کیف پول کوپی (Copay) در سال ۲۰۱۵ میلادی از سوی شرکتی به نام بیت پی (BitPay) رونمایی شد. بیت پی نخستین ارائه دهندۀ خدمات پرداخت با بیت کوین بود که به کسب وکارهای مختلف اجازه می داد تا برای اولین بار از این ارز دیجیتال معروف به عنوان ارزی برای پرداخت خدمات و محصولات استفاده کنند. درواقع، بیت پی چیزی معادل مسترکارت یا ویزاکارت در دنیای ارزهای واقعی بود. این سرویس در سال ۲۰۱۱ ارائه شد و تا سپتامبر ۲۰۱۳ توسط بیش از 10.000 کسب وکار مختلف مورد استفاده قرار گرفت. کیف پول Copay در ژوئن ۲۰۱۵ عرضه شد و رقمی در حدود ۲۰۰.000 تراکنش را تا سال ۲۰۱۶ با بیت کوین پردازش کرد. با این روند، کیف پول مذکور به یکی از پرکاربردترین موارد در میان کیف پول های ارز دیجیتال تبدیل شد. در ادامه، با کیف پول کوپی، کیف پول نرم افزاری، معروف بیش تر آشنا خواهید شد.

فهرست []

  آشنایی با کیف پول کوپی

  کوپی (Copay)، یک کیف پول نرم افزاری است که امکان نصب آن روی تلفن های همراه و رایانه های شخصی وجود دارد. این کیف پول به کاربران اجازه می دهد تا کلیدها (keys) را برای دو نوع رمزارز بیت کوین (BTC) و بیت کوین کش (BCH) ذخیره کنند. برخی از کیف پول های بیت کوین از تمام بلاک چین برای به روز نگه داشتن کاربران استفاده می کنند. به این کیف ها فول نود (full node) یا تمام گره گفته می شود. کیف پول کوپی از روش تأیید ساده ای استفاده می کند و کاربر را در شبکه به روز نگه می دارد. برای همین به آن لایت نود (light node) یا کیف پول گره سبک می گویند.

  در روش svp یا همان تأیید پرداخت ساده به جای بلاک چین، از اطلاعات طرف سومی برای به روزرسانی در شبکه استفاده می شود. کوپی هم روندی مشابهی دارد و از اطلاعات موجود در سرورهای بیت پی برای به روزرسانی کمک می گیرد. حالا که با این کیف پول بیش تر آشنا شدید، دربارۀ مزایا و معایب آن بیش تر صحبت خواهیم کرد.

  مزایای کیف پول Copay

  در این بخش نگاهی به مزایای کیف پول کوپی خواهیم داشت:

  • چندامضایی بودن (Multi-signatures
  • اکانت ها یا حساب های چندگانه (Multiple accounts
  • منبع باز بودن (Open source
  • رایگان بودن؛
  • کاربردوست بودن؛
  • بهره مندی از تنظیمات اچ دی (HD)؛
  • تنوع کاربرد؛
  • پروتکل پرداخت بیت کوین.

  چندامضایی بودن

  کیف پول کوپی به بیش تر از یک کاربر امکان استفاده می دهد. کیف پول هایی که دارای ویژگی چندامضایی هستند، مانند حساب های بانکی مشترک افراد عمل می کنند. چنین کیف پول هایی برای شرکت هایی مناسب است که پیش از انجام یک تراکنش، چندین نفر باید آن را تأیید کنند.

  اکانت ها یا حساب های چندگانه

  کوپی به کاربران اجازه می دهد تا کلیدهای خصوصی چندگانه را در یک کیف پول مشابه بسازند. برای مثال، می توانید کیفی را برای خود و دوست تان بسازید.

  منبع بازبودن

  کد کیف پول کوپی آنلاین است و هرکس توانایی مشاهده و تغییردادن آن را دارد. این مورد برای کاربران مطلوب است؛ زیرا توسعه دهندگان می توانند مشکلات نرم افزاری موجود در کوپی را توسط آن ببینند و تغییرات و اصلاحات لازم را انجام دهند. منبع بازبودن موجب می شود تا کوپی ایمن تر و قابل اعتمادتر شود.

  رایگان بودن

  این کیف پول هیچ کارمزدی از کاربران دریافت نمی کند؛ البته، همچنان نیاز به پرداخت کارمزد برای تراکنش ها وجود دارد. کارمزد تراکنش های شبکه برای بیت کوین و بیت کوین کش متنوع است.

  کاربرپسندبودن

  از آنجایی که طراحی کوپی بسیار ساده است، کاربران به راحتی می توانند با فضا و بخش های مختلف آن تعامل کنند. حتی افراد تازه وارد هم برای استفاده از کیف پول و بخش های مختلف آن دچار مشکل نمی شوند.

  بهره مندی از تنظیمات اچ دی

  منظور از تنظیمات HD، کیفیت گرافیکی کیف پول نیست. منظور این است که از روش سلسله مراتبی قطعی (hierarchical deterministic) استفاده می کند؛ یعنی سازِکاری در این کیف پول وجود دارد که به موجب آن کاربران می توانند با سید فریزها (seed phrases) از کیف پولشان پشتیبانی کنند. سید فریزها چیزی شبیه رمز عبورهای طولانی هستند که در صورت گم شدن می توانید بازیابیشان کنید. برای مثال، در صورتی که رایانه تان خراب شد یا در دسترستان نبود و دیگر به نسخۀ نصب شدۀ کوپی دست پیدا نمی کنید، با وجود سید فریزها بازیابی حسابتان ممکن می شود.

  تنوع کاربرد

  کوپی می تواند در سیستم های پردازش متنوعی استفاده شود. این کیف پول با سیستم های عامل ios، اندروید، ویندوز، مک و لینوکس هماهنگی دارد. نسخۀ موبایل و دسکتاپ کوپی در دسترس کاربران است. امکان وصل کردن این کیف به کیف پول های سخت افزاری هم وجود دارد. همیشه به کاربران توصیه می شود که چند نوع کیف پول داشته باشند.

  پروتکل پرداخت بیت کوین

  این کیف پول از پروتکل پرداخت بیت کوین استفاده می کند؛ درنتیجه، از اینکه کاربران رمزارز را به آدرسی اشتباهی نمی فرستند اطمینان حاصل می کند. این مشکل بسیار رایج است و آدرس ها فقط خطی طولانی از حروف و اعداد هستند؛ بنابراین، امکان دارد که کاربران در ارسالشان اشتباه کنند. اگر چنین چیزی رخ بدهد، احتمال دارد ارزدیجیتالی که کاربر می خواهد برای دیگری بفرستد، گم شود و از دست برود اما با وجود پروتکل پرداخت بیت کوین چنین مشکلاتی به وجود نخواهد آمد.

  معایب کوپی

  از معایب کوپی هم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بیت پِی؛
  • نداشتن احراز هویت دومرحله ای؛
  • لایت نودز (light nodes)؛
  • مشکلات پشتیبانی از کاربران.

  بیت پی

  شرکت بیت پِی سازندۀ کیف پول کوپی است و برای همین، تصمیم گیری های این شرکت روی سرنوشت و عملکرد کیف مذکور اثر می گذارد. بیت پی در سال ۲۰۱۷ روی بلاک چین بیت کوین موسوم به BTC1 کار کرد و تلاش زیادی برای به سامان رساندنش انجام داد. با وجود چنین طرحی، به کاربران توصیه می شد که به جای بیت کوین به BTC1 روی بیاورند. از آنجایی که رمزارز تازه به اندازۀ کافی تست و امتحان نشده بود، این پروژه شکست خورد. چنین رویدادی روی اعتماد کاربران به کوپی اثر منفی گذاشت.

  نداشتن احراز هویت دومرحله ای

  منظور از احراز هویت دومرحله ای این است که هر کاربر برای ورود به حساب خود به دوبار واردکردن پسورد یا همان رمزعبور نیاز دارد. نخستین پسورد را خود کاربر مشخص می کند و دومی در قالب رمزی است که به تلفن همراه او فرستاده یا با اپلیکیشنی مانند گوگل اوتنتیکیتور (Google Authenticator) ساخته می شود. چنین امکانی در کیف پول کوپی وجود ندارد.

  لایت نودز

  برخی از منتقدان معتقدند که لایت نودز به اندازۀ فول نودز امن نیست. هرچند که جامعۀ فعال در حوزۀ رمزارزهای دیجیتالی از حضور سرورهای طرف ثالث در اقدامات خود استقبال نمی کنند اما لایت نودها سریع تر هستند و ظرفیتی کم تر از تلفن همراه کاربران را به خود اختصاص می دهند.

  مشکلاتی پشتیبانی از کاربران

  یکی از مهم ترین مشکلات کوپی این است که در رسیدگی به مسائل کاربران سریع عمل نمی کند. برخی از کاربران مدعی اند که مشکلی را طرح کرده و هفته ها بی پاسخ مانده اند. بیش تر پرسش ها هم دربارۀ چگونگی عملکرد کیف پول به عنوان لایت نود است. اگر سرورهای بیت پی با افت روبه رو شوند، احتمال از دست رفتن یا تأخیر پیداکردن تراکنش های کوپی هم قوت می گیرد.

  جمع بندی

  کیف پول کوپی از سوی شرکت معروف بیت پی ارائه شده است. استفاده از آن سخت نیست، ویژگی های متنوعی دارد و ایمنی آن هم مطلوب به نظر می رسد. این کیف پول حتی برای افراد و شرکت هایی که دوست دارند امور مالی شان را در دنیای ارز دیجیتالی با نظم و در اکانت هایی جدا از سایر افراد مدیریت کنند، گزینۀ خوبی است. یکی از اصلی ترین مشکلات کوپی متصل نبودن به طور مستقیم به بلاک چین است. برای همین در صورت بروز مشکل در سرورهای بیت پی، امکان دارد که مشکلاتی در کیف پول مذکور به وجود بیاید؛ مشکلاتی که رفعشان سریع پیش نمی رود.

  سؤالات متداول

  • کوپی چیست؟

  کیف پولی ایمن و سریع است که از سوی شرکت ارائۀ خدمات پرداخت بیت پی حمایت می شود.

  • هزینۀ استفاده از کیف پول کوپی چقدر است؟

  هزینۀ استفاده از کیف پول کوپی رایگان است اما برای تراکنش ها کارمزد تعلق می گیرد.

  • مشکل اصلی کوپی چیست؟

  به طور مستقیم به بلاک چین متصل نیست. بروز مشکل در سرورهای بیت پی در عملکرد کیف پول هم ایراداتی به وجود می آورد.

  • پشتیبان کیف پول کوپی کدام شرکت است؟

  شرکت بیت پی است که در زمینۀ عرصۀ خدمات پرداخت با بیت کوین فعالیت می کند.