در بازار مالی باید همیشه انتظار کاهش قیمت ها را داشته باشید. معمولاً هنگام بحران، در نظر گرفتن حداقل ۱۰% افت ارزش سهام منطقی است. سهام نیز مانند هر چیز دیگری در این دنیا، جنبه های مثبت و منفی مربوط به خودش را دارد. سقوط ناگهانی بازار می تواند مسبب اشتباهاتی از سوی سرمایه گذاران شود، که در بلند مدت به رشد مالی آن ها صدمه بزند. امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی و افزایش تعداد معامله گران، نوسانات بازار بورس افزایش یافته، که همین موضوع منجر به رواج رفتارهای هیجانی میان سهام داران شده است. همواره در سرمایه گذاری موفق دو پارامتر اصلی وجود دارد: بازدهی و استراتژی که فقط یکی از این دو مورد برای شما قابل کنترل است و آن، رویکرد معاملاتی شما خواهد بود.

فهرست []

  ۱۱ روش برای رسیدن به سرمایه گذاری موفق

  در ادامه، ۱۱ اصل مهم در راستای موفقیت در بازار مالی را برای شما ذکر خواهیم نمود. توجه داشته باشید که این موارد اغلب به جهت سادگی بیش از حد فراموش می شوند، اما شما سعی کنید همیشه آن ها را بخاطر داشته باشید.

  ۱) فرآیند سرمایه گذاری خود را پیچیده نکنید

  گاهاً مشاهده می شود بعضی افراد، چندین حساب معاملاتی مختلف دارند و نکته قابل تأمل این است که در تمام این حساب ها به یک شکل سرمایه گذاری می کنند، پس دلیل آن چیست؟ به نظر می رسد معامله گران این گونه می پندارند که، با انجام این کار یک سبد سرمایه گذاری متنوع و مطمئن برای خود ایجاد کرده اند. در حالی که این روش تشکیل سبد سهام و متنوع سازی سرمایه گذاری نیست و فقط شرایط کاری را دشوارتر می کند.

  ۲) پایش مداوم نوسانات بازار، عامل پیشگیری از ضرر نیست!

  امروزه با توجه به گسترش پلتفرم های آنلاین تحلیلی و معاملاتی بازارهای مالی، برای دسترسی به قیمت لحظه ای سهام در اقصی نقاط جهان، کافیست یک تلفن همراه هوشمند متصل به اینترنت در اختیار داشته باشید. درصد بالایی از معامله گران در طول روز، زمان طولانی را صرف مشاهده و پیگیری نوسانات میان روزی بازار می کنند که، مصداق بارز اتلاف وقت است. این رویکرد در بلند مدت قطعاً برای سلامت جسمی و روانی شما به عنوان یک سرمایه گذار مضر خواهد بود، زیرا شما اساساً قادر به کنترل حرکات قیمتی بازار نیستید. نوسانات مثبت و منفی جزئی از ذات این بازار است و باید همیشه انتظار آن را داشته باشید.

  ۳) سبد سرمایه گذاری، حاصل تفکرات و شرایط مالی شماست

  افراد مختلف، از طیف های مالی، شخصیتی، خانوادگی و… گوناگون را در نظر بگیرید. هر شخص بر اساس شرایط و مقدار پولی که در اختیار دارد، اقدام به سرمایه گذاری می نماید. معمولاً این موارد به صورت روزمره تغییر نخواهند کرد، پس با تشکیل یک سبد بهینه در ابتدای کار، دیگر نیازی نیست مرتباً در حال تغییر ترکیب دارایی هایتان و پرداخت کارمزد باشید. از معامله گری بر اساس شایعات و نظرات دیگران بپرهیزید و تنها زمانی که دگرگونی مهمی در زندگیتان ایجاد شد، به فکر تغییر نحوه سرمایه گذاری خود باشید.

  ۴) “بستگی دارد” و “نمی دانم” پاسخ بسیاری از مسائل مالی هستند

  در رویدادها و کنفرانس های مالی اغلب این سوال توسط مردم عادی مطرح می شود که، بهترین سرمایه گذاری چیست؟ در وهله اول پاسخ بسیاری کارشناسان به چنین سوالاتی “بستگی دارد” است و عموماً می گویند، برای مشاوره دقیق تر باید اطلاعات بیشتری در اختیار آن ها قرار داده شود. بطور کلی علی رغم تمام تجربیات انسانی و پیشرفت تکنولوژی، بازار سهام هنوز قابلیت پیش بینی ۱۰۰% را ندارد. بنابراین هیچ کس نمی تواند بگوید، چند لحظه یا یک ماه بعد چه اتفاقی در بازار روی خواهد داد. اما مشاوران مالی می توانند با ارائه راهکارهای صحیح سرمایه گذاری، در راستای پیشرفت مالی بلند مدت شما تاثیر گذار واقع شوند. مطمئناً پیگیری چنین مواردی نسبت به بررسی مداوم قیمت ها، برای شما مفیدتر است.

  ۵) روند صعودی یا نزولی قیمت سهام، یک پدیده عادی و تکرار شونده در بازار مالی است

  نوسانات بورس همانند تغییرات دمای سطح کره زمین است. همیشه با فرا رسیدن فصل زمستان، دما افت کرده و و هوا سرد می شود. سپس مجدداً در آستانه فصل بهار، دمای زمین افزایش می یابد. این چرخه دمایی تا پایان عمر زمین ادامه خواهد داشت. اگر سبد سهام شما نوسانات غیر معقولی دارد، می توانید ترکیبی از دارایی های متعادل تر برای سرمایه گذاری انتخاب کنید. اما همواره متنوع سازی منطقی را نیز بخاطر داشته باشید.

  ۶) بازار بیش از هر مهارت فردی دیگری، به صبر و شکیبایی شما پاداش می دهد

  این یک اصل انکار ناپذیر در راستای سرمایه گذاری موفق است. طی بحران مالی سال ۲۰۰۸ در بورس های جهانی، بسیاری از سرمایه گذاران به دلیل ضرر و زیان هنگفت، بازار سهام را برای همیشه رها کردند. اما تعداد کمی با صبر و اشتیاق به فعالیت در بورس ادامه دادند و حتی در دوره سقوط بازار نیز همچنان هوشمندانه سهام می خریدند، که در نهایت پاداش خوبی نیز نصیب آن ها گردید. بطور مثال شاخص داو جونز در بورس آمریکا از سال ۲۰۰۹ تا کنون، ارزش آن حدوداً ۳ برابر شده است!

  ۷) شانس به معنی مهارت نیست!

  آیا این جمله را شنیده اید که؛ حتی یک ساعت خراب هم می تواند حداقل روزی دو بار زمان را درست نشان دهد!؟ معمولاً زمانی که بازار در یک روند صعودی بلند مدت قرار دارد، افراد غیر متخصص بدون داشتن دانش و تجربه کافی، به جهت تبلیغات رسانه ها و بدست آوردن ثروت های نجومی، به سرمایه گذاری در بازار سهام روی می آورند و ممکن است طی این دوره بتوانند سود مناسبی نیز کسب کنند. در نتیجه پس از مدتی این امر به آن ها مشتبه می شود که، یا سرمایه گذاری در بازار بورس کار بسیار ساده و پر سودی است و یا ایشان در انجام این کار مهارت خاصی دارند. غافل از اینکه با اتمام این روند صعودی اکثراً علاوه بر سودهای بدست آمده، سرمایه اصلی خود را نیز از دست می دهند. بطور کلی هر چقدر خود بزرگ بینی و اعتماد به نفس کاذب بیشتری داشته باشید، زیان سنگین تری در انتظارتان خواهد بود.

  ۸) سبد سهام بسیار متنوع، نوعی قمار است

  اگر سرمایه گذاری شما بازدهی عالی دارد، پس احتمالاً متنوع سازی به طور منطقی انجام شده است. برخی صنایع در دوره های زمانی مشخصی، با توجه به شرایط اقتصادی حاکم، می توانند سوددهی بسیار مناسبی داشته باشند.هنر شما به عنوان یک سرمایه گذار آگاه یافتن چنین مواردی است، تا ضمن متنوع سازی، بتوانید بهترین گزینه ها را نیز در سبد خود داشته باشید.

  ۹) سرمایه گذاری همانند مد لباس است

  پرطرفدارترین نحوه پوشش امروز، احتمال قوی چند ماه بعد از مد افتاده است. هوشمندانه رفتار کنید و همیشه به دنبال بهترین دارایی ها برای سرمایه گذاری موفق باشید. سبد سهام شلوغ و پرتعداد را همانند لباس های از مد افتاده فرض کنید، که هر سال به کمدتان اضافه شده و بی دلیل فقط آن ها را نگهداری می کنید.

  ۱۰) دیدگاه سرمایه گذاری کوتاه مدت، مانع پیشرفت شماست!

  بر اساس نوسانات مقطعی بازار تصمیم گیری نکنید و تا حد امکان چشم انداز سرمایه گذاری بلند مدت داشته باشید. ممکن است برخی اوقات نسبت به اهداف مالی خود، بازدهی کمتری داشته و بخاطر این موضوع نسبت به خودتان یا بازار حس بدی پیدا کنید، این یک امر کاملاً طبیعی است. اما اگر شما اهداف مالی بلند مدت داشته باشید، می دانید که باید بر اساس عملکرد خود در دراز مدت نتیجه گیری کرده و مشکلات را شناسایی و حل کنید.

  ۱۱) واکنش رفتاری درست، کلید موفقیت در معامله گری!

  تلاش برای انتخاب بهترین دارایی برای سرمایه گذاری بسیار قابل ستایش است، اما کلید موفقیت شما این است که به عنوان یک معامله گر، درست تصمیم گیری کنید واکنش صحیح نه تنها به معنی داشتن نبوغ ریاضی یا دسترسی به اخبار پنهانی نیست، بلکه کاملاً بلعکس، به مفهوم داشتن یک رویکرد معاملاتی واضح و ساده است که در بلند مدت قابل اجرا باشد. هیچگاه بر اساس هیجانات توده مردم تصمیم گیری نکنید و بدانید هیچ کس نمی تواند بازار را کنترل کند، اما با هوشمندی می توان سرمایه خود را مدیریت کرد. برای رشد سرمایه در بلند مدت هر ماه مقداری از درآمدتان را پس انداز و دوباره سرمایه گذاری کنید، پس از مدتی موجودی حسابتان بیش از پیش رشد خواهد نمود. به عنوان آخرین توصیه، همیشه بر مبنای بلند مدت تصمیم بگیرید و یک سفته باز کوتاه مدت نباشید.