این مقاله از روی نسخه اصلی و انگلیسی کتاب باشگاه پنج صبحی ها خلاصه برداری شده است!

فهرست []

  سحرخیزی در باشگاه پنج صبحی ها

  زندگی، ریزه کاری های زیادی دارد. به همین دلیل است که گاهی انسان ها با وجود تلاش های فراوان به موفقیت دلخواهشان نمی رسند یا اگر هم آن را به دست بیاورند به شکلی از دستش می دهند. در این میان، افرادی هستند که گویی سهمی بزرگ از موفقیت را برای خودشان رزرو کرده اند. آنها شکست نمی خورند، پیوسته رشد می کنند و در زندگی شان به هر چیزی که اراده کنند می رسند. راز آنها چیست؟ چرا زندگی به شکلی دیگر با آنها تا می کند؟ این افراد در زندگی شان چه کار متفاوتی انجام می دهند؟ برای یافتن پاسخ این پرسش به سراغ «رابین شارما» رفتیم. او نویسنده کتاب «باشگاه پنج صبحی ها» است و در کتابش در مورد سحرخیزی و رازهای موفقیت صبحگاهی، سخن های ارزشمندی را بیان کرده است. اگر به دنبال تجربه شکل متفاوتی از موفقیت هستید با این قسمت از خانه سرمایه، همراه باشید.

  جاناتان سویفت، نویسنده قرن 17

  هیچ کسی را نمی شناسم که به بزرگی یا اهمیت رسیده باشد و صبح ها تا دیر وقت در رختخواب بماند.

  از تلاش برای خودکشی تا شرکت در همایش خودسازی

  کارآفرین، شکست خورده بود. در واقع، تعریف درستش این می شد که از نظر فنی، شرکایش سهم وی را بالا کشیده بودند و او را از شرکتی که خودش از صفر به راه انداخته بود بیرون کردند.

  تمام اعتبار و ثروتش از دست رفته بود و دیگر دلیلی برای زندگی کردن نداشت. به همین دلیل فکر کرد که بهتر است زندگی اش را تمام کند و خودش را از زیر بار این همه فشار و خفت، نجات دهد.

  همان طور که به دنبال راه های مناسب برای خودکشی می گشت، چشمش به بلیط کنفرانسی در مورد خودسازی و خودشناسی افتاد. خانم کارآفرین، اعتقادی به این کنفرانس ها نداشت و آنها را چیزی در حد و اندازه نوعی سرگرمی برای افراد بیکار در نظر می گرفت. اما حالا که می خواست به زندگی اش خاتمه دهد با خودش فکر کرد که بد نیست این مورد را هم امتحان کند.

  به همین دلیل، مُردن خود را کمی عقب انداخت تا بتواند به موقع در کنفرانس حاضر شود. او خبر نداشت که با قدم گذاشتن در این کنفرانس، دیگر هرگز به زندگی قبلی اش باز نخواهد گشت.

  آخرین سخنران، آخرین سخنرانی

  بالاخره، روز شرکت در کنفرانس فرا رسید. کارآفرین به همراه هزار نفر دیگر روی صندلی ها نشست و با بی اعتمادی آماده گوش دادن شد. با خودش فکر کرد که نشستن روی این صندلی و گوش دادن به صحبت های کسی که فکر می کند چیزی برای گفتن دارد بهتر از خوابیدن در تابوت است.

  سخنران روی صحنه آمد. با یک نگاه می شد گفت که بیشتر از هشتاد سال سن دارد. او آرام، با صلابت، شمرده و با اعتماد به نفس، سخن می گفت. سخنران رو به کسانی که در سالن نشسته بودند کرد و به آنها گفت: «زندگی کوتاه تر از آن است که آن را صرف اندوه، ناامیدی و افسوس برای روزهای تلف شده کنید. شما باید محدودیت هایی که در ذهنتان ساخته اید را بُکشید و به سمت روزهای روشن آینده قدم بردارید.

  هر کدام از شما در زندگی تان روزهای باشکوه و حتی روزهایی پر از شکست داشتید؛ اما به شکلی توانستید آنها را پشت سر بگذارید و به امروز برسید.

  باید به خودتان افتخار کنید. ولی نباید در همان نقطه متوقف شوید. شما می توانید به موفقیت، ثروت، سلامتی، عشق و توانمندی هایی فراتر از گذشته خود دست پیدا کنید. برای این کار باید بهانه ها را کنار بگذارید، با ترس هایتان بجنگید و ایمانتان را از یاد نبرید؛ ایمان به خودتان، توانایی هایی که خداوند در وجودتان به امانت گذاشته است و ایمان به اینکه شما برای پیروز شدن آفریده شده اید.»

  همه افراد حاضر در سالن، سراپا گوش بودند و از شدت هیجان، قلب هایشان به تپش افتاده بود. حتی کارآفرین هم مات و مبهوت به سخنران نگاه می کرد و اشتباه های گذشته اش همچون فیلم سینمایی از جلوی دیدگانش عبور می کردند. او به این نتیجه رسید که شکستش در نتیجه تصمیم های نادرستش بوده است و اگر بخواهد باز هم می تواند به پیروزی برسد. ناگهان، اتفاقی غیرمنتظره افتاد. سخنران پس از چند سرفه کوچک، نقش بر زمین شد و دیگر به هوش نیامد. گویی روشن کردن قلب مردم، آخرین کار زیبایی بود که در زندگی اش انجام داد.

  کارآفرین، هنرمند و مرد بی خانمان؛ سه گانه ای عجیب در یک روز عجیب

  بعد از اتفاقی که برای سخنران افتاد، سالن پر از هیاهو شد. هر کسی حرفی می زد و از این ماجرا اظهار تاسف می کرد. در این میان، خانم کارآفرین با یک مرد هنرمند آشنا شد. البته این موضوع اصلا عجیب نبود. چون در آن سالن، افراد مختلفی برای رسیدن به اهداف گوناگون دور هم جمع شده بودند. برخی به دنبال الهام های از دست رفته خود در هنر بودند، برخی می خواستند کسب و کارشان را توسعه دهند و برخی مثل خانم کارآفرین به دنبال انگیزه ای برای زندگی کردن می گشتند.

  آن دو در مورد سرنوشت سخنران با هم کردند. هر دوی آنها امیدوار بودند که او واقعا نمرده باشد. از نظر آنها سخنران، انسان جالب و پر از امیدی بود. او طوری حرف می زد که انگار به تمام واژه هایی که بر زبانش جاری می شوند ایمان دارد. در این بین که خانم کارآفرین و آقای هنرمند مشغول صحبت کردن بودند، مردی ژولیده، با لباس های کثیف و چهره ای ناآراسته به آنها نزدیک شد.

  کارآفرین فکر کرد که او گدا یا دست کم، فردی بی خانمان است که برای کمک گرفتن آمده است. اما کاشف به عمل آمد که او هم یکی از افراد حاضر در جلسه است و می خواهد در مورد حرف های آقای سخنران با آن دو نفر سخن بگوید. مرد ژولیده، ظاهر واقعا سوال برانگیزی داشت. با وجود اینکه لباس هایش کثیف بودند و اصلا ظاهر مرتبی نداشت ولی یک ساعت بسیار گران قیمت دستش کرده بود. هنرمند حدس می زد که او یا یک ثروتمند بی علاقه به مد است یا آنکه بلیط کنفرانس و آن ساعت را از کسی کِش رفته است! کارآفرین هم تقریبا همین طور فکر می کرد. اما هر دو ترجیح دادند که حدس هایشان را در دلشان نگه دارند و تا جای ممکن فاصله شان را از این آدم عجیب حفظ کنند.

  بعد از کمی صحبت، مرد ژولیده به آنها گفت که نه تنها فقیر نیست بلکه بسیار ثروتمند و بی نیاز از مال دنیا است. هیچ کس حرف او را باور نکرد. اما مرد ژولیده به حرف هایش ادامه داد. او به طرز عجیبی می خواست بداند که کارآفرین و هنرمند از کدام بخش سخنرانی خوششان آمده بود. هنرمند که در پاسخ دادن به این پرسش، ایرادی نمی دید گفت: «من از تمام سخنان او خوشم آمد. برای همین همه آنها را ضبط کردم!»

  با شنیدن این حرف، مرد ژولیده و خانم کارآفرین از جا پریدند! خانم کارآفرین گفت: «این کار غیرقانونی است تو نباید حرف های او را ضبط می کردی!» اما هنرمند گوشش بدهکار این حرف ها نبود و در مورد آزادی، آزادگی، قانون و خلاصه اینکه هر کاری دلش بخواهد انجام می دهد حرف زد. بعد از یک بگومگوی کوتاه و صلح آمیز، مرد ژولیده و خانم کارآفرین سراپا گوش شدند تا به بخش های مهم ضبط شده از سخنرانی گوش دهند.

  یک صبح پر انرژی، پازل گمشده موفقیت

  مرد ژولیده، کارآفرین و هنرمند در مورد چیزهای زیادی با هم صحبت کردند. از آموزش، کتاب و موسیقی بگیر تا تجارت و روش های مدیریت. اما موضوعی وجود داشت که مرد ژولیده اهمیت خاصی برایش قائل بود؛ سحرخیزی.

  او با چشمانی پر از اطمینان به هنرمند و کارآفرین نگاه کرد و گفت: «تنها چیزی که برای موفقیت بزرگتان به آن نیاز دارید، سحرخیزی است. وقتی یک صبح پر از انرژی داشته باشید، می توانید به راحتی چند برابر روزهای دیگر کار کنید و به پیش بروید.»

  مرد ژولیده ادعا می کرد که سحرخیزی، باعث افزایش کیفیت زندگی انسان ها می شود، ویژگی های مثبت را در وجود انسان تقویت می کند و سلامتی و ثروت را به ارمغان می آورد.

  با صحبت های مرد ژولیده، کم کم نگاه کارآفرین و هنرمند نسبت به او تغییر کرد. حالا او را نه یک بی خانمان بلکه یک فرد آگاه، باتجربه و البته بی اهمیت نسبت به نظر دیگران می دیدند. او مدام در لابه لای صحبت هایش از افراد بزرگ و پندهایشان حرف می زد.

  این موضوع نشان می داد که مرد ژولیده، بسیار اهل مطالعه است و البته حافظه بسیار خوبی برای یادآوری چیزهایی که خوانده است دارد.

  مرد ژولیده دوباره صحبت را به سمت سحرخیزی کشاند و گفت که رمز موفق شدن در ساعت های آغاز صبح، زمانی که بیشتر مردم در خواب ناز هستند پنهان شده است.

  ورود به بهشت برای گذراندن دوره فشرده آموزش سحرخیزی

  کمی قبل از آنکه این گفتگوی سه نفره به پایان برسد مرد ژولیده از کارآفرین و هنرمند خواست که مدتی به خانه او بیایند. او به آنها قول داد که در مدت اقامتشان تمام فوت و فن سحرخیزی را به آنها یاد می دهد و روش ساخت امپراطوری خودش را به آنها می آموزد. شنیدن این پیشنهاد برای کارآفرین و هنرمند شوکه کننده بود.

  با وجود آنکه هر دوی آنها تحت تاثیر صحبت های مرد ژولیده قرار گرفته بودند اما اعتماد کردن به غریبه ای که تنها چند ساعت از آشنایی شان با او می گذرد کار ساده ای نبود. ناگفته نماند که این ناآشنایی در مورد خانم کارآفرین و آقای هنرمند هم صدق می کرد. در نهایت، آنها این دعوت را پذیرفتند. قرار بر این شد که مرد ژولیده، صبح روز بعد، جایی نزدیک درب ساختمان کنفرانس به دنبال آنها بیاید.

  روز بعد، مرد هنرمند و خانم کارآفرین که بعد از مدت های طولانی، حال و هوای آن هنگام از صبح را تجربه می کردند پشت درب های بسته ساختمان کنفرانس، منتظر ایستاده بودند. کم کم داشتند فکر می کردند که مرد ژولیده آنها را سر کار گذاشته و تمام آن ماجراها و حرف ها را از خودش درآورده است. تا اینکه یک خودروی شیک، جلوی پایشان توقف کرد. راننده ای از طرف مرد ژولیده به دنبال هنرمند و کارآفرین آمده بود. ظاهرا همه چیز داشت به واقعیت تبدیل می شد.

  غافل گیری در سفر

  بعد از سفر کردن با یک هواپیمای شخصی، آنها به جزیره «موریس» رسیدند. هنرمند و کارآفرین از اینکه به مرد ژولیده اعتماد کرده بودند احساس رضایت می کردند.

  گذشته از این، فهمیدند که نام واقعی او آقای «رایلی» است و آن ظاهر ژولیده یکی از روش های جالب او برای فراموش نکردن زندگی معمولی است. منظره های این جزیره زیبا مسافران ماجرای ما را در خودش غرق کرده بود. اما این تمام هیجان سفرشان به شمار نمی رفت. چون غافلگیری بزرگ تری انتظارشان را می کشید.

  قبل از اینکه کارآفرین و هنرمند به خانه آقای رایلی برسند، مردی را در ساحل دیدند. ابتدا فکر می کردند که او خودِ آقای رایلی است. اما با کسی روبه رو شدند که فکر نمی کردند هرگز او را ببینند.

  او کسی نبود جز آقای سخنران! بله، او نمرده بود و حالا سالم و تندرست به آنها نگاه می کرد. سخنران برای آن دو تعریف کرد که از گذشته های دور با آقای رایلی آشنا است و او را به عنوان مردی شریف، بزرگ، بخشنده و بسیار ثروتمند می شناسد.

  کارآفرین و هنرمند که حسابی غافلگیر شده بودند روی شن های زیبای ساحل موریس نشستند و چند دقیقه به اتفاق هایی عجیبی که در طول یک روز برایشان رخ داده بود فکر کردند. گویی کسی همه چیز را برایشان برنامه ریزی کرده بود.

  ملاقات با آقای رایلی و وعده های عجیبش

  بالاخره مسیر دور و دراز به انتها رسید و آن دو مسافر هیجان زده به خانه آقای رایلی رسیدند. او از آنها به گرمی استقبال کرد و از همان بدو ورود در مورد سحرخیزی برایشان حرف زد.

  رایلی برایشان تعریف کرد که عادت به سحرخیزی را از آقای سخنران یاد گرفته است. در واقع، سخنران، مشاور رایلی بود. آنها از دوران جوانی با هم آشنا شدند و دوستی خود را تا حالا ادامه دادند. رایلی گفت: «وقتی صبح زود از خواب بیدار می شوید و مراسم صبحگاهی را انجام می دهید می توانید چند برابر یک فرد معمولی بهره وری و نشاط داشته باشید. دیگر نگران کمبود زمان نخواهید بود.

  با این کار، شما همیشه برای کارتان و خودتان وقت کافی خواهید داشت. سحرخیزی، شما را وادار می کند در ساعتی که ذهنتان بیشترین میزان خلاقیت را دارد به فعالیت مشغول شوید. گذشته از این، جسمتان هم از این وضعیت، نهایت استفاده را می برد و سلامتی تان هم تضمین می شود.»

  به عمق دریاچه نگاه کنید

  صبح روز بعد، آقای رایلی کارآفرین و هنرمند را به ساحل برد تا درس های سحرخیزی را به آنها بیاموزد. او برای آنها در مورد سطحی نگری و مشکلاتی که برای انسان ها به وجود می آورد صحبت کرد.

  رایلی گفت: «بیشتر مردم جهان دچار سطحی نگری هستند. آنها علاقه ای ندارند که با چهره عمیق ماجراها، کارها و حتی زندگی شان آشنا شوند. به همین دلیل، زندگی شان هیچ پیشرفتی نمی کند و همیشه در جایگاهی که هستند باقی می مانند.»

  رایلی بر این باور بود که اگر انسان ها در کارهایشان عمیق شوند می توانند به گونه ای کاملا متفاوت زندگی کنند. در این هنگام بود که خانم کارآفرین لب به شکایت گشود و گفت: «اما همه نمی توانند در همه کارهای زندگی شان عمیق شوند. مثلا من نمی توانم در تک تک پیام هایی که برایم می آیند عمیق شوم و با دقت به همه آنها پاسخ دهم.» رایلی حرف او را تایید کرد و گفت: «دقیقا به همین دلیل است که شما باید به یک کار بچسبید و از انجام چند کار با هم خودداری کنید.»

  داشتن استعداد به معنای موفقیت نیست

  چند روزی از اقامت هنرمند و کارآفرین در جزیره موریس می گذشت. در طول این روزها، رایلی هر روز صبح راس ساعت پنج، درس هایی در مورد سحرخیزی به مهمانانش می داد. در یکی از این روزها در مورد رابطه میان استعداد و موفقیت صحبت کرد. او گفت: «افراد زیادی در دنیا هستند که استعدادهای جالبی دارند. اما همه آنها به موفقیت نمی رسند. چون اعتقادی به تلاش کردن و تعهدی برای پایبندی به اهدافشان ندارند.

  در نقطه مقابل، کسانی که استعداد چندانی ندارند اما با تلاش و تعهد به سمت اهدافشان قدم برمی دارند بدون شک با موفقیت ملاقات خواهند کرد.» پس از این گفتگو، خانم کارآفرین از کمبود زمان برای توسعه فردی شکایت کرد.

  رایلی به او گفت: «حق با شما است. زندگی در روزگار ما به شکل عجیبی فشرده شده است. ما برای انجام تمام کارهایمان به اندازه کافی زمان نداریم.

  به همین دلیل است که باید به سحرخیزی روی بیاوریم. چون با این کار می توانیم زمانی هر چند اندک اما بسیار مفید را به خودمان اختصاص دهیم. بیدار شدن راس ساعت پنج صبح، گنجینه های درونی شما را بازسازی می کند و یک روز پر انرژی را به شما نوید می دهد.

  یادتان باشد، برای اینکه بتوانید بیشترین بهره را از این زمان های طلایی ببرید باید تمام باورهای محدودکننده را از ذهنتان پاک کنید. چون شما به همان چیزی تبدیل می شوید که فکرش را می کنید.

  اگر احساس کنید که سحرخیزی و انجام مراسم صبحگاهی چیزی جز اتلاف وقت نیست، هرگز در زندگی تان تغییری به وجود نمی آید. پس، قبل از هر کاری، تکلیفتان را با باورهایتان روشن کنید.»

  در تمام طول مدتی که رایلی در حال صحبت کردن بود، خانم کارآفرین نکته های طلایی سخنان او را در دفترچه اش یادداشت می کرد. او به معنی واقعی به روزگار دانشجویی خود برگشته بود و داشت در محضر استادش درس هایی واقعی را می آموخت.

  جلسه فشرده تغییر عادت ها در تاج محل

  مرد ژولیده که حالا میلیاردر داستان به شمار می رود خانم کارآفرین و آقای هنرمند را به هندوستان برد تا بخش دیگری از پکیج آموزش سحرخیزی را به آنها بیاموزد. او باور داشت که در هر مکان، روحیه منحصر به فردی برقرار است و این موضوع روی درک عمیق آموزش هایش تاثیر مثبتی می گذارد. به همین دلیل، آموخته هایش را در کشورهای مختلفی به شاگردانش آموزش می داد.

  میلیاردر به آن دو گفت که پیوستن به باشگاه پنج صبحی ها کار ساده ای نیست. به همین دلیل، عده زیادی از مردم، تمام زمان ارزشمند صبحشان را در خواب و بی خیالی به سر می برند بی آنکه از گنج ارزشمند خود آگاه باشند.

  شما باید سحرخیز شدن را به یک عادت تبدیل کنید و برای این کار باید بیش از دو ماه به صورت پیوسته هر روز راس ساعت پنج صبح بیدار شوید.

  این کار به شما کمک می کند تا دروازه های نظم و اراده پولادین برای مقابله با وسوسه ها را بگشایید. او تاکید می کرد که شروع کردن هیچ وقت به معنای موفقیت نیست. بلکه پیوسته ادامه دادن و حرکت کردن در مسیر است که به آن شروع، جان می دهد و فرصت ملاقات با چهره موفقیت را در اختیارش می گذارد.

  یادتان باشد، برای ایجاد یک عادت جدید باید عادتی قدیمی را خراب کنید و روی خرابه های آن، پله های عادت جدید خود را بسازید. اگر در ساخت پله های جدیدتان کمی تنبلی کنید، حتی یک نسیم هم می تواند آن را به راحتی ویران کند. پس هوشیار باشید و اجازه ندهید که هرج و مرج های ذهنی تان شما را از مسیر بیرون کنند.

  یک برنامه قدرتمند برای صبح های جادویی

  میلیاردر برای درس بعدی، کارآفرین و هنرمند به را ایتالیا برد. او تصمیم داشت در این کشور زیبا، مهم ترین درس سحرخیزی را به شاگردانش بیاموزد.

  مرد میلیاردر به آنها گفت که فقط صبح زود بیدار شدن از آنها افرادی ثروتمند و سلامت نمی سازد و اگر نتوانند این بازه زمانی ارزشمند و کوتاه را مدیریت کنند، به چیزی نمی رسند. مرد میلیاردر به آن دو توضیح داد که باید بازه صبحگاهی خود را به سه دسته تقسیم کنند:

  1. تلاش برای تندرستی
  2. تغذیه روح و عمق بخشیدن به تفکر
  3. رشد و توسعه شخصی

  شاگردانش کنجکاوتر از همیشه به او نگاه می کردند. مرد میلیاردر ادامه داد: «شما بدون سلامتی جسمتان نمی توانید به جایی که می خواهید برسید. بنابراین باید همیشه اولین بخش از بازه صبحگاهی خود را به ورزش کردن اختصاص دهید.

  بعد از آن باید زمان اندکی را به دعا و مدیتیشن بپردازید تا روحتان هم از این ماجرا بی بهره نماند. دست آخر هم باید به سراغ کتاب های خوب یا آموزش های آنلاین بروید تا بتوانید عمق دانش و آگاهی خود را افزایش دهید.»

  برنامه ای که مرد میلیاردر برای شاگردانش توضیح می داد یک تحول اساسی بود. چون هنرمند و کارآفرین، هیچ کدام از آن کارها را در هیچ بازه ای از عمرشان انجام نمی دادند.

  آنها شب ها دیر می خوابیدند، تقریبا بیشتر زمان صبح را خواب بودند، بعد از مدرسه و دانشگاه دیگر به سراغ کتاب ها و یادگیری نرفته بودند و اعتقادی به تغذیه روحشان نداشتند. اما حالا جایی در زیباترین بخش ایتالیا روبه روی غریبه ای بسیار ثروتمند ایستاده بودند و در مورد این کارها آموزش می دیدند.

  اعضای افتخاری باشگاه پنج صبحی ها عاشق هم می شوند

  دوره آموزش فشرده سحرخیزی بیشتر از یک ماه طول کشید. در طول این روزها، خانم کارآفرین و مرد هنرمند ماجراهای زیادی را از سر گذراندند و اولین های زیادی را با هم تجربه کردند.

  کم کم بدون آنکه بدانند به یکدیگر دل بستند. مرد میلیاردر هم صمیمانه از تصمیم آنها حمایت کرد و تمام مخارج عروسی آنها را بر عهده گرفت. غافل از آنکه ماجرایی فراتر از حد تصورشان انتظارشان را می کشید.

  درست در روز عروسی، چند فرد مسلح به قصد کشتن خانم کارآفرین وارد مراسم شدند و در یک لحظه مناسب او را ربودند. آنها فرستاده هایی از سوی سهامداران شرکت خانم کارآفرین بودند و می خواستند با به قتل رساندن او سهامش را تصاحب کنند. در این بین بود که چند محافظ مسلح، وارد میدان شدند و کارآفرین را از چنگ آن افراد نجات دادند.

  درگیری بالا گرفت و هر دو طرف در حال شلیک به سمت هم بودند. افراد مسلح که دستشان از کارآفرین کوتاه شده بود، داماد را گروگان گرفتند. خانم کارآفرین با دیدن این صحنه، شتابان به سمت گروگان گیرها رفت و در یک فرصت مناسب، همسرش را از دست آنها نجات داد.

  کارآفرین، زنی که تا همین یک ماه پیش می خواست به خاطر پول، خودش را از بین ببرد، حالا چنان روح قدرتمندی پیدا کرده بود که برای نجات فرد دیگری خودش را به خطر می انداخت. گویا اعضای باشگاه پنج صبحی ها بی آنکه بدانند به فرد دیگری تبدیل شده بودند.

  مرد ژولیده و میراثی که روی زمین باقی گذاشت

  چند روز بعد از آن ماجرا، آنها دوباره مراسم ازدواج خود را برگزار کردند. این بار خبری از گروگان گیری یا شلیک گلوله نبود و کسی نمی خواست عروس یا داماد را به قتل برساند. همه شاد بودند و به این زوج تبریک می گفتند. مرد میلیاردر برای آنها دو هدیه عروسی آماده کرد بود.

  اولین هدیه، تمام سهامی بود که شرکای خانم کارآفرین از چنگش درآورده بودند. میلیاردر همه آن سهم ها را خرید و به کارآفرین هدیه داد. هدیه دوم، یک نقاشی کمیاب و بسیار ارزشمند بود.

  مرد میلیاردر گفت که اگر این نقاشی را بفروشند می توانند تا آخر عمرشان راحت زندگی کنند. کارآفرین و هنرمند از گرفتن این هدیه ها بسیار هیجان زده شدند. مرد میلیاردر از آنها خواست که تمام گفته ها، شنیده و چیزهایی که در طول این سفر آموخته اند را به دیگران هم بیاموزند.

  این تنها خواسته مردی بود خالصانه تمام تجربه های زندگی ارزشمندش را به آنها آموخته بود. مرد میلیاردر بعد از چند سال از دنیا رفت. اما یادگاری هایی که او در دنیا باقی گذاشته بود همچنان زنده و سرشار از زندگی بودند.

  حالا نوبت شما است!

  معمولا صبح ها چه ساعتی از خواب بیدار می شوید؟ در آن بازه زمانی چه کاری انجام می دهید؟ آیا کارهایی که در آن هنگام می کنید کمکی به رشد مالی و معنوی شما می کنند؟