ثانیه
دقیقه
ساعت
روز
وبینار آموزش ترید از صفرِ صفر رایگان شد!
search

پیش بینی قیمت های فارکس با هوش مصنوعی؛ از خیال تا واقعیت

پیش بینی قیمت های فارکس با هوش مصنوعی؛ از خیال تا واقعیت

ماجرای پیش بینی قیمت های فارکس باهوش مصنوعی یا حتی پیش بینی قیمت سهام باهوش مصنوعی حوزه پژوهشی فعال و رو به رشد است. هوش مصنوعی می تواند الگوریتم هایی را ارائه دهد تا به کمک آن ها حجم فراوانی از داده ها با سرعت و دقت بسیار بالا پردازش و تحلیل شوند.

ثبت‌نام در وبینار فارکس

در اثر این تلاش، الگوها و روندهایی شناسایی می شوند که می توانند حرکت های قیمت در آینده بازار را با ضریب قابل قبولی پیش بینی کنند. در این مقاله از خانه سرمایه می خواهیم کمی بیشتر و کاربردی تر به ماجرای پیش بینی قیمت های فارکس با هوش مصنوعی نگاه کنیم و روش های استفاده واقعی از این فرصت را زیر ذره بین کنجکاوی مان بگذاریم؛ پس با ما همراه باشید.

مزیت های پیش بینی قیمت های فارکس با هوش مصنوعی چیست؟

افزایش دقت در پیش بینی قیمت های فارکس و کم شدن احتمال اشتباه

هوش مصنوعی می تواند به کمک «تحلیل داده های تاریخی»، «نوسان های قیمت در گذشته بازار»، «بررسی روندها و تحولات گذشته بازار» و البته با به کارگیری «الگوریتم های یادگیری ماشین و شبکه های عصبی پیچیده» رفتار آینده قیمت سهام یا ارزها را با دقت بالایی پیش بینی کند و آن اطلاعات را در اختیار سرمایه گذاران قرار دهد.

افزایش سرعت و ساده تر شدن فرایندهای معاملاتی

خودکارسازی فرایندها و بی نیاز بودن از دخالت انسان یکی از ویژگی های بزرگ هوش مصنوعی است. وقتی این ویژگی ها وارد بازار سرمایه و فارکس می شوند می توانند بار بزرگی را از دوش سرمایه گذاران بردارند و به آن ها در تجربه کردن ترید متفاوت کمک کنند.

هوش مصنوعی می تواند به صورت خودکار و بدون نیاز به دخالت یا تفکر تریدر، سفارش های خرید و فروش را در قیمت مورد نظر او ثبت و اجرا کند. همین کار سبب می شود معامله گر بتواند بسیار راحت تر و در بهترین نقطه های ورود و خروج در بازار معامله و فرصت های سودآور را شناسایی کند. همچنین از هزینه های معاملاتی بیهوده که شامل ضرر در نتیجه معامله احساسی می شوند به شکل چشمگیری دوری کند.

کمک به تریدر در گرفتن تصمیم های عاقلانه تر

تریدر یک انسان است و انسان ها برخلاف چیزی که فکر می کنند نه به کمک عقل بلکه احساسشان تصمیم های مهم می گیرند. هر چه ابعاد این تصمیم بزرگ تر و پول بیشتری در میان باشد تریدر هم به همان اندازه احساسی تر وارد عمل می شود.

البته وقتی از احساس حرف می زنیم، گاهی منظور معنای مثبت آن یعنی شور و شوق معامله در ریسک بالاتر یا ترس بی مورد است که سبب خروج زودهنگام از معامله و از دست دادن سودهای بزرگ می شود.

هوش مصنوعی می تواند با تحلیل عوامل مختلف که هریک بر قیمت سهام یا ارز تأثیر می گذارند (مانند «تحلیل فاندامنتال»، «تکنیکال» و حتی «اخبار سیاسی و اقتصادی») و پیش بینی قیمت های فارکس می تواند در تصمیم گیری های عاقلانه به سرمایه گذاران کمک کند.

ثبت‌نام در وبینار فارکس

از این گذشته هوش مصنوعی می تواند با زیر نظر گرفتن معاملات تریدر، نقاط قوت و ضعف معامله گری او را استخراج کند و وی را به سمت آموزش بیشتر برای پر کردن این حباب های علمی و مهارتی سوق دهد.

هوش مصنوعی به دور از فرض های ذهنی و قانون های فردی عمل می کند

به این ترتیب، فرض ها، تعصب، علاقه یا هرگونه جوگیری تریدر از داستان معامله در فارکس جدا می شوند.

هوش مصنوعی محاسبه ها را بسیار سریع تر و دقیق تر انجام می دهد

این مورد یکی از خواسته هایی است که هر تریدری در کنار پیش بینی قیمت های فارکس از هوش مصنوعی دارد!

مزیت های پیش بینی قیمت های فارکس با هوش مصنوعی چیست؟

معایب استفاده از هوش مصنوعی در پیش بینی قیمت های فارکس کدام اند؟

هوش مصنوعی هم با وجود تمام مزیت هایی که دارد، صد درصد کامل نیست و نقاط ضعف هایی را دارد.

نیاز همیشگی به داده ها چه از نظر کیفی و چه کمی

هوش مصنوعی برای یادگیری و پیش بینی قیمت های فارکس یا هر ماجرای دیگری به داده های زیاد، دقیق و معتبر نیاز دارد. اگر داده های ورودی با کم و کاست، نادرست یا کهنه باشند او توانایی تولید پاسخ درست را از دست می دهد. از این گذشته، شاید هوش مصنوعی با داده های جدیدی که در اختیار می گیرد ناسازگاری می کند و درنهایت به خطا می رسد.

هزینه بالای توسعه و نگهداری از هوش مصنوعی

هوش مصنوعی برای اجرا و نشان دادن تمام پتانسیل خود به سخت افزارها و نرم افزارهای پیشرفته و گران قیمت نیاز دارد. از این گذشته، فرایند پردازش الگوریتم های هوش مصنوعی و نگهداری از آن ها به پردازنده های قوی و منابع ذخیره سازی کافی نیازمند است. ناگفته نماند به روزرسانی و اصلاح خطاهای هوش مصنوعی هم به تخصص و دانش فنی بالا نیاز دارد.

کمبود اعتماد و شفافیت به نتایج به دست آمده از هوش مصنوعی

در بسیاری از موارد، هوش مصنوعی پیش بینی های خود را با به کار بستن روش های پیچیده و نامفهوم صورت می دهد. همین موضوع سبب می شود معامله گران نتوانند منطق و علت تصمیم ها یا پیش بینی های هوش مصنوعی را درک کرده و به آن اعتماد کنند.

این نکته را هم نمی توان نادیده گرفت که شاید هوش مصنوعی با تغییرات بازار یا شرایط خارج از کنترل، سازگار نباشد و پاسخ مناسبی به خطرات یا شرایط پرریسکی ندهد که به تازگی با آن ها مواجه شده است.

مدل سازی در هوش مصنوعی، پیچیدگی های خودش را دارد

برای ساخت یک مدل خوب که بتواند پیش بینی قیمت های فارکس را برایمان انجام دهد به داده های دقیق، معتبر و کافی نیاز داریم. از این گذشته، تغییر خارج از برنامه یا حتی تحولات پیش بینی نشده می توانند بر همه چیز تأثیر بگذارند و مدل ما را که آن قدر برای ساختش زحمت کشیدیم به چیزی غیرکاربردی تبدیل کنند.

ابزارهای هوش مصنوعی برای پیش بینی قیمت های فارکس کدام اند؟

بیایید از دور نگاهی به این روش ها بیندازیم و ببینیم که هوش مصنوعی برای پیش بینی قیمت های فارکس از چه ابزارهایی استفاده می کند. البته در مقاله «ماشین لرنینگ در بازارهای مالی» به طور مفصل درباره این روش ها و کاربردشان صحبت کردیم. می توانید برای مطالعه عمیق تر در این زمینه به آن مقاله هم سر بزنید؛ اما ابزارها!

 • «شبکه های عصبی عمیق» (DNN) که نوعی شبکه عصبی مصنوعی با چندین لایه پنهان هستند و توانایی تخمین زدن تابع های پیچیده را دارند.
 • «شبکه های عصبی بازگشتی» (RNN) که نوعی شبکه عصبی مصنوعی با حافظه داخلی هستند و می توانند داده هایی را که ترتیب زمانی دارند مدل کنند.
 • «حافظه طولانی کوتاه مدت» (LSTM) که نوع خاصی از شبکه های عصبی بازگشتی است و می تواند اطلاعات را تا زمان طولانی تر نگهداری کند و وقتی لازم باشد، حذف کند.
 • «یادگیری تقویتی» (RL) نوعی «یادگیری ماشین» است که در آن با استفاده از سیستم پاداش و تنبیه، مدل به سوی تصمیم گیری های بهتر سوق داده می شود.

گام به گام تا پیش بینی قیمت های فارکس با هوش مصنوعی

برای استفاده از هوش مصنوعی در پیش بینی قیمت های فارکس، به چند گام نیاز دارید:

 1. توسعه استراتژی معاملاتی خودتان را به اولین دغدغه تان تبدیل کنید

در این گام باید این چند کار را انجام دهید:

 • اهداف معاملاتی خود را به درستی تعیین کنید.
 • ظرفیت ریسک پذیری تان را به درستی تخمین بزنید.
 • هدفی برای سقف سودآوری خودتان در نظر بگیرید.
 • نقشه راه ورود و خروج از معاملات خودتان را به درستی ترسیم کنید.
 • تکلیف خود را با مدیریت سرمایه مشخص کنید.
 1. فناوری هوش مصنوعی مناسب خودتان را انتخاب کنید

شما برای انتخاب روش های مختلف هوش مصنوعی آزاد است و می توانید از «شبکه های عصبی عمیق (DNN)»، «شبکه های عصبی بازگشتی (RNN)»، «یادگیری تقویت (RL)» و روش های دیگر برای آغاز پروژه خودتان کمک بگیرید.

 1. حالا وقت جمع آوری داده است

در این گام، شما باید داده ها را جمع آوری و تحلیل کنید. داده هایی که باید به سراغشان بروید در «روندهای بازار»، «اخبار اقتصادی و حتی سیاسی»، «شاخص های اقتصادی» و… قرار دارند. البته در این گام می توانید از الگوریتم های هوش مصنوعی برای تحلیل داده ها و شناسایی الگوهایی که در تصمیم گیری های معاملاتی به شما کمک می کنند استفاده کنید.

 1. استراتژی معاملاتی خود را آزمایش و بهینه سازی کنید

شما باید استراتژی خود را روی داده های گذشته و فعلی بازار آزمایش کنید. سپس نتیجه های به دست آمده را با استفاده از معیارهای ارزیابی مانند «خطای میانگین مطلق (MAE)»، «خطای میانگین مربع ها (MSE)»، «نسبت شارپ» و «نرخ بازده» ارزیابی کنید.

 1. معاملات خود را خودکار کنید

هنگام کار با هوش مصنوعی ممکن است استراتژی خود را به صورت یک بات معاملاتی برنامه نویسی کرده و آن را از راه یک «API» به حساب معاملاتی تان وصل کنید. اگر با برنامه نویسی آشنایی ندارید می توانید از «چت بات های هوش مصنوعی» مثل «ChatGPT» بخواهید که استراتژی شما را به کد برنامه نویسی تبدیل کنند.

چطور به کمک هوش مصنوعی یک استراتژی معاملاتی فارکس بسازیم و از آن در پیش بینی قیمت های فارکس استفاده کنیم؟

با وجود آنکه در مقاله دیگری به طور مفصل این موضوع و تکنیک های آن را با مثال برایتان توضیح می دهیم، در این مقاله هم می خواهیم دورنمایی از تمام کارهایی را که باید انجام دهید به شما نشان دهیم.

همان طور که کمی قبل آن اشاره کردیم برای تبدیل استراتژی معاملاتی خود به کدهای برنامه نویسی می توانید از دو راه وارد شوید؛ یا خودتان دست به کیبورد شوید و آن را کدنویسی کنید یا آنکه از یک «چت بات» برای تبدیل استراتژی معاملاتی تان به کد کمک بگیرید.

ابزارهای هوش مصنوعی برای پیش بینی قیمت های فارکس کدام اند؟

آموزش پیش بینی قیمت فارکس با استفاده از Capitalise.ai

در اینجا ما از چت بات هوشمند و رایگان «Capitalise.ai» برای این کار کمک می گیریم. این چت بات می تواند استراتژی معاملاتی شما را به طور خودکار کد کرده و آن را به حساب معاملاتی تان وصل کند. بیایید گام های این ماجرا را خیلی کوتاه با هم بررسی کنیم:

 • افتتاح حساب معاملاتی در یکی از کارگزاری های معتبر فارکس

پیشنهاد می کنیم اگر هنوز حساب معاملاتی ندارید، قبل از افتتاح آن نگاهی به لیست کارگزاری های پشتیبانی شده توسط «Capitalise.ai» بیندازید. سپس از میان آن ها یک کارگزاری را انتخاب کرده و حساب باز کنید.

 • یک حساب کاربری در ai بسازید

ثبت نام در این سایت بسیار ساده است و با داشتن یک ایمیل هم می توانید کار را تمام کنید.

 • حساب خود را به ai وصل کنید

در این گام باید با وارد کردن «نام کارگزاری»، «نام کاربری» و «رمز عبور» حساب معاملاتی خود را به «Capitalise.ai» متصل کنید.

 • استراتژی خود را برای چت بات توضیح دهید

به زبان ساده -البته انگلیسی- استراتژی معاملاتی خود را همراه با مشخص کردن حد سود و ضرر برای این چت بات توضیح دهید. البته در این سایت، قالب های آماده ای هم وجود دارند که می توانید از آن ها استفاده کنید؛ مثلاً می توانید چنین چیزی را به چت بات تحویل دهید:

»Buy EURUSD when the price crosses above the 50-day moving average and sell when the price crosses below the 50-day moving average «

 • استراتژی خود را ذخیره و فعال کنید

در گام آخر می توانید مواردی مثل «نام گذاری شخصی استراتژی خود»، «بازتعریف حد سود و ضرر» «اضافه کردن توضیح» و حتی «دسته بندی» آن را انجام دهید. بقیه کار را به او بسپارید. این چت بات، به صورت خودکار، استراتژی تعریف شده از سمت شما را در حساب معاملاتی تان اجرا خواهد کرد.

تبریک می گوییم. شما به همین سادگی توانستید یک استراتژی معاملاتی را با کمک هوش مصنوعی بسازید و با اتصال آن به حساب معاملاتی تان از هوش مصنوعی برای پیش بینی قیمت های فارکس کمک بگیرید. البته پیش بینی قیمت ها تنها یک چشمه از این ماجراست. شما هر زمان که بخواهید می توانید استراتژی خود را متوقف کرده، آن را ویرایش کنید، دوباره فعال کرده یا حتی حذف کنید.

برای پیش بینی قیمت های فارکس با هوش مصنوعی از چه نوع داده هایی استفاده می شود؟

درمجموع داده هایی که برای پیش بینی قیمت های فارکس با هوش مصنوعی به کار گرفته می شوند از دو نوع خارج نیستند:

داده هایی از جنس شاخص های اقتصادی

این داده ها که در انگلیسی «macroeconomic indicators» نام دارند، وضعیت اقتصادی کلان یک کشور یا منطقه را به نمایش می گذارند. از این دست داده ها می توان به «نرخ بهره»، «نرخ بیکاری»، «تورم»، «تولید ناخالص داخلی» و… اشاره کرد. داده های اقتصادی این قدرت را دارند که بر «عرضه و تقاضای یک ارز» تأثیر بگذارند و درنهایت، قیمت آن را دستخوش تغییر کنند.

داده هایی از نوع شاخص های فنی

داده های فنی یا «technical indicators» که پشت خودشان رفتار قیمت در بازار را پنهان کرده اند، دومین نوع از داده هایی هستند که هوش مصنوعی از آن ها برای پیش بینی قیمت های فارکس استفاده می کند. داده هایی مثل «میانگین متحرک»، «انحراف معیار» و «شاخص نسبی قدرت».

داده های فنی می توانند الگوها و روندهای قیمت را نشان دهند و به معامله گران کمک کنند زمان مناسب برای خرید و فروش را تشخیص دهند.

هوش مصنوعی خوب است اما نه خوب تر!

هوش مصنوعی، قدرت، توانایی و پتانسیل زیادی دارد. شاید در برخی جنبه ها ما نتوانیم پا به پایش گام برداریم، اما این دلیل نمی شود که با ورود هوش مصنوعی، عقل، منطق و قدرت تجزیه و تحلیل خودمان را فراموش کنیم.

به یاد داشته باشید، هوش مصنوعی تنها یکی از ابزارهای دم دست شما برای تحلیل بازار فارکس یا هر بازار سرمایه دیگری است. شاید ابزار خیلی خوبی باشد، اما مهم این است که شما از این ابزار یا هر ابزار فوق العاده دیگری که در آینده می آید در راستای برنامه معاملاتی تان و استراتژی که برای خودتان ساخته اید استفاده کنید. نه چیزی بیشتر از این!

پرسش های متداول

هوش مصنوعی می تواند با تجزیه و تحلیل داده های تاریخی و شناخت الگوهای بازار فارکس قیمت را پیش بینی کند. او این کار را با کشف الگوهای تکراری و سیکل ها براساس داده های متفاوتی که قبلاً در اختیارش گذاشته شده انجام می دهد.

خیر. هیچ سیستمی، حتی هوش مصنوعی نمی تواند با دقت ۱۰۰ درصد پیش بینی کند؛ چون بازار فارکس تحت تأثیر موارد زیادی قرار دارد که می توانند در یک لحظه، تمام پیش بینی ها را نقش بر آب کنند.

هرگز کاملاً به پیش بینی های هوش مصنوعی اعتماد نکنید و مدیریت ریسک مناسبی داشته باشید.

به این مقاله امتیاز دهید
(۱۴۰ رای) ۴.۵
۱۲۳۴۵
ترتیبی که برای خواندن مقالات همه چیز در مورد فارکس به شما پیشنهاد میکنیم:
forex-demo-account
حساب دمو فارکس چیست و چطور کار می‌کند؟
why-do-we-lose-in-forex
‌چرا در فارکس ضرر می‌کنیم؟ | روش‌های به حداقل رساندن ضرر
types-of-orders-in-forex-market
انواع سفارشات در فارکس + 5 دلیل اهمیت شناخت آ‌نها
take-profit
حد سود (take profit) در فارکس چیست؟ + روش‌ تعیین
cpi
شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) در فارکس چیست؟ آموزش 0 تا 100
cash-rate
نرخ بهره فارکس (cash rate) چیست؟
contract-size
اندازه قرارداد یا contract size چیست و چه استفاده‌ای در فارکس دارد؟
rebate
مفهوم ریبیت Rebate در بازار فارکس چیست؟ + بهترین بروکرهای فعال
free-margin
مفهوم فری مارجین یا free margin در فارکس چیست؟
deviation-in-forex
انحراف استاندارد یا deviation در فارکس چیست؟
pending-order
پندینگ اردر در فارکس چیست؟ آشنایی 0 تا 100 با Pendin order
equity
equity چیست؟ آموزش 0 تا 100 اکوئیتی در فارکس
what-is-bms
bms در فارکس چیست؟ 0 تا 100 آشنایی با کاربرد bms
what-is-drawdown
drawdown فارکس چیست؟ آموزش محاسبه و کنترل drawdown
bank-holiday
bank holiday در فارکس چیست؟ در زمان تعطیلات معامله کنیم؟
bid-ask
bid ask در فارکس| منظور از قیمت پیشنهادی و قیمت درخواستی چیست؟
retail-sales
شاخص خرده فروشی یا retail sales و تاثیر آن بر بازار فارکس
forecasting-forex-prices
پیش بینی قیمت های فارکس با هوش مصنوعی؛ از خیال تا واقعیت
how-much-money-do-i-need-to-trade-in-forex
برای ترید در فارکس چقدر پول احتیاج دارم؟
best-forex-strategies
بهترین استراتژی فارکس چیست؟ 10 مورد از مهمترین استراتژی های فارکس
1000-pip-climber
آموزش ربات معامله گر 1000 pip climber برای بازار فارکس
learning-forex
آموزش فارکس چقدر طول میکشد؟
forex-news
اخبار مهم در فارکس | چه اخباری را در فارکس دنبال کنیم؟
traders-lives
یک روز از زندگی یک تریدر؛ زندگی به سبک تریدرها!
forex-signal
سیگنال فارکس چیست + معرفی کانال تلگرامی معتبر سیگنال فارکس
backtest
چگونه در تریدینگ ویو بک تست بگیریم؟
pmi
شاخص PMI چیست؟ کاربرد PMI در فارکس
nfp
شاخص NFP چیست و چه اهمیتی در بازار فارکس دارد؟
risk-management-in-forex
مدیریت ریسک در فارکس؛ رمز و رازها را از زبان بهترین تریدرهای فارکس بشنوید
effect-of-interest-rates-on-the-forex
تاثیر نرخ بهره بر بازار فارکس؛ چگونگی و اهمیت این تاثیر
forex-in-iran
وضعیت فارکس در ایران | آیا فارکس قانونی است؟
edge
لبه معاملاتی در فارکس (Edge Trading) به چه معناست؟
prop-trading-co
معرفی بهترین شرکت های پراپ تریدینگ برای ایرانیان
proprietary-trading
پراپ تریدینگ چیست؟ | بهترین سایت های پراپ تریدینگ برای ایرانیان
ninjawolf
معرفی و آموزش ربات NinjaWolf؛ یکی از بهترین ربات های فارکس
crypto-or-forex
ارز دیجیتال یا فارکس؟ تفاوت و شباهت در چیست؟ کدام بهتر است؟
swap-forex
سواپ در فارکس چیست و چگونه محاسبه می شود؟
forex-account-types
تفاوت انواع حساب فارکس در چیست؟ از کدام حساب استفاده کنیم؟
superbatman
معرفی و آموزش ربات سوپر بتمن (Super Batman)
best-forex-traders
با 10 مورد از بهترین تریدرهای فارکس آشنا شوید
forex-mistakes
رایج ترین اشتباهات معامله گران فارکس؛ بررسی موردی 13 خطا
expert-eagle
آموزش ربات عقاب؛ بهترین اکسپرت فارکس
forex
بازار فارکس چیست و چگونه در فارکس معامله کنیم؟
vigas-robot
ربات اسکلپر ویگاس؛ آموزش و نحوه استفاده
forex-successful-trader
تریدرهای موفق فارکس، 10 مورد از الگوهای معامله گران کارکشته بازار
margin-in-forex
آموزش معاملات مارجین در فارکس
forex-economic-calendar
تقویم اقتصادی فارکس چیست و چه کاربردی دارد؟
bubble-in-forex
حباب در فارکس چیست؟ معروفترین حباب های قیمتی در فارکس
forex-kill-zone
کیل زون فارکس یا Forex Kill Zone چیست؟
4step-guide-making-sure-your-broker-legit
بروکرهای کلاهبردار فارکس [8 روش تشخیص + لیست کامل بروکرها]
forex-trading-sessions
سشن‌ های فارکس چیست؟
forex-account
آموزش کامل نحوه ثبت نام در فارکس
top-up-forex-with-webmoney
نحوه شارژ حساب فارکس با وب مانی [آموزش تصویری و مرحله به مرحله]
market-execution
Market Execution یا اجرای بازار معاملات فارکس چیست؟
avoid-margin-call
چگونه در فارکس کال مارجین نشویم؟
types-of-forex-trading
انواع معاملات در فارکس | راهنمای انجام معاملات فارکس
forex-working-hours
ساعت کار فارکس؛ بهترین ساعات ترید در فارکس
lot-in-forex
لات در فارکس چیست؟ [انواع Lot در فارکس + نحوه و فرمول محاسبه]
spread-in-forex
آشنایی با اسپرد (Spread) در فارکس؛ کارمزد پنهانی در فارکس
forex-psychology
روانشناسی فارکس؛ آموزش مدیریت احساسات در معامله
types-charts-forex
انواع نمودار در فارکس [نحوه خواندن + کاربرد هرکدام از آنها]
forex-podcast
پادکست آموزش فارکس؛ 6 مورد از بهترین پادکست های فارکس
best-time-to-trade-in-forex
بهترین زمان معامله در فارکس چه زمانی است؟
supply-and-demand
آموزش معامله در نواحی عرضه و تقاضا
pip-calculator
ماشین حساب ارزش پیپ (Pip)
what-is-traded-in-forex
مفهوم جفت ارز در فارکس؛ در بازار forex چه چیزی معامله می شود؟
forex-scams
انواع روش های کلاهبرداری‌ در بازار فارکس
forex-market-players
بازیگران بازار فارکس (Forex) چه کسانی هستند؟
forex-advantages
مزایای بازار فارکس نسبت به بقیه بازارهای مالی چیست؟
experts
آموزش اکسپرت نویسی
forex-support-and-resistance
سطح حمایت و مقاومت در فارکس