کیف پول های سرد و گرم در ارزهای دیجیتال

کیف پول ها از دیرباز تاکنون، وظیفه حفظ و نگهداری دارایی های نقدی را بر عهده داشتند؛ البته یکی از مزایای برجسته کیف پول ها این بود که افراد بفهمند چه مقدار دارایی دارند. در این میان با گذر زمان و پیشرفت تکنولوژی، امروزه افراد زیادی از ارزهای دیجیتال استفاده می کنند. از آنجا که این دارایی ها از نوع دیجیتال هستند، بنابراین باید از کیف پول سرد و گرم دیجیتال برای مدیریت این دارایی ها استفاده کرد.

فهرست []

  اگر شما هم در دنیای ارزهای دیجیتال فعالیت می کنید، پس حتماً می دانید برای انتخاب کیف پول مناسب، باید با ویژگی های انواع آن آشنا باشید. والت های ارز دیجیتال، به طورکلی به دو دسته کیف پول سرد و گرم تقسیم می شوند که در ادامه قصد داریم بیشتر با این دو نوع کیف پول دیجیتال آشنا شویم و مزایا و معایب هرکدام را بررسی کنیم.

  معرفی کیف پول گرم

   

  کیف پول گرم متداول ترین نوع کیف پول ارز دیجیتال به حساب می آید. درواقع زمانی که افراد در صرافی های ارز دیجیتال حسابی ایجاد کرده یا کیف پولی برای مدیریت ارزهای خود دانلود می کنند، یک کیف پول گرم ایجاد کرده اند. کیف پول های گرم به دلیل راه اندازی و استفاده آسان، طرفداران زیادی در میان معامله کنندگان پیدا کرده اند و به دلیل سهولت دسترسی و استفاده، برای کسانی که فعالیت زیادی در بازارهای مالی دارند، مناسب هستند.

  کیف پول های گرم، قابل نصب روی موبایل و دسکتاپ هستند و به صورت آنلاین فعالیت می کنند. از آنجا که این کیف پول ها با اتصال به اینترنت موبایل کار می کنند، به کاربران این امکان را می دهند تا تنها با چند کلیک، تراکنش های خود را انجام دهند. انواع کیف پول گرم عبارت اند از:

  • کیف پول های تحت وب
  • کیف پول های نرم افزاری
  • کیف پول های موبایلی

  مزایای کیف پول گرم

  • این کیف پول ها رایگان هستند.
  • از بیشتر ارزهای دیجیتال پشتیبانی می کنند.
  • کاربری آسانی دارند.
  • دسترسی راحت به دارایی های خود دارید.
  • قابل حمل و همیشه دردسترس هستند.
  • تراکنش ها در کمترین زمان ممکن انجام می شوند.

  معایب کیف پول های گرم

  از آنجا که کیف پول های گرم، طرفداران زیادی دارند و تقریباً همه کاربران کریپتو از آن استفاده می کنند، این باور به وجود آمده است که این والت ها بدون نقص هستند. البته این باور تا حدودی درست است و این کیف پول ها کاربری آسانی دارند، اما تنها ایراد کیف پول گرم، نقص امنیتی آن است. از آنجا که کیف پول های گرم برای فعالیت به اینترنت متصل می شوند، تهدیدات امنیتی و سرقت های سایبری، کاربران این کیف پول ها را تهدید می کند.

  از همین رو بسیاری از افراد کهنه کار در بازارهای مالی دیجیتال و صرافی های پیش رو، بخش بزرگی از دارایی های خود را در کیف پول سرد نگهداری می کنند و تنها مقداری از دارایی های خود را که برای معاملات در نظر گرفته اند، در کیف پول گرم نگه می دارند.

  معرفی چند نمونه کیف گرم

  ۱- کیف پول مرورگر BTCpay

  ۲- کیف پول دسکتاپی Atomic wallet

  ۳- کیف پول موبایلی Coinomi

  ۴- کیف پول ترکیبی BTCpay

  معرفی کیف پول سرد

   

  کیف پول های سرد، امن ترین گزینه برای نگهداری ارزهای دیجیتال به حساب می آیند. کیف پول های سرد در حالت عادی نیازی به اتصال به اینترنت ندارند و تنها هنگام انجام تراکنش های ارسال و دریافت ارز دیجیتال به اینترنت متصل می شوند. کیف پول های کاغذی و سخت افزاری، دو نوع از کیف پول سرد به حساب می آیند، اما کیف پول های سخت افزاری در مقایسه با نوع کاغذی، از محبوبیت بیشتری در میان کاربران برخوردارند.

  کیف پول های سخت افزاری به دلیل راحت بودن انجام تراکنش و پشتیبانی شرکت های سازنده، طرفداران زیادی دارند و بیشتر از کیف پول کاغذی استفاده می شوند. کیف پول های سخت افزاری، ماهیت فیزیکی دارند و کلیدهای خصوصی کیف پول در این سخت افزار نگهداری می شود؛ از این رو هکرها نمی توانند به راحتی به اطلاعات خصوصی شما دسترسی پیدا کنند.

  انجام تراکنش ها از طریق کیف پول سرد سخت افزاری، به وسیله رابط فیزیکی انجام می شود، به این صورت که کیف پول از طریق رابط USB به دسکتاپ و موبایل شما متصل می شود و با اتصال به اینترنت تراکنش ها را انجام می دهد.

  کیف پول های کاغذی نیز عملکرد مشابهی با کیف پول های سخت افزاری دارند، اما یکی از تفاوت های عمده آن، اتصال نیافتن به موبایل و دسکتاپ است. درواقع کیف پول سرد کاغذی، تنها یک تکه کاغذ است که آدرس کیف پول و کلید خصوصی روی آن چاپ شده است.

  این کیف پول سرد به شدت آسیب پذیر است و باید در جای امنی نگهداری شود. انجام تراکنش های ارسال دارایی با کیف پول کاغذی، با کیف پول سخت افزاری متفاوت است و برای ارسال ارز دیجیتال به حساب دیگر، نیاز به اتصال کیف پول کاغذی به یک کیف پول گرم دارید.

  برای این کار باید کلید خصوصی چاپ شده روی کیف پول سرد کاغذی را به وسیله کیف پول گرم اسکن کنید تا بتوانید دارایی ها را به حساب دیگر انتقال دهید. همان طور که ذکر شد، انواع کیف پول سرد عبارت اند از:

  • کیف پول سخت افزاری
  • کیف پول کاغذی

  مزایای کیف پول های سرد

  • امنیت بالایی دارد و قابل هک نیست.
  • کوچک و قابل حمل است.

  معایب کیف پول های سرد

  از جمله معایب کیف پول سرد، چند مرحله ای بودن فرایندهای تراکنشی است. از آنجا که این کیف پول ها برای انتقال دارایی ها به اتصال به کیف پول گرم یا دسکتاپ و گوشی نیاز دارند، استفاده از آن ها برای انجام تراکنش های روزانه مناسب نیست؛ به همین دلیل بیشتر کاربران از کیف پول های سرد تنها برای ذخیره امن دارایی های دیجیتال خود استفاده می کنند.

  همچنین یکی دیگر از معایب کیف پول سرد در نظر کاربران، گران بودن آن است و کاربران برای تهیه آن باید هزینه پرداخت کنند. البته بیشتر کیف پول های سرد تنها از ارزهای دیجیتال مشهور پشتیبانی می کنند و کیف پول های سخت افزاری که از ارزهای بیشتری پشتیبانی می کنند، قیمت بالاتری دارند.

  کاربران از کیف پول های کاغذی بیشتر به دلیل آسیب پذیر بودن و راحت گم شدنشان استفاده نمی کنند و این ویژگی ها از معایب عمده آن ها به حساب می آید.

  معرفی چند نوع کیف پول سرد

  ۱- کیف پول های کاغذی

  ۲- کیف پول سخت افزاری Coolwallet

  ۳- کیف پول سخت افزاری Trezor

  ۴- کیف پول سخت افزاری ledger

  تفاوت کیف پول سرد و گرم چیست؟

  همان طور که توضیح دادیم، تفاوت عمده کیف پول سرد و گرم، اتصال کیف پول های گرم به اینترنت است؛ درحالی که کیف پول های سرد نیازی به اتصال مداوم به اینترنت ندارند. همچنین در بالا توضیح دادیم که همین ویژگی سبب شده است تا کیف پول های سخت افزاری و کاغذی، گزینه امن و مناسبی برای ذخیره دارایی های دیجیتال باشند.

  یکی دیگر از تفاوت های کیف پول سرد و گرم، نحوه نگهداری کلیدهای خصوصی توسط والت ها است. کیف پول های سرد، از نوع non-custodiaL هستند و تنها صاحب کیف پول به کلیدهای خصوصی والت خود دسترسی دارد و خود به تنهایی باید از آن محافظت کند، اما کیف پول های گرم در دو نوع non-custodial و custodial در دسترس کاربران بلاک چین قرار دارد.

  کیف پول گرم custodial، کلیدهای خصوصی کاربران را در خود ذخیره کرده و از آن محافظت می کند. به همین خاطر ممکن است این کیف پول ها در نظر کاربران امن به نظر نرسند.

  سخن پایانی

  در این مقاله با دو نوع کیف پول سرد و گرم آشنا شدید. همچنین مزایا و معایب هرکدام را بررسی کرده و تفاوت های این دو نوع والت را ذکر کردیم. با مقایسه این دو کیف پول به این نتیجه رسیدیم که کیف پول های گرم گزینه مناسبی برای استفاده در معاملات روزانه هستند و کیف پول های سرد بیشتر برای ذخیره ارزهای دیجیتال کاربرد دارند. به نظر شما چه تفاوت های دیگری بین کیف پول سرد و گرم وجود دارد؟ انتخاب اول شما برای استفاده از والت، کدام نوع از این کیف پول ها است؟

  پرسش های متداول

  ۱- کدام یک از کیف پول های سرد و گرم امنیت زیادی دارد؟

  کیف پول سرد در مقایسه با کیف پول گرم امنیت بیشتری دارد.

  ۲- کیف پول های موبایلی و نرم افزاری جزو کدام دسته از والت ها محسوب می شوند؟

  انواع کیف پول ها نرم افزاری، موبایلی و تحت وب، جزء والت های سرد هستند.