ثانیه
دقیقه
ساعت
روز
پرسودترین کانال سیگنال VIP جفت‌ارزها رایگان شد!

انواع نمودار در فارکس [نحوه خواندن + کاربرد هرکدام از آنها]

انواع نمودار در بازار فارکس [نحوه خواندن + کاربرد هرکدام از آنها]

قیمت جفت ‌ارزها و دیگر دارایی‌ها در بازار فارکس همواره در حال تغییر است. درحقیقت تریدرها با بررسی و تحلیل رفتار قیمتی یک دارایی سعی می‌کنند آینده قیمتی آن دارایی را پیش‌بینی کنند. با نگاهی به انواع نمودار در فارکس می‌توان رفتار قیمتی جفت ‌ارز، احتمال برگشت قیمت، ضعف یا قدرت یک روند و دیگر اطلاعات کاربردی را درباره شرایط دارایی موردنظر استخراج کرد. فعالان بازار فارکس می‌توانند با توجه به روش فعالیت خود بهترین نوع نمودار را انتخاب کنند و تحلیلی مناسب ارائه دهند. در این مطلب از سری مطالب آموزش فارکس، انواع نمودار در بازار فارکس را بررسی کرده‌ایم.

نمودار شمعی (CandleStick) در فارکس

نمودار شمعی یا کندلی یکی از انواع نمودار در فارکس است که بیشتر تحلیلگران و تریدرها از آن استفاده کرده‌اند. این نمودار به این دلیل محبوب است که اطلاعات بسیاری را در مدتی بسیار کوتاهی به تریدر می‌دهد. معمولاً در نمودارهای کندلی یا شمعی، کندل مثبت با رنگ سبز و کندل منفی با رنگ قرمز مشخص می‌شوند.

البته گاهی کندل‌های مثبت سفید و کندل‌های منفی با رنگ مشکی مشخص می‌شوند. برای آنکه بتوانید نمودارهای قیمتی را درک کنید باید ابتدا با مفهوم هر کندل مثبت و منفی آشنا شوید.

کندل مثبت در نمودار کندلی یا شمعی

کندل مثبت که با رنگ سبز یا در برخی نمودارها با رنگ سفید مشخص می‌شود، زمانی شکل می‌گیرد که قیمت در زمان بازشدن کندل کمتر از قیمت در زمان بسته‌شدن آن باشد. به کندل سبزرنگ در تصویر زیر توجه کنید؛ اگر این کندل یک‌ساعته باشد، می‌توان گفت برای مثال در ساعت 3 کندل در قیمت 700 باز شده است و پس از گذشت یک ساعت، زمان به پایان رسیده و کندل با قیمت 1000 بسته شده است.

نکته مهم این است که با آنکه کندل در قیمت 700 باز و در قیمت 1000 بسته شده است، به این معنا نیست که این روند همواره در یک جهت و صعودی بوده، بلکه ممکن است حتی قیمت‌های بالاتر از 1000 و پایین‌تر از 700 را نیز لمس کرده باشد؛ برای مثال ممکن است کندل در قیمت 700 باز شده باشد، به قیمت 800 برسد و ناگهان تا 500 تنزل قیمت داشته باشد. سپس باز هم روند صعودی را پیش بگیرد و تا 1200 بالا رود و در انتها در قیمت 1000 بسته شود.

به زبان ساده قیمت بازشدن تا بسته‌شدن کندل (در این مثال 700 و 1000) بدنه کندل را تشکیل می‌دهد که در کندل‌های مثبت به رنگ سبز است، اما همان‌طور که در تصویر هم مشاهده می‌کنید، خطوطی در بالا و پایین کندل مشاهده می‌شوند که نوسانات قیمتی (بالاتر و پایین‌تر قیمت باز و بسته‌شدن کندل) در بازه زمانی تشکیل کندل را به ما نشان می‌دهند.

به‌طور خلاصه در زمان تشکیل یک کندل 4 قیمت مشاهده می‌شود. زمان باز و بسته‌شدن کندل و همچنین بالاترین و پایین‌ترین قیمت در زمان تشکیل کندل به‌صورت سایه (شدو / Shadow) در بالا و پایین بدنه کندل مشاهده می‌شود. کندل منفی که با رنگ قرمز یا مشکی مشخص می‌شود نیز مفهوم اصلی مانند کندل مثبت سبزرنگ است؛ با این تفاوت که برای تشکیل کندل منفی یا نزولی، قیمت در زمان بازشدن کندل باید بیشتر از قیمت در زمان بسته‌شدن کندل باشد.

مانند کندل‌های مثبت، در طول دوره ایجاد کندل، ممکن است قیمت نوساناتی خارج از بازه قیمتی باز و بسته‌شدن کندل داشته باشد که چنین حالتی سبب ایجاد سایه (Shadow) در بالا و پایین بدنه کندل خواهد شد.

کندل مثبت در نمودار کندلی یا شمعی

تایم فریم نمودار کندلی

موضوع دیگری که در زمان تحلیل در نمودارهای قیمتی کندلی باید به آن توجه کنید، تایم ‌فریم انتخابی در پلتفرم مربوط است؛ برای مثال اگر در پلتفرم تریدینگ ویو تایم فریم نمودار قیمتی را روی روزانه تنظیم کرده باشید، هر کندل یا شمع در این نمودار، برای تشکیل‌شدن به یک روز یا 24 ساعت نیاز دارد.

از سوی دیگر، اگر یک کندل در تایم‌ فریم روزانه را در نظر بگیرید، دور آن را علامت‌گذاری کنید و تایم ‌فریم نمودار قیمتی را به یک‌ساعته تغییر دهید، متوجه می‌شوید که 24 کندل یک‌ساعته هم‌زمان و طی ایجاد کندل روزانه تشکیل شده‌اند.

نکته دیگر که در تصویر هم می‌بینید، این است که کندل موجود در تایم ‌فریم روزانه کندلی سبزرنگ است؛ بنابراین می‌توان نتیجه گرفت قیمت در زمان بسته‌شدن کندل بالاتر از قیمت در زمان بازشدن کندل بوده است. با بررسی نمودار در تایم ‌فریم یک‌ساعته نتیجه می‌‌گیریم که روند کلی طی تشکیل 24 کندل صعودی بوده است، اما همه کندل‌ها سبزرنگ و صعودی نیستند و گاهی در میانه راه کندل‌های منفی نیز ایجاد شده‌اند؛ با این حال با بررسی کل روند متوجه می‌شویم قیمت رو به صعود بوده است.

تایم فریم نمودار کندلی

نمودار میله‌ای در فارکس

اگر توانسته باشید مفهوم کندل‌های مثبت و منفی را که پیش از این شرح دادیم، متوجه شوید، درک نمودار میله‌ای که از انواع نمودار در بازار فارکس است، برای شما بسیار ساده خواهد بود؛ زیرا این دو نوع نمودار شباهت بسیاری به هم دارند. همان‌طور که در تصویر هم آمده است، در نمودارهای مثبت که معمولاً با رنگ سبز نشان داده می‌شوند، قیمت در زمان بسته‌شدن میله یا بار، بیشتر از قیمت در زمان باز شدن آن است.

مانند نمودار کندلی، ممکن است در مدت‌زمان تشکیل یک میله، قیمت خارج از محدوده باز و بسته‌شدن میله (قیمت‌های بالاتر از زمان بسته‌شدن و قیمت‌های پایین‌تر از باز شدن میله) هم نوسان داشته باشد که در این حالت خط عمودی در بالای قیمت بسته‌شدن و پایین قیمت بازشدن (در بار مثبت) این حرکت را نشان می‌دهد که این حرکات قیمتی را با عنوان سایه یا شدو معرفی می‌کنیم.

در بارهای منفی یک میله یا بار در قیمت بالاتری باز می‌شود و با گذشت زمان در قیمتی پایین‌تر از قیمت بازشدن بسته می‌شود. مانند میله‌های مثبت، در میله‌های منفی نیز اگر در مدت تشکیل میله یا بار قیمت در خارج از بدنه میله، یعنی قیمتی بالاتر از قیمت بازشدن و قیمتی کمتر از قیمت بسته‌شدن نوسان داشته باشد، در بالا و پایین بنده میله یا بار، شاهد سایه یا شدو خواهیم بود.

نمودار میله‌ای در فارکس

در نمودارهای میله‌ای نیز هر میله یا بار، نماینده حرکات قیمتی در همان بازه زمانی است؛ برای مثال اگر شما نمودار قیمتی را روی تایم ‌فریم یک‌ساعته تنظیم کرده باشید، هر میله در این نمودار برای تشکیل‌شدن به یک ساعت زمان نیاز خواهد داشت.

نکته دیگر درباره نمودارهای میله‌ای این است که باز هم مانند نمودار کندلی، اگر یکی از میله‌ها یا بارها را در تایم ‌فریم یک‌ساعته مشخص کنید و حالا تایم ‌فریم را به 15 دقیقه تغییر دهید، مشاهده می‌کنید که یک نمودار یک‌ساعته 4 نمودار 15 دقیقه‌ای را در دل خود جای داده است. این اصل برای تمام تایم فریم‌ها صدق می‌کند.

نمودار میله‌ای در فارکس

نمودار خطی در فارکس

اگر بخواهید یک نمای کلی از رفتار قیمتی یک دارایی را بررسی کنید، نمودار خطی می‌تواند انتخاب خوبی باشد؛ زیرا در این نوع نمودار جزئیات در زمان تشکیل خط حذف شده و تنها قیمت باز و بسته‌شدن در آن لحاظ مدنظر قرار می‌گیرد؛ البته باید توجه داشت که قیمت بازشدن، همان قیمت بسته‌شدن بخش پیشین در نمودار قیمتی است.

باز هم مفاهیم دو نمودار پیشین در زمینه تایم ‌فریم در اینجا هم برقرار است؛ یعنی برای مثال اگر شما بخشی از یک نمودار خطی را در تایم ‌فریم هفتگی علامت‌گذاری کنید، با تغییر تایم ‌فریم به روزانه متوجه می‌شوید با اینکه روند کلی تغییر نکرده و ثابت مانده است، در تایم‌ فریم کوچک‌تر می‌توانید نمودار را با جزئیات بیشتری بررسی کنید.

به زبان ساده اگر در یک بازه زمانی و در یک نمودار خطی تنها شاهد صعود در نمودار قیمتی باشید، با تغییر تایم ‌فریم به زمان‌های کمتر متوجه می‌شوید که حرکت تنها یک حرکت صعودی یکنواخت نبوده است، بلکه طی مسیر با افت و خیزهایی نیز مواجه شده، اما روند کلی صعودی بوده است.

نمودار خطی در فارکس

دسترسی به انواع نمودار در متاتریدر و تریدینگ ویو

بیشتر فعالان بازار فارکس از پلتفرم‌های متاتریدر برای ثبت معاملات و از تریدینگ ویو به‌منظور تحلیل نمودارهای قیمتی استفاده می‌کنند؛ به همین دلیل در این بخش مشاهده می‌کنید که از کدام بخش در این دو پلتفرم می‌توانید نمودارهای خود را تنظیم کنید.

در نرم‌افزار متاتریدر، در نوار بالای صفحه سه گزینه وجود دارند که انواع نمودار در بازار فارکس را مشخص می‌کنند؛ نمودار میله‌ای، کندلی و خطی که شما با نگاه به گزینه‌ها، نمودار مربوط را تشخیص می‌دهید؛ زیرا آیکون‌ها به شکل کندل، میله و خط هستند. همچنین اگر بخواهید تایم فریم نمودار قیمتی را تغییر دهید، می‌توانید از تایم‌های موجود که در بخش پایین انواع نمودار در بازار فارکس وجود دارند استفاده کنید.

دسترسی به انواع نمودار در متاتریدر و تریدینگ ویو

در تریدینگ ویو (Trading View) اگر بخواهید نمودار قیمتی کندلی، خطی یا انواع دیگر را انتخاب کنید، از بخشی که با کندل مشخص شده است (البته به‌دلیل آنکه نمودار فعلی یک نمودار کندلی است) می‌توانید نوع نمودار را تعیین کنید. همچنین با کمک بخش بعدی که با 1h مشخص شده است، می‌توانید تایم ‌فریم نمودار قیمتی را تنظیم کنید.

گفتنی است از آنجا که نمودار قیمتی روی تایم فریم یک‌ساعته تنظیم شده است، این بخش با عنوان 1h (1 hour) مشخص شده است و اگر تایم ‌فریم را تغییر دهید، این عنوان نیز تغییر می‌کند.

دسترسی به انواع نمودار در متاتریدر و تریدینگ ویو

کدام نمودار فارکس بهتر است؟

نمودارهایی که بررسی کردیم تحلیل و پیش‌بینی آینده قیمتی دارایی‌ها را ساده می‌کنند؛ درحقیقت به‌کمک انواع نمودار در بازار فارکس تریدرها می‌توانند تغییرات قیمتی را در بازه‌های زمانی مختلف به‌صورت گرافیکی بررسی کنند؛ به این ترتیب با نگاهی کوتاه به یک کندل می‌توان قیمت بازشدن، بسته‌شدن و همچنین بالاترین و پایین‌ترین قیمت را در بازه زمانی (1 ساعته، 4 ساعته، هفتگی، ماهانه و…) دریافت کرد.

از سوی دیگر با توجه به ساختار نمودار هر تریدری می‌تواند با در نظر گرفتن استراتژی خود بهترین نوع را انتخاب کند؛ برای مثال اگر تحلیلگری به جزئیات رفتار قیمتی نیاز داشته باشد، بهتر است از نمودار کندلی استفاده کند و نه نمودار خطی، اما در صورتی که تحلیلگری بخواهد حرکت کلی یک دارایی را بدون توجه به جزئیات ریز آن بررسی کند، بهتر است از نمودار خطی استفاده کند که کمترین جزئیات را در اختیار تریدر قرار می‌دهد؛ بنابراین می‌توان گفت بهترین نمودار ممکن است برای هر تریدری متفاوت باشد.

 

سخن پایانی

نمودارهای قیمتی رفتار قیمتی یک دارایی را نشان می‌دهند. با بررسی نمودارهای قیمتی و البته تسلط بر انواع الگوها می‌توان اطلاعات بسیاری از جمله قدرت یا ضعف روند، احتمال برگشت روند و دیگر اطلاعات را به دست آورد، اما برای آنکه بتوانید مفاهیم پیچیده‌تر را فراگیرید، لازم است ابتدا هرکدام از انواع نمودار در بازار فارکس را به‌خوبی بشناسید.

به همین دلیل سعی کردیم نمودارهای قیمتی شناخته‌شده که بیشترین کاربرد در میان کاربران را دارند، با جزئیات کامل برای شما شرح دهیم. در پایان لازم است بدانید انواع نمودار در بازار فارکس با انواع نمودار در دیگر بازارهای مالی تفاوتی ندارد؛ بنابراین با تسلط به این مفاهیم می‌توانید تا حدودی به بازار ارزهای دیجیتال هم اشراف پیدا کنید، اما بدیهی است برای شروع فعالیت در یک بازار مالی این مفاهیم ابتدایی کافی نیستند و بهتر است برای آمادگی کامل با شرکت در یک دوره آموزش ارز دیجیتال موفقیت خود را تضمین کنید.

 

پرسش‌های متداول

انواع نمودارها در بازار فارکس کدام هستند؟

انواع نمودار در بازار فارکس محدود نیستند، اما نمودار کندلی (شمعی)، نمودار میله‌ای و نمودار خطی بیشترین کاربرد را در میان فعالان این بازار دارند.

در نمودار کندلی مثبت قیمت بازشدن و بسته‌شدن کندل چه نسبتی با هم دارند؟

در نمودارهای مثبت، قیمت بازشدن یک کندل از قیمت بسته‌شدن آن کمتر است؛ زیرا حرکت صعودی است و با گذشت زمان باید قیمت افزایش یافته باشد.

 

دو پلتفرم شناخته‌شده برای بررسی انواع نمودار در بازار فارکس کدام هستند؟

نرم‌افزار متاتریدر برای ثبت معاملات در بازار فارکس و وبسایت تریدرینگ ویو برای انجام تحلیل تکنیکال دو پلتفرم متاتریدر برای ثبت این معاملات هستند.

 

بهترین نمودار در بازار فارکس کدام است؟

هر تریدر و تحلیلگری با توجه به استراتژی خود و این موضوع که به جزئیات روند نیاز دارد یا روند کلی برای وی کفایت می‌کند، می‌تواند بهترین نمودار را انتخاب کند. اگر تحلیلگری به جزئیات نیاز داشته باشد، نمودار کندلی مناسب‌تر است؛ درحالی‌که برای فردی که روند کلی را بررسی می‌کند، نمودار خطی کاربرد بیشتری دارد.

به این مقاله امتیاز دهید
(۲۱۷ رای) ۴.۴
۱۲۳۴۵
ترتیبی که برای خواندن مقالات همه چیز در مورد فارکس به شما پیشنهاد میکنیم:
what-does-cpi-in-forex-mean
شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) در فارکس چیست؟ آموزش 0 تا 100
what-does-cash-rate-in-forex-mean
نرخ بهره فارکس (cash rate) چیست؟
contract-size
اندازه قرارداد یا contract size چیست و چه استفاده‌ای در فارکس دارد؟
rebate
مفهوم ریبیت Rebate در بازار فارکس چیست؟ + بهترین بروکرهای فعال
free-margin
مفهوم فری مارجین یا free margin در فارکس چیست؟
deviation-in-forex
انحراف استاندارد یا deviation در فارکس چیست؟
pending-order
پندینگ اردر در فارکس چیست؟ آشنایی 0 تا 100 با Pendin order
equity
equity چیست؟ آموزش 0 تا 100 اکوئیتی در فارکس
what-is-bms
bms در فارکس چیست؟ 0 تا 100 آشنایی با کاربرد bms
what-is-drawdown
drawdown فارکس چیست؟ آموزش محاسبه و کنترل drawdown
bank-holiday
bank holiday در فارکس چیست؟ در زمان تعطیلات معامله کنیم؟
bid-ask
bid ask در فارکس| منظور از قیمت پیشنهادی و قیمت درخواستی چیست؟
retail-sales
شاخص خرده فروشی یا retail sales و تاثیر آن بر بازار فارکس
forecasting-forex-prices
پیش بینی قیمت های فارکس با هوش مصنوعی؛ از خیال تا واقعیت
how-much-money-do-i-need-to-trade-in-forex
برای ترید در فارکس چقدر پول احتیاج دارم؟
best-forex-strategies
بهترین استراتژی فارکس چیست؟ 10 مورد از مهمترین استراتژی های فارکس
1000-pip-climber
آموزش ربات معامله گر 1000 pip climber برای بازار فارکس
learning-forex
آموزش فارکس چقدر طول میکشد؟
forex-news
اخبار مهم در فارکس | چه اخباری را در فارکس دنبال کنیم؟
traders-lives
یک روز از زندگی یک تریدر؛ زندگی به سبک تریدرها!
forex-signal
سیگنال فارکس چیست + معرفی کانال تلگرامی معتبر سیگنال فارکس
backtest
چگونه در تریدینگ ویو بک تست بگیریم؟
pmi
شاخص PMI چیست؟ کاربرد PMI در فارکس
nfp
شاخص NFP چیست و چه اهمیتی در بازار فارکس دارد؟
risk-management-in-forex
مدیریت ریسک در فارکس؛ رمز و رازها را از زبان بهترین تریدرهای فارکس بشنوید
effect-of-interest-rates-on-the-forex
تاثیر نرخ بهره بر بازار فارکس؛ چگونگی و اهمیت این تاثیر
forex-in-iran
فارکس در ایران؛ قانونی و حلال یا غیر قانونی و حرام؟
edge
لبه معاملاتی در فارکس (Edge Trading) به چه معناست؟
prop-trading-co
معرفی بهترین شرکت های پراپ تریدینگ برای ایرانیان
proprietary-trading
پراپ تریدینگ چیست؟ | بهترین سایت های پراپ تریدینگ برای ایرانیان
ninjawolf
معرفی و آموزش ربات NinjaWolf؛ یکی از بهترین ربات های فارکس
crypto-or-forex
ارز دیجیتال یا فارکس؟ تفاوت و شباهت در چیست؟ کدام بهتر است؟
swap-forex
سواپ در فارکس چیست و چگونه محاسبه می شود؟
forex-account-types
تفاوت انواع حساب فارکس در چیست؟ از کدام حساب استفاده کنیم؟
superbatman
معرفی و آموزش ربات سوپر بتمن (Super Batman)
best-forex-traders
با 10 مورد از بهترین تریدرهای فارکس آشنا شوید
forex-mistakes
رایج ترین اشتباهات معامله گران فارکس؛ بررسی موردی 13 خطا
expert-eagle
آموزش ربات عقاب؛ بهترین اکسپرت فارکس
forex
بازار فارکس چیست و چگونه در فارکس معامله کنیم؟
vigas-robot
ربات اسکلپر ویگاس؛ آموزش و نحوه استفاده
forex-successful-trader
تریدرهای موفق فارکس، 10 مورد از الگوهای معامله گران کارکشته بازار
margin-in-forex
آموزش معاملات مارجین در فارکس
forex-economic-calendar
تقویم اقتصادی فارکس چیست و چه کاربردی دارد؟
bubble-in-forex
حباب در فارکس چیست؟ معروفترین حباب های قیمتی در فارکس
forex-kill-zone
کیل زون فارکس یا Forex Kill Zone چیست؟
4step-guide-making-sure-your-broker-legit
بروکرهای کلاهبردار فارکس [8 روش تشخیص + لیست کامل بروکرها]
forex-trading-sessions
سشن‌ های فارکس چیست؟
forex-account
آموزش کامل نحوه ثبت نام در فارکس
top-up-forex-with-webmoney
نحوه شارژ حساب فارکس با وب مانی [آموزش تصویری و مرحله به مرحله]
market-execution
Market Execution یا اجرای بازار معاملات فارکس چیست؟
avoid-margin-call
چگونه در فارکس کال مارجین نشویم؟
types-of-forex-trading
انواع معاملات در فارکس | راهنمای انجام معاملات فارکس
forex-working-hours
ساعت کار فارکس؛ بهترین ساعات ترید در فارکس
lot-in-forex
لات در فارکس چیست؟ [انواع Lot در فارکس + نحوه و فرمول محاسبه]
spread-in-forex
اسپرد در فارکس (Spread)؛ کارمزد پنهانی در بازار فارکس
forex-psychology
روانشناسی فارکس؛ آموزش مدیریت احساسات در معامله
types-charts-forex
انواع نمودار در فارکس [نحوه خواندن + کاربرد هرکدام از آنها]
forex-podcast
پادکست آموزش فارکس؛ 6 مورد از بهترین پادکست های فارکس
best-time-to-trade-in-forex
بهترین زمان معامله در فارکس چه زمانی است؟
supply-and-demand
آموزش معامله در نواحی عرضه و تقاضا
pip-calculator
ماشین حساب ارزش پیپ (Pip)
what-is-traded-in-forex
مفهوم جفت ارز در فارکس؛ در بازار forex چه چیزی معامله می شود؟
forex-scams
انواع روش های کلاهبرداری‌ در بازار فارکس
forex-market-players
بازیگران بازار فارکس (Forex) چه کسانی هستند؟
forex-advantages
مزایای بازار فارکس نسبت به بقیه بازارهای مالی چیست؟
experts
آموزش اکسپرت نویسی
forex-support-and-resistance
سطح حمایت و مقاومت در فارکس