ثانیه
دقیقه
ساعت
روز
وبینار آموزش ترید از صفرِ صفر رایگان شد!
search

معرفی و خلاصه کتاب عادت های اتمی اثر جیمز کلیر

خلاصه کتاب عادت های اتمی

این مقاله از روی نسخه اصلی و انگلیسی کتاب عادت های اتمی خلاصه برداری شده است!

جیمز کلیر، نویسنده و سخنور مطرحی است که بر روی عادات، روش های تصمیم گیری و روند مداوم بالا بردن کیفیت زندگی تمرکز دارد. او یکی از متخصصان برجسته ی بین المللی است که مطالعات گسترده ای درباره ی عادت ها، تحلیل رفتارهای پیچیده ی انسانی و تبدیل آن ها به رفتارهای ساده روزمره دارد. یکی از عوامل شهرت او نوشتن کتاب عادت های اتمی است که در زمره کتاب های پر فروش نیویورک تایمز قرار دارد. از این کتاب که یکی از شناخته شده ترین کتاب های حوزه ی کسب و کار است به عنوان راهنمای جامعی درباره ی چگونگی تغییر عادت های بد و جایگزین کردن آن ها با عادت های خوب یاد می شود. او در این کتاب با کمک گرفتن از مباحث زیست شناسی و روانشناسی، یک دستورالعمل کاربردی و جامع درباره ی عادت های اتمی در اختیار مخاطب می گذارد. کلیر، کتابش را جامع ترین و کاربردی ترین راهنما برای خلاص شدن از دست عادت های بد و ایجاد عادت های خوب می داند. به نظر او ممکن نیست کتابی علمی تر از کتاب عادت های اتمی در موضوع عادت ها و بهبود آن ها پیدا کنیم.

ثبت‌نام در وبینار فارکس

او در این کتاب، مخاطبان خود را با داستان هایی واقعی درباره مدال آوران طلای المپیک، هنرمندان برنده ی جایزه آواردز، رهبران موفق تجاری، پزشکان موفق و ستاره های دنیای کمدی درگیر می کند تا در نهایت بتوانند از تجربیات آن ها درباره ی استفاد از علم عادت و تقویت مهارت ها و رسیدن به بالاترین نقطه ی موفقیت در زمینه فعالیتشان الهام بگیرند. عادت های اتمی، مسیر متفاوتی از پیشرفت و موفقیت را پیش روی شما می گذارد و ابزار و تکنیک های لازم را برای رها شدن و تغییر عادت های بد در اختیارتان قرار می دهد.

کتاب عادت های اتمی چه می گوید؟

خلاصه کتاب عادت های اتمی

کلیر در کتاب عادت های اتمی در تلاش است تا مخاطب را با قدرت عادت ها در جهت دهی روش زندگی آشنا کند. به عقیده ی او اگر شما عادت های بدی دارید و نمی توانید آن ها را کنار بگذارید، ایراد از شما نیست، مشکل از سیستمی است که در آن گرفتار شده اید. عادت های بد در ذات خود مدام در حال تکرار هستند و سیستم اشتباه تغییر عادت، اجازه نمی دهد که از شر آن ها خلاص شوید.

تعریف عادت در کتاب عادت های اتمی

پیش از ورود به دنیای کتاب لازم است بدانیم منظور نویسنده از عادت های اتمی چیست؟ کلیر معتقد است عادت های اتمی عادت های کوچکی هستند که ما سال هاست به طور مستمر گرفتار آن ها  هستیم و به صورت خودآگاه نمی دانیم که چقدر در زندگیمان تأثیرگذار هستند. در این کتاب، عادت ها تصمیمات کوچکی هستند که  هر روز می گیرید و کارهایی که انجام می دهید. حدود ۴۰ درصد رفتارهای روزانه شما  طبق عادت هایتان شکل می گیرند. بنابراین، عادت ها مشخص می کنند که شما چقدر خوشحال یا ناراضی و موفق یا ناموفق هستید و یا حتی ظاهر شما هم در نتیجه ی عادت های شما به وجود می آید. کارهایی که به طور مستمر و روزانه انجام می دهید در نهایت، شخصیت شما را به وجود می آورند. همه ی چیزهایی که به آن ها اعتقاد دارید، چیزهایی که تمایل دارید درباره شان بنویسید یا بخوانید، همه و همه از عادت های شما شروع  می شوند. اگر یاد بگیرید که عادات خود را تغییر دهید می توانید امیدوار باشید که زندگی تان به طرز شگفت انگیزی تغییر کند.

تأثیر عادت های اتمی بر همه ی جنبه های زندگی

کلیر معتقد است که عادت های اتمی بر همه ی جنبه های زندگی سایه انداخته اند و می توانند روش و مسیر زندگی هر کسی را تعیین کنند. جملات کلیدی او را درباره این موضوع در کتاب عادت های اتمی با هم مرور می کنیم.

 • چیزهایی که به دست می آورید، تابعی از عادت های شما هستند.
 • دارایی های شما تابعی از عادت های مالی شما است.
 • وزن شما نتیجه ی عادت های غذایی شما است.
 • دانش و آگاهی شما نتیجه ی عادت های یادگیری شما است.
 • شلختگی شما نتیجه ی عادت بی نظمی شما است.

در واقع هر آنچه را که  روازنه تکرار می کنید، دریافت می کنید.

اهداف در مقابل سیستم

خلاصه کتاب عادت های اتمی

ثبت‌نام در وبینار فارکس

نویسنده تعاریف خاص خودش را در مورد اهداف و سیستم ها دارد. به باور او، اهداف به نتایجی مربوط هستند که می خواهید به آن ها دست پیدا کنید و سیستم ها فرآیندهای هستند که در نهایت منجر به نتایج می شوند. اهداف، جهت و راه و روش زندگی را تعیین می کنند و سیستم ها برای پیشرفت همان راه و روش ها نیاز هستند. نکته ی جالب اینکه به نظر کلیر، برندگان و بازندگان اهداف مشترکی دارند فقط سیستم های آن ها با هم تفاوت دارد. اهداف شادی ها را محدود می کنند. شما آن ها را وضع می کنید که در بازی پیروز شوید اما در واقع، این سیستم ها هستند که می توانند منجر به ادامه ی بازی شوند. بنابراین شما به سطح اهداف خود نمی رسید بلکه فقط در سطح سیستم های خود قرار می گیرید.

۳ لایه ای که رفتار شما را تغییر می دهند

کلیر در قسمت دیگری از کتب عادت های اتمی موضوع تغییر عادت ها را مطرح می کند. او معتقد است تغییر عادات  به دو دلیل می توانند موضوع چالش برانگیزی باشند. اول اینکه سعی می کنید عادت اشتباهی را تغییر دهید و دوم اینکه سعی می کنید عادت های خود را به روش اشتباهی تغییر دهید. او در جایی از بحث تغییر عادت های اتمی، از سه لایه حرف می زند که در فرآیند تغییر عادت ها می توانند دستخوش تغییرات شوند.

 • اولین لایه، نتایج شما را تغییر می دهد. اهدافی مانند کاهش وزن، انتشار یک کتاب جدید و برنده شدن در مسابقات قهرمانی، نتایج اهدافی هستند که در این سطح قابل تغییر هستند.
 • لایه ی دوم، فرآیند شما را تغییر می دهد. این سطح از تغییر به تغییر عادات و سیستم های شما مرتبط است. مانند اجرای یک برنامه جدید در باشگاه، ایجاد تغییراتی در میز کار برای راحتی بیشتر و شروع یک تمرین مراقبه ی جدید.
 • سومین و در واقع عمیق ترین لایه، هویت شما را تغییر می دهد. این سطح از تغییرات با اعتقادات، جهان بینی، خودشناسی و قضاوت های شما در ارتباط است.

راه حلی که نویسنده پیشنهاد می دهد، تمرکز روی عادت های اتمی است که با هویت سر و کار دارند. با این رویکرد، شما باید تغییرات را با تمرکز روی چیزی که می خواهید به آن تبدیل شوید، شروع کنید. رفتارهای ناسازگار با نفس و شخصیت هر انسانی، معمولا دوامی نخواهند داشت. به طور مثال  شما تمایل دارید که پول بیشتری به دست آورید ولی اگر شخصیت شما  به جای تولید پول، به مصرف گرایی گرایش دارد، تقریبا هیچ گاه نمی توانید به ثروت کلانی دست پیدا کنید.

کلیر در این بخش از کتاب مثال جالبی می آورد. شخصی برای اولین بار تصمیم گرفت که ناخن هایش را مانیکور کند. با این هدف که به خاطر هزینه ای که بابت انجام این کار پرداخت می کند، دست از عادت غلط ناخن جویدن بکشد. او در نهایت به این هدف رسید ولی نه به این دلیل. بلکه به این خاطر که احساس کرد ناخن هایش هیچ گاه به این زیبایی و تمیزی نبوده اند و به ناخن هایش افتخار می کرد. نکته اصلی وقتی است  که یک عادت به بخشی از هویت شما تبدیل می شود. تعریفی که از خودتان ارائه می دهید بسیار به عادت های اتمی شما مرتبط است. اگر علاقه مند به تغییر هستید و می خواهید به چیزی که دوست دارید تبدیل شوید، باید رفتارهای جدید را تجربه کنید. اگر تغییرات کوچک صورت نگیرد، هیچ چیزی تغییر نخواهد کرد. جان کلام این است که انتخاب کنید چه نوع شخصیتی می خواهید داشته باشید و با تغییرات کوچک، فرآیند تبدیل شدن را شروع کنید.

در ادامه کلیر، راه کارهایی برای رها شدن از چنگ عادت های اتمی بد و تبدیل آن ها به عادت های اتمی خوب ارائه می دهد. او معتقد است بزرگترین تهدیدی که بر سر راه موفقیت قرار دارد، شکست نیست بلکه کسالت است. عادت های اتمی بد موجب کسالت شما می شوند؛ زیرا دیگر نمی توانند مانند گذشته شما را خوشحال کنند. به یک دلیل ساده! چون تبدیل به عادت شده اند. تنها راه نجات از این کسالت و افسردگی، رفتن به سراغ راه هایی است که بتواند روح تازه ای بر رفتارهایتان بدمد.

روش های تغییر عادت های اتمی

خلاصه کتاب عادت های اتمی

کلیر راه های مختلفی برای تغییر عادت های اتمی پیشنهاد می دهد. یکی از این روش ها این است که لیستی با دو ستون ایجاد کنید. در ستون اول عادت هایی را که هر روز انجام می دهید بنویسید و در ستون دوم اتفاقاتی را که روزانه برایتان می افتد یادداشت کنید. با بررسی این دو ستون می توانید بهترین لایه را برای تغییر در سبک زندگی خود و ایجاد عادت های جدید پیدا کنید. تغییر عادت های اتمی در محیط جدید آسان تر انجام می شود؛ زیرا مکان های تازه به شما این امکان را می دهند تا از نشانه ها و محرک هایی که شما را به انجام عادت های فعلی تشویق می کنند دور بمانید. یک مکان جدید مانند یک کافی شاپ متفاوت، نیمکتی در پارک یا گوشه ای از خانه که به ندرت در معرض استفاده است را پیدا کنید و در آنجا دفترچه ی عادت های اتمی خود را بنویسید. برای نهادینه کردن یک عادت جدید در خود، بسیار مهم است که از قانون تکرار پیروی کنید. در مراحل اولیه، انجام دادن عادت جدید به شکل کامل و بی نقص آنقدر اهمیت ندارد اما تکرار کردن را نباید فراموش کنید. نویسنده در جایی از کتاب می گوید یکی از سؤالاتی که مردم همیشه از من می پرسند این است که چقدر طول می کشد تا یک عادت جدید را بسازیم؟ ولی در واقع سؤال درست تر این است که چقدر طول می کشد تا یک عادت جدید ایجاد شود. به بیان دیگر، چند بار باید یک عادت جدید را تکرار کنیم؟

چگونه عادت های اتمی بد را از بین ببرید

 • آن ها را نامرئی کنید و طوری رفتار کنید که انگار هیچ گاه چنین عادت هایی نداشته اید.
 • نشانه های عادت های اتمی بد خود را از محیط دور کنید.
 • آن ها را برای خود غیر جذاب کنید.
 • پیش فرض های ذهن خود را تغییر دهید. فواید دوری از عادت های اتمی بد را برای خود برجسته کنید و خود را به انجام ندانشان تشویق کنید.
 • انجام آن ها را برای خود دشوار کنید و خود را ملزم کنید تا مدت مشخصی سراغ آن ها نروید.
 • از کسی بخواهید که رفتار شما را کنترل کند.
 • برای خود جریمه هایی مشخص کنید که در صورت رفتن به سراغ عادت های اتمی بد ملزم به پرداخت آن ها باشید.

چگونه عادت های اتمی خوب ایجاد کنید

 • آن ها را آشکار کنید. دفترچه عادت هایتان را بسازید و در آن عادت های اتمی فعلی خود را یادداشت کنید. سپس فهرستی از عادت هایی که می خواهید به آن ها دست پیدا کنید را جمع آوری کنید تا مشخص شود که به چه عادت های جدیدی نیاز دارید.
 • آن ها را جذاب کنید. بسته ایی وسوسه آمیز برای خود طراحی کنید و از جایزه های کوچک برای تشویق خود به انجام عادت های خوب بهره ببرید.
 • انجام آنها را آسان کنید و فاصله ی خود را با عادت های خوب تا جایی که می توانید کم کنید. محیط مناسبی برای خود فراهم کنید تا بتوایند به راحتی عادت های خوب خود را انجام دهید.
 • از قانون ۲ دقیقه ای استفاده کنید. طبق این قانون باید زمان انجام عادت های جدید را تا حد دو دقیقه پایین بیاورید.
 • از روش ردیابی استفاده کنید. خط عادت های خود را دنبال کنید و زنجیره را قطع نکنید. در صورتی که عادتی را فراموش می کنید، حتما دوباره آن را انجام دهید و به مسیر اصلی بازگردید.
به این مقاله امتیاز دهید
(۱۸۱ رای) ۴.۴
۱۲۳۴۵
ترتیبی که برای خواندن مقالات خلاصه کتاب های موفقیت فردی به شما پیشنهاد میکنیم:
grow-rich-with-peace-of-mind
خلاصه کتاب با آرامش ذهن به ثروت برسید اثر ناپلئون هیل
the-magic-ladder-to-success
خلاصه کتاب نردبان جادویی برای رسیدن به موفقیت؛ 17 اصل موفقیت در یک کتاب
road-to-success-book
خلاصه کتاب جاده‌ی موفقیت؛ فاصله ما تا موفقیت چند متر است؟
you-can-work-your-own-miracle-book
خلاصه کتاب شما می‌توانید معجزه‌ زندگی خود باشید؛نگاهی به آخرین کتاب مرد موفقیت
the-master-key-to-riches-book
خلاصه کتاب شاه کلید ثروت؛ چگونه مسیر ثروتمند شدن خودمان را بسازیم؟
zero-limits-joe-vitale
خلاصه کتاب محدودیت صفر؛ چگونه با عبور از خاطرات گذشته، ثروتمند شویم؟
peaks-and-valleys
خلاصه کتاب قله‌ ها و دره‌ ها؛ چگونه از دل مشکلات به اوج موفقیت حرکت کنیم؟
outwitting-the-devil
خلاصه کتاب غلبه بر شیطان؛ چگونه با کمک صدای درونمان موفق شویم؟
thinking-fast-and-slow
خلاصه کتاب فکر کردن سریع و آهسته اثر دنیل کانمن
socialism-and-capitalism
معرفی و خلاصه کتاب سوسیالیسم و سرمایه‌ داری از هانس هرمان هوپ
capital
معرفی و خلاصه کتاب سرمایه اثر کارل مارکس
money-book
معرفی و خلاصه کتاب پول اثر اریک لونرگن
how-did-china-become-capitalist
معرفی و خلاصه کتاب چین چگونه سرمایه داری شد اثر رونالد کوز
the-ethics-of-money-production
معرفی و خلاصه کتاب اخلاق تولید پول اثر یورگ گوئیدو
beyond-fear-and-greed
معرفی و خلاصه کتاب فراسوی ترس و طمع اثر هرش شفرین
happy-money
معرفی و خلاصه کتاب پول شادی بخش اثر کن هندا
impressive-books
معرفی 10 کتاب تأثیرگذار که زندگی شما را متحول می‌کند
make-your-bed-book
معرفی و خلاصه کتاب تختخوابت را مرتب کن اثر ویلیام اچ مک ریون
money-and-the-law-of-attraction
معرفی و خلاصه کتاب پول و قانون جذب اثر استر هیکس
instant-wealth
معرفی و خلاصه کتاب کسب درآمد فوری اثر کریستوارد هوارد
million-dollar-habits
معرفی و خلاصه کتاب عادت ‌های پولساز اثر استلان موریرا
money-master-the-game-2
معرفی و خلاصه کتاب سرسختی در زمین پول آفرینی
the-alchemist
معرفی و خلاصه کتاب کیمیاگر اثر پائولو کوئیلو
limitless
خلاصه کتاب بی حد و مرز اثر جان سی مکسول
the-5am-club
خلاصه کتاب باشگاه پنج صبحی ها درباره سحرخیزی
instant-millionaire
خلاصه کتاب حکایت دولت و فرزانگی اثر مارک فیشر
what-i-wish-i-know-when-i-was-20
خلاصه کتاب کاش وقتی بیست ساله بودم می‌دانستم
predictably-irrational
معرفی و خلاصه کتاب نابخردی‌ های پیش‌بینی‌ پذیر
made-to-stick
معرفی و خلاصه کتاب ایده عالی مستدام اثر چیپ و دن هیث
48-power-rules
معرفی و خلاصه کتاب 48 قانون قدرت اثر رابرت گرین
the-power-of-habit
معرفی و خلاصه کتاب قدرت عادت اثر چالرز داهیگ
girl-wash-your-face
خلاصه کتاب خودت باش دختر اثر ریچل هالیس
getting-rich-your-own-way
خلاصه کتاب چگونه ثروتمند شویم اثر برایان تریسی
atomic-habits
معرفی و خلاصه کتاب عادت های اتمی اثر جیمز کلیر
living-your-best-year-ever
خلاصه کتاب بهترین سال زندگی تو اثر دارن هاردی
eat-that-frog
خلاصه کتاب قورباغه ات را قورت بده اثر برایان تریسی
the-art-of-good-life
خلاصه کتاب هنر خوب زندگی کردن اثر رولف دوبلی
every-street-is-paved-with-gold
خلاصه کتاب سنگ فرش هر خیابان از طلاست اثر کیم وو چونگ
the-wisdom-of-florence-scovel-shinn
معرفی و خلاصه کتاب چهار اثر فلورانس اسکاول شین
the-magic-of-thinking-big
خلاصه کتاب جادوی فکر بزرگ اثر دیوید شوارتز
awaken-the-giant-within
خلاصه کتاب بیدار کردن غول درون اثر آنتونی رابینز
secrets-of-the-millionaire-mind
خلاصه کتاب اسرار ذهن ثروتمند اثر تی هارو اکر
success-and-wealth
معرفی ۱۵ تا از بهترین کتاب های موفقیت و ثروت که حتما باید بخوانید
rich-dad-poor-dad
خلاصه کتاب پدر پولدار پدر بی پول اثر رابرت کیوساکی
the-5-second-rule
خلاصه کتاب قانون پنج ثانیه اثر ملانیا رابینز
think-and-grow-rich-book
خلاصه کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید ناپلئون هیل
the-richest-man-in-babylon
خلاصه کتاب ثروتمندترین مرد بابل اثر جورج سمیوئل کلاسون
10shahkelidbook
خلاصه کتاب ۱۰ شاه کلید بزرگان بورس
compound-effect-book
خلاصه کتاب اثر مرکب دارن هاردی