بیوگرافی و زندگینامه رابرت کیوساکی

رابرت کیوساکی

دنیای تجارت پر از انسان‌هایی است که راه خود را طی کردند و برخلاف نظر دیگران، به موفقیت‌های بزرگی دست یافتند. رابرت کیوساکی یکی از همین تاجران است که خط فکری تازه‌ای را به جهان سرمایه‌ گذاری و تجارت اضافه کرد. او نویسنده بیش از ۲۶ کتاب در زمینه آموزش مالی شخصی است که حداقل به ۲۵ زبان زنده دنیا ترجمه شده‌اند. افرادی مانند «آنتونی رابینز» به عنوان مدرس در سمینارها و کلاس‌های او حضور دارند. در این مقاله، سری به زندگی و تفکرات او می‌زنیم.

رابرت کیوساکی:

به توانایی‌هایتان تردید نداشته باشید. بیشتر از ناآگاهی، این عدم اعتماد به نفس است که به ما ضرر می‌زند.

رابرت اهل کجاست؟

«رابرت کیوساکی» یا بهتر است بگوییم «رابرت تورو کیوساکی» (Robert Toru Kiyosaki) یک دورگه ژاپنی آمریکایی است که هشتم آوریل ۱۹۴۷ در هاوایی به دنیا آمد. آن طور که در معروف‌ترین کتابش با نام «پدر پولدار پدر بی پول» عنوان کرده، پدر خودش «رالف ا.کیوساکی» مدرک دکترا داشته و فردی دانشگاهی بوده است. مادرش «مارجوری ا.کیوساکی» هم یک پرستار بود. رابرت، دو خواهر به نام‌های ایمی و بث و یک برادر به نام جان دارد. نام همسرش نیز «کیم کیوساکی» است. در این میان، فردی وجود دارد که تغییر زیادی در زندگی رابرت و حتی افراد زیادی از سراسر جهان ایجاد کرده است. این فرد، پدرخوانده رابرت است که بر خلاف پدر واقعی‌اش، تحصیلات دانشگاهی نداشت و به زور تا کلاس هشتم درس خوانده بود. با این وجود، او پدرخوانده‌اش را «پدر پولدار» خطاب می‌کند و تاکنون، آموزه‌های او را به عنوان درس‌هایی از تجارت در زندگی‌ خود اجرا کرده است.

چرا رابرت کیوساکی معروف شد؟

تا قبل از زمانی که رابرت از جنگ ویتنام بازگردد، افراد زیادی او را نمی‌شناختند. اوج شهرت کیوساکی از زمانی شروع شد که آموزش‌های مالی را آغاز کرد. خط تفکر و جریانی که از پدر پولدارش به ارث برده بود با تجربه‌های شخصی‌اش از تجارت ترکیب شد و زمینه ایجاد شهرتی جهانی را برای او فراهم کرد.

نگاهی گذرا بر فعالیت‌های تجاری کیوساکی

رابرت بعد از بازگشت از جنگ و ترک ارتش، چند سال به عنوان فروشنده در شرکت زیراکس کار کرد. در سال ۱۹۷۴، همچنان که هنوز کارمند شرکت زیراکس بود، اولین شرکت خود را تاسیس کرد. فعالیت این شرکت در زمینه املاک بود. او اکنون بیش از ۱۰۰۰ واحد آپارتمان دارد که به گفته خودش جریان درآمدی از این آپارتمان‌ها به بیش‌ از یک میلیون دلار در ماه می‌رسد. رابرت به آن شرکت بسنده نکرد و به جای پس‌انداز پولش در بانک، شرکت‌های دیگری به راه انداخت. در همان سال‌ها که سخت مشغول فروش دستگاه زیراکس بود، در سمینارهای آموزشی «ارهارد» شرکت ‌کرد. به گفته خودش، شرکت در این سمینارها، زندگی‌‌اش را تغییر داد. کیوساکی در سال ۱۹۷۷، شرکتی را تاسیس کرد که کیف پول‌های مردانه را با ترکیبی از «نایلون و ولکرو» به بازار عرضه کرد. این محصول، بعدها به یک محصول چند میلیون ‌دلاری جهانی تبدیل شد. البته این خوشی خیلی طولانی نبود و شرکت او ورشکسته شد. سپس یک تجارت خرده فروشی را شروع کرد که تی_شرت، کلاه و محصولاتی این چنینی را می‌فروخت. این شرکت هم در سال ۱۹۸۰ ورشکسته شد. سپس کیوساکی شرکت «سمینارهای آموزشی ارهارد» را خریداری کرد. این شرکت در ایالات متحده بسیار مشهور بود. کیوساکی از شهرت آن برای معرفی آموزش تجارت، کارآفرینی و سرمایه گذاری استفاده کرد. رابرت در سال ۱۹۹۴ این شرکت را فروخت.

وقتی کیوساکی، دست به قلم می‌شود!

زندگینامه رابرت کویساکی

اولین کتاب رابرت کیوساکی با عنوان «اگر می‌خواهید ثروت شوید به مدرسه نروید» در سال ۱۹۹۲ منتشر شد. چند سال بعد، او شرکت تکنولوژی «کش فلو کیوساکی» (Kiyosaki CashFlow Technologies) را تأسیس کرد که یک شرکت آموزش تجارت و اصول مالی بود. درآمد اصلی شرکت او از برگزاری سیمنارهای آموزشی به دست می‌آمد. در همین سال‌ها کتاب‌های بیشتری از کیوساکی منتشر شدند که زمینه شهرت بیشتر را برای او فراهم کردند. کیوساکی در سال ۱۹۹۶ ، زمانی که تنها ۴۷ سال سن داشت، خودش را از فعالیت‌های تجاری بازنشسته کرد. چون دیگر نیازی نداشت که برای درآمدزایی شخصا دست به کار شود. او در طول سال‌های بازنشستگی، در سه شرکت سهامی عام کشف نفت، طلا و نقره سرمایه ‌گذاری کرد که شرکت‌های نقره و طلا برای او بسیار سودآور بودند. او در سال ۱۹۹۷ کتاب «پدر پولدار، پدر بی‌پول» را نوشت. موفقیت این کتاب سبب شد تا او شرکت «پدر پولدار» را تاسیس کند. این شرکت، یک موسسه بین‌المللی آموزشی است که به آموزش تجارت و سرمایه گذاری در هفت کشور جهان مشغول است و ده‌ها هزار دانشجو دارد.

سایت رابرت کیوساکی

وبسایت «https://www.richdad.com» مربوط به شرکت پدر پولدار است. رابرت کیوساکی و همسرش کیم کیوساکی با هم این شرکت را اداره می‌کنند. همسر رابرت نیز دو کتاب را با عنوان‌های «زمان رشد فرا رسیده است دختر!» و «زن پولدار» منتشر کرده است.

ماجرای بی‌خانمانی رابرت کیوساکی

سال ۱۹۸۵، روزگار بی‌خانمانی و شرایط سخت مالی برای رابرت و همسرش کیم بود. آن‌ها ورشکسته شده بودند، پول اندکی از پس‌اندازشان باقی مانده بود و تاریخ کارت‌های اعتباری‌شان هم تمام شده بود. تمام زندگی آن‌ها به یک تویوتای قهوه‌ای کهنه محدود می‌شد. بعد از دو هفته بی‌خانمانی، یکی از دوستانشان آن‌ها را در زیرزمین خانه‌اش ساکن کرد. همسر کیوساکی می‌گوید «در آن زمان، نداشتن درآمد بزرگ‌ترین نگرانی ما بود. همه دوستانمان به ما می‌گفتند دیوانه هستیم و باید هر چه زودتر کار پیدا کنیم تا حقوق ثابت و ماهیانه داشته باشیم. ولی این چیزی نبود که ما می‌خواستیم. در نهایت تصمیم گرفتیم کاری را شروع کنیم. رابرت تدریس برخی از دوره‌های آموزشی را آغاز کرد. من هم در خط تولید لباس یکی از دوستانم به عنوان بازاریاب مشغول به کار شدم. برای بازاریابی به سالن‌های آرایش می‌رفتم و بوتیک‌های کوچک راه‌ می‌انداختم. هیچ حقوق ثابتی در کار نبود. تنها چیزی که عاید من می‌شد، کمیسیون‌های اندکی بودند که به زور ما را اداره می‌کردند. اما چون هدفم تبدیل شدن به یک بازاریاب نبود، توانستم آن سختی‌ها را تحمل کنم. در تمام آن مدت، من داشتم از نگاه یک کارآفرین به ماجرا نگاه می‌کردم و این به من کمک کرد تا فوت و فن کار را یاد بگیریم.» اوضاع خراب اقتصادی این خانواده کوچک، خیلی پایدار نماند و آن‌ها در سال ۱۹۹۸ و هم‌زمان با تاسیس شرکت پدر پولدار، میلیونر شدند.

پدر پولدار واقعی چه کسی بود؟

زندگینامه رابرت کویساکی

 

کتاب «پدر پولدار پدر فقیر»، پرفروش‌ترین کتاب مالی شخصی است که رکوردهای آمازون را شکست و به بیش از ۸۰ زبان زنده دنیا همچون فارسی ترجمه شد. شخصیت اصلی آن کتاب یا همان پدر پولدار نیز به عنوان یکی از تأثیرگذارترین مشاوران مالی، نگرش مالی میلیون‌ها انسان را تغییر داد. تا اینجای کار، همه چیز مرتب و آرام است. ماجرا از آنجا شروع می‌شود که مردم بعد از خواندن کتاب پدر پولدار پدر بی‌پول، به این سوال می‌‌رسیدند که شخصیت واقعی پدر پولدار چه کسی است؟ آیا او در هاوایی هم به اندازه تمام جهان مشهور است؟ در حقیقت، رابرت کیوساکی تا مدت‌ها، سخنی در رابطه با هویت واقعی پدر پولدار نزد تا آن که در یک مصاحبه رادیویی در زادگاهش آن هم در مقابل پسر پدر پولدار، تایید کرد که شخصیت اصلی کتابش، فردی واقعی با نام «‌ریچارد واسمان کیمی (Richard Wassman Kimi)» است. با شنیدن این خبر، افراد زیادی برای یافتن پدر پولدار دست به کار شدند. اما لازم نبود خیلی به خودشان زحمت بدهند. چون ریچارد کیمی، پیشگام صنعت هتل و گردشگری هاوایی بود. در هاوایی او را به خوش‌نامی، کاردانی، جسارت، بخشندگی و البته ثروتمندی می‌شناختند. اهالی هاوایی او را قهرمان واقعی گردشگری هاوایی می‌نامند چون باعث رونق کسب ‌و کار و افزایش ثروت در منطقه شده بود.

پدر پولدار چگونه پولدار شد؟

ریچارد کیمی در اواسط دهه ۵۰ (۱۹۵۰) هنگامی که تنها ۲۹ سال، تصمیم به احداث هتلی ۳۰ اتاقه گرفت. بسیاری از نزدیکان کیمی او را دیوانه خطاب کردند اما آن‌ها از اصل ماجرا بی‌خبر بودند یا اصلا برایشان اهمیتی نداشت. ماجرا از این قرار بود که کیمی می‌دید گردشگران خارجی پولدار با هواپیماها و کشتی‌های بزرگ برای گردش و تفریح به هاوایی می‌آیند اما چون مکان مناسبی برای اقامتشان وجود ندارد، خیلی سریع برمی‌گردند و پول‌هایشان را هم با خود می‌برند. او تصمیم گرفت با احداث هتلی کوچک اما بسیار با کیفیت، کاری کند تا این گردشگران، مدت بیشتری در هاوایی بمانند، پول بیشتری خرج کنند و این ترتیب، اقتصاد هاوایی را رونق ببخشند. طولی نکشید که کسب ‌و کار او به علت ارائه خدمات درجه یک، در بین گردشگران بسیار معروف شد. آن‌ها هتل کیمی را به یکدیگر معرفی می‌کردند و به این ترتیب، هر مسافری که می‌رفت، یکی را به جای خودش جایگزین می‌کرد. کم‌ کم، اتاق‌های هتل، دیگر گنجایش گردشگران را نداشتند و او برای پذیرایی از آن‌ها شعبه‌های بیشتری از هتلش را در هاوایی احداث کرد. علاوه بر این، او به ساخت خانه‌هایی ارزان قیمت برای اقشار کم درآمد هاوایی مشغول شد و به این ترتیب، خانواده‌های زیادی را صاحب‌خانه کرد. کیمی در حالی این جهان را بدرود گفت که ثروت زیادی برای مردم هاوایی، خودش و خانواده‌اش ساخته بود. او در ۸۳ سالگی در «هونولولو» درگذشت. آلن کیمی، پسر و دوست رابرت کیوساکی در مورد پدرش می‌گوید او مردی آینده‌نگر بود و همیشه ۵ تا ۱۰ سال جلوتر را نگاه می‌کرد. هرگاه برای جلسه‌ها به دور هم جمع می‌شدیم می‌گفت:

«برنامه‌هایی که از آن‌ها حرف می‌زنید تنها اهدافی سه ماهه یا حداکثر ۶ ماهه هستند. من به این‌ها علاقه‌ای ندارم. فقط به من بگویید ایده‌ای که در سرتان می‌گذرد تا ۱۰ سال آینده هم کارایی خواهد داشت یا نه؟ آیا این ایده، قابل گسترش و به‌روزرسانی است؟ ما واقعا از حضور او خوشحال بودییم». آنچه از گفته‌های مردم هاوایی برمی‌آید بیان می‌کند که ریچارد کیمی به دادن آموزش‌های مالی و بازاریابی به دیگران علاقه زیادی داشت و از گفتن رمز و راز کارش نمی‌ترسید. چون او به یک جامعه ثروتمند فکر می‌کرد. در واقع، رابرت کیوساکی، یکی از شاگردان کیمی بود. رابرت در مصاحبه‌ای بیان کرد که شخصیت پدر پولدار، تنها از کیمی گرفته نشده و این شخصیت، ترکیبی از کیمی، باکمینیستر فولر، تجربه‌های خودم و چند نویسنده و فیلسوف دیگر است. به این ترتیب، داستان شخصیت پُر رمز و راز پدر پولدار بسته شد. هر چند که با واکنش‌های تند و گاهی غیرمنصفانه برخی از منتقدین همراه بود!

رابرت کیوساکی:

هرچقدر بیشتر فکر کنید که پول واقعی است، سخت‌تر برای به دست آوردنش کار می‌کنید. اگر متوجه شوید که پول، واقعی نیست، سریع‌تر پولدار می‌شوید. پس یادتان باشد، پول واقعی نیست!

ماجرای بازی پدر پولدار

زندگینامه رابرت کویساکی

آموزش اختصاصی پول از طریق بازی، بهترین فکری بود که به ذهن رابرت رسید. در واقع، از یک جایی به بعد، آموزش‌های پولی تنها به تمرین بیشتر نیاز دارند و چه چیزی بهتر از یک بازی می‌تواند این کار را انجام دهد؟ بازی که کیوساکی آن را معرفی کرد «کش فلو یا Cashflow game» نام داشت.

نیویورک‌تایمز درباره آن می‌گوید:

کش فلو، بازی جدیدی است که هدف آن آموزش سرمایه گذاری و کسب ثروت به افراد است و به سرعت طرفداران زیادی در سرتاسر جهان پیدا خواهد کرد.

 ساز و کار بازی کش فلو به چه صورت است؟

کش فلو، یک بازی گروهی و در واقع یک بازی تخته‌ای است که شامل یک صفحه، طاس، مهره‌ها، کارت‌ها، برگه‌های صورت‌وضعیت مالی و کیف پول است. روی صفحه بازی دو مسیر یا چرخه قرار دارد. مسیرهای بازی شامل چرخه موشی (rat race) و مسیر ثروت (fast track) می‌شوند. این بازی به حداقل دو و حداکثر شش بازیکن نیاز دارد. بازیکنان باید صورت‌های مالی خود را با مداد روی برگه بنویسند و پس از هر بار انداختن طاس، آن‌ها را به‌روزرسانی کنند. علاوه بر این، باید دریافت و پرداخت پول‌هایشان را در برگه لیست موجودی ثبت کنند. بازی با انداختن طاس و حرکت در چرخه دورانی زندگی شروع و ادامه پیدا می‌کند. همانند زندگی واقعی هر بار سر ماه حقوق خود را با کسر هزینه‌ها و اقساط بانکی دریافت می‌کنید، موجودی پول نقد و صورت‌وضعیت مالی خود را می‌بینید، بسته به وضعیت زندگی خود تصمیم‌ می‌گیرید که چه زمانی چه چیزی را بخرید یا بفروشید. حتی می‌توانید از بانک وام بگیرید یا خرج تحصیل و رشد فرزندان را به آن اضافه کنید. نکته مهم این است که شما در طول انجام این بازی، یاد می‌گیرید که چطور هوش مالی خود را افزایش دهید و تصمیم‌هایی عاقلانه برای درآمد و سرمایه‌تان بگیرید.

گذری بر افکار رابرت

خط فکری کیوساکی، برگرفته از نگاه متفاوت او به مسائل مالی است. در حقیقت، بزرگ‌ترین تفاوت افراد ثروتمند و فقیر در افکار متفاوتشان مشاهده می‌شود. وقتی یک ثروتمند برای آموزش خود هزینه می‌کند در نگاه یک فرد فقیر، فقط پولش را به هدر داده است. شاید به همین علت، ما بهای دوره‌های آموزشی را زیاد و غیرمنصفانه می‌دانیم. چون فکر نمی‌کنیم که از طریق آموزش بتوان پولدار شد. اگر دستی به سروگوش افکارمان بکشیم، می‌توانیم سال‌های از دست رفته زیادی را جبران کنیم. در ادامه با هم چند مورد از سخنان رابرت کیوساکی را می‌خوانیم. این سخنان، چکیده‌ای کوتاه و گریزی مستقیم به افکار مالی او هستند.

گشت و گذاری در میان کتاب‌های رابرت کیوساکی

زندگینامه رابرت کویساکی

کیوساکی در طول دوران آموزش خود حدود ۲۶ کتاب را منتشر کرده است. در ادامه، نام این کتاب‌ها و سال انتشارشان را با هم می‌بینیم. به این فهرست نگاه کرده و از بین آن‌ها یک یا چند کتاب را برای برنامه مطالعاتی خودتان انتخاب کنید. توجه داشته باشید که خط فکری نویسنده در گذر زمان به پختگی بیشتری رسیده است.

چرا خواندن زندگینامه‌ها مفید است؟

گاهی برای ادامه مسیری که در آن هستیم یا حتی انتخاب یک مسیر تازه‌تر به بهانه‌هایی نیاز داریم. خواندن زندگینامه‌ها و آشنا شدن با مشکلاتی که گریبان گیر افراد موفق بوده و تماشای راه‌حل‌هایی که آن‌ها برای مشکلاتشان پیدا کردند می‌تواند دیدگاه جدیدی در اختیار ما قرار دهد. نکته مهمی که باید به یاد داشته باشیم این است که هدفمان از خواندن این زندگینامه‌ها تقلید از زندگی این افراد موفق نباشد، بلکه باید از فراز و نشیب و تجربه زندگی آن‌ها ایده‌هایی را برای زندگی خودمان استخراج کنیم.

خلاصه‌ای از زندگی رابرت کیوساکی

نظر شما چیست؟

آیا فکر می‌کنید که خواندن زندگینامه‌ها می‌تواند به هنگام گرفتن تصمیم‌های زندگی‌مان کمک حالمان باشند؟ نظرتان در مورد تقلید از زندگی افراد بسیار موفق و پولدار چیست؟ آیا این کار را تایید می‌کنید؟

به این مقاله امتیاز دهید
(۲۰۴ رای) ۴.۵
۱۲۳۴۵