اساساً در دنیای واقعی نیاز است تا از کیف پول ها یا حساب های بانکی جهت حفظ و نگهداری پول های خود استفاده کنیم و افرادی که در عرصه ارزهای دیجیتال فعالیت می کنند نیز نیاز به استفاده از یک فضای بخصوص جهت نگهداری دارایی های دیجیتال خود را احساس می کنند. در این مقاله به معرفی کیف پول سخت افزاری می پردازیم.

فهرست []

  درواقع وقتی که بحث سرمایه گذاری در بازار رمز ارزها به میان می آید، قطعاً یکی از مهم ترین موضوعاتی که بایستی افراد آن را در نظر بگیرند، فضایی است که جهت حفظ و نگهداری دارایی های دیجیتال خود انتخاب می کنند.

  این فضا که همان کیف پول های دیجیتال هستند، افراد را قادر می سازند تا رمز ارزهای خود را در محلی ایمن ذخیره کرده تا در موقع مقتضی اقدام به جابجایی یا فروش آنها کنند.

  از طرفی در این میان کیف پول های دیجیتال در دسته بندی های گوناگونی وجود دارند که در میان این دسته بندی ها، کیف پول های سخت افزاری ایمن ترین گزینه موجود به حساب می آیند. ازاین رو در این مطلب قصد داریم تا به طور کامل به معرفی و بررسی خصوصیات کیف پول های سخت افزاری بپردازیم.

  کیف پول سخت افزاری چیست؟

  زمانی که صحبت از رمز ارزها و سرمایه گذاری در این بازار می شود، بایستی فکری نیز به حال حفظ امنیت دارایی های دیجیتال موجود در حساب های کاربری افراد کرد.

  در حوزه کریپتوکارنسی ها، گهگاه مشاهده شده که افراد سهل انگاری هایی را انجام می دهند و این سهل انگاری ها خطرات جبران ناپذیری را برای آنها به دنبال خواهد داشت، چراکه همواره افرادی فرصت طلب هستند که کاربران کم دقت را از راه هایی مختلف طعمه حملات خود قرار داده و دارایی های آن ها را به سرقت می برند.

  از این رو تلاش در راستای حفظ امنیت دارایی های دیجیتال، یکی از اولویت های اصلی هر فعال بازار رمز ارزها است.

  همان طور که گفتیم، کیف پول های سخت افزاری ایمن ترین گزینه در میان انواع کیف پول های ارز دیجیتال هستند. در حقیقت کیف پول های سخت افزاری دستگاه های الکترونیکی و کوچکی هستند که به علت برخورداری از یک صفحه نمایش بر روی خود، سطح امنیت بالاتری را برای کاربران فراهم می سازند.

  این کیف پول ها که به واسطه ابعاد کوچک خود قابل حمل هستند، امکان ذخیره سازی ارزهای دیجیتال را برای کاربران خود و به شکل آفلاین فراهم می سازند.

  به طور کلی ۲ خصوصیت امنیت و کارایی آسان را می توان به عنوان اصلی ترین ویژگی های کیف پول های سخت افزاری برشمرد. به احتمال زیاد در مقوله کیف پول های دیجیتال، با ۲ دسته بندی کیف پول های سرد (Cold Wallet) و داغ (Hot Wallet) آشنایی دارید.

  اساساً کیف پول های سخت افزاری در دسته بندی کیف پول های سرد قرار می گیرند که اصلی ترین ویژگی آنها، ذخیره سازی کلیدهای خصوصی کاربران به صورت آفلاین و در غیاب اتصال به اینترنت است.

  بنابراین یکی از مواردی که باعث می شود تا کیف پول های سخت افزاری از سطح ایمنی بسیار بالایی برخوردار باشند، این است که کلیدهای خصوصی کاربران در دستگاه به شکل آفلاین ذخیره و نگهداری می شود و هیچ فرد دیگری قادر نخواهد بود تا به آنها دسترسی داشته باشد.

  نحوه کارکرد کیف پول های سخت افزاری

  اساساً نحوه نگهداری و ذخیره رمز ارزها در کیف پول های سخت افزاری که به اینترنت دسترسی ندارند، سؤال اساسی بسیاری از افرادی است که قصد دارند تا جهت ذخیره دارایی های دیجیتال خود از این ولت های ارز دیجیتال استفاده کنند. ازاین رو در این بخش قصد داریم تا به نحوه کارکرد این کیف پول ها بپردازیم.

  همواره بایستی این نکته را در نظر داشته باشید که رمز ارزهای شما به هیچ وجه در داخل خود کیف پول سخت افزاری ذخیره نمی شود، بلکه دارایی های شما در داخل بلاک چین شبکه کیف پول ذخیره و نگهداری خواهد شد.

  در واقع کلید خصوصی، قفلی است جهت دسترسی و ورود به آدرس مربوط به محل ذخیره رمز ارزهای افراد در بلاک چین و از آنجا که شبکه بلاک چین در دسترس همگی افراد عضو آن قرار دارد، به محض اتصال کیف پول های سخت افزاری به اینترنت و توسط لپ تاپ، رایانه های رومیزی یا گوشی های هوشمند، صاحبان کیف پول قادر هستند تا رمز ارزهای خود را با دیگر افراد مبادله کنند.

  اهمیت کلیدهای خصوصی

  در بالا اشاره داشتیم که کیف پول های سخت افزاری عموماً به دلیل قطع دسترسی کلیدهای خصوصی کاربران خود به اینترنت، در دسته کیف پول های سرد قرار می گیرند و ازاین رو ریسک در خطر افتادن دارایی های افراد به شدت کاهش پیدا خواهد کرد.

  از طرفی وقتی که فردی اقدام به ایجاد یک تراکنش در شبکه بلاک چین می کند، در حقیقت وی یک امضای دیجیتال ایجاد می کند که این امضاء حامل پیامی بخصوص است.

  در واقع امضای افراد، مالکیت آنها بر کلیدهای خصوصی خود را تأیید می کند و این بدین معنا است که بدون استفاده از کلیدها، جعل امضا ممکن نخواهد بود و هیچ کاربر دیگری قادر به انجام تراکنشی غیرمجاز به جای فرد صاحب کلیدهای خصوصی نخواهد بود.

  اساساً کلیدهای خصوصی ذخیره شده در کیف پول های سخت افزاری به وسیله یک پین کد و همچنین رمز عبوری که هردوی آنها توسط فرد صاحب کیف پول انتخاب می شوند محافظت شده و درنتیجه حتی اگر کیف پول در دست فردی دیگر نیز بیفتد، استخراج کلیدهای خصوصی مالک اصلی کیف پول غیرممکن خواهد بود.

  جدا از تمامی این موارد، پس از مفقود شدن یا دزدیده شدن کیف پول سخت افزاری نیز، صاحب کیف پول می توانید به وسیله عبارت بازیابی که در زمان راه اندازی کیف پول برای وی نمایش داده شده است، بار دیگر به دارایی های خود دسترسی پیدا کند.

  مزایای کیف پول های سخت افزاری

  به طور کلی کیف پول های سخت افزاری ۲ خصوصیت یا مزیت برجسته دارند که در ادامه به آنها اشاره خواهیم داشت:

  • محافظت از کلیدهای خصوصی کاربران و درنتیجه جلوگیری از حمله هکرها و بدافزارها به دارایی های دیجیتال افراد
  • قابلیت انجام امضاء و تأیید تراکنش های کیف پول بر بستر شبکه بلاک چین و درنتیجه عدم امکان انجام تراکنش توسط فردی دیگر به جز مالک حقیقی

  دقت داشته باشید که تا این لحظه هیچ گونه گزارشی مبنی بر هک و سرقت دارایی های دیجیتال از کیف پول های سخت افزاری گزارش نشده است و این موضوع خود تأکیدی است بر این ادعا که این ولت های ارز دیجیتال، برترین گزینه جهت ذخیره رمز ارزهای افراد به حساب می آید.

  جدا از این موارد این کیف پول ها در مقابل ویروس ها و بدافزارهای رایانه ای نیز مقاوم هستند و نمی توان به وسیله این بدافزارها نیز اقدام به سرقت دارایی های ذخیره شده در آن کرد.

  معایب کیف پول های سخت افزاری

  ولت های سخت افزاری جدا از مزایای بسیاری که دارند، همچون دیگر کیف پول های موجود در بازار، دارای معایبی نیز هستند و این معایب که همانا محدودیت های آنها بشمار می رود، عموماً به علت عدم ایجاد تعادل در ارائه سطح ایمنی بالا و امکانات فنی است.

  در واقع انجام معاملات به وسیله کیف پول های آنلاین همچون ولت های موبایلی یا تحت وب، بسیار ساده تر از ولت های سخت افزاری خواهد بود و علت این موضوع نیز این است که جهت استفاده از ولت های سخت افزاری بایستی فرد از ۲ دستگاه (کیف پول و رایانه یا گوشی موبایل) به صورت همزمان استفاده کند.

  و همین موضوع باعث شده تا بسیاری از کاربران قادر به برقراری تعاملی مناسب با این ولت های دیجیتال نباشند.

  برترین کیف پول های سخت افزاری موجود در بازار

  باگذشت چند سال از پیدایش بازار رمز ارزها و با در نظر گرفتن استقبال بالای افراد از سرمایه گذاری در این بازار، کیف پول های سخت افزاری گوناگونی تولید و روانه بازار می شوند که در ادامه قصد داریم تا به معرفی برترین های حال حاضر بازار بپردازیم.

  1. کیف پول لجر بلو (Ledger Blue)

  کیف پول لجر به لو یکی از محصولات کمپانی لجر (Ledger) است و در حال حاضر جزء برترین و محبوب ترین کیف پول های سخت افزاری موجود در بازار به حساب می آید.

  این ولت سخت افزاری رابط کاربری ساده ای داشته و همین خصوصیت آن باعث شده تا مناسب استفاده هر کاربری با هر سطح دانش از حوزه کریپتو باشد. همچنین لجر به لو همچون ۲ کیف پول دیگر کمپانی لجر یعنی لجر نانو اس و لجر نانو اکس که در ادامه به آنها نیز خواهیم پرداخت، سطح امنیتی بسیار بالایی دارد.

  از طرفی این کیف پول سخت افزاری دارای یک صفحه نمایشگر لمسی است که فرایند تأیید تراکنش ها و همچنین استفاده از دیگر ویژگی های این کیف پول را بسیار آسان کرده است.

  علاوه بر این موارد، در این کیف پول سخت افزاری نیز شاهد این هستیم که از تعداد محدودی از رمز ارزها پشتیبانی می شود که این موضوع اصلی ترین عیب این ولت بشمار می رود.

  2. کیف پول لجر نانو اس (Ledger Nano S)

  شرکت کول بیتکس (CoolBitX) در سال ۲۰۱۴ میلادی در کشور تایوان تأسیس شد و در سال ۲۰۱۵ نخستین کیف پول سخت افزاری خود را با رابط کاربری آسان به بازار عرضه کرد.

  کیف پول سخت افزاری لجر نانو اس، یکی از برترین و در ضمن ایمن ترین کیف پول های سخت افزاری رمز ارزها به شمار می رود. این ولت ارز دیجیتال به وسیله یک قاب محافظ فلزی پوشیده شده است که کاربرد این پوشش، محافظت از صفحه نمایش و همچنین بدنه دستگاه در برابر ضربات احتمالی و همچنین به نوعی پنهان کردن ماهیت دستگاه ازلحاظ ظاهری از دید افراد است.

  از طرفی این کیف پول سخت افزاری به وسیله یک کابل USB و به شکلی بسیار آسان و با سرعت بالا به رایانه شخصی فرد متصل می شود.

  علاوه بر این موارد، این ولت ارز دیجیتال از سطح ایمنی بسیار بالایی برخوردار است و تعبیه شدن دکمه های فیزیکی بر روی دستگاه باعث شده تا امکان دسترسی هکرها به کلیدهای خصوصی افراد عملاً غیرممکن شود. چرا که صاحب کیف پول به طور مستقیم و با فشار دادن دکمه های فیزیکی تعبیه شده بر روی دستگاه، قادر خواهد بود تا تراکنش های خود را تأیید کند و بدین ترتیب به هیچ عنوان هکرها قادر نیستند تا از راه دور به دارایی های دیجیتال ذخیره شده افراد در این ولت دسترسی پیدا کنند.

  ضمناً دقت کنید که حتی وقتی که شما کیف پول لجر نانو اس خود را حتی گم هم کنید یا آن را از شما به سرقت ببرند، با توجه به ۲ لایه امنیتی پیاده سازی شده در این ولت ارز دیجیتال، از دارایی های شما محافظت خواهد شد.

  3. کیف پول لجر نانو اکس (Ledger Nano X)

  شرکت فرانسوی لجر پس از عرضه کیف پول لجر نانو اس که در بالا به معرفی آن پرداختیم، اقدام به تولید و عرضه کیف پول سخت افزاری دیگری بنام لجر نانو اکس (Ledger Nano X) کرد و می توان ادعا کرد که این ولت مدلی پیشرفته تر از لجر نانو اس است و به نوعی در طراحی آن نقاط ضعف لجر نانو اس برطرف شده و حال این ولت به یکی از برترین و محبوب ترین کیف پول های ارز دیجیتال بدل گشته است.

  جنس بدنه این ولت از فولاد ضدزنگ و پلاستیک بوده و در داخل جعبه آن یک کابل USB و همچنین یک دفترچه راهنما وجود دارد. از طرفی این ولت ارز دیجیتال از حدود هزار و سیصد ارز دیجیتال پشتیبانی می کند و به طور تقریبی می توان کلیه رمز ارزهای شناخته شده موجود در بازار را در آن ذخیره و نگهداری کرد.

  همچنین لجر نانو اکس این قابلیت را در اختیار کاربران خود قرار می دهد که بدون نیاز به کابل USB و توسط بلوتوث کیف پول خود را به رایانه و تلفن همراه متصل کنند. جدا از این موارد، این کیف پول سخت افزاری نیز همچون مدل پیشین خود دارای ۲ لایه امنیتی است.

  در حقیقت مکانیزم کارکرد لجر نانو اکس به این شکل است که پس از هر مرتبه راه اندازی آن، بایستی اقدام به واردکردن یک پین کد و یک رمز عبور کرد.

  در آخر نیز بد نیست بدانید که تنها ایرادی که به لجر نانو اکس وارد است، قیمت بالای آن است که همین موضوع باعث شده تا بسیاری از افراد از خرید این ولت ارز دیجیتال پشیمان شده و به سراغ دیگر نمونه های مشابه موجود در بازار بروند.

  4. کیف پول سخت افزاری ترزور وان (Trezor One)

  کیف پول ترزور وان در سال ۲۰۱۴ به بازار عرضه شد و جزء نخستین کیف پول های سخت افزاری است که در اختیار کاربران حوزه رمز ارزها قرار گرفت. این کیف پول که کماکان از محبوبیت بسیار بالایی در میان کاربران برخوردار است، به دلیل قیمت پایین تری که نسبت به دیگر نمونه های مشابه خود دارد، همچنان یکی از پرفروش ترین ولت های سخت افزاری موجود در بازار است.

  از طرفی ترزور وان ظاهری مشابه به نسخه جدیدتر این کمپانی، یعنی ترزور تی دارد و می توان عنوان کرد که شرکت ساتوشی لبز (Satoshi Labs) در طراحی ولت های خود روند ثابتی را در نظر دارد.

  همچنین ترزور وان جهت اتصال به رایانه یا گوشی های موبایل هوشمند کاربران از کابل مایکرو یو اس بی (Micro USB) استفاده می کند.

  علاوه بر این موارد، ترزور وان را می توان به عنوان نخستین کیف پول سخت افزاری استانداردی در نظر گرفت که کلیه لایه های امنیتی که امروزه در دیگر ولت های سخت افزاری شاهد آنها هستیم را برخوردار بود.

  در حقیقت برخورداری از رمز عبور و همچنین عبارت بازیابی (seed) ۲۴ کلمه ای و همچنین تعبیه ۲ دکمه فیزیکی بر روی دستگاه کیف پول، باعث خواهند شد تا فرایند استفاده از این ولت سخت افزاری، تا حد بسیار زیادی ایمن باشد.

  بد نیست بدانید که قابلیت بازیابی دارایی های ذخیره شده در این کیف پول سخت افزاری نیز به وسیله کیف پول های نرم افزاری مثل الکتروم (Electrum) وجود دارد.

  ضمناً درست برعکس کمپانی لجر که تمامی مدل های کیف پول آن از رمز ارزهای یکسانی پشتیبانی می کنند، در مورد کیف پول های ترزور این چنین نبوده و در ترزور تی شاهد این هستیم که رمز ارزهای بیشتری به نسبت مدل قدیمی آن یعنی ترزور وان پشتیبانی می شود.

  در آخر نیز لازم به ذکر است که در ترزور وان هم از رابط کاربری شبیه به ترزور تی استفاده می شود که بر اساس آن قابلیت استفاده از صرافی های ارز دیجیتال آنی جهت تبدیل رمز ارزها در داخل خود کیف پول نیز میسر است.

  در واقع رابط کاربری کیف پول های ترزور، نرم افزار بریج کلاینت (Bridge Client) است که فرایند نصب ساده ای داشته و کار کردن آن با آن نیز بسیار راحت است.

  5. کیف پول ترزور مدل تی (TREZOR Model-T)

  این کیف پول که به وسیله شرکت ترزور تولید شده است، در حال حاضر ازجمله محبوب ترین کیف پول های سخت افزاری موجود در بازار به شمار می رود.

  این مدل از کیف پول های ترزور از بسیاری از جهات مشابه مدل ترزور وان (Trezor One) بوده و تفاوت هایی که با آن دارد بیشتر در ظاهر دستگاه است. درواقع در ترزور تی صفحه نمایش رنگی به دستگاه اضافه شده و از طرفی دکمه های فیزیکی موجود در دستگاه نیز حذف گردیده است.

  از طرفی ازلحاظ سطح امنیتی نیز این ولت ارز دیجیتال قابلیت کنترل کلیدهای خصوصی را برای کاربران خود فراهم ساخته است. علاوه بر این، در صورت مفقود شدن یا به سرقت رفتن و همچنین آسیب دیدن دستگاه، کاربران می توانند کلیه دارایی های خود را به وسیله عبارت بازیابی دوازده کلمه ای که در زمان راه اندازی کیف پول برای کاربر به نمایش درمی آید، بازیابی کنند.

  جدا از این موارد، ترزور تی از بیش از هزار و صد رمز ارز مختلف مثل بیت کوین، اتریوم، لایت کوین، dash/’>دش و… پشتیبانی می کند. همچنین ترزور تی کاربران خود را قادر می سازد تا جهت انجام تراکنش های خود از ۲ اکسچنج یا صرافی ارز دیجیتال داخلی کیف پول یعنی شیپ شیفت (ShapeShift) و چنلی (Changely) استفاده کنند.

  6. کیف پول سخت افزاری کیپ کی (KeepKey)

  شرکت Keep Key در سال ۲۰۱۵ و در کشور آمریکا تأسیس گردید و در سال ۲۰۱۷ نخستین کیف پول سخت افزاری خود را تحت عنوان کیپ کی Keep Key به بازار عرضه کرد.

  در ساختار قاب این ولت ارز دیجیتال از فلز آلومینیوم استفاده شده و همین ویژگی باعث شده تا این دستگاه در برابر ضربات احتمالی مقاوم باشد. همچنین این ولت دارای ظاهری زیبا و صفحه نمایش OLED نسبتاً بزرگی نیز است.

  علاوه بر این موارد، کیپ کی از بیش از چهل رمز ارز مختلف و شناخته شده بازار و همچنین کلیه توکن هایی با استاندارد ERC-20 نیز پشتیبانی می کند.

  جدا از این موارد، در مقوله امنیت کیپ پول کیپ کی بایستی بدانید که کلیدهای خصوصی افراد در این ولت به شکل آفلاین ذخیره و نگهداری می شوند و در کنار این خصوصیت امنیتی و در راستای اطمینان خاطر بیشتر کاربران، این ولت از یک پین کد و شماره تصادفی هم جهت هر مرتبه ورود کاربر به آن استفاده می کند و بدین ترتیب ریسک هک شدن را به حداقل می رساند.

  در آخر نیز لازم به ذکر است که این ولت ارز دیجیتال در کنار تمامی خصوصیات قابل توجه خود، یک ویژگی دیگر نیز دارد و آن قیمت پایین تر آن به نسبت دیگر نمونه های مشابه است.

  7. کیف پول سخت افزاری کلد کارد ام کی تری (Coldcard Mk3)

  این کیف پول که از آن به عنوان یکی از برترین ولت های سخت افزاری بیت کوین یاد می شود، دارای خصوصیات منحصربه فردی است که مشابه آنها در کمتر کیف پول دیگری مشاهده می شود.

  در حقیقت کلد کارد باقیمتی در حدود صد و بیست دلار که قیمتی به نسبت بالا برای یک سخت افزار الکترونیکی است، با برخورداری از لایه های امنیتی بسیار قدرتمندی که دارد، دارایی های دیجیتال کاربران را در مقابل خطر هک شدن و سرقت آنها توسط هکرها ایمن می سازد.

  از این رو می توان گفت که پرداخت چنین هزینه ای برای نگهداری ایمن از دارایی هایی به ارزش مثلاً صد هزار دلار، به نسبت معقول است.

  جدا از قیمت بالای این ولت سخت افزاری که حدود دو برابر دیگر نمونه های مشابه خود است، می توانیم به این اشاره کنیم که کلد کارد تنها از رمز ارز بیت کوین پشتیبانی می کند و ازاین رو فقط مناسب افرادی است که قصد ذخیره رمز ارز بیت کوین در آن را دارد.

  بررسی جنبه ظاهری

  اما ازنظر ظاهری نیز، این کیف پول به نسبت دیگر کیف پول های سخت افزاری، ابعاد به مراتب بزرگ تری دارد. در حقیقت ولت های ساخت کمپانی های ترزور یا لجر حدوداً ابعادی در اندازه فلش های یو اس بی دارند و این در حالی است که Coldcard ابعادی در حدود یک ماشین حساب کوچک را دارد که مسلماً باعث خواهد شد تا همچون نمونه های ذکرشده به راحتی قابل حمل در همه جا نباشد.

  همچنین کیف پول های سخت افزاری لجر و ترزور جدا از ابعاد کوچک تری که دارند، تنها ۲ دکمه فیزیکی بر روی دستگاه های آنها تعبیه شده و این موضوع به خودی خود ایرادی است تا کاربران به راحتی نتوانند رمز عبور خود را وارد کنند و فرایند شروع به کار از کیف پول زمان بر باشد.

  این در حالی است که کیف پول Coldcard با برخورداری از صفحه کلیدی گسترده تر، کاربری ساده تری دارد و سرعت کار با آن نیز به مراتب سریع تر خواهد بود.

  همچنین بد نیست بدانید که جهت تنظیمات اولیه این کیف پول، نیازی نیست تا آن را به رایانه خود متصل کنید.

  در حقیقت Coldcard Mk3 از عملیاتی از پیش برنامه ریزی شده برخوردار است و بااتصال به منبع برق از طریق یک آداپتور Micro USB و روشن کردن آن، فرایند راه اندازی به صورت خودکار انجام می گیرد.

  اما در مورد امنیت این ولت ارز دیجیتال نیز بایستی اشاره کنیم که این ولت سخت افزاری جهت انجام فرایندهای خود نیاز به اتصال به اینترنت نداشته و همچون دیگر کیف پول های سخت افزاری به صورت آفلاین کار خواهد کرد.

  8. کیف پول سخت افزاری بیت باکس ۰۲ (BitBox02)

  کیف پول سخت افزاری بیت باکس ۰۲ محصول کمپانی سوئیسی Shift Cryptosecurity است و در حال حاضر یکی از برترین ولت های سخت افزاری جهت ذخیره و نگهداری بیت کوین بشمار می رود.

  این ولت در حقیقت نسخه جدیدتر و بروزتر کیف پول BitBox01 است و همچون دیگر نمونه های مشابه خود به کاربران این امکان را می دهد تا آدرس های بیت کوین خود را مستقلاً تولید و ایمن کنند.

  از طرفی بیت باکس ۰۲ همچون لجر نانو اکس ظاهری مشابه یک فلش مموری دارد و به علت ابعاد کوچکی که دارد، به راحتی قابل حمل است. همچنین نرم افزار این ولت منبع باز (Open Source) است و کاربران می توانند آن را ارتقاء دهند.

  این در حالی است که بخش سخت افزاری این ولت غیرقابل دست کاری است و ازاین رو کاربران نبایست نگرانی بابت سرقت دارایی های دیجیتال خود داشته باشند.

  علاوه بر این موارد، قابلیت تهیه نسخه پشتیبان از دارایی های ذخیره شده در بیت باکس ۲ نیز به وسیله کارت های حافظه SD نیز وجود دارد. ضمناً این ولت از قابلیت تأیید هویت دو عاملی و همچنین عبارت بازیابی بیست و چهار کلمه ای جهت افزایش ضریب امنیت دارایی های کاربران خود نیز برخوردار است.

  جدا از این موارد، بد نیست بدانید که این کیف پول سخت افزاری دارای یک نرم افزار و اپلیکیشن مخصوص رایانه و تلفن های همراه هوشمند نیز است و به واسطه آن کاربران می توانند از رابط کاربری ساده تری برخوردار شوند.

  راه اندازی و اتصال کیف پول

  در مورد راه اندازی و اتصال این کیف پول نیز بایستی بدانید که می توانید این کیف پول را به وسیله کابل یو اس بی به رایانه خود متصل کنید.

  از طرفی پس از روش کردن دستگاه کیف پول برای نخستین بار، از شما درخواست می شود تا یک آدرس جدید ایجاد کرده یا در صورت داشتن آدرس کیف پول، آدرس خود را وارد کنید.

  دقت داشته باشید که کلیه مراحل راه اندازی و استفاده از این ولت سخت افزاری بسیار ساده است و هر کاربری قادر به انجام آن است.

  جدا از این موارد، می توان گفت که بیت باکس ۲ به نسبت مدل پیشین خود از رابط کاربری ساده تر و دوستانه تری برخوردار بوده و جدا از این، شاهد تعبیه یک صفحه نمایشگر OLED نیز بر روی دستگاه کیف پول هستیم.

  همچنین خصوصیتی که این ولت سخت افزاری را به نسبت دیگر نمونه های مشابه آن متمایز می سازد این است که برای کار با آن به جای استفاده از دکمه ها، می توان با حرکات انگشتی مثل ضربه زدن، کشیدن کشویی و نگه داشتن، با کیف پول کار کرد.

  در آخر نیز لازم است به این نکته نیز اشاره داشته باشیم که این ولت سخت افزاری دارای ۲ نسخه متفاوت است که همان طور که در بالا اشاره داشتیم، نسخه ابتدایی آن تنها از بیت کوین پشتیبانی می کند، اما نسخه جدیدتر آن قابلیت پشتیبانی از رمز ارزهای دیگری مثل اتریوم، لایت کوین و توکن هایی با استاندارد ERC-20 را دارد.

  راه اندازی اولیه کیف پول های سخت افزاری

  تنظیم و راه اندازی اولیه کیف پول های سخت افزاری مختلف، عموماً مدلی مشابه است و اساساً فرایند بسیار ساده ای دارد.

  دقت کنید که همواره بایستی کیف پول سخت افزاری خود را از فروشگاه های معتبر یا فروشنده های رسمی آن شرکت سفارش دهید.

  از طرفی در فرایند راه اندازی کیف پول سخت افزاری خود همواره دقت کنید که عبارت بازیابی نمایش داده شده را به دقت و به صورت صحیح درجایی یادداشت کنید و آن را در مکانی ایمن نگهداری کنید تا در صورت بروز مشکل برای دستگاه شما، قادر باشید تا به وسیله این عبارت بازیابی، مجدداً به دارایی های دیجیتال خود دسترسی داشته باشید.

  حال به عنوان نمونه نحوه راه اندازی و نصب اولیه کیف پول سخت افزاری لجر نانو اس را به طور کلی بررسی می کنیم.

  راه اندازی اولیه کیف پول لجر نانو اس

  جهت راه اندازی اولیه ولت لجر نانو اس، بایستی دستگاه کیف پول را به وسیله کابل USB به رایانه متصل کرد و سپس زمانی که گزینه ایجاد کیف پول جدید (Create a New Wallet) به نمایش درمی آید، بایستی پین کد (PIN) مدنظر خود را وارد کرد و بار دیگر نیز برای تأیید آن را وارد کرد.

  دقت کنید که بایستی پین کدی را انتخاب کنید که آن را به یاد بیاورید و از ذهن شما فراموش نشود، چراکه در هر بار ورود به لجر نانو اس، دستگاه از شما می خواهد که پین کد ثبت شده را وارد کنید.

  به این ترتیب و با همین چند قدم ساده، شما می توانید اقدام به راه اندازی اولیه کیف پول لجر نانو اس خود کنید. دقت داشته باشید که همان طور که در بالا نیز اشاره داشتیم، مراحل راه اندازی اولیه اکثر کیف پول های سخت افزاری موجود در بازار به همین منوال است و تفاوت آن چنانی با فرایند فوق نخواهند داشت.

  نتیجه گیری

  اساساً مزایای کیف پول های سخت افزاری به مراتب بیشتر از معایب و محدودیت های آن ها است و علاوه بر این شما با خرید یک کیف پول سخت افزاری، به بالاترین سطح امنیتی جهت ذخیره و نگهداری دارایی های دیجیتال خود دسترسی پیدا می کنید.

  توجه داشته باشید که راه های دیگری نیز جهت ذخیره رمز ارزها پیش پای شما قرار دارد، ولی به طور کلی دیگر کیف پول های ارز دیجیتال (موبایلی، نرم افزاری، تحت وب و …) از سطح ایمنی به مراتب کم تری به نسبت ولت های سخت افزاری برخوردار هستند.

  در مورد انتخاب یکی از گزینه ها در میان ولت های سخت افزاری نیز، در زمان خرید دستگاه کیف پول خود، در ابتدا بایستی بررسی کنید که کدام یک از خصوصیات یک کیف پول سخت افزاری برای شما از اهمیت بیشتری برخوردار است و بر اساس نیاز خود و همچنین بودجه ای که برای این کار در نظر گرفته اید، اقدام به انتخاب ولت سخت افزاری مدنظر خود کنید.

  در آخر نیز به کاربرانی که قصد فعالیت و سرمایه گذاری در بازار رمز ارزها را دارند، پیشنهاد می کنیم که اگر قصد سرمایه گذاری بلندمدت بر روی یک رمز ارز را دارند، از ذخیره دارایی های خود در کیف پول های صرافی ها و همچنین ولت هایی با سطح ایمنی پایین تر خودداری کنند و حتماً اقدام به خرید یک کیف پول سخت افزاری کنند.

  سؤالات متداول

  جهت حفظ و نگهداری دارایی های دیجیتال، انتخاب کیف پول های سخت افزاری مطلوب ترین و ایمن ترین گزینه پیش روی شما است و کیف پول هایی که در این مطلب نیز به آنها اشاره داشتیم، برترین گزینه ها دراین بین بشمار می روند.

  خیر، لزومی برای برخورداری کیف پول از این قابلیت وجود ندارد، ولی استفاده از کیف پول هایی با چنین خصوصیتی، فرایند مشاهده و تأیید تراکنش ها را برای شما راحت تر و ایمن تر می سازد؛ چراکه با استفاده از صفحه نمایش تعبیه شده بر روی ولت های سخت افزاری، شما می توانید تمامی جزئیات تراکنش های خود را مشاهده کرد و بدین ترتیب قابلیت هک ولت شما نیز تقریباً غیرممکن خواهد بود.

  ولت های سخت افزاری دارای یکی از آسان ترین و ساده ترین مراحل نصب و راه اندازی در میان کیف پول های ارزهای دیجیتال هستند و نصب و راه اندازی اولیه آنها فقط در چند قدم ساده که در این مطلب به آنها اشاره کردیم انجام می گیرد.

  دقت کنید که شما بایستی با توجه به رمز ارزهایی که بر روی آنها سرمایه گذاری کرده یا قصد سرمایه گذاری بر روی آنها را دارید اقدام به انتخاب یک ولت کنید. درواقع اگر قصد ندارید سرمایه چندانی را وارد بازار رمز ارزها کنید، پس نیازی نیست تا اقدام به خرید یک کیف پول گران قیمت مثل کیف پول های سخت افزاری کنید و کیف پول های رایگان موبایلی و تحت وب هم جواب گوی نیازهای شما خواهند بود. اما درصورتی که قصد داریم تا با سرمایه ای هنگفت وارد بازار رمز ارزها شوید و مبلغ زیادی را مثلاً بر روی بیت کوین سرمایه گذاری کنید، بایستی کیف پولی داشته باشید که از سطح امنیتی بسیار بالایی برخوردار باشد و تنها گزینه ای که ما به شما پیشنهاد می کنید، کیف پول های سخت افزاری معتبر است.

  در این مطلب توضیح دادیم که در چنین شرایطی، دارایی های شما از بین نخواهند رفت و شما فقط و فقط به وسیله عبارت بازیابی که در فرایند راه اندازی اولیه برای شما نمایش داده می شود، قادر خواهید بود تا دارایی های دیجیتال خود را بازیابی کرده و مجدداً به آنها دسترسی داشته باشید.

  به هیچ عنوان؛ درواقع اگر هکری موفق به هک بلوتوث متصل به ولت لجر نانو اکس شما شود، این کیف پول به وسیله عنصر امنیتی Se، پیش از هرگونه اقدامی، از کاربر اجازه می گیرد و بدین ترتیب شما می توانید متوجه هک شدن بلوتوث متصل شده به دستگاه شده و اتصال را قطع نمایید.

  شما در راه اندازی اولیه کیف پول های سخت افزاری بایستی دقت کنید که پس از تعیین پین کد خود، یک عبارت بیست و چهار کلمه ای برای شما به نمایش درمی آید و شما بایستی این عبارت را یادداشت کرده و آن را در مکانی ایمن نگهداری کنید تا در مواقع ضروری همچون مفقود یا دزدیده شدن و همچنین خرابی دستگاه کیف پول خود، از آن استفاده کرده و دارایی های دیجیتال خود را بازیابی کنید.

  ابداً این اتفاق نمی افتد. در حقیقت همان گونه که در این مطلب توضیح دادیم، با توجه به سطح امنیت بسیار بالایی که کیف پول های سخت افزاری از آن ها برخوردار هستند، عملاً امکان ورود ویروس و بدافزارها به آنها غیرممکن است و بدین ترتیب هکرها نمی توانند حتی به وسیله ویروس ها و بدافزارها نیز اقدام به دسترسی به دارایی های کیف پول شما داشته باشند.