چرایی و چگونگی فریز شدن تتر در ایران

در هر برهه ای از تاریخ، ایرانیان برای حفظ ارزش دارایی خود از روش های مختلفی استفاده کرده اند. از جمله خرید طلا و خرید دلار که مهم ترین این روش ها به شمار می روند. در سال های اخیر و به دنبال مشکلات اقتصادی و افزایش قیمت دلار، مردم ایران دارایی های خود را به دلار تبدیل کردند تا بتوانند هم دارایی خود را حفظ کنند و هم از طریق خرید و فروش دلار در زمان مناسب، سودی به دست آورند.

گفتنی است نگهداری دلار برای دارندگان مسئله ساز بود. این بحث با ورود ارز دیجیتال به بازار موضوعیت خود را از دست داد و مردم به سوی رمزارزها روی آوردند. از جمله این رمزارزها، تتر است که دقیقاً همان ارزش دلار را دارد، اما نگهداری آن بسیار راحت بوده و در کیف پول دیجیتال به سهولت قابل نقل و انتقال است.

در این مطلب می خواهیم درباره فریز شدن تتر (بلوکه شدن تتر) و علت آن برای شما صحبت کنیم، اما در ابتدا تعریفی از این ارز را بیان می کنیم و سپس به علت فریز شدن تتر می پردازیم.

تتر چیست؟

ارز تتر در ابتدا با نام Realcoin و در سال 2014 آغاز به کار کرد. USDT که با نام Tether در بازار شهرت دارد، یک ارز دیجیتال پایدار به شمار می رود. اصلی ترین ویژگی این استیبل کوین در بازار آن است که از نوسانات بازار ارزهای دیجیتال تأثیر نمی پذیرد و به طور معمول همیشه قیمت آن 1 دلار است.

درحقیقت تتر ابزاری برای کنترل پایدارنبودن قیمت در معاملات ارزها استفاده می شود؛ پس می توان گفت این ارز هم امکانات ارزهای دیجیتال را دارد و هم مانند ارزهای فیزیکی رایج از نوسانات قیمت ارزها دور است و می توان گفت قیمت نسبتاً ثابتی دارد. 

 کلاه برداری در تتر

تتر یک بحث چالشی در حوزه ارز نیز به شمار می رود. دلیل چالشی بودن تتر آن است که شرکت منتشرکننده اش، شواهد و مدارک کافی مبنی بر حسابرسی پشتوانه ادعایی اش را نشان نداده است. شاید به همین دلیل است که کلاه برداری تتر رخ می دهد. 

در ۱۵ اکتبر سال ۲۰۱۸ و بعد از این اتفاق که سرمایه گذاران شک و گمان های جدی به تتر دریافت کردند، قیمت این ارز به ۹۰ سنت کاهش یافت. در ۲۰ نوامبر سال ۲۰۱۸ نیز خبرگزاری بلومبرگ مدعی شد مقامات قضایی ایالات متحده شروع به بررسی نقش تتر در دست کاری قیمت بیت کوین کرده اند.

هرچند ارزهای باثبات دیگری هم انتشار یافتند که ارزش هر توکن آن ها معادل 1 دلار ایالات متحده بود، امروزه تتر یا USDT یک استیبل کوین پرطرفدار به شمار می رود. پس از موفقیت ارز تتر در بازار، مشکلاتی مانند فریز شدن تتر یا ممنوعیت  آن به وجود آمد.

اصطلاح فریز شدن تتر به چه معناست؟

 از جمله اهداف و ادعاهایی که نخستین و البته بزرگ ترین ارز یعنی بیت کوین با آن شکل گرفت و در حال حاضر نیز یکی از فاکتورهای بزرگ برای فعالان این صنعت محسوب می شود، غیرمتمرکز بودن بوده که بنیاد انتشاردهنده تتر فاقد آن است.

تتر یک سیستم متمرکز به شمار می رود که مشکلاتی را برای کشورهای تحریم شده مانند ایران ایجاد می کند. تتر به واسطه این سیستم متمرکز می تواند اطلاعات تراکنش های فرد در شبکه های بلاک چین را پیگیری کند و متوجه ایرانی بودن کاربر شود. اگر تتر به این موضوع پی ببرد، حساب فرد را مسدود و دارایی او را فریز می کند.

دارایی تتر مشتری درصورت فریزشدن در کیف پول، به هیچ وجه قابل خرید و فروش و یا نقل و انتقال نیست. به این روند بلوکه شده گفته می شود. البته این نگرانی برای همه ارزها وجود ندارد؛ مثلاً بیت کوین از آنجا که شبکه ای غیرمتمرکز دارد، این خطر متوجه دارندگان این ارز نمی شود.

فریز شدن تتر و تحریم ایرانیان

درباره چگونگی ردیابی تراکنش های تتر باید بدانید شرکت های بزرگی برای این کار در این حوزه وجود دارند که داده تراکنش ها را گردآوری و تحلیل می کنند و در اختیار صرافی ها یا بنیادی مانند تتر قرار می دهند تا بتوان در ردیابی تراکنش ها و آدرس ها موفق عمل کنند. 

به این شرکت ها Blockchain Analysis Firms گفته می شود. شرکت هایی از قبیل Elliptic، Ciphertrace، Chain Analytics در این زمینه فعالیت دارند؛ مثلاً صرافی بایننس با شرکتی به نام Ciphertrace همکاری دارد تا آدرس ها و تراکنش ها را تحلیل کند و داده های حاصل را در اختیارشان قرار دهد، با این هدف که بتوانند در راستای عمل به قوانین آمریکا درباره کشورهای تحت تحریم، حساب ها یا تراکنش های صورت گرفته در آن ها را مسدود کنند.

 کیف پول های تتر

 دو نوع کیف پول هم برای نگهداری تتر وجود دارد.

  1. کیف پول نرم افزاری: مانند کیف پول متامسک، کیف پول Exodus، کیف پول تراست والت
  2. کیف پول سخت افزاری: مثل کیف پول مای اتر، کیف پول اومنی، کیف پول تتر، کیف پول کوینومی، کیف پول اگزودوس، بایننس والت، کیف پول لجر نانو اس، کیف پول لجر نانو ایکس، کیف پول نکسو.

براساس گزارش تترلند، در سال 1400 پلتفرم تبادل ارز در ایران نشان داد که چیزی حدود 93 درصد کاربران تتر مبادله کرده اند. به این ترتیب ایرانیان ما به ازای دیجیتال دلار را در کیف پول خود قرار داده اند تا به راحتی از آن استفاده کنند، اما در ایران این سهولت کار به دلیل تحریم های اعمال شده با مشکل مواجه شده است؛ چراکه تتر کاربران کشورهای تحت تحریم مانند ایران را ردیابی کرده و حساب آن ها را بلوکه می کند.

ارزهای جایگزین برای جلوگیری از خطر فریز شدن تتر

تتر معروف ترین و پراستفاده ترین استیبل کوین در بازار امروزه به شمار می رود و شناخته شده ترین ارز دیجیتال در بازار کریپتوکارنسی نیز محسوب شده و بیش از دو برابر بیت کوین از تتر استفاده می شود، اما هم برای متکی نبودن به یک ارز و هم برای جلوگیری از فریز شدن تتر در کشورهایی مانند ایران که تحت تحریم هستند، بهتر است از ارزهای دیگر هم استفاده کرد تا کمتر دچار مشکل شد. 

در ادامه سعی کرده ایم استیبل کوین های دیگر را هم برای شما معرفی کنیم تا بتوانید انتخاب درستی داشته باشید.

یو اس دی کوین (USDC)

بعد از تتر، یو اس دی کوین از نظر حجم معاملات روزانه رتبه دوم را دارد؛ به همین دلیل در مقایسه با چند جایگزین شناخته شده برای تتر انتخاب مناسب تری است. درباره محبوبیت یو اس دی کوین باید بدانید چون از سمت کوین بیس یعنی بزرگ ترین صرافی ارز دیجیتال آمریکا پشتیبانی می شود، کاربران رغبت بیشتری به معامله با آن دارند.

 یو اس دی کوین در سال 2018، یعنی دقیقاً شش سال پس از راه اندازی شبکه USDT خلق شد. دو شرکت سیرکل Circle و کوین بیس Coinbase شرکت کنسرسیوم سنتر Center را تأسیس کردند؛ این شرکت توسعه دهنده و ناظر استیبل کوین یو اس دی کوین به شمار می ر ود.

پشتوانه این پول ایالات متحده است و درباره ارزش آن هم باید گفت که هر واحد USDC برابر با 1 دلار آمریکاست. یو اس دی کوین مانند تتر از سیستم مرکزی کنترل برخوردار است.

بایننس یو اس دی (BUSD)

قیمت هر BUSD معادل 1 دلار آمریکاست. مجری توسعه دهنده بایننس یو اس دی شرکت پاکسوس است و به طور منظم حسابرسی این ارز را منتشر می کند؛ با این هدف که خیال کاربران درباره ذخیره ارزشی آن آسوده باشد. این ارز در مقایسه با دیگر ارزهای دیجیتال جایگزین تتر lar محبوبیت پایین تری دارد و حجم معاملات کمتری با آن صورت می گیرد، اما همچنان در زمره بهترین و مطمئن ترین جایگزین های تتر به شمار می رود.

جالب است بدانید که BUSD برخلاف آنچه انتظار می رود، تنها در دو شبکه بایننس چین (BEP2) و بایننس اسمارت چین (BEP20) عرضه نمی شود و قسمتی از توکن های آن در شبکه اتریوم (ERC20) نیز وجود دارند. یک قابلیت جذاب که بایننس بریج آن را امکان پذیر کرده، قابلیت تبدیل توکن های یک شبکه به دیگری است.

کاربران مطابق با نیاز خود از طریق بایننس بریج می توانند توکن ها را بین بلاک چین ها مبادله کنند و برای تبدیل آن ها به یکدیگر اقدام کنند؛ مثلاً اگر شما مقداری BUSD در شبکه بایننس اسمارت چین داشته باشید و مقداری از آن را هم در شبکه بایننس چین داشته باشید، نیازی به خرید مجدد نیست و می توانید توکن ها را بین این دو بلاک چین جابه جا کنید.

مقر دفتر مرکزی صرافی بایننس در کشور آمریکا نیست، اما این صرافی در راستای پایبندی به تحریم های آمریکا علیه ایران، به کاربران ایرانی سرویس نمی دهد، اما براساس تجربه Binance تا به حال به صورت کامل پول کاربران ایرانی را مصادره نکرده و بعد از پی بردن به ماهیت ایرانی بودن آن ها، درنهایت اجازه برداشت دارایی را صادر کرده است.

این موضوع درباره استفاده از خود صرافی مذکور صادق است و ارتباط مستقیمی با استیبل کوین آن ندارد. هرچند گزارش های زیادی درباره بسته شدن حساب بایننس کاربران ایرانی شنیده شده است، از مسدودشدن آدرس های BUSD گزارشی داده نشده است؛ بنابراین جای نگرانی نیست، ولی احتیاط شرط عقل بوده و بهتر آن است از جایگزین های غیرمتمرکز تتر استفاده شود.

دای DAI

به لحاظ حجم معاملات روزانه، ارز dai/’>دای به عنوان جایگزین تتر، بعد از بایننس یو اس دی و یو اس دی کوین قرار دارد. دای یک استیبل کوین دارای سیستم غیرمتمرکز است و در این مورد کاربران نگرانی های کمتری درباره ردیابی تراکنش های خود دارند.

گفتنی است استیبل کوین های با پشتوانه کریپتوکارنسی و غیرمتمرکز متعددی موجود هستند، اما ارز دای در میان آن ها دارای محبوبیت بیشتری است. مطابق انتظار از یک پلتفرم غیرمتمرکز مثل شبکه دای، جامعه ای از کاربران آن را اداره می کنند و یک موجودیت خاص و مرکزی مثلاً یک شرکت یا کنسرسیوم وجود ندارد.

Maker Protocol و همچنین سازمان غیرمتمرکز مستقل MakerDAO درباره صدور توکن های جدید و توسعه شبکه عهده دار مسئولیت است. در مورد پشتوانه دای باید گفت که یک سری حساب بانکی، مقادیری دلار ذخیره نکرده اند، اما قیمت هر واحد DAI همیشه 1 دلار است، اما شاید این سؤال برای شما هم پیش بیاید که این ثبات چطور به دست آمده است؟ در زمان انتخاب جایگزین تتر باید از 1 دلاری ماندن همیشگی قیمت ارز دیجیتال انتخابی اطمینان حاصل کرد.

ارز دای به واسطه ترکیبی از سایر ارزهای دیجیتال وثیقه شده است؛ یعنی به جای اینکه مقداری دلار آمریکا در تعدادی حساب بانکی ذخیره شود، مقداری ارز دیجیتال مثل اتریوم در قالب تعدادی قرارداد هوشمند ذخیره می شود. همچنین باید دانست که نسخه محبوب و اولیه که به عنوان جایگزین غیرمتمرکز تتر انتخاب شده بود، سای نام داشت و تک وثیقه ای هم بود، اما در مقابل دای چند وثیقه ای است و درنتیجه می توان از چند ارز دیجیتال به عنوان پشتوانه استفاده کرد.

در پاسخ به این سؤال که آیا می توان به طور کامل دای را جایگزین تتر کرد یا نه  باید گفت که متأسفانه در حال حاضر چنین امکانی وجود ندارد. تقریباً جفت ارز معاملاتی با تتر در همه صرافی های بین المللی به یک استاندارد تبدیل شده است؛ به شکلی که عرضه هر بستر تبادل ارزها با هدف افزودن پشتیبانی یک کوین یا توکن به شکل جفت ارز USDT / X است. 

در اینجا منظور از X ارزی است که قابلیت معامله با تتر را دارد. ممکن است برای ارزهای دیجیتال که محبوبیت هم دارند، مثل ارز بیت کوین و اتریوم جفت ارزی به شکل DAI / BTC و DAI / ETH موجود باشد، ولی نمی توان همه ارزها را به شکلی مستقیم با دای معامله کرد.

مناسب ترین راهکار این است که همیشه از دای برای ذخیره سازی در کیف پول شخصی غیر حضانتی خود استفاده کنید؛ ذخیره سازی در کیف پول هایی مثل تراست والت و اتمیک والت. بعد از ذخیره سازی، در زمان نیاز به معامله یک ارز دیجیتال که جفت مبادلاتی با DAI ندارد، بعد از اینکه دارایی استیبل کوین خود را به یک صرافی انتقال دادید، ابتدا آن را به تتر تبدیل کرده و بعد اقدام به مبادله کنید. 

بعد از اقدام به فروش یک کوین یا توکن و تبدیل آن به USDT دوباره دارایی موجود خود را به DAI تبدیل کرده و بعد به کیف پول دیجیتال خود منتقل کنید.

سخن پایانی

معامله با تتر بسیار راحت تر از دلار و همچنین معمول تر از سایر ارزهای دیجیتال است. این رمزارز در مقایسه با دلار راحت تر نگهداری و منتقل می شود؛ درحالی که با دلار هم ارزش است و از نوسانات بازار ارز هم تأثیر نمی پذیرد، اما ریسک فریز شدن تتر در بازار کشورهای تحت تحریم مانند ایران وجود دارد و این برای کاربران ایرانی مشکل ساز شده است.

سرمایه گذاران ایرانی می توانند از ارزهای دیگر هم استفاده کنند و متکی به یک ارز دیجیتال نباشند و آن را جایگزین تتر کنند. شاید بهترین جایگزین تتر در حال حاضر دای باشد.

پرسش های متداول

در این مقاله درباره تتر و دلیل استفاده از تتر برای شما صحبت کردیم، درباره چگونگی فریز شدن تتر و دلایل آن هم اطلاعات مفصلی را در اختیارتان گذاشتیم، اما ممکن است سؤالاتی در این زمینه ذهن شما را به خود مشغول کند که ما در ادامه به سؤالات رایج کاربران پاسخ داده ایم و امیدواریم ابهامات احتمالی شما در این مورد را هم از بین برود.

۱- هدف از طراحی تتر چه بود؟

هدف از طراحی تتر برقراری ثبات در دلار آمریکا و همچنین ایجاد انعطاف پذیری فناوری بلاک چین بود.

۲- تتر در جهان دارای چه ارزشی است؟

در حال حاضر این ارز، چهارمین ارز در جهان محسوب می شود و در بازار دارای ارزش بالایی است. تتر دارای طرفداران بسیاری در دنیاست و ایرانیان نیز جزء طرفداران آن هستند.

 ۳- برای خرید تتر چگونه اقدام کنیم؟

بهترین راه برای خرید تتر، صرافی های ارز دیجیتال آنلاین است. درباره ماهیت این گونه صرافی ها باید بدانید که آن ها درحقیقت سایت هایی هستند که روی اینترنت قرار دارند و این امکان را برای شما فراهم می کنند تا از طریق روش درگاه بانکی، تتر و سایر ارزهای دیجیتال را خریداری کنید.

پس از ایجاد حساب کاربری در صرافی، مراحل احراز هویت و تأیید کارت بانکی خود را انجام دهید. سپس مبلغ ریالی معادل مبلغ تتر موردنظرتان را واریز کنید و کار خرید تتر را انجام دهید.

۴- بهترین روش نگهداری تتر چیست؟

تتر به صورت دیجیتال نگهداری می شود و در این راستا دو نوع کیف پول نرم افزاری و سخت افزاری وجود دارد. هرکدام از آن ها هم انواع خاصی از کیف پول دارند، اما باید در انتخاب والت تتر به فاکتورهای مهمی توجه داشت.

۵- آیا احراز هویت برای خرید و فروش تتر لازم است؟

از جمله شرایط اصلی خرید و فروش تتر، احراز هویت کاربر است که این کار برای پیشگیری از جرائمی مانند پول شویی و… صورت می گیرد.

۶- آیا به جای دلار می توان از تتر استفاده کرد؟

تتر همیشه ارزش 1 دلار داشته است و به همین دلیل نیز از تتر برای مبادلات سایر ارزها استفاده می شود.

۷- مزیت تتر در مقایسه با دلار چیست؟

جابه جایی تتر در مقایسه با دلار بسیار راحت تر است؛ برای مثال اگر قصد مهاجرت دارید، اجازه حمل بیش از یک مقدار مشخص دلار را ندارید، اما اگر از تتر استفاده کنید نه کسی متوجه می شود چه میزان ارز با شماست و نه کسی می تواند آن را بررسی کند.

۸- آیا ایرانیان می توانند از تتر استفاده کنند؟

با توجه به اینکه کشور ما در تحریم قرار دارد، بهتر است که ایرانیان از ارزی با سیستم متمرکز مانند تتر استفاده نکنند، اما اگر بتوانند نکات امنیتی را رعایت کنند، تا حد زیادی می توانند ریسک فریز شدن تتر را کاهش دهند.

۹- بهترین رمزارز جایگزین تتر چیست؟

در شرایط فعلی و با وجود تحریم های کشورمان، تراکنش با تتر مشکل ساز می شود، اما می توان سایر استیبل کوین ها، از قبیل دای را جایگزین تتر کرد. استیبل کوین دای، یک ارز دیجیتال است که کمتر شناخته شده ولی دارای همان ویژگی های تتر است. تفاوت شبکه تتر با شبکه دای در این است که دای غیرمتمرکز بوده، اما تتر ارزی متمرکز محسوب می شود که به آسانی می توان آن را ردیابی کرد.