متأسفانه کلاهبرداری در تمام حوزه های سرمایه گذاری وجود دارد و بازار فارکس نیز از این قاعده مستثنا نیست. جالب است بدانید حتی اکنون که در سال 2022 با بهبود شرایط قانون گذاری در صنعت مالی به سر می بریم، برخی از بروکرهای فارکس همچنان به فریب معامله گران ناآگاه ادامه می دهند، اما خبر خوب این است که این روند رو به کاهش است. دلایل اصلی زیادی برای این تغییر وجود دارد. یکی از این دلایل، به روز نگه داشتن لیست بروکرهای کلاهبردار فارکس است که به طور مرتب توسط سایت های مختلف منتشر می شود. خانه سرمایه هم قصد دارد در این مقاله، علاوه بر معرفی بروکرهای کلاهبردار، به بررسی روش های تشخیص بروکرهای کلاهبردار فارکس بپردازد؛ پس اگر نمی خواهید شما هم طعمه شوید، تا پایان این مطلب همراه ما باشید. البته در مطالب قبلی نیز بهترین بروکرهای فارکس را معرفی کرده‌ایم که با مطالعه این مطلب و مقایسه آن می‌توانید بروکر موردنظر خود را انتخاب کنید.

کلاهبرداران در بازار فارکس چه کسانی هستند؟

براساس بررسی های انجام شده، بیشتر بروکرهای متقلب، بروکرهایی هستند که شرکت و نمایندگی قانونی نداشته و به صورت فردی فعالیت می کنند، اما به دروغ خود را با عنوان شرکت های کارگزاری معرفی می کنند. بیشتر آن ها افرادی هستند که کار در بازار فارکس و با اینترنت را به خوبی می دانند و می توانند اطلاعات نادرست را در سایتی که ایجاد کرده اند با ظاهری کاملاً قانونی در اختیار کاربران قرار دهند.

صاحبان چنین سایت های کلاه برداری مجوز ندارند و بنابراین به درستی قانون گذاری نمی شوند. جالب است بدانید این کلاه برداران گاهی اوقات حتی دانش اولیه ای از بازار فارکس ندارند، اما برای یک معامله گر تازه کار که دانش اقتصادی یا مالی ندارد، همه چیز درباره بازار فارکس چندان واضح نیست.

برای مثال شخصی ممکن است از یک وب سایت با طراحی زیبا بازدید کند، وعده های سودآور و کلمات یا عباراتی جذاب تحت عنوان اجرای سریع معاملات، بازده کوتاه مدت و… مشاهده کند و تحت تأثیر قرار بگیرد؛ درنتیجه شخص در سایت ثبت نام و سپرده گذاری می کند؛ بنابراین به صورت کاملاً ناآگاهانه طعمه یک کلاه برداری می شود.

بروکرهای کلاهبرداری فارکس چه ویژگی هایی دارند؟

بروکرهای شبانه روزی فارکس

تا همین اواخر، این نوع کلاه برداری در بازار فارکس رایج ترین بود. ایده اصلی این است که گروهی از افراد (حتی یک نفر) یک سایت ایجاد کنند. این سایت در بیشتر موارد تنها یک صفحه فرود است که مردم را به سرمایه گذاری و کسب درآمد زیاد ترغیب می کند. معمولاً در این وب سایت ها، تنها چیزی که برای کلاه برداران اهمیت دارد، جذب سرمایه زیاد از مردم است. بعد از مدتی یا این سایت ها اعلام ورشکستی می کنند یا بدون هیچ اطلاعیه ای به فعالیت های خود پایان می دهند.

سطل فروشی در فارکس (Bucket Shop)

این نوع کلاهبرداری دقیق تر است و به آماده سازی دقیق تری نیاز دارد، اما سود بالقوه کلاه بردار نیز بالاتر است. در این مورد، آن ها یک پلتفرم تمام عیار و کامل ایجاد می کنند که به نوعی بازتابی از عملکرد کارگزاران پیشرو در فارکس است، اما مسئله اصلی این است که با وجود چنین بروکرهایی، سرمایه گذار اصلاً وارد بازار فارکس نمی شود. او درواقع در حال معامله با دیگر افرادی است که در پلتفرم ثبت نام کرده اند یا به شکلی با دیگر پلتفرم های تقلبی مرتبط می شوند؛ بدون آنکه بدانند در حال انجام چه کاری هستند.

طرح های هرمی در فارکس

طرح های هرمی شاید معروف ترین نوع کلاه برداری باشد که در همه جا و نه تنها در بازار ارز استفاده می شود. این نوع کلاهبرداری اصلاً مربوط به کارگزاران فارکس نیست و درواقع به شرکت هایی مربوط است که خود را کارگزار معرفی کرده و تنها با هدف جمع سرمایه افراد، بدون هیچ فعالیت واقعی در بازار فارکس، به آن ها عده های پوچ و توخالی می دهند. در مقایسه با دیگر انواع کلاهبرداری ها در فارکس، طرح های هرمی کمتر رایج است.

چگونه بروکرهای کلاهبردار فارکس را تشخیص دهیم؟

در اوایل دهه 2000، زمانی که بازار فارکس برای همه در دسترس قرار گرفت و تازه به اوج محبوبیت خود رسیده بود، تشخیص یک کارگزار کلاه بردار از یک کارگزار قانونی آسان نبود؛ به ویژه اگر معامله گر تازه شروع به کار کرده باشد، اما در حال حاضر، با توسعه اینترنت و روش های اطلاع رسانی، روش های تشخیص بروکرهای کلاه بردار فارکس در مقایسه با گذشته آسان تر شده است. در ادامه به بررسی این روش ها خواهیم پرداخت و بعد از آن فهرستی از کارگزارهای کلاه بردار را در اختیارتان قرار می دهیم.

وعده پرداخت سود زیاد

چنین وعده هایی نشانه قطعی درباره این موضوع است که کارگزار فارکس یک کلاه بردار است؛ زیرا هیچ کارگزار قانونی نمی تواند پرداخت سود بالایی را تضمین کند. علاوه بر این، براساس آمار، تنها 11 تا 25 درصد از معامله گران تازه کار درنهایت به معامله گران حرفه ای در بازار ارز تبدیل می شوند و شروع به کسب درآمد خوب می کنند.

وعده معامله کاملاً بدون ریسک و خطر

این نیز نشانه واضحی از کلاه برداری است؛ زیرا موفقیت معامله گر به کارگزار بستگی ندارد. نقش کلیدی را در موفقیت سرمایه گذاری استراتژی سرمایه گذاری بازی می کند؛ یعنی اینکه چگونه ریسک سرمایه گذاری را با روش های مختلف می توان کاهش داد؛ برای مثال یک کارگزار قانونی ممکن است برای کاهش ریسک سرمایه را بین چندین جفت ارز به اشتراک بگذارد یا از معاملات خودکار استفاده کند، اما حذف کامل ریسک بازار فارکس غیرممکن است.

صرافی قانون گذاری نشده

براساس قانون، فعالیت های کارگزاران فارکس قانونی باید از سوی یک نهاد مجاز و دارای گواهی از دولت ممیزی و قانون گذاری شود. در این صورت می توانید اطلاعات مربوط به قانون گذارها را در وب سایت کارگزاری بیابید. درواقع هیچ محدودیتی برای دسترسی به این اطلاعات وجود ندارد.

برقراری ارتباط غیرحرفه ای

اگر از طریق تلفن، تلگرام یا هر روش دیگری توسط یک کارگزار فارکس که تا به حال نام آن را نشنیده اید با شما تماس گرفته شود و او به شما پیشنهاد همکاری دهد، این صرافی یک کلاه بردار است. در کلاه برداری های این چنینی، بروکر کلاه بردار همیشه اصرار دارد که در لحظه و سریع هزینه ای را پرداخت کنید.

استفاده از رتبه بندی های جعلی و دروغین

بسیاری از کارگزاران فارکس که در لیست سیاه هستند، درباره رتبه بندی خود در میان انواع بروکرهای فارکس نیز دروغ می گویند و امتیازات خود را جعل می کنند.

نبود گواهی SSL

وجود گواهی SSL بسیار مهم است، اما بسیاری از معامله گران به آن توجه نمی کنند. گواهی SSL را می توان یک امضای دیجیتالی برای سایت در نظر گرفت که امنیت و محرمانه بودن اتصال به سرور را تضمین می کند. با استفاده از این گواهی، هیچ یک از بدافزارها یا نرم افزارهای جاسوسی به اطلاعات شما دسترسی نخواهند داشت.

نرخ کارمزد و کمسیون

نحوه کسب درآمد بروکرها، یکی از روش های تشخیص بروکرهای کلاه بردار فارکس است. بروکرهایی که قانونی فعالیت می کنند، اطلاعات کاملی از نحوه کسب درآمدشان در اختیار کاربران قرار می دهند. از سوی دیگر، کارگزاران فارکس کلاه برداری می خواهند کل پاسخ این سؤال را در هاله ای از ابهام پنهان نگه دارند. شما باید بتوانید به راحتی پیدا و درک کنید که چگونه کارگزار فارکس برای هر خدماتی که به شما ارائه می دهد، سودی نصیب خودش خواهد شد. در غیر این صورت به احتمال زیاد شما دچار یک کلاه برداری فارکس شده اید.

ارائه اکانت دمو

کارگزاران قانونی فارکس از معامله گران جدید می خواهند که بدانند چگونه در بازار فارکس با کمترین درجه ریسک ممکن سرمایه گذاری کنند. یکی از روش های کاهش ریسک سرمایه گذاری، تکرار و تمرین با استفاده از اکانت دمویی است که بروکر در اختیار کاربران خود قرار می دهد. در این اکانت مقداری ارز فیک وجود دارد که دقیقاً شبیه یک حساب واقعی عمل می کند.

در بیشتر موارد می توانید از این حساب آزمایشی رایگان و بدون کارمزد استفاده کنید تا قبل از اینکه یک حساب واقعی فارکس با سرمایه واقعی باز کنید و تا هر زمان که می توانید، تمرین و تکرار کنید. در بیشتر موارد، می توانید حساب آزمایشی رایگان خود را باز نگه دارید و قبل از استفاده از استراتژی های سرمایه گذاری در حساب اصلی خود، از آن برای تمرین استفاده کنید؛ بنابراین اگر بروکر منتخب شما هیچ نوع اکانت دمویی در اختیارتان قرار نمی دهد، احتمالاً در دسته بروکرهای کلاهبرداری های فارکس قرار می گیرد.

8 روش تشخیص بروکرهای کلاهبردار فارکس

در میان تعداد بسیار زیادی از بروکرهای قابل اعتماد و با تجربۀ چندین ساله و هزاران مشتری راضی، بروکرهای کلاهبردار هم پیدا می شوند.

معمولاً این بروکرها یک مؤسسۀ مالی سوری و یک شرکت روی کاغذ هستند که با قانونی و قابل اعتماد نشان دادن خودشان برای تریدرهای تازه وارد دانه پخش می کنند و وقتی این معامله گرهای کم تجربه حسابی در دام افتادند، وارد عمل می شوند.

اجازه دهید چند مورد از دانه های درشتی که بروکرهای کلاهبردار برای تریدرهای تازه کار پخش می کنند را با هم بررسی کنیم:

قلقلک دادن حس طمع در تریدر

عکس

آرزوی زود پولدارشدن و حتی یک شبه پولدارشدن در ذهن تریدرهای تازه کار موج می زند. بروکر کلاهبردار هم دقیقاً از همین نقطه ضعف برای گول زدن تریدر، نهایت استفاده را می کند. معمولاً این تریدرها از جمله های این چنینی برای برانگیختن حس طمع در معامله گر استفاده می کنند:

 • میدونستی اگه حسابت رو فقط دویست، سیصد دلار شارژ کنی می تونی «بونوس» (Bonus) 50درصد بگیری؟
 • این رقم ها بچه بازیه. اگه واقعاً قصد تریدکردن داری، باید بالای دو هزار دلار حسابت رو شارژ کنی. اون موقع ست که سود واقعی رو تجربه می کنی.
 • لازم نیست حتماً خودت پول داشته باشی. از پول بیکار فک و فامیل استفاده کن، بعد یه مقدار بهشون سود بده.
 • من چند وقته روش معامله و شگردتون رو زیر نظر دارم. شما جزو مشتریای خیلی خوب و باهوش ما هستی. پیشنهاد می کنم تا افزایش سرمایه بدی. منم سیگنال های طلاییمون رو قبل از همه برای شما میفرستم.
 • و…

 

بروکرهای کلاهبردار فارکس، سایت خود را با دامنه و هاست رایگان می سازند

بروکرهای کلاهبردار، خانه به دوشانی هستند که می دانند قصد ندارند مدت زیادی را در یک مکان و با یک شکل و قیافه ثابت باقی بمانند.

به همین دلیل، سایت خود را با دامنه و هاست رایگان بالا می آورند. از این گذشته، تا جای ممکن، هیچ پولی به برنامه نویس و طراح سایت نمی دهند و تمام بخش های سایتشان را با استفاده از ابزارها و اسکریپت های-کدهای برنامه نویسی آماده- رایگان می سازند.

حالا شاید این سؤال برای شما هم پیش آمده باشد که چطور می توانیم به چنین اطلاعاتی دسترسی پیدا کنیم و بفهمیم که یک بروکر فارکس از هاست رایگان برای سایتش استفاده می کند یا نه؟ خوشبختانه برای این کار سایت های معتبری وجود دارند. برای مثال سایت «digital.com/best-web-hosting/who-is». شما می توانید آدرس سایت مشکوک موردنظرتان را در این سایت وارد کنید و بعد از چند ثانیه، اطلاعاتی مثل:

 • ارائه دهندۀ هاست؛
 • آدرس IP؛
 • مشخصات مالک سایت؛
 • لوکیشن یا منطقه ای که سایت در آن قرار دارد.

و… را دریافت کنید. بعد از به دست آوردن این اطلاعات، کافی است نام هاست آن سایت را در گوگل سرچ کنید و از رایگان بودن یا نبودن آن مطمئن شوید. اجازه دهید نمونۀ این کار را برایتان انجام دهیم.

نمونۀ کشف نوع هاست در یک سایت نامعتبر

کمی جلوتر در مورد کلاهبرداربودن بروکر «icbroker.io» با جزئیات برایتان صحبت می کنیم اما حالا می خواهیم هاست این بروکر را در قالب یک مثال برایتان پیدا کنیم.

با تایپ کردن آدرس «digital.com/best-web-hosting/who-is» در نوار آدرس مرورگر گوگل، به صفحه ای که در تصویر بالا می بینید می رسیم.

حالا کافی است آدرس سایت موردنظر- که ما در اینجا بروکر «icbroker.io» را انتخاب کردیم- را در کادر بنویسیم و روی گزینۀ «WHOIS SEARCH» کلیک کنیم. بعد از چند ثانیه، اطلاعات این سایت همانطورکه در تصویر زیر هم می بینید، به نمایش در می آیند.

البته، همیشه هم نمی توان به همین راحتی از هاست سایت سر درآورد؛ مثلاً، همین بروکر کلاهبردار «icbroker.io» که خود را پشت سایت امنیتی «Cloudflare» پنهان کرده است. در این مواقع، به سراغ گزینه های بعدی که در ادامه راجع به آن ها صحبت می کنیم بروید.

اگر توانستید در این بخش نام و نشانی هاست بروکر کلاهبردار را پیدا کنید، می توانید با سرچ کردن نام آن هاست در گوگل به اطلاعاتی که دنبالش می گردید دست پیدا کنید؛ مثلاً یکی از این موارد می تواند زمان راه اندازی سایت یا دامنۀ آن باشد.

اگر دیدید این بروکر جدیداً مثل قارچ سبز شده است و با عجله و اصرار زیادی می خواهد تمام سرمایۀ در دسترس شما را از آن خود کند– البته، معمولاً به این رک و راستی نمی گویند بلکه با وعدۀ سرمایه گذاری از شما پول می خواهند ولی هدفشان همین است–، باید گوش هایتان را تیز کرده و از دارایی تان محافظت کنید.

ببینید گوگل چه اعتباری به دامنۀ آن بروکر می دهد

گوگل بسیار بیش تر از شما در مورد معتبربودن سایت ها دل می سوزاند؛ چون پای تبلیغات و پول هایی که از نمایش آن ها در سایت های معتبر و کاربرپسند به دست می آورد در میان است. به همین دلیل، به سایت هایی که کاربر را به هر شکلی اذیت کنند، نمرۀ منفی می دهد.

شما با هر سطح از دانش «دیجیتال مارکتینگ»، می توانید از گوگل برای شناسایی سایت هایی که دامنه شان چند کرور امتیاز منفی گرفته و از چشم گوگل افتاده اند، استفاده کنید. برای این کار می توانید به سایت «ماز» به آدرس «moz.com» سر بزنید.

ما باز هم به سراغ بروکر کلاهبردار «icbroker.io» می رویم و می خواهیم ببینیم که گوگل چه اعتباری به دامنۀ این سایت داده است. فقط این را یادتان باشد که این رتبه چیزی بین بازۀ 0 تا 100 است. به این ترتیب که هرچه به صفر نزدیک شود، نمرۀ کم تر و هرچه به 100 نزدیک شود، نمرۀ بهتری می گیرد.

 

همانطورکه می بینید، گوگل به دامنۀ این سایت نمرۀ پنج داده است. البته این نکته را هم در نظر داشته باشید که اگر یک سایت تازه راه اندازی شده باشد و محتوای آن توسط گوگل موردبررسی چندانی قرار نگرفته باشد، با وجود آنکه شاید کلاهبردار از آب در نیاید، باز هم نمرۀ کمی می گیرد.

در هر حال، حتی اگر یک بروکر تازه تأسیس هم باشد، به دلیل نداشتن تجربۀ کافی و ثابت نکردن برادری اش باز هم نباید شما را به سمت واریزکردن داروندارتان به آن بروکر تشویق کند.

از طرفی، اگر وب سایتی را دیدید که گوگل به دامنۀ آن اعتبار خوبی داده است، باز هم نباید چشم بسته آن را به عنوان یک بروکر معتبر قبول کنید. یادتان باشد اعتبار دامنه، تنها یک پازل از تصویر اصلی است.

طراحی سایت با شباهت بسیار زیاد به سایت های معتبر

برخی از بروکرهای کلاهبردار از در دیگری وارد می شوند. آن ها تمام سعی خود را می کنند تا سایتشان را شبیه یکی از بروکرهای بسیار معروف و معتبر بسازند و از این راه، تریدرهای تازه کار را به اشتباه بیندازند. این را هم در نظر داشته باشید که نیرنگ بعدی آن ها برای هرچه شبیه ترشدن به سایت بروکرهای معتبر استفاده از دامین های مختلف با اسم همان بروکر است؛ مثلاً، بروکر معتبر «exness.com» را در نظر بگیرید.

این بروکر فقط با پسوند «.com» فعال است و به جمهوری اسلامی هم خدمات ارائه نمی دهد. حالا اگر شما نام همین بروکر را با پسوندی مثل «.ir» دیدید، یعنی «exness.ir»، بدون اینکه خم به ابروهای مبارکتان بیاورید صفحه را ببندید؛ چون یک کلاهبردار است.

هیچ رگوله ای در بساطشان وجود ندارد

قبل از هر چیز اجازه بدهید کمی از چند و چون «رگوله» برایتان بگوییم. در سرتاسر جهان، مؤسسه های معتبری وجود دارند که وظیفۀ نظارت بر سیستم یا سازوکار بروکرهای بازار فارکس را بر عهده گرفته اند. این مؤسسه ها «رگولاتور» (Regulator) نام دارند.

به بروکرهایی که تحت نظر این مؤسسه ها باشند و بتوانند استانداردهای لازم برای حضور در لیست بروکرهای تأییدشده را فراهم کنند، «بروکر رگوله» گفته می شود. در بروکرهای رگوله شده دیگر خطر «تخلف مالی»، «ازبین رفتن سرمایه به علت نبود بیمه»، «هک و انتشار اطلاعات تریدرها» و… وجود ندارد.

بروکرهای کلاهبردار فارکس، هیچ رگوله ای از هیچ سازمان معتبری ندارند. یادتان باشد، مهم نیست که یک بروکر از کاربران ایرانی حمایت می کند یا نه، مهم این است که کارکردن با یک بروکر رگوله نشده که به ایرانی ها خدمات ارائه می دهد، بسیار خطرناک است.

چنین بروکرهایی در عرض یک شب همانطورکه سبز شده اند، از بین می روند و به احدی حساب پس نمی دهند. بنابراین، اگر می خواهید یک قدم به شناخت بروکر کلاهبردار فارکس نزدیک شوید، باید آن را از نظر رگوله هایی که از سازمان های معتبر گرفته است هم مورد بررسی قرار دهید.

سابقه ای سرشار از کلاهبرداری دارند

بروکرهای معتبر نه تنها سابقه ای طولانی و تمیز در بازار فارکس دارند بلکه هرچقدر در گذشتۀ آن ها کندوکاو کنید، هیچ نمونۀ قانونی از کلاهبرداری در موردشان ثبت نشده است اما بروکرهای کلاهبردار فارکس نه تنها تازه، بسیار جدید و بدون سابقه هستند بلکه اگر سر نخشان را بگیرید، شما را به زنجیره ای عجیب وغریب از کلاهبرداری ها وصل می کنند.

به دنبال کشف بقیۀ نشانه ها در شبکه های اجتماعی

بدون شک، موردهای دیگری هم وجود دارند که می توانند چشم شما را نسبت به روش کار یک بروکر، کلاهبردار یا معتبربودن آن بازتر کنند. یکی از این روش ها جست وجوکردن نام بروکر در «گوگل» و شبکه های اجتماعی مثل «توییتر»، «اینستاگرام» و حتی «لینکدین» است تا ببینید دیگران چه نظر یا تجربه ای از سروکله زدن با این بروکر دارند.

ما نام بروکر کلاهبردار «icbroker.io» را در توییتر جست وجو کردیم و به این نتیجه رسیدیم. شما هم می توانید با استفاده از کلمه های متفاوت به نتیجه های متفاوت تری برسید.

شما می توانید با کمی جست وجوی عمیق تر، روش های بیش تر و خلاقانه تری را برای شناسایی بروکرهای کلاهبردار پیدا کنید. در کنار این ماجرا اگر می خواهید بدانید که بروکرهای کلاهبردار فارکس از چه روش های دیگری برای کلاه گذاشتن سر تردیدها استفاده می کنند، می توانید به مقالۀ «4 راه ساده برای تشخیص بروکر کلاهبردار فارکس» سر بزنید.

لیست سیاه بروکرهای کلاهبردار فارکس در سال 2023

بعد از کمی گپ وگفت در مورد روش های شناسایی بروکرهای کلاهبردار فارکس حالا به سراغ لیست به روز این بروکرها در سال 2023 می رویم. همین اول کار بگوییم که شاید هر روز به تعداد این لیست اضافه شود. بنابراین، به چند بروکری که اینجا می بینید کفایت نکنید و همیشه خودتان را به روز نگه دارید.

بروکر icbroker

 • آدرس سایت: icbroker.io

خب، رسیدیم به نمونۀ مشهور این مقاله که در بخش های مختلف از آن به عنوان مثال استفاده کردیم. این بروکر با استفاده از روش ترکیبی، انواع مختلفی از کلاهبرداری ها را به طور همزمان انجام می دهد. نمونۀ پررنگ آن هم کلاهبرداری با کمک «طرح پانزی» است.

شما نه تنها به بهانه های مختلف مجبور می شوید سرمایۀ بیش تری را وارد حساب این بروکر کنید بلکه تشویق می شوید افراد دیگری را هم جذب این ماجرا کنید تا سود قابل توجهی به شما پرداخت شود؛ یعنی، درگیر کردن شما با مجموعه گیری به شیوۀ هرمی.

در این بروکر کلاهبردار برای برداشت سودتان باید پول بدهید یا به زبان ساده، حسابتان را دوباره شارژ کنید. این بروکر ادعا کرده که مجوزهای مختلفی را از مؤسسه های معتبر دریافت کرده است اما هیچ کدام از آن مجوزها قانونی نیستند. کار به جایی رسید که خود مؤسسه ها در قالب یک اطلاعیه، حساب خودشان را از این بروکر که هر روز آدرس خود را عوض می کند، سوا کردند.

اگر شانس بیاورید و بتوانید به مرحلۀ برداشت سود برسید، آنقدر سنگ جلوی پایتان می اندازند تا درنهایت از این کار منصرف شوید.

بروکر TriumphFX

 • آدرس سایت: triumphfx.com

شواهد زیادی وجود دارد که نشان می دهد این بروکر کلاهبردار از «طرح پانزی» برای کلاهبرداری استفاده می کند. به همین دلیل، تمام مجوزهای آن باطل شده اند و اکنون به صورت کاملاً غیرقانونی فعالیت می کند. از طرف دیگر، سازوکار برداشت پول از این بروکر آنقدر دردسرساز است که برخی از مشتریانش آن را با واژۀ «وحشتناک» توصیف می کنند. شما برای برداشت سودتان از این بروکر باید مبلغی جداگانه به آن بپردازید.

بروکر 24fx

 • آدرس سایت: 24fx.uk

از بروکر «24fx» شکایت های بسیاری به علت ماهیت کازینوبودن آن انجام شده است. با وجود اینکه بروکر کلاهبردار «24fx» خود را با عنوان یک بروکر قانونی که در قبرس ثبت شده است به دیگران معرفی می کند ولی مشتریان این بروکر اعلام کرده اند که آن ها با چرب زبانی تلاش می کنند تا مشتری تمام دارایی نقد خود را به حساب بروکر واریز کند.

بعد از آنکه تریدر در معامله هایش به طرز مشکوکی شکست می خورد، آن ها سعی می کنند با وعدۀ استفاده از برنامه های پاداش، دوباره مشتری شکست خورده را به سمت سرمایه گذاری بیش تر و حتی بدهکارشدن به فک وفامیل برای تهیۀ پول موردنیاز تشویق کنند. از طرف دیگر، این بروکر کلاهبردار هر بار به بهانه های مختلفی از پرداخت سود تریدرها خودداری می کند.

بروکر financialcrystal

 • آدرس سایت: financialcrystal.com

این بروکر کلاهبردار سعی می کند تا با استفاده از روش پانزی، سرمایۀ تریدرها را تا جای ممکن جذب کند. به این ترتیب که شما را با وعدۀ پرداخت سود و سرمایه گذاری با درآمد ثابت در ارزهای دیجیتال و… خام می کند و سپس برای جلب اعتماد شما مقداری از پول خودتان را به عنوان سود به حسابتان می ریزد. وقتی هم که مطمئن شود دیگر آهی در بساط ندارید، فِلِنگ را می بندد.

بروکر FBS

 • آدرس سایت: fbs.com

این بروکر با دستکاری هایی که در پلتفرم خود انجام می دهد، تریدرها را به سمت ضررکردن هدایت می کند؛ مثلاً، وقتی تریدر روی یک نماد در حال سود است، آن نماد را روی حالت بسته قرار می دهد یا قیمت ها را در لحظه های حساس طوری دستکاری می کند تا شما نتوانید هیچ سودی ببرید.

کاربران بسیاری در این بروکر دچار ضررهای مالی شده اند. از طرفی، فرایند برداشت سود از این بروکر بسیار طول می کشد و کارمزد برداشت بسیار بالا است؛ به اندازه ای که شما نمی توانید تمام سودی که در پلتفرم می بینید را از آن خارج کنید.

حتی مواردی هم مشاهده شده که بروکر به بهانه های مختلف به کاربر اجازۀ برداشت سود را نداده است. برخی از کاربران که موفق شدند پولی از این بروکر برداشت کنند، اعلام کرده اند که با وجود داشتن حساب های بین المللی تا یک ماه منتظر واریز سودشان بوده اند.

بروکر eXcentral

 • آدرس سایت: excentral-int.com

این بروکر که کم تر از پنج سال از راه اندازی آن می گذرد، در «آفریقای جنوبی» ثبت شده است. براساس آماری که سایت «wikifx» منتشر کرده، این بروکر فعالیت های غیرقانونی دارد و تمام نظارت های رسمی روی آن لغو شده اند.

در حال حاضر، این بروکر هیچ رگوله ای ندارد. یکی از روش های کلاهبرداری در این سایت که از سوی کاربران اعلام شده است، چرب زبانی برای تشویق تریدر به سرمایه گذاری اولیۀ بیش تر از کف اعلام شده در سایت است. بعد از اینکه اعتماد سرمایه گذار جلب شد و مبلغ درشتی را به حساب بروکر واریز کرد، بدون هیچ توضیحی، موجودی حساب او در بروکر صفر می شود.

از این گذشته، آن ها با دستکاری قیمت ها کاری می کنند که شما نتوانید از هیچ معامله ای سود کنید. همیشه طرف برنده در این بروکر کلاهبردار فارکس، خودش است. تلاش های کاربران ضرردیده برای پیگیری شکایتشان از این بروکر ادامه دارد.

بروکر OmegaPro

 • آدرس سایت: omegapro.world

بروکر کلاهبردار «OmegaPro» که در «انگلستان» راه اندازی شده است، از هیچ مقرارت بین المللی پیروی نمی کند. در ابتدای کار این بروکر با هدف جذب مخاطب و ایجاد اعتبار در میان تریدرهای فارکس، عملکرد خوبی را از خود نشان داد اما بعد از مدت کوتاهی ماهیت واقعی خودش را رو کرد. کاربران بسیاری اعلام کرده اند که پلتفرم این بروکر از آن ها کلاهبرداری کرده است و آن ها نمی توانند سرمایۀ خودشان را پس بگیرند.

بروکر FVP Trade

 • آدرس سایت: fvptrade.com

این بروکر که در «انگلستان» راه اندازی شده است، نه تنها هیچ رگوله ای از سوی هیچ سازمانی ندارد بلکه از سوی «The AustraliaASIC» به عنوان یک بروکر متخلف و غیرقانونی معرفی شده است. کاربران این بروکر اعلام کرده اند که به شکل های مختلفی از آن ها کلاهبرداری شده است.

مثلاً، بدون هیچ دلیل یا توضیحی کاربر را از حساب کاربری اش در بروکر بیرون می اندازند و دیگر به او اجازۀ دسترسی به دارایی اش را نمی دهند.

در مورد دیگری که گزارش شده، کاربران سود قابل توجهی از کار با این بروکر به دست می آورند اما رقم نمایش داده شده هرگز به دست معامله گر نمی رسد. کاربران زیادی از این بروکر شکایت کرده اند و منتظر پیگیری این ماجرا از راه قانونی هستند.

بروکر IQ Option

 • آدرس سایت: iqoption.com/en

بروکر کلاهبردار «IQ Option» که در «قبرس» راه اندازی شده است، با موج 66 شکایت در طول 90 روز فعالیت، توجه ها را به سمت خود جلب کرده است. این بروکر با استفاده از تبلیغات گسترده، اعتماد سرمایه گذار را جلب می کند.

نگاهی به روش های کلاهبرداری بروکر IQ Option

 • بیرون کردن کاربر از حساب کاربری اش

پس از آنکه یک حساب کاربری توسط تریدر در این بروکر افتتاح و حساب به مبلغ قابل توجهی شارژ شد، سرمایه گذار از معامله ها و کلاً حساب کاربری بیرون انداخته می شود. در ابتدا ماجرا شبیه به یک «باگ» ساده یا اختلال در اتصال به اینترنت است.

اما وقتی سرمایه گذار تلاش می کند تا با نام کاربری و رمز عبور وارد حساب کاربری خود در بروکر شود، به او اطلاع می دهند که اکنون فرد دیگری با این حساب کاربری در حال معامله است و شما یک ربات هستید.

 • درخواست بارگذاری دوبارۀ مدارک تأییدشده

ماجرای ورود به حساب، هنگام برداشت سود سرمایه گذاری هم اتفاق افتاده است. به این ترتیب که کاربر درخواست برداشت سود و واریز آن را به حساب می دهد اما بروکر ادعا می کند که مشکلی در اسناد احراز هویت به وجود آمده است و او باید دوباره اسناد خود را بارگذاری کند. بعد از این ماجرا بروکر اعلام می کند که شما یک کاربر متخلف هستید و فرد دیگری با همین اطلاعات و اسناد هویتی در این بروکر وجود دارد که ازقضا، شما آن کاربر نیستید.

بروکر به این بهانه، حساب مشتری را می بندد و سرمایۀ او را هر چقدر که باشد بلوکه می کند. کاربران زیادی از این روش پول خود را از دست داده اند.

 • پاک کردن سبد سرمایه گذاری

در روش دیگر، سبد سرمایه گذاری شما در این بروکر ناگهان پاک می شود؛ انگار که از اول هیچ معامله ای انجام نداده اید و هیچ دارایی ای نداشتید.

بروکر MultiBank Group

 • آدرس های سایت: multibankfx.com  و dtjrjt.com

بروکر کلاهبردار «MultiBank Group» در «هنگ کنگ» راه اندازی شده است و ادعا می کند از سوی «امارات متحده عربی» مجوز فعالیت دریافت کرده است. این در حالی است که نه تنها امارات متحدۀ عربی بلکه سازمان هایی همچون «Cayman IslandsCIMA»، «FCA»، «SpainCNMV»، «BaFin»، «AustraliaASIC» و «The Virgin IslandsFSC» هم این بروکر را به عنوان یک متخلف معرفی کرده اند.

بروکر «MultiBank Group» در مدت 90 روز بیش از 520 شاکی پیدا کرده است. این بروکر بعد از دریافت سرمایۀ کاربران، به بهانه های مختلفی مثل «ارتقای سامانۀ بروکر» یا «به وجود آمدن مشکلات زیرساختی»، اجازۀ ورود کاربر به حساب کاربری اش را نمی دهد و تمام سرمایۀ فرد را بلوکه می کند.

کاربرانی هم که موفق به تماس با تیم پشتیبانی این بروکر می شوند، از آوردن بهانه های گوناگون برای پیچاندن آن ها، انداختن تقصیرها بر گردن کاربر و پس ندادن سرمایه با عنوان جبران خسارتی که کاربر به بروکر زده، روبه رو شده اند. از دیگر روش های کلاهبرداری در این بروکر ایجاد اختلال در معامله ها و دستکاری قیمت ها برای شکست تریدر در معامله هایی است که به سمت سودآوری تمایل دارند.

فهرست دیگر بروکرهای کلاهبرداری فارکس

 • 53option.com
 • Crown Forex
 • Ferdinald Hill
 • FXGTrade
 • MFM7 (MFM-Labs)
 • OT Capital
 • TeraMusu
 • TradePulse FX
 • AmegaFX
 • CWM FX
 • Fixed Star Investment Inc.
 • FXReturns
 • Mt4Invest
 • PaxForex
 • TitanTrade
 • Traders Trust Ltd. (Trading Forex)
 • AVA FX
 • Cyber Market Group
 • Forex365Options
 • GBCFX
 • MultiplyMarket
 • ProFiForex
 • TopStepFX
 • UB4Trade (Finatex Ltd., Crypto Capitals)
 • BECFD
 • DaxBase
 • Forex Macro
 • GCC Investing
 • My Trade MM
 • Realmarketslive
 • Toptrades
 • Vantage FX
 • Zurich Prime
 • TradeFxP
 • Sigma Forex
 • Osprey FX
 • Macropay (How to Pay)
 • FXCM
 • EU Capital
 • Coperstone
 • XtreamForex
 • TradeBNP
 • Schatz Markets
 • OptionRally
 • Kaya FX (GammaTech Services)
 • FX-Premium
 • Efexa-1000
 • BlueTrading
 • Banc (Orion Service EOOD)
 • Trade24
 • Wise
 • Investing
 • Richmond
 • Easy Trade FX (Easy Trade Global)
 • TorOption
 • VIP Brokers
 • FreshForex
 • Lewis
 • OptionCM
 • Joe Trading
 • Forex Pro Broker
 • Olympus Markets (Next Trade Ltd.)
 • Refco
 • How to Pay (Macropay)
 • BFP Markets
 • Binomo ECN Capital

خلاصه مطلب

شما می توانید انتظار همه چیز را از زندگی داشته باشید، اما با وجود انجام اقدامات احتیاطی، ممکن است درنهایت طعمه کلاه برداری شوید. ما در این مقاله به چند روش تشخیص بروکرهای کلاه برداری فارکس اشاره کردیم و امیدواریم با در نظر داشتن این موارد، با چنین مشکلاتی مواجه نشوید. درنهایت نیز فهرستی از بروکرهای تقلبی در اختیار شما قرار دادیم تا در مسیر سرمایه گذاری در بازار فارکس آگاهانه تر گام بردارید.

پرسش های متداول

به دلیل تحریم هایی که برای تریدرهای ایرانی وجود دارد، نمی توانیم از خدمات بهترین بروکرهای رگولۀ خارجی استفاده کنیم اما همین رگوله های معتبر برای ارائۀ خدماتشان به ایرانی ها، شعبه هایی از بروکر خود را در کشورهای واسطه که چنین قوانین سختگیرانه ای ندارند ثبت می کنند. با وجود اینکه این کار باعث می شود ویژگی رگوله بودن در مورد آن شعبه منتفی شود ولی چون شعبه ای از بروکر اصلی است، هنوز هم می توان به آن اعتماد کرد.

در این مورد آمار رسمی و دقیقی نداریم؛ چون بسیاری از تریدرهای ایرانی که از آن ها کلاهبرداری می شود به دلیل نداشتن اطلاعات و مدارک کافی و از همه مهم تر، غیرقانونی بودن معامله در بازار فارکس به سراغ شکایت کردن نمی روند اما به احتمال زیاد این موضوع چندان هم بیراهه نیست.

خوشبختانه سایت های معتبری مثل «topfxbrokersreview.com» و «wikifx.com» همیشه در حال انجام این کار و معرفی بروکرهای کلاهبردار هستند. با این حساب، قبل از هرگونه اقدام در مورد انتخاب بروکر جدید، حتماً سری به این دو سایت بزنید تا از کلاهبردارنبودن آن بروکر مطمئن شوید.