ثانیه
دقیقه
ساعت
روز
وبینار آموزش ترید از صفرِ صفر رایگان شد!
search

خلاصه کتاب بهترین سال زندگی تو اثر دارن هاردی

کتاب بهترین سال زندگی تو

این مقاله از روی نسخه اصلی و انگلیسی کتاب بهترین سال زندگی تو خلاصه برداری شده است!

کتاب بهترین سال زندگی تو یکی از بهترین کتاب های انگیزشی در حوزه موفقیت است که توسط دارن هاردی سخنران و نویسنده معروف نوشته شده است. او که خود یک فرد موفق است در این کتاب به توضیح اصول موفقیت می پردازد و به ۸ اصل نیز اشاره می کند. دارن هاردی معتقد است که برای تحقق اهداف باید یک برنامه ریزی دقیق و جرعت داشت. اصلی ترین بخش های این کتاب به شرح زیر است:

ثبت‌نام در وبینار فارکس
 • بخش اول : موفقیت و رشد شخصی اشخاص
 • بخش دوم: برنامه ریزی، در این بخش کارهایی که قبل از برنامه ریزی، هنگام برنامه ریزی و بعد از برنامه ریزی لازم است انجام دهید را آموزش می دهد، آموزشی که می تواند تمام آموخته های اشتباه قبلی را از ذهنتان پاک کند و یک مسیر درست و سرراست برای شروع پیش رویتان بگذارد.
 • بخش سوم: این بخش شامل تمریناتی از سال گذشته و آنالیز سالی که گذشت، است تا اهداف جدیدی را تعریف کنید، این بخش را می توان مثل یک دورخیز و سپس پرش اساسی به جلو دانست.
 • بخش چهارم: این بخش شامل برنامه ریزی برای اهداف جدیدی است که تعریف کرده اید. در این بخش، فرم هایی مناسب برای برنامه ریزی هفتگی، ماهیانه و فصلی طراحی شده که به شما کمک می کند برنامه ی منحصر به فرد خودتان را طراحی کنید. برنامه ای که دقیقا برای خود شما نوشته شده و کاملا کاربردی و قابل اجراست.

کتاب بهترین سال زندگی تو

۸ گام اساسی کتاب بهترین سال زندگی تو

همانطور که اشاره شد در کتاب ۸ اصل یا گام اساسی تعریف می شود که در ادامه به صورت خلاصه شده آن ها را مرور می کنیم:

۱- قدم اول، تعیین هدف:

نوشتن اهداف روی کاغذ نتیجه ای ده برابر بهتر و بیشتر به ما می دهد. نوشتن در رسیدن به اهداف سرعت می بخشد و این امر را می توان مهم ترین فایده ان دانست. این امر موجب می شود بعداز نوشتن تنها و تنها روی آن ها تمرکز کنید و ذهن خود را از حواشی و موانع رسیدن به اهداف خود دور کنید. اما نکته مهم ان است که برای تحقق اهداف نباید از کار ایستاد، شرط اصلی تحقق نوشته ها دست به کار شدن است. اهداف باید کمّی، مشخص و شفاف باشند.

کتاب بهترین سال زندگی تو

۲- قدم دوم، مرور کردن:

این کار از تکرار اشتباهات جلوگیری می کند.

کتاب بهترین سال زندگی تو

۳- قدم سوم، قدردان باشیم:

در این بخش اشاره می شود که باید روی داشته ها و نقاط قوت خود تمرکز کنیم. مثبت اندیشی نیز از نکات مهمی است که در این بخش به ان اشاره می شود.

ثبت‌نام در وبینار فارکس

کتاب بهترین سال زندگی تو

۴- قدم چهارم، ارزیابی زندگی:

موفقیت واقعی در یک بعدی بودن نیست، لذا این بخش تاکید می کند که موفقیت در تمامی ابعاد زندگی تعریف می شود. این بخش طرح ریزی را در همه ابعاد زندگی پیشنهاد می کند و معتقد است باید این طرح را دایره وار ترسیم کنید تا به درستی بچرخد.

کتاب بهترین سال زندگی تو

۵- قدم پنجم، طراحی بزرگ:

در این بخش ۱۰ قانونی که برای طراحی نقشه اصلی مسیر موفقیت خود به آن نیازمندید معرفی می شود. از جمله آن ها می توان به نوشتن و به روز کاغذ اوردن افکار، تفکر خلاقانه، تعریف اهداف بزرگ، مثبت اندیش بودن، جنگیدن برای اهداف و رها کردن باورهای محدود کننده اشاره کرد.

۶- قدم ششم، پارامتر جادویی که نتایج خارق العاده با خود به همراه دارد:

در این بخش خود شما، به عنوان مهم ترین پارامتر موفقیت تعریف می شوید، شما که تغییر کنید، مسیر رسیدن به خواسته هایتان نیز هموار می شود.

کتاب بهترین سال زندگی تو

۷- قدم هفتم، نقشه کار:

انعطاف و داشتن برنامه و نقشه در سناریوهای مختلف در راستای استفاده از فرصت ها و تهدیدها از جمله مهم ترین موارد این بخش هستند. هر اطلاعاتی که راجع به نقشه و هدف خود دارید دستخوش تغییر است، آینده غیر قابل پیش بینی است و قطعاً تغییرات اجتناب ناپذیر است پس باید انعطاف داشت و نکته جالب اینکه هر تغییر با خودش فرصتی به همراه دارد، شاید فرصت زندگی شما چیزی باشد که اصلاً انتظارش را نداشته اید.

کتاب بهترین سال زندگی تو

۸- قدم هشتم، اجرا:

آنچه از تمامی مراحل قبل مهم تر است و آن چه تمام نتایج مراحل قبل را به نتیجه نزدیک می کند، این مرحله است، عمل!

کتاب بهترین سال زندگی تو

در واقع این کتاب دست خواننده را می گیرد و گام به گام از آنالیز گذشته تا تعریف اهداف جدید و چگونگی پای بندی به اهداف پیش می برد. مهم ترین ویژگی کتاب بهترین سال زندگی تو این است که خواننده را به عمل گرایی و نوشتن اهداف به شفاف ترین شکل ممکن تشویق می کند. آنچه بر تأثیرگذاری کتاب می افزاید این است که مخاطب که اکنون دست به قلم شده می بایست در پایان هر فصل تمرین های هدفمندی را دنبال کند تا حداکثر نتیجه را کسب کند. ساختن بهترین سال زندگی تان مستلزم تقویت قسمت هایی از وجودتان است که به رشد و شکوفایی نیاز دارند..

سه شرط مهم

دارن هاردی در کتاب بهترین سال زندگی تو به سه شرط اشاره می کند که هر کدام بر روی زندگی و اهداف ما تاثیرگذارند:

 • محیط:

زندگی خود را براساس استانداردهایی که خود تعیین می کنید پیش ببرید، از هرچیزی که در محیط بر شما اثرگذار است و در انرژی شما را کم می کند از خود دور کنید.

 • ورودی:

تاکید این بخش بر تفکرات مثبت است. ورودی ایی که به مغز خود می دهید تاثیر زیادی بر خروجی های ان خواهد داشت.

 • پیوند:

تاثیرپذیری از آدم های که با آن ها در ارتباط هستید غیرقابل انکار است. موفقیت و شکست ها را نیز می توان به ارتباطات شما ارتباط داد. اطرافیان خود را بشناسید و انتخاب کنید که با توجه به این تاثیرپذیری بالا ارتباط خود را با آن ها ادامه دهید یا قطه کنید.

کتاب به چه سوالاتی پاسخ می دهد؟

دارن هاردی که چند کتاب دیگر در زمینه موفقیت نوشته است، درباره این کتاب معتقد است که، در این کتاب می تواند مسیری از موفقیت را نشان دهد که عموم مردم طی یک عمر به آن می رسند، البته پیش زمینه لازم را شور و انگیزه خواننده می داند. او مهارت مهم توانایی مشخص کردن، پیگیری و رسیدن را سه گام مهم رسیدن به موفقیت تعریف می کند. دارن هاردی درکتاب معتقد است، اگر خواندن این کتاب را شروع کنید، زندگی برایتان هرگز همانند قبل نخواهد بود. نکته مهمی که هم در کتاب به آن سفارش شده و هم خود کتاب به آن عمل کرده، نوشتن و ثبت کردن اهداف به صورت مشخص است، تا جایی که خود کتاب هم در پایان هر فصل تمارینی را در این رابطه تعریف کرده است. دارن هاردی در بخشی از کتاب می گوید به خواننده کمک می کند تا جواب سوالات خود را پیدا کند، سوالاتی از قبیل:

 • مقصود اصلی تان در زندگی چیست؟
 • چه چیزهایی به شما انگیزه می دهند و راهتان می اندازند؟
 • چه چیزی کمک می کند تا شور و اشتیاقتان آن قدر دوام بیاورد تا به عجیب ترین و دست نیافتنی ترین اهدافتان برسید؟
 • آیا تمام رویاهای بزرگ کودکی تان یادتان می آید؟ رؤیاهایی که برای رسیدن به آن ها نمی توانستید صبر کنید تا بزرگ شوید؟

نویسنده کیست؟

دارن هاردی نویسنده، مشاور، سخنران و ناشر سابق مجله موفقیت است. او اولین تجارت خود را در زمانی که تنها هجده سال داشت آغاز کرد و در سال ۲۰۰۷ ناشر مجله موفقیت شد، مجله ای که به صورت خاص و اختصاصی برای رشد کارآفرینی و توسعه شخصی و حرفه ای آن طراحی شده است. در سال ۲۰۱۰ او کتاب «اثر مرکب» را نوشت، کتاب پرفروشی که در مورد تأثیر تصمیم گیری های روزمره بر موفقیت افراد است و شامل یک دوره راهنمای کاربردی برای رسیدن و تحقق اهداف هست. دیگر کتاب پرفروش او «ترن هوایی کارآفرینی» بود که در سال ۲۰۱۵ منتشر شد، در این کتاب به تشریح چالش ها و مشکلات مالکیت کسب و کار برای کارآفرینان پرداخته است.

در سال ۲۰۱۶ از طرف انجمن ملی آمریکا سخنران برتر سال لقب گرفت. او اکنون یکی از برجسته ترین و بهترین مربیان حوزه موفقیت است. دارن هاردی در کتاب می گوید که برنامه ریزی در در زندگی شخصی از ۱۸ سالگی اموخته است. هدفی برای دست یافتن به درامدی شش رقمی قبل از تولد ۱۹ سالگی اش داشته که محقق کرده است و در ادامه این هدف، هدف های دیگری چون درامد یک میلیون دلار در سال، ثروت چند میلیون دلاری و … را که آن ها را نیز محقق کرده و به این واسطه خود را یکی از بزرگ ترین معتقدان به هدف گذاری در تئوری و عمل می داند. وی در جایی از کتاب می گوید در زندگی اش حریصانه مطالعه و تمرین کرده و مدام به سمت بهینه تر شدن پیش رفته تا از سال قبل خود بهتر شود، حال می داند که این برنامه جواب می دهد و در این کتاب این مهارت را به خوانندگان خود اموزش می دهد.

کتاب بهترین سال زندگی تو

چرا باید این کتاب را بخوانیم؟

ما به این واقعیت تن در داده ایم که هر سال مانند سال پیش یا فقط کمی بهتر از آن خواهد بود و حتی به خود اجازه نمی دهیم که درباره آینده ای نامحدود به هیجان بیاییم. ما برای آرزوها، اهداف و تخیلات خود حد و مرز قائل می شویم و تجلی کامل وجودمان را قربانی همرنگی با جامعه می کنیم. در کتاب اشاره می شود که در طول تاریخ تنها ۳ درصد از افراد جوامع بوده اند که باعث پیشرفت و رو به جلو رفتن جامعه شده اند و مابقی تنها مصرف کننده بوده اند، نویسنده معتقد است در این کتاب مهارت قرار گرفتن در ان ۳ درصد را به خواننده خود می دهد و پیشاپیش تبریک می گوید که می خواهید در این ۳ درصد قرار بگیرید. در ادامه برخی از مهم ترین مفاهیمی که در این کتاب به آن ها اشاره شده است آورده شده اند:

 • برای رسیدن به اهداف خود بازه زمانی مشخص تعریف کنید
 • برای اجرا و ادامه دادن مسیر موفقیت به دنبال شرایط ایده ال نباشید.
 • استانداردهای بالایی برای خود تعریف کنید و هر روز حتی شده یک قدم به آن ها نزدیک شوید.
 • یکی از مهم ترین ارکان موفقیت در این کتاب سماجت و صبر معرفی شده است.
 • موفقیت بدون تعیین صحیح هدف غیرممکن است، لذا در این کتاب هدف حتی از هوش نیز برتر دانسته شده است. اما تعریف این هدف باید دقیق و واضح باشد.
 • به چالش کشیدن طرز فکر خود اهمیت زیادی دارد.
 • در رسیدن به اهداف خود جدیت به خرج دهید.
 • هیج چیزی در دنیا جای سماجت را نمی گیرد، بعد از هر زمین خوردنی بلند شوید و ادامه دهید.
 • به نقاط قوت خود فکر کنید و بر روی آن ها تمرکز کنید.
 • موفقیت یک مسیر رو به جلوست، پس باید دید آیا هر روز رو به جلو می روید و رشد می کنید؟
 • در هر ادمی پتانسیل های بالقوه ای وجود دارد که بالفعل نشده اند و برای بروز آن ها باید تلاش کرد.
 • اهداف بزرگ تعریف کنید، اهدافی که به سختی بتوانید به آن ها دست پیدا کنید و تلاش زیادی بطلبد، ولی در عین حال که شما را به چالش می کشد، اهداف قابل دسترسی باشند.

خواندن این کتاب در سه مرحله می تواند مفید باشد:

اگر هدف داشته باشید، این کتاب کمک می کند تا شروع کنید و چگونگی اجرا و پیاده سازی را یاد می دهد. اگر هدف نداشته باشید، این کتاب چگونگی هدف گذاری را اموزش می دهد، مهارت مهم هدف گذاری یکی از مهم ترین آموزش های این کتاب است و اگر در برنامه ریزی های خود دچار مشکل هستید، این کتاب هم نکاتی درباره برنامه ریزی صحیح و هم چگونگی پایبندی به برنامه و اجرا کردن ان را اموزش میدهد.

کتاب چه مهارتی به خواننده می دهد؟

در کتاب بهترین سال زندگی تو اثر دارن هاردی، بعد از این که شما قدم به قدم با اصول هدف گذاری آشنا شدید و یاد گرفتید که چه طور اهدافتان را اولویت بندی کنید، وقت آن می رسد که جدول های برنامه ریزی روزانه، ماهیانه و سالیانه کتاب را تکمیل کنید. آن هم درست سر وقت! به این ترتیب بالاخره به آن شنبه ای می رسید که تمام تغییرها از آن جا شروع می شود! شنبه ای که زمان دقیق رسیدن به آن را مشخص کرده اید، بنابراین می شود گفت کتاب بهترین سال زندگی تو یک دفتر برنامه ریزی تمام و کمال است که شما را وادار می کند به تمام کارهایتان یک سر و سامان درست و حسابی بدهید.لذا می توان گفت این کتاب یک زنجیره کامل صفر تا صد برنامه ریزی و  هدف گذاری را پوشش داده و مهم نیست کجای این مسیر هستید، خواندن این کتاب به شما کمک می کند در رسیدن به اهداف خود حرفه ای تر و علمی تر عمل کنید.

به این مقاله امتیاز دهید
(۱۳۸ رای) ۴.۵
۱۲۳۴۵
ترتیبی که برای خواندن مقالات خلاصه کتاب های موفقیت فردی به شما پیشنهاد میکنیم:
grow-rich-with-peace-of-mind
خلاصه کتاب با آرامش ذهن به ثروت برسید اثر ناپلئون هیل
the-magic-ladder-to-success
خلاصه کتاب نردبان جادویی برای رسیدن به موفقیت؛ 17 اصل موفقیت در یک کتاب
road-to-success-book
خلاصه کتاب جاده‌ی موفقیت؛ فاصله ما تا موفقیت چند متر است؟
you-can-work-your-own-miracle-book
خلاصه کتاب شما می‌توانید معجزه‌ زندگی خود باشید؛نگاهی به آخرین کتاب مرد موفقیت
the-master-key-to-riches-book
خلاصه کتاب شاه کلید ثروت؛ چگونه مسیر ثروتمند شدن خودمان را بسازیم؟
zero-limits-joe-vitale
خلاصه کتاب محدودیت صفر؛ چگونه با عبور از خاطرات گذشته، ثروتمند شویم؟
peaks-and-valleys
خلاصه کتاب قله‌ ها و دره‌ ها؛ چگونه از دل مشکلات به اوج موفقیت حرکت کنیم؟
outwitting-the-devil
خلاصه کتاب غلبه بر شیطان؛ چگونه با کمک صدای درونمان موفق شویم؟
thinking-fast-and-slow
خلاصه کتاب فکر کردن سریع و آهسته اثر دنیل کانمن
socialism-and-capitalism
معرفی و خلاصه کتاب سوسیالیسم و سرمایه‌ داری از هانس هرمان هوپ
capital
معرفی و خلاصه کتاب سرمایه اثر کارل مارکس
money-book
معرفی و خلاصه کتاب پول اثر اریک لونرگن
how-did-china-become-capitalist
معرفی و خلاصه کتاب چین چگونه سرمایه داری شد اثر رونالد کوز
the-ethics-of-money-production
معرفی و خلاصه کتاب اخلاق تولید پول اثر یورگ گوئیدو
beyond-fear-and-greed
معرفی و خلاصه کتاب فراسوی ترس و طمع اثر هرش شفرین
happy-money
معرفی و خلاصه کتاب پول شادی بخش اثر کن هندا
impressive-books
معرفی 10 کتاب تأثیرگذار که زندگی شما را متحول می‌کند
make-your-bed-book
معرفی و خلاصه کتاب تختخوابت را مرتب کن اثر ویلیام اچ مک ریون
money-and-the-law-of-attraction
معرفی و خلاصه کتاب پول و قانون جذب اثر استر هیکس
instant-wealth
معرفی و خلاصه کتاب کسب درآمد فوری اثر کریستوارد هوارد
million-dollar-habits
معرفی و خلاصه کتاب عادت ‌های پولساز اثر استلان موریرا
money-master-the-game-2
معرفی و خلاصه کتاب سرسختی در زمین پول آفرینی
the-alchemist
معرفی و خلاصه کتاب کیمیاگر اثر پائولو کوئیلو
limitless
خلاصه کتاب بی حد و مرز اثر جان سی مکسول
the-5am-club
خلاصه کتاب باشگاه پنج صبحی ها درباره سحرخیزی
instant-millionaire
خلاصه کتاب حکایت دولت و فرزانگی اثر مارک فیشر
what-i-wish-i-know-when-i-was-20
خلاصه کتاب کاش وقتی بیست ساله بودم می‌دانستم
predictably-irrational
معرفی و خلاصه کتاب نابخردی‌ های پیش‌بینی‌ پذیر
made-to-stick
معرفی و خلاصه کتاب ایده عالی مستدام اثر چیپ و دن هیث
48-power-rules
معرفی و خلاصه کتاب 48 قانون قدرت اثر رابرت گرین
the-power-of-habit
معرفی و خلاصه کتاب قدرت عادت اثر چالرز داهیگ
girl-wash-your-face
خلاصه کتاب خودت باش دختر اثر ریچل هالیس
getting-rich-your-own-way
خلاصه کتاب چگونه ثروتمند شویم اثر برایان تریسی
atomic-habits
معرفی و خلاصه کتاب عادت های اتمی اثر جیمز کلیر
living-your-best-year-ever
خلاصه کتاب بهترین سال زندگی تو اثر دارن هاردی
eat-that-frog
خلاصه کتاب قورباغه ات را قورت بده اثر برایان تریسی
the-art-of-good-life
خلاصه کتاب هنر خوب زندگی کردن اثر رولف دوبلی
every-street-is-paved-with-gold
خلاصه کتاب سنگ فرش هر خیابان از طلاست اثر کیم وو چونگ
the-wisdom-of-florence-scovel-shinn
معرفی و خلاصه کتاب چهار اثر فلورانس اسکاول شین
the-magic-of-thinking-big
خلاصه کتاب جادوی فکر بزرگ اثر دیوید شوارتز
awaken-the-giant-within
خلاصه کتاب بیدار کردن غول درون اثر آنتونی رابینز
secrets-of-the-millionaire-mind
خلاصه کتاب اسرار ذهن ثروتمند اثر تی هارو اکر
success-and-wealth
معرفی ۱۵ تا از بهترین کتاب های موفقیت و ثروت که حتما باید بخوانید
rich-dad-poor-dad
خلاصه کتاب پدر پولدار پدر بی پول اثر رابرت کیوساکی
the-5-second-rule
خلاصه کتاب قانون پنج ثانیه اثر ملانیا رابینز
think-and-grow-rich-book
خلاصه کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید ناپلئون هیل
the-richest-man-in-babylon
خلاصه کتاب ثروتمندترین مرد بابل اثر جورج سمیوئل کلاسون
10shahkelidbook
خلاصه کتاب ۱۰ شاه کلید بزرگان بورس
compound-effect-book
خلاصه کتاب اثر مرکب دارن هاردی