آیا رؤیای کسب سود از بازار فارکس را در سر می پرورانید، اما وضعیت مالی فعلی تان چنگی به دل نمی زند؟ نگران نباشید! باید بدانید که با سرمایۀ اولیۀ بسیار کمی مانند 500 دلار، 50 دلار یا حتی 5 دلار هم حتی می توانید  «سفر معاملاتی فارکس» خود را شروع کنید. خبر خوب این است که این مسئله به اندازۀ کیف پول شما وابسته نیست، بلکه به اندازۀ اراده و تصمیم شما بستگی دارد!

شروع فارکس، چه مقدار سرمایه نیاز دارد؟

می توانید با مقدار دلخواه خودتان در معاملات فارکس، ترید را شروع کنید. بازار فارکس برخلاف سایر بازارهای مالی جهانی، دسترسی آسانی را فراهم کرده است تا شما بتوانید حتی با ۱ دلار هم ترید کنید. با این حال، ترجیحات معاملاتی در افراد متفاوت است و هر تریدر دارای رویکرد منحصر به فردی است.

میزان سرمایۀ مورد نیاز برای شروع فارکس به اهداف معاملاتی شما بستگی دارد. به عنوان مثال، یک تریدر سوئینگ (Swing Trader) ممکن است به سرمایۀ بیش تری نسبت به یک تریدر روزانه  (Day Trader)نیاز داشته باشد؛ زیرا تریدرهای روزانه به دلیل معاملات مکرر و زمان بندی کوتاه تر، به سرمایۀ کم تری نیاز دارند. بنابراین، دلایل شما برای ترید فارکس، نقش حیاتی در تعیین سرمایۀ شما ایفا می کند.

حداقل مبلغی که می توانید در بازار فارکس معامله کنید، چقدر است؟

حداقل مبلغ معامله در فارکس بستگی به کارگزار و نوع حساب شما دارد. برخی کارگزاران اجازه می دهند که با مبلغ حداقلی 5 یا 10 دلار حساب خود را افتتاح کنید؛ درحالی که برخی دیگر 100 دلار یا بیش تر را الزامی قرار می دهند. با این حال، حداقل اندازۀ معامله به طور کلی بسیار کم تر است. اکثر کارگزاران اجازه می دهند حجم 0.01 لات را معامله کنید که معادل 1000 واحد از ارز پایه است.

به عنوان مثال، با یک حساب به ارزش ۵۰۰ دلار و معامله با حجم ۰.۰۱ لات از جفت ارز یورو/دلار، نیاز به مارجین شما ۱ دلار خواهد بود. به یاد داشته باشید که حجم معاملات کوچک‎تر به معنی سود کم تر و همچنین ریسک خطر کم تری است. افرادی که تازه اول راهند، بهتر است با معاملات کوچک شروع کنند و با گذراندن تجربه، به تدریج حجم معاملات را افزایش دهند.

در بازار فارکس، انواع مختلفی از حساب ها وجود دارند و لات ها به چهار دسته بندی استاندارد، مینی، میکرو و نانو تقسیم می شوند.

انواع حساب ها و اندازه های لات (تعداد واحدها):

 • حساب استاندارد: 100,000 واحد
 • حساب مینی: 10,000 واحد
 • حساب میکرو: 1,000 واحد
 • حساب نانو: 100 واحد

انتخاب اندازۀ لات، امری حیاتی است و باید با در نظر گرفتن عواملی مانند موجودی حساب شما، ریسک پذیری و استراتژی معاملاتی تان تعیین شود؛ درحالی که برخی از کارگزاران تعداد واحدها را به صورت «لات» بیان می کنند، دیگران ممکن است از واحدهای واقعی ارز استفاده کنند. داشتن درک دقیقی از محاسبات لات می تواند شما را در انتخاب اندازۀ لات مناسب برای معاملاتتان یاری کند.

مطالعه مقاله «از کدام حساب فارکس استفاده کنیم؟» می‌تواند انتخاب مناسبی برای یادگیری بیشتر درمورد این مفهوم باشد.

می توانید با 1 دلار در فارکس ترید کنید؟

بله، امکان معامله در بازار فارکس حتی با 1 دلار هم وجود دارد. برخی از کارگزاران مانند Aximtrade، حساب های میکروسنتی ارائه می دهند که به تریدرها اجازه می دهد با حجم حداقل 0.01 لات، معادل یک صدم لات استاندارد، معاملات خود را شروع کنند.

هرچند پیدا کردن یک کارگزار که گزینۀ ترید 1 دلاری را ارائه کند غیرممکن نیست، اما محدودیت ها و دردسرهای خاص خود را دارد. از مدیریت دقیق ریسک گرفته تا استفاده از استاپ لاس (Stop loss) ، معامله با درصدهای پایین، در نظر گرفتن جفت های ارزی با هزینۀ کم تر مثل EUR/USD یا GBP/USD، آشنایی با تحلیل تکنیکال و فاندامنتال تا تسلط به استراتژی های دنیای معامله. برای فرصت های معاملاتی بهتر و خلاصی از این هفت خوان رستم، بد نیست سرمایۀ بیش تری به حساب خود اضافه کنید.

آیا شروع معاملات فارکس با مبالغ 5 دلار، 10 دلار و 50 دلار ایده ی خوبی است؟

شروع معاملات فارکس با مقادیر کم، مانند 5 دلار، 10 دلار یا 50 دلار امکان پذیر است؛ زیرا بسیاری از کارگزاران این امکان را فراهم می کنند. با این حال، همان طورکه بالاتر گفته شد، چالش های مختلفی را به همراه دارد. بیش تر تریدرهای فارکس با سرمایه های این چنینی سال ها طول می کشد تا به مراد دلشان برسند.

توصیۀ ما این است که با این مبالغ وارد بازار نشوید؛ بلکه تنها با مقداری در معاملات فارکس شرکت کنید که با از دست دادن آن، تأثیری در زندگی تان ایجاد نشود. ساده تر بگوییم؛ پولی که در معاملات استفاده می کنید، نباید توانایی پرداخت قبوض، تأمین نیازهای فرزندانتان یا انجام سایر تعهدات ضروری را به خطر بیندازد و به عبارتی، مجبور به فروش فرش زیر پایتان نشوید!

اگر بعد از همۀ دو دو تا چهارتایتان تنها مبلغی که قادر به از دست دادنش هستید، همان 10 تا 50 دلار است، توصیه می شود قبل از ورود به دنیای معاملات، مبلغ بیش تری را پس انداز کنید. بودجۀ بیش تر، پایه ای بهتر برای معاملات فراهم می کند و ریسک اضافی به دلیل محدودیت مالی را کاهش می دهد. ضررها در معاملات می توانند بر عواطف شما تأثیر بگذارند و تأثیر مخربی بر حساب معاملاتی تان داشته باشند. باید این واقعیت را در نظر داشته باشید که در بازار فارکس، امکان جلوگیری صددرصدی از ضرر وجود ندارد.

فرض کنید پس از پرداخت همۀ هزینه هایتان، شما دارای 1000 دلار هستید که می توانید از دست بدهید. در این صورت، شما برای تصمیم گیری های منطقی دستتان بازتر است و در موقعیت بهتری قرار دارید. داشتن مبلغ بزرگ تری برای ریسک، تا حد 1000 دلار، باعث کاهش تداخل هیجانی در معاملات شما نسبت به حسابی با مبلغ 100 دلار می شود. با این حال، اگر شما 1000 دلار ندارید، می توانید با همان 100 دلار شروع کنید.

معاملۀ فارکس با حساب سپردۀ کوچک، مزایا و معایب خودش را دارد. در ادامه، چند نکته را بررسی می کنیم:

مزایا:

 • فرصت یادگیری: شرکت در معاملاتی که سرمایۀ رو به پایینی دارد، تجربۀ بهتری برای آموزش فارکس برای متدیان و تریدرهای تازه کار فراهم می کند.
 • دسترسی آسان: کارگزاران فارکس نیازمندی های حداقلی برای سپرده تعیین می کنند تا برای تریدرهای تازه نفسی که بودجۀ محدودی دارند، این امکان را بدهد تا به ترید دسترسی پیدا کنند.
 • توسعۀ مهارت‌ها: استفاده از یک سپردۀ کوچک در معامله گری، باعث پیشرفت در انضباط، صبر و تصمیم گیری های کارآمد می شود که برای بهره برداری از سرمایۀ محدود بسیار ضروری هستند.
 • مدیریت عواطف: با کاهش خطرات و خسارات ممکن، سپرده های کوچک به تریدرها اجازه می دهند تا حالت روانی خود را در دست بگیرند و تصمیم گیری های منطقی تری انجام دهند. این باعث کاهش استرس و نگرانی مرتبط با از دست دادن مقادیر قابل توجهی می شود.

معایب:

 • پتانسیل سود محدود: شما ممکن است به معامله‎های موفقی برسید، اما توقع نداشته باشید این سود آش دهن سوزی باشد!
 • خطر کال مارجین: استفاده از اهرم می تواند سود و زیان معاملات فارکس را بیش تر کند. سخت گیری‎های مارجین در سپردۀ کم، بیش تر است. به دلیل کمبود منابع مالی، معاملات بخاطر کال مارجین به طور خودکار بسته می شوند.
 • محدودیت فرصت های معاملاتی: استراتژی های اسکالپینگ (Scalping) یا معاملۀ چندین موقعیت نیازمند سرمایۀ بزرگ تری هستند تا از شرایط خاص بازار بهره برداری شود. تریدرها با سپردۀ کم ممکن است در اجرای این استراتژی ها به مشکل بخورند.
 • تأثیر روانشناختی: سپرده های کم می توانند به کنترل احساسات کمک کنند، اما همچنین ممکن است تأثیر منفی هم داشته باشند. به دلیل مقدار کمِ پول در معاملات، تریدرها ممکن است به اندازۀ کافی خودشان را به معامله پایبند ندانند و کار را جدی نگیرند.

کلام آخر

تعیین سرمایۀ اولیه، مناسب برای شروع معامله در بازار فارکس یک تصمیم بسیار حائز اهمیتی است که نیازمند در نظر گرفتن عوامل متعددی ازجمله وضعیت مالی شخصی، ریسک پذیری، اهداف معاملاتی و آشنایی با بازار فارکس است. مهم است که در تعیین سرمایۀ اولیه از هیچ طرف بوم نیفتید و تعادل را در اولویت قرار دهید. به یاد داشته باشید که شروع با سرمایۀ اولیۀ واقع بینانه و قابل مدیریت، پایه ای قوی برای بهبود مهارت های معاملاتی شما فراهم می کند و برگ برندۀ شما در بازی دنیای فارکس می شود.