از نظر بسیاری از میلیونرها، تنها یک راه برای سرمایه گذاری وجود دارد

یافتن بهترین راه سرمایه گذاری برای کسب سود و درآمد یکی از مهم ترین سوال هایی بوده که همیشه ذهن افراد را به خود اختصاص داده است.

این روزها تعداد زیادی از سرمایه گذاران به شما توصیه می کنند برای کسب سود، پول خود را به شرکت های مدیریت دارایی داده و یا هزاران دلار روی ارزهای دیجیتال برای یک شبه مییلونر شدن سرمایه گذاری کنید. با این حال فقط با اتکا به صحبت های این افراد نمی توان ریسک کرده، زیرا ممکن است شما آنقدر خوش شانس نباشید که راه صدساله رو یک شبه بروید. مطمئن ترین و بهترین راه سرمایه گذاری این بوده که با چند تن از میلیونرهای خودساخته صحبت کرده تا برایمان مشخص شود این افراد ثروت خود را چگونه به دست آورده و در کجا سرمایه گذاری کرده اند. در این مقاله قصد داریم تا یافته های به دست آمده از مصاحبه با میلیونرها را با شما در میان بگذاریم.

تحقیقات نشان داده است که تعداد زیادی از این ثروتمندان از قشر فقیر جامعه بوده و سالیان سال در میان آن ها زندگی کرده اند اما با امروزه توانسته اند بخشی از طبقه مرفه جامعه باشند. این افراد برای موفقیت موارد زیر را توصیه می کنند:

  1. به جای خرید قسطی یک خودروی نو بهتر است خودروهای دست دوم خریده و پول آن را یکجا پرداخت کنید.
  2. به هیچ عنوان پول خود را برای چیزهایی که دارایی محسوب نمی شوند، خرج نکنید. به عنوان مثال خرید طلا و جواهرات به نوعی دارایی محسوب می شوند اما خرید مبلمان و لوازم چوبی در آینده به هیچ وجه جزئی از دارایی شما محسوب نخواهند شد.
  3. برای یافتن یک استراتژی سرمایه گذاری مناسب تحقیق کنید. سپس پول خود را عاقلانه سرمایه گذاری کنید تا در طی سالیان برای شما کسب سود کند.

نکته سوم موردی بوده که اغلب مردم درباره آن اطلاعاتی نداشته و یا اصلا به آن توجه نمی کنند. اکنون سوال مهم و اساسی ما این بوده که بهترین راه سرمایه گذاری از نظر میلیونرها چه چیزی است؟

نکته طلایی؛ بخرید و نگه دارید

به جای اینکه هر چند وقت یکبار تعدادی سهام ارزان قیمت بخرید و به محض اینکه افزایش پیدا کرد آن را بفروشید، بهتر است همانطور که وارن بافت نابغه سرمایه گذاری و امور مالی توصیه می کند، بهترین راه سرمایه گذاری این بوده که سهام ارزان قیمت بخرید و هرگز دست به فروش آن نزنید. در کتاب همسایه میلیونر نوشته توماس جی. استنلی که این مقاله مطالب خود را به آن مدیون است، گفته می شود که اکثر افراد ثروتمند هرگز دارایی های خود شامل سهام، اوراق قرضه، صندوق سرمایه گذاری، املاک و مستغلات را نمی فروشند.

سوالی که پیش می آید این است که اگر این افراد هیچ گاه دارایی های خود را نمی فروشند پس از چه راهی درآمد کسب می کنند؟ در پاسخ باید به شما بگوییم که شعار ″سهام ارزان بخر و هیچوقت آن را نفروش″ تا حدی اغراق آمیز به نظر می رسد. شاید شکل درست تر این باشد که دارایی خود را تا مدت زمان زیادی حفظ کنید. برای درک بیشتر این جمله به این مثال توجه کنید:

فردی در سال 1998 یک جعبه کارت بازی به قیمت 80 دلار خریداری کرده و در طی سال ها هرگز آن را باز نمی کند. این جعبه کارت سال به سال در حال افزایش قیمت است تا حدی که در حال حاضر بین 16 تا 40 هزار دلار در eBay به فروش می رسد. این مثال می تواند نمونه ای خوب از نگهداشتن دارایی باشد.

حال فرض کنید که برای فروش این جعبه کارت بازی قرار است یک میلیونر به شما مشاوره دهد. او خواهد گفت که اگر با پول حاصل از فروش آن قصد ندارید تا سرمایه گذاری بزرگتری انجام دهید و یا فرزندان خود را به دانشگاه بفرستید، بهتر این بوده که حتی با قیمت 40 هزار دلار نیز دست به فروش آن نزنید. دلیل این بوده که هرچه زمان بیشتر و بیشتر سپری شود کارت های داخل این جعبه نایاب تر شده و به همان میزان افزایش قیمت پیدا می کند. شاید بهترین راه سرمایه گذاری این بوده به جای 40 هزار دلار به قیمت 100 هزار دلار آن را به فروش برسانید!

همه چیز در نهایت گران تر خواهد شد

برطبق تجربه و همچنین آمارهای موجود همه چیز به مرور زمان گران تر خواهد شد. از صندوق سرمایه گذاری گرفته تا املاک و مستغلات، اگر مالکیت این قبیل دارایی ها را برای مدت زمان کافی حفظ کنید مطمئنا شاهد افزایش قیمت آن ها خواهید بود. مصداق بارز این را می توان در بیت کوین نیز مشاهده کرد. بسیاری از مردم کمتر از یک دهه پیش بیت کوین را با قیمت چند صد دلار خریداری کرده بودند. امروزه با وجود تغییرات رو به رشد و مثبتی که بازار رمز ارزها تجربه می کند، قیمت هر بیت کوین تا 60 هزار دلار نیز رسیده است.

بنابراین افرادی که سال ها پیش این دارایی را تهیه کرده و هنوز هم اقدام به فروش آن نکرده باشند دارایی چندین هزار دلار سود هستند. انجام هرنوع سرمایه گذاری با این ذهنیت که قرار نیست تا دهه ها اقدام به فروش آن کنید باعث می شود تا در درازمدت سود بیشتری کسب کنید.

تنوع در سرمایه گذاری؛ کلید موفقیت

از مصاحبه با میلیونرها، علاوه بر اینکه متوجه شدیم آن ها دارایی های خود را نمی فروشند به یک اصل مهم دیگر نیز پی بردیم. این افراد اعتراف می کنند که سبد سرمایه گذاری آن ها کاملا متنوع است. به عبارتی سعی می کنند تا تخم مرغ های خود را در سبد های مختلفی قرار دهند. به طور عمده آن ها پول خود را در موارد زیر سرمایه گذاری می کنند:

  • اوراق قرضه
  • صندوق سرمایه گذاری
  • املاک و مستغلات
  • فلزات گرانبها مانند طلا و نقره

باتوجه به این که این روزها اوراق قرضه دیگر مانند قبل بازدهی مالی بالایی ندارند، شما می توانید پول خود برای خرید رمز ارزها که یک راه سرمایه گذاری جدیدتر محسوب می شود، اختصاص دهید.

سرمایه گذاری طولانی مدت روشی کاربردی از قدیم تا حال

باعث تعجب است که اکثر مردم سرمایه گذاری بلند مدت را انجام نمی دهند با وجودی که تمام آمارها نشان می دهد بهترین راه سرمایه گذاری محسوب می شود. این روش در گذر زمان کارایی خود را ثابت کرده و هرکس می تواند فقط با مشاهده نمودار رشد 5 ساله هر دارایی، از جمله املاک متوجه آن شود. سرمایه گذاری شما چه در حوزه املاک و مستغلات باشد چه صندوق سرمایه گذاری اگر مدت کافی از زمان خرید آن گذشته باشد، به احتمال بسیار زیاد ارزش آن چندین برابر شده است.

با یک گشت و گذار در بازار ممکن است ببینید که برخی از افراد با فروش توکن های غیرقابل معاوضه (NFT) به درآمدهای میلیون دلاری رسیده باشند. با وجود وسوسه برانگیز بودن این راه برای درآمد زایی باید به شما بگوییم که این نوع سرمایه گذاری، دارایی طولانی مدت به شمار نخواهد رفت. اگر ارزش این دارایی روزانه در حال افزایش بوده و این افزایش به نظر می رسد که بی دلیل است، روزی هم خواهد رسید که کاملا بدون دلیل بی ارزش شود. با این حال سودآوری سرمایه گذاری های بلند مدت مانند املاک و مستغلات، صندوق های سرمایه گذاری و غیره با داشتن دهه ها پیشینه تاریخی، قابل اثبات هستند. پس خرید دارایی هایی که رو به رشد بوده و عدم فروش آن ها باعث شده تا میلیونرها ثروتمندتر شده، ثروتمند بمانند و این را به نسل بعدی خانواده شان نیز منتقل کنند.