بدون شک تابه حال نام احراز هویت دو عاملی (2fa code) زیاد به گوشتان خورده است. اما احراز هویت دو عاملی به چه معناست؟ چه کاربردی دارد؟ کجا به کار ما می آید؟ کاربرد آن در ارزهای دیجیتال چیست؟ و چگونه می توان تایید هویت دو عاملی یا همان 2FA را انجام داد؟ رابطه 2FA و امنیت صرافی ها چیست؟ و… همگی سؤالاتی هستند که با شنیدن نام تایید هویت دو مرحله ای و زمانیکه نیاز به استفاده از آن پیدا می کنید از ذهنتان عبور می کند. ما در این مقاله قصد داریم تا شما را با احراز هویت دو مرحله ای، کاربرد آن، نحوه فعال سازی آن در یک نرم افزار و… آشنا کنیم.

فهرست []

  بنابراین اگر شما نیز به دنبال راهی برای افزایش امنیت حساب های کاربری خود در نرم افزارها یا سایت های مختلف از جمله صرافی ها هستید و می خواهید با مزیت های 2FA و فعال سازی آن آشنا شوید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

  احراز هویت دو عاملی یا 2fa code چیست؟

  هنگامی که شما اقدام به ساخت یک اکانت در یک سایت یا یک نرم افزار می کنید، برای آن اکانت یک رمز عبور مشخص می کنید که این رمز عبور ممکن است بسیار ضعیف یا بسیار قوی باشد که میزان ضعیف و قوی بودن آن تأثیر زیادی بر امنیت اکانت شما خواهد داشت. اما آیا اگر یک رمز بسیار سخت و قوی برای حساب کاربری خود تعیین کنیم دیگر امکان هک کردن آن توسط هکرها وجود ندارد؟

  در پاسخ باید گفت که حتی اگر قوی ترین رمز عبور را برای حساب کاربری خود انتخاب کنید امکان هک شدن حسابتان توسط هکرها وجود دارد، زیرا هکرهای زیادی هستند که روش هایی مختلف برای شکستن رمزهای بسیار قوی را نیز پیدا می کنند.

  اینجاست که پای احراز هویت دو مرحله ای به میان می آید تا از به وجودآمدن این مشکلات جلوگیری کند. اگر به کیف پول های ارز دیجیتال یا ثبت نام در صرافی ها دقت کرده باشید، معتبرترین آن ها برای بالابردن امنیت حساب شما از ویژگی تایید هویت دو مرحله ای یا همان “Two_Factor Authentication” برای نرم افزار یا سایت خود استفاده می کنند.

  با استفاده از کد 2FA، امنیت اکانت شما افزایش یافته و قدرت نفوذ هکرها بسیار زیاد کاهش می یابد. برخی نرم افزارها یا سایت ها علاوه بر رمز عبور برای وارد شدن به یک حساب کاربری مرحله ای دیگر برای بالابردن امنیت حساب، نظیر تأیید ایمیل، فرستادن کد به صورت پیامک، تماس صوتی و… را از دارنده آن حساب می خواهند که پس از تأیید آن مرحله کاربر اجازه استفاده از حساب کاربری خود را دارد.

  به مرحله ای که پس از واردکردن رمز عبور باید برای وارد شدن به اکانت از آن عبور کرد احراز هویت دو مرحله یا تایید هویت دو مرحله یا 2FA گفته می شود.

  تایید هویت دو مرحله ای چگونه انجام می شود؟

  در خصوص روش احراز هویت دو عاملی باید گفت که هر نرم افزار یا سایت روش خاص خود را برای 2FA مشخص می کند، اما یکی از رایج ترین این روش ها استفاده از رمز دوم (2fa code) است که آن را به ایمیل یا شماره تلفن همراه  شما می فرستند تا پس از تأیید وارد حساب کاربری خود شوید.

  نحوه فعال سازی تایید هویت دو عاملی

  پس از فعال سازی یا همان ساخت اکانت در یک نرم افزار یا سایت با مراجعه به بخش تنظیمات در پروفایل خود و سپس ورود به بخش امنیت در صورت داشتن ویژگی two-factor authentication در آن سایت یا نرم افزار، می توانید آن گزینه را فعال کنید.

  از پرکاربردترین روش های فعال سازی 2FA که در نرم افزارها و سایت های مختلف از آن ها استفاده می شود، روش های زیر است:

  1. ارسال پیامک به صورت رمز دوم
  2. ارسال ایمیل تأیید
  3. تماس صوتی
  4. ارسال کد بر روی صفحه گوشی که با آن حساب کاربری تان را فعال کرده اید
  5. دانلود یک نرم افزار دیگر و دریافت رمز یکبار مصرف (مانند اپلیکیشن صرافی بایننس که برای تایید آن نیاز است که از نرم افزار ” Google Athenticator ” تایید دو عاملی خود را فعال کنید.)
  6. ایجاد پرسش (به عنوان مثال نام شهر محل تولد، نام حیوان مورد علاقه، و…)
  7. تایید دو مرحله ای با انتخاب رمز دلخواه

  سرنوشت حساب کاربری پس از فعال سازی ویژگی 2FA

  همان طور که گفتیم برای احراز هویت دو مرحله ای روش های مختلفی وجود دارد و هر نرم افزار و یا هر سایت با صلاح دید خود از صورت های مختلف آن استفاده کرده و آن را در نرم افزار یا سایت موردنظر خود پیاده سازی می کنند. پس از فعال سازی کد احراز هویت دو عاملی یا همان 2FA، ازآن پس هنگام ورود به اکانت خود طبق نحوه احراز هویتی که سایت تأیید کرده است باید عمل کنید تا در صورت تطابق و نداشتن هیچ مشکل دیگر به راحتی وارد حساب کاربری خود شوید.

  ضرورت فعال کردن 2fa code چیست؟

  سؤالی که ممکن است در ذهن بسیاری از افراد پیش آید این است که آیا واقعاً با وجود داشتن رمز عبور احراز هویت دو مرحله ای در تمامی سایت ها یا نرم افزارها لازم است؟ در پاسخ باید گفت که احراز هویت دو عاملی در زمانی که اطلاعات مهمی از شما وجود دارد که در صورت هک شدن باعث شود تا اطلاعات شخصی شما، سرمایه شما و… به دست افراد سودجو افتاد وجود 2FA ضروری است.

  این مسئله تا آنجا اهمیت خود را نشان داده است که حتی بانک های داخل کشور هم برای انتقال مبالغ نیز تنها با عبور از این مرحله به شما اجازه انتقال وجه را می دهند. حال تصور کنید که شما در یک صرافی حساب کاربری خود را ایجاد کرده اید یا نرم افزار کیف پول ارزهای رمزنگاری خود را بر روی تلفن همراه یا کامپیوتر شخصیتان نصب کرده اید.

  زمانی که شما در بستر اینترنت مشغول فعالیت هستید در معرض خطرات حمله هکرها قرار دارید، حال تصور کنید که در صورت عدم وجود 2FA چه اتفاقی ممکن است برای حساب شما و سرمایه داخل کیف پول شما افتد وقتی در زمینه ارزهای دیجیتال هیچ گونه فرایند محافظت از کلاهبرداری یا بازیابی وجوه سرقت شده وجود ندارد؟

  با این وجود تنها راه شما برای محافظت از سرمایه و حساب هایتان استفاده از احراز هویت دو مرحله ای است تا با امنیت کامل و خیال آسوده بتوانید در بستر اینترنت فعالیت کرده و کسب درآمد کنید.

  احراز هویت دو عاملی صرافی ها​ چگونه انجام می شود؟

  هنگامی که شما تصمیم به شروع فعالیت در زمینه بورس یا ارزهای دیجیتال می کنید بدون شک نیاز به انتخاب یک صرافی، یک کیف پول و یا یک استخر استخراج دارید و پس از انتخاب این موارد شما ملزم به ثبت نام در سایت و ایجاد حساب کاربری هستید.

  با ایجاد حساب کاربری هکرهای زیادی هستند که ممکن است حتی اگر سخت ترین رمز عبور را برای حساب خود تعریف کنید اقدام به هک کردن آن کنند و هیچ راهی برای جلوگیری از هک شدن وجود ندارد جز فعال سازی ویژگی تایید هویت دو مرحله ای.

  اما سوالی که پیش می آید این است که آیا تمامی صرافی ها و کیف پول های ارز دیجیتال از قابلیت 2FA برخوردار هستند؟

  در پاسخ باید گفت که در حال حاضر تمامی صرافی های معتبر و کیف پول های رسمی از این ویژگی برخوردار هستند، اما با این وجود هنوز هم سایت های صرافی و نرم افزارهای مرتبط در این زمینه وجود دارد که مجهز به این ویژگی نیستند.

  بنابراین به شما پیشنهاد می کنیم که همیشه صرافی و کیف پولی را انتخاب کنید که ویژگی two-factor authentication را داشته باشد تا شما بلافاصله پس از ایجاد حساب کاربریتان بتوانید از بخش تنظیمات اقدام به فعال سازی آن کنید و از شر کلاهبرداران اینترنتی در امان باشید.

  هک کردن 2fa code امکان پذیر است؟

  درست است که تایید دو مرحله ای تا حد زیادی امنیت حساب شما را بالا می برد و کمتر هکری پیدا می شود که بتواند اقدام به هک کردن 2FA کند اما با این حال پس از تایید هویت دو عاملی نباید بیخیال امنیت حسابمان شویم. در ادامه به بررسی چندین روش مشاهده شده ای که هکرها با استفاده از آن به هک کردن احراز هویت دو عاملی می کنند، می پردازیم:

  1. پیاده سازی مهندسی اجتماعی
  2. در صورت ساده بودن رمز عبور اولیه امکان کرک یا حدس زدن رمز تایید دو مرحله ای برای آن ها فراهم می شود.

  روش پیاده سازی مهندسی اجتماعی برای هک احراز هویت دو مرحله ای

  مهندسی اجتماعی به فراهم کردن راه هایی مانند حمله فیشینگ گفته می شود که از این طریق شما را گول بزنند به گونه ای که بدون اینکه بخواهید یا متوجه شوید اطلاعات خود را فاش کنید.

  بنابراین حتی اگر رمز عبور اولیه شما بسیار قدرتمند باشد و یا تایید دو مرحله ای شما بسیار قوی و مطمئن باشد باز هم باید حواستان به راه هایی مثل مهندسی اجتماعی که ناخواسته شما را به دام می اندازد باشد.

  روش کرک در هک کردن احراز هویت دو عاملی

  کرک کردن یا حدس زدن دیگر راهی است که هکرها از آن استفاده می کنند تا بتوانند اکانت شما را در سایت های صرافی یا نرم افزارها هک کنند. اما چگونه این اتفاق می افتد؟ زمانی که شما چه در مرحله انتخاب رمز اولیه خود و چه در مرحله تایید هویت دو عاملی (اگر از شما بخواهد که رمزی دیگر غیر از رمز اولیه برای مرحله دوم تعیین کنید) رمز انتخابی شما قوی نباشد امکان کرک کردن یا حدس زدن آن برای هکران فراهم خواهد شد.

  تایید هویت دو مرحله ای و درخواست ایمیل

  در صورتیکه هنگام فعال سازی احراز هویت دو عاملی از شما درخواست ایمیل شد، دقت کنید که آدرس ایمیلی را وارد کنید که در دسترستان باشد تا در صورت فراموشی رمز عبور اولیه یا رزمر عبور تایید دو مرحله ای خود با انتخاب درخواست بازنشانی از طریق ایمیل بتوانید از طریق ایمیلی که برایتان ارسال می شود به بازیابی کد 2FA خود بپردازید و وارد حساب کاربری تان شوید.

  هشدار! دقت کنید که رمز عبوری که برای ایمیل خود انتخاب می کنید از امنیت بالایی برخوردار باشد تا هکرها نتوانند از طریق هک کردن ایمل شما وارد حساب کاربریتان شوند.

  امن ترین رمز عبور کدام است؟

  امن ترین رمز عبور، رمز عبوری است که شامل حروف بزرگ، گوچک، اعداد و نشانه ها باشد. برای اطمینان بیشتر می توانید از رمزهای رندوم سایت ها انتخاب کنید و با تغییر اندکی در آنها از آن به عنوان رمز عبور خود در ایمیل، حساب کاربری و… استفاده کنید.

  سخن آخر!

  در این مقاله شما را با احراز هویت دو عاملی، تفاوت آن با رمز عبور اولیه و دلیل ضرورت آن آشنا کردیم. همچنین به معرفی راه های مختلف برای تایید هویت دو مرحله ای پرداختیم و رایج ترین روش های آن را بیان کردیم.

  در پایان به این نتیجه رسیدیم که داشتن ویژگی 2FA یکی از قابلیت های ضروری برای یک سایت یا نرم افزار است که پس از ورود به حساب کاربری فعال سازی آن ضروری است زیرا در صورت هک شدن توسط هکرها ممکن است تمامی سرمایه خود را از دست دهید.

  همچنین همان طور که گفتیم احراز هویت دو مرحله ای یا همان 2FA راه های مختلفی دارد و شما می توانید با توجه به نوع برنامه و سایتی که در آن حساب کاربری خود را ایجاد کرده اید مناسب ترین روش را با توجه به شرایطی که پیش رویتان است انتخاب کنید و طبق دستورالعمل های برنامه پیش بروید.

  اما در خصوص امن ترین روش در بین روش های بیان شده در این مقاله که امکان هک کردن حساب کاربری را تقریباً به صفر می رساند روش استفاده از یک نرم افزار دیگر برای فعال سازی تایید هویت دو عاملی است، روشی که صرافی بایننس که یکی از صرافی های معتبر در جهان است با استفاده از نرم افزار “Google Athenticator” انجام می دهد. بنابراین اگر برای احراز هویت دو مرحله ای در یک سایت یا نرم افزار روش های مختلفی پیش روی شما بود که یکی از این روش ها تایید هویت دو مرحله ای از طریق اپلیکیشن دیگر بود، پیشنهاد ما به شما انتخاب این گزینه است تا راه را تا 95 درصد برای ورود هکران به حساب کاربریتان ببندید.

  سوالات متداول

  با استفاده از کد 2FA، امنیت اکانت شما افزایش یافته و قدرت نفوذ هکرها بسیار زیاد کاهش می یابد. برخی نرم افزارها یا سایت ها علاوه بر رمز عبور برای وارد شدن به یک حساب کاربری مرحله ای دیگر برای بالابردن امنیت حساب، نظیر تأیید ایمیل، فرستادن کد به صورت پیامک، تماس صوتی و… را از دارنده آن حساب می خواهند که پس از تأیید آن مرحله کاربر اجازه استفاده از حساب کاربری خود را دارد.

  Google Authenticator کدهای «راستی آزمایی دومرحله ای» در تلفنتان ایجاد می کند.اگر برای احراز هویت دو مرحله ای در یک سایت یا نرم افزار روش های مختلفی پیش روی شما بود که یکی از این روش ها تایید هویت دو مرحله ای از طریق اپلیکیشن دیگر بود، پیشنهاد ما به شما انتخاب این گزینه است تا راه را تا 95 درصد برای ورود هکران به حساب کاربریتان ببندید.