برای افرادی که زمان و یا دانش کافی برای انجام سرمایه گذاری را ندارند، صندوق های سرمایه گذاری ابزاری بسیار کاربردی هستند. صندوق های ارائه شده در بازار بورس روی صنایع مختلفی فعالیت می کنند که صندوق سرمایه گذاری کهربا با پشتوانۀ طلا یکی از آن هاست. افرادی که کد بورسی داشته باشند، می توانند به راحتی و با مبلغ کم واحدهای این صندوق را خریداری کرده و یا به فروش برسانند. ما در این مقاله این صندوق را به طور کامل معرفی کرده و نحوۀ صدور و ابطال آن را نیز شرح خواهیم داد.

فهرست []

  معرفی صندوق سرمایه گذاری کهربا

  • صندوق طلای گروه مالی کاریزما با نماد «کهربا» فعالیت خود را از تاریخ 04/05/1400 در بازار بورس شروع کرد.
  • صندوق سرمایه گذاری کهربا از نوع قابل معامله (ETF) است و افرادی که قصد خرید واحدهای این صندوق را داشته باشند، تنها کافی است که اقدام به ثبت نام و احراز هویت در سایت سجام کرده و سپس در یک کارگزاری معتبر ثبت نام کنند تا بتوانند واحدهای این صندوق را خریداری کنند.
  • بنابر قانون مصوب سازمان بورس و اوراق بهادار در زمان نگارش این مقاله، هر فرد می تواند با داشتن حداقل 500 هزار تومان اقدام به خرید واحدهای این صندوق کند.
  • ارائۀ صندوق در بازار بورس با این هدف انجام شده است که دارایی های افراد یک جا جمع شده تا متخصصین و افرادی که با بازار طلا آشنا هستند، با انجام معاملات در بخش های مختلف بازار طلا بتوانند سود مناسبی را برای آن ها فراهم کنند.
  • مسئولین صندوق تنها مجاز هستند که در بازار داخلی فعالیت کنند و نمی توانند برای کسب سود با استفاده از سرمایۀ صندوق روی فرصت های خارجی سرمایه گذاری کنند.
  • زمانی که فردی اقدام به خرید واحدهای صندوق سرمایه گذاری کهربا کند، باید بداند که سود او تنها از افزایش قیمت هر واحد صندوق به دست می آید و روش های دیگری همچون پرداخت سود ماهیانه در سیاست این صندوق وجود ندارد.
  • برای اتخاذ تصمیمات مختلف با هدف مدیریت بهتر صندوق مجامعی در دوره های زمانی برگزار می شود اما باید بدانید که هیچ تقسیم سودی برای افرادی که واحدهای صندوق را خریداری می کنند در نظر گرفته نمی شود.
  • بخش عمدۀ سرمایه های جمع آوری شده در صندوق، برای معامله روی گواهی سپردۀ سکۀ طلا صرف می شود که حداقل 70درصد از سرمایۀ صندوق را به خود اختصاص می دهد. باقی سرمایه برای معاملۀ اوراق مشتقۀ مبتنی بر سکه طلا و… نیز هزینه می شوند. برای دریافت اطلاعات دقیق از بخش هایی که بازارگردانان روی آن معامله می کنند و همچنین اطلاعات دیگر، می توانید امیدنامه و اساسنامۀ صندوق کهربا را مطالعه کنید. برای دسترسی به اساسنامه و امیدنامۀ صندوق که اطلاعات جامعی را درون خود جای داده اند، پس از ورود به وب سایت، صندوق نشان گر ماوس خود را روی تب «دربارۀ ما» نگه دارید و سپس از زیرمنویی که برای شما باز می شود، گزینۀ موردنظر خود را انتخاب کنید.

  شما می توانید با مراجعه به وب سایت صندوق سرمایه گذاری کهربا به آدرس اینترنتی www.kahroba.charisma.ir، اطلاعاتی همچون نرخ صدور، NAV ابطال، اساسنامه و… را بررسی کنید. با این حال، ما در جدول زیر برخی از مشخصات اصلی صندوق طلای کهربا را گردآوری کرده ایم.

  نوع صندوقصندوق سرمایه گذاری پشتوانۀ سکۀ طلای کهربا
  تاریخ شروع فعالیت04/05/1400
  بازارگردانصندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی اکسیر سودا
  مدیر صندوقسبدگردان کاریزما
  متولی صندوقمؤسسۀ حسابرسی و خدمات مدیریت سامان پندار
  حسابرسمؤسسۀ حسابرسی رازدار
  مدیران سرمایه گذاریمحمدحسن آهو، فرزانه صالحی و کامران گودرزی

  مزایای سرمایه گذاری در صندوق کهربا

  • شما می توانید تنها با داشتن 500 هزار تومان در صندوق کهربا اقدام به سرمایه گذاری کنید.
  • برای خرید و فروش واحدهای صندوق سرمایه گذاری کهربا نیاز به حضور فیزیکی نیست و شما می توانید تمام مراحل را به صورت اینترنتی و از طریق پنل کارگزاری انجام دهید.
  • صندوق سرمایه گذاری طلای کهربا مانند دیگر صندوق های سرمایه گذاری برای پذیرفته شدن در بورس به مجوزهایی نیاز دارد تا اعتبار آن را ثابت کند؛ بنابراین، با پذیرفته شدن این صندوق، شما می توانید با خیالی آسوده اقدام به خرید واحدهای آن کنید. در مقابل، اگر فردی قصد خرید طلا را از بازار فیزیکی داشته باشد، ممکن است طلای تقلبی دریافت کند.
  • خطرات و مشکلات نگهداری طلای فیزیکی از دیگر مواردی است که خرید واحدهای صندوق سرمایه گذاری کهربا را توجیه پذیر می کند.
  • سرمایه گذاری روی طلا تنها محدود به خرید سکه های طلا نیست؛ بلکه امکان انجام معاملات مشتقه و… در بازارهای مالی و در برخی از مواقع می تواند سود بیش تری را برای سرمایه گذار تولید کند. متخصصین و مسئولان این صندوق با سرمایه گذاری در بخش های مختلف سعی در کسب بیش ترین سود ممکن را دارند؛ این در حالی است که اگر شما شخصاً و به صورت مستقیم اقدام به سرمایه گذاری می کردید، ممکن بود سرمایۀ خود را از دست دهید.

  بازدهی صندوق سرمایه گذاری کهربا

  بازارگردانان و مسئولان صندوق سرمایه گذاری کهربا دائماً در حال ایجاد شرایطی هستند که کاربران آن ها بتوانند بیش ترین میزان سود را دریافت کنند. صندق سرمایه گذاری کهربا یکی از محصولات گروه مالی کاریزما است که یک وب سایت رسمی (جدا از وب سایت صندوق) دارد. برای بررسی بازده صندوق علاوه بر بررسی تاریخچه و بازده آن در دوره های مختلف که از طریق وب سایت صندوق قابل انجام است، شما می توانید به وب سایت کاریزما به آدرس اینترنتی charisma.ir مراجعه کنید و با توجه به عملکرد گذشتۀ صندوق، پیش بینی کنید که با سرمایۀ خود و در یک بازۀ زمانی مشخص حدوداً چه میزان سود خواهید کرد.

  برای این کار ابتدا وارد وب سایت کاریزما شده و سپس از تب «سرمایه گذاری»، از نوار بالای صفحه، گزینۀ «کهربا» را از بخش صندوق های سرمایه گذاری انتخاب کرده و روی آن کلیک کنید.

  در بخش صندوق کهربا که از مسیر گفته شده به آن خواهید رسید، باید کمی به پایین صفحه اسکرول کنید تا به بخش ماشین حساب صندوق برسید. در اینجا می توانید مبلغی که قصد سرمایه گذاری آن و بازۀ زمانی که قصد دارید نگه دارید را تعیین کنید تا نتیجۀ سرمایه گذاری شما مشخص شود.

  کاری که شما باید انجام دهید بسیار ساده است؛ کافی است که اهرم های مبلغ و مدت سرمایه گذاری را تا مقدار موردنظر خود بکشید تا بتوانید نتیجه را در بخش سمت چپ ماشین حساب مشاهده کنید. به عنوان مثال، با مبلغ 49.910.000 ریال در طی 45 روز گذشته، مجموع سرمایۀ شما (اصل سرمایه به علاوۀ سود به دست آمده) به مبلغ 53.487.726 ریال رسیده است. البته، باید به این موضوع توجه کافی داشته باشید که بازار طلا نیز مانند هر بازار دیگری نوساناتی دارد و ممکن است در برخی از دوره ها سود کم تر و در دوره های دیگر سود بیش تری را برای افراد ایجاد کند؛ بنابراین، پیشنهاد می شود که سرمایه گذاری روی صندوق طلای کهربا را برای بازه های زمانی بلندمدت انجام دهید تا بهترین سود را از آن دریافت کنید.

  نحوه خرید واحد صندوق سرمایه گذاری کهربا

  خرید واحدهای صندوق طلای کهربا بسیار ساده است و همچون ثبت سفارش خرید دیگر نمادهای معاملاتی در بازار بورس است. در ادامه، خلاصۀ فرایند خرید واحدهای صندوق را برای فردی که هیچ فعالیتی در بازار بورس ندارد بیان خواهیم کرد.

  • ثبت نام و احراز هویت در سامانۀ سجام
  • انتخاب یک کارگزاری معتبر و ثبت نام در آن
  • واریز حداقل 500 هزار تومان در پنل کارگزاری
  • ثبت سفارش صدور واحدهای صندوق کهربا

  پس از ورود به پنل کارگزاری می توانید نماد صندوق که «کهربا» نام دارد را در نوار جست وجو تایپ کرده و روی آن کلیک کنید. در قدم بعد، باید روی آیکن سبد خرید سبزرنگ مربوط به نماد کهربا کلیک کنید تا پنجرۀ ثبت سفارش برای شما باز شود.

  قیمت پیشنهادی خود برای خرید هر واحد از صندوق را در کادر اول وارد کنید (توجه داشته باشید که قیمت انتخابی باید از محدودۀ قیمتی مجاز برای روز معاملاتی انتخاب شود). در کادر بعد نیز باید تعداد واحدهای صندوقی که قصد خریداری آن ها را دارید وارد کنید. در انتخاب عدد باید به این نکته توجه کنید که ارزش معاملۀ شما باید حداقل 500 هزار تومان شود. درنهایت و پس از واردکردن این مقادیر باید روی گزینۀ سبزرنگ «خرید» که در تصویر هم مشخص شده است کلیک کنید.

  در زمان صدور یا خرید واحدهای صندوق سرمایه گذاری کهربا یا هر صندوق سرمایه گذاری دیگری باید به شرایط صندوق توجه کرد و با تحلیل، در زمان درست اقدام به خرید واحدهای صندوق کرد؛ زیرا اگر واحدهای صندوق را در اوج قیمتی خریداری کنید، احتمالاً مدتی در ضرر بمانید. نکتۀ حائز اهمیت دیگر توجه به NAV ابطال در زمان خرید است. NAV ابطال در حقیقت ارزش واقعی هر واحد صندوق را تعیین می کند؛ بنابراین، درصورتی که زمانی شما اقدام به خرید واحدهای صندوقی کنید که قیمت خرید آن بسیار بالاتر از NAV ابطال است، درواقع شما در حال خرید کالایی با قیمتی بالاتر از ارزش ذاتی آن کالا هستید.

  البته، به این نکته توجه کنید که این شرایط ممکن است مواقعی که انتظارات تورمی بالا روند هم پیش بیاید؛ زیرا در چنین شرایطی سرمایه داران حاضر به خرید واحدهای صندوق حتی با قیمتی بالاتر از ارزش ذاتی آن هستند. با این حال، لازم است که در زمان خرید به این داده توجه کنید. قیمت صدور و NAV ابطال را می توانید از صفحۀ اول وب سایت اصلی صندوق و یا سایت TSETMC به دست آورید.

   

  نحوه ابطال واحدهای صندوق سرمایه گذاری کهربا

  فروش واحدهای صندوقی که پیش از این خریداری کرده بودید نیز بسیار ساده است و مانند فروش دیگر نمادهای بورسی در کارگزاری انجام می شود. با این حال، ما در این بخش نحوۀ فروش این واحدها را بیان خواهیم کرد.

  در قدم اول باید نماد «کهربا» را در پنل کارگزاری خود جست وجو کنید و سپس روی آن کلیک کنید. در مرحلۀ بعد باید بخش فروش را فعال کنید؛ به عنوان مثال، در کارگزاری مفید این کار با کلیک روی گزینۀ «فروش» انجام می شود. از آنجایی که پنل کارگزاری های بورس به زبان فارسی هستند، انجام فرایند بسیار ساده خواهد بود و احتمالاً مشکلی در ثبت سفارش برای شما پیش نخواهد آمد؛ هرچند که فرایند ثبت سفارش در اکثر کارگزاری ها نیز بسیار مشابه است.

  در بخش بعدی ثبت سفارش فروش باید در پنجره ای که در سمت چپ تصویر به نمایش در می آید، دو داده را وارد کنید. در کادر اول باید مشخص کنید که قصد فروش چند واحد از صندوق را دارید و در کادر دوم نیز باید تعیین کنید که قیمت پیشنهادی شما برای فروش چه مبلغی است و حاضر هستید که هر واحد از صندوق را با چه قیمتی به فروش برسانید. در زمان انتخاب این مبلغ باید به این نکته توجه کنید که مبلغ انتخابی باید از محدودۀ مجاز برای آن روز معاملاتی انتخاب شود.

  درنهایت و پس از واردکردن داده ها باید روی گزینۀ «ارسال فروش» کلیک کنید تا سفارش شما ارسال شده و سپس معاملۀ فروش انجام شود.

  ریسک سرمایه گذاری در صندوق کهربا

  سرمایه های جمع آوری شده در صندوق سرمایه گذاری کهربا روی طلا معامله می شوند؛ بنابراین می توان سرمایه گذاری روی این صندوق را همراه با ریسک دانست. با این حال، با وجود کارشناسان و متخصصان بازار طلا سعی شده است که با مدیریت سرمایه و ریسک، خطرات سرمایه گذاری روی این صندوق به حداقل برسد اما شما به عنوان فردی که قصد سرمایه گذاری روی این صندوق را دارید، باید از ریسک های آن نیز آگاه باشید. ما در ادامه برخی از ریسک های محتمل سرمایه گذاری روی صندوق کهربا را شرح خواهیم داد، درصورتی که نیاز به جزئیات بیش تری داشته باشید، می توانید به وب سایت صندوق کهربا به آدرس www.kahroba.charisma.ir مراجعه کنید و داده های موجود در اساسنامه و امیدنامه را بررسی کنید.

  • درصورتی که در زمان خرید واحدهای صندوق، NAV ابطال کم تر از قیمت خرید باشد، احتمال دارد برای مدتی در ضرر بمانید.
  • علی رغم آنکه مسئولان و گردانندگان صندوق در تلاش هستند که شرایط همواره مساعد باقی بماند، گاهی ممکن است به دلیل برخی از مسائلی که مربوط به صندوق نیست، نتوانید واحدهای صندوق خود را به فروش برسانید؛ زیرا گاهی ممکن است کل یا بخشی از معاملات یک روز ابطال شوند.
  • شرایط سیاسی و اقتصادی کشور نیز می تواند ریسک سرمایه گذاری روی صندوق را افزایش دهد؛ زیرا ممکن است عرضه افزایش پیدا کند و در پی آن ارزش هر واحد از صندوق کاهش یابد.
  • حداقل 70درصد از سرمایه های صندوق برای سرمایه گذاری روی بخش گواهی سکۀ طلا اختصاص یافته است، اما این تنها بخشی نیست که معاملاتی در آن انجام می شود. انجام معاملات در بخش بازار مشتقه ریسک بالایی دارد که البته حداکثر 20درصد از سرمایه های صندوق مجاز به صرف شدن در این بخش هستند.

  تورم یکی از مشکلات همیشگی اقتصاد کشور بوده است؛ بنابراین می توان انتظار داشت که سرمایه گذاری روی این صندوق که با پشتوانۀ طلا است، در بازۀ بلندمدت با سود همراه باشد؛ اما برای آنکه درک واقعی تری از سودهای احتمالی ای که با سرمایه گذاری روی این صندوق به دست خواهید آورد داشته باشید، بهتر است که بازده این صندوق را در دوره های پیش بررسی کنید (ما همچنین بخش بازده صندوق، چگونگی بررسی بازده صندوق در بازه های زمانی مختلف و با مبالغ مختلف را شرح دادیم).

   کلام آخر

  خرید طلا با هدف سرمایه گذاری از دیرباز در میان مردم رایج بوده است اما امروزه به دلیل بالارفتن قیمت و وجود طلاهای تقلبی این کار با ریسک همراه شده است. از طرف دیگر، بازار طلا در این سال ها با التهاب زیادی دست و پنجه نرم می کند؛ بنابراین، فعالیت در این بازار به سادگی گذشته نیست. با توجه به شرایط موجود در بازار طلا و همچنین شرایط زندگی عموم مردم، انتخاب صندوق سرمایه گذاری طلای کهربا می تواند یک انتخاب هوشمندانه برای سرمایه گذاری باشد. ما سعی کردیم در این مقاله صندوق کهربا را به صورت کامل معرفی کنیم و نحوۀ صدور و ابطال واحدهای آن را نیز شرح دهیم. درصورتی که فکر می کنید به اطلاعات بیش تری در رابطه با این صندوق نیاز دارید، می توانید به وب سایت این صندوق مراجعه کنید.

  سؤالات متداول

  صندوق کهربا یک صندوق سرمایه گذاری با پشتوانۀ طلا در بورس کالا است که قابل معامله (ETF) می باشد و با داشتن کد بورسی می توان آن را خریداری کرد.

  بر اساس قانون سازمان بورس و اوراق بهادار، این مبلغ در زمان نگارش این مقاله 500 هزار تومان بوده است.

  ثبت نام و احراز هویت در سامانۀ سجام، انتخاب یک کارگزاری معتبر و ثبت نام در آن، واریز حداقل 500 هزار تومان در پنل کارگزاری و ثبت سفارش صدور واحدهای صندوق کهربا. نحوۀ ثبت سفارش در کارگزاری، در طی مقاله شرح داده شده است.

  سادگی در خرید و فروش واحدهای صندوق، امکان سرمایه گذاری با مبلغ کم، اعتبار صندوق و وجود متخصصین بازار طلا در مدیریت صندوق برای کسب سود بیش تر.

  افزایش عرضه در بازار باعث افت قیمت واحدهای صندوق می شود، فعالیت در بخش مشتقه در بازار طلا همچون دیگر بازارهای مالی با ریسک همراه است، در صورت بی توجهی به NAV ابطال ممکن است برای مدتی متضرر شوید و سرمایه گذاری روی اوراق با درآمد ثابت ممکن است مشکلاتی نظیر عدم دریافت سود به موقع را داشته باشد.