اگر در بازارهای مالی و ارزهای دیجیتال فعالیت داشته باشید، مطمئنا با فارکس آشنایی داشته و آن را می شناسید. این بازار اصطلاحات و عباراتی دارد که آشنایی با آن ها به شما به عنوان فعال در این زمینه کمک می کند که روند درست تری را پیش ببرید. bms یکی از این عبارات است که آشنایی با آن و روش های پیش بینی اش می تواند کمک کننده باشد. در این مقاله می خواهیم شما را با این مفهوم به طور کامل آشنا کنیم تا پاسخ تمامی سوالاتتان را پیدا کنید؛ با ما تا انتها همراه باشید.

فهرست []

  bms در فارکس چیست؟

  bms یا BREAK OF MARKET STRUCTURE در فارکس، به شکست در ساختار بازار اشاره داشته و مفهومی کلیدی در تحلیل بازار محسوب می شود. منظور از ساختار در معاملات بازار مالی فارکس نیز الگو یا روندی است که قیمت جفت ارز، از آن پیروی می کند.

  این الگو می تواند حالت های مختلفی داشته باشد؛ مانند یک روند صعودی، یک روند نزولی یا یک بازار محدود به شرایط خاص. در این حالت، معامله گران، الگوی بازار را تحلیل و براساس آن، معاملات خود را برنامه ریزی می کنند. زمانیکه قیمت یک جفت ارز از ساختار موجود خود خارج می شود، در این شرایط، bms یا در اصطلاح فارسی، شکست در ساختار بازار شکل می گیرد که در نتیجه آن، روند بازار به طور کامل تغییر می کند.

  یکی از مفاهیم کلیدی در معاملات فارکس، شکست در ساختار بازار یا همان bms در فارکس است که دلایل مختلفی برای ایجاد آن وجود دارد. به طورکلی، بازار فارکس، چشم اندازی پویا و همیشه در حال تغییر دارد که دائماً تحت تأثیر عوامل مختلف اقتصادی و جغرافیایی قرار گرفته و در اثر این عوامل، دچار نوسان می شود.

  bms به تغییر رفتار قیمتی یک جفت ارز اشاره دارد که در فارکس به آن شکست ساختار نیز می گویند. این تغییر روند، برای معامله گران، نتایج و پیامدهای مختلفی را به دنبال دارد که در نهایت آن ها را وادار می کند برای رسیدن به نتیجه بهتر، در جهت BMS با زمان بندی بلندمدت (Higher Time Frame)، معاملات خود را انجام دهند.

  به عبارت دیگر، اگر شکست در ساختار بازار رخ داده باشد و قیمت، به طور مداوم بالاتر یا پایین تر از یک نقطه حمایتی بسته شود، معامله گران در این شرایط ترجیح می دهند به سمت تغییر جهت بازار تجارت حرکت کنند. پس از شکست در ساختار بازار، همیشه احتمال ظهور یک مرحله تجمع جدید وجود دارد که به عنوان «RH» یا «Re-accumulation» شناخته می شود.

  روش های پیش بینی Bms در فارکس

  روش های پیش بینی Bms در بازار فارکس بسیار متنوع است و معامله گران با توجه به شرایط بازار و قیمت جفت ارز مورد نظر خود در یک بازه زمانی مشخص از ابزار مختلفی برای شناسایی شکست در ساختار بازار استفاده می کنند. شکست ساختار در فارکس، معامله گران را از آغاز روند تغییرات اساسی در قیمت های بازار به صورت صعودی یا نزولی آگاه می کند.

  شما به عنوان یک معامله گر، زمانی می توانید در بازار موفق عمل کنید که به درستی زمان و نوع شکست در ساختار بازار را پیش بینی کرده باشید. به عبارتی دیگر، وقتی متوجه شکست ساختار مقاومت قیمت در فارکس می شوید، به راحتی می توانید روند بازار را برای خرید یا فروش پیش بینی کنید.

  به صورت کلی، بهترین روش های پیش بینی Bms را می توان در موارد زیر خلاصه کرد:

  1. خطوط روند: یکی از متداول ترین و آسان ترین روش ها برای پیش بینی Bms، بدون شک رسم خطوط روند روی نمودار قیمت جفت ارز مورد نظر در بازار است؛ خطوط روند، پایین ترین یا اوج های پایین تر یک روند را به یکدیگر متصل می کنند. زمیانیکه قیمت، زیر یا بالاتر از یک خط روند باشد، درواقع سیگنالی از شکست ساختار در بازار مالی فارکس را به معامله گران می دهد که باید براساس تحلیل خود، برای خرید یا فروش اقدام کنند.
  2. میانگین متحرک: برای پیش بینی زمان وقوع شکست در ساختار بازار، میانگین متحرک یکی از بهترین شاخص هاست. میانگین های متحرک، حرکت قیمت را هموار کرده و به معامله گران کمک می کنند جهت روند بازار مالی فارکس را شناسایی کرده و در نهایت، براساس آن برنامه ریزی معاملاتی خود را انجام دهند. هنگامی که قیمت از میانگین متحرک عبور می کند، درواقع به معامله گران سیگنال وقوع Bms را می دهد.
  3. الگوهای شمعی: نمودار شمعی (کندل استیک)، ابزاری متداول در میان معامله گران است که از آن برای پیش بینی روند قیمت در بازار و زمان وقوع شکست ساختار استفاده می کنند. الگوهای شمعی، نوعی روش نمایش قیمت هستند که به شکل شمع، قیمت ها را نشان می دهد؛ این شمع ها، حرکت قیمت را براساس بازه های زمانی مختلف به معامله گران بازار فارکس نمایش می دهند. در نهایت، معامله گر با دنبال کردن روند این شمع ها، می تواند زمان وقوع شکست ساختار در بازار فارکس را پیش بینی کند.

  چرا bms برای معامله گران مهم است؟

  با توجه به توضیحاتی که عنوان کردیم، قابل حدس است که Bms، بهترین زمان برای ورود معامله گران به بازار است؛ شما با داشتن یک پیش بینی صحیح از روند بازار، می توانید به خرید یا فروش ارز اقدام کرده و در نهایت، سود خود را در شرایط وقوع آن افزایش دهید. شکست در ساختار بازار، به دلایل مختلفی برای معامله گران قابل اهمیت است؛ مهم ترین دلایل این موضوع عبارت اند از:

  • شناسایی فرصت های معاملاتی: یکی از مزیت های آگاهی از زمان شکست در ساختار بازار، درک روند تغییر قیمتی در جهت مخالف است.
  • تشخیص تغییرات روند: دانستن زمان شکست در ساختار بازار به شما کمک می کند، تغییرات مهم در روند قیمتی را تشخیص داده و براساس آن، قیمت ها را پیش بینی کنید. در نهایت نیز با این داده ها، برای خرید یا فروش در بازار تصمیم گیری کنید.
  • مدیریت ریسک: با تشخیص بی ام اس، می توانید ریسک های معامله را به شکل مناسب تری مدیریت کرده و براساس استراتژی های معاملاتی خود، بهترین زمان برای خرید یا فروش در بازار فارکس را پیش بینی کنید.

  سخن پایانی

  شکست ساختار، مفهومی کلیدی در معاملات فارکس است که به تغییر قابل توجهی در رفتار قیمت یک جفت ارز اشاره دارد. پیش بینی شکست ساختار، می تواند فرصت های معاملاتی را فراهم کرده و کمک بزرگی در مدیریت ریسک برای شما باشد.

  معامله گران می توانند از روش های مختلفی برای شناسایی شکست ساختار یا همان bms در فارکس استفاده کنند؛ خطوط روند، میانگین متحرک و الگوهای شمعی از جمله روش هایی هستند که برای پیش بینی شکست در ساختار بازار مورد استفاده قرار می گیرند. در زمان بررسی bms، معامله گران باید به تمامی جوانب مؤثر بر قیمت در بازار توجه کرده و سپس برای خرید یا فروش اقدام کنند.

  سؤالات متداول

  bms در بازار فارکس مخفف عبارت Break of Market Structure به معنای شکست در ساختار بازار است که سبب تغییر در روند قیمت ها در بازار مالی فارکس می شود و یکی از پارامترهای مورد توجه معامله گران بازار فارکس است.

  دلایل زیادی برای bms در بازار فارکس وجود دارد که مهم ترین آن ها عوامل اقتصادی و سیاسی در جهان است که موجب تغییر در روند بازار می شود. به صورت کلی در تغییر در عرضه و تقاضا، تغییر سیاست های بانک مرکزی و رویدادهای مختلف اقتصادی می توانند بر روند بازار فارکس و ایجاد bms تأثیرگذار باشند.

  پس از BMS در بازار همیشه یک ثبات قیمتی (Consolidation) رخ می دهد که با عنوان رنج بالا (RH) و رنج پایین (RL) نام گذاری می شوند.

  وقتی bms در بازار مالی ارزها رخ می دهد، یعنی روند بازار تغییر می کند، بهترین زمانی است که معامله گران وارد بازار می شوند. آن ها در این شرایط با تحلیل صحیح از روند شکست در ساختار بازار اشاره می توانند در بازار اقدام به خرید یا فروش کنند. در این شرایط پس از ورود به معامله باید از Stop Loss و توقف زیان استفاده کرد تا ریسک مدیریت شود.