یکی از اتفاقاتی که تریدرها به شدت از آن واهمه داشته و درنتیجه برای اجتناب از آن دست به هر کاری می زنند، کال مارجین شدن (margin call) یا فراخوانی اعتبار است. از همین رو، درک مفهوم کال مارجین در بازار فارکس یک رکن اساسی برای انجام موفق معاملات به شمار می رود. در این مقاله قصد داریم نگاهی جامع به پدیدۀ کال مارجین انداخته و به شما نشان دهیم که چگونه می توانید از این رویداد ناخواسته در حوزۀ معاملات فارکس اجتناب کنید. پس اگر به دنبال پاسخ سوال “چگونه در فارکس کال مارجین نشویم؟” هستید، برای آشنایی با روش های کال مارجین نشدن در فارکس همراه ما باشید.

فهرست []

  مارجین و لوریج چیست؟

  برای اینکه درک بهتری از کال مارجین در فارکس پیدا کنید، ابتدا لازم است با مفاهیم درهم تنیده ای چون مارجین و لوریج آشنایی پیدا کنید. مارجین و لوریج درحقیقت دو روی یک سکه هستند. مارجین به حداقل میزان پول موردنیاز برای تحقق یک معاملۀ لوریج شده اطلاق می شود. از سوی دیگر، لوریج ابزاری است که به تریدرها این امکان را می دهد تا بدون دراختیارداشتن هزینۀ کامل معامله، اکسپوژر خود را به بازار افزایش دهند.

  با این حال، نباید فراموش کرد که انجام معاملات با لوریج، ریسک قابل توجهی را به تریدرها تحمیل نموده و همانطورکه به طور بالقوه می تواند سود کلانی را برای افراد رقم بزند، در عین حال پتانسیل ضرر بالایی را نیز در بر خواهد داشت. بنابراین، لازم است هر فردی که قصد سرمایه گذاری و انجام معاملات در بازار فارکس را دارد، با این خطرات آشنایی داشته و راه حل های مدیریت ریسک را بیاموزد.

  علت کال مارجین شدن در معاملات فارکس چیست؟

  کال مارجین شدن یا فراخوانی اعتبار هنگامی به وقوع می پیوندد که یک تریدر تمامی مارجین های قابل استفاده یا آزاد خود را از دست بدهد؛ به عبارت دیگر، حساب کاربری وی احتیاج به شارژشدن خواهد داشت. معمولاً این اتفاق زمانی رخ می دهد که خسارات ناشی از انجام معاملات موجب پایین کشاندن مارجین قابل استفاده گردیده و مارجین از حد مورد پذیرشی که توسط بروکر تعیین شده است، پایین تر می رود.

  احتمال کال مارجین شدن زمانی بیش تر است که تریدرها سهم قابل توجهی از اکوئیتی را به یک مارجین استفاده شده اختصاص داده و به این ترتیب جای مانور کم تری برای جبران خسارات می گذارند. از نقطه نظر بروکرها، این مکانیسمی اجتناب ناپذیر برای مدیریت و کاهش مؤثر ریسک در نظر گرفته می شود.

  در ادامه، برخی علل شایع کال مارجین شدن بدون ترتیب اولویت آورده شده است:

  ۱. دیر رهاکردن یک معاملۀ پرضرر که مارجین قابل استفاده را به طور قابل توجهی کاهش می دهد.

  ۲. لوریج بیش از حد حساب کاربری در تلفیق با علت شمارۀ یک.

  ۳. تأمین مالی ناکافی حساب کاربری که تریدر را ناچار به انجام معاملات پی در پی با مارجین قابل استفاده اندک می سازد.

  ۴. عدم به کارگیری حد ضرر یا Stop در انجام معاملات؛ به خصوص زمانی که قیمت به شدت در حال نوسان و حرکت در جهت مخالف است.

  پیامدهای کال مارجین در فارکس چیست؟

  هنگامی که یک کال مارجین به وقوع می پیوندد، تریدر ناچار به نقدکردن دارایی (لیکوییدشدن) یا بستن معاملات خود می گردد. به این موضوع از دو جنبه می توان نگاه کرد: نخست آنکه تریدر دیگر پولی در حساب خود ندارد که برای نگه داشتن پوزیشن های بازنده پرداخت کند و از سوی دیگر، این خسارات موجب می گردد که پای بروکر نیز به این معامله باز شود که اتفاق ناخوشایندی برای بروکر است. شایان ذکر است که گاهی اوقات در برخی سناریوهای خاص، معامله با لوریج ممکن است موجب گردد که تریدر بیش تر از مقدار پول سپردۀ خود به بروکر بدهکار گردد.

  در زیر مثالی از حساب یک تریدر را مشاهده می کنید که به احتمال زیاد به زودی دچار کال مارجین می شود:

  سپرده: ۱۰۰۰۰ دلار

  تعداد لات های (lot) استاندارد معاملات (در واحد ۱۰۰کا): ۴

  درصد مارجین: ۲درصد

  مارجین استفاده شده: ۹۰۰۰ دلار

  مارجین آزاد: ۱۰۰۰ دلار

  برای سادگی بیش تر، فرض کنید که این تنها پوزیشن خالی بوده و تمامی مارجین استفاده شده به آن تعلق می گیرد. بدین ترتیب، به وضوح می توانید مشاهده کنید که مارجین لازم برای بازنگه داشتن پوزیشن بخش قابل توجهی از اکوئیتی حساب را مصرف نموده و تنها مارجین آزادی معادل ۱۰۰۰ دلار باقی خواهد ماند.

  ممکن است تریدرها به اشتباه فرض کنند که چنین حسابی در وضعیت خوبی قرار دارد. با این حال، استفاده از لوریج به این معناست که این حساب قابلیت کم تری برای تحمل نوسانات قیمت دارد. در مثال فوق، اگر بازار بیش تر از ۲۵ واحد نوسان پیدا کند (تازه آن هم بدون درنظرگرفتن اسپرد Spread)، تریدر کال مارجین شده و پوزیشن وی نقد می گردد (۴۰ دلار به ازای هر واحد نوسان که معادل ۱۰۰۰ دلار خواهد بود).

  چگونه از کال مارجین شدن در فارکس جلوگیری کنیم؟

  اغلب اوقات به درستی به لوریج نام شمشیر دولبه اطلاق می گردد. منظور از این حرف، آن است که هرچه لوریجی که تریدر به کار می گیرد بزرگ تر باشد (در مقایسه با مبلغ سپرده)، مارجین قابل استفاده برای جبران خسارات وارد آمده به تریدر کم تر خواهد بود. به عبارت دیگر، زمانی این شمشیر علیه تریدر خواهد شد که یک معامله با لوریج بالا به ضرر تریدر تمام شود. در این صورت، خسارات وارد آمده به سرعت حساب تریدر را خالی خواهد کرد.

  هنگامی که درصد مارجین قابل استفاده به صفر درصد برسد، تریدر یک کال مارجین یا فراخوانی اعتبار دریافت خواهد کرد. به این ترتیب، از مطالب فوق اهمیت استفاده از حد ضرر یا استاپ ها را در به حداقل رساندن خسارات بالقوه در کم ترین زمان ممکن درمی یابیم.

  در ادامه، به معرفی پنج راه حل کارآمد برای حل مشکل کال مارجین در فارکس می پردازیم:

  از لوریج پایین تر استفاده کنید

  اگرچه انجام معاملات با مارجین ممکن است سود قابل توجهی را نصیبتان کند، در عین حال با خطری به همان بزرگی رو به روست. تریدرهایی که بی مهابا حساب خود را لوریج می کنند، نسبت به افرادی که محتاطانه تر از لوریج ها استفاده می کنند، بیش تر درگیر کال مارجین در بازار فارکس خواهند شد. بنابراین، این نکتۀ مهمی است که در هنگام انجام معاملات خود بایستی به آن توجه داشته باشید و نگذارید طمع به دست آوردن پول بیش تر، شما را در نقطه ای قرار دهد که ناچار به پرداخت خسارت گردید.

  محصول خود را بشناسید

  یکی از علل رایجی که ممکن است موجب گردد به طور غیرمنتظره با کال مارجین شدن مواجه گردید، این است که پیش از معامله محصولتان را به خوبی نشناخته اید. به یاد داشته باشید که قیمت گذاری روی بسیاری از محصولات مالی، علی الخصوص مشتقات خیلی از اوقات ممکن است امری غیرقابل پیش بینی باشد؛ مخصوصاً در مواقعی که نوسانات و فرازوفرود بازار، اجتناب از ریسک و تغییر نرخ بهره روی آن اثر بگذارند.

  حواستان به نقدینگی و ریسک های رویدادی (Event riskها) باشد

  در مواقعی که نقدینگی کاهش می یابد و یا نوسانات بازار به حداکثر میزان خود می رسد، احتمال کال مارجین شدن نیز به طور قابل توجهی افزایش پیدا می کند. این بدان معناست که در بازه های تعطیلات و همچنین در حین وقوع رویدادهای اقتصادی مهم مانند سیاست گذاری های نرخ بهره و انتخابات ها، تریدرها با خطر بالاتر کال مارجین شدن روبه رو خواهند بود. در این مواقع، کمینۀ ملزومات مارجین ناگهان ممکن است بدون آگاهی قبلی افزایش یابد.

  حد ضرر یا استاپ لاس ها

  استاپ لاس ها ابزاری کاربردی برای مدیریت ضرر به حساب می آیند. با این حال، همواره نمی توان روی مصونیتی که این استاپ لاس ها در برابر شرایط ناپایدار بازار ایجاد می کنند حساب باز کرد؛ به ویژه در زمانی که به اصطلاح کفگیر نقدینگی به ته دیگ می رسد. در هنگام به کارگیری استاپ لاس ها باید دقت داشته باشید که همواره این استاپ لاس ها را با فاصلۀ امنی بالاتر از مرز وقوع کال مارجین قرار دهید.

  نظارت دائم را فراموش نکنید

  یک روش ساده برای اجتناب از کال مارجین شدن این است که حساب خود را به خوبی مدیریت کنید. این مدیریت ابعادی چون کنترل ریسک را نیز در بر گرفته و برای مثال می توانید برای این کار از VAR یا ارزش در معرض ریسک استفاده کنید. معمولاً اگر بتوانید بر شرایط پیش آمده سوار شوید و پیش از آنکه کنترل اوضاع از دستتان خارج شود و کار به بروکر برسد جلوی کال مارجین را بگیرید، بیش ترین نفع را خواهید برد.

  جمع بندی

  در این مقاله در خصوص کال مارجین در بازار فارکس و علل وقوع آن سخن گفتیم و به پنج راه حل کاربردی برای اجتناب از آن اشاره کردیم.

  به یاد داشته باشید که همواره جفت های معاملاتی یا همان محصولات مالی مورد معاملۀ خود را بشناسید و با ملزومات مارجین آن ها آشنایی پیدا کنید.

  با نظارت مرتب روی حساب خود و به کارگیری حد ضرر، بهترین زمان خروج از معامله را دریابید و به این ترتیب میزان ضرر و زیان خود را به حداقل برسانید. شما همواره می توانید پس از مساعدشدن اوضاع مجدداً معاملات خود را از سر بگیرید.

  نوسانات بازار را مدنظر قرار دهید و به یاد داشته باشید که اخبار و رویدادهای مختلف ممکن است موجب تغییرات ناگهانی و شدید قیمت بازار گردیند و حساب شما را در معرض خطر کال مارجین شدن قرار دهند.

  درنهایت، فراموش نکنید که به عنوان یک تریدرَ، وظیفۀ شما این است که همواره مدیریت ریسک را در اولویت قرار دهید و تنها بعد از اطمینان از این فاکتور کلیدی، مزایای لوریج و سود حاصل از معاملات لوریج شده را مدنظر قرار دهید.

  سؤالات متداول

  مارجین به حداقل میزان پول موردنیاز برای تحقق یک معاملۀ لوریج شده اطلاق می شود. کال مارجین شدن یا فراخوانی اعتبار هنگامی به وقوع می پیوندد که یک تریدر تمامی مارجین های قابل استفاده یا آزاد خود را از دست بدهد.

  نظارت مداوم به وضعیت بازار و نوسانات آن، آشنایی کامل با مارجین و مفاهیم مربوط به آن و همچنین شناسایی بهترین زمان ورود و خروج از بازار، از بهترین روش ها برای جلوگیری از کال مارجین شدن هستند.