این مقاله از روی نسخه اصلی و انگلیسی کتاب قورباغه ات را قورت بده خلاصه برداری شده است!

مفهوم اصلی کتاب حول عنوان آن یعنی «قورباغه ات را قورت بده» است. این عنوان از نقل قول مشهور مارک تواین گرفته شده است. «هر روز صبح یک قورباغه زنده را قورت دهید، با این کار هیچ اتفاق بدتری برایتان در طول روز نخواهد افتاد» به زبان ساده، روزتان را با انجام دادن کاری شروع کنید که به هیچ عنوان دوست ندارید و در انجام آن تعلل می کنید. با این کار، مطمئن خواهید بود که روزتان راحت تر خواهد بود چرا که بدترین و استرس زا ترین کار در لیست کارهایتان را از لیست حذف کرده اید. قورباغه در واقع اشاره به بزرگترین و مهم ترین کاری است که باید انجام دهید.

فهرست []

  خلاصه کتاب قورباقه ات را قورت بده

  در طول این کتاب، برایان تریسی تلاش می کند تا عادت هایی که تحول ایجاد می کنند را در خوانندگان ایجاد کند. بر اساس گفته او، زندگی ما جمعی از عادت های ماست.

  اما چرا کارها عقب می افتند؟

  اهمال کاری رفتاری است که در عصر تکنولوژی کاملا رایج شده است. کارهایی که مدت هاست می خواهیم آن ها را انجام دهیم و معمولا قرار است از «شنبه» سراغشان برویم اما آن شنبه موعود هیچ وقت نمی رسد. مقاله های نیمه کاره، پروژه های تحصیلی و کاری، شروع رژیم غذایی، شروع خواندن کتاب جدید و هزاران کار دیگر که می دانیم عقب افتادنشان به نفع ما نیست اما از طرفی حوصله انجام دادن یا تمام کردن آن ها را نداریم، بنابراین آن ها را پشت گوش می اندازیم. مهم ترین دلیل به تأخیر انداختن ان کار مهم، و انگیزه نداشتن برای انجامش، این است که درست نمی دانیم قرار است با انجامش چه چیزی به دست آوریم. احتمالاً برای همین است که شفاف سازی مهم ترین مفهوم در بازدهی شخصی محسوب می شود.

  کتاب قورباغه ات را قورت بده اثر برایان تریسی گلچینی از ایده ها و روش های حوزه بهره وری شخصی و مدیریت زمان از اشخاص صاحب نظر است. برایان تریسی کتاب کوتاه و پرفروش قورباغه ات را قورت بده را نوشت تا به معرفی ۲۱ روش سودمند برای غلبه بر تنبلی و انجام کار بیشتر در زمان کمتر بپردازد. این کتاب با ارائه راهکارهای مختلف غلبه بر تعلل، تکنیک های عملی برای پیشرفت ارائه می دهد. برایان تریسی همانند بسیاری از دیگر متخصصان مدیریت زمان اهمیت به روی کاغذ آوردن کارها و قدرت این کار در برنامه ریزی و هدف گذاری را بیان می کند. اگرچه در طول کتاب درباره تکنیک های مختلفی صحبت شده است، تاکید اصلی روی نوشتن است. در زیر مهم ترین مفاهیم این ۲۱ اصل مذکور در کتاب را مرور خواهیم کرد:

  ۲۱ مفهوم مهم کتاب قورباغه ات را قورت بده:

  ۱- مشخص بودن و روشن بودن هدف یک شرط اساسی است. روشن نبودن هدف تنها سردرگمی به همراه دارد و هرچه اهداف شفاف تر باشند، سرعت دستیابی به آن ها نیز بالاتر می رود. وقتی رفتاری را به وضوح برای خود تعریف می کنید، انگیزه شما برای انجام آن هم بالاتر خواهد بود.

  ۲- هر دقیقه برنامه ریزی معادل ۵ الی ۱۰ دقیقه صرفه جویی در زمان انجام کار است. لذا همیشه از قبل برنامه ریزی داشته باشید، چرا که این برنامه ریزی مانع عملکرد ضعیف می شود.

  ۳- ۸۰% از نتایجی که شما به دست می آورید نتیجه ۲۰% از فعالیت های شماست. این جمله به “اصل پارتو” معروف است. به بیان این دیگر این قانون دو دسته از فعالیت ها یعنی “اقلیت بسیار مهم” و “اکثریت کم اهمیت” را از هم جدا می کند.

  ۴- قبل از شروع، لیستی از کارهایتان تهیه کنید و سپس آن ها را از نظر ارزش وضرورت اولویت بندی کنید. قبل از انجام هرکاری، عادت شروع مهم ترین کار را در خود به وجود آورید. این رمز موفقیت است.

  ۵- قبل از شروع انجام کاری مقدمات لازم برای ان را فراهم کنید تا از عملکرد ضعیف جلوگیری شود. یکی از تکنیک های غلبه بر تنبلی این است که قبل از شروع هر کاری همه چیز را آماده کنید.

  ۶- هرچقدر هم در انجام کاری توانا باشید، دانش شما در حال کهنه شدن است.درواقع اگر در حال پیشرفت نیستید، پس در حال بدتر شدن هستید.

  ۷- میزان کارایی شما هرچه باشد، توانایی های بالقوه شما بیشتر از آن است که تا کنون به فعل درآمده است.

  ۸- تمام افکار خود را رویکاری که دارید انجام می دهید متمرکز کنید. پرتوهای خورشید تا متمرکز نشوند نمی سوزانند. اهداف اصلی هم چون کارکردهای حیاتی بدن هستند.

  ۹- از توجیه نقاط ضغفتان خودداری کنید، آن ها را مشخص کنید و برای بهبود آن ها برنامه ریزی کنید. به جای تمرکزبر مشکلات به دنبال راه حل بگردید.

  ۱۰- محدودیت ها و یا عوامل بازدارنده درونی و بیرونی خود را مشخص کنید و تمرکز خود را روی حذف آن ها قرار دهید. عواملی که مانع رسیدن شما به موفقیت می شود را از خود دور کنید.

  ۱۱- طی کردن راهی که هزاران فرسنگ است با برداشتن یک قدم آغاز می شود. یک ضرب المثل انگلیسی می گوید یک متر یک متر سخت ولی یک سانتی متر یک سانتی متر آسان است.

  ۱۲- هیچ کس از راه نمی رسد تا به شما انگیزه بدهد، هیچ کس نجات دهنده شما نیست، جز خود شما! افراد موفق همواره برای بالاتر بردن کارایی خود، خود را تحت فشار می گذارند و این دقیقا تفاوت آن ها با افراد ناموفق است که مدام باید توسط دیگران هدایت و نظارت شوند.

  ۱۳- کار کردن زیاد گرچه گاهی اوقات ضروری است ولی لزوما منجر به بازدهی و کارایی بالاتر نمی شود و حتی در عموم موارد با افزایش زمان کار کردن کارایی نیز کاهش پیدا می کند.

  ۱۴- هرچه انسان خوش بین تری باشید، احساس انگیزه شما برای انجام کارها بیشتر می شود، بیشتر مشتاق خواهید بود کارها را شروع کنید و به سرانجام برسانید. بالاترین لذت ها در شوقی است که انسان را به ماجراجویی وادار می کند.

  ۱۵- قانون تنبلی سازنده را از یاد نبرید! ضروری است که در انجام برخی کارها تنبلی کنید، این ها همان کارهایی هستند که کم ارزش اند. استفاده بهتر و درست تر از وقت و این که بدانید زمان ارزشمند خود را به چه کاری اختصاص دهید تا بالاترین اثربخشی را داشته باشد از مهم ترین مهارت هایی است که باید به دست آورید.

  ۱۶- روزتان را با سخت ترین کار آغاز کنید. کاری که می توانید بزرگ ترین تأثیررا بر خودتان و حرفه تان بگذارد. این کاری است که اغلب مردم خلاف آن را انجام می دهند.

  ۱۷- زمانی بهتر از اکنون وجود ندارد. اهل عمل باشید و شروع کنید، ابزارها و امکانات بهتر را در طی مسیر رقم بزنید.گرچه در ابتدای حرکت انرژی زیادی صرف غلبه بر سکون می شود ولی در ادامه انرژی کمتی برای ادامه نیاز خواهید داشت، این اصل به “اینرسی حرکت” معروف است. زمان به هر حال می گذرد، این شما هستید که باید بهترین استفاده را از آن داشته باشید.

  ۱۸- راز قدرت واقعی در این است که با تمرین کردن مداوم یاد بگیرید کهچطور توانایی های خود را هدر ندهید. انسان های موفق کسانی هستند که دریافتند چه کاری را خوب انجام می دهند و چه کاری بیشترین دگرگونی را در آن ها ایجاد می کند.

  ۱۹- در انجام کارهای خود مرحله به مرحله پیش بروید، آهسته و پیوسته. کارهای بزرگ و پیچیده را به مراحل کوچک تر تقسیم کنید و سپس آن ها را یک به یک انجام دهید.

  ۲۰- پیامد کارهای خود را در نظر بگیرید، این امر به اولویت بندی نیز کمک می کند، مهم ترین کارهای شما آن کارهایی هستند که بیشترین پیامد را برایتان به همراه دارند. پیش بینی درست و دقیق شما از آینده و داشتن یک افق زمانی بلند مدت در برنامه ریزی هایتان نشان از تفکر برتر شماست.

  ۲۱- یکی از بهترین راه ها برای جلوگیری از تنبلی، انجام کار بیشتر در زمان کمتر است. هنگامی که قسمتی از کار را تمام می کنید، انگیزه شما برای ادامه دادن قسمت بعدی بالاتر می رود.

  چرا باید کتاب را بخوانیم؟

  اگر شما هم مثل بیشتر مردم این دوره و زمانه باشید حتماً با زیادی کارها و کمبود وقت مواجه هستید. ممکن است نتوانید تمام کارهایتان را انجام بدهید. شما هیچ وقت نمی توانید از کارها پیشی بگیرید و همیشه در مورد بعضی از کارها و شاید در مورد بیشتر کارها از برنامه عقب می افتید. عصر حاضر برای زندگی کردن دوران فوق العاده ای است. در هیچ بازه زمانی تا این حد امکانات و فرصت های گوناگون برای دست یابی به بیشترین اهداف وجود نداشته است. شاید در هیچ دورانی از تاریخ بشر به این اندازه انتخاب های گوناگون در پیش روی انسان نبوده است. با وجود اینکه اغلب ما به این دوراه، با عینک بدبینی نگاه می کنیم. در واقع آنقدر کارهای خوب و جالب برای انجام دادن وجود دارد که شاید بشود گفت توانایی تصمیم گیری و انتخاب از میان آن ها عامل تعیین کننده موفقیت شما در زندگی است. به این ترتیب تعیین مهم ترین کارهایی که باید شروع کرده و سریعاً به اتمام برسانید به احتمال زیاد نقش بسیار مهمی در موفقیت شما خواهد داشت. توانایی شما برای مدیریت زمان به شدت مهم است. یکی از کارهایی که می تواند فرق بین شما و افراد ناموفق باشد.

  زمان، منبعی ضروری و غیر قابل جایگزین است. زمان بدون شک ارزشمندترین دارایی شماست. شما هرگز نمی توانید آن را پس انداز یا بازیافت کنید. هر چه بهتر از زمان خود استفاده کنید، در نهایت موفق تر خواهید بود و پاداش های بزرگ تری دریافت می کنید. عمل گرایی بارز ترین رفتار افراد موفق است، آن ها خود را موظف می دانند تا زمان اتمام کار  بدون آن که ذهنشان منحرف شود به انجام کار ادامه دهند. میزان بزرگی و موفقیت هر فرد بستگی به این دارد که تا چه حد می تواند همه نیروهای خود را در یک کانال واحد بریزد. نخستین قانون موفقیت تمرکز است. یعنی همه نیروهای خود را روی یک نقطه متمرکز کنید، مستقیماً به سراغ همان نقطه بروید و به چپ و راست منحرف نشوید. زبان کتاب ساده بوده و قابل فهم نوشته شده است. اگرچه روش های ارائه شده در آن با مدارک علمی و تحقیقاتی همراه نیست، اما از آنجایی که از تجربه های شخصی نویسنده ناشی می شوند، معتبر تلقی می گردند.

  راهکار عملی کتاب

  نویسنده پیشنهاد می کند که برای تمرکز و نیز توجه به کارهایی که آن ها را مهم تلقی می کند سه فاکتور زیر باید استفاده شود:

  تصمیم، انضباط و اراده. تصمیم به این که عادت پایان رساندن کارها را در خود تمرین کنیم، انضباظ و نظم در تمرین ایجاد این عادت در خود، آن قدر که در نهایت به این مهارت تسلط پیدا کرده باشیم و اراده برای تقویت این اصول در درون خود.

  نویسنده کتاب کیست؟

   

  برایان تریسی یکی از مشهورترین سخنرانان دنیاست. او علاوه بر نظریه ها و سخنرانی های خود، نویسنده ماهری هم هست و کتاب هایش میلیون ها نسخه به فروش رفته اند. برایان تریسی از جمله افراد موفق و تاثیرگذاری است که به واسطه ی تجارب و سختی هایی که در سال های زندگی خود به دست آورده بر موفقیت افراد و کسب و کار شرکت های بزرگ تاثیر به سزایی داشته است.

  او بر چند زبان از جمله فرانسوی، آلمانی و اسپانیایی مسلط است و توانسته در کشورهای مختلف از جمله ایران همایش و سمینارهای متعدد برای مشاوره در زمینه ی مدیریت، فروش و استراتژی کسب و کار برگزار کند. برایان تریسی در ایران با کتاب «قورباغه ات را قورت بده» شهرت پیدا کرد؛ اما کتاب های بسیار کامل تر و کاربردی تری هم نوشته است. او به چهار زبان مختلف مسلط است و یک پیام ساده دارد:

  «من اعتقاد دارم از طریق یادگیری و استفاده از توانایی هایتان، از پس هر مسئله ای در زندگی بر می آیید، بر هر مانعی غلبه می کنید و به هر هدفی دست پیدا می کنید». از جمله کتاب های پر فروش او می توانیم به «قورباغه ات را قورت بده»، «کمک به خویشتن»، «قدرت جذبه»، «جادوی انگیزش»، «مدیریت زمان»، «قدرت بیان»، «قدرت برنامه ریزی»، «مدیریت بحران» و «کانون تمرکز» اشاره کنیم. برایان تریسی معتقد است هر انسانی استعدادهای شکوفا نشده ای دارد که اگر استراتژی ها و تکنیک هایی که افراد موفق قبل از او، آن مسیرها را طی کرده اند به کار ببندد می تواند آن ها را بالفعل کند. او خود و بسیاری دیگر را از طریق همین تفکر به موفقیت رسانده است.