خلاصه کتاب عادت های پولساز

عادت ها ما را می سازند. آنها ما را از کسی که بودیم به کسی که اکنون هستیم تبدیل می کنند. با این حساب، اگر می خواهیم از کسی که هستیم به کسی که می خواهیم باشیم تبدیل شویم، باید به سراغ عادت های خودمان برویم. در این قسمت از خانه سرمایه، کتاب «عادت های پولساز» اثر «استلان موریرا» را ورق می زنیم و گلچینی از سازنده ترین عادت ها را با هم دنبال می کنیم. اگر فکر می کنید که می توانید به کسی بسیار بهتر و بسیار ثروتمند از اکنون تبدیل شوید، حتما تا پایان این ماجرا با ما همراه باشید.

فهرست []

  قدرت ذهنتان را به رسمیت بشناسید

  ذهن شما بزرگ ترین کلکسیون از عادت های پولساز است. البته اگر مراقبش نباشید به مجموعه ای ترسناک از عادت های فقرساز هم تبدیل می شود. همان طور که بدون وجود هوا نمی توان نفس کشید، بدون وجود فکرهای سازنده هم نمی توان راهی به سوی ثروتمند شدن باز کرد. در واقع، شما چاره ای جز تغییر دادن مسیر افکارتان ندارید. چون فکر شما تنها چیزی است که می توانید با تغییر آن زندگی تان را عوض کنید. اگر همیشه در حال غر زدن هستید، از زمین و زمان شکایت دارید یا فکر می کنید که روزگار هر روز برای شکست دادن شما از ترفندهای جدیدتر و خلاقانه تری استفاده می کند باید جایی  در درون خودتان به دنبال مقصر بگردید.

  فرصت های بیشتری می خواهید؟ سیستم ذهنی خود را تغییر دهید!

  آدم هایی که هوشمندی خودشان را حفظ کرده باشند از فرصت های بیشتر خوششان می آید؛ اما چطور می توان فرصت های بیشتری را به زندگی جذب کرد؟ چرا زندگی برای عده ای برعکس عمل می کند و به جای آنکه آنها به دنبال فرصت ها باشند، فرصت ها به دنبالشان می دوند؟ نکته طلایی این ماجرا، همان چیزی که ورق را برمی گرداند و حساب خوش شانس را از بدشانس سوا می کند در «ساخت سیستم ذهنی» نهفته است.

  برخی سیستم ذهنی خود را روی جریان های مثبت می سازند. به همین دلیل، فرصت های باور نکردنی و اتفاق های شگفت انگیز در زندگی شان رخ می دهند. عده ای دیگر هم سیستم ذهنی خود را روی جریان های سیاه و منفی می سازند. به همین دلیل، ذهن آنها بدترین اتفاق های ممکن را دستچین می کند و برایشان پدید می آورد. حالا سوال درست و جذاب ماجرا این است که چطور می توانیم سیستم ذهنی خود را نوسازی کنیم؟ این همان نکته مهمی است که در ادامه برایتان خواهم گفت.

  2 گام تا ساخت و نوسازی سیستم ذهنی

  خوشبختانه ماجرای ساخت عادت های پولساز و تغییر سیستم ذهنی به آن سختی که فکرش را می کنید نیست. چون ذهن شما بر خلاف ظاهرش، از چیزهای پیچیده خوشش نمی آید. شما می توانید با دو گام اصلی و انجام چند تمرین، تغییری واقعی در سیستم ذهنی قبلی خودتان ایجاد کنید. برای قدم گذاشتن در این تحول آماده هستید؟

  گام اول: بذر باورهای موفق را در ذهنتان بکارید

  همین اول کار باید تکلیفمان را با عبارت «غیر ممکن» روشن کنیم. وقتی از ممکن بودن یا نبودن حرف می زنیم به آن دسته از شرایطی در زندگی مان اشاره داریم که واقعی هستند نه چیزهای مبهمی که با رویا ترکیب شده اند. اجازه بدهید مثالی برایتان بزنم؛ مثلا این خیلی رویایی است که شما بتوانید به سن 10 سالگی خودتان برگردید، در زمان سفر کنید، با اقوام فوت شده خود گپ و گفت کرده یا چهره خودتان را تغییر دهید. خودتان هم به خوبی می دانید که چنین چیزی امکان پذیر نیست؛ اما این واقعیت وجود دارد که شما می توانید با ورزش و تغذیه سالم، جسم و خودتان را جوان کنید، می توانید به فردی بسیار ثروتمند تبدیل شوید، خانواده ای شاد داشته باشید و عشق واقعی را در زندگی تان تجربه کنید. پس در دنیای واقعی، چیز غیر ممکنی وجود ندارد. با این پیش زمینه به سراغ روش هایی می رویم که باورها را در ذهنمان تغییر می دهند:

  باورهای منفی را شناسایی کنید

  قبل از اینکه به سراغ کاشت باورهای مثبت برویم باید باورهای منفی را شناسایی کرده و از چند و چونشان خبردار شویم. تنها در این صورت است که می توانیم آنها را ببینیم، دستمان را به طرفشان دراز کنیم و آنها را با باورهای مثبت جایگزین سازیم.

  برای این کار هم کافی است در یک بازه زمانی مشخص – مثلا یک هفته – خودتان را زیر نظر بگیرید و تک تک افکار یا باورهای منفی که در طول روز و در موقعیت های گوناگون خرجشان می کنید را بنویسید.

  باورهای منفی را اعتبارسنجی کنید

  حالا وقت آن است که باورهای منفی تان را گوشه رینگ گیر بیندازید و آنها را به رگبار سوال ببندید! باید از خودتان بپرسید که چرا چنین باوری دارید؟ آیا این باور در همه شرایط به کارتان می آید؟ اصلا آیا این افکار متعلق به خودتان هستند یا کسی آنها را در ذهنتان کاشته است؟

  از خودتان سوال های چَپَکی بپرسید

  وقتی سیستم ذهنی شما روی عادت های پولساز متمرکز نباشد، به طور پیوسته از خودتان سوال های بدی می پرسید؛ مثلا می گویید: «ای وای چرا این کار رو کردم؟»، «من واقعا عقل هم دارم؟»، «چرا این راه حل به ذهنم نرسید؟» و … . هنگامی که شما چنین سوال هایی را از خودتان می پرسید، ذهنتان شروع به گشتن می کند و نمونه های تمام رنگی از سریال اشتباه های شما را پیش چشمتان هویدا می سازد. به همین دلیل است که می گویند ذهن شما دوست یا دشمنتان نیست.

  ذهن ما دقیقا چه کسی است؟

  ذهن شما، خدمتکار شما است. آفریده شده است تا بدون چون و چرا چیزهایی که به او فرمان می دهید را اجرا کند. شما با احساستان به ذهنتان فرمان می دهید. حالا وقت آن رسیده است که با پرسیدن نوع متفاوتی از سوال ها، دستور جدیدی به ذهنتان بدهید و او را به سراغ انجام کاری مفیدتر بفرستید. این بار از خودتان بپرسید: «چه زمان هایی بهترین خودم بودم؟»، «هنگام انجام چه کارهایی شاد هستم؟»، «چه چیزی به من قدرت می دهد؟»، «چه کسانی از من تعریف کردند؟» و … . یادتان باشد، پرسیدن سوال درست، مهم تر از یافتن پاسخ درست است.

  با خودتان یکه به دو کنید!

  وقتی برای اولین بار به سراغ ساخت عادت های پولساز می روید، ذهنتان در مقابل ایجاد تغییر مقاومت می کند. اگر در چنین شرایطی کوتاه بیایید، ذهنتان پیروز می شود و کارها را به همان منوال قبلی انجام می دهد. پس نباید کم بیاورید! باید همچون یک قهرمان تنیس، پاسخی کوبنده به تمام پرتاب های ذهنتان بدهید. اجازه بدهید مثالی برایتان بزنم:

  • شما: من حتما در این کار موفق می شم!
  • ذهنتان: دفعه قبلی هم همین رو گفتی!
  • شما: این دفعه فرق می کنه. من کلی چیز یاد گرفتم
  • ذهنتان: یاد گرفتن اصلا ملاک نیست! دفعه قبل کلی ضرر کردی
  • شما: عوضش فهمیدم کجای کارم اشتباه بوده
  • ذهنتان: عوضش کل پس اندازت رو به باد دادی!
  • شما: هی! یا با من بیا! یا ساکت شو!
  • ذهنتان: این بار واقعا جدی هستی؟!
  • شما: بله!
  • ذهنتان: خب… یکبار دیگه امتحان کردن که ضرری نداره…

  در پایان این گفتگو شما پیروز میدان می شوید و ذهنتان را با خودتان همراه می سازید. از این گفتگوی فرضی به عنوان یک نمونه برای حاضر جوابی به ذهنتان استفاده کنید. هر چه در پاسخ دادن به ذهنتان حرفه ای تر شوید، راحت تر و سریع تر تصمیم های خوب را می گیرید.

  گام دوم: باور تازه خود را تایید کنید

  باورها هم مثل خیلی چیزهای دیگر به تایید شدن از طرف شما نیاز دارند. در واقع، این کافی نیست که فقط یک باور جدید را برای خودتان بسازید. شما باید به باورهایتان جان بدهید. بهترین روش برای انجام این کار، تکرار پیوسته آن باورها با خودتان است. باید تا زمانی که باورتان را باور کنید آن را همچون یک وِرد برای خودتان بخوانید! این روش به طرز عجیبی جواب می دهد! چون بعد از چندین بار تکرار کردن، ناخودآگاهتان متوجه وجود این باور می شود و آن را به صندوق خانه خودش راه می دهد. وقتی ذهن ناخودآگاهتان چیزی را قبول می کند، فرایند ورود چیزهایی از جنس آن باور را در زندگی تان به راه می اندازد. شما صاحب تجربه های جدید، فرصت های تازه، آدم های خیلی بهتر، عادت های پولساز قدرتمندتر و نگرشی متفاوت تر خواهید شد.

  از استرس نترسید، آن را مدیریت کنید

  مدیریت اضطراب و فشارهای کاری یکی از جالب ترین و اثربخش ترین عادت های پولساز است. کسی که بتواند ذهن خود را در دست بگیرد، توانایی هر کاری را خواهد داشت. وقتی حرف از استرس می شود، انسان ها دو حالت بیشتر ندارند؛ یا بر استرس پیروز می شوند و آن را مدیریت می کنند یا اینکه اجازه می دهند استرس، کنترل زندگی شان را در دست بگیرد. در هر دو حالت، افرادی هستند که به موفقیت رسیده اند. با این تفاوت که مسیر گروه اول -یعنی کسانی که استرس را مدیریت کردند – هموار و آفتابی و مسیر گروه دوم – یعنی کسانی که اجازه دادند استرس زندگی شان را یک لقمه چپ کند – سنگلاخی و ابری است. بدون شک، یک انسان عاقل، مسیر آفتابی و هموار را انتخاب می کند. به همین دلیل باید با راه هایی که افسار مدیریت استرس را به دستتان می دهند آشنا شوید. در ادامه، یکی از معروف ترین روش های مدیریت اضطراب را به شما معرفی می کنیم.

  مدیتیشن؛ میانبری به درون

  مراقبه کردن یا مدیتیشن، اسم و رسم با کلاسی دارد. به همین دلیل، افرادی که در مسیر رشد و ساخت عادت های پولساز هستند، سراغی از این مسکن و آرامبخش بی عوارض نمی گیرند. آنها فکر می کنند که مدیتیشن کردن متعلق به افراد بیکار است که نمی دانند با وقت های اضافه خود چه کاری انجام دهند! این در حالی است که مراقبه کردن، یکی از عادت های پولساز است که افراد بسیار ثروتمند از آن برای سر و سامان دادن به افکار خود و مدیریت کردن فشارهای کاری، نهایت استفاده را می برند. مراقبه کردن روش های گوناگونی دارد. شما باید هر کدام از آنها را دست کم چند بار انجام دهید تا بتوانید مراقبه ویژه خودتان را پیدا کنید.

  دیگران را نه به خاطر آنها، به خاطر خودتان ببخشید

  گاهی برخی دانسته یا ندانسته باعث رساندن آسیب های مختلف به ما می شوند. چه این آسیب ها روحی باشند و چه مالی در هر حال، آتشی از خشم و سرزنش را در وجودمان شعله ور می سازند. نکته تلخ ماجرا این است که چنین آتشی می تواند ما را از درون بسوزاند و اندوخته انرژی مان را به یغما ببرد. پس بهترین راه برای ما و نه آنها، بخشیدنشان است.

  در مورد معنای بخشیدن باید نکته ای بسیار مهم را گوشزد کنیم. وقتی می گوییم دیگران را ببخشید به این معنا نیست که با بخشیدن آنها عمل اشتباهشان را تایید کرده یا آن را فراموش کنید. این کار اشتباه است و باعث می شود که آن فرد نه تنها از انجام عملش پشیمان نشود بلکه دوباره فکر تکرار آن کار در ذهنش چرخ بزند! منظور دقیق ما از بخشیدن این است که به جنجال فکری خودتان با اشتباه آن فرد پایان دهید و آن را رها کنید. با این کار، آتش داغی که برای مدتی طولانی در مشتتان نگه داشته بودید را به زمین می اندازید و راحت می شوید. به همین دلیل است که بخشیدن هم جزو عادت های پولساز به شمار می رود. چون نگاه شما را از دردها و ناراحتی های گذشته برمی دارد و آن را به سمت فرصت های تازه آینده متوجه می کند.

  سپاس گزاری، دروازه ای به سمت نعمت های بی انتها

  سپاسگزاری کردن، گل سرسبد عادت های پولساز است. تمام کسانی که ثروت خود را با شادی و با کمک اتفاق هایی باور نکردنی ساخته اند، سپاسگزارهایی واقعی بوده اند. در حقیقت، روند درست هم همین است. شما نباید برای به دست آوردن ثروت، چیزی که جوهره اش را در وجودتان دارید به خفت و خواری بیفتید یا عذاب بکشید. فرایند به دست آوردن ثروت باید در مسیری جذاب، دوست داشتنی و هیجان انگیز باشد. می توانید با سپاسگزاری کردن، این لطف را در حق خودتان انجام دهید.

  چرا سپاسگزاری کردن باعث رسیدن به ثروت می شود؟

  این ماجرا چندین و چند دلیل دارد. بیایید آنها را با هم بررسی کنیم:

  1. چشم ما را به جمال فرصت ها روشن می کند

  مشکل ما این است که فکر می کنیم فرصت ها در جنگلی دور و دراز، زیر سنگی جادویی که توسط دو اژدها محافظت می شوند پنهان شده اند. در حالی که بهترین و پولسازترین ثروت ها جایی درست بیخ گوش ما هستند. وقتی در مورد چیزهایی که اکنون در دست داریم سپاسگزاری می کنیم قدر آنها را بیشتر می دانیم و می فهمیم که آنها واقعا بهترین فرصت های زندگی ما هستند که به رایگان در اختیارمان قرار گرفته اند.

  2. به ما کمک می کند تا رابطه های قدرتمندی با آدم های فوق العاده بسازیم

  سپاسگزاری کردن در مدت کوتاهی، امواج ارسال شده از سوی افکار ما را اصلاح می کند. این موضوع باعث می شود که ما افرادی با انرژی بالا و همراستا با امواج جدید ذهنی مان را به سوی خودمان جذب کنیم. این همان چیزی است که واقعا در مسیر رسیدن به ثروت به آن نیاز داریم؛ یعنی درست کردن حلقه ای بزرگ از افرادی که ذهنشان به جای فقر و نیستی روی ثروت و فزونی تنظیم شده است. چنین افرادی ما را هم با خودشان بالا می کشند و مسیر بازگشت به سمت فقر را به روی ما می بندند. چه چیزی از این بهتر؟!

  3. انعطاف پذیری ما را افزایش می دهد

  عادت های پولساز، نتیجه های گسترده ای روی زندگی ما می گذارند. سپاسگزاری کردن هم به عنوان یکی از همین عادت های مهم، بخش های زیادی از زندگی مان را مثل یک معجزه، بهبود می بخشد. قدردانی کردن باعث می شود که ذهن ما نگرش مثبتی به ماجراها پیدا کند. این قضیه به شکلی مستقیم روی انعطاف پذیری ما تاثیر می گذارد و به ما کمک می کند تا در شرایط گوناگون، بهترین تصمیم را شناسایی کنیم.

  با آغوشی باز به استقبال چیزهای تازه بروید

  استقبال کردن از تغییرات، نیازمند داشتن نگاهی دوراندیشانه است تا بتوانید از میان تازگی یک ماجرا به سودمندی آن پُل بزنید. این کار یکی از عادت های پولساز است که طلایی ترین فرصت ها را درست در کف دستانتان قرار می دهد. بنابراین، وقتی برای اولین بار با چیزهای تازه روبه رو می شوید، سعی کنید بدون قضاوت کردن به دنبال کشف فرصت های رشد در آن بگردید. این همان کاری است که افراد پیش رو انجام می دهند. هیچ دلیلی وجود ندارد که شما نتوانید این کار انجام دهید.

  در لحظه زندگی کنید، چون آن تنها زمانی است که دارید

  شاید بتوان گفت که این مورد، یکی از سخت ترین عادت های پولساز باشد. چون بیشتر ما یا در زمان گذشته یا در آینده زندگی می کنیم و اصولا کار خاصی با زمان حال نداریم. این در حالی است که زمان حال، تنها زمان واقعی در زندگی ما است که می توان بر قالیچه آن سوار شد و به آینده رسید. برای زندگی کردن در لحظه باید به زمان حال خود، جان بدهید. باید آن را به عنوان بهترین بخش از عمرتان به رسمیت بشناسید و اجازه بدهید که در آن لحظه های ارزشمند به شما خوش بگذرد. البته منظورم این نیست که هر روز به گردش بروید یا چند ساعت در روز بازی کنید. بدون شک با این کارها دیگر فرصتی برای کار کردن و کسب ثروت باقی نمی ماند. منظور من این است که کارتان را به تفریحتان تبدیل کنید یا دست کم، به دنبال بخش هایی جذاب در کارتان بگردید. این موضوع به شما کمک می کند تا عاشق لحظه به لحظه زندگی تان شوید و به جا فرار کردن به آینده یا پناه بردن به گذشته در زمانی که واقعا وجود دارید زندگی کنید.

  سخن اصلی «استلان موریرا» در کتاب «عادت های پولساز» چه بود؟

  «استلان موریرا» کتاب «عادت های پولساز» را با هدف کمک کردن به افراد عادی برای ساخت عادت های قدرتمند در زندگی شان نوشت. او بارها و در جای جای کتابش به این اشاره کرده بود که عادت های کوچک و ساده می توانند تغییرات بزرگی را در زندگی انسان به وجود بیاورند. عادت هایی که استلان به آنها پرداخته بود چیزهای تازه ای نبودند اما بیشتر افراد عادی و حتی فقیر، آنها را به رسمیت نمی شناسند و دقیقا به همین دلیل است که به جای ثروتمند شدن مدام در فقر غوطه ور می شوند. اگر می خواهید بزرگ ترین قدم را برای تغییر زندگی تان و حرکت به سمت ثروتمند شدن بردارید، کار را از عادت های خودتان شروع کنید؛ خیلی ساده، خیلی تاثیر گذار!

  نظر شما چیست؟

  در مورد عادت های پولساز خودتان برایمان بگویید. مهم ترین آنها کدامند؟