مهم ترین اصطلاحات اقتصادی

لازمه ورود به هر حرفه و تخصصی دانستن اصطلاحات و واژه های تخصصی آن است. در واقع با مطالعه و شناخت زبان علمی هر فنی عملکرد بهتری خواهید داشت. به زبان ساده تر هر اقدام و هر اتفاقی اسم مخصوص به خود را دارد آشنایی با این اسامی فرد را از سردرگمی و گمراهی خارج و کمک می کند تا با دانش بیشتر بهترین تصمیم را گرفت. با توجه به اهمیت این موضوع در این مقاله به معرفی و توصیف برخی از اصطلاحات مهم و پرکاربرد علم اقتصاد در زمینه سرمایه گذاری پرداخته شده است.

فهرست []

  1- ارزش زمانی پول یا ارزش فعلی تنزیل شده

  مقدار بهره را در طی زمان نشان می دهد. با توجه به این که راکد ماندن پول در یک بازه زمانی باعث بی ارزش شدن آن می شود، یعنی اگر می توان کالایی را امروز با آن پول خریداری کرد با وجود تورمی که وجود دارد در آینده ای نزدیک نمی توان دیگر همان کالا را با این مقدار پول خرید. حال با تبدیل پول به سهام یا کالاهای ارزشمند مقدار سود مذکور در طی زمان به مقدار پول اولیه افزوده می شود و مقدار کلی پول افزایش می یابد.

  برای درک راحت تر این مطلب به مثال زیر توجه کنید:

  اگر 100هزار تومان پول را در حساب سپرده کوتاه مدت بگذارید، با وجود 7 درصد سود، در  پایان یک سال 107هزار تومان پول خواهید داشت، حال اگر سرمایه گذاری انجام ندهید ارزش 100 هزار تومان در سال آینده به اندازه 93.45  هزار تومان خواهد بود.

  2- نرخ بازگشت سرمایه (ROI) یا بازگشت سرمایه داخلی (IRR)

  به درصدی از سرمایه اولیه گفته می شود که در دوره های مشخصی به صورت سود به حساب سرمایه گذار بازمی گردد. اما این اصطلاح در مواردی مثل سرمایه گذاری در یک پروژه کاربرد دارد و به درصدی نامشخص از سرمایه اولیه که باز می گردد، گفته می شود. این اصطلاح در مورد حساب های سپرده بانکی کاربرد ندارد، زیرا در آن مورد نرخ سود مشخصی را در مدت  زمان مشخصی به حساب مشتری واریز کرده و ریسک آن صفر است.

  3- سرمایه گذاری اضافی

  در شرایطی که دو پروژه را با هزینه اولیه متفاوت داشته باشیم، مجموع اخلاف هزینه دو پروژه با هزینه اولیه پروژه ارزان تر مساوی با هزینه اولیه پروژه گران تر می شود. یعنی اگر پروژه ای که هزینه اولیه بیشتری دارد به عنوان پروژه اقتصادی برگزیده شود، می توان گفت نرخ بازگشتی اش برابر یا بیشتر از نرخ MARR (Minimum Attractive Rate of Return) می شود. حتی می توان گفت اختلاف هزینه بین دو پروژه مساوی یا بیشتر از نرخ MARR خواهد بود.

  4- استهلاک

  به میزان ارزشی که از کالاهای ارزشمند کاسته شده یا عمر کاسته شده از آن ها استهلاک گفته می شود. یا به عبارت دیگر کالایی که بر اثر زمان کهنه شده و کارایی اش مانند گذشته نیست یا با به روی کار آمدن کالاهای جدیدتر کالاهای قدیمی تر کنار گذاشته شده اند. همچنین روشی برای تخصیص هزینه خرید یا اکتساب دارایی مشهود در طول عمر مفید آن است. برخی شرکت ها برای کاهش بار مالیات و اهداف حسابداری دارایی های خود را مستهلک می کنند.

  این مفهوم با اهداف حسابداری، نشان می دهد که از سمت دارایی هایی که تحت تملک یک شرکت است، چه مقدار درآمد عاید می شود و آیا مطابقت دارند یا خیر؟ یا ارزش دارایی مورد نظر طی یک دوره مالی مورد استفااده قرار گرفته یا خیر؟

  در ارتباط با اهداف مالیاتی شرکت ها می توانند هزینه های دارایی های فیزیکی خریداری شده را طبق قوانین کسر کنند اما باید دقیقا مشخص کنند که طی چه زمانی و چگونه این دارایی ها خریداری شده اند.

  5- مدافع و رقیب

  مفهوم مدافع به کالا یا به طور کلی طرحی اطلاق می شود که هم اکنون موجود است و مورد استفاده قرار می گیرد، اما رقیب طرحی است که هنوز به مرحله انجام نرسیده اما به زودی جایگزین طرح مدافع می شود و معمولا از لحاظ زمانی، بازه طولانی تری را به خود اختصاص می دهد.

  6- آنالیز حساسیت

  نوعی ارزیابی اقتصادی است که هدف آن بازنگری تمهیداتی است که برای مرحله های پس از اجرایی شدن پروژه در نظر گرفته شده است. در واقع پاسخ به سوالاتی نظیر آیا این تمهیدات به طور مطلوب پیش خواهد رفت؟ اگر پیش نرفت چه می شود؟

  نکته جالب توجه این است که در آنالیز حساسیت همه جوانب کار در نظر گرفته می شود، مثلا اگر تحت تاثیر تورم پروژه آنطور که مد نظر است پیش نرود چه می شود؟ می توان گفت این کار به عنوانی همان مدیریت بحران پیش از وقوع بحران است.

  برای انجام این تحلیل ها روش های مختلفی مثل ROR ،NPW ،NEUA به کار می رود؛ همچنین، برای نشان دادن حساسیت ها از نمودارهایی استفاده می شود که تمامی جزئیات را به خوبی نشان می دهد. حساسیت بسیار زیاد امور با بالا بودن یا پایین بودن قابل توجه  منحنی همراه می شود.

  7- تورم

  به افزایش هزینه های زندگی و به طور کلی قیمت ها گفته می شود در حالی که درآمدها ثابت مانده، در نتیجه قدرت خرید کاهش می یابد. به عبارت دیگر با مثبت بودن نرخ تورم قیمت کالاها بالا رفته و از توان خرید کاسته می شود.

  8- عرضه اولیه

  همان طور که از نام آن پیدا است فروش اولیه سهام یک شرکت خصوصی به عموم سهامداران است. عرضه اولیه بیشتر توسط شرکت های نوپا برای جذب سرمایه انجام می شود، اما شرکت های قدیمی تر و بزرگ تر نیز این کار را انجام می دهند.

  9- آربیتراژ

  آربیتراژ زمانی اتفاق می افتد که یک نوع دارایی در یک بازار با نرخی بالاتر فروخته می شود و در بازاری دیگر با نرخی پایین تر به منظور کسب سود خریداری می شود. سود در زمانی ایجاد می شود که کالای واحد در دو بازار یا در دو قالب متفاوت با قیمت متفاوت وجود  داشته باشد.

  مثلا زمانی را در نظر بگیرید که مغازه داری سه جین تی شرت از تولیدی خریداری کرده که قیمت هر عدد آن 20هزار تومان محاسبه شده، از آن جایی که این مغازه دار تی شرت ها را تک به تک می فروشد مبلغی را روی هر کدام از تی شرت ها می کشد. آن مقدار سود آربیتراژی تلقی می شود.

  اینگونه اقدامات را زیاد دیده و شنیده ایم سهامداران در بورس معمولا این کار را انجام می دهند. با فروش سهمی که امروز قیمت آن بالا رفته و خرید سهمی ارزشمند که عرضه اولیه ای با قیمتی مناسب داشته سود آربیتراژی کسب می کنند.

  آربیتراژکننده

  این افراد معمولا سرمایه گذاران خبره ای هستند که از فرصت های آربیتراژ که کم یافت می شود به خوبی و به سرعت استفاده می کنند. به دلیل اینکه در انجام معاملات آربیتراژکننده ها همزمانی وجود دارد، عملکرد یکدیگر را خنثی می کنند، اما نکته جالب  توجه این است که با وجود خنثی شدن عملکرد نتیجه تاثیرگذاری در تعیین قیمت واقعی سهام و رفع اختلاف قیمت در بین بازارهای مختلف و به طور کلی در بهبود کارایی اطلاعاتی بازار سرمایه دارد.

  10- آلفا

  آلفا معیار سنجش عملکرد بر مبنای ریسک متعادل و بازده فعال یک سرمایه گذاری است. آلفا عملکرد یک سرمایه گذاری را نسبت به شاخص بازار نشان می دهد، شاخص به طور کلی نوسانات بازار را نشان می دهد. بازده اضافی یک صندوق نسبت به شاخص، آلفای صندوق نامیده می شود. معیار آلفا معمولا برای صندوق های سرمایه گذاری (پورتفوی) یا موارد مشابه به کار می رود و به صورت رقم فرد درصد نشان داده می شود.

  در کنار آلفا، «بتا» نیز وجود دارد که نوسان پذیری ریسک را اندازه گیری می کند و نرخ غیرعادی بازده را نشان می دهد.

  از طرف دیگر آلفا نرخ بازده غیرعادی اوراق بهادار یا پورتفوی را نشان می دهد، در واقع همان چیزی است که معمولا به عنوان حباب از آن یاد می شود. یعنی بازدهی بیش تر از آنچه از طریق یک مدل تعادلی مثل دارایی های سرمایه، تخمین زده شده است.

  11- نرخ بازده اسمی

  به مقدار بازدهی گفته می شود که به طور خالص بدون احتساب هزینه هایی چون مالیات، هزینه های سرمایه گذاری و تورم نشان داده می شود. همنطور که گفته شد نرخ بازده اسمی عددی کلی است یعنی اگر مقدار آن را 20% در نظر بگیریم قطعا پس از احتساب مواردی چون مالیات، تورم و هزینه های سرمایه گذاری کمتر خواهد شد، مثلا به 15% می رسد.

  12- اتاق پایاپای

  نماینده تشکیلات اداری سازمان بورس کالا است که مسئول اجرا و تسویه قراردادهای آتی معامله شده در بورس کاالا بین اعضای این اتاق را به صورت نقدی یا اعتباری به عهده دارد. این اتاق ئظیفه انجام معاملات بین اعضا، تسویه حساب ها، اجرای معملات پایاپای، جمع آوری و تامین سپرده های مورد نیاز و کلا هر کار اجرایی را بر عهده دارد. اتاق های پایاپای به عنوان  نفر سوم در معاملات حضور دارد یعنی در برابر فروشندگان خریدار و در مقابل خریدار، فروشنده هستند.

  13- روش بنجامین

  یکی از موارد جالبی که در اصطلاحات سرمایه گذاری وجود دارد، روش بنجامین است. این روش که منتسب به بنجامین گراهام است، بر اساس اصول بنیادی سرمایه گذاری ارزشی و فرآیند کشف سهام کم ارزش گذاری شده شکل گرفته است. این روش به دنبال راهی بررای کاهش زیان ها به جای افزایش سود در سرمایه گذاری است.

  یعنی با بررسی درآمد یک شرکت نسبت به سایر رقبا، مشخص کند درآمدها چقدر بیشتر  ارزش گذاری  شده اند.

  14- مازاد

  به اختلاف دارایی ها و میزان مصرف یا بدهی مازاد گفته می شود. از این اصطلاح برای توصیف درآمد، سود، سرمایه و کالاها استفاده می شود. مازاد بودجه زمانی ایجاد می شود که به قول معروف دخل از خرج بیشتر باشد. به طور کلی در هر زمینه ای مازاد به مقدار اضافی تجهیزات و مواد و… گفته می شود.

  وجود مازاد هم می تواند خبر خوبی باشد هم نه. شرایطی را در نظر بگیرید که در کارخانه ای به تعداد بالا محصولی تولید شود اما استقبال از آن در بازار کمتر از میزان تولید شده باشد، در این صورت ممکن است کارخانه با ضرر مالی مواجه شود.

  مازاد در اقتصاد به دو نوع مازاد مصرف کننده و مازاد تولیدکننده تقسیم می شود.

  مازاد مصرف کننده زمانی اتفاق می افتد که بالاترین قیمت محصولی در بازار کمتر از بالاترین قیمتی است که مشتریان قادر به پرداخت هستند. یعنی فرد محصول را در حالتی خریداری می نماید که اصطلاحا زیر قیمت است، بنابراین با مازاد سود می کند.

  مازاد تولیدکننده دقیقا برعکس فرآیند قبلی است، یعنی برای مثال محصولات یک کارخانه با قیمتی بیشتر از آنچه در نظر گرفته شده به فروش می رسند. مثل شرایطی که تقاضا برای محصولی خاص بالا می رود مانند ماسک و الکل.

  اگر مزایده ای را در نظر بگیریم به این صورت خواهد بود که آغاز قیمت ها از قیمتی است که شخص در نظر داشته سپس قیمت توسط خریداران مختلف بالا می رود و به بالاترین سطح خود به فروش می رسد.

  در این دو فرآیند اگر هر کدام اتفاق بیفتد گروه مقابل خوشحال نخواهد شد، زیرا سود فقط یک جانبه است مگر در مثال مزایده که خریدار برای خرید خود برنامه ای دارد.

  15-تولید ناخالص داخلی

  نرخ تولید داخلی به بالاترین میزان قابل تولید یک شرکت یا بالاترین سطح خدمات که ارائه شده توسط یک سازمان گفته می شود که بدون به کارگیری محصولات یا نیروهای خارج از آن سازمان یا شرکت انجام می پذیرد. به عبارت دیگر تمام تولیدات یا خدمات نهایی یک سازمان و شرکت کاملا به متکی به نیروها و کالاهای درون سازمانی است.

  • حداکثر نرخ تولیدات داخلی یک سازمان باید طوری باشد که بدون ایجاد بدهی یا هزینه جدید از پس مخارج موجود برآمده و همزمان نیز پیشرفت کند.
  • با ایجاد خط تولید یا خدمات جدید یا گسترش خدمات و محصولات فعلی می توان بر نرخ تولید ناخالص داخلی افزود.

  فرمول محاسبه میزان تولید ناخالص داخلی:

  IGR: تولید ناخالص داخلی

  ROA: بازگشت دارایی ها

  b: نسبت سود تقسیمی

  تولید ناخالص در واقعیت چگونه است؟

  در حالی که یک کسب و کار از منابع موجود بهترین بهره را ببرد، می تواند تولید ناخالصش را افزایش دهد. حال چگونه؟

  شرکتی را در نظر بگیرید که محصولات ورزشی مورد نیاز فوتبال را تولید می کند مثلا دستکش دروازه بانی، کتانی، تی شرت و شورت ورزشی و توپ. مسئولان این تولیدی پس از تجزیه و تحلیل محصولات و بازار به این نتیجه می رسند که با استفاده از دستگاه ها و ماشین آلات می توانند میزان تولیدات را به حداکثر رسانده و به همان اندازه در زمان صرفه جویی کنند.

  این شرکت محصولاتی را که در بازار تمام شده اند، انبار کرده و با تدابیر جدید که مدیریت می اندیشد در پی کاهش محصولات در انبار شرکت یا به عبارت دیگر تبدیل محصولات داخل انبار به پول هستند.

  همانطور که گفته شد می توان با افزودن خطوط تولید جدید مثلا افزایش خط تولید محصولات بسکتبال در کنار محصولات فوتبال به بازار محصولات مورد نیاز ورزش بسکتبال را نیز عرضه کرد.

  در میان ممکن است همین شرکت نوع جدیدی از دستکش های دروازه بانی را به بازار عرضه کند که در واقع بدون افزودن خط تولید جدید به بالا بردن نرخ تولید ناخالص داخلی شرکت پرداخته است.

  16- تولید ناخالص ملی

  به ارزش پولی محصول یا ارزش کلی محصولی تمام شده در بازار گفته می شود که تماما در داخل مرزهای یک کشور در طی یک دوره زمانی مشخص تولید شده است. تولید ناخالص ملی همانند یک کارت امتیاز عمل کرده و سلامت اقتصاد یک کشور را نشان می دهد. نرخ تولید ناخالص ملی بیشتر به صورت سالانه اندازه گیری و بررسی می شود اما در بعضی موارد به صورت فصلی نیز بررسی می شود.

  • با بررسی گزارشات سالانه یا فصلی از تولیدات ناخالص ملی می توان وضعیت اقتصادی و فراز و فرود های اقتصادی یک کشور را قضاوت کرد.
  • از سه روش می توان نرخ تولید ناخالص ملی را اندازه گیری کرد: با استفاده از هزینه ها، تولید یا درآمد. با استفاده از دو فاکتور جمعیت و تورم نیز می توان محاسبات را به طور دقیق تری انجام داد.
  • محاسبه تولید ناخالص ملی یک کشور شامل همه مصارف خصوصی و عمومی، هزینه های دولت، سرمایه گذاری ها، اضافه موجودی در حساب های خصوصی و عمومی، هزینه های ساخت و ساز و تراز تجاری خارجی است. میزان صادرات به این نرخ افزوده و میزان واردات از آن می کاهد.

  17- درآمد سرانه

  به مقدار درآمدی گفته می شود که در طول یک سال توسط هر فرد در یک کشور یا در یک منطقه جغرافیایی به دست آمده است. میانگین درآمد سرانه هر فرد در یک منطقه نشان دهنده هزینه های زندگی و کیفیت زندگی یک جمعیت در آن منطقه است.

  در واقع با استفاده از محاسبه درامد سامانه می توان زندگی در یک منطقه را ارزش گذاری کرد.

  • درآمد سرانه از طریق تقسیم درآمد کل کشور بر جمعیت مردم آن کشور به دست می آید. همه افراد جامعه اعم از زنان، مردان، کودکان و حتی نوزادان در محاسبه درآمد سرانه شمرده می شوند. این محاسبات در مقایسه با سایر اندازه گیری های متداول در ارتباط با رونق یک منطقه انجام می شود.
  • طبق این محاسبات همه افراد در زیر یک سقف یک خانواده محسوب می شوند، تولد، ازدواج و به سرپرستی گرفتن بچه ها نیز در این محاسبات مورد نظر قرار می گیرند.
  • درآمد سرانه به عنوان شاخص محدودیت هایی دارد که شامل اختلاف درآمد، فقر، ثروت یا پس انداز می شود، نکته دیگر اینکه با استفاده از آن نمی شود میزان تورم را محاسبه کرد.
  • یکی از استفاده های متعارف از محاسبات درآمد سرانه در ارتباط با تخمین میزان ثروتمندی یا فقر حاکم در یک منطقه است که در آمریکا این کار توسط سازمان تحلیل اقتصادی صورت می گیرد. در این سازمان با در نظر گرفتن میانگین درآمد هر خانواده میزان در مورد میزان ثروت هر شهر قضاوت می شود.

  همچنین با استفاده از محاسبات درآمد سرانه می توان قدرت خرید هر منطقه را تخمین زد. در واقع موضوع مورد نظر در این جا قیمت واحدهای تجاری و غیرتجاری در منطقه است و اینکه چقدر از میانگین درآمد خانوار فاصله دارد. برای مثال قیمت منزل یا مغازه در منطقه منهتن نیویورک یا سانفرانسیسکو بسیار بالا است و این نشان دهنده درآمد سرانه کل این مناطق است.

  کسب و کارها نیز از محاسبات درآمد سرانه استفاده زیادی می کنند. شرایطی را تصور کنید که شخصی فروشگاه کوچکی در یک منطقه با درآمد سرانه بالا افتتاح کند، انتظار می رود که درآمد این فروشگاه بسیار خوب و قابل قبول باشد به این علت که مردم با درآمد سرانه بالا از قدرت خرید بالایی برخوردارند.

  اما اگر همین اتفاق در منطقه ای بیفتد که درآمد سرانه پایینی دارد و مردم آن قادر به خرید نیستند، درآمد سرانه صاحب فروشگاه نیز پایین خواهد بود.

  18- مالیات

  مالیات مبلغی است که توسط دولت یا سازمان های وابسته برای تامین بودجه هزینه های دولت و هزینه های مختلف عمومی توسط شهروندان پرداخت می شود.

  عدم پرداخت مالیات با مجازات قانونی مواجه می شود. اولین بار قانون پرداخت مالیات در مصر وضع شد که به حدود 2800 تا 3000 سال پیش از میلاد باز می گردد.

  19- انواع مالیات

  مالیات به دو دسته کلی تقسیم می شود: مستقیم و غیر مستقیم که خود به دسته های جزئی تری تقسیم می شوند که در ادامه به اختصار به آن ها خواهیم پرداخت.

  • مالیات مستقیم که به دو دسته مالیات بر دارایی و مالیات بر درآمد تقسیم می شود. این نوع مالیات به آن دسته از مالیات گفته می شود که به طور مستقیم از درآمد یا دارایی مودیان یا پرداخت کنندگان مالیات اخذ می شود.
  • مالیات بر دارایی: آن نوع از مالیات است که بیشتر با نام مالیات بر ارث آن را می شناسیم. مالیات بر ارث با محاسبه میزان دارایی متوفی و در نظر گرفتن نوع آن در هنگام انتقال مالکیت از متوفی به وارث توسط دولت اخذ می شود.
  • مالیات بر درآمد: همانطور که از نام آن پیدا است این نوع مالیات به طور مستقیم از درآمد افراد یا شرکت ها اخذ می شود. این نوع مالیات با محاسباتی فقط از درآمد افراد یا شرکت ها کسر شده و هیچ ارتباطی به میزان ثروتی که اندوخته اند ندارد.

  خود مالیات بر درآمد به 2 صورت اخذ می شود:

  1) به طور مستقل از هر کدام از درآمدها مالیات اخذ می شود

  2) مالیات از مجموع درآمدها اخذ می شود.

  در ارتباط با مورد اول مثل زمانی است که فردی دو شغل دارد، این شخص دوبار مالیات پرداخت می کند، یک بار برای شغل اول و یک بار برای شغل دوم.

  حال در ارتباط با روش دوم اخذ مالیات بر درآمد فقط یک بار مالیات توسط شخص پرداخت می شود یعنی به طور مجموع از تمام درآمدش درصدی به عنوان مالیات اخذ می شود. حال ممکن است شخص در جایی کارمند باشد که در این صورت مالیات بر روی حقوق اعمال می شود.

  انواع دیگری از مالیات بر درآمد وجود دارد که شامل: مالیات بر درآمد کشاورزی، مالیات بر درآمد حقوق، مالیات بر درآمد مشاغل، مالیات بر درآمد اتفاقی، مالیات بر درآمد املاک و مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی می شود.

  20- مالیات غیر مستقیم

  در نوع غیر مستقیم اخذ مالیات عملی خاص و مستقل به نام پرداخت مالیات انجام نمی شود، بلکه به صورت نامحسوس اخذ می شود. مثلا هنگامی که معامله ای از هر نوع در حال انجام است علاوه بر قیمت اصلی، مبلغی از مشتری دریافت می شود.

  از انواع مالیات های غیر مستقیم به مالیات بر واردات و مالیات بر معاملات می توان اشاره کرد.

  • مالیات بر واردات و صادرات: مالیاتی است که با نام حقوق و عوارض گمرکی نیز شناخته می شود که طبق تعرفه های گمرکی هر کشور در هنگام عبور کالا از مرزهای آن کشور اخذ می شود.

  این مالیات معمولا خرج هزینه های مختلف دولت از جمله حمایت از تولیدات داخلی می شود.

  • مالیات بر مصرف: این نوع مالیات را همه با آن آشنایی داریم، مبلغی است که در هنگام خرید محصولی بر روی قیمت اصلی آن محصول کشیده می شود.

  اما در اصل فروشندگان و تولیدکنندگان محصول هستند که باید مالیات را به دولت بپردازند. با این حال آن طور که گفته شد، در نهایت مالیات پرداخته شده از مصرف کنندگان نهایی در هنگام خرید گرفته می شود.

  در ایران مالیات بر مشروبات غیر الکلی ماشینی و مالیات بر دخانیات از انواع شناخته شده مالیات بر مصرف است.

  21- مالیات بر ارزش افزوده

  ارزش افزوده به آن معنا است که یک محصول از همه جوانب ارتقا پیدا کرده است. مثلا یک کارخانه که جوراب تولید می کند از نخ تمام پنبه استفاده می کند و دیگر نخ پلی استر در بافت جوراب ها به کار نمی برد.

  در همین راستا از رنگ بهتری برای رنگ رزی نخ ها استفاده می کند که هم حساسیت زا نباشد هم پس از چندبار شست و شو تغییر نکند. بالا بردن کیفیت محصولات با مبالغی برای کارخانه همراه است که بالطبع روی قیمت محصولات کشیده می شود که به آن میزان افزوده شده ارزش افزوده گفته می شود.

  محاسبه مالیات میزان اضافه شده به مالیات بر ارزش افزوده معروف است. لازم به ذکر است که مالیات بر ارزش افزوده نوع دیگری از مالیات غیر مستقیم است.

  • مالیات ارزش افزوده یا VAT در هر نقطه از زنجیره تامین ارزش افزوده به محصول، اضافه می شود.
  • مدافعان قانون مالیات بر ارزش افزوده اظهار کرده اند که آن ها درآمد دولت را بدون هیچ پیامدی، پاداش یا مجازات افزایش می دهند.

  با این حال منتقدان معتقدند مالیات بر ارزش افزوده بر قشر با درآمد پایین فشار اقتصادی وارد می کند، همچنین بار اداری را برای مشاغل ایجاد می کند.

  • بسیاری از کشورهای صنعتی قانون اعمال مالیات بر ارزش افزوده را اجرا می کنند.
  • مالیات بر ارزش افزوده در هر مرحله از فرآیند تولید، توزیع و فروش کالا از حاشیه ناخالص اخذ می شود. اما برخلاف مالیات فروش که در هر مرحله ارزیابی و وصول می شود، مالیات بر ارزش افزوده در انتهای زنجیره تولید یعنی در هنگام خرید توسط مشریان پرداخت می شود.

  22- عرضه و تقاضا

  قانون عرضه و تقاضا در مورد ارتباط فروشندگان کالاها و مشتریان آن کالا است در واقع این قانون رابطه بین مقدار کالایی را در بازار با نرخ آن نشان می دهد.

  یعنی میزان در دسترس بودن آن کالا یا مورد استفاده بودن آن در تعیین قیمت آن موثر است.

  کاهش تعداد یک نوع کالا در بازار با وجود تقاضای زیاد مردم باعث افزایش قیمت این محصول می شود. همین جریان برعکس هم اتفاق می افتد، کالایی در بازار بیشتر از تقاضای مردم است در نتیجه قیمتش کاهش می یابد.

  • قانون تقاضا می گوید که قیمت بالای یک کالا منجر به کاهش تقاضا می شود. در واقع مردم از خرید محصولی که آن ها را به زحمت بیندازد اجتناب می کنند. در نتیجه از تعداد فروش آن کالا کاسته می شود.
  • قانون عرضه می گوید که قیمت بالای یک محصول منجر به افزایش عرضه آن محصول می شود؛ زیرا فروشندگان به دنبال افزایش درآمد هستند.
  • هر دو قانون در تعیین قیمت و ارزش گذاری بر محصولات موجود در بازار و تعداد آن در بازار تاثیرگذار هستند.
  • البته در این میان چندین عامل دیگر نیز وجود دارند که بر عرضه و تقاضا، قیمت ها و کمیت کالا در بازار تاثیر می گذارند.

  قانون عرضه و تقاضا در دو جهت مخالف اما در یک راستا در حرکت اند و در جایی که به یکدیگر می رسند هر دو به هم فشار وارد می کنند تا به حالت تعادل برسند.

  مثال بارز از عدم تعادل در میزان عرضه و تقاضا: در ابتدای همه گیری ویروس کرونا با کاهش ناگهانی محصولات بهداشتی مثل الکل، ماسک و دستکش مواجه شدیم، میزان کاهش تعداد محصولات مذکور آنچنان زیاد بود که در اکثر مغازه ها و داروخانه ها این محصولات یافت نمی شد، اما اگر احتمالا کسی این محصولات را در فروشگاه یا داروخانه ای می یافت با قیمتی بسیار بالا مواجه می شد.

  البته همچنان هم با قیمت بالای ماسک و الکل مواجه می شویم با وجود اینکه تقریبا میزان عرضه و تقاضا به تعادل رسیده است.

  23- پایه پولی

  پایه پولی یا پول پرقدرت به سکه، طلا یا اسکناس گفته می شود که توسط بانک مرکزی در اختیار بانک های زیر مجموعه قرار می گیرد. بانک ها از طریق این منابع می توانند به افزایش حجم پول بپردازند. چند منبع برای تامین پایه پولی موجود است.

   طلا: بانک مرکزی معادل مبلغ ریالی پول موجودی طلا را گزارش می دهد. یعنی در ازای دریافت هر میزان طلا، معادل ریالی آن را به صاحبان طلا پرداخت می کند. درنتیجه میزان پایه پولی در جامعه افزایش می یابد.

  ارز: در ازای انتقال هر مقدار ارز (واحد پول هر کشور) معادل ریالی آن به صاحبان ارز پرداخت می شود.

  دارایی ترازنامه: در ارتباط با تنظیمات مربوط به میزان نقدینگی است، اوراق قرضه ای که در دست مردم است خرید و فروش می شود.

  بانک های بدهکار: تزریق پول و اهدای وام به سیستم بانکی در صورتی که نیاز بخش خصوصی به وام زیاد باشد. این پول به وسیله خلق اعتبار به چند برابر تبدیل می شود.

  دارایی خالص بانک مرکزی: کسر سایر بدهی ها، ثبت سفارش کالاهای بخش غیر دولتی، پیش پرداخت اعتبارات اسنادی بخش دولتی و حساب سرمایه از سایر دارایی ها به دست می آید.

  24- نقدینگی

  به تبدیل دارایی به پول نقد و افزایش میزان پول نقد در جامعه گفته می شود. دارایی هایی مانند سهام و اوراق قرضه از انواع نقدینگی هستند، زیرا ظرف چند روز به پول نقد تبدیل می شوند.

  اما دارایی هایی مثل زمین این طور نیست در طی زمان می توان آن ها را به پول نقد تبدیل کرد. در نتیجه باعث کاهش نقدینگی می شوند.

  • در واقع نقدینگی به اینکه چقدر طول می کشد تا دارایی را به پول نقد تبدیل کرد.
  • اوراق بهادار و سهام به راحتی در طی چند روز به پول نقد تبدیل شوند به عبارت دیگر خودشان نقدینگی هستند.

  25- چک و سفته

  سفته یک برگه تعهد است که در آن شخص دهنده متعهد می شود تا در یک بازه زمانی که قید شده مقدار مشخصی پول را به سفته گیرنده بدهد. سفته به دلیل خطرات حمل و نقل پول نقد در بین بازرگانان رواج یافت و امروزه یک وسیله اعتباری در سرمایه گذاری کوتاه مدت در واحدهای تولیدی، صنعتی، تجاری و خدمانی استفاده می شود.

  چک یک لغت فارسی است به معنای نوشته ای که در آن شخص پولی در حساب بانکی خود را برداشت کرده یا به شخص دیگری حواله می کنند.

  چند مورد چک وجود دارد:

  1. چک هایی که اشخاص می کشند
  2. چک هایی که بانک می کشد.

  چک های شخصی

  چک عادی، چک هایی هستند که شخص با استفاده از آن پولی را به حساب یا به شخص دیگری حواله می کند که رایج ترین نوع استفاده از چک است.

  چک تایید شده یا گواهی شده، تنها تفاوت این چک با مورد قبلی در این است که بانک این چک را تایید می کند.

  چک های بانکی

  چک رمزدار: این نوع چک ها به خواست خود افراد صادر می شوند. امکان نقد کردن چک مذکور وجود ندارد بلکه فقط به حساب افراد در بانک های دیگر واریز می شود. نکته دیگر آن که این صدور این چک در وجه حامل ممکن نیست.

  چک تضمین شده رمزدار: تفاوت این چک با مورد قبلی در این است که اگر در حساب شخص صادر کننده چک به مقدار کافی موجودی نباشد، در سایر شعبات بانک مبدا امکان نقد کردن چک وجود دارد. تفاوت دیگر در اینست که چک قابل نقد شدن است، اگر موجودی کافی نباشد بازهم می توان چک را نقد کرد.

  چک مسافرتی: این چک ها که توسط بانک صادر می شود در شعب همان بانک یا توسط نمایندگان و کارگزاران آن بانک قابل دریافت است.

  26- رشد و رکود اقتصادی

  رکود و رشد اقتصادی دو دوره در مقابل یکدیگر هستند که از رکود با دوره کسادی و بحران و از رشد با افزایش تولیدات ملی یا افزایش درآمد سرانه ملی یاد می شود.

  رشد اقتصادی عبارت است از افزایش تولید کالاها در مقایسه با تولیدات در یک بازه زمانی دیگر. به طور سنتی رشد اقتصادی کل بر اساس تولید ناخالص داخلی یا تولید ناخالص ملی اندازه گیری می شود، البته گاهی از معیارهای جایگزین استفاده می شود.

  افزایش در تولیدات داخلی، اشتغال، پیشرفت تکنولوژی همگی در رشد اقتصادی موثرند

  زمانی گفته می شود که رکود اقتصادی اتفاق افتاده که در طولانی مدت شاهد رکود و کسادی در چرخه فعالیت های اقتصادی باشیم مثلا 3 سال یا بیشتر که معمولا با کاهش10 درصدی یا بیشتر تولید ناخالص داخلی همراه است. در این زمان بیکاری زیاد و تورم در حال افزایش است.

  سرمایه گذاری در بورس سهام کاهش یافته به حدی که کلا ممکن است دیگر هیچ سرمایه گذاری شکل نگیرد.

  از پیامدهای رکود اقتصادی به موارد زیر می توان اشاره کرد:

  • افزایش قابل توجه بیکاری
  • افت اعتبار موجود
  • کاهش تولید و بهره وری
  • رشد منفی تولید ناخالص داخلی
  • ورشکستگی
  • بدهی های دولتی
  • کاهش صادرات و واردات
  • خرسی شدن بازار سهام

  27- سیاست های پولی و مالی

  • سیاست های مالی: برای کنترل و مدیریت شرایط اقتصادی کشور، مسئولان تدابیری می اندیشند که درآمدها و هزینه های مربوط به دولت را کاهش داده و به طور کلی تغییر دهد.

  به عقیده کینس اقتصاددان بریتانیایی افزایش و کاهش سطح درآمد هزینه های دولت بر نرخ تورم، بیکاری و میزان گردش پول تاثیر می گذارد. یکی از مهم ترین سیاست های مالی در مورد افزایش تولید ناخالص ملی است.

  سیاست های مالی به سه دسته تقسیم می شوند:

  • سیاست های خنثی: که در آن همه مالیاتی که دولت دریافت می کند صرف هزینه ها و مصارف دولتی می شود و تقریبا هیچ تاثیری در اقتصاد ندارد، اما یک مورد در این جا مهم است تعادل موجود سبب ایجاد تعادل قیمت ها می شود.

  اگر این تعادل به بخورد یعنی عرضه تقاضا برابر نباشد( یعنی با تقاضا بالا و عرضه کم موجه شویم) با افزایش غیر قابل باور قیمت ها برخورد خواهیم داشت. دریافت مالیات مدیریت شده می تواند تعادل را برقرار کند.

  • سیاست های انبساطی: این نوع سیاست ها که بر چرخه اقتصادی موثر است، معمولا در دوران رکود اقتصادی اندیشیده می شوند. یعنی زمانی که درآمد دولت از مخارج و هزینه های آن کمتر است.

  شرایطی را در نظر بگیرید که درآمد دریافتی مردم کاهش یافته و همزمان خرید کالایی که مالیات بر آن اعمال می شود، کاهش می یابد. یعنی عرضه افزایش یافته اما تقاضا کم است، در نتیجه مالیات دریافتی توسط دولت کاهش میابد.

  در این شرایط دولت مالیات دریافتی را کاهش می دهد تا مردم بتوانند خرید کنند؛ به عبارت دیگر دولت درصدد افزایش میزان تقاضا است. در این میان دولت برای جبران کاهش میزان درآمدش باید از بانک مرکزی وام بگیرد یا از صندوق ذخایر استفاده کند.

  • سیاست های مالی انقباضی: نقطه مقابل مورد پیشین. دولت در این حالت با افزایش میزان مالیات درآمد بالایی داشته و قادر به پرداخت بدهی ها و کلا تامین مخارج خود است.

  اما رشد اقتصادی سریع در جامعه سبب افزایش تقاضا و در نتیجه افزایش نرخ تورم و قیمت ها در بازار می شود. در همین راستا دولت با افزایش مقدار مالیات ها از میزان تقاضا کاسته و سبب کاهش نرخ تورم می شود.

  • سیاست های پولی: سیاست های مالی بسیار کارا و مفیدند اما قادر به کاهش میزان نقدینگی در جامعه نیستند. در این شرایط از سیاست های دیگری استفاده می شود که به سیاست های پولی معروفند.

  معمولا در زمان اعمال سیاست های پولی از ابزارهایی نظیر نسبت سپرده قانونی، تغییر در سطح و ساختار نرخ بهره، اعطای تسهیلات بانکی و …. استفاده می شود. در ایران این سیاست ها یتوسط بانک مرکزی اندیشیده و اجرا می شوند.

  اهداف سیاست های پولی

  ایجاد اشتغال، تثبیت سطح عمومی قیمت ها وثبات در نرخ بهره بانکی، ثبات در بازارهای بانکی و ارز.

  • سیاست های پولی انبساطی: در شرایط کاهش نقدینگی وگردش بسیار کم سرعت پول در جامعه بانک مرکزی به منظور اجرای این سیاست ها در صدد افزایش وام ها و تسهیلات و کاهش نرخ بهره بانکی قصد در ایجاد انگیزه در افراد برای شروع فعالیت های اقتصادی دارد و همچنین با این کار میزان گردش پول و نقدینگی در جامعه افزایش می یابد.
  • سیاست های پولی انقباضی: با بالا رفتن نقدینگی در جامعه بانک مرکزی برای تعادل بخشیدن به اوضاع نرخ بهره بانکی و هزینه های مربوط به دریافت وام را افزایش داده و به نحوی مانع از خروج پول از بانک ها می شود.

  در نتیجه تمایل مردم برای خرج کردن پولشان کم می شود. نکته منفی در ارتباط با این سیاست ها بالا رفتن نرخ بیکاری است.

  28- اختلاس

  اختلاس نوعی جرم اداری است که در آن شخص به طور دارایی هایی را که به او سپرده شده و مال او نیست، به طور غیر قانونی تصاحب می کند.

  این عمل که نوعی کلاهبرداری محسوب می شود به این صورت انجام می گیرد که فرد به صورت قانونی دارایی ها را به دست آورده و حق تملک آن ها را دارد، اما پس از آن دارایی ها را با هدف دیگری استفاده می کند.

  • اختلاس در اندازه های مختلف انجام می گیرد ممکن شخصی در یک فروشگاهی کار کند و هزینه فروش چندین باکس آب معدنی را که مسئولیت فروش آن را دارد در جیب خودش بگذارد یا ممکن است شخصی در یک سازمان دولتی کار کند و مثلا هزینه های بازسازی شهری را که به او سپرده شده است، برای خود برداشته و فرار کند.
  • یکی از اشتباهاتی که منجر به انجام اختلاس می شود این است که مدیران یک بخش تمام پول ها را به حساب اشخاص ریخته و دارایی ها را به آن ها می سپارند.
  • از انواع اختلاس می توان به اختلاس پونزی اشاره کرد که در آن فرد اختلاس گر اعتماد افراد را جلب کرده تا دارایی های آن ها را به دست گیرد، پس از اینکه سرمایه ها به میزان دلخواه او رسید از آن در جهت تامین مصارف شخصی استفاده می کند.

  29- نرخ تسعیر

  به تبدیل واحد پولی دو کشور به یکدیگر را نرخ تسعیر می گویند. اما با توجه به شرایط موجود و تغییر لحظه ای نرخ ارز تبدیل دو واحد کمی به مشکل می خورد.

  بنابراین از میزان میانگین در طی بازه های زمانی استفاده می شود اما در صورت تغییرات شدید ارز در طول زمان باز هم کار با مشکل مواجه می شود.

  • تمام عملیات مالی یک شرکت باید به یک واحد ارزی ثبت شود، مثلا اگر تمام عملیات به ریال است تمام گزارشات باید به ریال ثبت شود.
  • به سود و زیان حاصل از تغییر نرخ ارز در صورت های مالی، سود و زیان ناشی از تسعیر نرخ ارز می گویند. مثلا شرایطی را در نظر بگیرید که دو شرکت داخلی و خارجی به یکدیگر معامله کنند، اما پرداخت یک ماه دیگر انجام بگیرد در این صورت نرخ ارز در دو زمان مختلف تفاوت خواهد داشت. حال ممکن است این تغییر نرخ ارز با سود همراه باشد ممکن است با ضرر همراه باشد.
  • یارانه

  به کمک مالی گفته می شود که به بخشی از یک فعالیت اقتصادی اختصاص داده می شود یا برای بالا بردن سطح رفاه جامعه به خانوار پرداخت می شود.

  • یارانه ها چند نوع هستند: یارانه در حساب های مالی، یارانه کالا و خدمات و تقسیم بندی یارانه ها براساس نحوه توزیع در جامعه.

  یارانه در حساب های مالی که خود به دو دسته مستقیم و غیر مستقیم تقسیم بندی می شود:

  • مستقیم: یارانه ای است که برای بالا بردن سطح رفاه اقشار با درآمد پایین پرداخت می شود.
  • غیر مستقیم: این نوع یارانه برای ثابت نگه داشتن قیمت مصرف کننده یا تضمین قیمت تولیدکننده اختصا می یابد.
  • یارانه کالا و خدمات: این نوع یارانه برای تامین و تضمین و کاهش هزینه های تولید برای تولیدکنندگان به آن ها پرداخت می شود. این نوع یارانه ها بیشتر به کارهای کشاورزی و صنایع پرداخت می شود.
  • یارانه مصرفی: این نوع یارانه برای کاهش هزینه های مصرف کنندگان پرداخت می شود.
  • یارانه خدماتی: شامل برخی کمک های دولت به موسسات خدماتی است که خدمات خود را با نازل ترین قیمت ارائه می دهند.
  • یارانه از نظر چگونگی توزیع در جامعه
  • یارانه باز: مثل یارانه بنزین که بدون محدودیت و بسته به میزان مصرف هرکس به او پرداخت می شود.
  • یارانه سرانه: مثل یارانه کالاهای کالابرگی که به طور محدود و مشخص در بین افراد جامعه توزیع می شود.
  • یارانه هدفمند: مثل بن ها و کالابرگ ها

  30- اوراق

  • اوراق بهادار: این نوع اوراق مالی قابلیت نقل و انتقال دارد و از هر نوع آن که باشد از ارزش مالی برخوردار است. به طور کلی اوراق بهادار یا مالکیت شخص را از بخشی از شرکتی نشان می دهد، به عبارت دیگر نشان می دهد یک فرد صاحب چه میزان از سهام یک شرکت است، یا همانند اوراق بدهی است که در آن سازمان یا نهاد یا شرکتی موظف است تا پایان یک بازه زمانی بدهی خود را که برای تامین برخی هزینه ها دریافت کرده بودند، به دارندگان اوراق باز پس دهند.
  • اوراق قرضه با درآمد ثابت: همانند وام هایی است که از سوی مردم برای پیش بردن امور دولتی یا از سوی دولتی به دولتی دیگر داده می شود.

  البته این اوراق را نوعی سرمایه گذاری نیز در نظر می گیرند، طبق موارد درج شده در اوراق این وجه یا اعتباری که به نهاد یا سازمانی داده می شود باید تا پایان بازه زمانی مشخصی پس داده شود که معمولا با سود همراه است.

  افراد دارای اوراق با درآمد ثابت بر خلاف سهام داران صاحبان شرکت ها محسوب نمی شوند و هیچ حقی برای دخل و تصرف در امور شرکت ندارند.

  اوراق قرضه معمولا توسط شرکتی که به آن مبالغ نیاز دارد منتشر نمی شود، بلکه این کار توسط سازمان یا شرکتی دیگر انجام می پذیرد.

  اوراق قرضه با درآمد ثابت به سه دسته تقسیم می شود:

  1) اوراق قرضه دولتی

  2) اوراق قرضه شهرداری

  3) اوراق قرضه شرکتی

  • اوراق مشارکت: این نوع اوراق نیز با مورد قبلی مشابهت دارد. در واقع نوعی اوراق بدهی است که توسط دولت، شهرداری ها، شرکت های وابسته به دولت و خصوصی برای تامین مخارج و جبران برخی هزینه ها منتشر می شود.

  گفتنی است که هیچ محدودیتی برای صادرکننده اوراق و تامین مالی اهداف او وجود ندارد.

  31- بورس

  بورس یا بازار از لحاظ لغوی به جایی اطلاق می شود که کالایی در آن جا به خرید و فروش می رسد. مثلا بورس کیف و کفش. اما وقتی بحث بورس در اقتصاد می شود فکر همه ما به سمت بورس سهام می رود، جایی که در آن خریداران و فروشندگان سهام شرکت ها به انجام معاملات می پردازند.

  در ایران چندین نوع بورس در بازار سهام وجود دارد:

  • بورس کالا: همانطور که از نام آن پیدا است در این بازار سهام کالا معامله می شود که این کالاها بیشتر به صورت موارد خام و مواد اولیه هستند و با نام محصول مشخص می شوند.
  • بورس ارز: در بورس ارز افراد به خرید و فروش ارزهای رایج و ارزشمند کشورهای دیگر می پردازند.
  • بورس اوراق بهادار: در این بازار به معامله سهام و اوراق مشارکت و از این قبیل چیزها می پردازند که جایگاه مشخص و معینی به نام بورس اوراق بهادار دارد.

  32- سهام

  سهام یکی از مواردی است که این روزها نامش را به دفعات می شنویم. وقتی افراد سهام شرکتی را می خرند یعنی در برابر پولی که به شرکتی پرداخت می کنند، در تمام سود و زیان آن شرکت سهیم می شوند.

  البته سهام داران نمی توانند در برابر دارایی کسب و کارها ادعای مالکیت کنند اما همانطور که گفته شد به اندازه سهمشان در شرکت دارای حق و حقوقی هستند.

  • شرکت ها و به طور کلی کسب و کارها سهام خود را می فروشند تا با دریافت پول از سوی مردم برخی از مخارج و هزینه ها را جبران کنند.
  • هر چه تعداد سهام سهام داران بیشتر باشد، سهم بیشتری از آن کسب و کار دارند. مثلا اگر کسی 1000سهم از شرکتی دارد و دیگری 100 سهم نفر اول 10 برابر نفر دوم در سود و زیان آن کسب و کار شریک است.
  • سهام داران می توانند در مجمع عمومی رای دهند و در صورت انحلال شرکت به اندازه سهم خود از دارایی شرکت استفاده کنند.
  • سهام شرکت ها در ایران به دو صورت است: سهام عادی و سهام ممتاز.

  سهام عادی همان سهامی است که در بازار سهام به خرید و فروش می رسد. در واقع سهامی هستند که نرخ سود معین یا بهره ثابت ندارند و فقط میزان سهم فرد از آن شرکت را نشان می دهد.

  سهام ممتاز منتشر نمی شود، یعنی مثل سهام عادی در بازار سهام به عموم افراد به فروش نمی رسد. این نوع سهام معمولا دارای نرخ سود ثابت یا بهره معین هستند.

  33- شاخص اقتصادی

  شاخص ها جزئی از اقتصاد خرد محسوب می شوند که اقتصاددادنان و تحلیل گران اقتصادی معمولا به وسیله آن اوضاع فعلی و آینده بازار سهام و سرمایه گذاری را پیش بینی می کنند.

  با استفاده از شاخص اقتصادی می توان در مورد سلامتی یا به طور کلی اوضاع اقتصادی جامعه قضاوت کرد.

  اغلب شاخص ها هر چیزی هستند که تحلیل گران آن ها را معیار قرار می دهند، اما اطلاعاتی که دولت و موسسات غیرانتفاعی منتشر می کنند، بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. چند شاخص مهم عبارتند از:

  • شاخص قیمت مصرف کننده
  • تولید ناخالص داخلی
  • ارقام بیکاری
  • قیمت نفت خام
  • از آنجایی که شاخص های متفاوتی وجود دارد می توان آن ها را در دسته های متفاوت گروه بندی کرد، اما همه آن ها در یک چیز مشترکند، اینکه سرمایه گذاران در پایان بازه های زمانی مورد نظرشان طبق آن شاخص ها برنامه ریزی هایی انجام داده و اطلاعات مهمه به دست می آورند.
  • برای پیش بینی روندهای اقتصادی از شاخص های برجسته مانند منحنی عملکرد، دوام مصرفی، تشکیلات خالص تجاری و قیمت سهام استفاده می شود.
  • شاخص ها به مانند رهبران عمل می کنند، به عبارت دیگر تعیین می کنند که چه اتفاقی در حال وقوع است و چه چیزی ترند خواهد شد.

  34- ضریب جینی

  ضریب جینی میزان توزیع درآمد را در بین یک جامعه آماری محاسبه می کند. اولین بار این این معیار توسط کورادو جینی متخصص آمار در سال 1912 معرفی شد. به همین علت اینگونه نام گذاری شده است. معمولا از ضریب جینی برای محاسبه عدم برابری اقتصادی استفاده می شود، گاهی نیز برای محاسبه میزان توزیع ثروت در میان یک جامعه آماری مورد استفاده قرار می گیرد.

  نرخ ضریب جینی بین 0 و 1 است به این صورت که ضریب 0 تعادل و برابری میزان درآمد را در جامعه نشان می دهد، اما هرچه این عدد به 1 نزدیک می شود نابرابری توزیع درآمد نیز بیشتر می شود. مقادیر بالای 1 نیز در صورت عدم وجود درآمد و ثروت امکان پذیر است.

  • هرچه ضریب جینی بالاتر برود نشان دهنده عدم برابری در توزیع میزان درآمد است . این یعنی گروهی در جامعه درصد بیشتری از درآمد را کسب می کند.
  • میزان نابرابری توزیع درآمد در سراسر جهان که با استفاده از ضریب جینی محاسبه شده نشان می دهد که نرخ ضریب جینی در طی قرن 19 و 20 میلادی افزایش یافته است، اما در سال های اخیر مورد توجه قرار نگرفته است.
  • با توجه به بعضی محدودیت ها و اطلاعات جزئی محتمل است که محاسبات براساس ضریب جینی خیلی دقیق نباشند و حتی اطلاعات بسیار مهمی را در مورد توزیع درآمد پنهان کند.

  35- خط فقر

  خط فقر به حداقل میزان درآمد برای زندگی در یک کشور گفته می شود. معمولا در این تعریف تامین اولین و اساسی ترین نیازهای افراد در نظر گرفته می شود.

  کسانی که قادر به تامین نیازهای اساسی از جمله تغذیه مناسب، تامین مکان مناسب برای زندگی و پوشاک مناسب نباشند زیر خط فقر قرار دارند.

  طبق تعریف مارتین راوالیون، افراد در طی بازه زمانی مورد نظر در صدد تامین نیاز و دسترسی به سطح خاصی از رفاه هستند، حال افرادی که به این سطح رفاه دسترسی می یابند، بالای خط فقر و و غیر فقیر و کسانی که دسترسی نمی یابند، زیر خط فقر هستند و فقیر نام دارند.