در بازارهای مالی فعالیت دارید؟ می خواهید سود بیشتری کسب کرده و میزان ریسک و ضررتان را به حداقل برسانید؟ یکی از بهترین راه ها برای دستیابی به این موضوع، آشنایی حداکثری با این بازار و اصطلاحات رایج آن است. فری مارجین یا free margin، یکی از عباراتی است که ممکن است به دفعات با آن مواجه شوید. این میزان، اصطلاحی تخصصی است که برای معاملات جدید از آن استفاده می شود؛ به عبارت دیگر این مفهوم نشان دهنده سرمایه باقی مانده در حساب شما برای تراکنش های جدید در بازار فارکس است که می توانید براساس آن معاملات خود را انجام دهید.

فهرست []

  قابل ذکر است که فری مارجین تفاوت میان اکوئیتی (Equity) و مارجین استفاده شده (Used Margin) است. اهمیت این موضوع ما را بر آن داشته تا در این مقاله شما را به طور کامل با این مفهوم و هر نکته که باید در مورد آن بدانید، آشنا کنیم.

  فری مارجین یا free margin در فارکس

  به ساده ترین بیان، free margin پولی است که بعد از کسر مارجین استفاده شده از تراز حساب شما، باقی مانده و معامله گر برای معاملات آتی خود در بازار فارکس، می تواند از آن استفاده کند. همین موضوع باعث شده است تا این مفهوم به یکی از موضوعات مهم در معاملات فارکس تبدیل شود. همچنین این فاکتور، به میزان پولی اشاره دارد که در حساب معاملاتی شما موجود است و برای آغاز معاملات جدید می توان از آن استفاده کرد.

  برای اینکه بتوانید به درک درستی از این مفهوم برسید، باید در ابتدا به طور کامل بدانید که اکوئیتی یا تراز حساب (Equity) و مارجین استفاده شده (Used Margin) چیستند و چه کاربردی دارند.

  • مارجین استفاده شده (Used Margin)

  مارجین استفاده شده (Used Margin)، قسمتی از تراز حساب است که در حال حاضر در معاملات باز مشغول است. به طورکلی، میزان مارجین مورد نیاز برای هر معامله باز را کارگزار شما مشخص کرده و در نهایت به عنوان درصدی از ارزش کل معامله اعلام می شود.

  این درصد، نشان دهنده مقدار وثیقه یا پولی است که باید در حساب داشته باشید تا بتوانید موقعیت باز خود را حفظ کنید. محاسبه مارجین استفاده شده در معاملات فارکس با فرمول زیر انجام می شود:

  مارجین استفاده شده = حجم معاملات باز × میزان مارجین مورد نیاز

  برای مثال، فرض کنید شما یک معامله باز با ارزش 100,000 دلار دارید و مارجین مورد نیاز برای این معامله 1٪ است. مارجین استفاده شده در این مثال، به صورت زیر محاسبه می شود:

  100,000 دلار × 1٪ = 1000 دلار

  بنابراین شما برای نگه داشتن این معامله باز، باید 1000 دلار به عنوان وثیقه در حساب خود داشته باشید. مارجین استفاده شده، نشان دهنده مقداری از سرمایه یا وثیقه شماست که به معاملات باز در حال حاضر مشغول بوده و نباید کاملاً برای معاملات دیگر در دسترس باشد.

  اگر مارجین استفاده شده، به مقدار مارجین مورد نیاز برای نگه داشتن معاملات باز برسد، ممکن است حساب شما به حالت تماس مارجین (Margin Call) برود. در این شرایط، باید با واریز وجه اضافی یا بستن معاملات باز، این وضعیت را متوقف کنید تا حسابتان را در مرز سوختن (Stop Out) نگه دارید.

  • تراز حساب (Equity)

  تراز حساب، جمع کل ارزش حساب معاملاتی شما را نشان می دهد که در آن تراز اصلی حساب و همچنین هر سود یا زیان، بدون تصویب از معاملات باز در نظر گرفته می شود. این پارامتر، تعیین کننده وضعیت مالی واقعی حساب شماست. تراز حساب (Equity) در ترید فارکس و CFD، نمایانگر مقدار کل ارزش حساب معاملاتی و تمامی ارزش ها و معاملات باز در حساب شماست.  به عبارت دیگر، تراز حساب معادل با ارزش خالص حساب است که وضعیت مالی واقعی حساب ترید شما را نمایش می دهد. برای محاسبه تراز حساب، از فرمول زیر استفاده می شود:

  تراز حساب = موجودی حساب + میزان سود یا زیان از معاملات باز

  1. موجودی حساب (Account Balance): این مقدار نشان دهنده مجموع وجهی است که شما به عنوان سرمایه اولیه در حساب ترید خود واریز کرده اید. این مقدار، تغییری نمی کند؛ مگر اینکه شما وجه اضافی به حساب خود واریز یا وجهی از حساب خود برداشت کنید.
  2. میزان سود یا زیان از معاملات باز (Profit or Loss from Open Trades): این مقدار، نمایانگر سود یا زیان فعلی از تمامی معاملات باز در حساب شماست. برای هر معامله باز، سود یا زیان آن معامله محاسبه شده و سپس تمامی این مقادیر برای تمامی معاملات باز در حساب شما جمع می شوند.

  محاسبه فری مارجین در فارکس

  اگر بخواهیم مفهوم فری مارجین در فارکس و روش محاسبه آن را با یک نمونه ساده توضیح دهیم، باید بگوییم چنانچه تراز حساب شما 1000 دلار بود و شما یک معامله با مارجین 400 دلار باز کردید، در این حالت مارجین آزاد شما 600 دلار است.

  با افزایش ارزش معامله به اندازه 50 دلار، تراز حساب و مارجین آزاد شما به ترتیب به 1,050 دلار و 650 دلار افزایش خواهد یافت. در مقابل، اگر ارزش معامله به جای افزایش، 50 دلار کاهش یابد، تراز حساب و مارجین آزاد هر دو به ترتیب به 950 دلار و 550 دلار کاهش خواهند یافت.

  به صورت کلی free margin در فارکس از فرمول زیر محاسبه می شود.

  فری مارجین = اکوئیتی – مارجین استفاده شده

  سطح free margin در بازار فارکس چیست؟

  سطح مارجین آزاد (Margin Level) در بازار فارکس مفهومی بسیار مهم است که نسبت سرمایه به مارجین مصرفی را به صورت درصدی نشان می دهد. کارگزاران از مارجین لول یا همان سطح مارجین آزاد، برای تعیین اینکه آیا تریدرهای فارکس می توانند موقعیت های جدیدی ایجاد کنند یا خیر در این بازار استفاده می کنند.

  مارجین لول صفر درصد، به معنای نبود موقعیت های باز در حساب است. مارجین لول فارکس 100 درصدی هم به این معناست که سرمایه حساب برابر با مارجین مصرفی است؛ یعنی کارگزار تا زمانی که شما وجه اضافی به حساب خود واریز کنید یا سودهای آتی شما افزایش یابد، اجازه ترید جدیدی در حساب شما را نمی دهد.

  سطح مارجین آزاد، نشان دهنده نسبت میان سرمایه و مارجین مصرفی در حساب ترید فارکس شماست. فرمول محاسبه مارجین لول به صورت زیر است:

  مارجین لول فارکس = (سرمایه/ مارجین مصرفی) × 100

  برای مثال تصور کنید موجودی حساب شما 10 هزار دلار است و یک موقعیت را با مارجین فارکسی 1000 دلار ایجاد می کنید. اگر بازار به سمت مخالف شما حرکت کند و به شما به میزان 9 هزار دلار ضرر کنید، سرمایه شما 1,000 دلار خواهد بود که در این مورد، سرمایه شما برابر با مارجین شماست.

  به عبارتی دیگر، مارجین لول فارکس شما 100 درصد است و شما به عنوان معامله گر دیگر قادر به ایجاد موقعیت های جدید در حساب خود نخواهید بود؛ مگر اینکه بازار به سمت موافق حرکت کند و سرمایه شما دوباره افزایش یابد یا وجه اضافی به حساب خود واریز کنید.

  اهمیت مارجین آزاد در فارکس

  مارجین آزاد (Free Margin) در فارکس مفهومی بسیار مهم و حیاتی برای مدیریت ریسک در معاملات فارکس است. این مفهوم به تریدرها کمک می کند وضعیت مالی حساب ترید خود را به دقت ارزیابی کرده و تصمیم بگیرند که آیا می توانید معاملات جدیدی ایجاد کنید یا خیر. در اصل، مارجین آزاد، نشان دهنده مقدار وثیقه یا سرمایه اضافی است که تریدر در اختیار دارد تا معاملات جدیدی را باز کند.

  • مدیریت ریسک: فری مارجین به تریدر اجازه می دهد ریسک مالی خود را به دقت مدیریت کند. درواقع معامله گر، با ارزیابی مارجین آزاد می تواند تصمیم بگیرد چقدر از سرمایه خود را به یک معامله جدید اختصاص داده و از موقعیت های باز در مقابل حرکات بازار محافظت کند.
  • جلوگیری از تماس مارجینی: معامله گران می توانند با استفاده از مارجین آزاد، جلوی تماس مارجینی (Margin Call) را بگیرند. تماس مارجینی زمانی اتفاق می افتد که مارجین آزاد به حد معینی کاهش یافته و کارگزار از تریدر می خواهد وجه اضافی به حساب واریز کند تا معاملات باز را حفظ نماید. با مدیریت صحیح مارجین آزاد است که معامله گر می تواند از این وضعیت جلوگیری کند و مانع از تماس مارجینی در معاملات خود شود.

  سخن پایانی

  فری مارجین در فارکس اهمیت بسیار بالایی دارد؛ زیرا اطلاعات کلیدی درباره وضعیت مالی حساب تریدتان را به شما ارائه داده و نقش مهمی در مدیریت معاملات و ریسک دارد. به عبارتی دیگر، فری مارجین به شما اجازه می دهد ریسک مالی خود را به دقت مدیریت کرده و با ارزیابی مقدار آن، تصمیم بگیرید چقدر از سرمایه خود را به یک معامله جدید اختصاص داده و از موقعیت های باز خود در مقابل حرکات بازار محافظت کنید؛ بنابراین محاسبه مقدار فری مارجین در معاملات اهمیت بسیاری داشته و موجب بهبود نتیجه معاملات شما در بازار می شود.

  پرسش های متداول

  مارجین فارکس به تعداد و حجم معاملات باز بستگی دارد. درواقع اگر معاملات کم باشد و با حجم کم باز شوند، حاشیه کم خواهد بود. اگر تعداد معاملات باز باشد و با حجم زیاد باز شوند، مارجین بالا خواهد بود که می تواند به از دست دادن حساب منجر شود.

  مارجین آزاد در بازار فارکس به طور مستقیم به وجوه موجود در حساب بستگی دارد. اگر سهام در نتیجه کسب سود افزایش یابد، حاشیه آزاد هم افزایش می یابد. اگر ارزش سهام کاهش یابد، فری مارجین هم کاهش خواهد یافت.

  اگر مارجین آزاد به صفر برسد، دیگر اجازه باز کردن معاملات جدید را نخواهد داشت. تراکنش های فارکس ارزش بسیاری دارند؛ یعنی مقداری از وجوه مورد نیاز برای باز کردن آن ها در نظر گرفته می شود و اگر مارجین آزاد کمتر از حد لازم برای افتتاح معامله جدید باشد، کارگزار اجازه باز شدن آن را نخواهد داد.

  مارجین آزاد تنها زمانی منفی می شود که حاشیه معاملات باز معامله گران از ارزش حقوق صاحبان سهام بیشتر شود؛ به عبارت دیگر معامله گران در این شرایط متحمل ضرر می شوند و تنها کاری که می توانند انجام دهند بستن آن ها و آزاد کردن مارجین است. در غیر این صورت وضعیت توقف رخ می دهد.