احساس فعلی مان است. در بیشتر موارد، این احساس، ریشه در کودکی مان دارد. شاید پدر یا مادرمان دیدگاهی منفی نسبت به پول داشتند؛ شاید در مدرسه، زیر نظر معلمان یا مربیانی بودیم که پول را عامل بدبختی، بیچارگی، حرص و آز یا حتی گناه می دانستند و ما را به سمت توجه نکردن به مادیات سوق می دادند. کمی فکر کنید.

  وقتی شما در کودکی در معرض چنین تفکری در مورد پول قرار گرفتید، چگونه ممکن است که در بزرگسالی، پول را به چشم یک برکت، دریچه ای برای تجربه احساس امنیت، آزادی و آرامش در نظر بگیرید. با وجود آنکه برای کودکی های از دست رفته مان کاری نمی توانیم بکنیم اما می توانیم با تغییر دادن ذهنیت مان و قدم به قدم آشتی کردن با پول، آینده مالی بسیار متفاوتی را برای خودمان رقم بزنیم.

  سپاسگزاری، اولین قدم برای تغییر اساسی رابطه تان با پول

  برای به دست آوردن پول شادی بخش، پولی که بتواند لبخند را بر لبانتان بیاورد، پر از برکت باشد و زندگی تان را سرشار از آرامش کند به یک زمین لرزه 12 ریشتری در وجودتان نیاز دارید. این تکان باید چنان عمیق و بزرگ باشد که چشمتان را باز کند و زیبایی ها را پیش چشمتان هویدا سازد. بهترین راه حلی که می توانید برای این تکانش عظیم از آن بهره بگیرید، سپاسگزاری کردن است.

  چگونه از سپاسگزاری کردن برای تغییر نگرش، کمک بگیریم؟

  به زندگی تان نگاه کنید. به روزهایی که آمدند و رفتند و روزهای بسیاری که در پیش دارید. یک ورق و کاغذ جلویتان بگذارید و بابت تمام موقعیت های مالی که در گذشته داشته اید سپاسگزاری کنید. به خاطر تمام لطف هایی که در حقتان شد تا بتوانید پیشرفت کنید، به خاطر هر اسکناسی که شرافتمندانه به دست آوردید و خرج کردید سپاسگزاری کنید.

  سپس به زمان حال بیایید. زندگی تان را زیر رو کنید و به دنبال دلیل هایی برای سپاسگزاری کردن از وضعیت مالی تان بگردید. باور کنید یا نه، حتی در تاریک ترین وضعیت های مالی هم روزنه ای برای شکرگزاری وجود دارد. آن همان نوری است که شما را نجات می دهد.

  سپس به آینده سفر کنید و از زبان گذشته به خاطر موقعیت های شگفت انگیز مالی، تحولاتی که بیشتر به معجزه شباهت دارند تا واقعیت و آزادی مالی سپاسگزاری کنید؛ مثلا می توانید بنویسید: «بسیار سپاسگزارم که توانستم درآمد خالصم را به میزان 100 برابر افزایش دهم. چون حالا می توانم از خودم، خانواده ام و آرزوهایم حمایت کنم و احساس شگفت انگیزی داشته باشم.» سپاسگزاری کردن بسیار سریع تر از چیزی که فکرش را می کنید شما را از تاریکی های درونتان نجات می دهد و به سمت روشنایی می کشاند. فقط یادتان باشد که به هنگام این کار، احساس خوبی داشته باشید. هر چقدر که احساس خوبتان بیشتر و عمیق تر باشد، زودتر به خواسته هایتان می رسید.

  IQ و EQ دو نوع هوش با دو مسیر متفاوت

  به احتمال زیاد بیشتر شما با «IQ» آشنا هستید. همان چیزی که با مقداری داده سعی دارد میزان هوش ذهنی ما را بسنجد. در نقطه مقابل با «EQ» روبه رو می شویم؛ یعنی نوعی از هوش که به احساس ما و مدیریت واکنش هایمان نسبت به پول باز می گردد. وقتی پای پول شادی بخش در میان باشد، نوع متفاوتی از این هوش هم پیدا می شود.

  از نظر نویسنده کتاب، افرادی «IQ» پولی خوبی دارند که بتوانند در کار مورد علاقه شان به خدمت کردن مشغول شوند، از آن لذت ببرند و دانششان را با دیگران به اشتراک بگذارند. به زبان ساده، وقتی سعی می کنید با انجام کاری که دوستش دارید به رشد دیگران کمک کنید با به هر شکلی، زندگی را برایشان ساده تر و راحت تر کنید آنگاه پول های شادی بخش بدون آنکه صدایشان بزنید سر از زندگی تان در  می آورند.

  در کنار این مورد، افرادی که «EQ» پولی خوبی دارند می دانند که چطور از روش کسب درآمدشان، به دست آوردن، خرج کردن و سرمایه گذاری کردن پولشان لذت ببرند.

  یک فرد باهوش چگونه با پول رفتار می کند؟

  بیایید چند مورد از این رفتارها را با هم بررسی کنیم:

  1. به شکلی هوشمندانه از پولش محافظت می کند

  همه کسانی که شغل و درآمد دارند با یک حس پنهانی برای محافظت کردن از پولشان در اعماق وجودشان آشنا هستند. آنها برای پولشان تلاش کرده اند، منتظرش بوده اند و حالا که به دستش آوردند نمی خواهند به این راحتی ها از دستش بدهند. البته این کار اشتباهی نیست؛ اما ماجرایی وجود دارد که می توان این را از وضعیت سالم که پول شادی بخش در آن حضور دارد به وضعیت ناسالم تغییر دهد.

  این وضعیت هنگامی پیش می آید که افرادی به جز شما برای خرج کردن پولتان نقشه می کشند و حتی بیشتر از شما منتظر واریز آن به حساب بانکی تان هستند. اگر پدر، مادر یا مدیر یک مجموعه باشید با این حس و حال آشنایی دارید. چیزی که می تواند هم از پول شما محافظت کند و هم به روابط شما و اطرافیانتان آسیب نرساند، بی پرده و با صداقت سخن گفتن است.

  این درست است که شما به عنوان والدین باید نیازهای مادی و روحی فرزندانتان را تامین کنید اما این بدان معنا نیست که گوش به فرمان تک تک خواسته هایشان باشید و هر چه طلب کردند را در کسری از ثانیه مهیا کنید. به جز نیازهای پایه، خوراک، پوشاک، مسکن و آموزش، شما باید با رفتارتان ارزش پول را به فرزندانتان بیاموزید. این به معنای خسیس بودن، اخم و تَخم کردن یا سرزنش کردن نیست. رفتار با پول نیز بخشی از آموزشی است که شما باید به فرزندانتان بیاموزید. در این بین، می توانید از پولتان هم محافظت کنید و به این حس درونی پاسخ دهید.

  1. به صورت متعادل سرمایه گذاری می کند

  بخشی از ماجرای به دست آوردن پول شادی بخش در بیشتر کردن آن نهفته است. یک فرد باهوش در چیزی سرمایه گذاری می کند که دوستش دارد؛ مثلا شما عاشق سهام هستید؟ آن را کاری سودمند و حتی ارزشمند می دانید؟ عالی است. آموزش را شروع کنید، بهترین سهم ها را بیاید و سرمایه گذاری کنید. بدون شک، شما از کسانی که با نفرت به سهم ها نگاه می کنند و فقط به دنبال محاسبه لحظه ای سودشان هستند موفق تر خواهید شد. مهم نیست چه بازاری، مهم این است که فکر، سرمایه و علاقه تان را در یک جهت به کار بیندازید. آن هنگام است که وقتی دیگران در حال ضرر کردن هستند، شما به شکلی عجیب و باورنکردنی در حال سود کردن خواهید بود.

  پول وجود دارد، گیرنده هایتان را چک کنید!

  گاهی مشکل بسیاری از مردم این نیست که پول ندارند یا موقعیت های به دست آوردن پول در مقابلشان قرار نمی گیرند. مشکل آنها این است که احساس نمی کنند لیاقت چنین پولی را داشته باشند. آنها به دست آوردن پول بیشتر را نوعی اِشکال در نظر می گیرند و با خودشان فکر می کنند الان است که مشکلی ایجاد شود و انتقام آن پول را از ما بگیرد!

  آنها به خودشان اجازه نمی دهند که از پولشان لذت ببرند. اگر می خواهید پول هایی که در اطرافتان اردو زده اند بتوانند راهی برای ورود به زندگی تان پیدا کنند، خودتان را کناری بکشید و بگویید: «من لیاقت این پول ها را دارم!» شما همیشه ارزشمند بوده و هستید؛ حتی از تمام پول های عالم هم بیشتر قیمت دارید. وقتی این حقیقت را باور کنید، دیگر به پول همچون ارباب نمی نگرید بلکه آن را غلامی حلقه به گوش و فرمانبردار می بینید که تمام هَم و غمش، فراهم کردن اسباب راحتی شما است.

  پنجره داشته هایتان را باز بگذارید

  هر کدام از ما داشته ها، دانش و مزیتی داریم که دیگران ندارند. راز به دست آوردن پول شادی بخش در این است که تا می توانیم این داشته ها، دانش و استعداد را با دیگران به اشتراک بگذاریم. این راهی است که جریانی قدرتمند از پول شادی بخش را به سویتان روانه می کند.

  با وجود این راه ساده، عده قابل توجهی از مردم، خلاف این موضوع عمل می کنند؛ مثلا چیزهایی که یاد می گیرند را فقط برای خودشان نگه می دارند و خیال می کنند که دیگران هرگز نمی توانند آن چیز تازه را یاد بگیرند. این در حالی است که اگر دانش اندک خود را با دیگران به اشتراک می گذاشتند می توانستند راهی برای بیشتر و عمیق تر آموختن پیدا کنند. در گردش بودن، ذهن و روح شما را از اسارت مرداب بودن نجات داده و نوید پیوستن به اقیانوس های بیکران استعداد، دانش و پول را به شما می دهد.

  EQ پولی شما چگونه است؟

  اگر هرگز این فرصت را نداشتید تا در مورد پول آموزش ببینید، به احتمال زیاد تیپ شخصیتی خام شما در مورد پول، یکی از سه شکل زیر را به خود گرفته است:

  1. افرادی که با پول شادی بخش، ارتباط عمیق برقرار می کنند!
  2. افرادی که نسبت به پول، بی تفاوت هستند!
  3. افرادی که با پول، سر جنگ دارند!

  هر کدام از این دسته ها در خودشان دسته های بیشتری را به وجود می آورند؛ ولی رویکرد کلی از این سه دسته خارج نمی شود؛ مثلا:

  • در دسته اول، افرادی هستند که پول زیادی به دست می آورند، آنها را جمع کرده و سپس به یکباره تمام آن را خرج می کنند.
  • دسته دیگر، پول هایشان را با قدرت پس انداز می کنند، ولی این کار را با نگرانی انجام می دهند و اصلا به فکر خرج کردن پس اندازشان نیستند. آنها از چک کردن حساب پس اندازشان لذت می برند و با صرفه جویی وحشتناکی که به خودشان و خانواده شان تحمیل می کنند، روزگار می گذرانند. مردم عادی این افراد را «خسیس» صدا می زنند.
  • در نقطه مقابل افراد خسیس، افراد ولخرج قرار دارند. که هر چه در می آوردند را ظرف سه سوت خرج می کنند. تیپ و زندگی شان عالی است اما هیچ پولی در حساب پس اندازشان ندارند و با سرمایه گذاری کردن هم قهر هستند.

  فرقی نمی کند که شما در کدام یک از این دسته ها قرار دارید. چون از زمانی که شروع به آموزش مالی خودتان بکنید، ورق برمی گردد و شما قدم گذاشتن در دنیای متفاوت را تجربه خواهید. دنیایی که در آن پول شادی بخش، مایه آرامشتان است، راحت زندگی می کنید و از گذران هر لحظه خود احساس شگفت انگیزی دارید.

  چگونه تیپ شخصیتی پولیمان را پرورش دهیم؟

  برای تغییر دادن یا بهتر است بگوییم پرورش تیپ شخصیت پولیمان باید با چیزهایی که می توانند آن را به بیراهه بکشند آشنا شویم و سپس به دنبال متعادل سازی آنها باشیم. پس شاید سوال درست این باشد که چه چیزی می تواند ارتباط ما را با پول شادی بخش، تیره و تار کند؟

  • ترس و نگرانی

  بسیاری از کسانی که نگاهی افراطی به پس انداز یا حتی خرج کردن پول دارند، در پس زمینه ذهنشان تجربه ای نگران کننده در مورد پول، اردو زده است. آنها بیشتر از آنکه عاشق پول باشند از آن می ترسند.

  • دو به شک بودن

  احساس دیگری که می تواند رابطه میان ما و پول را تیره و تار کند، تردید است. ما با خودمان می گوییم:

  • اگر به آن سهم اعتماد کنم و سقوط کند چه؟
  • اگر آن محصول را بخرم و خوب نباشد چه؟
  • اگر آن پیشنهاد کاری را قبول نکنم و دیگر کاری پیدا نکنم چه؟

  تردید، باعث می شود که ما نتوانیم با توجه به چیزی که هستیم و چیزهایی که دوست داریم داشته باشیم دست به عمل بزنیم. تردیدها ما را پشت دروازه فرصت ها معطل نگه می دارند و نمی گذارند قدم از قدم برداریم.

  • تلاش برای راضی کردن همه

  ما باید با این حقیقت روبه رو شویم که در زندگی مان نمی توانیم همه را راضی کنیم. همیشه افرادی هستند که با وجود تلاش هایمان باز هم از ما و عملکردمان راضی نیستند و حتی ما را به باد انتقاد می گیرند. اگر در رابطه مان با پول و تک تک تصمیم های مالی که برای زندگی مان می گیریم به دنبال جلب رضایت دیگران باشیم، هرگز نمی توانیم راه خودمان را پیدا کرده و پیشرفت کنیم. راضی کردن همه یک رویای بیهوده است. بهترین کاری که می توانید در حق خودتان انجام دهید، حرکت آگاهانه در مسیر افکار، اهداف و احساستان است.

  • دوست نداشتن خودمان

  نقطه مشترک میان تمام کسانی که با مشکلات مالی دست و پنجه نرم می کنند این است که خودشان را دوست ندارند. آنها به خودشان، خواسته هایشان و توانایی هایشان اهمیتی نمی دهند. این ماجرا خودش به تنهایی می تواند زمینه ترس، نگرانی و این احساس که آنها لیاقت پول شادی بخش بیشتر و زندگی در رفاه را ندارند دو چندان کند.

  گام نهایی برای پرورش تیپ شخصیتی پولی

  پس از آنکه علت یا علت های شکراب شدن ارتباطتان با پول را کشف کردید، باید قدم به قدم در پی اصلاح آن باشید. کنترل کردن این شرایط باعث می شود که شما ارتعاش های متفاوتی را نسبت به پول از خودتان بروز دهید. وقتی به جای تنفر یا ترس، احساستان به علاقه و اشتیاق نسبت به پول شادی بخش تغییر می کند، جهان اطرافتان شکل تازه ای به خودش می گیرد. آن هنگام است که پول های نادیدنی اطرافتان راهی برای ورود به زندگی تان پیدا می کنند. در طول مسیر پیش رویتان چند چیز می تواند کمکتان کند:

  • از یک مربی کمک بگیرید

  گاهی وقت ها ما نیاز داریم که به حرف های یک فرد آگاه در دنیای پول گوش دهیم. این فرد می تواند با نگاه ویژه ای که به پول و ماجرای جذب آن دارد راه درست را پیش چشممان روشن کند. اگر آمادگی شنیدن حرف های یک مربی را داشته باشید و واقعا بخواهید که چیزهای تازه را در مورد پول یاد بگیرید، مربی خودتان را پیدا خواهید کرد.

  • روی خودسازی کار کنید

  مواردی همچون افزایش اعتماد به نفس، تغییر باورهای محدود کننده در مورد پول و تمرکز روی پول شادی بخش به شما کمک می کند تا بتوانید معادله میان خودتان و پول را تغییر دهید.

  به دنبال آزادی مالی هستید؟ به این چند نکته توجه کنید

  شاید اجرا کردن تمام این روش ها برای شما کارساز نباشد. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم که از میان این روش ها به دنبال روش مورد نظر خودتان بگردید و آن را به کار بگیرید.

  • از زندگی مدرن فاصله بگیرید

  یکی از روش هایی که خیلی زود، طعم آزادی مالی را به شما می چشاند، دور شدن از محیط مدرن شهری و زندگی کردن در یک مزرعه است. به این ترتیب، دیگر نیازی به راه انداختن مهمانی های آنچنانی، خریدن لباس های بسیار گران یا خوردن غذاهای کم خاصیت اما پر زرق و ندارید. می توانید در باغچه خودتان میوه ها و سبزیجات سالم بکارید و پول رستوران ها، لباس ها و مهمانی های پرخرج را در حساب پس اندازتان نگه دارید.

  • دلیلتان برای پس انداز کردن پول را تغییر دهید

  برخی از مردم به هنگام پس انداز کردن پولشان احساس بدی دارند. آنها پولشان را با هدف حمایت از خانواده در زمان بیماری، داشتن پول در زمان کهنسالی یا در کل، برای روز مبادا نگه می دارند. این طرز تفکر، پول شادی بخش آنها را به پولی نگران، بیمار و خسته تبدیل می کند. پول را پس انداز کنید اما دلیلی زیباتر و شادتر برای آن داشته باشید؛ مثلا می توانید یک خانه زیبا را در نظر بگیرید و پولتان را با هدف خرید آن خانه پس انداز کنید یا یک سفر دور دنیا را برای خودتان تصور کنید که به همراه خانواده از تمام دیدنی های جهان لذت می برید، در رستوران های عجیب غذا می خورید و از زندگی کردن لذت می برید. در هر صورت، شما باز هم باید پس انداز کنید اما این بار با هدفی دلنشین که هر بار به آن فکر می کنید لبخند بر لبانتان جاری می شود.

  • سپاسگزارانه به پول بنگرید

  هر اسکناسی که در می آورید برکتی است که با قدردانی، چندین برابر می شود. این معامله ساده و پر سودی است. آن را از دست ندهید.

  • خودتان را درست قیمت گذاری کنید

  شما گران هستید. بسیار بسیار گران. اگر خدمات و محصولاتتان هم مثل خلقت خودتان با کیفیت و کاربردی باشند، نباید آنها را با قیمت های اندک کم ارزش کنید. شما با قیمت گذاری خوب محصولات یا خدماتتان، مشتری های ارزان را از دست می دهید. این هزینه فرصتی است که باید بپردازید؛ اما در عوض، مشتری های گران قیمتی را پیدا می کنید که حاضر هستند با کمال میل، هزینه خدمات و محصولات درجه یک شما را بپردازند. تصمیم با شما است که کدام مشتری و کدام دریچه مالی را انتخاب می کنید.

  برایمان بگویید

  آیا پول هایی که در حساب بانکی یا کیف پولتان دارید از نوع پول شادی بخش و در حال خندیدن هستند یا پولی ناراحت و خشمگین؟