سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال مانند سایر بازارهای مالی دیگر با ریسک زیادی همراه است که ترکیب این ریسک در کنار درگیر شدن با احساسات اگر به درستی کنترل نشوند می تواند، خسارات جبران ناپذیری به بار آورد. سرمایه گذاری در بازار کریپتوکارنسی را می توان به یک ترن هوایی تشبیه کرد که بر روی ریل احساسات در حال حرکت است و تحت تاثیر این احساسات قرار نگرفتن حتی برای معامله گران با تجربه و کاربلد در این حرفه نیز بسیار دشوار است. اما به راستی تریدرهای ارز دیجیتال در زمان افت بازار و هنگام سقوط بازار باید چه کاری انجام دهند و از چه استراتژی استفاده کنند؟

فهرست []

  این بسته به موقعیت شما دارد که در چه حالتی قرار دارید؟ آیا شما فردی هستید که پول خود را در بازار ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کرده اید و شاهد کاهش روز افزون میزان سرمایه تان هستید؟ یا پول نقد در دستتان است و به دنبال سرمایه گذاری و ترید کردن هستید؟

  ما در این مقاله از سری مقالات آموزش ارز دیجیتال خانه سرمایه قصد داریم تا در چند مرحله ساده به شما واکنش هایی که باید در زمان افت بازار نشان دهید را بیان کنیم؛ بنابراین چه جزو دسته اول و چه جزو دسته دوم هستید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا با این تکنیک های نه چندان پیچیده آشنا شوید.

  باید و نبایدهایی که تریدرهای ارز دیجیتال باید بدانند!

  1.نظم روزانه معامله گر

  نظم و انضباط ویژگی اصلی است که هر تریدر به آن نیاز دارد. بازار فرصت های بی نهایت برای تجارت به شما می دهد. شما می توانید صدها نوع مختلف از ارزهای دیجیتال را در هر ثانیه از روز معامله کنید، اما تعداد کمی از این ثانیه ها فرصت های خوبی برای تجارت فراهم می کنند.

  اگر یک استراتژی روزانه حدود پنج معامله ارائه دهد و ضرر و زیان متوقف شده به طور خودکار برای هر معامله تعیین شود؛ در طول روز فقط حدود پنج ثانیه فعالیت تجاری واقعی وجود دارد. انجام معاملات بیش تر از حد مجاز، پرت شدن حواس یا پرش از معاملات، خارج شدن زودرس از معاملات مورد نظر یا طولانی نگه داشتن معاملات همگی عواملی هستند که در هر ثانیه ممکن است فرصتی برای بهم ریختن این پنج معامله باشند.

  این بدان معنا نیست که معاملات شما فقط پنج ثانیه طول می کشد. پنج ثانیه فعالیت به معنای این است که سفارش ورود فقط یک ثانیه طول می کشد و سپس باید دوباره برای پیدا کردن معامله بعدی که ارزش ترید کردن و سرمایه گذاری داشته باشد منتظر بمانید. اگر توقف ها و اهداف خود را تنظیم کنید، این ممکن است یک ثانیه دیگر طول بکشد. با این حال، نتیجه نهایی این است که زمان واقعی معامله شما هر روز کوتاه است، حتی اگر یک معامله گر فعال روز باشید. زمان های دیگر، باید در آن جا بنشینید، با نظم، منتظر علائم تجاری باشید.

  هنگامی که یک سیگنال تجاری اتفاق می افتد، شما باید بدون تردید و به دنبال برنامه تجارت خود، اقدام کنید و مانند تریدرهای ارز دیجیتال در زمان افت بازار یا زمانی که بازار روند صعودی دارد آن را کنترل و نظارت کنید. معامله گران در مواردی که فرصتی وجود ندارد، از این نظم و انضباط استفاده می کنند که هیچ کاری انجام ندهند اما همچنان باید برای فرصت های بالقوه هوشیار باشند. سپس، آن ها به این نظم احتیاج دارند که در صورت بروز فرصت های معاملاتی، فوری عمل کنند. 

  2. صبور بودن

  صبر با داشتن نظم و انضباط رابطه تنگاتنگ دارد. همانطور که در بالا بحث شد، تجارت روزانه (و انواع معاملات) نیاز به انتظار زیادی دارد. وقتی یک تریدر در زمان های نامناسب وارد بازار می شود یا از آن خارج می شود، آن ها اغلب می گویند: “زمان من خاموش است”.

  همچنین می توان گفت: “صبر من قطع شده است.” پرش یا ورود به معاملات خیلی زود یا خیلی دیر در بین تریدرهای جدید و تازه کار در حوزه ارزهای دیجیتال یک مشکل گسترده است؛ زیرا آن ها صبر و تحمل خود را آنقدر رشد نداده اند که منتظر ورود و خروج عالی باشند.

  این ویژگی توأم با نظم و انضباط است و شما باید صبر داشته باشید تا زمانی زمان مناسب برای اقدام فرا رسد، پس باید نظم کافی را داشته باشید تا بدون تردید عمل کنید. هر تریدر در زمان انتظار برای ورود و خروج ایده آل، براساس استراتژی خود تا فرا رسیدن زمان مناسب انجام معامله به صبر نیاز دارند، اما لحظه ای که زمان مناسب آن فرا رسید باید به سرعت عمل کنند. بین دوره های طولانی صبر و به دنبال آن ثانیه های عمل، یک ثبات بینایی وجود دارد که باید به درستی کنترل شود.

  3. سازگاری

  هرگز دو روز معاملاتی را نمی بینید که کاملاً شبیه هم باشند. این تفاوت در روزهای معاملاتی مختلف زمانی مشکل ساز می شود که کسی فقط به نمونه کتابهای درسی استراتژی نگاه کند.

  وقتی یک تریدر مبتدی با دیدگاه کتابه ای استراتژی وارد بازارهای مالی از جمله بازار ارزهای دیجیتال می شود متوجه می شود که وقتی آن ها برای اجرای آن می روند، همه چیز متفاوت از نمونه آن است. ممکن است نوسانات بیشتر، نوسانات کمتر، روند قوی تر (یا ضعیف تر) یا دامنه وجود داشته باشد.

  تریدرهای موفق استراتژی های خود را در انواع شرایط بازار پیاده سازی می کنند و می دانند چه زمانی نباید از استراتژی های خود استفاده کنند؛ برای مثال، اگر از استراتژی پیروی از روند استفاده می کنند، در محدوده زمانی درست آن استفاده می کنند و می دانند که این نیاز به تغییرات سریع و نیاز به انعطاف پذیری ذهنی دارد. یک معامله گر باید بتواند با توجه به شرایط موجود در آن روز، به عملکرد قیمت هر روز نگاه کند و بهترین راه را برای اجرای (یا عدم اجرای) استراتژی های خود تعیین کند.

  معامله گران باید بتوانند استراتژی های خود را در زمان واقعی، در همه شرایط بازار اجرا کنند و بدانند که چه زمانی باید از انجام معامله یا بکار بردن هر استراتژی دوری کنند. عدم انطباق با شرایط فعلی بازار اغلب منجر به کاهش سریع سرمایه می شود. 

  4. استقلال عمل

  در ابتدا ، احتمالاً از طریق خواندن مقاله یا کتاب، تماشای فیلم های تجاری یا دریافت راهنمایی به انجام معاملات خود کمک خواهید کرد. در نهایت، این خود شما هستید که معاملات خود را انجام داده و موفقیت خود را تعیین خواهید کرد.

  سرانجام، معامله گران باید احساس استقلال کنند و همیشه تحت هر شرایطی به دیگران اعتماد نکنند. هنگامی که یک روش معاملاتی برای شما مناسب است، نظر دیگران را نمی خواهید. شما آنچه را که برای شما مفید است انجام دهید.

  بسیاری از تریدرهای مبتدی و تازه کار از مربی به مربی یا کتاب معامله به کتاب معاملاتی پرش می کنند، و همیشه احساس می کنند چیزی را از دست داده اند، زیرا اعتماد بسیار زیادی به شخص دیگری دارند. اگر استقلال پیدا کنید، مسئولیت اولیه سود و زیان خود را به عهده بگیرید، در جاده ها با این مشکلات روبرو نخواهید شد. اگر تازه وارد دنیای ارزهای دیجیتال و ترید کردن شده اید، اکنون استقلال خود را توسعه دهید. اطلاعات دیگران را ارائه دهید، آن را برای خود تجزیه و تحلیل کنید، آن را متعلق به خودتان بدانید و به آن تسلط پیدا کنید. به این ترتیب دیگر لازم نیست به آن ها اعتماد کنید.

  5. آینده نگری

  معامله گران روز نباید در گذشته گیر کنند. در حالی که معامله گران روزانه از داده های گذشته برای کمک به آن ها در تصمیم گیری در مورد معاملات استفاده می کنند، باید بتوانند از این دانش در زمان واقعی استفاده کنند.

  مانند یک استاد شطرنج، معامله گران همیشه در حال برنامه ریزی برای حرکت های بعدی خود هستند، آنچه را که آن ها انجام می دهند بر اساس آنچه حریف (بازار) انجام می دهد محاسبه می کنند. همانطور که در بخش سازگاری گفتیم، بازارها ساکن نیستند. نمی توانیم بگوییم ظرف پنج دقیقه با قیمت مشخصی خرید خواهیم کرد و سپس تمام اطلاعات قیمتی که در طول این پنج دقیقه رخ می دهد را نادیده بگیریم.

  معامله گران روز بر اساس اطلاعات قیمتی جدیدی که هر ثانیه دریافت می کنند، دائماً اقدام بعدی خود را برنامه ریزی می کنند. آن ها سناریوهای مختلفی را در نظر می گیرند که می توانند اجرا شوند و سپس برنامه ریزی می کنند که چگونه در هر یک از این شرایط مختلف برنامه تجاری خود را (برنامه های ورودی، توقف ضرر، اهداف، مدیریت تجارت، اندازه موقعیت) اجرا می کنند.

  با خودتان در مورد آن چه باید برای ورود به یک تجارت اتفاق بیفتد صحبت کنید. با این گفتگوی شخصی شما بر روی اقدام قیمت متمرکز می کنید و همچنین استراتژی خود را در ذهن خود تکرار می کنید.  کارهایی را در هر سناریو انجام دهید تا بتوانید به سرعت از تغییر شرایط بازار استفاده کنید. این تفکر رو به جلو است و با تمرین در ذهن شما شکل می گیرد. 

  تریدرهای آینده نگر می دانند هر اتفاقی بیفتد چه خواهند کرد. تفکر رو به جلو در ابتدا تمرین می کند و انرژی ذهنی زیادی را مصرف می کند، اما هرچه بیش تر آن را تمرین کنید، سریعتر و آسان تر می شود.  تریدرهای ارز دیجیتال در زمان افت بازار به دلیل دانستن این استراتژی هرگز با مشکل مواجه نمی شوند.

  6. خریدن در زمان ریزش بازار

  معامله گران و افراد فعال در حوزه بازارهای مالی و ارزهای دیجیتال اصطلاحی رایج در بین خود دارند که می گویند: “وقتی شدید میریزه بخر”. اما منظور از این اصلاح چیست و چه پیامی را به ما می دهد؟ منظور از این اصلاح این است که زمانی که شیب نمودارها در بازار نزولی است و قیمت ها کاهش زیادی پیدا کرده است، بهترین زمان برای خرید است؛ این یک مفهوم و استراتژی جدید نیست بلکه از سال 2009 تاکنون سرمایه گذاران بیت کوین و تریدرهای ارز دیجیتال در زمان افت بازار از آن استفاده می کنند. همچنین افراد قدیمی فعال در حوزه های مرتبط با امور مالی نیز یک جمله و مثلی مشابه دارند که می گوید: “زمانی که خود در خیابان ها جاری شده، بخر”.

  برای درک بهتر این موضوع به مثال زیر توجه کنید:

  فرض کنید که شما در فصل زمستان می خواهید یک میوه تابستانی را که از فصل آن گذشته خریداری کنید؛ بدون شک قیمت این میوه به دلیل اینکه از فصل آن گذشته و به آسانی پیدا نمی شود از قیمت ابتدایی آن گران تر خواهد بود و قیمت آن نسبت به ارزشش بیش تر بود و حتی ممکن است شما از خرید آن منصرف شوید. بازار ارزهای دیجیتال نیز به همین صورت است و شما باید مانند آن میوه تابستانی که از فصل آن گذشته است و قیمتش نسبت به قیمت واقعی آن بیشتر است، هر ارز دیجیتال و ارزش آن را بشناسید.

  اگر فکر می کنید در مورد یک ارز زمان مناسبی برای خرید است و در آینده قیمت و ارزش آن بیش تر می شود، آن را خریداری کنید و یا بالعکس اگر فکر می کنید که قیمت حال حاضر یک ارز دیجیتال از ارز واقعی آن بیش تر است و شرایط بازار به گونه ای پیش رفته که قیمت آن افزایش یاید و الان زمان مناسبی برای خرید نیست از خرید آن خودداری کنید. بنابراین تریدرهای ارز دیجیتال در زمان افت بازار تمامی جوانب را بررسی می کنند و با سنجیدن پارامترهای مختلف تصمیم به خرید یا عدم خرید یک ارز دیجیتال می کنند.

  7. دنبال کردن اخبار و نوسانات مربوط به هر ارز

  پیش از خرید و سرمایه گذاری بر روی هر چیزی در بازار کریپتوکارنسی از یک ماه قبل به بررسی روند آن بپردازید و آن را به خوبی زیر نظر بگیرید؛ تاریخچه آن را بررسی کنید و تمامی خبرهای مثبت و منفی مربوط به آن را زیر نظر بگیرید. تریدرهای ارز دیجیتال در زمان افت بازار به دلیل بررسی این موارد در گذشته کمتر دچار دستپاچگی می شوند و بهتر می توانند اوضاع را مدیریت و کنترل کنند که کمترین حد ضرر را متحمل شوند. بنابراین هنگامی که شما سکه ای را شناسایی کردید و از نظر خود آن را برای سرمایه گذاری گزینه مناسبی دیدید، به ترتیب مراحل زیر را قبل از خرید انجام دهید:

  1. نمودارهای مربوط به آن را بررسی و تحلیل کنید.
  2. نقطه مناسب برای ورود را پیدا کنید.
  3. لیمیت اوردری برای خرید را در نقطه مورد نظر خود که برای ورود مناسب می دانید را تنظیم کنید.
  4. حال سفارش خود را رها کنید تا کار خود را بکند.

  8. کنترل احساسات

  بسیاری از تریدرهایی که به تازگی فعالیت خود را در بازار ارزهای دیجیتال آغاز می کنند با دیدن افت بازار دچار استرس زیاد می شوند و کنترل خود را از دست داده و دستپاچه می شود. اما در این مواقع کسی برنده است که بتواند با افت بازار نیز احساسات خود را کنترل کرده و به بررسی معاملات خود بپردازد، زیرا در بسیاری از مواقع با یک انتخاب هوشمندانه در لحظاتی که بازار دچار افت شده است می توان نه تنها خسارات خود را جبران کرد، بلکه سود نیز کرد.

  تریدرهای ارز دیجیتال در زمان افت بازار زمانی که تجربه کافی را داشته باشند، احساسات خود را مانند زمانی که بازار روند صعودی داشت و هیجان زده نبودند کنترل می کنند و به عبارت دیگر یک تریدر موفق نه از افت بازار دچار استرس می شود و نه از صعود آن به وجد می آید.

  بازار دائما معاملات از دست رفته را به سمت شما خواهد انداخت و شما باید بازپس بگیرید. اگر هر بار که یک تجارت را از دست می دهید، ناامید شوید یا استراتژی شما نتواند نتیجه ای را که انتظار دارید به بار بیاورد، زندگی شما دگرگون خواهد شد. معاملات از دست رفته ثابت است؛ موفق ترین معامله گران روز هر روز معاملات خود را از دست می دهند.

  سخن آخر!

  به عنوان سخن پایانی و جمع بندی نهایی بزرگ ترین مشکلات تریدرهای تازه وارد در حوزه ارزهای دیجیتال و خرید و فروش، پایبند ماندن به استراتژیشان است. به عنوان مثال هنگامی که تصمیم به خرید می گیرند، زمان زیادی را صرف پیدا کردن نقطه ورود می کنند اما درست زمانی که لیمیت اوردرشان را پیدا می کنند، به جای رها کردن آن تا زمان انجام سفارششان، به صورت مداوم نشسته و به آن نگاه می کنند تا عملیات کامل انجام شود.

  این بزرگ ترین ضعف یک تریدر است. پیشنهاد ما به شما این است که پس از پیدا کردن نقطه ورود برای انجام یک معامله که سخت ترین مرحله است و تنظیم لیمیت اوردرتان به جای نشستن و نگاه کردن به صفحه مانیتور، تلویزیونتان را روشن کنید، آشپزی کنید، پلی استیشن بازی کنید یا هرکاری که دوست دارید انجام دهید و گاهی اوقات نگاهی به نمودارها بیندازید تا خریدتان انجام شود. زیرا نگاه مداوم به مراحل انجام معامله حس تردید و دو دلی در شما ایجاد می کند و باعث پایین آمدن اعتماد به نفستان و عدم تواناییتان در کنترل احساساتتان می شود.

  همچنین برای اینکه از تریدرهای حرفه ای عقب نمانید خود را با گذراندن دوره های تحلیل تکنیکال و فاندامنتال و مطالعه و دنبال کردن اخبارها و نوسانات بازار بروز نگه دارید تا با مرور زمان به یک تریدر حرفه ای تبدیل شوید.