افزایش هزینه ها و کاهش قدرت خرید بسیاری از افراد را به دوراندیشی وامی دارد. افراد زیرکی که هوش مالی بالایی دارند، همیشه به آینده نگاه می کنند تا بتوانند از درآمدشان نیز، دوباره کسب درآمد کنند؛ در نتیجه به سرمایه گذاری می پردازند. شاید وقتی صحبت از سرمایه گذاری شود، به یاد تالارهای بورس و ملاقات حضوری با کارگزار بیافتید و به دلیل مشغله، صرف زمان و انرژی برای رفت وآمد، سرمایه گذاری را به تعویق اندازید. اما مژده اینکه به شیوه آنلاین و غیرحضوری نیز می توانید وارد دنیای سرمایه گذاری شوید. در این مقاله شما را با روش های سرمایه گذاری آنلاین، میزان ریسک و سوددهی آن ها آشنا می کنیم.

راهنمای مطالعه []

  سرمایه گذاری آنلاین

  پیش از هر چیز به تعریف سرمایه گذاری می پردازیم. از نظر اقتصادی، سرمایه گذاری خرید دارایی ای است که امروز مصرف نمی شود؛ به امید اینکه در آینده سودده باشد یا بتوان از آن کسب درآمد کرد؛ بدین معنا که مبلغی را برای آغاز یا گسترش پروژه ای، خرید دارایی و بهره صرف کرد با هدفِ افزایش درآمد و بالارفتن ارزش آن در گذر زمان. در علم مالی، سرمایه گذاری را این چنین تعریف می کنند:

  «فرد دارایی مالی ای همچون سهام را خریداری کند و پیش بینی کند قیمت این دارایی در آینده افزایش می یابد؛ در نتیجه با خرید دارایی به مبلغ پایین و فروش آن به مبلغی بالا، سود دریافت می کند». سرمایه گذاری آنلاین که موضوع مورد بحث ما در این مقاله است، نوعی سرمایه گذاری است که به صورت اینترنتی و غیرفیزیکی، شخص خریدار در معامله ای شرکت کرده و دارایی را به امید سوددهی و کسب درآمد در آینده خریداری می کند. در همین راستا، شاید بهتر باشد از انواع بازار مالی بیشتر بدانید. بازار مالی را می توان از به چند دسته تقسیم بندی کرد که به اقتضای زمان و موقعیت، گروهی طرفداران بیشتری داشتند؛ هرچند هنوز هم معاملات به تمامی روش ها در جهان صورت می پذیرد.

  • از منظر طول عمر، بازار مالی به سه دسته تقسیم می شود:
  1. بازارهای سنتی و قدیمی: منظور همان سرمایه گذاری روی کالاهای فیزیکی و نگهداری از آن ها به امید بالارفتن قیمت شان در آینده است همانند: سرمایه گذاری در طلا و سکه و خودرو، خرید و فروش ملک و مسکن، سرمایه گذاری در بانک، سرمایه گذاری در بازار ارز… در امریکا هم بازار بورس و اوراق قرضه، بازاری سنتی است و تعداد زیادی از مردم آن در این بازار سرمایه گذاری می کنند.
  2. بازارهای جدید: مانند بازار سهام، اوراق و صندوق های سرمایه گذاری
  3. بازارهای نوظهور: مانند سرمایه گذاری در استارت آپ ها، بیت کویین، فارکس و…
  • بازار معاملات را بر اساس دسترسی آسان، به دو دسته تقسیم می کنند:
  1. بازارهایی با معاملات حضوری: خریدار به صورت حضوری و فیزیکی به خرید دارایی می پردازد.
  2. بازارهایی با معاملات غیرحضوری: خریدار با استفاده از تلفن، اینترنت و غیره به صورت غیرحضوری به خرید دارایی می پردازد.

  امروزه بازارهای خلاقانه و مدرنی در جهان به وجود آمده اند که توان تولید درآمد بالایی را دارند.

  چرا سرمایه گذاری آنلاین رواج یافته است؟

  سرمایه گذاری آنلاین روشی برای تجارت در بازار مالی است و دارایی مورد نظر از طریق اینترنت خریداری می شود. گسترش اینترنت انجام معاملات را دستخوش تغییر کرده، چراکه هر فرصت سرمایه گذاری تنها به اندازه یک کلیک با ما فاصله دارد. اگر در گذشته تجارت به صورت سنتی و توسط کارگزار انجام می شد، امروزه به دلیل اینکه سرمایه گذاری اینترنتی ساده تر و آسان تر است، تغییر یافته است. برای مثال، با سرمایه گذاری آنلاین می توان نیاز ملاقات با یک کارگزار برای تصیم گیری دربارۀ خرید اوراق بهادار را حذف کرد. دلایل زیادی برای رواج این نوع سرمایه گذاری وجود دارد که در ادامه بدان می پردازیم.

  چرا سرمایه گذاری آنلاین توصیه می شود؟

  ۱- سرمایه گذاری آنلاین، یک معامله تجاری سریع است

  فایدۀ اصلی سرمایه گذاری آنلاین، سرعت آن در انجام معاملات تجاری است. با یک کلیک ساده، معامله گران می توانند سهم و دارایی مورد نظر خود را خریداری کنند. کلیک دیگر ممکن است به آن ها این امکان را بدهد که با افراد دیگری نیز معامله کنند.

  ۲- اجرایی ساده و بدون تشریفات دارد

  سرمایه گذاری اینترنتی ساده ترین روش برای انجام هرگونه معاملات اینترنتی است. در اینجا دیگر کاغذکاری و پرداخت نقدی دخالت نمی کند. علاوه بر این، چند روش رسمی برای ثبت نام در سرمایه گذاری اینترنتی وجود دارد. رشد گستردۀ اینترنت، دسترسی سرمایه گذاران کوچکی را که در شهرهای کوچک زندگی می کنند، برای انجام معاملات آسان می کند.

  ۳- راحتی و دسترسی آسان به همراه دارد

  شما می توانید در این روش از سرمایه گذاری، روی مبل راحتی منزل تان بنشینید و به راحتی اقدام به انجام معامله کنید. معامله گران نیاز ندارند که برای خرید بورس سهام به نقطه ای دیگر سفر کنند. تنها کاری که باید انجام دهند این است که با پرداخت مبلغ مشخصی، در یکی از شرکت های سرمایه گذاری آنلاین ثبت نام کنند.

  ۴- انجام معاملات توسط سرمایه گذاری آنلاین، امنیت دارد

  وبسایت یک شرکت سرمایه گذاری آنلاین، تسهیلات ایمنی را برای معاملات فراهم کرده است و اجازۀ منتشرشدن غیرقانونی اطلاعات از حساب تان را نمی دهد. امنیت نرم افزار و رمز عبور آن، حس اعتماد و آرامش را به سرمایه گذاران منتقل می کند.

  ۵- سرمایه گذاری آنلاین، به روز است

  مزیت اصلی سرمایه گذاری اینترنتی این است که وب سایت های سهام، اطلاعات خود را به طور منظم از بازار بورس آنلاین به روزرسانی می کنند. آن ها این امکان را به سرمایه گذار می دهند تا از نوسان ها و حال بازار آنلاین مطلع شود تا بتواند تصمیم مناسبی بگیرد. وجود همین مزیت هاست که سرمایه گذاری آنلاین را بین مردم پُرطرفدار کرده است و آن را به یکدیگر توصیه می کنند.

  روش های مختلف سرمایه گذاری آنلاین و سوددهی هر روش

  شاید روش های خلاقانه و زیادی برای سرمایه گذاری های اینترنتی وجود داشته باشد. در این مقاله، به چند مورد از مهم ترین و رایج ترین روش ها می پردازیم.

  ۱- سرمایه گذاری در بورس و خرید و فروش سهام و اوراق مشارکت

  با گسترش دنیای اینترنت، دیگر نیازی به تماس تلفنی یا مراجعه حضوری و ملاقات مستقیم با کارگزار برای خرید بورس نیست. شما می توانید با حداقل ۵۰۰ هزار تومان در بازار بورس سرمایه گذاری کنید. شاید این تصور را داشته باشید که چون معامله به صورت اینترنتی انجام می شود و نیاز به ملاقات مستقیم با کارگزار نیست، به کد بورسی هم احتیاجی ندارید، اما این طور نیست. کماکان کارگزار واسطۀ شما و بازار سرمایه است و داشتن کد بورسی به معنای داشتن حساب کاربری است. این قانون تنها مختص ایران نیست و در کشورهای دیگر نیز برای خریدوفروش اوراق بهادار باید به کارگزار مراجعه کرد. اگر جایی درخصوص کد آنلاین خواندید تعجب نکنید. کد بورسی با کد آنلاین هیچ تفاوتی ندارد و منظور همان کد بورسی آنلاین است. به این کد، کد سهامداری و کد معاملاتی نیز گفته می شود؛ اما یادتان باشد کد اقتصادی چیز دیگری است و نباید آن را با کد بورسی اشتباه بگیرید. منظور از کد اقصادی، کدی برای مشخص کردن عملکرد شرکت (خرید و فروش و خدمات) در قراردادها و فاکتورهاست که داشتن آن برای شرکت ها الزامی است.

  بیان این نکته حائز اهمیت است که دریافت کد بورسی به منزله این نیست که حتماً بلافاصله باید معامله انجام دهید. شما حتی می توانید چند سال بعد با این کد وارد معامله شوید. عده ای که ظرفیت ریسک پایین تری دارند، بلافاصله پس از دریافت کد بورسی اقدام به خرید سهام در عرضه اولیه می کنند. مزیت دیگر این است که اگر حتی کد بورسی تان را فراموش کنید، کارگزار می تواند با استفاده از کد ملی تان، کد بورسی شما را استعلام کرده و به دست آورد؛ پس حتما نیاز نیست که با کارگزار سابق تان ملاقات کنید. کد بورسی مشکلی از نظر امنیت ندارد و حتی اگر کسی کد بورسی شما را بداند نیز نمی تواند کاری انجام دهد. البته باید مشخصات ورود به حساب کاربری تان را در جای امنی نگهداری کنید؛ باوجوداین حتی اگر کسی مشخصات ورود شما را هم داشته باشد نمی تواند شماره حساب تان را تغییر داده یا پولی از حساب تان خارج کنند. تغییر در شماره حساب تنها با دادن درخواست به کارگزار امکان پذیر است. سهام یکی از انواع سرمایه گذاری های مالکیتی است که با خرید آن نشان می دهید شما نیز مالک بخشی از یک شرکت یا کارخانه هستید.

  البته سهام تنها یک مدرک و قرارداد است اما با داشتن آن یعنی شما نیز مالک بخشی از ارزش آن شرکت یا کارخانه هستید. اینکه در این نوع سرمایه گذاری چه سودی به شما برسد، بستگی دارد به بازاری که دارایی تان در آن است. اگر سودی به شرکت یا کارخانه برسد، سرمایه گذار می تواند سهمش را از آن ها طلب کند. این تقاضا موجب افزایش قیمت سهام شده و در نتیجه با فروختن سهام می توان سود بیشتری به دست آورد. خرید و فروش سهام ریسک بالایی دارد اما سودی چند برابر بیشتر از سود بانکی به شما می دهد، به ورود نقدینگی در صنعت کشور کمک می کند و خرید و فروش آن هم به شکل حضوری و هم آنلاین انجام می پذیرد. اوراق درآمد ثابت دستۀ دیگر سرمایه گذاری است که ریسک کمتر و سود کمتری دارد اما مطمئن است و به صورت حضوری و غیرحضوری (آنلاین) خرید و فروش می شود.

  ۲- سرمایه گذاری در آتی سکه

  قرارداد آتی به قراردادی می گویند که طی آن شما اکنون اقدام به خرید کالایی می کنید اما تحویل و پرداخت مبلغ آن در آینده انجام می شود. در این قرارداد، دو طرف موظف به تحویل کالا و پرداخت وجه هستند و برای تضمین آن باید خریدار و فروشنده مبلغی را نزد شخص امینی (بورس کالا) قرار دهند. حتی می توان بدون داشتن کالا، آن را با مشخصات معینی فروخت و در آینده تحویل داد و مبلغ توافق شده را دریافت کرد. در میان بازارهای آتی، بازار آتی سکه طرفداران زیادی دارد و آنلاین نیز معامله می شود. این معامله ها ریسک کمتری دارد و سرمایه گذاری در آن مطمئن است. اما در هرحال، تأثیر عوامل غیراقتصادی روی قیمت و احتمال دستوری شدن بازار نیز وجود دارد.

  ۳- سرمایه گذاری در آتی زعفران

  از دیگر قراردادهای آتی می توان به آتی زعفران اشاره کرد. این قرارداد از سال ۹۷ وارد بازار بورس شد و در حال حاضر زعفران مورد تائید بورس کالای ایران، زعفران رشته ای بریده ممتاز و زعفران رشته ای درجه یک تعیین شده که بر اساس استاندارد مشخص شده از سوی بورس کالا است و افراد می توانند به صورت آنلاین زعفران خرید و فروش کنند.

  ۴- سرمایه گذاری در ارز دیجیتال

  ارز دیجیتال نوعی پول دیجیتالی بوده که رمزگذاری شده است و طی فرایند استخراج یا ماینینگ به دست می آید. منظور از ماینینگ، فرایندی است که در آن تراکنش های صورت گرفته در شبکه توسط ماینرها تأیید و پردازش شده و در آخر تعداد مشخصی ارز دیجیتال به عنوان پاداش به آن ها داده می شود. بیشترِ این ارزها به خاطر تغییرناپذیری، شفافیت و غیرمتمرکزبودن از بلاک چین استفاده می کنند. بلاک چین نوعی سیستم ذخیرۀ اطلاعات است و تفاوتش با دیگر سیستم ها در این است که اطلاعات را بین اعضای یک شبکه به اشتراک می گذارد. بدین ترتیب، امکان دستکاری اطلاعات، حذف و هک آن از بین می رود. فرایند ماینینگ می تواند توسط چند سخت افزار انجام شود:

  ASIC، کارت گرافیک (GPU) و پردازنده کامپیوتر (CPU). تعریف ارز دیجیتال ابتدا با روی کار آمدن بیت کویین صورت گرفت. در سالیان متمادی، همواره بیت کویین یکی از بهترین ارزهای دیجیتال بوده است. این ارز دیجیتال در فرایند استخراج، از دستگاه های ASIC استفاده می کند. بیان این نکته نیز دارای اهمیت است که گاهی به دلیل افت شدید قیمت بیت کویین و دشواری استخراج در شبکۀ آن، ماینر به سمت ارزهای دیجیتالی دیگری سوق می یابد. به ارزهای دیجیتالی غیر از بیت کویین، آلت کویین می گویند. از دیگر ارزهای دیجیتال می توان به اتریوم اشاره کرد. در مقام مقایسه، بیت کویین در لحظه سودآوری بیشتری نسبت به اتریوم دارد. شاید ارزهای دیجیتال کوچک چون اتریوم به نظر توجیه اقتصادی نداشته باشند، اما با توجه به دشواری استخراج شبکه در بیت کویین و جمعیت زیادی که به دنبال آن هستند، عده فراوانی سراغ ارزهای دیجیتالی کوچک می روند برای اینکه آن را ذخیره کنند؛ به امید اینکه در آینده برایشان سودآوری داشته باشد. اما ماینر بیت کویین می تواند بلافاصله این ارز دیجیتال را بفروشد. عواملی چون مقبولیت، پیش بینی قیمت، نوسان قیمتی اخیر، حجم بازار سرمایه و افرادی که در این زمینه به فعالیت می پردازند، پیشینۀ توسعه دهندگان، ایجاد محدودیت توسط دولت به دلیل پولشویی، نداشتن پشتوانه مالی لازم و غیره می تواند روی ارز دیجیتال و انتخاب آن مؤثر باشد. اینکه ماینر چه ارز دیجیتالی را انتخاب کند تصمیم چالش برانگیزی است که برای آن می توان از تحلیل بنیادی استفاده کرد. تحلیل بنیادی با استفاده از ماهیت پروژه، ارزش بازار، مسیر، فناوری و غیره ارزهای دیجیتال مختلف را مورد بررسی قرار می دهد. از دیگر ارزهای دیجیتال می توان به اتریوم کلاسیک، زی کش، مونرو، گرین، ریون کوین، بیت کوین گلد، بیت کوین اس وی، هوریزن و… اشاره کرد. از جمله ویژگی های ارزهای دیجیتال امنیت بالا، ناشناس ماندن فرستنده و گیرنده و نوسان قیمت بالاست.

  ۵- سرمایه گذاری روی استارت آپ یا سرمایه گذاری خطرپذیر

  استارت آپ در لغت به معنای «کسب و کار جدید» است و در تعریف دقیق تر به پروژه هایی از کسب و کار جدید گفته می شود که از مرحله آغازین یعنی ایده خام، با تلاش گروهی منجر به ایجاد محصول یا خدمات می شود و زمینه ای را برای فروش آن به مشتری فراهم می کند. استارت آپ کل صفر تا صد مسیر را با یادگیری اصول یا آزمون و خطا طی می کند تا در نهایت به فروش محصول و خدمات خود برسد. شاید استفاده از فناوری، ویژگی عمومی استارت آپ ها نباشد، اما در دنیای امروز و با وجود اینترنت، بسیاری از استارت آپ ها از خدمات آنلاین استفاده می کنند.

  سرمایه گذاری روی استارت آپ شبیه نوعی کارآفرینی است که شما با هدف ارزشمندی و فروش بیشتر در آینده، راه اندازی اش می کنید. این سرمایه گذاری زمان آغاز ایده پردازی، شکل گیری ایده و زمان گذران مراحل اولیه و پس از آن را شامل می شود؛ به عبارتی از صفر تا صد فرایند راه اندازی استارت آپ. زمان سودآوری استارت آپ ها طولانی بوده و ریسک بالای شکست را با خود به همراه دارند.

  حتما نام «آمازون» (Amazon) به گوش تان خورده است. جف بزوس، مؤسس استارت آپ آمازون، از معروف ترین کارآفرینان جهان است. او از ابتدا به علم کامپیوتر علاقه مند بود و در دانشگاه، کامپیوتر و مهندسی برق را دنبال می کرد. وی پس از فارغ التحصیلی در وال استریت مشغول به کار شد و چند سال بعد به سمت قائم مقامی شرکت سرمایه گذاری D.E رسید. پس از چهار سال شغلش را رها کرد و تصمیم به راه اندازی آمازون در قالب یک کتابفروشی آنلاین گرفت. وی ابتدا شرکت آمازون را در پارکینگ منزلش مستقر کرد و به همراه چند کارمند، مشغول نوشتن نرم افزار شد. بزوس در مدت زمانی اندک و بدون تبلیغ توانست کتاب های زیادی را توسط سایت اش بفروشد. رفته رفته این استارت آپ در حوزه های مختلفی شروع به ارائه خدمات کرد و جف تبدیل به یکی از ثروتمندترین سرمایه گذاران جهان شد.

  استارت آپ به فرایند کاشت ایده، شکل گیری و پردازش آن، عبور از مراحل اولیه و تلاش تیم برای تولید محصول و ارائه خدمات به مشتری گفته می شود. سرمایه گذاری روی این بخش دارای ریسک است و احتیاج به صبرکردن دارد و از آنجا که خلاقیت در انجام این کارآفرینی نقش اساسی ایفا می کنند، نیازمند تلاش بیشتری است. اما اگر بتوانید در آن موفق عمل کنید، در درازمدت به سود خوبی می رسید. در مقاله حاضر به طور مفصل دربارۀ این شیوۀ سرمایه گذاری توضیح دادیم. در ایران می توان از «دیجی کالا»، «اسنپ فود»، «دیوار»، «پلاک»، «شیپور» وغیره به عنوان معروف ترین استارت آپ ها یاد کرد.

  ۶- سرمایه گذاری در فارکس

  به بازار مبادلات ارز خارجی (Foreign Exchange)، به اختصار فارکس (Forex) می گویند. این نوع سرمایه گذاری به بازاری جهانی و بدون مکان اشاره دارد که در آن صرافان، معامله گران، بانک ها، سرمایه گذاران و سایرین به دنبال تبدیل ارز یک کشور به ارز کشوری دیگر برای تجارت یا گردشگری هستند. این تجارت در مقیاسی بزرگ انجام می پذیرد. فارکس از بزرگ ترین بازارهای تجارت بوده و گردش مالی آن روزانه پنج تریلیون دلار است و می تواند سود بالایی داشته باشد. یکی از دلایل ضرر در این بازار، بی توجهی معامله گران به حد سود و ضرر و ادامه دادنِ معامله است، در حالی که باید به شاخص هایی چون مطلوبیت، مقاومت و حمایت توجه کنند. ماهیت این بازار شبیه بازار آتی بوده و دوطرفه است. اشخاص حقیقی و حقوقی در بازار فارکس از نوسان های ارزی آن برای پوشش ریسک یا سفته بازی استفاده می کنند. در حال حاضر، انجام معاملات فارکس در ایران ممنوع است. و سرمایه گذاری در این بازار را هم توصیه نمی کنیم.

  سخن پایانی

  به قول رابرت کیوساکی، نویسنده و سرمایه گذار بزرگ امریکایی، افرادی که فارغ از میزان درآمدشان بتوانند میزانی از آن را سرمایه گذاری کنند، هوش مالی بالاتری دارند، چراکه می دانند چطور از درآمد فعلی خود، درآمد جدیدی به دست آورند. با پیشرفت فناوری و گسترش اینترنت، روش های زیادی برای سرمایه گذاری آنلاین وجود دارد که با توجه به دسترسی آسان، سرعت بالا و امنیت، طرفداران زیادی پیدا کرده اند. چرا شما یکی از آن سرمایه گذاران نباشید؟!