ثانیه
دقیقه
ساعت
روز
پرسودترین کانال سیگنال VIP جفت‌ارزها رایگان شد!

انواع روش های کلاهبرداری‌ در بازار فارکس

کلاهبرداری‌ های فارکس

فارکس یکی از انواع بازارهای مالی است که سرمایه‌گذاران در آن با خرید و فروش جفت ارزهای مختلف، سود کسب می‌کنند. بازار فارکس غیرمتمرکز است؛ یعنی هیچ مکان فیزیکی متمرکزی وجود ندارد که سرمایه‌گذاران بتوانند به آنجا بروند و ارزهای مورد علاقه خود را بخرند یا بفروشند. تمرکززدایی همچنین به این معناست که بازار توسط هیچ نهاد واحدی کنترل یا نظارت نمی‌شود، بلکه قانون‌گذارها یا مقامات در مناطق مختلف آن را کنترل می‌کنند. همین مسئله سبب می‌شود میزان کلاهبرداری‌ های فارکس، در مقایسه با دیگر بازارهای مالی تا حدی بیشتر باشد. اگر شما هم قصد ورود به این بازار و سرمایه‌گذاری در فارکس را دارید، برای آگاهی از روش‌های کلاهبرداری احتمالی تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

سرمایه‌ گذاری در فارکس چگونه انجام می‌ شود؟

در معاملات فارکس، پول کالایی است که میان شرکت‌کنندگان معامله می‌شود؛ به همین دلیل ارزها به‌صورت جفت معامله می‌شوند و وقتی یک ارز می‌خرید، هم‌زمان ارز دیگری را می‌فروشید و بالعکس؛ برای مثال زمانی که جفت ارز eurusd را انتخاب می‌کنید، درواقع یورو خریداری کرده و دلار آمریکا می‌فروشید؛ با این امید که قیمت یورو در مقایسه با دلار آمریکا در آینده افزایش یابد.

فارکس یک فرصت سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود که مدت‌هاست در دنیای سرمایه‌گذاری وجود داشته، اما در دهه گذشته در دسترس جامعه خرده‌فروشی گسترده‌تری قرار گرفته است. یکی از مزایای فارکس برای سرمایه‌گذاران خرد این است که هیچ الزامی برای داشتن یکی از ارزها برای آن‌ها وجود ندارد و می‌توانند به‌راحتی برای خرید و فروش انواع جفت ارزها اقدام کنند.

درواقع سرمایه‌گذاران با گمانه‌زنی درباره تغییرات قیمت جفت ارزها می‌توانند از افزایش و کاهش قیمت‌ها سود ببرند. یکی از جذابیت‌های کلیدی معاملات CFD ها، اهرم است. به این معنا که معامله گران برای ورود به بازار به سرمایه زیادی ندارند و می‌توانند با استفاده از قابلیت اهرم، با سرمایه بیشتری وارد بازار شوند.

استفاده از اهرم‌ها می‌تواند در شرایط نامساعد بازار، به ضرر زیاد منجر شود؛ بنابراین فارکس را می‌توان یک بازار سرمایه‌گذاری در نظر گرفت که ممکن است سود یا ضرر زیادی برای سرمایه‌گذاران خود به همراه داشته باشد.

کلاهبرداری‌ های فارکس چیست؟

کلاهبرداری‌ های فارکس چیست؟

فارکس بزرگ‌ترین بازار مالی در جهان است که روزانه بیش از 6 تریلیون دلار در سطح جهان با استفاده از آن معامله می‌شود. این رقم خیره‌کننده، همراه با جادوی قابلیت اهرم، به این معناست که فرصت‌های زیادی برای کسب سود در بازار فارکس وجود دارد؛ حتی اگر این کار با ریسک‌های زیادی نیز همراه باشد. این فناوری به معنای واقعی کلمه بازار فارکس را دموکراتیک کرده است و تقریباً هیچ مانعی برای ورود به این بازار برای سرمایه‌گذاران خرد وجود ندارد.

معامله در فارکس به دانش، مهارت و تجربه زیادی نیاز دارد، اما از آنجا که برای ورود به این بازار محدودیت‌های زیادی وجود ندارد، افراد ناآگاه در برابر آسیب‌‌های زیادی قرار می‌گیرند؛ به همین دلیل فارکس معدن طلای عظیمی برای سودجویان است؛ زیرا بیساری از افراد با وعده کسب درآمد کلان شبانه‌روزی تلاش می‌کنند افراد ناآگاه را جذب کنند. این افراد معامله در فارکس و توانایی کسب سود را روشی سریع و آسان می‌دانند.

تا زمانی که سود فراوانی در بازار فارکس وجود داشته باشد، کلاهبرداری‌ های فارکس نیز همیشه وجود خواهند داشت؛ بنابراین عاقلانه است سرمایه‌گذاران بتوانند کلاهبرداری‌ های فارکس را به اشکال مختلف شناسایی کرده و از آن اجتناب کنند.

انواع کلاهبرداری های بازار فارکس

کلاهبرداری‌ های فارکس به اشکال مختلف وجود دارد؛ برخی رایج و برخی دیگر کمتر رایج هستند. یکی از بزرگ‌ترین چالش‌ها در شناسایی کلاهبرداری‌ها این است که بسیاری از خدمات و ویژگی‌های ارائه‌شده در کارگزاری‌های امروزی قانونی هستند.

درواقع کلاه‌برداران ماهر از تاکتیک‌های مختلف برای طبیعی جلوه دادن کلاهبرداری‌ها استفاده می‌کنند. در ادامه برخی از رایج‌ترین خدمات قانونی را که در بیشتر موارد کلاه‌برداران از آن‌ها سوءاستفاده می‌کنند، معرفی کرده‌ایم:

۱- کلاهبرداری‌ های صندوق متقابل فارکس (PAMM)

صندوق متقابل فارکس (PAMM)

ماژول مدیریت تخصیص درصد (PAMM) از مدل سنتی صندوق‌های تأمینی الهام می‌گیرد و به‌عنوان یک محصول قانونی، راهی فوق‌العاده برای سرمایه‌گذاران برای مشارکت در یک صندوق مدیریت‌شده است؛ با این حال مهم است قبل از سرمایه‌گذاری، بررسی‌های لازم را انجام دهید. در ادامه به برخی از عوامل کلیدی و مهم که باید به آن‌ها توجه کنید اشاره خواهیم کرد:

  • مدیران صندوق‌های واجد شرایط: بررسی کنید که مدیران صندوق واجد شرایط و باتجربه هستند. بسیاری از صندوق‌های کلاهبرداری ادعا می‌کنند مدیران صندوق‌های آن‌ها افراد حرفه‌ای واجد شرایط هستند، اما درواقع این‌طور نیستند.
  • نرخ بازده: کلاه‌برداران اغلب ادعای بازده کلان دارند و اعدادی را به سرمایه‌گذاران پیشنهاد می‌کنند که فراتر از هنجارهای بازار هستند تا آن‌ها را جذب کنند. حتماً ادعای این صندوق‌ها را بررسی کنید و به‌سادگی و کورکورانه سرمایه‌گذاری نکنید.
  • کارمزد بیش از حد: وجود کارمزد کاملاً طبیعی است، اما قبل از سرمایه‌گذاری حتماً بررسی کنید شرایط خروج از صندوق سرمایه‌گذاری چیست و آیا امکان خروج زودهنگام از صندوق وجود دارد یا نه و جریمه احتمالی این کار چقدر است.

۲- کلاهبرداری ربات‌ های تریدینگ

ربات‌هایی که برای ترید استفاده می‌شوند، در بیشتر موارد ابزارهای قدرتمندی هستند که روند انجام معاملات را آسان‌تر می‌کنند؛ با این حال سرمایه‌گذاران باید از روند کار این ربات‌ها مطمئن شوند. اتوماسیون مزایای ذاتی خود را دارد، اما ایجاد سود نامحدود یکی از آن‌ها نیست.

متأسفانه برخی کلاه‌برداران راه‌حل‌هایی ارائه می‌دهند که آنچه ادعا می‌کنند نیست. کلاه‌برداران با مطالبی مانند «در طول شبانه‌روز از بازارها سود بی‌پایان کسب کنید» یا «سود تضمین‌شده» توجه افراد ناآگاه را به خود جلب می‌کنند. این ادعا درست نیست و حتی بهترین و معتبرترین راه‌حل‌ها نمی‌توانند دقت 100 درصد یا حتی نزدیک به آن را تضمین کنند.

۳- کلاهبرداری‌ های فارکس از طریق سیگنال‌های معاملاتی

سیگنال‌های معاملاتی ایده‌ها یا پیشنهادهایی را به معامله‌گران ارائه می‌دهند که به آن‌ها کمک می‌کند از فرصت‌های موجود در بازار استفاده کنند. افراد یا شرکت‌ها می‌توانند سیگنال‌ها را به‌صورت دستی یا خودکار تولید کنند. افراد می‌توانند از تحلیل تکنیکال یا تحلیل بنیادی یا هر دو برای تولید سیگنال‌های معاملاتی استفاده کنند. مهم‌ترین نکاتی که باید هنگام استفاده از سیگنال‌های معاملاتی در نظر داشته باشید، عبارت‌اند از:

  1. دقت سیگنال‌ها: برخی ارائه‌دهندگان سیگنال تضمین می‌کنند که دقت سیگنال‌های ارائه‌شده و صحت آن‌ها حدود 90 درصد است؛ درحالی‌که حتی بهترین معامله‌گران و فناوری نیز نمی‌توانند به این سطح از دقت دست یابند. با کمی بررسی، می‌توانید سیگنال‌های قبلی ارائه‌دهندگان سیگنال را در برابر داده‌های قدیمی بازار بررسی کنید.
  2. دریافت هزینه در ازای ارائه سیگنال: برخی کارگزاران در ازای ثبت نام و دریافت وجه، سیگنال‌های خرید و فروش را در اختیار کاربران قرار می‌دهند.

۴- Holy Grail یا جام مقدس، یکی از انواع کلاهبرداری‌ های فارکس

Holy Grail یا جام مقدس، یکی از انواع کلاهبرداری‌ های فارکس

کلاه‌برداران می‌دانند سخت‌ترین بخش در سرمایه‌گذاری، شناسایی و استفاده از بهترین فرصت‌های معاملاتی در بازار است، اما برخی سرمایه‌گذاران ساده‌لوح به‌دنبال روش‌هایی هستند که بتوانند تمام وقت از بازار فارکس سود کسب کنند. هرگونه تبلیغ نرم افزار یا شرکتی که ادعا می‌کند سیستم معاملاتی «جام مقدس» دارد که شما را از ضرر در بازار محافظت می‌کند، کلاهبرداری است و باید به‌طور کامل از آن اجتناب شود.

۵- کلاهبرداری فارکس با بازگشت تضمینی

در این کلاهبرداری، سرمایه‌گذاران تشویق می‌شوند به یک سرویس یا شرکتی که در بازار فارکس معامله می‌کند، بپیوندند و سودهای دوره‌ای ثابتی کسب کنند. این ادعا نیز در دسته انواع کلاهبرداری‌ های فارکس قرار می‌گیرد؛ زیرا این بازار مالی بسیار سریع و پویاست. سود و زیان بخشی از معاملات فارکس است و نمی‌توان آن را پیش‌بینی کرد؛ بنابراین کسب سود تضمین‌شده از بازار عملاً غیرممکن است.

هیچ استراتژی سرمایه‌گذاری بی‌خطری وجود ندارد که ضرر نداشته باشد و هرکسی قول سود تضمین‌شده از بازار فارکس را بدهد، به احتمال زیاد قصد کلاهبرداری دارد.

کلاهبرداری کارگزارهای فارکس

متأسفانه یکی از معایب بازار فارکس این است که احتمالاً برخی کارگزاری‌های فعال در بازار نیز ممکن است کلاهبرداری باشند! در ادامه به برخی از کلاهبرداری‌هایی که از طریق کارگزاری‌ها انجام می‌شود، اشاره خواهیم کرد:

1- دست‌کاری قیمت

این مدل رایج‌ترین کلاهبرداری است که کارگزاران کلاه‌بردار انجام می‌دهند. برخی کارگزاران پلتفرم‌های معاملاتی خود را دست‌کاری می‌کنند تا همیشه به ضرر معامله گران باشد. این کلاهبرداری می‌تواند به شکل لغزش منفی باشد که در آن سفارش‌های ورود و خروج با قیمت‌های نامطلوب برای معامله تعیین می‌شوند.

2- اهرم غیر معمول

اهرم یک نوآوری عالی در معاملات CFD است. شما می‌توانید در معاملات موفق سود فراوانی کسب کنید، اما در معاملات ناموفق هم به مقدار زیادی ضرر کنید. برخی کارگزاران سطوح اهرم غیرمعمول بالایی تا 2000:1 ارائه می‌کنند که سرمایه‌گذاران را به وعده‌های سودهای کلان سوق می‌دهند، اما نباید فراموش کرد که احتمال ضرر نیز به اندازه سود، قوی است.

3- حساب‌ های بانکی مشتریان تفکیک‌ نشده

کارگزاران کلاهبرداری در بیشتر موارد یک حساب بانکی واحد را هم برای وجوه مشتریان خود و هم سرمایه در حال استفاده خود ایجاد می‌کنند؛ یعنی وقتی میزان سرمایه در حسابشان کاهش می‌یابد، آن‌ها به احتمال زیاد به‌دنبال روش‌هایی برای جبران سرمایه ازدست‌رفته از طریق مشتریان هستند. این استراتژی یک رویه تجاری بسیار بدی است و اگر کارگزار نتواند تعهدات مالی خود را انجام دهد، دارایی سرمایه‌گذار با سرمایه کارگزاری ترکیب می‌شود.

4- پاداش و تبلیغات جعلی

پاداش و تبلیغات پیشنهادهای جذاب توسط کارگزاران از جمله موارد قانونی و کاملاً رایج است. کارگزاران دارای مجوز و نظارت باید مطمئن شوند که پاداش‌ها و تبلیغات آن‌ها با دستورالعمل‌های نظارتی مطابقت دارد. با این حال برخی از کارگزاران مشکوک، سرمایه‌گذاران را با تبلیغات گمراه‌کننده و دارای شرایط و ضوابط سخت‌گیرانه یا کاملاً دست‌نیافتنی جذب می‌کنند. درواقع تقریباً همیشه قبل از اینکه سرمایه‌گذاران آن‌ها فرصتی برای برداشت سود پیدا کنند، سرمایه خود را از دست می‌دهند.

5- کلاهبرداری فارکس از اطلاعات شخصی

هنگام ثبت نام در یک شرکت کارگزاری، باید برخی اطلاعات خصوصی و محرمانه خود و احتمالاً حتی اطلاعات پرداخت مانند جزئیات کارت اعتباری را در اختیار پلتفرم قرار دهید. یک کارگزار قانونی و تحت نظارت وظیفه دارد اقدامات امنیتی لازم را انجام دهد تا مطمئن شود داده‌های شما خصوصی باقی می‌مانند، هرگز به اشتراک گذاشته نمی‌شوند یا به شخص ثالث فروخته نمی‌شوند.

وقتی درباره دلالان کلاهبرداری صحبت می‌شود، ممکن است اقدامات احتیاطی لازم را انجام ندهند، یا بدتر از آن، ممکن است اطلاعات شما را به شخص ثالث بفروشند. این اشخاص ثالث ممکن است ایمیل‌های ناخواسته برای شما ارسال کنند. سرقت هویت و فروش اطلاعات شخصی به‌طور بالقوه می‌تواند به ضرر سرمایه‌گذاران بی‌گناه منجر شود.

خلاصه مطلب

توصیه می‌شود در یک کارگزار قانون‌گذاری شده با سابقه خوب، بی‌عیب و نقص و دارای بازخورد مثبت از سرمایه‌گذاران قبلی و فعلی سرمایه‌گذاری کنید تا قربانی یک کلاهبرداری معاملات فارکس نشوید. به‌هیچ‌عنوان جذب طرح‌های بازدهی سریع نشوید و فراموش نکنید هیچ‌چیز خوب را به‌راحتی نمی‌توان در دنیای واقعی به دست آورد.

پرسش‌ های متداول

۱- چگونه کلاهبرداری های فارکس را تشخیص دهم؟

کلاهبرداری‌ های فارکس انواع و اقسام مختلفی دارد. به‌طورکلی، اگر چیزی بیش‌ازحد خوب به نظر می‌رسد، به احتمال زیاد یک طرح کلاه‌برداری خواهد بود. بازدهی زیاد، شرایط معاملاتی بیش‌ازحد خوب، طرح‌های معاملاتی عجیب و همه این‌ها انواع مختلفی از کلاهبرداری‌ های فارکس هستند که باید از آن‌ها اجتناب شود. برای اینکه از کلاه‌برداری‌های کارگزاری‌های فارکس در امان باقی بمانید، یک کارگزار قانون‌گذاری شده با شهرت خوب و سابقه طولانی انتخاب کنید.

۲- کلاهبرداری‌ های رایج فارکس کدام‌ اند؟

بسیاری از کلاه‌برداری‌های رایج فارکس از سال 2020 حول سیستم‌های ربات و فروشندگان سیگنال می‌چرخند. اگر منطقی به آن فکر کنید، متوجه می‌شوید هرکس که رباتی دارد که بتواند ثروت هنگفتی را در عرض چند ماه برگرداند، به 99 دلار شما نیاز ندارد. همین امر در مورد فروشندگان سیگنال نیز صادق است. اگر سیگنال‌های آن‌ها بسیار عالی باشد، باید بتوانند حساب خود را تقویت کنند و ظرف چند ماه در یک جزیره یونانی زندگی کنند!

به این مقاله امتیاز دهید
(۱۹۴ رای) ۴.۴
۱۲۳۴۵
ترتیبی که برای خواندن مقالات همه چیز در مورد فارکس به شما پیشنهاد میکنیم:
contract-size
اندازه قرارداد یا contract size چیست و چه استفاده‌ای در فارکس دارد؟
rebate
مفهوم ریبیت Rebate در بازار فارکس چیست؟ + بهترین بروکرهای فعال
free-margin
مفهوم فری مارجین یا free margin در فارکس چیست؟
deviation-in-forex
انحراف استاندارد یا deviation در فارکس چیست؟
pending-order
پندینگ اردر در فارکس چیست؟ آشنایی 0 تا 100 با Pendin order
equity
equity چیست؟ آموزش 0 تا 100 اکوئیتی در فارکس
what-is-bms
bms در فارکس چیست؟ 0 تا 100 آشنایی با کاربرد bms
what-is-drawdown
drawdown فارکس چیست؟ آموزش محاسبه و کنترل drawdown
bank-holiday
bank holiday در فارکس چیست؟ در زمان تعطیلات معامله کنیم؟
bid-ask
bid ask در فارکس| منظور از قیمت پیشنهادی و قیمت درخواستی چیست؟
retail-sales
شاخص خرده فروشی یا retail sales و تاثیر آن بر بازار فارکس
forecasting-forex-prices
پیش بینی قیمت های فارکس با هوش مصنوعی؛ از خیال تا واقعیت
how-much-money-do-i-need-to-trade-in-forex
برای ترید در فارکس چقدر پول احتیاج دارم؟
best-forex-strategies
بهترین استراتژی فارکس چیست؟ 10 مورد از مهمترین استراتژی های فارکس
1000-pip-climber
آموزش ربات معامله گر 1000 pip climber برای بازار فارکس
learning-forex
آموزش فارکس چقدر طول میکشد؟
forex-news
اخبار مهم در فارکس | چه اخباری را در فارکس دنبال کنیم؟
traders-lives
یک روز از زندگی یک تریدر؛ زندگی به سبک تریدرها!
forex-signal
سیگنال فارکس چیست + معرفی کانال تلگرامی معتبر سیگنال فارکس
backtest
چگونه در تریدینگ ویو بک تست بگیریم؟
pmi
شاخص PMI چیست؟ کاربرد PMI در فارکس
nfp
شاخص NFP چیست و چه اهمیتی در بازار فارکس دارد؟
risk-management-in-forex
مدیریت ریسک در فارکس؛ رمز و رازها را از زبان بهترین تریدرهای فارکس بشنوید
effect-of-interest-rates-on-the-forex
تاثیر نرخ بهره بر بازار فارکس؛ چگونگی و اهمیت این تاثیر
forex-in-iran
فارکس در ایران؛ قانونی و حلال یا غیر قانونی و حرام؟
edge
لبه معاملاتی در فارکس (Edge Trading) به چه معناست؟
prop-trading-co
معرفی بهترین شرکت های پراپ تریدینگ برای ایرانیان
proprietary-trading
پراپ تریدینگ چیست؟ | بهترین سایت های پراپ تریدینگ برای ایرانیان
ninjawolf
معرفی و آموزش ربات NinjaWolf؛ یکی از بهترین ربات های فارکس
crypto-or-forex
ارز دیجیتال یا فارکس؟ تفاوت و شباهت در چیست؟ کدام بهتر است؟
swap-forex
سواپ در فارکس چیست و چگونه محاسبه می شود؟
forex-account-types
تفاوت انواع حساب فارکس در چیست؟ از کدام حساب استفاده کنیم؟
superbatman
معرفی و آموزش ربات سوپر بتمن (Super Batman)
best-forex-traders
با 10 مورد از بهترین تریدرهای فارکس آشنا شوید
forex-mistakes
رایج ترین اشتباهات معامله گران فارکس؛ بررسی موردی 13 خطا
expert-eagle
آموزش ربات عقاب؛ بهترین اکسپرت فارکس
forex
بازار فارکس چیست و چگونه در فارکس معامله کنیم؟
vigas-robot
ربات اسکلپر ویگاس؛ آموزش و نحوه استفاده
forex-successful-trader
تریدرهای موفق فارکس، 10 مورد از الگوهای معامله گران کارکشته بازار
margin-in-forex
آموزش معاملات مارجین در فارکس
forex-economic-calendar
تقویم اقتصادی فارکس چیست و چه کاربردی دارد؟
bubble-in-forex
حباب در فارکس چیست؟ معروفترین حباب های قیمتی در فارکس
forex-kill-zone
کیل زون فارکس یا Forex Kill Zone چیست؟
4step-guide-making-sure-your-broker-legit
بروکرهای کلاهبردار فارکس [8 روش تشخیص + لیست کامل بروکرها]
forex-trading-sessions
سشن‌ های فارکس چیست؟
forex-account
آموزش کامل نحوه ثبت نام در فارکس
top-up-forex-with-webmoney
نحوه شارژ حساب فارکس با وب مانی [آموزش تصویری و مرحله به مرحله]
market-execution
Market Execution یا اجرای بازار معاملات فارکس چیست؟
avoid-margin-call
چگونه در فارکس کال مارجین نشویم؟
types-of-forex-trading
انواع معاملات در فارکس | راهنمای انجام معاملات فارکس
forex-working-hours
ساعت کار فارکس؛ بهترین ساعات ترید در فارکس
lot-in-forex
لات در فارکس چیست؟ [انواع Lot در فارکس + نحوه و فرمول محاسبه]
spread-in-forex
اسپرد در فارکس (Spread)؛ کارمزد پنهانی در بازار فارکس
forex-psychology
روانشناسی فارکس؛ آموزش مدیریت احساسات در معامله
types-charts-forex
انواع نمودار در فارکس [نحوه خواندن + کاربرد هرکدام از آنها]
forex-podcast
پادکست آموزش فارکس؛ 6 مورد از بهترین پادکست های فارکس
best-time-to-trade-in-forex
بهترین زمان معامله در فارکس چه زمانی است؟
supply-and-demand
آموزش معامله در نواحی عرضه و تقاضا
pip-calculator
ماشین حساب ارزش پیپ (Pip)
what-is-traded-in-forex
مفهوم جفت ارز در فارکس؛ در بازار forex چه چیزی معامله می شود؟
forex-scams
انواع روش های کلاهبرداری‌ در بازار فارکس
forex-market-players
بازیگران بازار فارکس (Forex) چه کسانی هستند؟
forex-advantages
مزایای بازار فارکس نسبت به بقیه بازارهای مالی چیست؟
experts
آموزش اکسپرت نویسی
forex-support-and-resistance
سطح حمایت و مقاومت در فارکس