بازار ارزهای دیجیتال تقریباً نوپاست. علاوه بر نوبودن، پراکندگی بیش از حد اطلاعات در این بازار، تحلیل و به دست آوردن موقعیت های خوب برای سرمایه گذاری را سخت تر کرده است. سایت مساری با دسته بندی اطلاعات فوق العاده ای که از منابع معتبر در حوزه بلاک چین و ارزها جمع آوری کرده، توانسته است قدمی در هموارکردن مسیر تحلیل و کسب سود کاربران بردارد.

فهرست []

  شاید وب سایت های فوق العاده زیادی را بشناسید که هرکدام در زمینه های مختلف اطلاعات کاربردی را به کاربران خود ارائه می دهند، اما وب سایت مساری با کنار هم قراردادن اطلاعاتی دسته بندی شده، جامع و کاربردی به فعالان بازار ارزهای دیجیتال کمک می کند تجربه بهتری در این بازار داشته باشند. در این مقاله قرار است سایت مساری و استفاده از آن در تحلیل ها را به شما آموزش دهیم تا بتوانید در تحلیل خود از اطلاعات این سایت استفاده کنید و معاملات پرسودتری داشته باشید.

  کاربرد سایت مساری (Messari.io)

  • تحلیل

  معامله گران و سرمایه گذاران بازار ارزها می توانند با بررسی و آنالیز اطلاعات موجود در این وب سایت، تحلیل جامعی را از نظر بنیادی و سنتیمنت انجام دهند. بررسی پلتفرمی مثل تریدینگ ویو (Trading View) در کنار وب سایت مساری می تواند به کاربر کمک کند تا تحلیلی کامل و با کمترین خطا داشته باشد.

  • انتخاب بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاری

  تعداد ارزهای دیجیتال به حدی بالاست که بررسی همه آن ها تقریباً غیرممکن است و از طرف دیگر همه این ارزها ارزش سرمایه گذاری را ندارند. وب سایت مساری با دسته بندی ها و اطلاعات جامع و همچنین امکان فیلتر اطلاعات، این امکان را برای کاربران فراهم می کند تا بتوانند بهترین ارزها را پیدا کنند.

  • گردآوری آمار برای مقالات و کنفرانس ها

  تحلیلگران و متخصصان و هر فرد دیگری که قرار باشد گزارش، تحقیق یا سخنرانی را ارائه کند، می تواند با تکیه بر اطلاعات معتبر موجود در سایت مساری، نیاز خود را برطرف کند. البته درصورت استفاده از سطح کاربری حرفه ای (Pro) می توانید اطلاعات به روزتری داشته باشید.

  آموزش ثبت نام در سایت مساری

  برای استفاده بهتر از وب سایت مساری باید ابتدا یک حساب کاربری برای خود ایجاد کنید. این کار بسیار ساده است و کافی است شما روی گزینه آبی رنگ Sign Up در بالا و سمت راست تصویر کلیک کنید. البته در صورتی که شما پیش از این حساب کاربری داشته باشید نیز کافی است روی گزینه Log In کلیک کرده و با واردکردن نام کاربری و رمز عبور خود از این وب سایت داده محور استفاده کنید.

  پس از کلیک روی گزینه Sign Up در مرحله پیش، باید یکی از روش های استفاده از حساب گوگل (بخش اول) یا واردکردن ایمیل و انتخاب یک رمز عبور (بخش دوم) و سپس کلیک روی گزینه Sign Up یک حساب کاربری برای خود ایجاد کنید.

  همان طور که می بینید ایجاد حساب کاربری در وب سایت مساری بسیار ساده است، اما پس از ورود به حساب کاربری خود می توانید با پرداخت مبلغ اندکی سطح کاربری خود را ارتقا دهید تا بتوانید از امکانات بیشتر این وب سایت نهایت استفاده را ببرید. برای این کار باید روی گزینه Go Pro در بالا و سمت راست تصویر کلیک کنید.

  با کلیک روی گزینه START 7-DAY FREE TRIAL می توانید به مدت 7 روز به صورت رایگان از خدمات سایت مساری استفاده کنید. درواقع شما در این 7 روز زمان کافی خواهید داشت تا امکانات سایت را به صورت کامل بررسی کرده و درصورت نیاز از خدمات آن استفاده کنید.

  شما می توانید پرداخت ماهیانه یا سالانه را انتخاب کنید. اگر پرداخت سالانه را انتخاب کنید، هزینه هر ماه مبلغ 24.99 خواهد بود و به این ترتیب شما می توانید در کل 15 درصد هزینه کمتری را نسبت به حالت پرداخت ماهیانه بپردازید؛ زیرا درصورت انتخاب پرداخت ماهیانه شما ملزم هستید هر ماه مبلغ 29.99 دلار را پرداخت کنید.

  همچنین درصورت داشتن کد تخفیف می توانید آن را در کادر Discount Code وارد کرده و روی گزینه Apply کلیک کنید. حالا با اعمال شدن تخفیف برای حساب کاربری شما باید روی گزینه Continue کلیک کنید.

  در این مرحله نیز باید اطلاعات حساب مالی خود را وارد کنید. شما می توانید شماره کارت را در کادر اول و نام و نام خانوادگی را در کادر دوم وارد کرده و درنهایت روی گزینه START YOUR 7-DAYS TRIAL کلیک کنید. با این کار شما پرداخت را انجام خواهید داد، اما 7 روز اول استفاده از خدمات وب سایت به صورت رایگان برای شما محاسبه خواهد شد و شما می توانید هر زمان که احساس کردید وب سایت جواب گوی نیازهای شما نیست، حساب Pro یا حرفه ای خود را باطل کرده و مبلغ پرداختی را دریافت کنید.

  انواع حساب کاربری در سایت مساری (Messari)

  • حساب کاربری Basic در مساری

  در حساب کاربری ساده (Basic) شما می توانید به صورت رایگان به اطلاعاتی از جمله برخی اخبار و اطلاعات درباره ارزهای دیجیتال به صورت روزانه دسترسی داشته باشید. همچنین استفاده از اطلاعات اولیه ای که می توان از بخش های مختلف سایت مساری برداشت کرد، برای این گروه از کاربران فراهم شده است.

  • حساب کاربری Pro در مساری

  این دسته از کاربران به اطلاعاتی که گروه Basic دسترسی داشتند، با جزئیات بیشتری دسترسی دارد. همچنین کاربران Pro می توانند به مطالعاتی که روزانه منتشر می شود و بازار را به صورت بلندمدت بررسی می کند نیز دسترسی داشته باشند. امکان دانلود فایل هایی با فرمت CSV که شامل اطلاعات بسیار کاربردی و لازم برای تحلیل است و می توان به کمک نرم افزار اکسل هم مطالعه کرد، برای کاربران سطح Pro در نظر گرفته شده است. برای استفاده از خدمات سایت مساری در سطح Pro باید ماهیانه 29.99 دلار پرداخت کنید؛ البته امکان پرداخت مبلغ به صورت سالیانه نیز برای شما در نظر گرفته شده است که با این انتخاب، مبلغ ماهیانه پرداختی مبلغ 24.99 دلار خواهد بود که البته یک باره از شما دریافت می شود.

  • حساب کاربری Enterprise در مساری

  کاربران سطح Enterprise همان طور که از نام آن پیداست، شرکت ها و مؤسسات هستند. کاربران این سطح به تمام اطلاعات دسته های پیش البته با جزئیات بیشتر دسترسی دارند. همچنین پلتفرم هوشمند بازار و سیستم هشدار حرفه ای دو گزینه ای هستند که برای کاربران این سطح طراحی شده است. کاربران سطح Enterprise برای استفاده از خدمات سایت مساری در صورتی که اطلاعات توسط 2 شخص استفاده شوند، باید مبلغ 6000 دلار را پرداخت کنند. با اضافه شدن هر شخص مبلغ 600 دلار به این رقم اضافه خواهد شد؛ یعنی در صورتی که سه نفر از اطلاعات استفاده کنند، شرکت یا سازمان باید مبلغ 6600 دلار را پرداخت کند و…

  • البته امکان استفاده رایگان برای مدت 14 روز از این سطح وجود دارد تا به این ترتیب کاربران بتوانند از خدمات سایت استفاده کنند و با توانایی های آن آشنا شوند. استفاده از سطح Basic رایگان است، اما برای انتخاب یکی از سطوح Pro و یا Enterprise کافی است با اسکرول به پایین صفحه، سطح موردنظر را انتخاب کرده، روی آن کلیک کنید تا بتوانید هزینه لازم را پرداخت کرده و از خدمات وب سایت مساری استفاده کنید.

  بخش های مختلف سایت مساری (Messari)

  1- بخش نرخ بازگشت سرمایه (ROI)

  نرخ بازگشت سرمایه به سود خالص یک سرمایه گذاری به هزینه ای که برای آن سرمایه گذاری هزینه می شود، اشاره دارد. درواقع میزان ROI به سرمایه گذار این دید را می دهد که احتمالاً با سرمایه گذاری روی پروژه ها چه میزان سود دریافت خواهند کرد.

  در این بخش شما می توانید دارایی ها را در دسته بندی های مختلف از جمله DeFi، Top Assets، Smart Contrast Platforms و… مشاهده کنید؛ البته هدف از بررسی این بخش این است که بدانید اگر 24 ساعت گذشته در هر کدام از ارزهای دیجیتال موجود معامله می کردید تا الان چه میزان سود یا ضرر نصیب شما می شد.

  با کلیک روی هر کدام از گزینه ها در نوار بالایی بخش ROI می توانید اطلاعات موجود برای ارزهای دیجیتال همان نوع را مشاهده کنید. با انتخاب هر دسته بندی مشاهده خواهید کرد که برای مثال ارزهای دیجیتال آن دسته در 24 ساعت گذشته چه میزان نوسان را تجربه کرده اند، در چه قیمتی معامله می شوند و حجم بازار آن ها چقدر است.

  همچنین امکان تنظیم بازه های زمانی (Time Frame) با کلیک روی علامت چرخ دنده وجود دارد. شما می توانید اطلاعات گفته شده را در بازه های یک ساعته، 24 ساعته، 7 روزه، یک ماهه، سه ماهه، یک ساله و از ابتدای ایجادشدن مشاهده کنید؛ برای مثال با انتخاب بازه زمانی 3 ماه متوجه خواهید شد که اگر 3 ماه پیش روی هر کدام از ارزهای موجود سرمایه گذاری می کردید، تا امروز چه میزان سود برده یا متضرر می شدید.

  درواقع با استفاده از این بخش شما می توانید اطلاعات گفته شده را برای دسته بندی های مختلفی از ارزهای دیجیتال مثل استیبل کوین ها مشاهده کنید. برای مثال گاهی پیش می آید که بازی های بلاک چینی بسیار بر سر زبان می افتند و طرفداران زیادی پیدا می کنند.

  در چنین شرایطی دسترسی به لیستی از تمام پروژه های Gaming می تواند بسیار کمک کننده باشد تا بتوانید با بررسی های لازم یکی از پروژه هایی را که احتمال رشد آن وجود دارد، انتخاب کرده و روی آن سرمایه گذاری کنید؛ البته بررسی دسته بندی های ارزها در بخش Sector که در آینده معرفی می کنیم، به صورت کامل آمده است، اما در بخش ROI نیز می توانید اطلاعات موجود را برای دسته های مجزای ارزها ببینید.

  در اختیار داشتن اطلاعات جامع یکی از شروط لازم برای موفقیت در هر کاری است که وب سایت مساری به خوبی این هدف را محقق کرده است. برای کسب سود از بازارهای مالی باید بتوانید تحلیل درستی از آیتم های آن بازار داشته باشید، اما کاربران در بازار ارزهای دیجیتال که نسبتاً جدید است با موارد جدیدی نیز برخورد می کنند که بی اطلاعی از آن ها یا آشنانبودن با معنا و مفهوم آن ها می تواند از سود آن ها بکاهد یا حتی سبب ضررشان شود.

  بنابراین می توان گفت یک فعال بازار ارزهای دیجیتال باید اطلاعات دیگری علاوه بر انواع تحلیل نیز بداند. برای رسیدن به چنین دانشی گذراندن یک دوره ارز دیجیتال می تواند نیاز فعالان بازار را تا حد قابل قبولی برطرف کند. بعد از آن کسب تجربه و عمل کردن به آموخته ها همان چیزی خواهد بود که موفقیت را تضمین خواهد کرد.

  2- بخش اکوسیستم (Ecosystem)

  برخی توسعه دهندگان در حوزه کریپتوکارنسی با پذیرش قوانین شبکه های بلاک چین، از زیرساخت آن ها استفاده می کنند و پروژه خود را روی شبکه بلاک چین توسعه می دهند. یک اکوسیستم درواقع از برنامه ها و پروژه هایی تشکیل می شود که از آن شبکه و محیط برای توسعه خود استفاده می کنند. در این بخش می توانید اکوسیستم های مختلف را به صورت دسته بندی شده مشاهده کنید و ببینید کدام اکوسیستم در وضعیت بهتری قرار گرفته است و درواقع توسعه دهندگان بیشتری به سمت آن جذب شده اند.

  در بخش پیش و همچنین بخش Sector شما می توانید لیست ارزهای گیمینگ یا هر نوع دیگر را یکجا مشاهده کنید، اما در بخش اکوسیستم می توانید پروژه های موجود برای مثال روی شبکه Solana را مشاهده کنید که می تواند درصورت به روزرسانی و پیشرفت این شبکه یا هر اتفاق دیگر در شبکه، انتظار تأثیر آن را بر دیگر پروژه هایی داشت که از این شبکه استفاده می کنند. دسترسی به این اطلاعات از ستون اول و با اسکرول به پایین صفحه ممکن خواهد بود.

  3- بخش Sectors

  در بخش Sectors شما می توانید لیست ارزهای دیجیتال با کاربرد خاص را در کنار هم ببینید؛ برای مثال ارزهایی که در صنعت بازی یا پرداخت استفاده می شوند، استیبل کوین ها و هر دسته دیگری. پس از پیداکردن بهترین دسته می توانید ارز مناسب در همان دسته را نیز با بررسی هایی که می توان در وب سایت مساری داشت، پیدا کنید. در ستون سمت چپ صفحه اصلی سایت مساری می توانید به این بخش دسترسی داشته باشید.

  از دیگر کاربردهای این بخش این است که هنگام چیدن سبد سرمایه گذاری خود توجه کنید که تمام ارزهای خود را از یک دسته انتخاب نکنید؛ چراکه در این صورت ریسک سرمایه گذاری شما بسیار بالا خواهد رفت. همان طور که پیش از این نیز اشاره کردیم، معمولاً ارزهای دیجیتالی که در یک دسته قرار می گیرند، با هم همسو هستند و درواقع کرولیشن دارند؛ به این معنا که معمولاً یک صنعت رشد می کند و نه تنها یک ارز دیجیتال؛ پس شناسایی دسته های مختلف در این بازار و ارزهایی که به هر دسته متعلق هستند، می تواند ریسک سرمایه گذاری شما را کنترل کند.

  همچنین با کلیک روی هر دسته می توانید لیستی از ارزهای دیجیتال همان دسته را به همراه دیگر اطلاعات مشاهده کنید؛ برای مثال اگر روی Stablecoins کلیک کنید، در پنجره جدیدی که برای شما باز خواهد شد، تتر (USDT) و دیگر استیبل کوین ها با قیمت و دیگر اطلاعاتشان را خواهید دید.

  4- بخش نمودار قیمتی (Chart)

  یکی دیگر از امکانات وب سایت مساری در اختیار قراردادن نمودار قیمتی ارز دیجیتالی است که انتخاب کرده اید؛ البته این بخش را نمی توان از بخش های جذاب وب سایت مساری در نظر گرفت؛ چراکه امکان مشاهده نمودار قیمتی ارزهای دیجیتال حتی با کیفیت بیشتر در دیگر منابع وجود دارد؛ با این حال در زمان بررسی یک ارز دیجیتال نگاهی به نمودار قیمتی آن می تواند دید بهتری از آینده آن ارز در اختیار شما قرار دهد.

  این وب سایت به طور پیش فرض نمودار قیمتی بیت کوین را به نمایش گذاشته است، اما شما می توانید با کلیک روی نام بیت کوین (Bitcoin) و از زیرمنویی که برای شما باز می شود، ارز دیجیتال موردنظر خودتان را انتخاب کنید. همچنین امکان انتخاب بازه زمانی (تایم فریم) در سمت راست و بالای بخش نمودار قیمتی وجود دارد.

  5- بخش تحقیقات (Research)

  وب سایت مساری در بخش تحقیقات (Research) تحقیقاتی را که منابع مختلف در رابطه با ارزهای دیجیتال و به طورکلی حوزه بلاک چین منتشر می کنند، جمع آوری کرده و شما را از آن ها مطلع می کند. شاید شما زمان و تخصص کافی برای بررسی تمام زوایای یک ارز یا پروژه را نداشته باشید، همچنین ممکن است یک فعال بازار کریپتوکارنسی نیز این فرصت را نداشته باشد، اما متخصصان و محققانی هستند که در این عرصه فعالیت می کنند. مطالعه نتیجه این تحقیقات می تواند دید بازتری از ارز یا پروژه های دیگر در اختیار شما قرار دهد.

  در بخش تحقیقات (Research) شما می توانید تحقیقات مربوط به بیت کوین، اتریوم، پروژه های DeFi، NFT ها، صرافی های غیرمتمرکز و بسیاری از دیگر پروژه ها را مطالعه کنید. اگر تب All Topics را انتخاب کنید، تمام پروژه ها برای شما لیست خواهند شد، اما درصورت تمایل شما می توانید هرکدام از رمزارزها و پروژه هایی را که گفته شد نیز انتخاب کنید تا بتوانید تنها لیست تحقیقات مربوط به همان ارز یا پروژه را مشاهده کنید.

  در ستون Date به معنای تاریخ می توانید تاریخ منتشرشدن تحقیق و در ستون Assets نیز ارزهایی را مشاهده کنید که تحقیق موردنظر روی آن تأثیرگذار است. همان طور که در قسمت پایین بخش Research مشاهده می کنید، لیست تحقیقات در بیش از 500 صفحه دسته بندی شده اند که شما با کلیک روی علامت پیکان در پایین و سمت راست همین بخش می توانید به صفحات بعدی منتقل شوید.

  توجه داشته باشید که بازار ارزهای دیجیتال بسیار جوان است و تعداد تحقیقات در این بازار چندان زیاد نیست. از طرف دیگر تحقیقات و مطالعات انجام شده در این حوزه بسیار پراکنده هستند؛ درنتیجه این بخش از وب سایت مساری می تواند برای مطالعه و بررسی پروژه های مختلف بسیار مؤثر باشد.

  6- بخش اخبار (ALL NEWS)

  یکی دیگر از مواردی که در بازار ارزها محرکی بسیار قوی برای روند ارز یا حتی کل بازار به حساب می آید، اخبار منتشرشده در حوزه ارزها و به طورکلی اقتصاد است. بخش اخبار (ALL NEWS) دقیقاً در زیر بخش تحقیقات (Research) قرار گرفته است و با اسکرول به پایین صفحه می توانید این بخش را به درستی مشاهده کنید.

  همان طور که می بینید، بخش اخبار روی ALL NEWS تنظیم شده است؛ با این حال اگر شما به دنبال اخبار منتشرشده درباره ارز خاصی هستید، می توانید با کلیک روی همین بخش (ALL NEWS) و روی ارز موردنظر خود کلیک کنید، یا درصورت ندیدن نام آن، از نوار جست وجو برای پیداکردن آن استفاده کنید. در ستون DATE می توانید زمان انتشار این خبر را ببینید و با کلیک روی هر خبر به منبع خبر منتقل شوید.

  در کنار تیتر خبر و درون پرانتز نیز می توانید منبع خبر را ببینید؛ برای مثال وجود Coin Telegraph در کنار یک تیتر خبری به معنای آن است که خبر موردنظر از وب سایت خبری کوین تلگراف است و درنهایت در قسمت پایینی همین بخش با کلیک روی پیکان های به سمت راست و چپ امکان رفتن به صفحات قبل و بعد برای شما فراهم شده است.

   7- بخش Governor

  کاربران در این بخش از وب سایت مساری می توانند خبرهای منتشرشده درباره توکن های حاکمیتی را مشاهده کنید. توکن های حاکمیتی که در برخی پروژه ها وجود دارند، برای آینده یک ارز مهم هستند. معمولاً سرمایه گذاران بزرگی که این توکن ها را در اختیار دارند، اخبار منتشرشده در این بخش را دنبال می کنند؛ برای مثال با کلیک روی تب Active Votes می توانید توکن پروژه هایی را که هنوز امکان شرکت در رأی گیری آن ها وجود دارد، تهیه و در رأی گیری شرکت کنید.

  با کلیک روی هرکدام از موارد موجود اطلاعات کامل تری از آن را به دست خواهید آورد؛ برای مثال رأی گیری چه زمانی شروع شده و چه زمانی به پایان می رسد. همچنین میزان اهمیت و خلاصه ای از موضوع رأی گیری در کنار دیگر اطلاعات از این بخش قابل پیگیری هستند. دسترسی به بخش Governor از ستون وسط وب سایت مساری امکان پذیر است.

  8- بخش INTEL

  بخش Intel که برای استفاده از اطلاعات آن به ارتقای حساب شخصی نیاز است، قابلیت این را برای کاربران فراهم می کند که رویدادهای مهم را با ترتیب خاصی طبقه بندی و اولویت بندی کنند. لیست رویدادها در دو ظاهر مجزا و متفاوت (Events List و Events Grid) قابل مشاهده است. همچنین امکان بررسی تقویم رویدادها یا تنظیم هشدار (Alert) برای رویدادهای مختلف وجود دارد؛ البته دسترسی به این بخش از نوار بالای صفحه نیز ممکن است.

  9- بخش TOP SCREENERS

  در ستون وسط و با اسکرول به پایین صفحه به بخش TOP SCREENER می رسید. بعد از آنکه بررسی های لازم را انجام دادید، می توانید به کمک این بخش بهترین زمان و نشانه ها برای ورود و خروج از معاملات را به دست آورید.

  البته برای بررسی بهتر این بخش می توانید با نگه داشتن نشان گر ماوس روی تب Data از نوار بالای صفحه و کلیک روی گزینه Assets screener نیز این بخش را با جزئیات بیشتر مشاهده کنید. درواقع به کمک Screener شما می توانید وضعیت ارزهای دیجیتال مختلف را دنبال کرده و بنا به نیاز خود آن ها را فیلتر و تحلیل کنید؛ البته برای استفاده بهتر از این بخش و ایجاد یک اسکرینر شخصی باید سطح کاربری خود را ارتقا دهید؛ هرچند استفاده از این بخش مانند دیگر بخش های وب سایت مساری در حالت رایگان هم اطلاعات بسیار جامعی را به شما خواهد داد.

  با کلیک روی گزینه New Screener در ستون سمت چپ در بخش پایینی می توانید یک Screener برای خود ایجاد کرده و شخصی سازی کنید؛ البته برای این کار هم نیاز به یک حساب کاربری در سطح Pro دارید. با ایجاد اسکرینر و اعمال فیلترها و شخصی سازی هایی که مطابق استراتژی شما هستند، می توانید بهترین ارزهای دیجیتال را در موقعیت مناسب برای خرید یا فروش پیدا کنید.

  همچنین با کلیک روی آیکون قلم که در تصویر نیز مشخص کرده ایم، می توانید اسکرینر موجود را که به صورت پیش فرض ایجاد شده اند یا اسکرینرهای ایجادشده توسط خودتان (البته درصورت ارتقا حساب) را ویرایش کنید. از بخش Cusomize امکان شخصی سازی اسکرینر برای شما فراهم خواهد شد. خوشبختانه برخی از امکانات موجود در بخش Customize را می توانید به صورت رایگان استفاده کنید.

  همان طور که پیش از این نیز گفتیم، برخی از امکانات موجود در بخش Customize را حتی کاربران سطح Basic نیز می توانند استفاده کنند. برای این کار با کلیک روی گزینه Customize از نوار بالایی و فعال یا غیرفعال کردن بخش های موجود می توانید تا حدودی اسکرینر خود را شخصی سازی کنید؛ برای مثال ما ATH و % Down from ATH را فعال کرده ایم؛ به این ترتیب باید از این پس ستون هایی به همین نام را در کنار دیگر ستون های موجود ببینیم. ATH به سقف قیمتی و % Down from ATH به درصد افت از اوج قیمت ارز دیجیتال اشاره دارد که هر دو می توانند در تصمیم گیری های ما برای ورود و یا خروج از معامله بسیار کاربردی باشند.

  با کلیک روی گزینه Settings از نوار بالای صفحه نیز زیرمنویی برای شما باز خواهد شد که می توانید با کلیک روی Switch to compact view ظاهر اسکرینر را فشرده تر کنید تا به این ترتیب بتوانید ارزهای بیشتری را در لیست موجود و بدون اسکرول کردن ببینید و مقایسه کنید. همچنین می توانید با کلیک روی Reset screener to default تمام تغییراتی که ایجاد کرده اید، اعم از فیلترها و شخصی سازی ها را غیرفعال کنید تا اسکرینر به حالت پیش فرض خود درآید.

  با کلیک روی Reset screener to default صفحه ای برای شما نمایش داده می شود که در آن به شما اطلاع می دهد با این کار تمام فیلترها و شخصی سازی ها به حالت قبل خود بازمی گردند و شما با کلیک روی گزینه Yes, reset my screener تمام تغییرات را به حالت قبل خود بازمی گردانید و البته با کلیک روی گزینه Cancel فیلترها و باقی تغییرات باقی خواهند ماند و اسکرینر شما به حالت پیش فرض برنمی گردد.

  حال که با فضای اصلی بخش Screener آشنا شدید، بهتر است برخی گزینه های موجود در ستون سمت چپ را که اسکرینرهای آماده شده توسط وب سایت هستند، بررسی کنیم تا بتوانید از این قابلیت فوق العاده کاربردی وب سایت مساری که برای کاربران سطح Basic نیز فعال است، نهایت استفاده را ببرید.

  • All Assets

  با کلیک روی گزینه All Assets لیستی از دارایی ها مختلف با شرایط متفاوتی که دارند برای شما به نمایش درمی آید. همان طور که در تصویر نیز می بینید، 3097 ارز در این بخش وجود دارند که شما می توانید موارد مختلف مانند قیمت، تغییر در 24 ساعت گذشته، روند 7 روزه رمزارز و دیگر موارد را مشاهده کنید. همان طور که پیش از این نیز گفته شد با استفاده از بخش Customize می توانید ستون های موجود را با توجه به نیاز خود شخصی سازی کنید.

  امکان پیداکردن ارز دیجیتال از نوار جست وجو نیز برای کاربران فراهم شده است. علاوه بر این ها امکان منتشرکردن و به اشتراک گذاری اطلاعات موجود در صفحه از بخش Share در ستون سمت چپ نیز فراهم شده است، اما درصورت نیاز به کپی این اطلاعات نیاز دارید که حساب کاربری خود را حتماً به سطح Pro ارتقا دهید.

  • Coinbase Ventures Fund Portfolio Screener

  کوین بیس یک صرافی آمریکایی بسیار معتبر است که با وجود تحلیلگران خبره ای که دارد، تنها اقدام به لیست کردن ارزهایی می کند که از نظر بنیادی ارزشمند هستند و به زبان ساده ارزهایی را لیست می کند که ارزش سرمایه گذاری را داشته باشند.

  در این میان با کلیک روی Coinbase ventures fund portfolio screener می توانید بسیار مطمئن تر باشید؛ چراکه در این بخش می توانید سبد ارز یا پورتفولیوی صندوق این صرافی را بررسی کنید. بی شک بررسی این بخش در کنار دیگر شرایطی که باید بررسی شوند، می تواند راهنمای خوبی در انجام معاملات شما باشد.

  • A16Z / A16Z Fund Portfolio Screener

  A16Z یک شرکت سرمایه گذاری است و شما با توجه پورتفولیوی این شرکت می توانید بهترین ارزها را برای سرمایه گذاری میان مدت و بلندمدت پیدا کنید. توجه داشته باشید که صندوق ها و شرکت های سرمایه گذاری تحلیلگران خبره ای دارند که تحلیل های دقیقی از ارزها و آینده آن ها را انجام داده اند و کار شما را بسیار ساده کرده اند. با این حال شما نباید تنها با تکیه بر این بخش اقدام به سرمایه گذاری روی ارزها کنید.

  • Web3

  اگر تصمیم به سرمایه گذاری روی پروژه های Web3 را داشته باشید، می توانید با انتخاب این بخش لیستی از پروژه های Web3 را در سمت راست تصویر ببینید و با مقایسه شرایط مختلف آن ها بهترین پروژه برای سرمای گذاری را انتخاب کنید. البته اگر بتوانید حساب کاربری خود را ارتقا دهید به کمک فیلترکردن می توانید ارزهای موردنظر خود از هر دسته را پیدا کنید.

  • Volume

  یک ارز زمانی صعود می کند که تقاضاکنندگان و به عبارتی خریداران آن افزایش یابند. حجم در بازارهای مالی نیز همین مفهوم را دارد و هرچه حجم بیشتر باشد، به معنای آن است که تقاضا برای آن ارز بیشتر بوده است. البته توجه به این آیتم به تنهایی کافی نیست و شما باید حجم بالا را در کنار دیگر شرایط مساعد برای یک ارز قرار دهید تا بتوانید احتمال صعود آن را بدهید.

  خوشبختانه اخبار، مقالات و دیگر امکانات وب سایت مساری این امکان را برای کاربران فراهم کرده است که بتوانند شرایط یک ارز دیجیتال را بسنجند. بررسی ارزها در این وب سایت در کنار تحلیل تکنیکال می تواند شانس موفقیت شما را افزایش دهد.

  • Messari Fund Analysis Screener

  Messari Fund Analysis Screener نیز تحلیل صندوق سرمایه گذاری شرکت مساری است که تحلیلگران این شرکت در حال بررسی این دارایی ها هستند؛ درنتیجه می توانند ارزش وقت گذاشتن را داشته باشند.

  • Smart Contrast Platforms

  با کلیک روی Smart Contract Platforms به ارزهای دیجیتال این حوزه دسترسی خواهید داشت. یکی از کاربردهای بررسی ارزهای یک حوزه در کنار هم این است که با اقبال از آن حوزه و صعود یک یا چند ارز از میان آن ها می توان به دنبال ارزهای دیجیتالی بود که در همان حوزه (مثلاً Smart Contract Platforms) بوده و از نظر بنیادی قوی هستند اما هنوز رشد قیمتی را شروع نکرده اند. شما می توانید با سرمایه گذاری روی چنین ارزهایی البته با رعایت مدیریت سرمایه یک معامله احتمالاً سودساز را تجربه کنید.

  • Closest From ATH

  رسیدن به سقف قیمتی در نمودارهای قیمتی می تواند شرایط مختلفی را برای ارزهای دیجیتال به وجود بیاورد. درواقع سقف قیمتی می تواند به عنوان یک مقاومت قوی برای ارز دیجیتال به حساب آید. منظور از ATH بالاترین قیمتی است که یک ارز دیجیتال توانسته در تاریخ خود به آن برسد، بدیهی است چنین سطحی می تواند برای یک ارز بسیار حیاتی باشد. زمانی که قیمت یک ارز دیجیتال به سقف قیمتی می رسد می تواند با توجه به شرایط ارز و بازار به طور کلی دو روند مختلف را پیش بگیرد؛ در صورتی که وضعیت بازار و ارز دیجیتال مناسب بوده و درواقع تقاضا برای ارز دیجیتال موردنظر زیاد باشد، می توان انتظار داشت که آن سقف قیمتی که به عنوان یک مقاومت برای ارز دیجیتال به حساب می آمد، به یک حمایت برای آن تبدیل شود.

  هرچند حتی اگر همه شرایط برای صعود وجود داشته باشد، باز هم افرادی هستند که با رسیدن به چنین سطح مهمی قصد فروش دارایی خود را خواهند داشت؛ درنتیجه می توان انتظار یک افت قیمت هرچند برای مدتی بسیار کوتاه را داشت. این موضوع به ویژه برای نوسان گیران می تواند بسیار کاربردی باشد و همین طور سرمایه گذاران بلندمدت می توانند پس از عبور قیمت از سطح مقاومتی و اطمینان از روند وارد معاملات خرید شوند و سرمایه گذاری بلندمدت خود را آغاز کنند.

  در ستون Time from ATH می توانید از گذشت مدت زمان رسیدن قیمت ارز دیجیتال مدنظر به سقف قیمتی مطلع شوید. به عنوان مثال 2 months ago به ما می گوید که ارز دیجیتال ماه گذشته توانسته است به بالاترین قیمت خود برسد. همان طور که گفته شد سقف قیمتی یا به عنوان یک مقاومت یا یک حمایت جدید در نظر گرفته می شود.

  با بررسی ارزهایی که نزدیک این محدوده هستند، می توانید در بهترین موقعیت وارد معامله شوید و درصورت برگشت قیمت یک معامله فروش را باز کنید. بدیهی است درصورت عبور قیمت از این محدوده می توان انتظار صعود آن را داشت.

  • 2021 Gainer

  در این بخش که به میزان سود کسب شده از ابتدای سال تاکنون اشاره دارد نیز به بیشترین میزان سودی که ارزهای مختلف توانسته اند داشته باشند اشاره شده است. از این اطلاعات می توان در کنار دیگر اطلاعاتی که این وب سایت در اختیار ما می گذارد استفاده کرد تا بتوان بهترین تصمیم را گرفت.

  10- بخش VOLUM

  حجم معاملات انجام شده روی یک ارز می تواند اطلاعات کاربردی برای انجام معاملات را به شما بدهد. اگر وضعیت کلی یک ارز دیجیتال مناسب باشد و حجم معاملاتی خوبی در آن مشاهده شود، می توان این ها را از شرایط لازم برای صعود ارز دیجیتال در نظر گرفت. البته تنها توجه به حجم معاملات کافی نیست و این فاکتور باید در کنار دیگر فاکتورها به شما کمک کند.

  این بخش به ویژه برای کسانی که معامله گر (تریدر) هستند بسیار کاربردی است. در ستون سمت راست صفحه اصلی وب سایت مساری می توانید بخش حجم (VOLUM) را مشاهده کنید. امکان مشاهده حجم معاملات برای ارزهای مختلف در بازه های زمانی متفاوت برای کاربران فراهم شده است.

  از هم مثل دیگر بخش های وب سایت شما می توانید لیست ارزهای دیجیتال از نوع خاص (NFT، پروژه های غیرمتمرکز، تاپ ترین ها و…) را از نوار بالای موجود در بخش Volume انتخاب کنید. همان طور که در تصویر هم می بینید یک ستون به حجم 24H REAL و ستون دیگر به حجم REPORTED اشاره دارد.

  24H Real به حجم واقعی اشاره دارد که در معاملات وجود دارد، اما Reported به حجم رمزارز موجود در تمام معاملات که هنوز هم باز هستند (حجم موجود در معاملات آتی، آپشن، مارجین) به علاوه حجم معاملات 24H Real اشاره می کند؛ به همین دلیل حجم Reported از Real بیشتر است.

  اگر ارزش بازار (Market Cap) یک ارز دیجیتال از حجم 24H Real و یا 24h Reported آن کمتر باشد، می توان انتظار یک پامپ قیمتی را در آن ارز داشت؛ بنابراین می توانید با پیداکردن ارزهایی با چنین شرایطی نوسان گیری کرده و سود کنید. در حالت عادی حتماً ارزش بازار باید بیشتر از حجم واقعی و حجم گزارش شده (به ویژه حجم واقعی) باشد.

  11- بخش فاندامنتال یا بنیادی (FUNDAMENTALS)

  در این بخش از سایت مساری اطلاعاتی که بر مبنای بنیاد یک رمزارز هستند، منتشر می شوند؛ برای مثال شما در این بخش می توانید Y+10 Mcaps را که مربوط به مارکت کپ یا بزرگی بازار در امسال به علاوه ده سال آینده است، مشاهده کنید. در قسمت Y2050 Mcaps نیز بزرگی بازار ارز دیجیتال خاص را در سال 2050 مشاهده می کنید. این اعداد و ارقام با توجه به رویدادهایی مانند هاوینگ و همچنین شرایط بنیادی یک رمزارز به دست آمده اند.

  بهتر است بیشتر روی Y+10 Mcaps تمرکز کنید؛ چراکه زمان بسیار زیادی تا سال 2050 مانده و بسیاری از عوامل ممکن است بر شرایط ارزها مؤثر باشند. در تب Inflation نیز می توانید تورم ارزها را مشاهده کنید. وجود تورم بالا برای دارایی ها مضر بوده و با بی ارزش شدن آن ها همراه خواهد بود. همچنین S2F که به مدل موجودی به جریان معروف است، به موجودی یک دارایی نسبت به تولید سالانه آن اشاره دارد.

  درواقع S2F کمیاب بودن یک رمزارز را نشان می دهد؛ درنتیجه میزان بالاتر آن از باارزش بودن ارز مربوط ناشی می شود و بدیهی است با کمیاب شدن هر چیزی ارزش آن نیز بالا خواهد رفت. این اطلاعات در کنار کارمزد (Fee) پرداختی در شبکه اطلاعات جامعی به شما می دهد تا بتوانید با توجه به وضعیت شبکه و ارز در حال و آینده، بهترین تصمیم را برای سرمایه گذاری بگیرید.

  پیداکردن ارزهای دیجیتال مناسب برای سرمایه گذاری به کمک سایت مساری

  شرکت های سرمایه گذاری به دلیل دارایی های زیاد و همچنین مسئولیتی که در قبال دارایی های دیگر افراد دارند، در انتخاب سهام، ارز دیجیتال یا هر دارایی دیگر با دانش و بسیار مسئولانه عمل می کنند. این عامل در کنار دانش و تجربه تحلیلگران صندوق ها بررسی سبد صندوق ها را کاری منطقی برای پیداکردن بهترین ارزها برای سرمایه گذاری کرده است.

  پیش از این نیز گفته شد با بررسی صندوق سرمایه گذاری کوین بیس می توانید بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاری را پیدا کنید، اما برای پیدا کردن ارزهایی که از همه نظر مطمئن باشند، بهتر است چند صندوق سرمایه گذاری در حوزه ارزهای دیجیتال را بشناسید.

  اگر با چنین صندوق هایی آشنایی ندارید، می توانید با یک جست وجوی ساده در اینترنت برخی از معتبرترین آن ها را پیدا کنید. صندوق سرمایه گذاری کوین بیس (Coinbase Ventures Fund Portfolio)، صندوق سرمایه گذاری بایننس (Binance Labs Portfolio) و صندوق مساری نمونه هایی از صندوق های مناسب برای بررسی هستند.

  شما می توانید با مراجعه به سبد یا پورتفولیوی چند مورد از بهترین صندوق های سرمایه گذاری و پیداکردن ارزهای مشترک بین آن ها لیستی از ارزهایی را به دست آورید که ارزش سرمایه گذاری دارند. البته فراموش نکنید حتی بهترین ارز دیجیتال هم اگر در موقعیت نامناسب خریداری شود، به جای سود شما را متضرر خواهد کرد؛ پس بهتر است پس از پیداکردن ارزهای دیجیتال مناسب حتماً آن ها را از لحاظ تکنیکالی نیز مطالعه کنید و در بهترین موقعیت وارد معامله شوید.

  برای مثال اگر صندوق سرمایه گذاری کوین بیس شامل ارز دیجیتال بیت کوین باشد، حتماً این رمزارز را در پایین ترین قیمت ممکن خریداری کرده است و احتمالاً آن را تا اوج قیمتی نگه داری خواهد کرد، اما اگر شما زمانی بیت کوین را خریداری کنید که در اوج قیمتی است، با وجود ارزنده بودن رمزارز نمی توانید انتظار سود داشته باشید و برعکس شما وارد ضرر بزرگی خواهید شد.

  برای بررسی لیست پورتفولیوی صندوق های سرمایه گذاری می توانید با نگه داشتن نشان گر ماوس روی تب Data در نوار بالایی و سپس کلیک روی Assets Screener به صفحه ای هدایت شوید تا بتوانید صندوق های سرمایه گذاری را با کمک نوار جست وجو پیدا کنید. البته ممکن است بدون نیاز به جست وجو بتوانید با کلیک روی صندوق موردنظر در ستون سمت چپ، به پورتفولیوی آن صندوق دسترسی داشته باشید.

  استفاده دیگری که از پورتفولیوی این صندوق ها می توانید داشته باشید، این است که با توجه به تاریخ، ارزهایی را که به تازگی در چند صندوق لیست می شوند پیدا کرده و به این ترتیب متوجه شوید کدام دسته از رمزارزها قرار است رشد کنند و به عبارت دیگر شرایط مساعد برای رشد را دارند؛ برای مثال در صورتی که چند صندوق سرمایه گذاری روی ارزهای صنعت بازی (Gaming) سرمایه گذاری کرده باشند، شما می توانید با توجه به منسجم بودن اطلاعات در وب سایت مساری، مناسب ترین رمزارزها برای ورود را پیدا کرده و معاملات مطمئن تری را داشته باشید.

  پیش بینی وب سایت مساری از وضعیت ارزهای دیجیتال در سال 2022

  پیش بینی و معرفی فرصت ها و تهدیدها در آغاز سال میلادی برای بازار ارزهای دیجیتال همان چیزی است که همه فعالان این حوزه به دنبال آن هستند. رایان سلکیس (Rayan Selkis) بنیان گذار شرکت مساری، با انتشار این پیش بینی که به صورت یک گزارش 160 صفحه ای و رایگان منتشر شد، بسیاری از افراد را از سردرگمی نجات داد.

  البته فراموش نکنید که با وجود تبحر رایان سلکیس در حوزه رمزارزها، آنچه در این پیش بینی گفته شده است، تنها نظر اوست که می تواند ارزشمند باشد. توصیه می شود که تنها براساس آنچه گفته می شود، اقدام به معامله نکنید. درست است که بخشی از سال 2022 را پشت سر گذاشته ایم، اما اطلاعات این گزارش همچنان می تواند ارزشمند باشد.

  سه پیش بینی محتمل رایان سلکیس از روند بازار ارزهای دیجیتال در سال 2022

  • در اوایل سال شاهد رشد بازار ارزها خواهیم بود؛ به طوری که ارزها بتوانند سقف های جدیدی را تجربه کنند، اما سپس افت قیمت در ارزهای دیجیتال مختلف رخ خواهد داد که به مدت 2 سال بازار را در یک وضعیت خرسی (بازار نزولی) نگه خواهد داشت.
  • بازار ارزهای دیجیتال رشد بسیار عجیبی را تجربه خواهند کرد؛ به طوری که دیدن قیمت 10 برابری برای ارزها کاملاً عادی خواهد بود، اما پس از آن شاهد افت قیمت در بازار خواهیم بود.
  • ممکن است شاهد افزایش قیمت در ارزهای دیجیتال نباشیم، بلکه نوسانات بیشتری در میان ارزها ببینیم. درواقع ارزها بیشتر درجا بزنند و بیشتر از آنکه شاهد اصلاح قیمتی باشیم، اصلاح زمانی را در میان ارزهای دیجیتال ببینیم.

  پیش بینی قیمت بیت کوین

  از نظر رایان سلکیس قیمت 100 تا 125 هزار دلار محتمل ترین قیمت برای بیت کوین تا پایان سال 2022 است. همچنین رایان سلکیس معتقد است که در سال 2022 ارزهای دیجیتال می توانند روندی مستقل از بیت کوین را تجربه کنند؛ به این معنا که با رشد یا افت قیمت بیت کوین دیگر رمزارزها دنباله رو بیت کوین نباشند یا تأثیر کمتری را از بیت کوین بپذیرند؛ برای مثال حتی درصورت افت قیمت بیت کوین، توکن های موجود در صنعت بازی و متاورس ها می توانند همچنان صعودی باشند.

  پیش بینی قیمت اتریوم

  رایان سلکیس ارزش 3 تا 4 برابری تا پایان سال 2022 را برای اتریوم پیش بینی کرده است. وی همچنین از سرمایه گذاران خواسته است به دلیل وجود سیاست دولت ها و کمترشدن میل افراد تازه وارد برای تحقق رؤیای یک شبه پولدار شدن، خود را برای زمستان بازار ارزهای دیجیتال آماده کنند.

  پیش بینی NFT ها

  به اعتقاد Rayan Selkis حوزه NFT نیز می تواند رشد خوبی را در سال 2022 تجربه کند و علاوه بر افزایش اقبال عمومی شاهد ارتقا زیرساخت های NFT ها نیز خواهیم بود.

  پیش بینی شرایط برای بخش های مختلف بازار ارزها

  • شبکه لایتنینگ که لایه دوم شبکه بلاک چین بیت کوین است، توسعه پیدا خواهد کرد و کاربران آن بیشتر خواهند شد.
  • کشورهای مختلف در کنار الساوادور بیت کوین را به عنوان یک پول قانونی خواهند پذیرفت.
  • 10 درصد از کل بیت کوین ها در صندوق های ETF ذخیره خواهند شد.
  • چین باز هم استخراج بیت کوین را آغاز خواهد کرد.
  • کشورهای مختلف سود حاصل از استخراج بیت کوین را برای سرمایه گذاری بر روی انرژی های پاک هزینه خواهند کرد.
  • سازمان های غیرمتمرکز خودمختار (DAO) توسعه خواهند یافت.

  سخن پایانی

  بازار ارزهای دیجیتال بسیار گسترده است و همان طور که شاهد هستید، روز به روز بر تعداد ارزهای دیجیتال، سرمایه گذاران، پلتفرم ها، تحلیلگران و به طورکلی عوامل مؤثر بر این بازار افزوده می شود. برای آنکه بتوانید بازدهی بهتری از این بازار داشته باشید، بررسی این عوامل هنگام انجام معاملات ضروری است؛ با این حال بررسی تمامی موارد بسیار زمان بر و تقریباً غیرممکن است.

  در این شرایط یک وب سایت بسیار کاربردی برای جواب به همین نیاز معامله گران و تحلیلگران به وجود آمده است که اطلاعات را جمع آوری کرده و به صورت کاملاً منسجم در اختیار کاربران قرار داده است. استفاده از خدمات این وب سایت به صورت رایگان نیز امکان دارد، اما شما می توانید با پرداخت مبلغی معقول از خدمات این وب سایت به صورت حرفه ای استفاده کنید تا به این ترتیب بتوانید موقعیت های مخفی موجود در بازار برای سرمایه گذاری را پیدا کنید. در این مقاله سعی کردیم اطلاعات مفیدی را در رابطه با وب سایت مساری در اختیار شما قرار دهیم تا شما بتوانید از اطلاعات این سایت فوق العاده کاربردی و حرفه ای استفاده کنید.

  پرسش های متداول

  1. کاربرد سایت مساری چیست؟

  تحلیل، انتخاب بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاری، گردآوری آمار برای مقالات و کنفرانس ها

  1. آیا همه کاربران در مساری یک سطح دارند؟

  خیر، Basic، Pro و Enterprise سطوح مختلف کاربران در وب سایت مساری را تعیین می کنند. با وجود رایگان بودن دسترسی به اطلاعات برای کاربران سطح Basic اطلاعات کاربردی را می توان از این سطح نیز برداشت کرد.

  1. آیا سایت مساری فقط مخصوص بیت کوین است؟

  خیر، کاربران این وب سایت می توانند اطلاعات جامعی را در رابطه با ارزهای دیجیتال و پروژه های مختلف از انواع مختلف (DeFi، Smart Contrast Platforms و…) به دست آورند.

  1. بیشترین مزیت سایت مساری چیست؟

  انسجام اخبار و اطلاعات که توسط معامله گران استفاده می شود.

  1. روش های مناسب پیداکردن ارزهای دیجیتال مناسب سرمایه گذاری کدام است؟

  بررسی پورتفولیوی صندوق های سرمایه گذاری و یادداشت کردن ارزهای دیجیتال مشترک بین چند صندوق سرمایه گذاری می تواند در پیدا کردن مناسب ترین ارزهای دیجیتال با بنیاد قوی برای سرمایه گذاری کاربردی باشد.