ثانیه
دقیقه
ساعت
روز
وبینار آموزش ترید از صفرِ صفر رایگان شد!
search

صرافی ارز دیجیتال چیست؟ + معرفی 5 مورد از بهترین‌ها

صرافی ارز دیجیتال چیست؟ + معرفی 5 مورد از بهترین صرافی‌ ها

فعالیت در بازارهای مالی جهانی و کسب درآمد دلاری به ویژه در شرایط اقتصادی ایران به امری ضروری برای بیشتر هم میهنان ما تبدیل شده است. یکی از ابتدایی ترین گام ها برای فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال یافتن یک صرافی ارز دیجیتال است که باید به درستی و بادقت انجام شود.

ثبت‌نام در وبینار فارکس

در این مقاله صرافی ارز دیجیتال و انواع آن را کامل بررسی می کنیم و می گوییم به عنوان یک ایرانی باید چه مراحلی را طی کنید تا بتوانید به صورت ایمن و از طریق صرافی ها در این بازار فعالیت داشته باشید.

صرافی ارز دیجیتال چیست؟

صرافی ارز دیجیتال یک پلتفرم (معمولاً وب سایت یا اپلیکیشن) است که بستری را برای انجام مبادلات ارزی کاربران خود فراهم می کند. مبادلات ارزی می تواند شامل تبادل دو ارز دیجیتال مانند بیت کوین و تتر به یکدیگر یا تبادل یک ارز فیات (مانند دلار یا تومان) با یک ارز دیجیتال (مانند تتر یا بیت کوین) باشد.

روش کار صرافی ها تقریباً مشابه است. همه آن ها قرار است شرایطی را برای انجام مبادلات ارزی کاربران خود فراهم کنند و در مقابل از کارمزدها به سود برسند، اما با توجه به نوع صرافی، چگونگی کارکرد آن ها متفاوت است. البته با گسترش بازار رمزارزها و ظهور بیشتر صرافی ها شاهدیم که هر صرافی ارز دیجیتال با ارائه خدمات مختلف سعی در جذب بیشتر کاربران دارد. همان طور که گفته شد صرافی در انواع مختلف وجود دارد که در ادامه همه را به تفصیل شرح خواهیم داد.

معرفی صرافی ارز دیجیتال

انواع صرافی های ارز دیجیتال

با وجود اینکه ماهیت ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز است، بخش بزرگی از تبادلات در بازار رمزارزها در صرافی های متمرکز انجام می شود که البته منتقدانی نیز دارد؛ چراکه متمرکز بودن صرافی با ماهیت ارزهای دیجیتال و به طورکلی حوزه بلاک چین در تضاد است. در ادامه با انواع صرافی های ارز دیجیتال آشنا خواهید شد.

 • صرافی ارز دیجیتال متمرکز (CEX)

صرافی های متمرکز

همان طور که پیش از این نیز به آن اشاره شد، ماهیت ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز است، اما بیشتر صرافی های داخلی و خارجی به صورت متمرکز فعالیت می کنند؛ به این معنا که سازمانی کنترل فعالیت در صرافی را بر عهده دارد و فعالیت های انجام شده در صرافی تحت کنترل آن سازمان یا شرکت هستند.

ثبت‌نام در وبینار فارکس

متمرکز بودن صرافی ارز دیجیتال خطر هک شدن آن را افزایش می دهد. از سوی دیگر کاربران ایرانی که قصد فعالیت در یک صرافی خارجی را داشته باشند در برخی موارد ملزم به احراز هویت هستند که همین عامل سبب شده است کاربران ایرانی به دلیل مسائل سیاسی در انتخاب صرافی خارجی محدودیت داشته باشند.

درحقیقت احراز هویت در برخی صرافی های خارجی ضروری نیست و کاربران می توانند با ثبت نام و بدون طی مراحل احراز هویت، در صرافی خارجی فعالیت داشته باشند. البته در این صورت چنین کاربرانی محدودیت هایی در فعالیت خود خواهند داشت؛ برای مثال، محدودیت در برداشت و… (مثلاً برداشت حداکثر 5 بیت کوین به صورت روزانه).

البته کسانی که بدون احراز هویت در یک صرافی فعال هستند، باید همیشه احتمال مسدود شدن حساب خود را در نظر داشته باند. همچنین تا آنجا که می شود امنیت حساب خود را بالا ببرند و حتماً از یک VPN با IP ثابت استفاده کنند. در ادامه نام برخی از صرافی های متمرکز ارز دیجیتال را خواهید دید:

 • صرافی بایننس (Binance)
 • صرافی بینگ ایکس (BingX)
 • صرافی کوینکس (CoinEx)
 • صرافی کوکوین (Kucoin)

همان طور که گفتیم صرافی ارز دیجیتال چه از نوع داخلی و چه خارجی آن قرار است شرایط انجام معامله کاربران را فراهم کنند. صرافی های متمرکز به دو صورت فعالیت می کنند که در ادامه هر دو روش را بیان خواهیم کرد:

 • واسط

برخی از صرافی های متمرکز نقش واسط را در یک مبادله ایفا می کنند؛ به این صورت که شما به عنوان کاربر قصد خرید ارز دیجیتالی را دارید و فرد دیگر قصد فروش همان ارز دیجیتال را دارد و صرافی به عنوان واسط شرایطی را فراهم می کند که شما به منزله دو کاربر صرافی ارز دیجیتال بتوانید دارایی های خود را با هم مبادله کنید.

 • طرف معامله

برخی از صرافی ها به این صورت فعالیت می کنند که خودشان طرف حساب کاربر می شوند؛ برای مثال، اگر شما قصد خرید ارز دیجیتال X را داشته باشید صرافی آن رمزارز را به شما می فروشد و اگر بخواهید ارز دیجیتال موردنظر خود را بفروشید نیز صرافی ارز دیجیتال شما را خریداری می کند و نه یک کاربر دیگر در صرافی.

 • صرافی غیرمتمرکز (DEX)

صرافی های غیر متمرکز

صرافی های غیرمتمرکز به فعالان بازار ارزهای دیجیتال از هر کشوری در دنیا اجازه می دهند که بدون محدودیت در پلتفرم صرافی فعالیت داشته باشند. در این نوع صرافی ها همان طور که از نام آن انتظار می رود هیچ سازمان یا شرکتی بر دارایی کاربران نظارت ندارد.

به عبارت دیگر در صرافی های غیرمتمرکز هیچ نهاد ناظری بر دارایی کاربران کنترل ندارد. کار تبادل دارایی در میان کاربران صرافی های غیرمتمرکز با کمک بلاک چین و قراردادهای هوشمند انجام می شود.

از آنجا که برای فعالیت در صرافی های غیرمتمرکز نیازی به احراز هویت نیست، این صرافی ها در بسیاری از مواقع می توانند انتخاب خوبی برای ایرانیان باشند، اما از طرف دیگر رابط کاربری این صرافی ها کمی پیچیده تر از صرافی های متمرکز است و کاربران ابتدا باید نحوه فعالیت در آن را یاد بگیرند و سپس از خدمات آن استفاده کنند. در ادامه نام برخی از صرافی های غیرمتمرکز شناخته شده را خواهیم آورد:

 • صرافی یونی سواپ (UniSwap)
 • صرافی پنکیک سواپ (PancakeSwap)
 • دودو (DODO)
 • یونی سواپ (UniSwap)
 • صرافی ارز دیجیتال همتا به همتا (P2P)

انواع صرافی ارز دیجیتال

صرافی های همتا به همتا نیز یکی از انواع صرافی های ارزهای دیجیتال هستند که به کاربران خود اجازه می دهند آگهی خرید و فروش رمزارز خود را در پلتفرم صرافی قرار دهند. زمانی که شما به عنوان کاربر وارد این صرافی ها می شوید تعداد زیادی از آگهی ها برای خرید و فروش رمزارزهای مختلف را می بینید که می توانید گزینه موردنظر خود را از میان آگهی ها پیدا کرده و معامله خود را با کاربر موردنظر انجام دهید.

کاربران در این نوع صرافی ها براساس عملکرد گذشته خود امتیاز می گیرند؛ بنابراین شما می توانید معاملات خود را با کاربران با امتیاز قابل قبول انجام دهید تا امنیت دارایی خود را حفظ کرده باشید. با وجود اینکه صرافی های همتا به همتا نیز یکی از انواع صرافی های ارز دیجیتال فعال هستند، توصیه می شود ارزهای دیجیتال خود را در صرافی های معتبر و شناخته شده که همه می شناسند انجام دهید.

همچنین محدودیت های تحریمی در این نوع صرافی ها هم وجود دارد؛ بنابراین صرافی های همتا به همتا از این نظر هم مزیتی در مقایسه با صرافی های شناخته شده ایرانی و خارجی ندارند.

صرافی های ایرانی

حتی اگر قصد فعالیت در صرافی خارجی را داشته باشید در ابتدا و برای ارسال سرمایه به صرافی های خارجی به یک صرافی ایرانی نیاز پیدا خواهید کرد. در این بخش از مقاله با چند صرافی معتبر ایرانی نیز آشنا شوید و درصورت تمایل فعالیت خود را در یکی از آن ها آغاز کنید.

صرافی آبان تتر

صرافی آبان تتر

صرافی آبان تتر یکی از معتبرترین صرافی های ارز دیجیتال ایرانی است که در سال 1397 و با همکاری تعدادی از نخبگان دانشگاه صنعتی شریف راه اندازی شد. صرافی ارز دیجیتال آبان تتر در زمان نگارش این مقاله بیش از 420 رمزارز را لیست کرده است و بیش از 900 هزار کاربر در حال حاضر از خدمات این صرافی استفاده می کنند.

پشتیبانی در 24 ساعت شبانه روز و در 7 روز هفته در کنار کارمزد مناسب برای تراکنش ها باعث شده است که بسیاری از ایرانیان این صرافی را به عنوان صرافی داخلی موردنظر خود انتخاب کنند.

کسانی که ساکن تهران هستند نیز می توانند درصورت تمایل به صورت حضوری در دفتر صرافی حاضر شوند و معامله خود را انجام دهند. رابط کاربری صرافی نیز بسیار ساده است و هر کاربری، حتی کسانی که تجربه زیادی در استفاده از پلتفرم های معاملاتی نداشته باشند نیز می توانند به راحتی از این صرافی استفاده کنند.

نکته دیگر درباره این صرافی که بسیار کاربرپسند است، امکان تنظیم حد ضرر برای معاملات است. در ادامه فرایند خرید و فروش رمزارز در صرافی آبان تتر را مختصر بیان خواهیم کرد.

 • ثبت نام و احراز هویت در صرافی آبان تتر
 • واریز سرمایه به صورت ریالی یا رمزارزی در حساب کاربری
 • پیدا کردن ارز دیجیتال موردنظر
 • ثبت سفارش و انجام معامله

حفظ امنیت حساب کاربری مشتریان و سرمایه آن ها به دو بخش تقسیم می شود. کاربران باید در نگه داری از اطلاعات خود کوشا باشند و امنیت حساب و سرمایه خود را بالا ببرند، اما از سوی دیگر صرافی آبان تتر به کاربران خود اطمینان می دهد سرمایه آن ها امنیت کامل را از لحاظ مسائل زیرساختی پلتفرم خواهد داشت.

صرافی بیت پین

صرافی بیت پین

صرافی بیت پین به کمک متخصصان در زمینه تکنولوژی و مدیریت مالی طراحی شده است. این صرافی یکی از محصولات شرکت «سنا ایمن مبادله» است که در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات، سرمایه گذاری و مدیریت مالی فعالیت می کند. این شرکت زمانی تصمیم به ایجاد صرافی بیت پین گرفت که متوجه شد ارزهای دیجیتال آینده را در دست های خود خواهند داشت و با این ایده تصمیم به طراحی پلتفرمی برای انجام معاملات رمزارزی به صورت آنلاین گرفت.

با توجه به تغییراتی که دائماً در حوزه بلاک چین و رمزارزها شاهد آن هستیم، صرافی ارز دیجیتال بیت پین سعی دارد همواره بهترین امکانات و خدمات را در اختیار مشتریان خود قرار دهد.

علاوه بر امنیتی که از سوی صرافی تأمین شده است، کاربران می توانند با تنظیم و فعال سازی کد ورود دومرحله ای، ذخیره سازی سرد و نگه داری اطلاعات به صورت کاملاً خصوصی، سرمایه خود را حفظ کنند. همچنین این صرافی نسخه وب و اپلیکیشن پلتفرم را برای سادگی کار مشتریان خود طراحی کرده است که این موضوع در کنار پشتیبانی 24 ساعته کاربران را در انتخاب صرافی بیت پین به عنوان یک صرافی ایرانی مطمئن مصمم می کند.

ارزهای دیجیتال لیست شده در این صرافی به کاربران زیادی امکان می دهد دارایی های موردنظر خود را در صرافی مبادله کنند و خبر خوب اینکه شما به عنوان کاربر می توانید سفارش های خود را به صورت شرطی نیز ثبت کنید و علاوه بر آن حد سود و حد ضرر خود را نیز در سفارش ها تنظیم کنید تا به این ترتیب مدیریت سرمایه را در معاملات خود رعایت کرده باشید.

تمام این موارد و همچنین استفاده از مقالات و مطالب آموزشی که در پلتفرم صرافی آمده است به کاربران کمک می کند تجربه بسیار خوبی در زمان فعالیت خود در بازار رمزارزها داشته باشند. قطعاً امکان دریافت وام بدون نیاز به چک و سفته یکی از مواردی خواهد بود که کاربران زیادی در بازار به دنبال آن بوده اند؛ پس اگر ویژگی های صرافی بیت پین انتظارات شما را برآورده می کند شاید بد نباشد این صرافی را برای فعالیت خود انتخاب کنید.

صرافی اوکی اکسچنج

صرافی اوکی اکسچنج

صرافی ارز دیجیتال اوکی اکسچنج یک صرافی ایرانی است که سال 1396، عده ای از نخبگان و علاقه مندان حوزه بلاک چین و ارزهای دیجیتال آن را طراحی کردند. در زمان نگارش این مقاله بیش از 1 میلیون کاربر در پلتفرم ثبت نام کرده و از خدمات آن بهره مند شده اند.

تعداد رمزارزهای لیست شده در صرافی به بیش از 700 عدد رسیده است که در مقایسه با بسیاری از صرافی های ایرانی رقم قابل قبولی است و از این نظر به ویژه برای افرادی که به دنبال تبادل ارزهای کمتر شناخته شده هستند ارزشمند است.

این صرافی مدعی است که همواره در حال به روزرسانی خدمات و امنیت حساب کاربران خود است؛ برای مثال در زمینه خدمات می توان به اپلیکیشن صرافی اشاره کرد که برای راحتی کاربران در دو نسخه اندروید و IOS منتشر شده است.

پشتیبانی 24 ساعته، امکان انجام معاملات با قیمت لحظه ای، کارمزد پایین، ثبت سفارش در بازار حرفه ای و همچنین امکان ثبت سفارش به ارزش 10 دلار در بازار حرفه ای از جمله مزایای صرافی اوکی اکسچنج است که نیاز کاربران مبتدی و حتی حرفه ای را نیز برطرف می کند.

صرافی های خارجی

همان طور که پیش از این نیز گفتیم، اگر شما یک تریدر حرفه ای باشید احتمالاً تمایل دارید در یک صرافی خارجی فعالیت داشته باشید؛ به همین دلیل قصد داریم در این بخش از مقاله چند صرافی خارجی معتبر که ایرانی ها نیز می توانند از آن ها استفاده کنند به شما معرفی کنیم.

بهتر است حتی زمانی که از یک صرافی خارجی استفاده می کنید که مشکلی با ایرانیان ندارد، مراحل احراز هویت را طی نکنید و حتماً از یک VPN با IP ثابت استفاده کنید؛ چراکه ممکن است در آینده قوانین صرافی تغییر کند و حساب شما با مشکل مواجه شود و به این ترتیب سرمایه تان به خطر بیفتد.

صرافی ارز دیجیتال بینگ ایکس

صرافی بینگ ایکس

 • بینگ ایکس یک صرافی بین المللی است که خوشبختانه به ایرانیان نیز اجازه داده است از خدمات آن استفاده کنند، این صرافی در سال 2018 در کشور سنگاپور تأسیس شد.
 • با بررسی سایت کوین مارکت کپ متوجه شدیم در زمان نگارش این مقاله، صرافی بینگ ایکس در بازار اسپات رتبه 37 و در بازار مشتقه رتبه 26 را کسب کرده است.
 • همچنین برابر بودن میزان کارمزد معاملات میکر و تیکر در این صرافی با صرافی بایننس، سبب شده است انتخاب آن برای تریدرهایی که به دنبال صرافی معتبر با کارمزد مناسب هستند منطقی باشد.
 • شما می توانید به راحتی در صرافی ارز دیجیتال بینگ ایکس ثبت نام کنید و بدون احراز هویت فعالیت خود را در بازار داشته باشید. بدون طی مراحل احراز هویت حداکثر برداشت 50 هزار دلار به صورت روزانه و 100 هزار دلار به صورت انباشته برای شما فراهم خواهد بود.
 • امکان اتصال حساب معاملاتی به تریدینگ ویو و همچنین اتصال حساب به متاتریدر 5 از دیگر نقاط قوت صرافی به حساب می آیند.
 • امکان تنظیم زبان فارسی در محیط پلتفرم و همچنین پشتیبانی به زبان فارسی دیگر مزیت این صرافی برای ایرانیان به حساب می آید.
 • کپی تریدینگ در کنار امکان استفاده از ربات در صرافی ارز دیجیتال بینگ ایکس به تریدرها کمک می کند از راه های مختلف از صرافی به درآمد برسند.
 • کد دوعاملی، رمز عبور دارایی ها، آنتی فیشینگ و… از جمله قابلیت هایی هستند که کاربر با فعال کردن آن ها، امنیت حساب و دارایی خود را افزایش می دهد.
 • امکان انجام معاملات اسپات و فیوچرز با تنظیمات حرفه ای سفارش از جمله ویژگی های مثبت صرافی بینگ ایکس است که تجربه فعالیت در یک صرافی حرفه ای را برای کاربران خود به همراه خواهد داشت.
 • امکان انجام معاملات فارکس و استفاده از حساب دمو نیز در صرافی بینگ ایکس وجود دارد. می توان گفت بینگ ایکس هم زمان یک پلتفرم صرافی و بروکر است که طیف وسیعی از کاربران می توانند از خدمات آن استفاده کنند.

صرافی ارز دیجیتال کوینکس

صرافی کوینکس

 • صرافی کوینکس در سال 2017 را عده ای از خبرگان شرکت های مالی و شرکت های اینترنتی ایجاد کردند.
 • بیش از 700 رمزارز در این صرافی بین المللی لیست شده است که کاربران می توانند آن ها را مبادله کنند.
 • صرافی کوینکس دارای توکن بومی به نام CET است که به عنوان کارمزد تراکنش معاملات استفاده می َ شود؛ به عبارت دیگر کاربران می توانند با خریداری این توکن و پرداخت آن به عنوان کارمزد از تخفیف در کارمزدها برخوردار شده و همچنین از دیگر خدمات صرافی بهره مند شوند.
 • استخر استخراج ViaBTC، کیف پول ViaWallet و صرافی غیرمتمرکز و هوشمند Coinex Smart Chain از جمله پلتفرم های اکوسیستم کوینکس به شمار می روند، این صرافی همچنین با تریدینگ ویو همکاری دارد.
 • امکان انجام معاملات اسپات، مارجین و فیوچرز در صرافی کوینکس تعریف شده است.
 • امکان تنظیم کد دومرحله ای، کد تأیید ایمیل، قرار دادن صرافی در لیست سفید ایمیل ها و… برای کاربران صرافی وجود دارد، با فعال کردن این قابلیت ها امنیت سرمایه کاربران حفظ خواهد شد.
 • حداقل میزان ارزش معاملات اسپات و مارجین به ارزش یک دلار است، این میزان برای معاملات فیوچرز 5 دلار است.

صرافی مکسی

صرافی مکسی

 • صرافی مکسی در سال 2018 را افراد متخصص و علاقه مند به حوزه بلاک چین و بانکداری تأسیس کردند.
 • با بررسی سایت کوین مارکت کپ متوجه شدیم در زمان نگارش این مقاله، صرافی مکسی در بازار اسپات رتبه 21 و در بازار مشتقه رتبه 13 را کسب کرده است.
 • میزان کارمزد در صرافی مکسی مزیت بسیار عالی این صرافی به حساب می آید. تریدرها میکر معاملات فیوچرز خود را به صورت رایگان در صرافی ثبت می کنند و تریدرهای تیکر نیز تنها 0.01 ارزش معامله خود را به عنوان کارمزد پرداخت می کنند؛ درحالی که کارمزد معاملات در بازار اسپات نیز صفر (رایگان) است.
 • MX نام توکن بومی صرافی است که روی شبکه بلاک چین اتریوم اجرا شده است.
 • کاربران این صرافی علاوه بر نسخه تحت وب آن می توانند اپلیکیشن های متناسب با سیستم عامل اندروید و IOS را نیز دریافت کرده و فعالیت خود را از طریق گوشی موبایل نیز دنبال کنند.
 • فعال سازی کد دوعاملی، کد آنتی فیشینگ و تنظیم ویژگی هایی برای عملیات برداشت، برخی از قابلیت های صرافی مکسی است که امنیت حساب کاربری و سرمایه کاربران را ارتقا می دهد.
 • امکان استفاده از حالت دمو نیز در صرافی وجود دارد که به کمک آن کاربران می توانند ابتدا به آمادگی کامل برسند و سپس فعالیت خود را با سرمایه حقیقی در صرافی ارز دیجیتال آغاز کنند.
 • ثبت سفارش در بازارهای اسپات و فیوچرز با امکان تنظیمات بسیار دقیق یکی دیگر قابلیت های صرافی مکسی است که طرفداران خود را دارد.
 • کپی تریدینگ، استخرهای استخراج، استیکینگ و ابزارهای تحلیلی گوناگون از جمله قابلیت های این صرافی هستند که به کاربران کمک می کنند به درآمد بیشتری برسند.
 • امکان تنظیم اهرم در بازارهای مشتقه تا سطح 200 به خصوص برای تریدرهای حرفه ای امتیاز بسیار خوبی است که مشتریان صرافی به کمک آن می توانند درآمد خود را افزایش دهند.
 • رابط کاربری ساده، پشتیبانی از زبان فارسی و امکان کمک از تیم پشتیبانی سبب شده است حتی کاربرانی که چندان در این بازار تجربه ندارند نیز بتوانند از پلتفرم صرافی استفاده کنند.
 • تعداد بالای رمزارزهای لیست شده در این صرافی سبب شده است طیف وسیعی از کاربران بتوانند از خدمات آن استفاده کنند.

صرافی های ارز دیجیتال

استفاده ایرانیان از صرافی های ایرانی و خارجی

با اینکه روش های متفاوتی برای خرید و فروش و تبادل رمزارزها وجود دارد، پیشنهاد می شود برای امنیت فعالیت خود همیشه یک صرافی معتبر ارز دیجیتال را انتخاب کنید. در ادامه مراحل تبادل ارزهای دیجیتال برای ایرانیان (ساکن در داخل کشور) را شرح خواهیم داد.

ابتدا با انجام تحقیقات کافی صرافی معتبر و مناسب (با توجه به فعالیت و استراتژی خود) را پیدا کنید. توجه داشته باشید در صورتی که شما یک هولدر ارزهای دیجیتال باشید می توانید به راحتی یک صرافی ایرانی معتبر را برای خرید و فروش دارایی های خود انتخاب کنید و سپس رمزارزهای خریداری شده را به کیف پول خود انتقال دهید.

در صورتی که شما یک تریدر باشید احتمالاً به دنبال یک صرافی معتبر هستید که حجم معاملات در آن بالا بوده و علاوه بر این کارمزد تراکنش ها نیز مقرون به صرفه باشد که در این صورت شما چندین گزینه صرافی داخلی و بیشتر صرافی ارز دیجیتال خارجی خواهید داشت.

اگر تصمیم بگیرید در یک صرافی خارجی فعالیت کنید به سرمایه اولیه نیاز خواهید داشت. برای این کار باز هم یک صرافی ایرانی می تواند به شما کمک کند تا ابتدا با کمک تومان یک ارز دیجیتال را خریداری کنید و سپس ارز دیجیتال خریداری شده را به حساب خود در صرافی خارجی انتقال دهید.

اگرچه امکان خرید رمزارزها به کمک ارزهای فیات در برخی از صرافی های خارجی وجود دارد، معمولاً ریال در میان آن ها وجود ندارد؛ بنابراین اگر ارز دیجیتالی در کیف پول خود ندارید باید در قدم اول از یک صرافی ایرانی استفاده کنید. البته تعداد کمی از صرافی های خارجی امکان واریز ارز ریال را نیز برای کاربران خود فراهم کرده اند.

 • مراحل خرید ارز دیجیتال از یک صرافی ایرانی
 • تهیه کیف پول
 • انتخاب صرافی معتبر ایرانی
 • ثبت نام و احراز هویت در صرافی ایرانی
 • واریز ریالی به حساب صرافی
 • خرید ارز دیجیتال
 • مراحل خرید ارز دیجیتال از یک صرافی خارجی
 • تهیه کیف پول
 • انتخاب صرافی معتبر ایرانی
 • ثبت نام و احراز هویت در صرافی ایرانی
 • واریز ریالی به حساب صرافی
 • خرید ارز دیجیتال (معمولاً تتر) و انتقال به کیف پول
 • انتخاب صرافی معتبر خارجی
 • ثبت نام در صرافی خارجی
 • واریز ارز دیجیتال به صرافی خارجی
 • خرید و فروش ارز دیجیتال

اگر مقداری ارز دیجیتال در کیف پول خود داشته باشید، باید مراحل را از انتخاب صرافی معتبر خارجی دنبال کنید.

صرافی ارز دیجیتال ایرانی یا خارجی؟

انتخاب صرافی ایرانی یا خارجی می تواند با توجه به فعالیت و استراتژی شما در بازار رمزارزها متفاوت باشد؛ البته حتی اگر یک صرافی خارجی را برای فعالیت اصلی خود انتخاب کنید در برخی موارد به یک صرافی ایرانی در قدم اول نیاز خواهید داشت. اینکه صرافی ایرانی برای شما بهتر است یا صرافی ارز دیجیتال خارجی را تنها خودتان می توانید مشخص کنید برای این کار باید به سؤال زیر پاسخ دهید.

آیا شما یک هولدر هستید که ارزهای دیجیتال را خریداری کرده و برای طولانی مدت در کیف پول خود نگه داری می کنید؟ اگر چنین است بهتر است صرافی ایرانی معتبری را انتخاب کنید و خرید و فروش خود را در آن انجام دهید.

اما اگر شما یک تریدر فعال در بازار ارزهای دیجیتال هستید و به خصوص یک اسکلپر که به نوسانات بسیار کوچک نیز نیاز دارد، بهتر است یک صرافی خارجی معتبر را انتخاب کنید؛ چراکه حجم معاملات در صرافی های خارجی بیشتر است و معمولاً میزان کارمزد معاملات نیز مقدار کمتری است که این دو فاکتور به تریدرها کمک می کند معامله خود را در هر قیمتی که بخواهند و با کارمزد معقول انجام دهند.

روش های کسب درآمد صرافی های ارز دیجیتال

در ابتدای پیدایش رمزارزها و صرافی های مربوط، این پلتفرم ها تنها مکانی برای خرید و فروش و تبادل رمزارزها بودند، اما به مرور زمان و با بیشتر شدن تعداد صرافی ها شاهد بودیم که این پلتفرم ها روزبه روز خدمات بیشتری را برای کاربران خود در نظر می گیرند. البته استفاده از هر سرویسی که در صرافی ها ارائه می شود مشمول هزینه است و درواقع منبع درآمد صرافی ها نیز به شمار می رود. در ادامه روش های کسب درآمد صرافی ها را برای شما خواهیم آورد.

روش های کسب درآمد صرافی ها

 • کارمزدها

یکی از روش های کسب درآمد برای صرافی ها که همه از آن اطلاع دارند، کارمزدها هستند. کاربران صرافی باید برای واریز و برداشت و انجام معاملات کارمزدی را پرداخت کنند البته توجه به این نکته نیز ضروری است که هر صرافی ارز دیجیتال روش کار مخصوص به خود را دارد.

ممکن است در برخی از صرافی ها کارمزد برای عملیات برداشت لحاظ شود؛ درحالی که انتقالات داخلی و واریز به صورت رایگان در صرافی صورت بگیرد، اما به طورکلی واریز، برداشت و انجام معاملات در صرافی می تواند مشمول هزینه باشد و صرافی را به درآمد برساند.

همچنین توسعه دهندگانی که قصد دارند رمزارزی را که طراحی کرده اند در یک صرافی لیست کنند باید بدانند برای لیست کردن ارز دیجیتال جدید در صرافی ملزم به پرداخت هزینه هستند.

 • استیکینگ

برخی از صرافی ها امکان استیک کردن رمزارزها را برای کاربران فراهم می کنند. این کار به نفع هر دو طرف است؛ زیرا افرادی که قصد نگه داری رمزارزهای خود را دارند می توانند علاوه بر افزایش قیمت (البته افزایش قیمت در یک بازه زمانی حتمی نیست)، سود استیکینگ را نیز دریافت کنند و از طرف دیگر صرافی با رمزارزهای قفل شده کاربران، اقدام به وام دهی یا سرمایه گذاری خواهد کرد و با این کارها به سود می رسد.

 • وام دهی

تریدرهایی که در معاملات خود از لوریج استفاده می کنند گاهی لیکوئید می شوند که این شرایط درآمدی را برای صرافی ها ایجاد می کند؛ البته صرافی ها از سود مارجین نیز سهمی دارند؛ بنابراین اگر تریدرها به سود برسند یا لیکوئید شوند، صرافی ها به سود می رسند.

 • استفاده از توکن بومی در صرافی

برخی از صرافی ها اقدام به طراحی یک توکن بومی برای خود کرده اند و کاربران را به استفاده از آن توکن تشویق می کنند؛ برای مثال اگر کاربران کارمزد معاملات خود را با توکن بومی صرافی پرداخت کنند، معمولاً تخفیفی شامل حال آن ها خواهد شد و این موضوع هم برای کاربران و هم برای صرافی سودمند است.

 • بازار سازها

پیش از این نیز به این موضوع اشاره کردیم که روش کار صرافی ها به این ترتیب است که یا واسط هستند بین خریدار و فروشنده یا اینکه خود یک طرف معامله قرار می گیرند. صرافی هایی که نقش واسط را دارند از کارمزد معاملات به سود می رسند.

صرافی های بازار ساز که درواقع طرف دیگر معامله قرار می گیرند، از متضرر شدن تریدر به سود می رسند؛ برای مثال اگر تریدری روند را به اشتباه صعودی پیش بینی کرده باشد و معامله خرید باز کند، از آنجا که صرافی باید برای انجام شدن معامله، موقعیت فروش باز کند به سود می رسد.

 • عرضه اولیه (IEO)

انواع صرافی ارز دیجیتال

گاهی توسعه دهندگان رمزارزها پروژه های بسیار قدرتمندی دارند، اما سرمایه آن ها برای راه اندازی کافی نیست. در چنین مواقعی توسعه دهندگان پروژه های خود را به صرافی معرفی می کنند و درصورت تأیید عرضه اولیه در صرافی لیست و معرفی می شود. صرافی نیز در سود پروژه سهم خواهد داشت و به این ترتیب با این روش نیز به درآمد می رسد.

 • تبلیغات

صرافی ها مانند هر پلتفرم دیگری با نمایش دادن تبلیغات شرکت ها و مؤسسات مختلف در زمینه های مربوط به بلاک چین و ارزهای دیجیتال به سود می رسند و با این روش نیز درآمدی برای خود خواهند داشت.

سخن پایانی

به زبان ساده صرافی ارز دیجیتال بستری برای خرید، فروش و تبادل ارزهای دیجیتال با یکدیگر است. افرادی که قصد فعالیت در بازار رمزارزهای را داشته باشند باید در ابتدا به دنبال یک صرافی ایرانی و سپس درصورت تمایل یک صرافی خارجی معتبر باشند.

برای آنکه بتوانید در بازار رمزارزها موفق باشید و به سود برسید، باید علاوه بر علم تحلیل، با ماهیت بازار و امکانات، تهدیدها و فرصت های این بازار نیز آشنا باشید. برای رسیدن به این هدف ها پیشنهاد می شود در یک دوره آموزش ارز دیجیتال جامع شرکت کنید تا بتوانید علاوه بر تحلیل ها، دیگر اطلاعات و دانش لازم را برای کسب سود از بازار نیز به دست آورید.

البته صرافی ها در قبال خدماتی که به کاربران خود ارائه می دهند، کارمزدی از آن ها می گیرند و این یکی از راه های کسب درآمد صرافی ها به شمار می رود. ما سعی کردیم در این مقاله صرافی ارز دیجیتال، نحوه فعالیت و انواع آن را برای شما شرح دهیم و چند صرافی داخلی و خارجی را نیز به شما معرفی کنیم.

سوالات متداول

صرافی ارز دیجیتال بستری برای خرید و فروش و تبادل ارزهای دیجیتال با یکدیگر است. امکان خرید به کمک ارزهای فیات یا تبادل دو رمزارز به یکدیگر در صرافی ها وجود دارد.

صرافی های متمرکز، صرافی های غیرمتمرکز و صرافی های همتا به همتا.

صرافی ها یا به صورت واسط هستند و امکان تبادل را میان دو کاربر فراهم می کنند یا خود به عنوان یک طرف از معامله خرید و فروش خواهند بود.

کارمزدها، استیکینگ، وام دهی، استفاده از توکن بومی در صرافی، بازار سازها، عرضه اولیه (IEO) و تبلیغات.

صرافی داخلی؛ زیرا دیگر ریسک فعالیت در یک صرافی خارجی و هزینه انتقال و انجام مراحل بیشتر را نخواهند داشت و مشتریان می توانند رمزارز موردنظر خود را به سادگی و همچون یک خرید از فروشگاه اینترنتی انجام دهند.

به این مقاله امتیاز دهید
(۱۲۰ رای) ۴.۴
۱۲۳۴۵
ترتیبی که برای خواندن مقالات صرافی های ارز دیجیتال به شما پیشنهاد میکنیم: