این مقاله از روی نسخه اصلی و انگلیسی کتاب جادوی فکر بزرگ خلاصه برداری شده است!

خلاصه کتاب جادوی فکر بزرگ (The Magic Of Thinking Big)

کتاب جادوی فکر بزرگ به ما نشان می دهد اگر باور کنی که می توانی به اهدافت برسی، دیگران نیز شروع به حمایت و باور نسب به شما می کنند. همه در طول زندگی شان اهدافی دارند. از کارهای کوچک مثل تمیز کردن گاراژ قبل از پایان هفته گرفته تا موفقیت های سرنوشت ساز، مانند پس انداز بیست هزار دلار طی ده سال. وقتی آماده اید که در جهت اهداف تان کار کنید شاید نگران شوید. اصلاً چطور شروع کنم؟ بهترین روش غلبه بر این سؤال ترسناک این است که با خودباوری شروع کنید. یعنی ذهنیتی بسازید که حس کنید صد درصد قادر به انجام هر کاری که در ذهن پرورانده اید هستید. این شدنی است چون به محض اینکه واقعاً باور کنید قادر هستید هر کاری را به نتیجه برسانید، ذهن نیروی خلاق را رها می کند، یعنی تمرکز ذهنی لازم برای یافتن راه هایی جهت به نتیجه رساندن اهدافتان. هر چه بیشتر به خود باور داشته باشید، نیروی خلاق بیشتری آزاد می شود. یعنی حتی سخت ترین اهداف، مثلاً اینکه معاون رئیس شرکت تان باشید، امکان پذیر می شود، به این شرط که، سطح باور شما با سختی آن کار همخوانی داشته باشد. خودباوری همچنین امتیازات بزرگ دیگری نیز به همراه دارد:

فهرست []

  دیگران نیز شروع به باور شما خواهند کرد. این چیزی است که در بررسی تحقیقات مدیریت از سوی بنیاد مکنزی یافت شده است. آنها با مشاغل، دولت، رهبران علمی و مذهبی مصاحبه می کنند که متوجه شوند ترجیح آنها کار کردن با چه افرادی است و برای آنها مطلوب ترین خصلت یک داوطلب چیست؟ اولین خواسته مطلق، خصلتی است که به میزان خودباوری افراد بستگی دارد. این خواسته یا اعتقاد، چیزی است که رهبران اجتماعی آن را به موفقیت ربط می دهند. این چیزی است که افراد را باانگیزه نگه می دارد، بدون توجه به هر مانعی که با آن مواجه شوند. این یک ویژگی عالی در داوطلب است چون به معنی هرگز تسلیم نشدن است. در حقیقت با این باور که می توانید موفق شوید، نیروی ذهنی شما افزایش خواهد یافت تا در انجام آن کار به شما کمک کند و با القای اعتماد به نفس خود به دیگران، یک سیستم حمایتی مانند یک فرآورده جانبی برای خود خواهید ساخت.

  به جای اینکه اطلاعات را به خاطر بسپارید، کاری که افراد موفق انجام می دهند را انجام دهید و مهارت های تفکر خلاق خود را تقویت نمایید

  احتمالاً با اصطلاح «دانش قدرت است» آشنا هستید، بدین معنا که هر چه بیشتر بدانیم، کارهای بیشتر می توانیم انجام دهیم. این نقل قول نتوانسته است بین دو نوع دانش تمایز قائل شود:

  به خاطر سپردن اطلاعات و تفکر خلاق. با به خاطر سپردن اطلاعات، شما خرده اطلاعاتی یاد می گیرید و آنها را در مغز خود ذخیره می کنید که بعدها به آن مراجعه نمایید. ولی بسیاری از این اطلاعات حفظ شده عاقبتی مثل جعبه های قدیمی داخل گاراژ دارند: فقط وقتی به سراغشان می روید که به محتویات داخل آن ها نیاز داشته باشید. از سوی دیگر تفکر خلاق، بر یافتن راه حل های مبتکرانه تمرکز دارد. این یعنی برای پرداختن به هر نوع مشکل یا چالشی هنرمندانه شیوه های جدید و مطلوب ایجاد نمایید. اگرچه به خاطر سپردن اطلاعات به نوبه خود مهم است ولی تفکر خلاق ما را قادر می سازد در مواجهه با هر مانعی، به سرعت و کارآمد بر آن غلبه نماییم. حفظ کردن اطلاعات مغز ما را انعطاف ناپذیر می کند؛ تفکر خلاق مغزهایمان را سازگار و منعطف می سازد. این بدین معناست که افراد موفق همیشه بر رشد تفکر خلاق خود تمرکز دارند، به جای اینکه صرفاً به حفظ کردن اطلاعات بپردازند.

  با این سه اقدام می توانید تفکر خلاق را تقویت کنید پذیرای ایده های نو باشید، برای تجربه چیزهای جدید از هر فرصتی که می توانید بهره ببرید و هر صبح ده دقیقه را به این سوال اختصاص دهید و به آن فکر کنید «امروز چگونه می توانم کار بهتری انجام دهم؟» راهی که بتوانید به بهبود این سه اقدام کمک کنید، این است که در سبک زندگی تان تنوع ایجاد کنید. برای مثال، مطمئن شوید با افرادی وقت می گذرانید که از شما حمایت می کنند و در عین حال باورها و ایده های شما را آشکارا به چالش می کشند. یا به یک گروه اجتماعی در محیطی خارج از شغل و حرفه خود ملحق شوید. به عنوان مثال اگر فروشنده اتومبیل هستید، عضویت در باشگاه طراحی گرافیک، خارج از حیطه کاری خودتان می تواند جالب باشد. این کار به کسب مهارت های جدید منجر می شود و کسی نمی داند، شاید در نهایت بتوانید اقدام به طراحی تبلیغاتی برای شرکتتان کنید.

  هر روز با تفکر و اقدام مثبت تمام افکار منفی را از بین ببرید

  در جامعه امروز، منفی نگری همه جا هست، از گزارش قتل ها توسط اخبار تا تبلیغاتی که سعی دارند به ما احساس چاقی یا زشت بودن بدهند. اما تنها رسانه نیست که منفی است. خیلی وقت ها حتی نزدیک ترین افراد به ما مدام این حرف پوچ را تکرار می کنند که «تو نمی توانی این کار را انجام بدهی پس تلاش هم نکن»، برای مثال، احتمالاً بهترین دوستانتان از رؤیای رئیس شرکت شدن شما انتقاد می کنند. مدتی که بگذرد به تفکر منفی عادت می کنیم چون طبیعی به نظر می رسد. افکار منفی ما مثل هیولاهای ذهنی عمل می کنند: هر چه بیشتر بگذاریم وارد روح مان شوند، آنها قوی تر می شوند، تا اینکه تفکر مثبت را کاملاً سرکوب نمایند. اما واقعیت این است که تفکر منفی به هنجار یا سالم نیست. در حقیقت یکی از مواردی است که مردم را از موفق شدن دور نگه می دارد.

  برای همین افرادی که می گویند «این کار نشدنی است» تقریباً همیشه ناموفق یا معمولی هستند. پس قطعاً برای رسیدن به رؤیاهایتان لازم است از دست این منفی نگری خلاص شوید. بدین منظور، شروع کنید هر روز به مثبت بیندیشید و مثبت عمل کنید. این کار به شما کمک می کند که برای گندیدن منفی نگری در ذهن فضایی نگذارید و آن از بین ببرید. بهترین روش برای این کار این است که خودتان یک سخنرانی انگیزشی بنویسید که شبیه آگهی بازرگانی خوانده شود: تبلیغی برای «فروش خودتان به خودتان» که در آن بهترین ویژگی هایی که شما را از هر کس دیگری متمایز می سازند را، به خود یادآوری کنید. این «آگهی بازرگانی» را در خلوت خود، حداقل روزی یک بار با صدای بلند و روزی چندبار آهسته بخوانید. بزودی خودتان را تاحدی باور خواهید کرد که منفی نگری دنیای بیرون مانند بارانِ روی چتر از شما دور خواهند ماند. برای مثال، اگر معلم هستید و فکر می کنید باعث خنداندن دانش آموزان تان می شوید، به یاد داشته باشید این چیزی است که شما را از دیگر معلمان جدا می کند. با شناختن این ویژگی متمایزکننده، خود را به عنوان یک عضو تأثیرگذار در هیأت معلمان برجسته می کنید، که به شما اعتماد به نفس و شجاعت می دهد تا هر روز بهترین های خودتان ارائه دهید.

  هیچ کس جزیره نیست؛ موفقیت شما بستگی به حمایت دیگران دارد، بنابراین با همه با احترام رفتار کنید

  تا حالا همکاری داشته اید که بی دلیل با شما بدرفتاری کند؟ بدیهی است اولین واکنش شما این است که به او برچسب عصبانی یا حتی دیوانه بزنید. اگرچه چیزی که شما نمی‎‎ بینید این است که آنها دقیقاً مانند خود شما هستند و تصادفاً این واکنش را فقط نسبت به شما داشتند چون تحت تأثیر چیز دیگری در زندگی شان بوده اند. حال که این را می دانید همیشه باید جوری با آنها رفتار کنید که دوست دارید با خودتان رفتار شود: مثل یک شخص مهم. اگر با هر کسی که می شناسید و برخورد دارید مثل فردی مهم رفتار کنید متوجه خواهید شد که دست از بدرفتاری با شما بر خواهند داشت و همین گونه درباره شما فکر و رفتار می کنند و این یعنی وقتی در تلاش هستید که ترفیع بگیرید به احتمال زیاد این افراد در کنار شما هستند. و متوجه خواهید شد که حمایتشان برای موفقیت شما خیلی حیاتی است. چرا؟ چون کم پیش می آید یک فرد تنها و بدون کمک «خود را» به یک رده ی شغلی یا موفقیت بالاتر برساند.

  به طور کل، شما همراه هم رده ها و افراد زیردست خود «ترفیع» می گیرید، یعنی اطرافیانتان. پس اصلاً تعجب ندارد که افراد موفق مقید به ارتباط سازی خوب با اطرافیانشان هستند. برای مثال رئیس جمهور سابق آمریکا «لیندن جانسون»، از فرمول ده نکته ای خود را برای موفقیت به کار می برد، مثلاً تمرین هایی ایجاد کرده بود که نام همه را به خاطر بسپارد و بدون شک به شخص آشنایی که به موفقیتی رسیده بود تبریک می گفت. پس در پایان روز، یادتان باشد که هیچ کس تاکنون به تنهایی موفق نشده است. به همین دلیل باید در هر برخوردی با افراد دیگر طوری رفتار کنید که این فرد یا می تواند به حرفه شما کمک کند و یا به آن آسیب بزند.

  مطمئن شوید که محیط اطرافتان در بالاترین سطح کیفیت قرار دارد، از دوستانی که دارید گرفته، تا نصیحتی که دریافت می کنید

  احتمالاً با عبارت «شما همان چیزی هستید که می خورید» آشنا هستید، منظور این است که برای داشتن بدن سالم باید رژیم غذایی سالمی را دنبال کنید. همین ایده درمورد ذهنیت شما نیز صادق است: طرز فکر شما تحت تأثیر آن چیزی است که می بینید و می شنوید. فضای زندگی، دوستان، مطالبی که می خوانید، همه ی این ها نقش «غذای ذهن» را دارند و ابزارهای تأثیرگذاری بر فرایندهای فکری شما هستند. برای مثال، ارتباط طولانی با افراد شایعه ساز به احتمال زیاد شما را هم به شایعه سازی می کشاند. در مقابل، ارتباط طولانی به افرادی که فقط از دیگران فقط مثبت حرف می زنند شما را نیز اینگونه می کند. اصلاً اشتباه نکن شرکتی که در آن کار می کنید به شما آسیب زده است. بنابراین، برای موفق شدن کاری را بکنید که افراد موفق می کنند:

  محیطی باکیفیت برای خودتان بسازید. برای این کار مطمئن شوید که خانه شما، زمینه مطالعه، محیط کار، دایره اجتماعی و اوقات فراغت تان همگی در بالاترین کیفیت قرار دارند، یعنی شما را ترغیب می کنند که به عنوان یک شخص رشد کنید. یک روش ممکن این است که محیط خود را با افراد موفق و مطالعه درباره آن ها پُر کنید. وقتی سؤالی دارید یا طالب یک نصیحت هستید حتماً و فقط، از افراد موفق بپرسید و کسانی که در جایگاهی قرار دارند که می خواهید در زندگی به آنجا برسید. به هرحال باکیفیت ترین حرفه ای ها همیشه باکیفیت ترین نصیحت را به شما می کنند. همین طور مطئن شوید که باکیفیت ترین دوستان را اطراف خود دارید، کسانی که نه تنها بلندپروازی های خود را دارند بلکه به بلندپروازی شما نیز ایمان دارند و معتقدند شما توانایی دستیابی به آنها را دارید. در در طول مسیر موفقیتی که گاهاً دلهره آور است برخورداری از چنین سیستم حمایتی، شما را باانگیزه نگه می دارد. در پایان، اگر می خواهید موفق شوید و رؤیاهایتان تحقق یابند مطمئن شوید در محیطی زندگی می کنید که از این اهداف حمایت می کنند.

  به طرز رفتار خود نگاه کنید؛ حتی با دهان بسته هم به جای شما حرف می‎زند

  گاهی اوقات که با دوست یا مخاطب خاص صحبت می کنید، احساس ناراحتی یا غم آنها را متوجه می شوید، حتی اگر نخواهند دراین باره چیزی بگویند. چون طرز رفتار و دیدگاه ما نسبت به زندگی همیشه برای دیگران آشکار است. چطور این موضوع را اینقدر خوب تشخیص می دهیم؟ چون اجداد تکاملی ما میلیون ها سال هیچ زبانی نداشتند. برای معاشرت به درک حالات بدن و چهره نیاز بود، نه کلمات و جملات. ما می توانیم رفتارها را بخوانیم چون در گذشته این توانایی به زنده ماندن اجدادمان کمک کرده است. طرز رفتارها آینه ذهن هستند. مردم همیشه از بین آن ها انتخاب می کنند، شخصی که برخورد بدی دارد واکنشی متفاوتی نسبت به فردی با برخورد مثبت دریافت خواهد کرد. بنابراین، اگر می خواهید بهترین نتیجه را در برخورد با دیگران بگیرید لازم است طرز رفتاری سرشار از مثبت نگری انتخاب نمایید.

  یک روش برای حفظ طرز رفتار مثبت این است که حتماً کاری را انجام دهید که از نظر اخلاقی باور دارید درست است. مردم وقتی کاری می کنند که حس خوبی نسبت به آن ندارند، حس گناه به همراه دارد و اعتماد را از بین می برد، مثل دروغ گفتن به مخاطب خاص خود یا اینکه بدون درخواست چیزی را از دوستی بگیرند. این منفی بودن ها همیشه در طرز رفتار بد خود را نشان می دهند. از سوی دیگر، شاد و راحت بودن با تصمیم های خود، اعتماد بیشتری ایجاد می کند و در نتیجه اخلاق خوب شما پایدار می ماند. در حالتی کاملاً متفاوت، روش دیگری برای ایجاد طرز رفتار مثبت این است که بهترین خود باشید. وقتی خوب لباس بپوشید، احساس مهم بودن به شما دست می دهد و سبب می شود دیگران نیز فکر کنند که شما مهم هستید. سعی کنید همیشه این طور باشید، حتی خارج از مناسبت های تجملی. اما مهمتر از همه، هیچ چیز مثل باور به مهم بودن و ارزشمندی آنچه که در زندگی انجام می دهید، به شما طرز رفتار مثبت نمی دهد. طبیعتاً چشمه بی پایان اعتماد به نفس خواهد شد و دلیل کوچکی به شما می دهد که هرگز نسبت به خودتان احساس شک نداشته باشید.

  با بالا بردن اعتماد به نفس، ترس، یعنی دشمن شماره یک موفقیت، را نابود کنید

  اغلب این توصیه که «ترس فقط در ذهن شماست» را برای کمک به افرادی می گویند که نسبت به ورود به موقعیت هایی نامطمئن تردید دارند و می خواهند بر آن غلبه کنند. ولی ترس چه خودساخته یا معقول باشد چه نباشد، حقیقت اینست که ترس وجود دارد. و می تواند دشمن شماره یک شما در ممانعت از موفقیت تان در آنچه که می خواهید انجام دهید، شود. ترس رایج، ترس از دیگران است. ریشه در این دارد که یادتان می رود دیگران هم مثل شما هستند. هیچ «مرد ابرقهرمان» یا «زن ابرقهرمانی» وجود ندارد، اساساً همه مانند هم هستند. با این وجود، این ترس، اگر بررسی نشده باقی بماند، می تواند تأثیرات مخربی بر موفقیت شما بگذارد. بدون توجه به اینکه با چه نوع ترسی مواجه هستید، لازم است بدانید پادزهر تمام ترس ها یک چیز است: اعتماد به نفس.

  اعتماد به نفس را شبیه سیستم ایمنی در نظر بگیرید که از شما در برابر ترس محافظت می کند. هر چه اعتماد به نفس شما قوی تر باشد احتمال تأثیر فرسایشی ترس روی شما کمتر می شود. همانطور که سیستم ایمنی بدن مان برای کارکردن احتیاج به تغذیه مناسب دارد، اعتماد به نفس ما نیز به حمایت نیاز دارد تا از  قوی و اثرگذار بود آن در حد امکان اطمینان حاصل شود. بهترین راه ایجاد اعتماد به نفس چیست؟ با اعتماد به نفس شروع به کار کنید، حتی اگر آن را احساس نمی کنید. حفظ این احساس در ابتدا دشوار خواهد بود، ولی با گذشت زمان عادی می شود. چون برای کنترل احساسات خود می توانید به گونه ای رفتار کنید که می خواهید حس کنید. سعی کنید در کلاس ها یا سخنرانی ها ردیف جلو بنشینید، با دیگران تماس چشمی بیشتری برقرار کنید و ۲۵درصد سریع تر از معمول راه بروید. چون با این کارها در جمع متمایز می شوید اعتماد به نفس ایجاد می شود و سبب تعاملات بیشتر شما با دیگران و در نتیجه تقویت خودآگاهی خواهد شد. فقط به خاطر داشته باشید که هیچ کس با اعتماد به نفس به دنیا نمی آید. در پایان روز، حتی بااعتماد به نفس ترین افراد نیز باید روی اعتماد به نفس خود کار کنند.

  شکست خورده ها دوست دارند برای علت شکست شان بهانه پیدا کنند، درحالی که افراد موفق مشتاقند راهی برای تلاش مجدد بیابند

  همه آدم ها ویژگی منحصربه فرد خودشان را دارند که بخواهند از عبارت قدیمی «دو نوع آدم در دنیا وجود دارد…» استفاده کنند. دو مدل افراد که عموماً همه ما می توانیم طبق آن شناسایی شویم، افراد شکست خورده و موفق هستند کسانی که نمی توانند استعدادهایشان را تحقق بخشند و کسانی که خودشان را در شغل یا سبک زندگیشان موفق کرده اند. اما، آن چیست که افراد موفق را از کشیده شدن به مقوله «شکست» دور می کند؟ توانمندی آنها این است که پس از شکست ها دوباره خود را احیا می کنند. موقعی که افراد شکست خورده دنبال بهانه برای علت شکستشان هستند، افراد موفق خود را دوباره از جا بلند می کنند و به دنبال راهی برای تلاش مجدد می گردند. در پایان روز همه افراد موفق نیز مانند افراد شکست خورده، با همان مخالفت ها، دلسردی ها، شکست ها و بدشانسی های فردی مواجه می شوند، اما شیوه ای که برای مدیریت مشکلات برمی گزینند آنها را رهبر دیگران می کند. داستان زیر را بخوانید، مثالی است درباره این که چگونه افراد موفق خلاقیت را به کار می برند:

  زوج جوانی قصد داشتند خانه ای را بخرند ولی متوجه شدند که قادر به تأمین پیش پرداخت نیستند. با اینکه خیلی از مردم این را دلیلی برای رهاکردن می بینند و برای خود بهانه تراشی می کنند، ولی این زوج تصمیم گرفتند خلاقانه فکر کنند. شوهر با سازنده خانه تماس گرفت و یک وام اختصاصی برای تأمین پیش پرداخت درخواست داد. این زوج برای اینکه از عهده ماهی ۱۰۰ دلار قسط وام برآیند تصمیم گرفتند ۲۵ دلار از مخارج ماهانه شان کم کنند و شوهر نیز رئیسش را متقاعد کرد که اجازه دهد آخر هفته ها چند ساعت اضافه کاری کند و ۷۵ دلار بیشتر بدست آورد. درنهایت، چون او توانست طرز رفتارهای یک فرد موفق را بروز دهد و بر آنها متمرکز شود، موفق شد خانه را حفظ کند و اولین خرید ملک خود را انجام دهد.

  در دو گام به هدف تان برسید: برنامه ای بریزید و در حین پیشرفت کار، تمام شکست ها یا اشتباهاتی که در طول مسیر با آن ها مواجه می شوید را بررسی نمایید

  اگر فردی هستید که می دانید در زندگی چه کاری می خواهید انجام دهید، احتمالاً رسیدن به آن تشخیص برایتان خیلی هیجان انگیز بوده است. اما در مسیر موفقیت، این ساده ترین قسمت است. اهداف را به راحتی می توان تولید کرد ولی بدون اقدام بیهوده هستند. و قبل از اقدام، لازم است برنامه ای را قطعی نمایید که بتواند دستیابی به هدف شما را به یک حقیقت تبدیل کند. برنامه ی موفقیت، باید گام هایی که لازم است بردارید را شرح دهد، چگونگی برداشتن گام ها و اینکه دقیقاً چه زمانی توقع دارید به نتایج برسید. برنامه خود را مطابق طرز رفتار و شیوه های افراد موفق بنا نهید. به قهرمانان خود نگاه کنید و از خود بپرسید، «آنها چطور توانستند انجامش دهند؟» البته تا الان، حتی با دقیق ترین برنامه ها هم هیچ چیز ۱۰۰درصد طبق انتظار پیش نرفته است. وقتی شما با موانع یا تأخیرهایی مواجه می شوید، یاد می گیرید که چطور این وقفه ها را به عنوان فرصت هایی به کار ببرید که شانس خود را برای اجتناب از آنها در آینده افزایش دهید.

  پزشکان برای اینکه علت مرگ کسی را بهتر بفهمند کالبدشکافی می کنند و «اداره هواپیمایی کشوری» محل سقوط هواپیما را بررسی می کند تا متوجه شود چه مشکلی پیش آمده است. زیرا بررسی علت یک مشکل یا فاجعه به ما یاد می دهد که چگونه از این مسائل در آینده پیشگیری کنیم و این دقیقاً همان منطقی است که در ورای بررسی شکست های شما وجود دارد. پس از مواجهه با یک شکست، هرگز انرژی خود را برای دلسردی یا سرزنش کردن خود به کار نبرید. انرژی تان را فقط در جهت پاسخ به این سؤال قرار دهید، «چه کاری می توانم انجام دهم که خودم را شایسته فرصت بعدی نمایم؟» بنابراین برای رسیدن به اهداف، اول مطمئن شوید که یک برنامه ی قابل اجرا دارید. اگرچه، به خاطر داشته باشید که هیچ برنامه ای بدون شکست ها پیش نمی رود. وقتی اتفاق افتادند، آنها را بررسی کنید، با این روش مطمئن می شوید که مسیر موفقیت را پیش می برید و از همیشه قوی تر خواهید بود.

  خلاصه نهایی کتاب جادوی فکر بزرگ

  پیام اصلی کتاب جادوی فکر بزرگ مهمترین ابزار برای موفق شدن، خودباوری است. افراد موفق اصلاً بااستعدادتر یا شایسته تر از دیگران نیستند، آنها به خاطر خودباوری شان فقط باانگیزه تر هستند و اعتماد به نفس بیشتری دارند. اما این جنبه ها در درون همه در شرف شکوفایی است و به محض اینکه درک شوند مسیر رسیدن به موفقیت را به یک واقعیت امکان پذیر تبدیل می کنند