خلاصه کتاب هنر خوب زندگی کردن اثر رولف دوبلی

کتاب هنر خوب زندگی کردن

این مقاله از روی نسخه اصلی و انگلیسی کتاب هنر خوب زندگی کردن خلاصه برداری شده است!

رولف دوبلی کتاب هنر خوب زندگی کردن را هم با سبک و چارچوبی شبیه کتاب پیشین خود یعنی هنر شفاف اندیشیدن نوشته است، مطالبی کوتاه و روان از جنس روانشناسی زندگی روزمره. کتاب به نظر در خیلی از جاها شبیه به همان کتاب اول یعنی هنر شفاف اندیشیدن می‌ماند. در کتاب اول نویسنده سعی کرده است خطاهای شناختی را نشان بدهد و در کتاب دوم راهکارهایی برای زندگی خوب.

دوبلی می‌گوید:

پس از نگارش هنر شفاف اندیشیدن، دریافتم که مغز ما درست کار نمی‌کند. وقتی بحث بر سر زندگی خوب باشد، ما اغلب دچار اشتباه می‌شویم و من می‌ خواستم در این موضوع کنکاش بیشتری کنم.

کتاب هنر خوب زندگی کردن پر است از جملات و حکایت‌های تکان دهنده و به یاد ماندنی و می‌توانید از هرجای آن شروع به خواندن کنید. در هنر خوب زندگی کردن، با خلاصه تعدادی از کتاب‌های معروف روانشناسی،‌ تصمیم گیری و اقتصاد رفتاری روبرو هستیم که در کنار برخی مثال‌های روز، خواندنی ‌تر و جذاب ‌تر شده‌ اند. در این کتاب، حرف‌های دنیل کانمن، ریچارد تیلر، دیوید بروکس و پاول دولان به دفعات در کتاب آورده شده است. این کتاب از جمله آثاری است که شما از هر قسمت که شروع به مطالعه کنید می‌توانید معنا و مفهوم کلی کتاب را درک کرده و نیازی به شروع مطالعه از فصل اول کتاب و ابتدای آن احساس نخواهید کرد.

چرا باید کتاب هنر خوب زندگی کردن را خواند؟ (the art of good life)

راهکارهای کتاب هنر خوب زندگی کردن برای بالا بردن کیفیت زندگی، راهکارهای شگفت ‌انگیز و اعجاب ‌انگیزی نیستند. صرفا با خواندن آن ‌ها زندگیتان متحول نمی‌شود و خود شما هم به فرد دیگری تبدیل نمی‌شوید. چه‌ بسا ممکن است خودتان هم از این میان ‌برها آگاه باشید. اما مسئله ‌ای که وجود دارد، این است که تصمیم بگیرید آگاهانه از این میان ‌برها استفاده کنید.  نویسنده می‌گوید که مغز بشر با سرعت کمتری نسبت به سرعت مدرنیزاسیون زندگی بشر توسعه یافته است و همین باعث ایجاد خطاهای بی شماری در زندگی بشر می‌شود. خوب زندگی کردن مفهوم عمیق و گسترده‌ای دارد که از فرهنگی به فرهنگ دیگر متفاوت است. عوامل مختلفی در خوشحال بودن انسان ‌ها تاثیر می‌گذارد، داشتن دوستان خوب، روابط اجتماعی موفق، در آمد مناسب، هدف گذاری در زندگی و دست یابی به آن و … می‌تواند احساس خوشبختی و شادکامی به انسان ببخشد.

ما دائماً در تلاش برای رسیدن به یک اصل واحد، یک باور واحد و یک قانون واحد هستیم. درحالی‌که چنین راه سهل و آسانی به سوی شادکامی وجود خارجی ندارد.  به روایت نویسنده، او در این کتاب به ما نمی‌گوید که زندگی خوب چیست بلکه سعی دارد تا به ما بگوید زندگی خوب چه چیزی نیست. رولف دوبلی در کتاب هنر خوب زندگی کردن به خواننده کمک می‌ کند تا به این آگاهی و دانش برسد که آنچه برای یک زندگی خوب و در اصطلاح خوب زیستن نیاز است در درون ما وجود دارد.

کتاب هنر خوب زندگی کردن

نویسنده کیست؟

دوبلی، یکی از بنیان ‌گذاران شرکت getAbstract است. شرکتی که مدل در آمدی خود را بر پایه‌ ارائه‌ خلاصه بنا کرده و اتفاقاً این روحیه‌ ارائه ‌دهندگان خلاصه کتاب را به خوبی می‌توانید در هر جایی که دوبلی دست به قلم برده، حس کنید. وی متولد سال ۱۹۶۶، نویسنده، رمان‌ نویس و کارآفرین سوئیسی است. او فارغ ‌التحصیل ام بی ای و دکتری فلسفه اقتصاد از دانشگاه سنت گالن سوئیس است. او با تألیف کتاب هنر شفاف اندیشیدن به شهرت بسیار زیادی دست یافت. او با این اثر در صدر جدول پر فروش ترین‌های آثار روان شناسی و مدیریت زندگی در بازار جهانی کتاب قرار گرفته است. رولف دوبلی این توانایی فوق العاده را دارد که دیدگاه های نوین علمی را به شیوه ای الهام بخش و هیجان انگیز عرضه کند. رولف دوبلی در پاییز ۲۰۰۴ به جلسه‌ ای با عنوان «تبادل غیر رسمی افکار» در مونیخ دعوت شد. او در این جلسه با آماردان و تحلیل ‌گر سرشناس، نسیم نیکولاس طالب آشنا شد. نسیم طالب نویسنده ‌ی کتاب معروف قوی سیاه است که آثارش بر مسائل تصادفی بودن و احتمال و عدم ‌قطعیت متمرکز است. دوبلی می‌گوید  ملاقات با طالب و آشنایی با دیدگاه ‌های او ولعی برای کشف و کسب اطلاعات درباره‌ موضوع اشتباه ‌ها و ابتکارات در وجودش زبانه کشید. او مثل یک دانشجوی رشته‌ روان‌ شناسی و علوم اجتماعی شروع به مطالعه و پژوهش کرد که حاصل آن کتاب هنر شفاف اندیشیدن است. با این وجود نویسندگان زیادی در سراسر جهان معتقدند دوبلی بدون ذکر منبع از آثار آن‌ها در کتاب خود استفاده کرده است.

این مطلب را حتما بخوانید:  معرفی و خلاصه کتاب سرمایه اثر کارل مارکس

کتاب هنر خوب زندگی کردن

مهمترین نکات کتاب چیست؟

در ادامه به صورت موردی و کوتاه، برخی از مهم­ ترین نکات کلیدی که کتاب بر آن‌ها تاکید دارد و محوریت اصلی کتاب را تشکیل می‌دهد، مرور خواهیم کرد:

این مطلب را حتما بخوانید:  معرفی و خلاصه کتاب عادت ‌های پولساز اثر استلان موریرا

نکاتی که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت، نشان می‌دهد نویسنده بیش از پیش به دنبال تحقق عنوان اصلی کتاب یعنی “خوب زیستن” بوده و کیفیت زندگی خواننده در کنار رعایت نکاتی که پیش از این به آن‌ها اشاره شد اهمیت دارد، این نکته ها شاید نتوانند تضمین کننده یک زندگی خوب باشند، اما دست کم شانس بیشتری برای رسیدن به آن در اختیارتان می‌گذارند:

کتاب پر از نکات و جزئیاتی است که هر انسانی در زندگی روزمره خود با آن‌ها همراه است و نمی‌توان خلاصه ای جامع و کاربردی در حدی که جایگزین خواندن کتاب باشد ارائه داد، ضمن آن که با توجه به رویکرد کاربردی کتاب در زندگی روزمره، می‌توان این کتاب را از آن دسته کتاب‌هایی دانست که در صورت شروع به مطالعه آن تا مدت زمانی نتوانید آن را از خود دور کنید و شاید نیاز داشته باشید چند باره به آن مراجعه کنید و نکات آن را به خود یادآوری کنید، بدون شک خواندن کتابی که تمام هدفش در بهبود زندگی خواننده خود است و جنبه کاملا عملی دارد با کتابی داستانی متفاوت است و انتظار می‌رود مدت زمان بیشتری خواننده را همراه کند و به مراتب اثرات بیشتری نیز در زندگی خواننده به جا بگذارد.

به این مقاله امتیاز دهید
(۱۹۹ رای) ۴.۵
۱۲۳۴۵