شش اشتباه بزرگ که نباید در بازار ارزهای دیجیتال مرتکب شوید!

دنیای داغ و محبوب ارزهای دیجیتال، روزانه میلیون ها نفر جدید را به سمت خود می کشاند. بسیاری از این افراد، با هدف کسب سودهای بزرگ وارد این دنیا شده اند، اما کمترین اطلاعاتی درباره آن ندارند. در این میان، نداشتن اطلاعات صحیح سبب می شود تا دچار مشکلات فراوانی شوند و دارایی های خود را از دست بدهند. در این میان، ما به بررسی شش اشتباه بزرگ و مهلکی می پردازیم که بسیاری از سرمایه گذاران تازه کار مرتکب آن می شوند؛ پس تا پایان این مقاله از خانه سرمایه همراه ما باشید.

فهرست []

  ۱- گفتن عبارت بازیابی به دیگران

  به دلیل محبوبیت بسیار زیاد دنیای ارزهای دیجیتال، افراد گوناگونی در آن حضور دارند که برخی از آن ها کلاه برداران و هکرهایی هستند که تنها هدفشان سرقت توکن ها و خالی کردن کیف پول شماست؛ پس اگر می خواهید سرمایه گذاری مطمئن و سودآوری داشته باشید، به این کلاه برداران توجه داشته باشید.

  یکی از مهم ترین مواردی که باید در سرمایه گذاری کریپتو کارنسی ها در نظر داشته باشید، امنیت کیف پولتان است. تنها راه دسترسی به کیف پول ها هم «عبارت بازیابی» است که باید تنها خودتان از آن مطلع باشید. بسیاری از هکرها با استفاده از روش های مختلف به دریافت عبارت بازیابی (Seed Phrase) شما اقدام می کنند. بعد از آن هم خالی کردن موجودی کیف پول کار سختی نخواهد بود.

  بسیاری از افراد تازه کار دچار این اشتباه بزرگ می شوند که رمز خود را در سایتی وارد می کنند که به نظر قانونی می آید، اما آن سایت تنها یک صفحه فیشینگ است؛ بنابراین نباید اجازه دهید هیچ فردی از این عبارت اطلاع داشته باشد؛ پس اگر سایتی رمز عبورتان را از شما درخواست کرد، به سرعت آن صفحه را ترک کنید. علاوه بر این روی لینک های ناشناس کلیک نکرده و فایل هایی را که از منبع ناشناخته ای در توئیتر، دیسکورد یا تلگرام ارسال شده اند، دانلود نکنید.

  ۲- حفظ دارایی ها در یک کیف پول آنلاین

  برای نگهداری از ارزهای دیجیتال دو نوع کیف پول وجود دارد:

  ۱- کیف پول سرد (Cold Wallets)

  ۲- کیف پول گرم (Hot Wallets)

  به همراه هر کیف پول هم رمز عبور آن وجود دارد که به کاربران اجازه دسترسی به دارایی ها را می دهد. کیف پول های گرم، همیشه آنلاین و متصل به بلاک چین هستند. این موضوع سبب می شود تا به راحتی تراکنش های خود را انجام دهید. با این حال همین آنلاین بودن مداوم این کیف ها، آن ها را در معرض انواع هک قرار می دهد. به عنوان یک قانون کلی، استفاده از کیف پول گرم برای نگهداری مقدار دارایی بالا اصلاً مناسب نیست.

  در مقابل کیف پول های سرد به ویژه کیف پول سخت افزاری وجود دارد که تمام دارایی های شما را به صورت آفلاین ذخیره می کند. برای دسترسی به این کیف پول ها تنها یک راه وجود دارد و آن هم رمزی است که شما به صورت فیزیکی نزد خود نگه می دارید.

  کیف پول های سخت افزاری از لحاظ شکل ظاهری شبیه USB هستند و با قیمتی برابر با 150 دلار می توانند مقادیر بسیاری از ارزهای دیجیتال شما را ذخیره کنند. کیف پول های Trezor و Ledger مشهورترین انواع کیف پول های سخت افزاری با قیمت مناسب هستند.

  برای حفظ امنیت بیشتر کیف پول خود حتماً احراز هویت دو مرحله ای (2FA) را در تمام کیف پول ها و صرافی هایی که این امکانات را فراهم می کند، فعال کنید. علاوه بر این هرگز رمز عبور خود را در اختیار فرد دیگری قرار ندهید. همچنین رمز ارزهای خود را در صرافی نگه ندارید؛ مگر اینکه قصد دارید به صورت مداوم آن ها را معامله کنید. تنها مانع بین دارایی ها و هکرها همین رمز عبور اصلی است.

  ۳- ارسال ارز دیجیتال در بلاک چین اشتباه یا انتقال در شبکه ای با کارمزد بالا

  اشتباه بزرگ دیگری که می توان در زمینه ارز دیجیتال انجام داد، این است که بلاک چین را اشتباه کنید؛ برای مثال ارز دیجیتال متعلق به بلاک چین BEP20 را به آدرس یک بلاک چین ERC20 ارسال کنید؛ البته در بیشتر مواقع هنگامی که این اشتباه را مرتکب می شوید، کیف پول آن را تشخیص داده و قبل از انتقال اطلاع می دهد.

  با این حال برخی از بلاک چین ها مانند اتریوم و اسمارت چین، فرمت مشابهی دارند و اگر اشتباه کنید، کیف پول هم آن را تشخیص نمی دهد. اگر رمز بازیابی کیف پول خود را در اختیار داشته باشید، می توانید این ارز را که به اشتباه ارسال شده است، بازگردانی کنید.

  ۴- ارسال ارز دیجیتال خود به کیف پول اشتباهی

  یکی از ساده ترین و البته رایج ترین اشتباهاتی که معامله کنندگان آن را انجام می دهند، این است که ارزهای دیجیتال خود را به یک کیف پول اشتباهی ارسال کنند. آدرس کیف پول، یک مجموعه از عددها و حروف است که با توجه به نوع ارز دیجیتال شما بین 20 تا 42 کاراکتر دارد؛ برای مثال به آدرس اتریوم زیر توجه کنید:

  0x89205A3A3b2A69De6Dbf7f01ED13B2108B2c43e7

  هنگام ارسال پول از یک صرافی به کیف پول شخصی خود یا بالعکس، همیشه کیف پول را از آدرس کپی کنید. به این صورت ممکن است بتوانید تا حد زیادی از اشتباه جلوگیری کنید. از این روش برای ارتباط با دوستان یا اعضای خانواده خود هم استفاده کنید. سعی نکنید هرگز آدرس کیف پول را تایپ کنید؛ زیرا احتمال خطا در آن بسیار بالاست.

  هنگامی که برای ارسال ارزهای خود آماده بودید، یک بار و دوباره آدرس را بررسی کنید؛ زیرا دابل چک کردن همیشه از خطاها جلوگیری خواهد کرد. حتی اگر یک کاراکتر را هم اشتباه وارد کنید یا در جای نامناسبی قرار دهید، پول شما به طور کامل به آدرس دیگری منتقل می شود؛ بنابراین ارزش آن را دارد که زمان بیشتری صرف کنید تا مطمئن شوید کارها به خوبی پیش می روند.

  ۵- هدردادن پول برای هزینه های گس

  «گس» هزینه ای است که افراد باید به ماینرهای ارز دیجیتال برای قدرت محاسباتی موردنیاز برای تأیید و تراکنش های یک بلاک چین بپردازند. هزینه گس براساس ازدحام شبکه محاسبه می شود؛ بنابراین هرچه فعالیت شبکه در زمان تراکنش بیشتر باشد، کارمزدها هم بالاتر خواهند بود. اگر این نقل و انتقالات می تواند یک تراکنش ساده و ارزان را به یک کابوس پرهزینه تبدیل کند؛ به طوری که گس فی از ارزش خود معامله هم بیشتر شود.

  برخی تراکنش ها، مانند معاملات به موقع یا مینت NFT به زمان حساس هستند، اما موارد دیگر، مانند انتقال توکن ها از یک کیف پول شخصی به کیف پول دیگر کارهای فوری به شمار نمی روند. برای چنین مواقعی پیشنهاد می شود همیشه زمان هایی را انتخاب کنید که گس فی کم است؛ در غیر این صورت تنها در حال سوزاندن توکن های خود هستید.

  یکی از راه های عالی برای جلوگیری از پرداخت هزینه های بالای گس این است که از ابزار GasNow Etherchain استفاده کنید تا بهترین زمان را برای انتقال بیابید.

  ۶- با احساسات پیش رفتن

  اشتباه بزرگ دیگری که ممکن است در دنیای ارزهای دیجیتال مرتکب آن شوید، تصمیم گیری مالی تحت تأثیر احساسات است. ممکن است دو واژه FOMO و FUD را شنیده باشید که تذکر می دهند حتماً از آن اجتناب کنید. اگر درست نمی دانید این دو کلمه چه معنایی دارند، در ادامه به تعاریف آن ها می پردازیم.

  FOMO یا همان Fear of Missing Out به معنای ترس از دست دادن یا عقب افتادن است. این احساس را بیشتر در زمان هایی مشاهده می کنید که جوی به راه افتاده است. احتمالاً داستان های زیادی از افرادی می شنوید که با چند بار سرمایه گذاری به ثروت بسیاری دست پیدا کرده اند؛ بنابراین ممکن است این احساس در شما هم به وجود بیاید که در حال عقب افتادن از آن ها هستید.

  به یاد داشته باشید که شنیدن داستان موفقیت دیگران یک روش سرمایه گذاری نیست، بلکه باید همیشه تحقیقات خود را کامل انجام دهید و برای قدم بعدی تصمیم گیری کنید. این کار را هم از سر فوران احساسات مختلف نباید انجام دهید.

  ترس، عدم قطعیت و شک (Fear, Uncertainty and Doubt)

  FUD هم به معنای Fear, Uncertainty and Doubt یعنی ترس، عدم قطعیت و شک است. اجازه ندهید تحلیل های سرمایه گذاری منفی دیگران بر تصمیمات شما تأثیر بگذارد. همان معامله کنندگانی که دچار احساس FOMO شده و در بالاترین قیمت ها شروع به خرید می کنند، معمولاً به طور ناگهانی تحت تأثیر FUD قرار می گیرند و دست به فروش می زنند.

  مهم تر از همه اینکه هرگز بیش ازحدی که می توانید از دست بدهید، سرمایه گذاری نکنید؛ به عبارت دیگر پولی را به سمت سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال ببرید که با از دست دادن آن، تمام زندگی شما از بین نرود. بازارها بی ثبات و در برخی موارد نسبتاً نامتعادل هستند. اجازه ندهید حرص و طمع مانع قضاوت صحیح شود و همیشه به یاد داشته باشید که باید سود خود را به دست آورید.

  سخن پایانی

  اشتباهات بسیار دیگری هم وجود دارند که افراد تازه کار و حرفه ای مرتکب آن ها می شوند، اما موارد ذکرشده در بالا، با اختلاف بیشترین آمار را به خود اختصاص می دهند. فراموش نکنید که سرعت در دنیای ارزهای دیجیتال بالاست؛ بنابراین اجازه ندهید این تنش اضطراب شما را زیاد کند و سبب شود تصمیم گیری های جبران ناپذیری انجام دهید.