اعتبار لازمۀ حیاتی جهان سرمایه‌گذاری است. اعتبار تا آنجایی اهمیت دارد که کوچک‌ترین خدشه‌ای می‌تواند خوشنام‌ترین‌ بروکرها و نهادهای مالی را سرنگون کند؛ چراکه سرمایه موجودی است ترسو و جایی می‌نشیند که از امنیت و اعتبار تمام‌و‌کمالی برخوردار باشد. احتمالاً نام بروکر آمارکتس را در فضای مجازی، فروم‌ها و گروه‌های تلگرامی شنیده باشید و شاید به نظرتان رسیده که فرصت مناسبی برای سرمایه‌گذاری است. اما آیا بروکر آمارکتس کلاهبردار است یا معتبر؟ آیا رگوله آمارکتس مطمئن است؟

فهرست []

  کلاهبرداری بروکر آمارکتس

  آمارکتس یک بروکر باسابقۀ فارکس و CFD است که در سال 2007 تأسیس شد. این بروکر به‌صورت بین‌المللی به ثبت رسیده و از چندین سازمان نظارتی مختلف مجوز دریافت کرده است. بروکر آمارکتس از چندین شرکت تابعه خاص تشکیل شده و هر کدام از این شرکت‌های تابعه تحت مجوز سازمان‌های نظارتی مختلف هستند. همچنین هر کدام از این شرکت‌های تابعه مکان ثبت متفاوتی دارند:

  شرکت‌های تابعهمکان ثبتسازمان ناظرشماره ثبت
  Amarkets LTDسنت وینسنت و گرنادین‌ها (واقع در کارائیب)FSA (سازمان نظارت بر خدمات مالی)BC 22567 2015
  Amarkets LTDجزایر کوک (واقع در اقیانوسیه)FSC (کمیسیون نظارت مالی)LLC14486/2003
  Amarkets LLCکومور یا مجمع‌الجزایر قمر (واقع در جنوب شرقی آفریقا)MISA (سازمان خدمات بین‌المللی موالی)T2023284

  بروکر آمارکتس یکی از بروکرهایی است که همچنان می‌تواند به کاربران ایرانی خدمت‌رسانی کند. آمارکتس در حوزۀ قضایی SVG و کومور به ثبت رسیده که مناطقی آف‌شور محسوب می‌شوند. آن واحد از آمارکتس که در کومور یا جزائر قمر به ثبت رسیده تحت رگولاتوری میسا (M.I.S.A) قرار دارد.

  تا به حال گزارشی مبنی بر کلاهبرداری از سوی بروکر آمارکتس مشاهده نشده و در این مورد پروندۀ سفیدی دارد؛ هرچند که نمی‌توانیم از این قضیه کاملاً مطمئن شویم. البته بهتر است پیش از اینکه پول خود را به این بروکر بسپارید، خودتان دست‌به‌کار شوید و در این‌باره تحقیق کنید.

  برای کسب اطمینان از پا‌ک بودن سابقۀ کلاهبرداری بروکر آمارکتس می‌توانید ریویوهای مشتریان را در فروم‌ها مطالعه کنید. البته باید در نظر داشته باشید که نمی‌توان کاملاً بر نظرات شخصی دیگران اطمینان کرد. اما خواندن نظرات و کامنت‌ها به ما کمک می‌کند تا تقریباً در مورد مشکلاتی که کاربران از کار با بروکر آمارکتس تجربه کرده‌اند آگاه شویم.

  همین الان در بروکر آمارکتس ثبت نام کنید

  اغلب مشکلاتی که کاربران در رابطه با بروکر آمارکتس بدان اشره کرده‌اند از جنس مشکلات فنی مثلاً در برداشت پول از صرافی است و چندان به اشاره‌ای به کلاهبرداری نشده است.

  رگوله آمارکتس

  از آنجا که دو شرکت تابعه آمارکتس سه‌بار در کومور و سنت وینسنتی به ثبت رسیده‌اند، لذا این بروکر تحت رگولاتوری FSA و FSC و MISA قرار دارد. بروکر آمارکتس تحت رگولاتوری عالی‌رتبه‌ای نیست و استانداردهای سفت‌و‌سختی در این زمینه ندارد. افراد زیادی در سراسر جهان هستند که پول خود را به‌خاطر کلاهبرداری بروکرهای مشکوک باخته‌اند. با توجه به لیست‌ها و منابعی که از سوی کارشناسان بررسی‌کنندۀ امنیت و اعتبار نهادهای مالی و بروکرها منتشر می‌شود، می‌توانیم در مورد بروکر آمارکتس بگوییم که اینکه تا به حال هیچ زنگ خطری در مورد فعالیت‌هایش به صدا در نیامده، اما باید توجه کرد که تحت رگولاتوری تنظیم‌گر درجه‌یکی هم فعالیت ندارد.

  قاعده‌ای وجود دارد که می‌گوید از بروکرهایی که اصلاً رگوله نیستند دوری کنید. حتی اگر تحت رگوله هم باشند، الزاماً باعث امنیت پول شما نخواهد شد. نهادهای تنظیم‌گری که وظیفۀ رگوله‌کردن بروکرها را به عهده دارند نیز با هم تفاوت‌هایی اساسی دارند. می‌توانیم در یک تقسیم‌بندی کلی نهادهای تنظیم‌گر یا همان رگولاتورها را به سه دسته تقسیم کنیم: رگولاتورهای عالی‌رتبه، رگولاتورهای میان‌رتبه و رگولاتورهای پایین‌رتبه.

  رگولاتوری‌های عالی‌رتبه و ممتاز را می‌توانیم این چهار مورد برشمریم:

  • SEC (کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده)
  • BaFin (اداره نظارت مالی فدرال آلمان)
  • ASIC (کمیسیون سرمایه‌گذاری و اوراق بهادار استرالیا)
  • FINMA (سازمان نظارت بر بازارهای مالی سوئیس)

  رگولاتورهای عالی‌رتبه مانند داور مسابقات ورزشی عمل کرده و قواعد سفت و سختی وضع می‌کنند تا مطمئن شوند که بروکرها منصفانه بازی می‌کنند و درگیر فعالیت‌های مشکوک نمی‌شوند. وقتی یک بروکر تحت نظارت یکی از این رگولاتورهای عالی‌رتبه و ممتاز باشد، می‌توان با اطمینان بالایی گفت که از معیارهای سفت و سختی پیروی می‌کند. می‌توان از چنین بروکری انتظار داشت که منصفانه قیمت‌گذاری کند، سیستم اجرای معاملاتش شفاف باشد و محیط معاملاتی‌اش نیز از تنظیم‌گری مناسبی برخوردار باشد.

  همان‌طور که در بالا اشاره کردیم، بروکر آمارکتس تحت تنظیم‌گری و رگولاتوری سازمان خدمات بین‌المللی موالی (Mwali International Services Authority) فعالیت می‌کند و اختصاراً به آن M.I.S.A می‌گویند. این نهاد در یکی از جزایر چهارگانۀ اتحادیۀ کومور در جنوب شرق قارۀ آفریقا واقع شده است. استقلال مالی جزیرۀ موالی از نظارت بانک مرکزی کومور باعث شده تا به منطقۀ مناسبی برای نهادهای مالی مستقل تبدیل شود و مستعد سرمایه‌گذاری بخش خصوصی باشد. در حال حاضر، میسا بیش از 12 هزار شرکت ثبت کرده و در این میان، 6 شرکت بیمه، 9 شرکت قمار و 84 بروکر معتبر و 24 بانک بین‌المللی وجود دارد.

  مسلم است که آمارکتس تحت رگولاتوری یک رگولۀ عالی‌رتبه و ممتاز قرار ندارد؛ چراکه میسا (MISA) را نمی‌توانیم یک نهاد نظارتی‌ـ‌مالیِ معتبر به حساب بیاوریم. اما لازم است نکتۀ مهمی را در این‌باره توضیح دهیم. در منطق اقتصادی، هر انتخابی منافع و هزینه‌هایی در پی دارد. بعد از اعمال تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران، بخش مالی نیز درگیر شد و بسیاری از بروکرهای ممتاز فارکس خدمت‌رسانی خود به کاربران ایرانی را رها کردند و رفتند.

  طبیعی است بروکرهایی که همچنان با کاربران ایرانی کار می‌کنند، قطعاً نمی‌توانند در سطح بهترین‌ها باشند و محدودیت‌هایی در زمینۀ اعتبار دارند؛ زیرا یک بروکر ممتاز و عالی‌رتبه تحت معیارهای سخت‌گیرانه‌تری فعالیت می‌کند و از حیث شفافیت و مقررات ریسک معامله با کاربران ایرانی را به جان نمی‌خرد. حتی شاید همین بروکرهای میان‌رتبه هم نتوانند خدمات خود را کاملاً به کاربران ایرانی ارائه دهند. پس به یاد داشته باشید که درست است که آمارکتس از لحاظ اعتبار و رگوله در سطح بهترین‌ها نیست، اما شاید جزء معدود انتخاب‌هایی باشد که ما می‌توانیم داشته باشیم.

  اعتبار بروکر آمارکتس

  برای بررسی اعتبار بروکر آمارکتس می‌توانیم مواردی را بررسی کنیم:

  • رگولاتوری: بروکر آمارکتس تحت رگولاتوری میسا (MISA) قرار دارد. این رگوله نمی‌تواند فعالیت بروکرها را کاملاً امن کند، اما از هیچی بهتر است. حوزۀ قضائی رگولۀ MISA خارج از مرزهای ایالات متحده است و ممکن است نتواند به اندازۀ یک نهاد مالی دیرپا و معتبر در تأمین امنیت خوب عمل کند.
  • جوایز و افتخارات: بروکر آمارکتس از سوی نشریات مالی مورد تقدیر قرار گرفته و این می‌تواند تاحدی حاکی از اعتبار این بروکر باشد. اما نباید غافل شویم که برخی از این افتخارات و تقدیرها شاید کم‌ارزش باشند و حتی شاید خود بروکرها آن را سفارش داده و می‌خرند. اطلاعات و نقدهای مستقل چندان زیادی در مورد بروکر آمارکتس در وب موجود نیست.
  • سابقه و پیشینه: بروکر آمارکتس در سال 2007 تأسیس شد و در صنعت فارکس و سی‌اف‌دی فعالیت کرده است. سابقۀ یک بروکر الزاماً نشانه‌ای بر امنیت و اعتبار این نهاد نیست، اما می‌تواند نکتۀ مثبتی باشد.

  آیا بروکر آمارکتس کلاهبردار است یا معتبر؟

  بروکر آمارکتس سابقۀ قابل قبولی در عرصۀ فارکس و بازار قرارداد‌های مابه‌التفاوت دارد. تا به حال گزارشی مبنی بر کلاهبرداری از سوی بروکر آمارکتس مشاهده نشده و در این مورد به‌اصطلاح پروندۀ سفیدی دارد. آمارکتس از شرکت‌های تابعه تشکیل شده و به همین دلیل محل‌های ثبت و رگولاتوری‌های متفاوتی دارد.

  آمارکتس تحت رگولاتوری‌های FSA و FSC و MISA فعالیت می‌کند. هیچ‌کدام از این رگوله‌ها ممتاز و عالی‌رتبه نیستند و از آنجایی که حوزۀ قضایی کومور و سنت وینست آف‌شور یا فراساحلی هستند، لذا استانداردهای سفت‌و‌سختی ندارند. درست است که این رگوله‌ها ممتاز نیستند، اما با توجه به تعداد معدود بروکرهای خدمت‌رسان به کاربران ایرانی، بروکر آمارکتس برای ایرانی‌ها مناسب است؛ به‌خصوص اینکه سابقه و افتخارات و امکانات مناسبی هم ارائه می‌دهد.