bank holiday در فارکس چیست؟ فعالیت در هر زمینه ای زمانی می تواند سود بیشتری برای شما در پی داشته باشد که با اصطلاحات متفاوت آن ها آشنا بوده و بتوانید از آن ها استفاده کنید. فارکس که یکی از مطرح ترین بازارهای مالی دنیای اقتصاد امروزی است، نیز اصطلاحاتی دارد که آشنایی و استفاده از آن ها به شما کمک می کند تا بتوانید با تسلط بیشتری، معاملات خود را پیش ببرید؛ bank holiday یکی از این عبارات است.

bank holiday عموما زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که بانک ها و موسسات مالی یک کشور تعطیل بوده و فعالیت تجاری در آنجا وجود ندارد. در این مقاله قصد داریم تا شما را با این مفهوم آشنا کرده و به تمامی سوالاتی که در این زمینه دارید، پاسخ دهیم؛ با ما همراه باشید.

bank holiday در فارکس چیست؟

همانطور که عنوان کردیم، bank holiday در فارکس بدین معناست که بانک ها و موسسات مالی در کشور تعطیل بوده و هیچ گونه فعالیت تجاری انجام نمی شود. این موضوع، همواره نقش قابل توجهی بر بازار فارکس دارد؛ زیرا بر حجم معاملات و نقدینگی جفت ارز تأثیر گذاشته و موجب کاهش آن می شود.

یکی از مهم ترین مسائلی که شما به عنوان یک معامله گر باید در نظر داشته باشید، تعطیلات بانک ها در کشورهایی است که با ارزهای آن ها معامله می کنید؛ در نتیجه نیز باید استراتژی معاملاتی خود را بر اساس آن تنظیم کنید.

البته این در صورتی است که تعطیلات ناگهانی و بدون برنامه ای رخ ندهد؛ پس باید همواره اخبار کشورهای مربوطه را چک کنید تا در جریان اخبار و رویدادهای غیرمنتظره قرار بگیرید و بتوانید افزایش نوسانات احتمالی در زمان بارگشایی بازارها را پیش بینی کنید.

«در بسیاری از موارد که تعطیلات بانکی، برنامه ریزی شده است، معامله گران برای جلوگیری از نوسانات احتمالی، موقعیت های معاملاتی خود را قبل از تعطیلات متوقف می کنند.»

تاثیر bank holiday در فارکس

bank holiday تاثیر بسیار زیادی بر حجم معاملات و نقدینگی جفت ارز تاثیر دارد. زمانی که در تعطیلات بانکی، نقدینگی کم باشد، می تواند منجر به اسپردهای پیشنهادی و فروش گسترده تر شود؛ بدین معنا که تفاوت میان قیمت خرید و فروش یک جفت ارز، می تواند بیشتر از حد معمول باشد و این امر ورود و خروج معامله گران از موقعیتشان را گران تر می کند. زیرا ممکن است مجبور شوند برای انجام معاملات خود، اسپرد بیشتری بپردازند.

به طور کلی، اخبار یا رویدادهای غیر منتظره در دوره تعطیلات بانکی، تاثیر زیادی بر معاملات فارکس آینده دارد. به عنوان مثال، اگر یک گزارش اقتصادی بزرگ در طول تعطیلات بانکی منتشر شود، معامله گران ممکن است در هنگام بازگشایی بازارها به این خبر واکنش نشان داده و همین موضوع باعث افزایش ناگهانی نوسان شود.

علاوه بر این، اگر در یک کشور، بی ثباتی سیاسی یا تنش های ژئوپلیتیکی وجود داشته باشد، تعطیلات بانکی ممکن است به طور موقت، آشفتگی بازار را کنترل کند؛ اما در مقابل نیز می تواند به افزایش نوسانات در هنگام از سرگیری معاملات منجر شود.

وابستگی و ارتباط نزدیک میان فارکس و بانک ها

بازار فارکس که به یکی از بازارهای مورد استقبال مشتریان تبدیل شده است، به دلیل در دسترس بودن و نقدینگی 24 ساعته، یک گزینه منحصر به فرد برای معامله گران است؛ با اینحال حتی در این بازار هم، کارشناسان، معمولاً فعالیت در این بازار را در زمان تعطیلات بانکی، پیشنهاد نمی کنند. مهم ترین دلیل این کار، نقدینگی کم و بعضا صفری است که در زمان تعطیلی بانک ها ایجاد می شود.

در چنین شرایطی، تعداد بسیار کمی از مردم، در طول هفته معامله انجام می دهند؛ زیرا بازار به سرعت تغییر می کند و پیش از آنکه متوجه شوید و واکنش درستی نشان دهید، زمان را از دست داده و ممکن است ضرر کنید.

در این زمان ها، تجزیه و تحلیل، به بخش بسیار مهمی از معاملات فارکس تبدیل می شود؛ در نتیجه، قبل از معامله، باید شرایط مختلف اقتصادی، سیاسی و… را بررسی کنید؛ شاید دور از باور به نظر برسد اما اغلب افراد در زمان کار با بازارهای مالی، فراموش می کنند که این تعطیلات را درنظر بگیرند و بدون آن ها استراتژی های خود را پیش می برند؛ در نتیجه ضرر می کنند.

«به یاد داشته باشید که بازار فارکس، بانک های مرکزی، شرکت های تجاری، صندوق های تامینی، شرکت های مدیریت، کارگزاران خرده فروشی فارکس و سرمایه گذاران در سراسر جهان را شامل می شود؛ بنابراین بهتر است زمانی معامله کنید که بازارها فعال هستند و بیشترین حجم معاملات را دارند.»

نحوه پیدا کردن bank holiday

در ProfitF، می توانید تمام تعطیلات بانکی فارکس را به صورت آنلاین جستجو کنید. اما نکته این است که فارکس در سراسر جهان فعال است؛ بنابراین، باید از اتفاقات حال حاضر دنیا آگاه باشید. درست است که در نظر گرفتن تمامی اتفاقات پیش از معامله، کار آسانی نیست، اما اگر می خواهید سود کسب کنید، باید این کار را در برنامه های خود داشته باشید.

پیشنهاد می کنیم که برای راحت تر پیش رفتن این کار، تعطیلات بانکی را نشانه گذاری یا ذخیره کنید؛ در اینصورت، بررسی آن ها قبل از شروع معامله، آسان تر است. همچنین این نکته را در ذهن داشته باشید که اولین ساعت پس از باز شدن یک بازار بزرگ، ساعات طلایی هستند؛ زیرا با این کار، می توانید جلسات آینده را حدس بزنید.

دلایل معامله نکردن در بازار مالی

همانطور که گفتیم در زمان تعطیلات بانکی بهترین گزینه، این است که از انجام معامله دوری کنید؛ زیرا بانک ها بزرگ ترین شرکت کنندگان در بازار فارکس هستند و عدم فعالیت آن ها، حجم معاملات انجام شده را بسیار کاهش داده و حتی در پاره ای از موارد، به بازارهای نامنظم منجر می شود.

با اینحال، دلایل دیگری نیز وجود دارند که پیشنهاد می کنیم آن ها را به عنوان پرچم قرمز در نظر گرفته و در صورت رخداد آن ها با دقت و احتیاز بیشتری، فعالیت کنید. برخی از مهم ترین این اتفاقات عبارتند از:

1. اخبار

به طورکلی، 3 نوع خبر وجود دارد؛ زرد، نارنجی و قرمز. خبرهای قرمز با تاثیر زیادی که دارند، بازار را به حرکت در می آورند؛ در چنین شرایطی، معامله با ریسک بالا همراه می شود و به همین دلیل پیشنهاد می کنیم، یک ساعت قبل و بعد از انتشار اخبار، معامله نکنید.

2. سخنرانی ها

اگر افراد خاصی قرار است سخنرانی داشته باشند؛ معامله شما می تواند ریسک بالایی به همراه داشته باشد. برخی از افرادی که عموما صحبت هایشان، روند حرکت بازارها را تغییر می دهد، عبارتند از: ماریو دراگی، رئیس بانک مرکزی اروپا، جروم پاول، رئیس فدرال رزرو و مارک کارنی، رئیس بانک مرکزی اروپا.

3. دوره های نامنظم

بسیار پیش می آید که ارزها، حرکتی متفاوت از حالت عادی دارند؛ زیرا به دلایل نامشخص، قیمت ها در حال افزایش است.

4. آخر هفته ها

به هیچ وجه پیشنهاد نمی کنیم که در آخر هفته ها معامله ای داشته باشید؛ مگر اینکه استراتژی بلندمدت برای نگه داشتن معاملات به مدت طولانی و هفته ها و ماه ها در نظر داشته باشید.

همچنین مسائل متفاوتی ممکن است در انتهای هقته پیش آیند؛ برای مثال، تنش های کنونی در بسیاری از کشورهای جهان به خشونت منجر می شوند که به شدت بر بازار تأثیر گذاشته و بازار را پس از آخر هفته با یک شکاف بزرگ همراه می کنند.

5. بسته یا باز بودن بازار

در زمان بسته شدن بازار، تعدادی از موقعیت های معاملاتی در حال اتمام هستند؛ این موضوع، به نوسانات متعدد در بازار ارز منجر می شود که می تواند حرکات نامنظمی را موجب شود.

6. دسامبر و تعطیلات تابستانی

در ماه دسامبر و تابستان، بسیاری از کارکنان بانک به تعطیلات می روند؛ بنابراین، بازار فارکس در این ماه ها کندتر می شود و در نتیجه شرکت کنندگان کمتری در آن فعالیت می کنند. این موقعیت، زمان خوبی برای معامله گران خصوصی مانند ماست که از بازارها فاصله بگیریم؛ همواره به یاد داشته باشید که اگر بازارها ثابت باشند، معامله کردن فایده ای ندارد.

سخن پایانی

به طور کامل تا به اینجا توضیح دادیم که bank holiday در فارکس می تواند تأثیر قابل توجهی بر بازار، حجم معاملات، نقدینگی و نوسانات بازار داشته باشد. درست است که بازار فارکس، هر روز  سال باز است؛ اما روند فعالیتی بانک ها متفاوت است. بنابراین خدمات و مزایای کاملی نخواهد داشت. اغلب کارگزاران نیز در روزهای تعطیل در دسترس نیستند؛ پس دانستن اینکه چه زمانی نباید با فارکس معامله کنید،برای موفقیت شما بسیار مهم است.

سوالات متداول

خیر. هیچ گونه تسویه تجاری در تعطیلات بانکی امکان پذیر نیست.

جی پی مورگان چیس بزرگترین بانک در ایالات متحده و یکی از بزرگترین بازیگران بازار جهانی فارکس است.

تعطیلات بازار: یک روز غیر آخر هفته که در آن بازارهای مالی ایالات متحده تعطیل هستند.

بازار فارکس در تعطیلات آخر هفته بسته می شود تا زمانی برای تسویه معاملات وجود داشته باشد.