اجرای سفارش خرید یا فروش در بازار فارکس نیز مانند هر پلتفرم معاملاتی دیگری در دو نوع مختلف یعنی Market Execution و Instant Execution انجام می شود. به این ترتیب، برای معامله گران بازارهای مالی ازجمله فارکس این امکان فراهم شده تا باتوجه به استراتژی سرمایه گذاری و شرایط خود مناسب ترین نوع اجرای سفارش را انتخاب کنند. در ادامۀ این مطلب قصد داریم به پرسش مهم Market Exeution یا اجرای بازار در فارکس چیست، پاسخ دهیم.

تعریف Market Execution یا اجرای بازار در فارکس

اجرای بازار که در زبان انگلیسی به عنوان Market Execution یا By Market شناخته می شود، یک نوع روش اجرای سفارش خرید یا فروش در بازارهای مالی مانند فارکس است. در این نوع دستور، اجرای معاملۀ سفارش خرید یا فروش معامله گر در بهترین قیمت بازار اجرا می شود. در این نوع ثبت سفارش، بروکر سفارش خرید یا فروش را در نزدیک ترین قیمت انتخابی کاربر ثبت و اجرا می کند.

درواقع، سفارش ثبت شده توسط کاربر باتوجه به قیمت فعلی بازار و در کسری از ثانیه اجرا می شود. از طرفی ا آنجایی که قیمت ها دائماً در حال تغییر هستند، قیمت معاملۀ نهایی ممکن است کمی بالاتر یا پایین تر از قیمتی باشد که معامله گر در پنجرۀ ترمینال مشاهده می کند. از مزایای این روش می توان به سرعت بالای ثبت سفارش و دسترسی 100درصدی معامله گر به بازار اشاره کرد. برای درک بهتر این موضوع به مثال زیر توجه کنید:

شرایطی را فرض کنید که معامله گر قصد دارد در حساب استاندارد فارکس که از گزینۀ اجرای بازار پشتیبانی می شود، سفارش خرید EURUSDm را ثبت کند. زمانی که معامله گر در پلتفرم معاملاتی فارکس روی گزینۀ خرید (Buy) این سفارش کلیک می کند، با دو قیمت 1.21705 و 1.21735 مواجه می شود.

اما این دو قیمت سریعاً به دو قیمت 1.21719 و 1.21740 تغییر می کنند. به این ترتیب، سیستم بدون درخواست تأیید از جانب کاربر، به طور خودکار سفارشی را با قیمت جدید 1.21740 باز می کند؛ درواقع، تنها لازم است معامله گر حجم سفارش را مشخص کند. در برخی از بروکرها، سطوح Stop Loss و Take Profit فقط پس از بازشدن پوزیشن و مشخص شدن قیمت اضافه می شود.

تفاوت اجرای آنی با Market Execution یا اجرای بازار در فارکس چیست؟

برخلاف Market Execution یا اجرای بازار در فارکس، در اجرای آنی یا instant execution، معامله گر باید شخصاً حجم و قیمت موردنظر خود را مشخص کند. به این ترتیب، تنها درصورتی سفارش پر و نهایی می شود که شرایط تنظیم شده توسط کاربر در سمت سرور موجود باشد.

درنتیجه، بروکر مؤظف است تا سفارش کاربر را در همان قیمت درخواست شده جهت باز یا بسته کردن سفارش موردنظر اجرا کند. زمانی که قیمت درخواستی معامله گر در دسترس نباشد، بروکر این اجازه را دارد تا درخواست اجرای سفارش را رد کرده یا  اخطار  Re-quoteیا price change  را به کاربر نشان دهد.

نتیجه گیری

مانند سایر پلتفرم های معاملاتی بازارهای مالی در فارکس نیز از حالت اجرای بازار پشتیبانی می شود. در این روش ثبت سفارش، پوزیشن خرید یا فروش ایجادشده توسط کاربر در بهترین قیمت بازار اجرا خواهد شد.