آشنایی با اصطلاحات ارزهای دیجیتال، برای افرادی که قصد سرمایه گذاری در بازار رمزارزها را دارند، الزامی است. اصطلاحات به کاربرده شده در این بازار مالی، عمدتاً با سایر بازارهای سرمایه گذاری متفاوت است؛ که این موضوع هم به دلیل نو بودن مفهومی به نام کریپتوکارنسی و هم به دلیل حس شوخ طبیعی افرادی است که در این بازار، فعالیت دارند.

فهرست []

  مفاهیم ارز دیجیتال ابداع شده توسط این افراد، در واژگان سایر مردم جهان وجود نداشته و بعضاً غیرعادی و عجیب به نظر می رسند. بسیاری از اصطلاحات کریپتوکارنسی تنها برای افرادی که مدت طولانی در فضای ارزهای دیجیتال فعالیت داشته، قابل فهم و شناخته شده است؛ اما فرقی نمی کند که در کجای مسیر سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال قرار دارید؛ چراکه در این مطلب قصد داریم فهرست کاملی از رایج ترین اصطلاحات ارزهای دیجیتال را در اختیارتان قرار داریم. همراه ما باشید.

  اصطلاحات پایه ارزهای دیجیتال

  ارز دیجیتال (CRYPTOCURRENCY)

  از اصلی ترین مفاهیم ارز دیجیتال، کریپتوکارنسی، ارز رمزنگاری شده، رمز ارز یا ارز رمز پایه است. رمز ارز و یا ارز دیجیتال به ارزهای مجازی گفته می شود که مستقل از سیستم بانکی و دولت هر کشوری اداره می شوند. این پول های دیجیتال برای جلوگیری از تقلب و افزایش امنیت رمزنگاری شده و تنها در بستر اینترنت و دنیای دیجیتال قابل استفاده هستند. اولین پروژه موفق ارز دیجیتال مربوط به بیت کوین، در سال 2009 است. جالب است بدانید که قبل از آن نیز تلاش های مشابهی برای طراحی و توسعه ارز دیجیتال انجام شده بود که همگی با شکست مواجه شدند.

  شیت کوین (SHITCOIN)

  یکی از جدیدترین مفاهیم ارز دیجیتال بوده و به رمز ارز بی ارزش اشاره دارد. ارزش شیت کوین ها در آینده به طورکلی از بین رفته و به صفر می رسد. این اصطلاح در چند سال اخیر، با توجه به رشد صعودی تعداد رمزارزها، به وجود آمده است. جالب است بدانید که در حال حاضر، چیزی حدود 22 هزار رمز ارز وجود دارد که بسیاری از آن ها، از نوع شیت کوین هستند.

  آلت کوین (ALTCOIN)

  ALTCOIN از دو بخش ALT+COIN تشکیل شده است. ALT (ALTERNATIVE) به معنای جایگزین بوده و بنابراین ALTCOIN به معنای کوین یا سکه جایگزین است. بیت کوین اولین ارز دیجیتالی اختراع شده توسط ساتوشی است. پس از بیت کوین رمزارزهای بسیاری مانند اتریوم، مونرو و ریپل وارد بازار شدند. اصلاح آلت کوین به تمام ارزهای دیجیتال اختراع شده بعد از بیت کوین گفته می شود.

  ساتوشی (SATOSHI)

  از پایه ای ترین اصطلاحات ارزهای دیجیتال است. ساتوشی نام خالق بیت کوین، اولین ارز دیجیتال در جهان است. امروزه به کوچک ترین کسری از بیت کوین یک ساتوشی گفته می شود. درواقع یک واحد ساتوشی 0/00000001 بیت کوین، یعنی یک صدم از یک میلیون BTC است.

  بیت (BIT)

  بیت یک واحد مشترک و یکی از زیر واحدهای بیت کوین است. 1/000/000 بیت، برابر با یک بیت کوین است.

  کریپتوگرافی (CRYPTOGRAPHY)

  کریپتوگرافی یک عمل ریاضی و کامپیوتری برای رمزگذاری و رمزگشایی داده ها است. در بیت کوین از سه روش مختلف کریپتوگرافی از جمله MINING استفاده شده است.

  توکن (TOKEN)

  توکن از اصطلاحات کریپتوکارنسی رایج است. برخی افراد از این اصطلاح اشتباهاً بجای COIN استفاده می کنند. هر کوین بلاک چین یا همان سیستم ثبت داده اختصاصی خود را دارد. از کوین ها برای خریدوفروش کالا استفاده می شود. درحالی که توکن در بستر بلاک چین موجود کوین ها به خصوص اتریوم توسعه یافته و به کاربرده می شوند. برای مثال توکن های ایجادشده در بستر بلاک چین اتریومERC-20 نام دارند.

  BTC و XBT

  BTC و یا XBT هر دو به BITCOIN اشاره دارند و تفاوتی میان آن ها نیست.

  وایت پیپر (WHITEPAPER)

  به این اصطلاح در زبان فارسی اوراق سفید گفته می شود. اوراق سفید درواقع یک سند به صورت فایل PDF است که در آن اطلاعات مربوط به تمام جزئیات یک ارز دیجیتال جدید، تکنولوژی موجود در طراحی آن اشاره می شود. به طورکلی WHITEPAPER به مشکلاتی که توسعه دهندگان قصد دارند با رمز ارز خود آن ها را برطرف کنند، اشاره می کند.

  ساتوشی ناکاموتو (SATOSHI NAKAMOTO)

  ساتوشی ناکاموتو نام مستعار فرد یا افرادی است که بیت کوین را توسعه داده اند. ساتوشی نویسنده «اوراق سفید بیت کوین» و طراحی کننده اولین پایگاه داده بلاک چین است.

  تاریخچه: در 31 اکتبر سال 2008 ایمیلی به نام «بیت کوین سامانه پولی همتا به همتا» توسط ساتوشی در فهرست ایمیل رمزنگاری شده منتشر شد.

  بلاک چین (BLOCKCAHIN)

  یکی از اصلی ترین مفاهیم ارز دیجیتال که بارها با آن مواجه شده ایم. این کلمه از کنار هم قرار گرفتن دو کلمه BLOCK و CHAIN به وجود آمده است. در هر بلوک اطلاعات جداگانه ای ثبت شده و به زنجیره بلوک های قبلی اضافه می شود. این مفهوم اولین بار با شکل گیری ارزهای دیجیتال استفاده شد. بلاک چین یک سیستم ثبت اطلاعات و داده است که با رمزنگاری انجام شده، امکان هک و دست کاری اطلاعات آن وجود ندارد. اطلاعات بلاک چین با تمام کاربران به اشتراک گذاشته می شود. درصورتی که داده ها و اطلاعات موجود در بلاک چین به صورت عمومی در دسترس باشد به آن PUBLIC BLOCKCAHIN می گویند.

  همتا به همتا (P2P)

  P2P مخفف عبارت PEER-TO-PEER یا همان مبادله همتا به همتا است. خریداران و فروشندگان ارزهای دیجیتال از طریق پلتفرمP2P به صورت مستقیم با یکدیگر در ارتباط هستند.

  تاریخچه: این اصطلاح برای اولین بار در دهه 80 میلادی استفاده شد؛ اما در سال 1999 کاربرد آن به اوج خودش رسید؛ در این سال NAPSTER با استفاده از یک شبکه P2P امکان تبادل موسیقی بین کاربران را فراهم کرد.

  غیرمتمرکز (DECENTRALIZATION)

  یکی از مهم ترین اصطلاحات ارزهای دیجیتال و معنای غیرمتمرکز است. احتمالاً عبارت غیرمتمرکز را در خصوص ارزهای دیجیتال به دفعات شنیده باشید اما منظور از آن چیست؟ درواقع غیرمتمرکز به معنای این است که اطلاعات و داده ها در یک سازمان خاص متمرکز نشده و در تمام شبکه وجود دارند.

  همان طور که اشاره شد در معاملات ارزهای دیجیتال مبادلات به صورت همتا به همتا و غیرمتمرکز انجام می شوند؛ یعنی فروشنده و خریدار به صورت مستقیم با یکدیگر در ارتباط هستند و واسطه ای (سازمانی) میان آن ها نیست؛ اما در سیستم های بانکداری دولت ها انتقال پول از حساب شماره 1 به حساب شماره 2 توسط یک واسط به نام بانک که به اطلاعات هر دو حساب 1 و 2 دسترسی دارد، انجام می شود.

  بلاک (BLOCK)

  بلاک بخشی از زنجیره تشکیل دهنده در بلاک چین است. هر بلاک حاوی اطلاعات و داده های مربوط به تراکنش های انجام شده هستند. پس از تکمیل هر بلاک و تائید نهایی آن توسط ماینر، بلاک بسته شده و به زنجیره بلاک های پیشین اضافه می شود. در این صورت امکان تغییر اطلاعات و اضافه و کم نمودن داده ها در این بلاک ها وجود ندارد. اولین بلاک ایجادشده توسط ساتوشی GENESIS BLOCK نام دارد.

  الگوریتم های اجماع (CONSENSUS ALGORITHMS)

  این عبارت در فارسی به معنای الگوریتم های اجماع است. به روش هایی که بر اساس آن ها اعضای یک شبکه بلاک چین به توافق می رسند، الگوریتم های اجامع می گویند. از اصلی ترین کاربردهای الگوریتم اجامع توافق در تائید یک تراکنش در بلاک است. دو الگوریتم PROOF OF WORK و PROOF OF STAKE در بلاک چین استفاده می شوند.

  اثبات کار (PROOF OF WORK)

  در فارسی به معنای «اثبات انجام کار» است. یک الگوریتم استخراج بیت کوین و مبتنی بر محاسبات ریاضی پیچیده است. محاسبات توسط کامپیوترهایی باقدرت پردازش بالا انجام می شوند. این محاسبات اعتبار تراکنش های انجام شده در هر بلوک را تائید می کنند. کامپیوتری که سریع تر بتواند محاسبات را انجام داده و تراکنش های بلاک را تائید کند به عنوان پاداش مقداری بیت کوین دریافت می کند.

  اثبات سهام (PROOF OF STAKE)

  از دیگر اصطلاحات ارزهای دیجیتال و به معنای «اثبات سهام» است. یکی دیگر از روش های حفظ امنیت بلاک چین است. از این روش به عنوان جایگزین PROOF OF WORK نیز استفاده می شود. در این روش افراد می توانند با خرید بخشی از رمز ارز شبکه را خریداری کرده و برای مدتی به شبکه اختصاص دهند؛ و بر اساس میزان و مدت زمان بلوکه شدن دارایی شان، از شبکه پاداش دریافت می کنند. درنهایت این افراد در فرایند تائید تراکنش های بلاک ها مشارکت می کنند.

  هش (HASH)

  هش یک تابع ریاضی است. به طورکلی توابع ریاضی ورودی هایی را دریافت کرده و با انجام تغییراتی آن ها را به خروجی های مجزا تبدیل می کنند. از تابع هش در محاسبات ارزهای دیجیتال استفاده می شود. هش اعداد و حروف مختلف را به صورت داده های ورودی دریافت کرده و آن ها را به خروجی رمزگذاری شده تبدیل می کند. با رمزنگاری اطلاعات توسط هش، امنیت اطلاعات بالا رفته و از آن برای ذخیره داده ها استفاده می شود.

  نرخ هش (HASH RATE)

  HASH RATE یا HASH POWER از مفاهیم ارز دیجیتال است. هش ریت (نرخ هش) معیار و واحد اندازه گیری است که توسط آن سرعت حل تابع هش توسط ماینر مشخص می شود. هش ریت تعداد تلاش های شبکه برای تکمیل محاسبات را مشخص می کند.

  دو بار خرج کردن (DOUBLE SPENDING)

  این عبارت به معنای «دو بار خرج کردن پول» است. ازآنجایی که ارزهای دیجیتال پول های فیزیکی نیستند امکان کپی کردن و خرج کردن دومرتبه آن ها وجود دارد؛ اما با استفاده از این سیستم امنیتی امکان کپی کردن ارز دیجیتال یا خرج کردن دومرتبه آن وجود ندارد. با ثبت دقیق تراکنش و دارایی ها در بلاک چین احتمال DOUBLE SPENDING به صفر رسیده است.

  حمله 51 درصدی (ATTACK 51%)

  زمانی که شبکه از سیستم PROOF OF WORK استفاده می کند ممکن است به حمله 51 درصدی دچار شود؛ اما اصطلاح حمله 51 درصدی چیست؟ حمله 51 درصدی توسط ماینرها انجام می شود. زمانی که یک فرد و یا گروه موفق به گرفتن 51 درصد قدرت شبکه شده و بالاترین HASH RATE را کسب کنند، توانایی حمله به شبکه را پیدا می کنند.

  درواقع منظور از حمله، توانایی برگشت زدن تراکنش، دست کاری در تراکنش ها و حذف آن ها است. این افراد می توانند کوین های خارج از پروتکل تولید کرده و کوین های دیگر را به سرقت ببرند. درصورتی که شبکه با حمله 51 درصدی مواجه شود فعالیت و تراکنش ها متوقف شده و بلاک ها بررسی مجدد و تصحیح می شوند.

  صرافی ارز دیجیتال (CRYPTO EXCHANGE)

  با پیشرفت دنیای ارزهای دیجیتال در سال های اخیر مفاهیم ارز دیجیتال نیز گسترش پیداکرده اند. صرافی های ارزهای دیجیتال یا CRYPTO EXCHANGE از این موارد هستند که تعداد آن ها در سال های اخیر در سراسر جهان افزایش یافته است. صرافی های ارزهای دیجیتال وب سایت های آنلاینی هستند که در آن ها یک رمز ارز خاص با یک نوع دیگر ارز دیجیتال مبادله می شود. صرافی ها کارمزدی را برای مبادلات انجام شده در نظر می گیرند.

  هالوینگ (HALVING)

  هالوینگ از کلمه انگلیسی HALF به معنای نصف گرفته شده است. به نصف شدن پاداش بیت کوین پس از استخراج هر 210000 بلاک، HALVING گفته می شود. این سیستم توسط ساتوشی خالق بیت کوین، برای جلوگیری از تورم، کمیاب شدن بیت کوین و به طورکلی کنترل عرضه و تقاضا ابداع شده است. پاداش ها هر چهار سال یک بار نصف می شوند آخرین هالوینگ در سال 2020 این اتفاق افتاد.

  شماره یا ارتفاع بلاک (BLOCK HEIGHT)

  یکی دیگر از مفاهیم ارز دیجیتال بلاک هایت یا ارتفاع بلاک است. همان طور که اشاره شد بلاک چین شامل تعدادی بلاک به صورت زنجیروار و پشت هم است. یک بلاک را در این زنجیر در نظر بگیرید، به اندازه بلاک های قبلی آن بلاک خاص،BLOCK HEIGHT آن بلاک گفته می شود.

  ساتوشی اولین بلاک بیت کوین را ایجاد کرده است. نام این بلاک، بلاک پیدایش است. ازآنجایی که قبل از آن بلاک دیگری وجود ندارد بلاک هایت، بلاک پیدایش صفر است.

  پول یا ارز فیات (Fiat)

  معمولاً پشتوانه پول هر کشو میزان دارایی و ذخایر طلای آن کشور است؛ اما پول فیات به پولی گفته می شود که پشتوانه ای نداشته و ارزش آن به میزان عرضه و تقاضا بستگی دارد؛ مانند دلار آمریکا.

  تاریخچه: این سیستم ارزی برای اولین بار در چند قرن گذشته و در کشور چین شکل گرفت و به مرور در کشورهای دیگر جهان از این سیستم استفاده شد.

  فورک (Fork)

  به این اصطلاح فورک یا انشعاب گفته می شود. هر یک از ارزهای دیجیتال با قوانین و پروتکل های خاص خود در حال فعالیت هستند. تا زمانی که این پروتکل ها توسط تمام برنامه نویسان قابل قبول باشند بلاک های موجود در بلاک چین به روند فعالیت خود ادامه می دهند؛ اما اگر به هر دلیلی برنامه نویسان با پروتکل موجود به مشکل برخورده و قصد اصطلاح و تغییر آن را داشته باشند، بلاک موردنظر را آپدیت می کنند. به آپدیت و یا ایجاد بلاک جدید فورک می گویند.

  سافت فورک (SOFT FORK)

  اگر تغییرات ایجادشده در بلاک ها به صورت سطحی و جزئی باشد، اصطلاحاً SOFT FORK انجام شده است. به این معنا که قوانین اجماع و پروتکل های قبلی بدون تغییر باقی مانده و قوانین اجماع جدید متشکل از پروتکل های جدید به قوانین قبلی اضافه می شوند.

  هارد فورک (HARD FORK)

  برخلاف مورد قبلی در قوانین اجماع قبلی به طورکلی کنار گذاشته شده و قوانین و پروتکل های (دستورالعمل) جدیدی جایگزین آن ها می شوند. قوانین جدید با قوانین قبلی سازگار نیستند. برای مثال نرم افزارهای کامپیوتری را در نظر بگیرید که آپدیت های جدید آن ها با نسخه های سال های قبلی اجرا نمی شوند اما برعکس آن امکان پذیر است.

  هارد فورک در برخی مواقع باعث ایجاد ارز جدید می شود. برای مثال بیت کوین کش نتیجه هارد فورک در بیت کوین است.

  عرضه اولیه سکه (ICO)

  INITIAL COIN OFFERING یا عرضه اولیه سکه را ICO می گویند. برای اجرای ایده ها و پروژه های مرتبط با ارز دیجیتال و درنهایت راه اندازی استارت اپ ها تأمین بودجه بسیار مهم است. تأمین بودجه برخی از این پروژه ها توسط ارزهای دیجیتال انجام می شود. به رویدادی که در آن بودجه راه اندازی استارت اپ به صورت ارز دیجیتال جمع آوری می شود ICO گفته می شود. در این رویداد سرمایه گذاران با ارز دیجیتال در پروژه سرمایه گذاری کرده و در عوض توکن بلاک چینی دریافت می کنند.

  تاریخچه: برای اولین بار در سال 2013 شرکت ها از این روش جمع آوری سرمایه استفاده کردند.

  EXIT SCAM

  نوعی کلاه برداری است که توسط استارت اپ ها در ICO اتفاق می افتد. همان طور که اشاره شد استارتاپ ها محلی برای سرمایه گذاری هستند. در برخی مواقع پس از مدتی این شرکت ها به طورکلی منحل شده و ارزهای دیجیتالی که در این شرکت ها سرمایه گذاری شده است به سرقت می روند.

  تاریخچه: این اصطلاح مخصوص بازار ارزهای دیجیتال نیست و پیش از آن نیز در مورد کسب وکارهایی استفاده می شد که باوجود دریافت هزینه سفارش ها جدید از مشتریان، ارسال سفارش ها را متوقف می کند.

  زبان برنامه نویسی سالیدیتی (Solidity)

  در بلاک چین ارز دیجیتال اتریوم، قراردادهایی وجود دارد که به آن قرارداد هوشمند می گویند. قرارداد هوشمند درواقع پروتکل خاص و ویژه ای برای تنظیم قراردادها است. به طورکلی سالیدیتی یک زبان برنامه نویسی است که قراردادهای هوشمند اتریوم توسط آن نوشته شده اند.

  BITCOIN MAXIMALISTS

  همان طور که اشاره شد اولین ارز دیجیتال طراحی شده بیت کوین است. ارزش این رمز ارز نسبت به سایر ارزهای دیجیتال بیشتر است. از همین رو برخی از افراد سایر ارزهای دیجیتال را بی ارزش می دانند که به آن ها بیت کوین ماکسیمالیست یا BITCOINER گفته می شود.

  خودت تحقیق کن (DYOR)

  DYOR یا DO YOU OWN RESEARCH به معنای «خودت تحقیق کن» است. این اصطلاح به طورکلی رایج بوده و مختص بازار ارزهای دیجیتال نیست. زمانی از این اصطلاح استفاده می شود که به فرد سؤال کننده پیشنهاد می شود تنها به گفته های دیگران اعتماد نکرده و قبل از هر تصمیمی درباره آن تحقیق کند.

  WHEN LAMBO

  از لغات جالب در میان اصطلاحات ارزهای دیجیتال است. کلمه LAMBO در این عبارت به لامبورگینی اشاره دارد. در میان کاربران بازار ارزهای دیجیتال اصطلاح WHEN LAMBO به این موضوع اشاره دارد که چه زمانی با سود حاصل از افزایش ارزش ارز دیجیتال لامبورگینی می خرید؟

  تاریخچه: یکی از سرمایه گذاران و HODLERهای باسابقه بیت کوین در سال های ابتدایی معرفی بیت کوین در بازه های زمانی مختلف بیت کوین خریده و نگهداری کرده است. این فرد سال ها بعد و با افزایش ارزش بیت کوین تعدادی از آن ها را فروخته و با آن لامبورگینی می خرد. از آن زمان به بعد این اصطلاح در میان کاربران وایرال شده است.

  BTFD

  از اصطلاحات ارزهای دیجیتال است که به طورمعمول در میان کاربران باسابقه رواج دارد. این عبارت کوتاه شده عبارت BUY THE F*CKING DIP است. از این اصطلاح به عنوان یک پیشنهاد، زمانی استفاده می شود که قیمت به پایین ترین میزان خود رسیده و درنتیجه بهترین زمان خرید است.

  دفتر کل مرکزی (CENTRAL LEDGER)

  این عبارت در لغت به معنای «دفتر کل مرکزی» است. وظیفه این دفتر حفظ و نگهداری اطلاعات مربوط به تراکنش ها است. سیستم ثبت اطلاعات مربوط به بدهی ها، حساب ها، تراکنش ها و بسیاری موارد دیگر مختص به ارزهای دیجیتال نیست و پیش از آن نیز مورداستفاده بوده است.

  دفتر کل توزیع شده (Distributed Ledger)

  به معنی «دفتر کل توزیع شده» است. درواقع یک پایگاه داده با امنیت بسیار بالا است که به طور مشترک در چندین سایت و موسسه به اشتراک گذاشته می شود. این پایگاه داده توسط چندین نفر قابل دسترس بوده و اجازه می دهد معاملات شاهد عمومی داشته باشند، اما امکان حذف و تغییر اطلاعات ثبت شده در آن وجود ندارد.

  جستجوگر بلاک چین (Blockchain explorer)

  از اصطلاحات ارزهای دیجیتال و به معنای جستجوگر بلاک چین است. به موتور جستجو یک سایت و یا اپلیکیشن برای جستجو در بلاک چین ها گفته می شود. این مرورگرها یکی از مهم ترین ابزارهای مورداستفاده کاربران است که اطلاعات ارزشمندی از جزئیات بلاک، تراکنش ها، تاریخچه تراکنش یک آدرس خاص، آدرس های ورودی و خروجی و… را در اختیار آن ها قرار می دهد. درواقع مرورگر هر ارز دیجیتال به صورت اختصاصی عمل می کند؛ یعنی اطلاعات تراکنش بیت کوین در مرورگر اتریوم قابل رؤیت نیست.

  ارز دیجیتال باثبات یا استیبل کوین (Stablecoin)

  STABL COIN یا ارز دیجیتال با ثابت به رمزارزهایی گفته می شود که باوجود ارزش ثابت، از آنها برای کاهش نوسانات بازار و ایجاد ثبات قیمت به کوین ها، استفاده می شود. برخلاف سایر کوین ها که به صورت مستقل عمل می کنند، معمولاً پشتوانه استیبل کوین ها ارزهای دولتی، طلا و یا سایر ارزهای دیجیتال است.

  برای مثال یکی از استیبل کوین های معرفی شده به بازار «تتر» است. ارزش تتر 1 دلار است.

  ارزش بازار (Market Capitalization)

  MARKET CAPITALIZATION، مارکت کپ یا ارزش بازار به ارزش نقدی یک دارایی مثل ارز دیجیتال در بازار گفته می شود. برای به دست آوردن مارکت کپ هر ارز دیجیتال لازم است تعداد کل توکن و کوین های استخراج شده را در قیمت نقدی آن کوین ضرب کنید.

  مثال ارزش بازار بیت کوین 220 میلیارد دلار است.

  سیاست شناخت مشتری (KYC)

  کوتاه شده عبارت KNOW YOUR CUSTOMER به معنای «مشتری خود را بشناس» است. KYC یک الزام قانونی برای جلوگیری از پول شویی و ضرر و زیان مالی است. بر طبق آن ها احراز هویت مشتریان ضروری است. KYC تنها مربوط به بازار ارزهای دیجیتال نبوده و بانک ها نیز اطلاعات شناسایی، آدرس و شماره تماس از مشتریان خود دریافت می کنند.

  نود (NODE)

  NODE یا گره سیستم‎های کامپیوتری هستند که برای تائید و بررسی تراکنش ها به شبکه بلاک چین متصل شده اند. اطلاعات موجود در هر یک از بلاک های یک بلاک چین در نودها ذخیره شده است.

  FISH

  به شخصی گفته می شود مقادیر ناچیزی از ارز دیجیتال را به لطف حالت WHALE که بازار را بالا و پایین می کند، در اختیار دارد.

  متن باز یا اپن سورس (Open Source)

  این اصطلاح در میان کاربران فارسی زبان به متن باز معروف است. ممکن است سازندگان یک نرم افزار اطلاعات و کدهای برنامه نویسی مربوط به آن را در دسترس عموم قرار نداده و از آن به صورت محرمانه نگهداری کنند؛ اما در برخی از مواقع برعکس آن این اتفاق افتاده و کدهای برنامه نویسی نرم افزار در هنگام انتشار در دسترس عموم مردم قرار می گیرد. ارزهای دیجیتال نیز به همین ترتیب به صورت متن باز و کاملاً شفاف هستند. علاوه بر دسترسی و مشاهده کدها و اطلاعات مربوط به ساختار ارزهای دیجیتال امکان تغییر و ویرایش آن ها وجود دارد.

  تاریخچه: این اصطلاح مربوط به برنامه نویسی است و مختص ارزهای دیجیتال نیست اما ساتوشی به عنوان خالق اولین ارز دیجیتال از آن استفاده کرده است.

  اصطلاحات ارزهای دیجیتال مربوط به سرمایه گذاری

  هودل (HODL)

  تعجب نکنید، این عبارت یک غلط املایی نیست و درواقع یکی از جالب ترین اصطلاحات ارزهای دیجیتال است. هودل اولین بار در مورد بیت کوین بکار برده شد اما امروزه به نگه داشتن و نفروختن ارزهای دیجیتال در شرایط نوسانات بازار تأکید دارد. به این معنا که بدون توجه به شرایط بازار و ارزش رمز ارز، ارز دیجیتال را برای طولانی مدت حفظ کنیم.

  پس از مدتی در کنار اصطلاح hodl، مفهوم دیگری به نام hodler در میان کاربران در بازار ارزهای دیجیتال شکل گرفت. هودلر به کسی گفته می شود که با قصد سرمایه گذاری بلندمدت ارز دیجیتال خریده و قصد خریدوفروش آنی و احساسی در شرایط مختلف بازار را ندارد.

  تاریخچه: در سال 2013 شخصی در وب سایت بیت کوین تاک، مهم ترین بستر ارتباط کاربران بیت کوین، با انتشار پستی با عنوان I am hodling از سایر کاربران خواست از ترید (خریدوفروش) روزانه و کوتاه مدت خودداری کرده و برای کسب سود بیشتر بیت کوین های خود را برای بازهای زمانی طولانی مدت حفظ کنند. او معتقد بود در سال های آینده ارزش بیت کوین بیشتر خواهد شد. عبارت منتشرشده توسط این فرد یک اشتباه تایپی بود اما بااین وجود این اصطلاح به همین صورت در میان کاربران رایج شد و به یکی از مهم ترین مفاهیم ارز دیجیتال تبدیل شد.

  مثال: افراد زیادی با قصد سودآوری یک شبه و کوتاه مدت وارد بازار ارزهای دیجیتال می شوند. درصورتی که به سرعت به سود مدنظر نرسند، قصد فروش دارند. این اصطلاح به این افراد یادآور می کند که اگر از خریدوفروش های مکرر خودداری کرده و رمز ارز خود را برای مدت طولانی حفظ کنند قطعاً سود بیشتری کسب می کنند.

  ترس از دست دادن (FOMO)

  اصطلاح FOMO مخفف عبارت Fear Of Missing Out و به معنای ترس از دست دادن است. برخلاف اصطلاح قبلی fomo مختص ارزهای دیجیتال نیست و به طورکلی به کسی گفته می شود که با ترس از دست دادن فرصت های احتمالی، اقدامات هیجان زده و احساسی انجام می دهد. در بازار ارزهای دیجیتالی زمانی از این اصطلاح استفاده می شود که  سرمایه گذار ترس از دست دادن فرصت خرید را دارد.

  تاریخچه: در سال 2017 سرمایه گذاران بیت کوین با ترس از دست دادن فرصت، اقدام به خرید کردند. همین موضوع منجر به افزایش قیمت بیت کوین از 7500 به 19700 دلار در عرض چند هفته شد.

  خرسی (BEAR)

  در میان انواع مفاهیم ارز دیجیتال، BEAR(خرس)، به شرایط نزولی بازار اشاره دارد که اغلب در مطالبی که در خصوص تحلیل بازار منتشر می شوند، کاربرد دارد. زمانی که بازار سیر نزولی و رو به پایین را تجربه می کند، سرمایه گذاران بازار به شرایط بازار اعتماد نداشته و از اصطلاح BEAR استفاده می کنند.

  تاریخچه: این اصطلاح از گذشته در میان فعالان حوزه اقتصاد، به خصوص وال استریت، رواج داشته و امروزه توسط فعالان حوزه ارز دیجیتال نیز استفاده می شود.

  گاوی (BULL)

  واژه BULL در زبان انگلیسی به معنای گاو است. این اصطلاح در نقطه مقابل مورد قبلی یعنی BEAR قرار دارد. BULL به شرایط صعودی و رو به بالای بازار اشاره دارد. فعالان بازار زمانی از این اصطلاح استفاده می کنند به افزایش قیمت رمزارزها و بهبود وضعیت بازار امیدوار هستند.

  وال (WHALE)

  وال یکی دیگر از اصطلاحات ارزهای دیجیتال و به معنای نهنگ است. در بازار رمزارزها WHALE به سرمایه گذارانی (افراد یا سازمان) گفته می شود که مقادیر بسیار زیادی از یک رمز ارز خاص را در اختیار دارند. به طورکلی میزان دقیقی مشخص نشده اما این افراد به اندازه ای رمز ارز در اختیار دارند که با خریدوفروش آن ها، بر وضعیت بازار و قیمت رمز ارز تأثیرگذار هستند.

  مثال: گروه سرمایه گذاریPantera Capital، نمونه ای از یک وال در بازار رمزارزها است.

  نابودشده (REKT)

  REKT حالت عامیانه نوشتار کلمه WRECKED به معنای نابودشده یا خراب شده است. در میان مفاهیم ارز دیجیتال، REKT برای توصیف یک خسارت مالی بسیار شدید که براثر سرمایه گذاری بد به وجود آمده است، بکار برده می شود. علاوه بر آن از این اصطلاح برای توصیف افت شدید ارزش بازار و از دست دادن کل دارایی استفاده می شود.

  تاریخچه: این اصطلاح در میان GAMER ها بسیار رایج بوده و به بازیکنی گفته می شود که به طور کامل نابودشده است.

  بگ هولدر (BAG-HODLER)

  یکی از رایج ترین اصطلاحات ارزهای دیجیتال و به طورکلی بازارهای مالی و سرمایه گذاری است. BAGHODLER از کنار هم قرار گرفتن دو کلمه BAG به معنای کیف و HODLER (اولین اصطلاح توضیح داده شده) به معنای نگه دارنده تشکیل شده است. BAGHODLER به کسی گفته می شود که یک سهام بی ارزش در اختیار داشته و به صورت غیرمنطقی به نگهداری آن اصرار دارد.

  تاریخچه: این اصطلاح از زمان سال 1930 میلادی در اوج رکود اقتصادی بزرگ وارد واژگان مردم و پس ازآن دنیای سرمایه گذاری شد. در آن زمان این اصطلاح به افرادی گفته می شد که در صف غذا، کیف های خود را از سیب زمینی پر می کردند.

  احساس ترس وحشت از افت قیمت (FUD)

  FUD مخفف عبارت FEAR UNCERTAINTY AND DOUBT و به معنای ترس، عدم قطعیت و تردید است. از FUD زمانی استفاده می شود که درباره یک ارز دیجیتال اخبار یا اطلاعات منفی، در فضای دیجیتال و سوشال مدیا منتشرشده و باعث ترس و نگرانی کاربران ارزهای دیجیتال می شود. به فردی که باعث انتشار بیشتر FUD می شود FUDDER گفته می شود.

  برای مثال زمانی که یک فرد مهم حوزه ارزهای دیجیتال با رسانه ها مصاحبه کند و یا در صفحه شخصی خود با گذاشتن پستی ارزش فعلی بیت کوین را یک حباب بداند. این اظهارنظرها و اطلاعاتی که درستی آن ها مشخص نیست باعث FUD میان کاربران ارزهای دیجیتال می شود.

  چین (CHOYNA)

  یکی از جدیدترین اصطلاحات ارزهای دیجیتال است. اصطلاح CHOYNA به کشور چین و نحوه تلفظ CHINA توسط ترامپ اشاره دارد. CHOYNA به کاربران چینی بازار ارزهای دیجیتال گفته می شود. چین استخراج رمزارزهای مختلف را ممنوع اعلام کرده است. بااین وجود بر اساس گفته ها بیشترین استخراج و تجارت بیت کوین توسط کاربران چینی انجام می شود.

  اصطلاحات ارزهای دیجیتال مربوط به تحلیل تکنیکال

  اوج قیمت (ATH)

  اوج قیمت، یکی از امیدوارکننده ترین اصطلاحات کریپتوکارنسی و به معنای افزایش قیمت و ارزش یکی از رمزارزها در تمام دوران است. زمانی از این اصطلاح استفاده می شود که ارزش یکی از ارزهای دیجیتال به رکورد جدیدی در تاریخ رسیده باشد.

  بالای خط (ATL)

  کوتاه شده عبارت ALL TIME LOW و مخالف مورد قبلی یعنی ATH است. از این اصطلاح زمانی استفاده می شود که ارزش ارز دیجیتال به کمترین میزان در طول تاریخ رسیده باشد.

  تله خرسی (BEAR TRAP)

  در شرایطی که افت ارزش سهام موقتی است، برخی از سرمایه گذاران به اشتباه سیگنال هایی دریافت می‎کنند که بر اساس آن ها روند نزولی بازار ادامه دارد درنتیجه به اصطلاح به دام افتاده و با فروش سهام خود ضرر می کنند. در این شرایط اصطلاحاً سرمایه گذاران دچار یک تله خرسی شده اند.

  تله گاوی (BULL TRAP)

  به این اصطلاح در فارسی تله گاوی گفته می شود. این اصطلاح در شرایطی دقیقاً برعکس BEAR TRAP کاربرد دارد. در این حالت کاربران با دریافت سیگنال های اشتباه متقاعد می شوند که بازار به روند صعودی بازگشت است و درنتیجه از روند نزولی بازار غافل می مانند. در این شرایط شروع به خرید سهم کرده و ضرر می کنند.

  قیمت به اوج رسیده (TO THE MOON)

  این عبارت در لغت به معنای «به سوی ماه» و در فارسی به معنای «سر به فلک کشیده» است. اغلب به صورت فعل MOONING از این اصطلاح استفاده می شود. این اصطلاح برای توصیف ارزش یک ارز دیجیتال که در حال تجربه روند صعودی شدید در بازار است، به کاربرده می شود. علاوه بر آن TO THE MOON به باوری قوی برخی افراد مبنی برافزایش شدید ارزش ارزهای دیجیتال در آینده نزدیک اشاره دارد.

  پامپ و دامپ (Pump and Dump)

  از روش های کلاه برداری و غیرقانونی در بازار سهام است. گروهی از سرمایه گذاران اصلی با یک فرد و یا گروه دیگر از سرمایه گذاران دانه درشت همکاری کرده و به صورت غیرواقعی و تصنعی ارزش یک سهام یا کالایی را که از قبل خریداری کرده اند، بالابرده و سود بسیار زیادی کسب می کنند. به حالت افزایش ارزش سهام پامپ گفته می شود. سپس این افراد با جلب نظر مردم، سهام یا کالای خاص را به فروش می رسانند. با افزایش عرضه ارزش سهام به شدت افت کرده و افرادی که آن را خریده باشند ضرر می کنند. به حالت کاهش ارزش سهام نیز دامپ گفته می شود. امکان پامپ و دامپ در بازار ارزهای دیجیتال نیز وجود دارد.

  اصطلاحات مربوط به کیف پول های ارز دیجیتال

  کیف پول (WALLET)

  از رایج ترین اصطلاحات کریپتوکارنسی بوده و به کیف پول دیجیتال کاربر اشاره دارد. درواقع WALLET یک نرم افزار (APP) است که به کاربر امکان می دهد تا ارزهای دیجیتال خود را در آن ذخیره کرده و از آن برای انجام معاملات استفاده کند. از کلیدهای خصوصی و عمومی در WALLET استفاده می شود.

  کیف پول سرد (COLD STORAGE)

  کیف پول سرد به معنای ذخیره سازی ارزهای دیجیتال به صورت آفلاین است. در این صورت امکان دسترسی آنلاین به این رمزارزها وجود نداشته و امنیت آن ها بالا می رود. نگهداری آفلاین ارزهای دیجیتال، هزینه بیشتری نسبت به روش های گرم یا آنلاین دارد.

  کیف پول گرم (HOT WALLET)

  یکی از انواع کیف پول های دیجیتال هات والت یا کیف پول گرم است که به صورت آنلاین در دسترس هستند. ازآنجایی که سرور سایت، کلیدهای خصوصی کاربر را ذخیره می کنند؛ این نوع کیف پول برای نگهداری طولانی مدت و ذخیره تمام سرمایه ارزهای دیجیتال مناسب نبوده و امنیت کافی را ندارند. هات والت مناسب افرادی است که به صورت مداوم در حال ترید ارز هستند.

  کیف پول سخت افزاری (HARDWARE WALLET)

  همان طور که اشاره کردیم کیف پول سخت افزاری یکی از راه های ذخیره سازی سرد یا همان آفلاین ارزهای دیجیتال است. این کیف پول ها مانند گاوصندوق فیزیکی از رمزهای دیجیتال به خوبی محافظ کرده و کلیدهای خصوصی و عمومی در آن حفاظت می شود. کیف پول سخت افزاری از طریق یک رابط به کامپیوتر و یا موبایل وصل می شود و با استفاده از نرم افزار اختصاصی، دسترسی شما را به کیف پول و موجودی حساب فراهم می کند.

  مثال: لجر (LEDGER) یکی از کیف پول های سخت افزاری شناخته شده است که در سال 2014 ساخته شد.

  آدرس کیف پول ارز دیجیتال (ADDY)

  ADDY یکی دیگر از اصطلاحات ارزهای دیجیتال است که به آدرس کیف پول به خصوص بیت کوین اشاره دارد.

  اصطلاحات مربوط به تراکنش ارزهای دیجیتال

  تائید (CONFIRMATION)

  CONFITMATION به معنای تأییدیه است. در کریپتوکارنسی تأییدیه ها یک مقیاس برای اندازه گیری تعداد بلاک های سپری شده از زمان اضافه شدن تراکنش جدید به بلاکچین هستند. هر چه تعداد تأییدیه ها بیشتر باشد امنیت تراکنش نیز بیشتر می شود. تاییدیه توسط ماینرها انجام می شوند.

  عبارت بازیابی (RECOVERY PHRASE)

  از اصطلاحات ارزهای دیجیتال و به معنای «عبارت بازیابی» است. عبارت بازیابی از 24 کلمه تشکیل شده و هر کاربر باید آن را به دوراز دسترس دیگران، نگه دارد. از عبارت بازیابی 24 کلمه ای می توان برای انتقال رمزارزها از یک کیف پول به کیف پول دیجیتال دیگر استفاده کرد.

  کلید خصوصی (PRIVATE KEY)

  به معنای «کلید خصوصی» و یکی از سه روش کریپتوگرافی است. کلید خصوصی از 51 کاراکتر متشکل از حروف انگلیسی و اعداد بوده که باعث افزایش امنیت ارزهای دیجیتال موجود در کیف پول کاربر شده و از دسترسی های غیرمجاز جلوگیری می کند. حفظ کلید خصوصی بسیار اهمیت دارد چراکه بدون آن کاربر نمی تواند ارزهای موجود در کیف پول دیجیتالی خود را از آن خارج کند.

  کلید عمومی (PUBLIC KEY)

  کلید عمومی از کاراکترهای متعددی از حروف و اعداد انگلیسی تشکیل شده و مانند کلید خصوصی در تأمین امنیت کیف پول کاربر نقش دارد. کلید عمومی در فرمت های مختلفی مانند فرمت فشرده، غیر فشرده و WIF وجود دارد. این کلید آدرس کیف پول کاربر است و برای دریافت رمز ارز با افراد دیگر به اشتراک گذاشته می شود.

  امضای دیجیتال (SIGNATURE)

  در لغت به معنای امضا است. به امضای رمزنگاری شده ای که توسط کلید خصوصی هر کاربر انجام می شود، SIGNATURE گفته می شود. درواقع زمانی که در شبکه بلاک چین، معامله ای انجام شود برای اثبات مالکیت انجام امضای رمزنگاری شده ضروری است.

  مثال: ELECTRUM، JAXX، MYCELIUM

  شناسه تراکنش ارز دیجیتال (TxID)

  تراکنش رمز ارز شامل فرایندی است که طی آن رمز ارز جدید دریافت کرده و یا به شخص دیگری ارسال می کنید. هر یک از تراکنش های انجام شده در معاملات ارزهای دیجیتال دارای یک شناسه است. شناسه هر تراکنش منحصربه فرد بوده و با تراکنش های دیگر متفاوت است. از این شناسه برای پیگیری و بررسی وضعیت تراکنش استفاده می شود. این شناسه بانام های مختلف مانند TRANSACTION ID ،CODETRANSACTION، HASH، TxID و یا TxHASH شناخته می شود.

  مثال:1b3938cbc3f4d9a5218f7286e7e689aa94f3e97e9f0cd04577f15ccd25a5e6b یک شناسه تراکنش در فضای رمز ارز است.

  کارمزد تراکنش (TRANSACTION FEES)

  یکی دیگر از اصطلاحات ارزهای دیجیتال و به معنای کارمزد یا همان هزینه انجام تراکنش ها است. برای انجام تراکنش ها و تائید نهایی آن ها لازم است ماینر تراکنش انجام شده را تائید کند. در هنگام انجام تراکنش در معاملات ارزهای دیجیتال امکان تعیین میزان کارمزد وجود دارد. به این صورت هر چه کارمزدی که کاربر تعیین کند بیشتر باشد ماینرهای بیشتری به تائید نهایی تراکنش ترغیب می شوند. درنتیجه هر چه کارمزد بیشتری پرداخت کنید، تراکنش شما در اولویت بالاتری برای تائید قرار می گیرد.

  استاپ لیمیت (Stop-Limit)

  یکی از اصطلاحات ارزهای دیجیتال است که در صرافی های ارزهای دیجیتال با آن مواجه می شویم. STOP LIMIT این امکان را می دهد تا هر فرد حد و میزان سود و زیان موردنظر خود را در بازار مشخص کند. برای مثال فرض کنید ارزش بیت کوین 8000 دلار است. شما با STOP LIMIT مشخص می کنید اگر زمانی ارزش بیت کوین سقوط کرده و به 7000 دلار رسید بیت کوین خود را بفروشید؛ و یا برعکس با مشخص کردن یک قیمت خاص درصورتی که ارزش بیت کوین به آن میزان افزایش یافت شما بیت کوین خریداری می کنید.

  اصطلاحات مربوط به استخراج ارزهای دیجیتال

  استخراج (MINING)

  MINING در فارسی به معنای استخراج است. به فرایندی که طی آن تائید تراکنش ها با استفاده کامپیوترها و بر اساس حل مسائل ریاضی رمزنگاری شده انجام می شود، ماینیگ گفته می شود. درنهایت و پس از تائید صحت تراکنش ، بلاک جدیدی به زنجیره بلاک های قبلی اضافه می شود.

  به افرادی که به صورت داوطلبانه کامپیوتر و دستگاه های استخراج خود را برای انجام محاسبات ریاضی، در اختیار شبکه قرار می دهند، ماینر یا استخراج کننده گفته می شود. این افراد سبب حفظ امنیت شبکه و تولید غیرمتمرکز واحدهای جدید بیت شده و در عوض پاداش دریافت می کنند. به استخراج گروهی GROUP MINING می گویند.

  ماینر (MINER)

  به معنای استخراج کننده است. ماینرها ابزار و تجهیزات مخصوصی هستند که با توان محاسباتی بالا قادر به استخراج رمز ارز و درواقع تائید تراکنش های ارسال شده به شبکه، هستند.

  مثال: ماینرBITMAIN ANTMINER S5

  تاریخچه: در دهه 90 میلادی که اسپمرها پیام های اسپم بسیاری ارسال می کردند، فردی به نام ADAM BACK با راه اندازی فرایند PROOF OF WORK سیستم ضد اسپمHASH CASH را راه اندازی کرد. MINING اصطلاحی برگرفته از این سیستم است.

  مزرعه استخراج (MINING FARM)

  در فارسی بانام مزرعه استخراج شناخته می شود. MINING توسط سخت افزارهایی (ASIC) با توان ویژه انجام می شود که مصرف برق بسیار بالایی دارند. برخی افراد تعداد بسیار زیادی دستگاه MINER را در خارج از شهر در یک سوله قرار داده و به کار استخراج مشغول می شوند. به محوطه قرارگیری این دستگاه ها مزرعه استخراج گفته می شود. اگر در این مزرعه بیت کوین استخراج شود به آن BITCOIN FARM می گویند.

  ریگ استخراج (MINING RIG)

  به تجهیزات لازم برای استخراج رمزارزها ریگ استخراج یا ماینیگ ریگ می گویند. ممکن است ریگ های (پک تجهیزات) بکار گرفته شده در فرایند استخراج کاملاً تخصصی و اختصاصی و یا یک کامپیوتر شخصی باشند. البته در سال های اولیه استخراج بیت کوین توسط کامپیوترهای خانگی هم امکان داشت اما اکنون استخراج سخت تر از گذشته شده و به تجهیزات پیشرفته با توان بالا نیاز است.

  استخراج ابری (CLOUD MINING)

  از اصطلاحات ارزهای دیجیتال است و زمانی استفاده می شود که یک شخص بدون داشتن تجهیزات شخصی ماینینگ، مبلغی را به صورت ماهانه به یک سایت شرکت استخراج کننده ارز دیجیتال پرداخت می کند تا بجای او ماینیگ انجام دهند. سود حاصل از کلود ماینیگ نسبت به استخراج مستقیم کمتر است و امکان ضرر دهی نیز وجود دارد؛ اما از طرفی هزینه های مربوط به تجهیزات، نگهداری، برق و فضا حذف می شوند.

  مثال: سایت GENESIS-MINING.COM که در سال 2013 تأسیس شده، یکی از سایت های قابل اعتماد در این زمینه است.

  استخر استخراج (MINING POOL)

  ماینیگ پول به معنای استخر استخراج است. زمانی از این اصطلاح استفاده می شود که ماینرهای یک شبکه برای انجام محاسبات ریاضی و افزایش شانس استخراج، دستگاه های ماینیگ خود را به صورت متمرکز با یکدیگر ادغام می‎ کنند. این افراد در تقسیم BLOCK REWARD با یکدیگر به توافق رسیده اند.

  مثال: اولین استخر استخراج در اواخر سال 2010 شکل گرفت؛ و یکی از بهترین استخرهای استخراج، استخر POOLIN است.

  مدارهای مجتمع (ASIC)

  ASIC کوتاه شده عبارت APPLICATION-SPECIFIC INTEGRATED CIRCUIT و به معنای مدارهای مجتمع با کاربردهای خاص است.

  INTEGRATED CIRCUIT یا همان IC به معنای مدارهای مجتمع است که به آن تراشه هم گفته می شود، این تراشه ها کاربردهای مشخصی داشته و برای انجام کارهای خاص طراحی شده اند. این تراشه ها سرعت و توان بالاتری نسبت به سایر تراشه ها دارند. به طورکلی ASIC دستگاه های مخصوصی هستند که تراشه های ویژه آن برای استخراج ارز دیجیتال استفاده می شوند.

  پاداش بلاک (Block Reward)

  همان طور که اشاره شد ماینرها تراکنش های هر بلاک را تائید کرده و باعث بسته شدن بلاک و اضافه شدن آن به زنجیر بلاک های قبلی می شود. این ماینرها در عوض پاداشی دریافت می کنند که به آن BLOCK REWARD گفته می شود. اکنون پاداش هر استخراج 5/12 بیت کوین است.

  فاست (Faucet)

  فاست به سایت هایی گفته می شود که به ازای فعالیت در آن ها به کاربر ارز دیجیتال پرداخت می شود. برخی از سایت ها به ازای حضور در سایت هرچند ثانیه و یا هرچند دقیقه یک بار و یا برخی دیگر از سایت ها به ازای فعالیت هایی مانند بازی، کلیک بر روی تبلیغات، بازی کردن در سایت و… به حساب کاربری فرد ارز دیجیتال واریز می کنند. البته میزان آن بسیار ناچیز بوده و حداقل میزان برداشت از حساب بسیار بالاست.

  نتیجه گیری

  اصطلاحات ارزهای دیجیتال بسیار متعدد و متنوع هستند. بازار رمزارزها در سال های اخیر طرفداران زیادی را جذب کرده است. ازآنجایی که ارزش تعدادی از ارزهای دیجیتال رو به افزایش است، این بازار مکان مناسبی برای سرمایه گذاری بلندمدت به حساب می آید. درک و شناخت درست از اصطلاحات کریپتوکارنسی و مفاهیم ارز دیجیتال به شما کمک می کند تا با آگاهی بهتری در این حوزه فعالیت کنید.