bid ask چیست؟ استفاده از آن در بازار فارکس چه معنا و کاربردی دارد؟ به زبانی ساده، bid ask در فارکس یعنی قیمت فروش و خرید؛ درست مانند سایر بازارهای مالی در جهان، منظور از bid، قیمت پیشنهادی فروش و منظور از ask، قیمت درخواستی خرید است. bid ask در فارکس، دو مفهوم اصلی است که در فرایند خرید و فروش معاملات، از آن استفاده می شود.

فهرست []

  معمولاً قیمت پیشنهادی (bid)، بسیار کمتر از قیمت درخواستی (ask) بوده و معامله گران با بررسی نمودارها و وضعیت بازار، این قیمت ها را پیشنهاد می دهند. اگر در بازار مالی فارکس فعالیت دارید و هنوز به درستی، با این دو مفهوم، آشنا نشده اید، حتماً این مقاله را تا انتها بخوانید تا شما را با جزئیات و مفاهیم مرتبط با این دو قیمت مهم در بازار معاملات فارکس بیشتر آشنا کنیم.

  bid ask در فارکس چیست؟

  همانطور که گفتیم، bid ask در فارکس دربرگیرنده دو مفهوم کلیدی است؛ درواقع معامله گران، هر زمان که قصد فروش یا اتمام معامله را داشته باشند، بر روی قیمت bid، ارز خود را فروخته و هر زمان که قصد خرید داشته باشند، باید بر روی قیمت ask، ارز مورد نظر را تهیه کنند.

  درواقع قیمت پیشنهادی فروش یا bid، زمانی مطرح می شود که شما به عنوان معامله گر، قصد فروش یک جفت ارز را داشته باشید. درحالیکه قیمت درخواستی خرید یا ask، برای زمانی است که قصد خرید یک جفت ارز را دارید؛ در مقابل نیز، ask قیمتی است که شما باید برای خرید ارز مورد نظر پرداخت کنید.

  قیمت لحظه ای کندل ها که در نرم افزار متاتریدر یا پلتفرم های دیگر برای تریدرها قابل مشاهده است، در حالت پیش فرض روی قیمت bid قرار دارد؛ زیرا همواره قیمت bid کمتر از قیمت ask در بازار مالی فارکس است.

  مفهوم Bid Ask Spreads در فارکس

  این مفهوم به تفاوت بین نرخ پیشنهادی و نرخ درخواستی یک ارز اشاره دارد. به زبانی ساده تر، اسپرد نشان دهنده تفاوت قیمتی است که میان قیمت پذیرفته شده خریدار (Bid) و قیمت تعیین شده برای فروش آن (Ask)، وجود دارد.

  به صورت کلی، معامله گران، اسپرد را معیاری برای اندازه گیری نرخ تغییرات در بازار فارکس می دانند. لازم به ذکر است که ممکن است اسپردها در بازارها و زمان های مختلف، متغیر باشند. وقتی اسپردها بیشتر می شوند و به عبارت دیگر، تفاوت بین قیمت bid ask در فارکس افزایش می یابد، این موضوع می تواند نشان دهنده نوسانات بیشتر یا استقرار نداشتن در بازار باشد.

  استفاده از Spreads معیاری برای انتخاب بهترین زمان به منظور ورود به بازار یا انجام معاملات است؛ در نتیجه این امر، به معامله گران فعال در بازار مالی فارکس کمک می شود که تصمیمات بهتری گرفته و درنهایت سود بیشتری به دست بیاید.

  کدام جفت ارزها کمترین میزان اسپرد را دارند؟

  اگر برای خرید و فروش در بازار فارکس، قصد خرید یک جفت ارز را دارید، باید به سراغ جفت ارزهایی بروید که کمترین میزان اسپرد را دارند. جفت های ارزی با کمترین میزان اسپرد در بازار فارکس، جفت هایی هستند که حجم معاملات بالایی دارند. جفت های ارز اصلی عبارت اند از EUR/USD،USD/JPY،GBP/USD،USD/CHF،AUD/USD و NZD/USD؛ از این جفت ها، سه جفت اول یعنی EUR/USD،USD/JPY و GBP/USD، به طور عمده کمترین میزان اسپرد را دارند.

  از آنجا که جفت های ارز اصلی، حجم معاملات بسیار زیادی در بازار فارکس دارند، تقاضا و عرضه در این جفت ها بسیار بالاست که سبب کاهش اسپرد و پایین آمدن bid ask در فارکس می شود. این وضعیت سبب می شود معامله گران بتوانند با هزینه کمتری، معاملات را انجام داده و بهره بیشتری از آن ها ببرند.

  قیمت مستقیم و غیرمستقیم در فارکس

  علاوه بر bid ask در فارکس، زمانی که درباره قیمت های ارز صحبت می کنیم، منظور قیمت مستقیم و غیرمستقیم در فارکس است. این دو نوع قیمت به ما نشان می دهند قیمت ارزهای مختلف را چگونه با یکدیگر مقایسه کنیم:

  • قیمت مستقیم (Direct Quote): در قیمت مستقیم، ما قیمت یک واحد ارز خارجی را به ارز پول داخلی خود نشان می دهیم؛ به عبارت دیگر، ما می بینیم چقدر از ارز محلی برای خرید یک واحد از ارز خارجی نیاز داریم. به طور مثال، اگر درباره زوج ارز دلار آمریکا و ریال ایران صحبت کنیم، به این معناست که برای خرید یک دلار آمریکا، نیاز به چند ریال ایران داریم.
  • قیمت غیرمستقیم (Indirect Quote): در قیمت غیرمستقیم، معامله گر بررسی می کند چقدر از ارز محلی برای خرید یک واحد از ارز خارجی نیاز است؛ به عبارت دیگر، چقدر از ارز خارجی برای خرید یک واحد از ارز محلی لازم است.

  برای مثال، اگر درباره زوج ارز یورو و دلار آمریکا صحبت کنیم، به این معناست که برای خرید یک یورو، نیاز به چند دلار آمریکا داریم. معمولاً ارزهای مشترک المنافع مانند پوند انگلیس، دلار استرالیا و یورو، به صورت غیرمستقیم قیمت شان مطرح می شود.

  نحوه محاسبه نرخ ارز متقابل

  درک نحوه قیمت گذاری ارزها در بازار فارکس بسیار مهم است و معامله گران با دانستن نحوه محاسبه نرخ ارز متقابل می توانند معاملات پرسودی را انجام دهند. کیوسک های فرودگاهی یا صرافی هایی که در فرودگاه های مستقر هستند معمولاً نرخ های نامناسبی برای خرید و فروش ارز پیشنهاد می دهند. به طوری که ممکن است تا 5 درصد کمتر از ارز واقعی را دریافت کنید.

  به همین دلیل، بهتر است قبل از سفر، خرید خود را از صرافی های داخل شهر و یا بانک انجام دهید. فرض کنید می خواهید از کانادا به اروپا سفر کنید و در نتیجه به یورو نیاز دارید؛ به عبارت دیگر، می خواهید ببینید چقدر دلار کانادا باید به ازای یک یورو پرداخت کنید.

  به شما دو داده درباره قیمت ارزها داده شده است؛ اینکه قیمت 1 دلار آمریکا برابر با 1.0750 دلار کانادا و 1 یورو برابر با 1.3400 دلار آمریکاست. در این شرایط، برای محاسبه نرخ تقریبی EUR/CAD، ابتدا قیمت یک یورو را به دلار تبدیل می کنیم که در این شرایط قیمت 1 یورو برابر 1.3400 دلار آمریکاست و در مرحله بعد این میزان دلار را به دلار کانادا تبدیل می کنیم که با رابطه زیر محاسبه می شود:

  1.3400 دلار × 1.0750 دلار کانادا = 1.4405 دلار کانادا

  در این حالت نرخ تقریبی EUR/CAD برابر است با:

  1 یورو = 1.4405 دلار کانادا

  اگر فروشنده ای در کانادا نرخ 1 یورو = 1.4000 / 1.4800 کانادا را نقل کند، به این معناست که:

  • برای خرید یک یورو، 1.48 دلار کانادا پرداخت می کنید.
  • برای فروش یک یورو، 1.40 دلار کانادا دریافت می کنید.

  سخن پایانی

  bid ask در فارکس، مترداف با مفهومی به نام اسپرد خرید و فروش است. به میزان تفاوت بین قیمت خرید (ask)، یعنی قیمتی که یک خریدار حاضر است برای خرید دارایی پرداخت کند و قیمت فروش (bid)، یعنی قیمتی که یک فروشنده حاضر است برای فروش دارایی دریافت کند، در بازار مالی فارکس، اسپرد می گویند.

  به عبارت دیگر، این معیار، نمایانگر هزینه تراکنش بین خریداران و فروشندگان است. این تفاوت در قیمت ها، به عنوان هزینه اجرای تراکنش در بازار در نظر گرفته می شود. در این مقاله سعی کردیم به صورت کامل شما را با مفاهیم مرتبط با bid ask در فارکس آشنا کنیم تا در زمان معامله بتوانید این نرخ را خودتان محاسبه کنید.

  پرسش های متداول

  Bid پیشنهاد قیمتی است که خریداران حاضر هستند برای یک ارز در بازار فارکس بپردازند. قیمت Bid همان قیمتی است که معامله گر می تواند با آن وارد معامله فروش شود. T یعنی برای فروش هر ارزی باید از قیمت Bid استفاده کنید.

  Ask در فارکس برای خرید یک جفت ارز مطرح می شود و در تضاد با مفهوم bid قرار دارد. این قیمت مقدار ارز قیمت گذاری شده را نشان می دهد که باید برای خرید یک واحد ارز پایه پرداخت شود. قیمت پیشنهادی همواره از قیمت درخواستی کوچک تر خواهد بود.

  Bid Ask Spreads در فارکس تفاوت بین قیمت Bid و Ask در فارکس است. در فارکس این اسپرد را پیپ ها نشان می دهند.

  خیر، در بازار مالی فارکس همواره قیمت پیشنهادی یا bid همواره پایین تر از قیمت درخواستی یا ask است.