بازار فارکس، یکی از رایج ترین و پراستقبال ترین بازارهای مالی فعال در دنیاست که معامله گران زیادی از آن استفاده می کنند. مطمئنا آشنایی شما با اصطلاحات رایج در این بازار کمک می کند که فعالیت بهتری داشته و در نتیجه سود بیشتری کسب کنید. دستور شرطی یا Pending order یکی از پرتکرارترین عباراتی است که ممکن است با آن مواجه شوید.

فهرست []

  Pending order یکی از روش های معاملاتی در بازار فارکس است که محبوبیت بالایی در میان معامله گران حرفه ای دارد. از آنجایی که این روش، معامله گر را از ضرر و زیان های بزرگ محافظت می کند، مورد توجه خاص قرار گرفته و در بسیاری از موارد، معامله گران حرفه ای پیشنهاد می کنند که در هنگام ثبت سفارش از آن استفاده شود.

  پندینگ اردر در فارکس چیست؟

  Pending order از ترکیب دو واژه Pending به معنای در انتظار و Order به معنای سفارش تشکیل شده است. به این ترتیب، کاملا قابل حدس است که منظور از Pending order در بازار فارکس، یک سفارش در انتظار است.

  زمانی که شما به عنوان معامله گر، بخواهید معامله خرید یا فروش تان را در یک قیمت مشخص و از پیش تعیین شده انجام دهید، باید از پندینگ اردر استفاده کنید. در واقع با استفاده از این روش، شما برای نهایی شدن سفارش، شرط هایی را تعیین می کنید؛ به همین دلیل، این روش معامله، به دستور شرطی نیز معروف شده است.

  کاربرد Pending order در فارکس

  اگر قصد خرید یا فروش جفت ارز خاصی را دارید، باید اقدام به ثبت سفارش کرده و براساس قیمت لحظه ای بازار، عملیات خرید یا فروش را نهایی کنید. از آنجایی که وضعیت بازار، تحت تاثیر مسائل مختلفی قرار داشته و ممکن است هر لحظه دچار نوسان شود، کمتر پیش می آید که از ثبت سفارش سریع استفاده شود.

  همچنین اگر قیمت فعلی بازار برای انجام معامله مناسب نباشد، بهترین راهکار، استفاده از Pending order است. درواقع شما با استفاده از این روش معاملاتی به بروکر اعلام می کنید که سفارش تان تنها زمانی اجرا شود که قیمت بازار به قیمت از پیش تعیین شده شما برسد. در نتیجه این کار، شما می توانید از ضرر و زیان های احتمالی ناشی از نوسانات قیمت، در امان بمانید.

  انواع پندینگ اردر

  در بازارهای مالی مختلف از جمله بازار فارکس، معامله گران می توانند با استفاده امکانات یک پلتفرم معاملاتی واسطه، وارد بازار شده و معاملات خود را شروع کنند. در این بازار، پلتفرم هایی تحت عنوان بروکر یا کارگذاری به عنوان واسطه عمل می کنند. در ادامه برخی از رایج ترین انواع سفارشات در بازار فارکس و ویژگی های هر کدام را بررسی خواهیم کرد:

  1. سفارش بازار (Market Order)

  مارکت اردر که در زبان فارسی با نام سفارش بازار نیز شناخته می شود، ساده ترین روش ثبت سفارش در فارکس است. در این روش، شما تنها حجم سفارش خرید یا فروش خود را مشخص می کنید و در انتها، قیمت بر اساس قیمت لحظه ای بازار تعیین می شود.

  2. سفارش محدود (Limit Order)

  سفارش محدود یا لیمیت اردر، یکی دیگر از روش های ثبت سفارش در فارکس است که به معامله گران امکان می دهد سفارش خود را در قیمتی بالاتر یا پایین تر از قیمت بازار، معامله کنند. در واقع معامله گر، با استفاده از این روش در انتظار برگشت قیمت بازار به قیمت مورد نظر خود باقی می ماند.

  سفارش محدود نیز به دو دسته (Sell Limit) و (Buy Limit) تقسیم می شود:

  • Buy limit / حد خرید: اگر قیمت فعلی بازار از قیمت مورد نظر معامله گر در هنگام خرید بالاتر باشد، فرد با امید به کاهش قیمت در آینده، یک سفارش حد خرید ثبت می کند.
  • Sell Limit/ حد فروش: اگر قیمت فعلی بازار از قیمت مورد نظر معامله گر در هنگام فروش پایین تر باشد، فرد با امید به افزایش قیمت در آینده، یک سفارش حد فروش ثبت می کند.

  3. سفارش استاپ (Stop Order)

  استاپ اردر نیز یکی دیگر از انواع سفارشات پندینگ اردر است که معامله گران با استفاده از آن، در انتظار ادامه روند بازار معامله ای در قیمتی بالاتر یا پایین تر از قیمت موجود، معاملات خود را ثبت می کنند. استاپ اردر، خود به دو دسته تقسیم می شود؛ Sell Stop و Buy Stop.

  Buy Stop/بای استاپ: اگر قیمت فعلی بازار از قیمت مورد نظر معامله گر در هنگام خرید کمتر باشد، فرد با امید به افزایش قیمت، از این روش استفاده می کند تا دستور خرید خود را در قیمت بالاتر از قیمت موجود بازار ثبت کند.

  Sell Stop/سل استاپ: اگر قیمت فعلی بازار از قیمت مورد نظر معامله گر در هنگام فروش دارایی بالاتر باشد، فرد با امید به کاهش قیمت، از این روش استفاده می کند تا دستور فروش خود را در قیمتی پایین تر از قیمت موجود بازار ثبت کند.

  دلایل عدم اجرای دستور پندینگ اردر

  همانطور که در قسمت قبلی توضیح دادیم، انواع سفارشات پندینگ با شروطی از پیش تعیین شده، اجرا می شوند. با این حال این احتمال وجود دارد تا به دلایلی این سفارشات هیچ گاه نهایی نشوند. مهم ترین این دلایل را می توان در موارد زیر خلاصه کرد:

  • نرسیدن قیمت به حد تعیین شده: اگر قیمت بازار به حدی که در هنگام ثبت سفارش تعیین کرده اید، نرسد، سفارش اجرا نخواهد شد.
  • تکمیل نشدن سفارش: کاهش میزان حجم معاملات و برابر نبودن آن با حجم موجود در بازار، قیمت ها را با مشکل مواجه خواهد کرد. نرخ پر شدن سفارش به فاکتورهایی مانند نوسانات بازار، اندازه و نوع سفارش، شرایط بازار و عملکرد سیستم وابسته است.
  • پایدار نبودن شرایط بازار: اگر بازار تحت تأثیر تغییرات زیاد قیمت (افزایش یا کاهش) قرار گرفته و میزان خرید و فروش آن کاهش پیدا کند، ممکن است سفارش شرطی ثبت شده توسط معامله گر اجرا نشود.
  • افزایش ساعات معاملات: این احتمال وجود دارد تا در برخی از ساعات روز احتمال اجرا شدن سفارش پندینگ کاهش پیدا کند؛ زیرا در برخی از ساعات، حجم سفارشات بازار نسبت به ساعات دیگر کمتر است. این موضوع سبب شده تا معامله گران حرفه ای، در ساعات خاصی از روز سفارشات خود را ثبت کنند.

  مزایا و معایب Pending order

  اکنون که با این مفهوم، انواع و دلایل عدم اجرایی شدن آن آشنا شدیم، نوبت به بررسی مزایا و معایب پندینگ اردر می رسد. برخی از مهم ترین مزایا و معایب این روش معاملاتی عبارتند از:

  مزایا

  • کاهش میزان ضرر و زیان احتمالی معامله
  • ثبت سفارشات بدون تحت تاثیر قرار گرفتن احساسات
  • استفاده از این روش، به منظور مدیریت ریسک معاملات
  • امکان انجام خرید و فروش دارایی مورد نظر در قیمت مشخص
  • صرفه جویی در زمان به جای نظارت مداوم بر بازار با شروطی سفارش
  • بالا بودن میزان انعطاف پذیری  به منظور برنامه ریزی بهتر سفارش مورد نظر

  معایب

  • عدم وجود تضمین برای اجرا شدن معاملات پندینگ
  • از دست دادن سایر فرصت های بازار در زمان اجرایی شدن سفارش معامله گر
  • امکان اجرا نشدن پندینگ اردر مورد نظر با توجه به نوسانات موجود در فارکس و تغییرات قیمت موجود
  • ذخیره شدن پندینگ اردر معامله گران بروکرها در سیستم های کامپیوتری؛ ازاین رو در صورتی که سیستم کامپیوتری با مشکل مواجه شود، سفارشات کاربران نیز تحت تأثیر قرار می گیرد.
  • بررسی و تحلیل شرایط بازار پیش از ثبت سفارش پندینگ؛ از آنجایی که این بازار نوسانی بوده و ممکن است قیمت ها دچار تغییر شوند، این ریسک وجود دارد که تحلیل شما بی اثر بماند.

  نحوه گذاشتن پندینگ اردر در متاتریدر

  در صورتی که مایل به ثبت پندینگ اردر در متاتریدر هستید، تنها کافیست مراحل زیر را به ترتیب پیش ببرید:

  • ورود به متاتریدر
  • ورود به بخش New order رفته و مشخص کردن حجم سفارشات
  • انتخاب منوی کشویی Type، Pending Order
  • ورود به پنجره سفارش پندینگ، ثبت معامله و تعیین کردن حد ضرر و حد سود
  • انتخاب گزینه Place

  سخن پایانی

  پندینگ اوردر (Pending order) در بازار فارکس، یکی از پرکاربردترین دستوراتی است که به معامله گران فرصت می دهد معاملات را با یک قیمت مشخص و به صورت از پیش تعیین شده، مدیریت و اجرا کنند. استفاده از این دستور برای جفت ارزهایی که نوسان خیلی زیادی دارند، بسیار کاربردی است. زیرا بسیاری از معامله گران در شرایط پرنوسان اقدام به معامله نمی کنند و این دستور به آن ها این فرصت را می دهد تا در شرایط مناسب، برای انجام معامله آماده شوند.

  سوالات متداول

  Pending order در بازار فارکس به یک سفارش در انتظار اشاره دارد. زمانی که معامله گر بخواهد معامله خرید یا فروش خود را در یک قیمت مشخص و از پیش تعیین شده انجام دهد از پندینگ اردر استفاده می کند.

  سفارش بازار، سفارش محدود و استاپ اوردر را می توان به صورت پندینگ اوردر در بازار فارکس اجرا کرد.