ثانیه
دقیقه
ساعت
روز
پرسودترین کانال سیگنال VIP جفت‌ارزها رایگان شد!

معرفی و خلاصه کتاب سرمایه اثر کارل مارکس

خلاصه کتاب سرمایه

ترکیب فلسفه و اقتصاد، باعث ایجاد واژه‌ها، عبارت‌ها و مفهوم‌های پیچیده‌ای شده‌ است که هر کدامشان اثری ماندگار – مثبت یا منفی – در بستر ذهن بشری باقی گذاشته‌اند.

خلاصه کتاب سرمایه اثر کارل مارکس

‌در این قسمت از خانه سرمایه به سراغ کتاب «کارل مارکس سرمایه» از «تام راکمور» می‌رویم. راکمور در طول این کتاب که برداشتی آزاد از اندیشه‌های اقتصادی مارکس در باب سرمایه و اقتصاد بوده‌اند به دنبال کشف نگاه تازه‌ای به تفکرات مارکس می‌گشت. ما نیز در این خلاصه کتاب با او هم‌قدم می‌شویم.

مارکس که بود و چرا باید از اندیشه اقتصادی او خبر داشته باشیم؟

«کارل مارکس» یک فیلسوف، اقتصاددان، متفکر، منتقد و سیاست‌مدار بود. می‌توانیم بگوییم که او مثل یک ماهی جسور بر خلاف جریان رودخانه فکری دوران خودش شنا می‌کرد. به دلیل این ماجرا، دردسرهای زیادی کشید، تبعید شد، از سرزمین مادری‌اش آلمان اخراج شد، با فقر دست به گریبان گشت و حتی چند فرزندش را در این راه از دست داد؛ اما اثر و تکانشی که او روی تفکر جهان گذاشت تا به امروز باقی مانده است.

البته مارکس چه در زمان حیات و چه پس از مرگش مخالفان و منتقدان بزرگی داشت که هر کدام به سهم خود به بخشی واقع‌بینانه از آثار تفکر مارکس اشاره می‌کردند. از نمونه‌های منفی این تاثیر می‌توان به سرکوب سرمایه ‌داری، دولتی ‌سازی همه صنعت‌ها، ایجاد دوران خفقان برای بخش خصوصی و حتی تاثیر منفی افکار او در معماری اشاره کرد.

نکته‌ های مثبت اثر تفکر مارکس بر جهان چه بودند؟

ولی مارکس، نکته‌ها و تاثیرهای مثبت زیادی را هم روی جهان گذاشت؛ مثلا:

 1. توجه کردن به کودکان و سرنوشت آنها فارغ از هر طبقه اجتماعی
 2. امکان تحصیل و تفکر آزادانه برای تمام مردم جامعه
 3. توجه کردن به مشکلات طبقه کارگر و راه‌اندازی اولین اتحادیه بین‌المللی کارگران
 4. جدا کردن ساعت کار از زندگی و مجبور کردن سرمایه داران به قبول این واقعیت که کارگرانشان برده‌های آنها نیستند
 5. ارزش قائل شدن به اوقات فراغت و اینکه هر کس باید خودش در مورد شیوه گذراندن زمانش تصمیم بگیرد
 6. تعطیل کردن آخر هفته و گذراندن وقت با خانواده
 7. باز کردن موضوع‌هایی مانند رضایت شغلی و تاثیر آن روی روح و روان مردم
 8. مبارزه برای آزادی بیان و آزادی اعتراض‌های مدنی بدون خشونت و درگیری
 9. راه‌اندازی کارزارهای مختلف برای نشان دادن اعتراض و گرفتن حق مردم
 10. هشدار دادن به مردم در مورد رابطه بین شرکت‌های بزرگ و دولت‌ها
 11. آگاه شدن نسبت به تاثیر منفی و جهت‌دهنده رسانه‌ها

وقتی خوب نگاه می‌کنیم می‌بینیم بیشتر چیزهایی که اکنون برایمان حق مسلم هستند، روزی بذری بودند که به وسیله مارکس در ذهن نسل‌های گذشته‌مان کاشته شد و ما اکنون بی‌دردسر از میوه‌های آن استفاده می‌کنیم. به همین دلیل است که خواندن کتاب سرمایه اثر کارل مارکس برای ما که سرمایه گذار هستیم خالی از لطف نخواهد بود.

اصل حرف کارل مارکس چه بود؟

خلاصه کتاب سرمایه

مارکس به دنبال این بود تا با راه‌اندازی مبارزه‌ میان طبقه کارگر و طبقه سرمایه‌دار، وضعیتی جدید در جهان به وجود بیاورد. با وجود آنکه کارل از طبقه مرفه جامعه به شمار می‌رفت اما هرگز نتوانست با ظلمی که به طبقه کارگر می‌شود کنار بیاید. او بر این باور بود که جامعه باید به وسیله طبقه کارگر اداره شود و مفهوم «دولت» حذف گردد.

با دو واژه مهم در حال و هوای مارکس، آشناتر شوید:

در کتاب «کارل مارکس سرمایه» نظریه‌های سیاسی، اقتصادی و فلسفی مارکس نسبت به سرمایه را با هم زیرورو می‌کنیم. به همین دلیل بهتر است قبل از هر چیزی، تکلیفمان را با چند عبارت پر تکرار در طول این گفتگو روشن کنیم:

 • سوسیالیسم

«Socialism» عبارتی است که می‌توان معنی‌های زیادی را به آن برچسب زد. ولی در ساده‌ترین حالت، سوسیالیسم، نوعی اندیشه است که در آن به دنبال کمرنگ کردن سرمایه ‌داری و اهمیت دادن به طبقه کارگری است. در نتیجه این اندیشه، سیستمی به وجود می‌آید که در آن دولت، صاحب تمام ابزارهای اصلی صنعت در کشور خواهد شد. چون با این کار، بخش خصوصی را کنار می‌زند، سرمایه‌ داری را سرکوب می‌کند و با قدرتی که در دستکاری پول، ارزش آن و بازار دارد در ظاهر به نفع قشر ضعیف جامعه دست به عمل می‌زند.

 • مارکسیسم

به مجموعه اندیشه‌ها و سخنان مارکس «مارکسیسم» گفته می‌شود. البته خود مارکس به دنبال چنین چیزی نبود. می‌توان اینطور گفت که مارکسیسم، برداشت‌های شخصی یا بخشی گزینش شده از کل افکار و سخنان کارل مارکس است که توسط طرفداران و حتی مخالفان او مورد استفاده قرار گرفتند. در واقع، هر قشری به نوبه خودش سهم خود را از اندیشه‌های مارکس برداشته است.

موشکافی نگاه ویژه مارکس به کالا

در کتاب «کارل مارکس سرمایه» به بخشی از نظریه‌ها و اندیشه‌های کارل در مورد کالا و سرمایه پرداخته شده بود. از نظر مارکس، کالا فقط محدود به اجناسی که قابل لمس هستند نمی‌شد. او باور داشت که کارگران یک کارخانه، کار خود را به عنوان یک کالا به کارفرما می‌فروشند و در قبال آن از او پول می‌گیرند. مشکل از اینجا آغاز می‌شود که میان پول پرداخت شده به کارگر و پولی که در نهایت مشتری بابت آن کالا می‌پردازد فاصله زیادی وجود دارد. این فاصله دو نکته را روشن می‌کند:

 1. کارفرما همیشه سعی می‌کند که پول کمتری را بابت کار خریداری شده از کارگر بپردازد و کالا را به قیمت بسیار گرانتری به فروش برساند
 2. کارگر نیز به عنوان مشتری مجبور می‌شود که قیمت بالایی را برای چیزی که خودش تولید کرده بپردازد
 3. در این کشمکش، کارفرما روز به روز ثروتمندتر می‌شود و کارگر هم که با مشکل کمبود دستمزد و افزایش قیمت کالاها رو به رو می‌گردد، زندگی سخت‌تری را تجربه می‌کند

مهم‌ترین نکته‌ای که نباید از این قافله جا بماند، ماجرای رقابت میان کارخانه‌ها است. کارفرماها برای آنکه بتوانند سهم بیشتری از بازار را به خود اختصاص دهند، نهایت تلاششان را برای کاهش هزینه تمام شده تولید کالا می‌کنند. یکی از راحت‌ترین کارهایی که در این ماجرا انجام می‌دهند، کاهش دستمزد کارگران است.

ارزش مصرف و ارزش مبادله چه فرقی با هم دارند؟

در کتاب «کارل مارکس سرمایه» فاکتور مهم دیگری به نام «ارزش مصرف» مورد بررسی قرار گرفت. مارکس بر این باور بود که همه چیزهای مهم و ضروری که انسان به آنها نیاز دارد، قابلیت خرید و فروش ندارند؛ مثلا همه مردم روی کره زمین به اکسیژن برای نفس کشیدن و نور خورشید نیاز دارند.

ولی هیچ مغازه یا کارخانه‌ای را پیدا نمی‌کنید که نور خورشید یا هوای معمولی را به دیگران بفروشد. هوا و نور خورشید فراوان و در دسترس همه هستند بنابراین راهی برای خرید و فروششان وجود ندارد. این قبیل چیزها با وجود آنکه زندگی‌مان به آنها وابسته است ولی فقط ارزش مصرف کردن دارند.

در نقطه مقابل، مفهوم «ارزش مبادله‌ای» قرار می‌گیرد. این ارزش به کالاهای کمیابی اشاره می‌کند که به این راحتی‌ها در دسترس مردم قرار نمی‌گیرند. ما برای داشتن آنها به یک کالای واسطه – مثل پول – نیاز داریم. با این حساب، تنها زمانی می‌توانیم از ارزش پنهان در آن کالا استفاده کنیم که بهای آن را پرداخته باشیم.

چرا مارکس به سوسیالیسم اهمیت می‌ داد؟

مارکس هم مثل دیگر اقتصاددان‌ها و فیلسوفان، سهم خود را از ارزشِ مفهومیِ هر عبارت بر می‌داشت. کمی قبل با هم تعریف ساده‌ای از سوسیالیسم را خواندیم؛ یعنی اندیشه‌ای که در نهایت ماجرا را به نفع طبقه کارگر جامعه تمام می‌کند. در کتاب «کارل مارکس سرمایه» به برداشت مارکس از این ماجرا می‌رسیم.

او معتقد بود که وقتی در اثر رقابت، دستمزدهای پرداخت شده به کارگران کاهش پیدا می‌کند، یک تلنگر کوچک کافی است تا کارگران غرق در فقر و بدبختی، بالاخره از خواب بیدار شوند، با یکدیگر متحد شده و برای گرفتن حق خود از کارفرماها مبارزه کنند. یکی از شعارهای همیشگی مارکس که اکنون در کشورهایی مثل «چین» و «روسیه» آن را زیر مجسمه کارل نوشته‌اند این است: «کارگران جهان، متحد شوید!»

انگشت چه انتقاد هایی به اندیشه سرمایه ای مارکس نشانه رفته اند؟

خلاصه کتاب سرمایه

هر اندیشه‌ای طرفداران و مخالفان خودش را دارد. مارکس هم از این قافله سوا نیست. در کتاب «کارل مارکس سرمایه» چند مورد از این انتقادها زیر ذره‌بین رفته بودند. بیایید آنها را با هم بررسی کنیم:

 1. بحران ‌های اقتصادی که مارکس از آنها دم می ‌زد، اشتباه هستند

اولین نقدی که به آن پرداخته شد در مورد پیش‌بینی‌های مارکس درباره بروز بحران‌های اقتصادی به دلیل افزایش فاصله طبقاتی و ایجاد فشارهای غیر قابل تحمل روی مردم ضعیف بود. برخی این بحران‌ها را نه به دلیل نظام سرمایه داری بلکه به خاطر ورود به دوره مدرن می‌دانند.

 1. اقتصاد بر اساس گفته ‌های مارکس، تقاضا محور نیست

کارل بر این باور بود که نقطه اصلی کنترل کننده سرمایه و بازار، میزان تقاضای حاکم بر آن است. این در حالی است که بسیاری از اقتصاددان‌ها بر این باور هستند که عامل محدود کننده، کمیابی منابع است نه تقاضا.

 1. نگاه مارکس به ماجرای ارزش، بسیار محدود و حتی ناکافی است

سومین نقد بزرگ به افکار مارکس در مورد نگاه او به ماجرای ارزش، خلق و فروش آن است. برخی بر این باور هستند که مارکس نکته‌های مهمی مثل «نظریه کمیابی» و «بُعد روانی انسان» را نادیده گرفته است.

هر نفر یک اثر

با وجود تمام بخش‌های مثبت و منفی – البته از نظر ذهن اقتصاددان‌ها و اهالی سیاست – که در اندیشه‌های مارکس دیده می‌شدند، هنوز هم سخنان او و تاثیر تغییرهایی که در نگاه مردم به سرمایه داری و کارگری ایجاد کرد بر جای خود باقی است. شاید حتی بتوان گفت که مارکس، هنوز هم جایی در میان سخنانش، زنده است و نفس می‌کشد.

نظر شما چیست؟

چقدر با مارکس و اندیشه‌های او آشنا هستید؟ آیا از نظر شما طرفداری متعصبانه کشورهایی مثل چین و روسیه از اندیشه‌های مارکس تا چه اندازه به ماجرای تحولات این کشورها در گذشته ارتباط دارد؟

به این مقاله امتیاز دهید
(۱۴۸ رای) ۴.۵
۱۲۳۴۵
ترتیبی که برای خواندن مقالات خلاصه کتاب های موفقیت فردی به شما پیشنهاد میکنیم:
grow-rich-with-peace-of-mind
خلاصه کتاب با آرامش ذهن به ثروت برسید اثر ناپلئون هیل
the-magic-ladder-to-success
خلاصه کتاب نردبان جادویی برای رسیدن به موفقیت؛ 17 اصل موفقیت در یک کتاب
road-to-success-book
خلاصه کتاب جاده‌ی موفقیت؛ فاصله ما تا موفقیت چند متر است؟
you-can-work-your-own-miracle-book
خلاصه کتاب شما می‌توانید معجزه‌ زندگی خود باشید؛نگاهی به آخرین کتاب مرد موفقیت
the-master-key-to-riches-book
خلاصه کتاب شاه کلید ثروت؛ چگونه مسیر ثروتمند شدن خودمان را بسازیم؟
zero-limits-joe-vitale
خلاصه کتاب محدودیت صفر؛ چگونه با عبور از خاطرات گذشته، ثروتمند شویم؟
peaks-and-valleys
خلاصه کتاب قله‌ ها و دره‌ ها؛ چگونه از دل مشکلات به اوج موفقیت حرکت کنیم؟
outwitting-the-devil
خلاصه کتاب غلبه بر شیطان؛ چگونه با کمک صدای درونمان موفق شویم؟
thinking-fast-and-slow
خلاصه کتاب فکر کردن سریع و آهسته اثر دنیل کانمن
socialism-and-capitalism
معرفی و خلاصه کتاب سوسیالیسم و سرمایه‌ داری از هانس هرمان هوپ
capital
معرفی و خلاصه کتاب سرمایه اثر کارل مارکس
money-book
معرفی و خلاصه کتاب پول اثر اریک لونرگن
how-did-china-become-capitalist
معرفی و خلاصه کتاب چین چگونه سرمایه داری شد اثر رونالد کوز
the-ethics-of-money-production
معرفی و خلاصه کتاب اخلاق تولید پول اثر یورگ گوئیدو
beyond-fear-and-greed
معرفی و خلاصه کتاب فراسوی ترس و طمع اثر هرش شفرین
happy-money
معرفی و خلاصه کتاب پول شادی بخش اثر کن هندا
impressive-books
معرفی 10 کتاب تأثیرگذار که زندگی شما را متحول می‌کند
make-your-bed-book
معرفی و خلاصه کتاب تختخوابت را مرتب کن اثر ویلیام اچ مک ریون
money-and-the-law-of-attraction
معرفی و خلاصه کتاب پول و قانون جذب اثر استر هیکس
instant-wealth
معرفی و خلاصه کتاب کسب درآمد فوری اثر کریستوارد هوارد
million-dollar-habits
معرفی و خلاصه کتاب عادت ‌های پولساز اثر استلان موریرا
money-master-the-game-2
معرفی و خلاصه کتاب سرسختی در زمین پول آفرینی
the-alchemist
معرفی و خلاصه کتاب کیمیاگر اثر پائولو کوئیلو
limitless
خلاصه کتاب بی حد و مرز اثر جان سی مکسول
the-5am-club
خلاصه کتاب باشگاه پنج صبحی ها درباره سحرخیزی
instant-millionaire
خلاصه کتاب حکایت دولت و فرزانگی اثر مارک فیشر
what-i-wish-i-know-when-i-was-20
خلاصه کتاب کاش وقتی بیست ساله بودم می‌دانستم
predictably-irrational
معرفی و خلاصه کتاب نابخردی‌ های پیش‌بینی‌ پذیر
made-to-stick
معرفی و خلاصه کتاب ایده عالی مستدام اثر چیپ و دن هیث
48-power-rules
معرفی و خلاصه کتاب 48 قانون قدرت اثر رابرت گرین
the-power-of-habit
معرفی و خلاصه کتاب قدرت عادت اثر چالرز داهیگ
girl-wash-your-face
خلاصه کتاب خودت باش دختر اثر ریچل هالیس
getting-rich-your-own-way
خلاصه کتاب چگونه ثروتمند شویم اثر برایان تریسی
atomic-habits
معرفی و خلاصه کتاب عادت های اتمی اثر جیمز کلیر
living-your-best-year-ever
خلاصه کتاب بهترین سال زندگی تو اثر دارن هاردی
eat-that-frog
خلاصه کتاب قورباغه ات را قورت بده اثر برایان تریسی
the-art-of-good-life
خلاصه کتاب هنر خوب زندگی کردن اثر رولف دوبلی
every-street-is-paved-with-gold
خلاصه کتاب سنگ فرش هر خیابان از طلاست اثر کیم وو چونگ
the-wisdom-of-florence-scovel-shinn
معرفی و خلاصه کتاب چهار اثر فلورانس اسکاول شین
the-magic-of-thinking-big
خلاصه کتاب جادوی فکر بزرگ اثر دیوید شوارتز
awaken-the-giant-within
خلاصه کتاب بیدار کردن غول درون اثر آنتونی رابینز
secrets-of-the-millionaire-mind
خلاصه کتاب اسرار ذهن ثروتمند اثر تی هارو اکر
success-and-wealth
معرفی ۱۵ تا از بهترین کتاب های موفقیت و ثروت که حتما باید بخوانید
rich-dad-poor-dad
خلاصه کتاب پدر پولدار پدر بی پول اثر رابرت کیوساکی
the-5-second-rule
خلاصه کتاب قانون پنج ثانیه اثر ملانیا رابینز
think-and-grow-rich-book
خلاصه کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید ناپلئون هیل
the-richest-man-in-babylon
خلاصه کتاب ثروتمندترین مرد بابل اثر جورج سمیوئل کلاسون
10shahkelidbook
خلاصه کتاب ۱۰ شاه کلید بزرگان بورس
compound-effect-book
خلاصه کتاب اثر مرکب دارن هاردی

2 نظر ثبت شده
رضا احدی
رضا احدی
355 روز قبل
اندیشه های مارکس بسیار مهم و پویا و با ارزش است.
احسان محمدزاده
احسان محمدزاده
612 روز قبل
برداشت های بسیار خوبی کرده بود و به نظرم جذاب بود این کتاب