یکی از انواع صندوق های سرمایه گذاری، صندوق های بخشی هستند که به طور خاص، بر یک صنعت فعالیت می کنند. این صندوق ها، شرایط مناسبی را برای سرمایه گذارانی فراهم می کنند که به صنعتی خاص علاقه و توجه دارند. همچنین صندوق های سرمایه گذاری، از نوع صندوق های قابل معامله یا ETF هستند. بازدهی بالای این صندوق ها، باعث جلب توجه سرمایه گذارانی شده است که به آینده برخی صنایع کشور امید داشته و علاوه بر تمایل به کسب سود بالا، به دنبال سرمایه گذاری تخصصی بر صنعتی خاص هستند. به همین دلیل، قصد داریم تا در این مقاله شما را با تمامی موارد مربوط به پذیره نویسی صندوق های بخشی آشنا کنیم؛ با ما همراه باشید.

فهرست []

  صندوق های بخشی چیست؟

  این صندوق ها که با نام Sector founds نیز شناخته می شوند، از نوع صندوق های قابل معامله یا ETF هستند که عموما هر یک از آن ها به صنعتی خاص تعلق دارند. این صندوق ها به قدری حائز اهمیت هستند که بخشی از اقتصاد یک کشور، در آن ها سرمایه گذاری می کنند؛ برای مثال، صندوق های بخشی، می توانند در صنایع مختلفی مانند فلزات اساسی، تکنولوژی، مواد غذایی، پتروشیمی و… سرمایه گذاری کنند.

  یکی از اهداف تشکیل این صندوق ها، بازدهی بالاتر آن هاست. این صندوق ها، به سرمایه گذاران فرصت می دهند تا با سرمایه گذاری روی صنعتی خاص، بازدهی کاملی به دست آورده و سود خوبی کسب کنند. البته نباید فراموش کرد این صندوق ها به دلیل تمرکز بر صنعتی خاص، بیشتر در معرض نوسان ها و ریسک های صنعتی هستند.

  «البته این نکته را نیز در نظر داشته باشید که میزان ریسک این صندوق ها، از صندوق های سهامی و مختلط بسیار بالاتر است. البته در مقابل، میزان سود این صندوق ها نیز به میزان قابل توجهی از صندوق های سهامی و مختلط بیشتر است.»

  شرایط پذیره نویسی صندوق های بخشی چیست؟

  برای پذیره نویسی این صندوق ها، می توانید بعد از دریافت کد بورسی، به کارگزاری مورد نظر خود مراجعه کرده و سپس نام نماد مورد نظر خود را انتخاب کنید. برای مثال، اگر به دنبال سرمایه گذاری در صندوق بخشی استیل هستید، می توانید نام استیل را جست و جو کرده و سهام این صندوق را بخرید.

  حداقل مقدار خرید واحد صندوق های بخشی متنوع است؛ اما با این حال، شما می توانید با حداقل ۱۰۰ هزار تومان در صندوق بخشی استیل یا صندوق بخشی پتروشیمی با نام آگاه، سرمایه گذاری کنید.

  زمان پذیره نویسی صندوق های بخشی چقدر است؟

  زمان پذیره نویسی این صندوق ها، متنوع بوده و آخرین پذیره نویسی آن ها مربوط به صندوق استیل مفید بود که از شنبه ۱۷ تیرماه ۱۴۰۲ آغاز شده و در حال حاضر به پایان رسیده است.

  انواع صندوق های سرمایه گذاری بخشی

  اگر بخواهیم از انواع صندوق های سرمایه گذاری بخشی صحبت کنیم، باید از شناخته شده ترین صندوق های بخشی در جهان حرف بزنیم. این صندوق ها عبارت اند از:

  • Energy Select Sector SPDR Fund
  • Utilities Select Sector SPDR Fund
  • Financial Select Sector SPDR Fund
  • Industrial Select Sector SPDR Fund
  • Technology Select Sector SPDR Fund۵
  • Health Care Select Sector SPDR Fund
  • Consumer Staples Select Sector SPDR Fund

  مزایای سرمایه گذاری در صندوق های بخشی

  مزایای سرمایه گذاری در این صندوق ها، نکته ای است که با دانستن آن هر سرمایه گذار با خیال آسوده تر و بهتر در این صندوق ها سرمایه گذاری می کند. یکی از ویژگی های این صندوق ها متنوع سازی سرمایه است. با این ویژگی، سبد دارایی سرمایه گذاران متنوع تر شده و از این رو امکان سودآوری نیز بالا می رود؛ زیرا سرمایه گذار می تواند با مقدار هزینه اندک، در بهترین شرکت های یک صنعت خاص، سرمایه گذاری کند.

  ویژگی بعدی صندوق های بخشی پتانسیل بالایی است که این صندوق ها برای بازدهی دارند؛ از آنجاکه آن ها در صنعتی خاص سرمایه گذاری می کنند، پتانسیل بیشتری به منظور کسب سود برای سرمایه گذاران خود دارند و می توانند بازدهی بیشتری در مقایسه با صندوق های سهامی و مختلط داشته باشند.

  امکان سرمایه گذاری در بخش های خاص نیز از مزایایی است که نباید درباره صندوق های بخشی از آن غافل شد. این ویژگی، برای سرمایه گذارانی که به یک یا چند صنعت علاقه دارند، بسیار قابل توجه است.

  سرمایه گذاری که به سمت صندوق های بخشی متمایل می شود، می تواند در سبد دارایی خود در چند صنعت مختلف مانند فلزات اساسی، صنایع غذایی، معدنی، دارویی و… را سرمایه گذاری کند. در این حالت، نه تنها سود بالاتری کسب می کند، بلکه ریسک پایین تری نیز خواهد داشت.

  ترکیب دارایی های صندوق های سرمایه گذاری بخشی

  ترکیب دارایی های این صندوق ها در ایران، به این صورت است که باید حداقل ۷۰٪ از دارایی خود را در صنعتی خاص سرمایه گذاری کنند. در کنار آن، حداکثر 10٪ کل دارایی صندوق می تواند در سهام سایر صنایع نیز سرمایه گذاری شود. به طورکلی، اگر بخواهیم در یک نگاه به ترکیب دارایی های صندوق های بخشی اشاره کنیم باید بگوییم:

  دارایی سهامی صندوق های بخشی

  • ۷۰٪ از سهام و حق تقدم در یک صنعت
  • حداقل ۱۰٪ از سهام و حق تقدم در سایر صنایع

  سایر دارایی های صندوق های بخشی

  • حداکثر ۵٪ گواهی سپرده کالایی
  • حداکثر ۱۵٪ اوراق با درآمد ثابت و بدون ریسک

  نقش صندوق های بخشی در بازارهای جهانی

  نقش این صندوق ها در بازارهای جهانی، پررنگ و قابل تأمل است. بد نیست بدانید طبق آخرین آمار در کشور آمریکا، ۷۴۷ صندوق بخشی در حال فعالیت هستند که ارزش تحت مدیریت آن ها، حدود ۷۶۲ میلیارد است. البته باید این نکته را نیز در نظر داشته باشید که همه صندوق ها از نوع قابل معامله و ETF هستند.

  صندوق های بخشی برای چه کسانی مناسب تر است؟

  اگر شما سرمایه گذاری هستید که به صنعتی خاص علاقه دارید، به بخشی از آینده نظام اقتصادی امیدوارید، ریسک پذیرید و به طور تخصصی به سرمایه گذاری می پردازید، باید گفت این صندوق ها یکی از گزینه های ایده آل برای شما خواهند بود.

  این صندوق ها به دلیل فراهم کردن شرایطی دو سر برد برای سرمایه گذاران و صنایع، یکی از روش های مورد توجه سرمایه گذاری است. سرمایه گذاران با دادن نقدینگی لازم برای پروژه ها در صندوق های بخشی هم به رشد و پیشرفت این صندوق ها کمک می کنند و هم سود به دست می آورند؛ این یعنی این سرمایه گذاری برد-برد.

  جمع بندی

  صندوق های بخشی نوعی صندوق سرمایه گذاری هستند که عمده دارایی های خود را به صنعتی خاص اختصاص می دهند. این صندوق ها به دلیل تنوع سرمایه گذاری، پتانسیل بالاتری برای سوددهی داشته و مناسب کسانی هستند که به سرمایه گذاری در صنعتی خاص علاقه دارند و به دنبال سرمایه گذاری حرفه ای و تخصصی می گردند.

  در حال حاضر، دو صندوق استیل (فعال در صنعت فلزات اساسی) و صندوق بخشی آگاه (فعال در صنعت پتروشیمی)، دو صندوق بخشی در ایران هستند که افراد می توانند با حداقل مبلغ ۱۰۰ هزار تومان در این صنایع با پذیره نویسی اقدام به سرمایه گذاری کنند.

  پرسش های متداول

  این صندوق ها که به آن ها Sector founds هم گفته می شود از صندوق های قابل معامله یا ETF هستند که به طور خاص بر یک صنعت فعالیت می کنند و شرایط مناسبی را برای سرمایه گذارانی که به صنعتی خاص علاقه دارند، فراهم می کنند.

  برای پذیره نویسی این صندوق ها می توانید بعد از دریافت کد بورسی، به کارگزاری مورد نظر خود مراجعه کرده و سپس نام نماد مورد نظر خود را انتخاب کنید.

  زمان پذیره نویسی این صندوق ها متنوع است و آخرین پذیره نویسی آن ها مربوط به صندوق استیل مفید بود که از شنبه ۱۷ تیرماه ۱۴۰۲ آغاز شده و در حال حاضر به پایان رسیده است.